SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 1.00 average.
 
Old 09-10-2008   #421
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Resicemo to, ja sad idem da spavam...
Laku vam noc zelim i mirne snove
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 09-10-2008   #422
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ja i dalje ostajem pri onome sto sam reko u vezi ove teme i njenog postojanja, ali kad je vec tu, hajde sta se sad tu moze. Nego mi je cudno sta je to bas ova tema toliko posebna da se u njoj ovoliko svadja i cak prijeti.

NEki od vas, koji od ovolikog foruma posecuju samo ovu temu, kad bi prosetali videli bi da se ovakva diskusija, dje je neko pro a neko kontra, vodi u makar jednoj temi svagok podforuma. REsko protiv ostatka svijeta vodi bitku oko SDA, pa nije doslo do hvatanja za guse. Pa ja i Sejo sa Markom i Adom oko Partizana i Zvezede, opet bez teskih rijeci, vrijedjanja ili psovki. A ovde toga kolko hoces.

Prilikom registracije se cini mi se dobija pitanje da li ste stariji od 13 godina. Znaci, posto ste tu, verujemo da ste bas stariji. Znaci da mozete da razmisljate svojom glavom i da ne govorite drugima ono sto nebi voleli da se vama govori. Ipak smo najprije ljudi, pa braca u veri (da, da, pa vehabija ili "onaj drugi"), pa sjenicaci..... Sjenica nije New York, sutra ce se vecina nas naci licem u lice jedni sa drugima, ne dozvolite da kada se to desi spustate pogled zbog necega sto ste pisali na forumu. Da se ja ne pravim mnogo pametan (ne lici mi ) ovo vam govorim iz najiskrenijih i najprijateljskijih namera, da nam svima ovde bude lijepo, i da niko ne mora da ide nikud.


Selam Jasmin Hrkalovic
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #423
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Masallah, kolik ovo post ispade. Ovo mi je novi rekord, nikad ovoliki post nisam poslao a da nije bio copy-paste
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #424
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Tacno je da treba nesto da se preduzme. Administratori treba da opomenu sve koji se ne pridrzavaju teme i njene sustine, zato svi postovi koji se ne ticu Vehabizma trebaju biti izbrisani a oni koji zele rasprave i prepucavanja neka pisu u temi koja je napravljena za tu svrhu u rubrici OVO I ONO i to bez psovanja i vrijedjanja. Islam i Vehabizam postedite ovakvih postova , zato administratori preduzmite nesto odmah
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #425
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Quote:
Originally Posted by Crni Gruja View Post

NEki od vas, koji od ovolikog foruma posecuju samo ovu temu, kad bi prosetali videli bi da se ovakva diskusija, dje je neko pro a neko kontra, vodi u makar jednoj temi svagok podforuma. REsko protiv ostatka svijeta vodi bitku oko SDA, pa nije doslo do hvatanja za guse. Pa ja i Sejo sa Markom i Adom oko Partizana i Zvezede, opet bez teskih rijeci, vrijedjanja ili psovki. A ovde toga kolko hoces.
Grujane izvini ali stavit u isti kos raspravu oko vere i raspravu oko politike i fudbala nema nikakvog smisla.Za veru cu da se svadjam ako treba,a za politiku nikad,fúdbal je zadnja stvar koje ma zanima.
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #426
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Gruja je samo hteo da kaze da moze da se raspravlja i bez teskih reci,nije on mislio nista lose-to je moj komsija.
__________________
'Ja sam neka druga vrsta,ja bih iskreno.U meni je srce ostalo.'
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #427
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Za veru cu da se svadjam ako treba,a za politiku nikad,fúdbal je zadnja stvar koje ma zanima.
Ovo mi se svide...i u potpunosti se slazem sa ovom konstatacijom.

Nisam da se zatvori tema,a jos manje da se neko banira...
Culi smo svasta...ali ko je pazljivo citao neke postove imao je sta i da nauci.
Predpostavljam da @Unicknnamed licno poznaje dosta Sjenickih vehabija i da se stavio(po meni sa razlogom) u njihovu odbranu jer od tih momaka,"lokalno gledano" nema nikakvog zla.Istina je da su vrijedni i posteni momci...
Medjutim ako stvari pocnemo posmatrati "globalnije" onda pisanje @Recruit-a dobija na vaznosti jer fakat je da je to radikalno krilo Islama preuzelo neke inicijative u svijetu i da je svaka od njih zavrsila tragicno.U tom smislu i gledano na takav nacin sasvim je opravdan strah nas "obicnih" muslimana da miroljubivo ponasanje nasih vehabija,pod uticajem globalizacije,ne eskalira u nesto sto niko od nas ne zeli...u tragediju i propast.
U Pazaru je za dlaku sprecena tragedija(mislim na onu frku oko Glavnog Muftije)...
  Reply With Quote
Old 09-10-2008   #428
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
tebi izgleda lakse ulazi u dupe nego u glavu
mislim da bi ovo takodje trebalo da se izbrise
__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #429
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Nisam ni ja mislio nista lose,ovde je svak dosao svojom voljom tako da nema razloga da neko napusta sajt zbog nekoga pa ni zbog mene.Samo sam napisao da ne mora niko da me banuje,ako sam skrivio kazite mi otici cu sam,ali administracija,a ne neko dijete.A to da se ne moze bez ovoga sajta ne verujem bas,moze se bez mnogo cega pa i bez ovoga.
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #430
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Samo sam napisao da ne mora niko da me banuje,ako sam skrivio kazite mi otici cu sam,ali administracija,a ne neko dijete.A to da se ne moze bez ovoga sajta ne verujem bas,moze se bez mnogo cega pa i bez ovoga.[/B][/I][/COLOR]
mozes da vidis sam da li si dobrodosao ili nisi,ne treba da ti kaze ni administracija ni "neko dijete"...
po mojem misljenju a i po misljenju administracije je nepozeljan svako ko pise svakave vulgarnosti kao sto si ih ti i superbaka pisali.
mozda tebi nije stalo do ovoga sajta ali ima ljudi kojima je ovo deo zivota,tu su od pre nekih 4-5-6 godine i ovaj sajt im je navika.
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #431
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Dajte ljudi-SABUR.Na ovom forumu ima dosta dobrih ljudi ali nas nas ponos ubija.Imala sam priliku da upoznam NeXeNa i deluje mi kao neko ko je jako fin,s druge strane Unicknammed-a ne znam-ali s obzirom da mi je rodjak verovatno je super osoba.
Svi smo mi braca(i sestre)-sto sebi da dozvolimo da se prepucavao ako i jedni i drugi izgovaramo sehadet,pa i ako ima onih koji ne izgovaraju-treba uputiti,svako ce za sebe odgovarati.Imam osecaj da vise nije bitno ko ce pokazati pravi put nego cija ce biti zadnja.Islam je jedna sirina-treba uzivati u njemu.
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #432
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Ljudi ja rekoh polako...
Kao sto ursuljanka rece nije gruja mislio nista lose sa tim, zato nemoj mitko da gruja mijesas u to...
Ja vam rekoh da krenemo od pocetka sa temom, da stavimo tacnu na ovo sada!
Necu brisati nista, tu sam bio od pocetka... ako je vec neko brisao onda ok, ali nema potrebe... onda se gubimo u kontekstu...
I Admini reaguju ali ne mozemo mi nonstop da reagujemo ako se vi sa jedne teme prebacite na drugu i opet isto...
Istina je da ima malo izazivanja sa neke strane, ali moramo se nauciti i sa tim da izadjemo na kraj...
Nexene, tvoj potpis opet bije u oci... regulisi to...
Ja ne mogu nekim da naplatim reklamu na sajt a neki da se reklamiraju kako im je volja i zelja!
Malo normalno kao Almir i njegovi ribolovci je ok, bez dodataka istine ili neistine!
Ako ne onda cu izbrisati potpis i zabraniti, nemam volje svaki put da te opominjem!

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #433
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Grujane izvini ali stavit u isti kos raspravu oko vere i raspravu oko politike i fudbala nema nikakvog smisla.Za veru cu da se svadjam ako treba,a za politiku nikad,fúdbal je zadnja stvar koje ma zanima.
Veruj mi da sam znao da ce ovako nesto doci NEsporazum brate, upravo sam hteo da kazem ono sto je Ursuljanka napisala. Ne volim kad citam ovakve postove, samo pokusavam da "spustim loptu" () nebi li doveli ovu diskusiju na neki, da kazem, normalan (u nedostatku druge rijci, ne zamerite tek sam se probudio) nivo. Sa druge strane imas ti nekog ko ce se za politiku, fudbal, auta, bilo sta boriti prije nego za religiju. Mozda je to slucaj bas sa nekom od ove dvije diskusije, pa ne padaju ovakve rijeci. Znam da ces da razumijes da ne napadam ni tebe niti bio koga drugog, jednostavno pokusaavm da razjasnim nesporazum koji je nastao. Hehehe, i znam da koristim previse rijeci da to uradim, jer isto tako znam da si pametan i da si shvatio sta hocu da kazem jos kad s procitao prvu recenicu moga posta.

Znaci da vas ne zamaram, nisam mislio nista lose

Selam
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #434
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Quote:
Originally Posted by NeXeN View Post
mozes da vidis sam da li si dobrodosao ili nisi,ne treba da ti kaze ni administracija ni "neko dijete"...
po mojem misljenju a i po misljenju administracije je nepozeljan svako ko pise svakave vulgarnosti kao sto si ih ti i superbaka pisali.
mozda tebi nije stalo do ovoga sajta ali ima ljudi kojima je ovo deo zivota,tu su od pre nekih 4-5-6 godine i ovaj sajt im je navika.
Nexen,ovo je napisao Recruit!
Ako kazes da nisi vehabija onda stvarno nemoj biti vehabija a ne : nisam vehabija a imas sve osobine vehabija,njihovo ponasanje,sigurno i izgled,a i kriminalnu i ulicarsku proslost sudeci po tvom recniku.

ipak,nazvati nekog kriminalcem i uličarem,na osnovu njegovog pisanja,a ne poznavati ga lično,je veće uvreda od "bržeg ulaska iz...u glavu"!
Mislim da je administracija,dovoljno sposobna da razazna ko piše vulgarnosti,koji post treba da se ispravi,ili koga treba banovati u krajnjem slučaju!
Činjenica da smo mi kao administracija,dozvolili pojedinima da se "razmahnu"u ovoj temi,govori samo o našoj fleksibilnosti i želji da ne sputavamo nikog u diskusijama,što na drugim sajtovima bi bilo odmah sankcionisano!

Smirite strasti,nemojte nazivati nikog ni uličarom ni kriminalcem,ni djetetom,niti pretiti!Islam to ne dozvoljava,pa makar kojoj grupaciji pripadali!
Verujte,da će svaki post biti od sada pomno praćen,a svaki član javno upozoren!

Selam,i dođite na tobe!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #435
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Hahahaha, ako neko od ovih vehabija (sektasa) misli da su muslimani sekta bujrum neka im iznese svoje dokaze pa da vidimo. Nama prazna prica nista ne znaci.
Kako je jadno vehabijsko stanje, kad lazu i pokusavaju da ponize najvece islamske autoritete poput Kardavija, Butija i drugih oni onda razvezu pricu a kada se oni spomenu po negativnim osobinama onda odmah hoce da se tema zakljuca.
Zasto? Pa govorimo li mi ista drugo osim istine? Govorim li ja ista drugo osim ajeta, hadisa i govora ucenjaka? Nista od onoga sto govorim o ovoj sekti nije poteklo od mene nego od ucenjaka,najpriznatijih, Ibn Hadzer El Askalanija, Sujutija, Zehebija, Fahrudin Razija, Zahid El Kevserija i drugih koji su govorili o njima.
Necu da se prepucavam ni sa kime, bujrum ako mislite da se onaj hadis ne odnosi na vehabije odgovorite mi islamskim dokazima a ne praznim pricama. Bujrum,ako mislite da je Allah ogranicen dokazite to dokazima a ne praznom pricom. Bujrum,ako mislite da treba da mahamo rukama kao konji u dzamiji ( Ovo je po hadisu Bozijeg Poslanika: Sta vam je sto vas vidim pa masete tim rukama kao da su repovi od pobesnelih konja,smirite se u namazu (Muslim)),ako mislite da treba da stojimo pred Allahom kao da je On nas rob a mi Njegovi gospodari a ne obrnuto dokazite to.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #436
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Hajde da vas zamolim da smirite strasti..

Recruit
Mnogi meni jako dragi clanovi pa i moderatori su trazili da se ova tema zatvori,tema nece biti zatvorena iz razloga sto ovde nema cenzure.
Neki su trazili i da te banujem , necu ni to - mada istina je da ti nisi na forumu radi druzenja vec radi promovisanja svojeg vidjenja Islama.

Milsim da je fer sa nase strane, ali te molilm i upozoravam da i ti budes fer, da momke iz Sjenice koje ti navizas vehabijama, sektasima, teroristima i sl ne nazivas vise tako.Sa tim momcima sam rastao, druzio se, srecem se sa njima i ZNAM da nisu to sto ti tvrdis da jesu..za te tamo neke iz Sirije,Avganistana , Bosne ili odakle vec pisi sta hoces, ali Sjenicke bradonje ne diraj bez DOKAZA ili Argumenata koje mozemo proveriti.

Ja verski nazalost nisam dobro poducen tako da nemogu da ti pariram i tvdim da li si ti u pravu ili nisi, ali s obzirom da se o tvom pisanju mnogo mnogo diskutuje po carsiji razgovarao sam sa mnogima i sa bradonjama i sa hodzama koji podrzavaju i Zilkica i zukorlica, i od svih sam dobio isti odgovor da si ti zalutao...

kazem mozes pisati mozda su nekom zanimljivi tvoji tekstovi ali bez uvreda(nadimaka), a zamolio bih i one koji se ne slazu sa tobom da ne odgovaraju uvredema vec takodje argumentima i dokazima....

eh sad moje vidjenje na Bradonje u Sjenici.
To sto njih ima sve vise i vise u Sjenici i sto u Sjenici sve vise vernika podrzava njih krive se Hodze u Sandzaku,nema veze sa ovom novonastalom krizom u IZ taj problem se vuce poslednjih 5-6 godina.
Kako je tada prvi covek IZ zukorlic sve vise vodio brigu o privatnom biznisu umesto o stanju u IZ tako je i vecina hodza radila,sve im je bilo prece nego Dzamija i Vera,niko ih nije kontrolisao dolazili su na namaze "kad imaju vremena" na mevludima i ostalim skupovima pricali su o svemu osim o veri,vazda tema biznis ili politika. A bradonje ne - na svaki namaz oni prvi pred Dzamijom, gde god ih cujes tema je samo Islam ,radili su ono sto su ustvari hodze trebale da rade i to ne za sevap vec za platu...Pa ti dobro razmisli ko je kriv za takvo stanje, "riba od glave smrdi" bez glave mnogo mnogo manje al trebace vremena da se sve vrati na staro. Al u nesreci sreca sad Hodze redovnije na namaze, i njihove usluge mnogo jeftinije - bez konkurencije nema ni rada ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...


Last edited by Tahirovce; 09-10-2008 at 16:29..
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #437
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Ok
Pa nije mi zacudo da neki hodze misle da sam ja u "zabludi" kad su ti hodze glavni krivci za sirenje vehabizma kod nas. nisu znali kako da im odgovore pa se oni sirili koliko su mogli. Isti ti hodze,sada kada ja pokusavam da pobijem te zablude, ne znaju kako da sebe odbrane pa napadaju mene govoreci da sam ja u "zabludi" kako njihov autoritet ne bi pao i kako ljudi ne bi vidjeli da ti hodze veze nisu imali o vehabijskom ucenju.
Nije mi namjera da nekog uvrijedim. Ja ne napadam niciju licnost vec samo ubjedjenja tih ljudi,ako se oni ostave tih pogresnih ubjedjenja nikad ih necu pomenuti.
Mozda ljudima ove moje price izgledaju codno i pogresno ali pogledajte u razlog zbog cega je to tako. Ljudima se u zadnjih deset godina servirao samo vehabizam, ljudi su nesvesno postajali vehabije,nesvesno su poprimali vehabijska ubjedjenja jer su vehabije pripremile teren za svoje djelovanje omalovazavanjem hodza i ucenjaka a onda nastupale sa Kur'askim ajetima i hadisima stavljajuci ih na pogresna mjesta a prikazujuci ljudima da je samo to ispravno. Sada,kada su vehabije npr. prevele Kur'an na bosanski jezik i u prevodu tog Kur'ana napisali da Allah ima ruke,noge,oci,usi,tijelo...ljudi koji su citali te prevode a koji ne znaju puno o islamu razumjeli su iz toga da Bog stvarno ima ruke,noge i sl. Nakon toga,dosao sam ja sa objasnjenjima da Bog ne moze da ima ruke i noge jer je to poredjenje Allaha sa stvorenjima, ljudi,a mozda i neki hodze, nasli su se u cudu: Kako ovaj covjek govori da Bog nema ruke kad u Kur'anu pise da On ima ruke?!! I neki su me odmah proglasili novotarom ili nekim zabludelim sektasem. E u tome je problem,ja se ne suprotstavljam Kur'anu i hadisu nego vehabijskom razumijevanju i prevodu tog Kur'ana. Islam nije bukvalno shvatanje,islam nije nesto sto covjek moze nauciti u sekundi. Za islam je potrebno puno godina proucavanja i truda. Ne moze neko da procita u Kur'anu da Bog ima JED i da odmah,po njegovom slabom poznavanju arapskog jezika,tefsira i ostalih Kur'anskih nauka,zakljuci da JEd znaci ruka. Za donosenje tako opasnih i osetljivih odluka potrebno je mnogo vise pa evo npr. da vidimo sta kazu ucenjaci o tom bukvlanom prevodu,o pripisivanju Bogu tjelesnih osobina i sl. Pa posle zakljucite sami,ko ispravnije razumije Kur'an Vehabije - bukvalisti ili ucenjaci.
Allah dz.s. Uzvisen je od svih manjkavosti koje Mu pripisuju maloumni ljudi koji govore da On ima ruke,noge,stopala, da je na Arsu,na nebesima I mnogih drugih stvari.
Pogledajmo sta je rekla ulema ehli sunnet vel dzemata po pitanju ogranicavanja Allaha I govora da je On tjelesan I da ima nesto sto je slicno stvorenjima:
• Kaze Mula Ali El Kari: " Allah nema granicu niti kraj, On nije ogranicen, niti je bilo sta od odlika tjelesnih stvorenja niti tece u Njegovom hakku vrijeme i mjesto kako to govore mudzessimi,oni koji Ga porede sa stvorenjima i zagovornici hulula"(Serh Fikhil Ekber str 57.)
• Kaze Ibn Nudzejm: " I tekfiri se za pripisivanje Allahu mjesta. Pa ako kaze: Allahu fi sema zeleci time da citira ono sto je doslo od Kur'ana ne tekfiri se. A ako ne bude kod njega nijet Tekfiri se kod vecine i po tome je fetva" (El Bahru raik serh kenzil dekaik" stranica 210)
• Kaze se u Fetava Hindijje: "Pa ako kaze: Allah je na nebu zeleci time mjesto tekfiri se. A ako kaze Allahu fis sema zeleci time citiranje ajeta ne tekfiri se. A ako ne bude bilo kod njega nijeta tekfiri se" (Fetava hindijje; tom 2. stranica 259.)
• Kaze Taberi: "Allah nije ovistan o bilo cemu poput tijela i sl."(Tarihul Umemi vel muluk; tom 1., stranica 28.)
• Kaze Kurtubi (tumaceci hadis da je covjek najblizi Allahu dok je na sedzdi): Ovo se odnosi na najveci stepen bogobojaznosti a ne na prostornu blizinu jer Allah nije ogranicen prostorno" (Serh Sujuti ala sunen Nesai; tom 4. stranica 254.)
Kaze Ibn Hiban: "Hvala Allahu koji nema granice niti mjesta" (Sikat, tom 1.;stranica 1.)
• Kaze Zehebi (ucenik Ibn Tejmijje): "Zalazenje u nejasne ajete je nesto za sta nemate dozvolu niti je dosao tekst o opisivanju Allaha kao o necemu prostorno ogranicenom, Allah dz.s. je Uzvisen od toga da bude ogranicen" (Sijer A'lamu nubela; deo 16.; stranica 97.)
• Kaze Ibn Hazm Ez Zahiri "Od nuznih stvari je vjerovanje da Allah nije ogranicen u mjestu" (ElFasl fi milel vel ehvai ve nahl; tom 1. stranica 380.)
• Kaze Bejheki : " Nije tacno opisivanje Allaha kao prostorno ogranicenog" ( Esmau ves sifat; stranica 373.)
• Kaze Imamul Haremejn Dzuvejni govoreci o ZAHIRU Kur'ana: "Razisla se ulema po pitanju uzimanja po ZAHIRU a pravovjerni zabranjuju to" ( Akidet nizamije fi erkanil islamijjeh)
• Kaze Abdurrahman Ibn Dzevzi: "Istina je da se Allah ne opisuje kao ogranicen" (Def'u subheti tesbih; stranica 129.)
• Kaze Kurtubi: " GDJE je upitnik koji se postavljaza ono sto je u mjestu i nije dozvoljeno da se upotrebljava za Allaha dz.s. jer On nije ogranicen u mjestu" ( El Mufhim; tom 2. stranica 143.)
• Kaze Kurtubi: "Ispravno je tekfiriti mudzessime jer nema razlike izmedju njih i idolopoklonika.Trazice se od njih da se pokaju pa ako se ne pokaju bice ubijeni kao sto se ubija murted" (Tezkar fi efdalil ezkar; stranica 309.)
• Kaze Nevevi: "Hidzab se upotrebljava za tijela a Allah nije tjelesan niti ogranicen" (Minhadz; tom 3. stranica 14.)
• Kaze Ebu Hasen El Es’ari: " Hvala Allahu Jednom Jedinom... On nema lik niti granicu pa da ga tako uporedimo sa stvorenjima" ( El Ibane str. 7)
• Kaze Es’ari : " Kaze ehli sunnet vel dzemat: Allah nije tijelo, niti je slican stvorenjima..." (Meqalatul islamijjin str. 211.)
• Ebu Fadl Et Temimi El Hanbeli: “ Upitan je Ahmed ,dan prije njegove smrti o citatima koji govore o Allahovim svojstvima,pa je rekao: Prelazimo preko njih kako sun am dosli I vjerujemo u njih ako sun am dosli vjerodostojnim putem, I ne opisujemo Allaha onim cime sam sebe nije opisao. On je bez granice I bez tijela. A zatim je citirao ajet: “ Nista nije kao On.” I rekao: Ko bude govorio o tome( o ogranicavanju Allaha) novotar je.” (I'tikad El Imam Ebi Abdillah Ahmed ibn Hanbel, str. 87.)
• Kaze Ibn Hadzer El Askalani: “ Allahu se ne pripisuje mjesto.” ( Fethul Bari 13/ 484)
• Kaze Er Ragib El Asfehani: “ Allahova blizina je Njegova blagodat prema robu a ne ogranicavanje Allaha u mjestu.” ( Mufredatul elfazil kur’an, str. 664.)
• Kaze Abdurrahman ibn Dzevzi: “ Kazu mudzessimi da je Allah spomenuo Ars jer je to najblize stvorenje Njemu. Ovo je ocito neznanje jer se prostorna ogranicenost ogleda samo u tjelesnim stvarima a Allah nije tjelesan.” ( Def’u subheti tesbih, str. 131.)
• Kaze Ibn Hadzer El Askalani: “Dokazuju mudzessimi svoje imaginacije d aje Allah tjelesan hadisom o nuzulu ali im je ehli sunnet vel dzemat porekao to jer je Allah Uzvisen od svih ogranicenja I manjkavosti.” ( Fethul Bari, 3/39)
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #438
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Hodze nisu krive za sirenje kako ga ti nazivas vehabizma zato sto ne poznaju dobro Islam,vec zato sto nisu maksimalno ispunjavali svoje radne zadatke, znaci greska je bila u losoj organizaciji IZ. Kazem ti ja znam mnogo bolje od tebe sta se radi po carsiji al ti verski ne mogu parirati, sa verskim argumentima mislim da moze da ti parira ova osoba X sa nikom tekbir,kod tebe cijenim to sto si se predstavio a kod njega sto pise bez izlizava emocija,vrijedjanja, argumentima i sa postovanjem suprotne strane....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #439
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

U pravu si @Tahirovce , hodze su dosta krive za situaciju u Sandzaku,i sto se tice vehabija, sto se tice islamskih zajednica, i sto se tice politickih stranaka. Da su oni bili iskreniji u obavljanju svojih poslova i da su oni bili uceniji nikad ne bi doslo do svadja ili iskrivljivanja islamskog ucenja.
Ja bih i voleo da ne moram da se prepucavam sa ovim ljudima jer to nicemu ne vodi. Voleo bih da kada ja nevedem neke dokaze neko pokusa da mi odgovori na to svojim dokazima. Tako,ako ja napadnem vehabije npr. i kazem da se onaj hadis odnosi na njih najispravnije i najbolje bi bilo da se neko javi i pokusa da pobije tu moju tvrdnju dokazima a ne bezveznom pricom. To je u korist svih nas, meni u korist jer ce ljudi vidjeti sta je prava istina, vehabijama u krist jer ce se mozda neki od njih pokajati kad vidi sta je ustvari prava istina i ostalim ljudima u korist jer niko nece moci vise da ih obmanjuje.
Selam za sve
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2008   #440
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Eh da je imao ko da ih organizuje i vodi nebi bilo tako, nego pusto para udarila uglavu, samo neka redovno donose pare ostalo-lakocemo.
citaj malo izmedju redova, pa mozda i skontas sta ti pricam ili si skonto al okreces temu ....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije, zovu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ko su vehabije??? Recruit Religija 25 26-05-2009 01:16
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 21:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 00:57


All times are GMT +2. The time now is 21:51. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)