SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 20-09-2008   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default Kolumna - Spomenik Kulturi koja nestaje

Sjenica je verovatno, jedini grad u svetu koji je podigao spomenik kulturi koja nestaje. Još osamdesetih godina prošlog veka, počeo je da se gradi dom kulture. U sklopu njega planiran je i prostor za biblioteku. Betonski skelet je podižen i tu se stalo.



Od izbora do izbora obećanja se daju, ali niko ništa ne preduzima i da se uradi nešto. U decembru 2006.godine, ondašnji ministar kulture, g-din Kojadinović je obećao sredstva za biblioteku (100.000 evra) i dao malo nade. Ali, kako su kod nas česti izbori, a data obećanja predhodnih ministara nisu obavezujuća za nove, tako je i ostalo. Betonski skelet je i dalje ostao kao svedok prošlih vremena. Dobio je novu namenu. Susedi u njemu, u toku zime, ostavljaju drva, a ima i onih snalažljivih koji i seno za stoku skladište. Bar im ne kisne.

U međuvremenu, u centru Sjenice je izgrađena zgrada koju prozvaše Tržni centar. Obećaše biblioteci prostor u njemu. Izvršni savet Skupštine Opštine donese odluku 2004.godine da drugi sprat Tržnog centra bude prostor za gradsku biblioteku. Obećali su lokalni čelnici da će opremiti taj prostor i da će biblioteka konačno dobiti ''krov nad glavom''. Obećali i stali. Čekaju bolja vremena. Ne samo da nema para za opremanje prostora, već nema para ni za nabavku knjiga. Već dve godine sjenički bibliotekari ne posećuju Sajam knjiga. Kažu da nam je i ovako lepo. Ima knjiga dosta i ako neko hoće da čita neka čita. Nisu valjda ludi da nabavljaju nove, kad ni ove narod nije pročitao. Ali, isto tako znaju prigovoriti kako biblioteke u susednim opštinama imaju više knjiga od nas. Samo još da se sete i pitaju koliko ko odvaja za kupovinu knjiga. Sve bi im bilo jasno. Verovatno je susedima fond za reprezentaciju manji.

Prostor namenjen biblioteci je već opremljen. Zvanično, niko ne zna ko ga oprema. Čaršijske priče ne treba slušati, mada ''gde se grm mrda, nešto ima''. Vrme će razrešiti mnoge dileme. Samo da ne bude kasno!

Višestranački izbori do sada su ostavili dubok trag u sjeničkoj biblioteci. Svaka vlast je do sada dovodila nekog i zapošljavala. Nisu nikoga u biblioteci pitali da li nam je neko potreban ili ne. Biblioteka je bila poligon za ''potkusurivanje'' koalicionih želja. Nije problem što dovode svoje ''kadrove'' i zapošljavaju. Problem je u tome što su, baš oni, najveći kritičari bibliotečkog kadrovanja. Ima vas mnogo, kažu oni dolazeći na vlast. Prvu godinu vladavine kritikuju prekomernu zaposlenost u biblioteci, a već u sledećem periodu vladavine ''zaborave'' šta su rekli i dovode nekog svog. I pored toga što su lokalni čelnici svake sedmice tražili Izveštaj o broju zaposlenih u biblioteci, memorija ih ne bi dobro služila. U predizbornim kampanjama bi u medijima lansirali podatke da nas ima mnogo više. Trebalo je stvoriti prostor za nekog svog, ako dođu na vlast.
Možda bi trebalo lokalne čelnike poslati na seminare koje organizuju biblioteke. Možda bi tako naučili šta je biblioteka, koja joj je namena i šta je njen osnovni cilj postojanja. Nije osavremenjavanje biblioteke samo zapošljavanje novih radnika. To je nešto sasvim drugo. Obezbeđivanje prostornih uslova je jedan od glavnih zadataka lokalne samouprave. Kompjuterizacija i umrežavanje u sistem biblioteka Srbije je isto tako važan korak u praćenju savremenih tokova bibliotekarstva. O nabavci knjiga da ne govorimo. Da je kojim slučajem lokalna vlast, kao osnivač biblioteke, obišla biblioteku, videla bi u kakvim uslovima rade njeni radnici. Videla bi da je 30.000 knjižnih jedinica smešteno na 80 metara kvadratnih, računajući tu i kancelariju za knjigovodstvo i obradu knjiga, kao i mokri čvor. Videla bi da su prostorije niže od trotoara za 30 centimetara. Videli bi opštinski čelnici da je razmak između polica 40 – 50 centimetara, umesto normalnih 80, i da se vrlo teško dolazi do tražene knjige. Videli bi oni da nemamo čitaonicu, prostor za dečije odeljenje, naučno, zavičajno i druga odeljenja potrebna za normalan rad biblioteke. Umesto da nas obilaze, oni nas zaobilaze. Ali nas zato redovno kritikuju i dopunjuju. A još kojim slučajem kada bi i čitali nešto, pročitali bi da su prve biblioteke-čitaonice u Sjenici postojale još davne 1908.godine. Setili bi se da se ove godine navršava 100 godina bibliotekarstva u Sjenici i obeležili bi to na dostojanstven način.

Možda će jednog dana neka nova vlast malo više voditi računa o biblioteci. Možda će biblioteka dobiti novi prostor, kao i pravi tretman koji joj pripada. Možda će to biti i ova novoformirana vlast. Možda. Nama ostaje da se nadamo i čekamo. Uzdajmo se u poslovicu ''Ko čeka, dočeka''. Samo da ne bude ''Ko čeka, gubi vreme''.

Irfet Hadžifejzović
Autor je profesor orijentalistike i bibliotekar iz Sjenice
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...


Last edited by iSelektor; 03-07-2015 at 14:05..
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 20-09-2008   #2
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Zalosno... dvije nedovrsene zgrade u centru grada...
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2008   #3
ALMIR-
Ili jesi ili nisiLAV
Početnik
 
ALMIR-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Sjenica
Godine: 36
Posts: 525
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Zalosno... dvije nedovrsene zgrade u centru grada...
i to kakve zgrade!! kad bi se zavrsila zgrada doma kulture....
ALMIR- is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2008   #4
malena
Gost
 
Posts: n/a
Default

Zalosno da zalosnije bit ne moze!
Suvisno je bilo sta rec!
  Reply With Quote
Old 20-09-2008   #5
Sejo
Glas razuma:)
Dobar
 
Sejo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Iza 7 gora, i 7 mora i 7 planina i....
Godine: 46
Posts: 1,379
Default

Zamislite kad niko da nadje za shodno, da se biblioteci obezbedi jedan komjuter za vodjenje evidencije i za laksi popis, nego rade kao i prije 100 godina kada su i poceli...
Kao sto se kaze u jednom domacem filmu:
Kulturo EVE ME...
__________________
Ja medjutim, ti medjutish, on medjuti...
Sejo is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2008   #6
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Ne smije niko iz opstine da udje u biblioteku!
Osto duzan "Ciciban" jos od prvog razreda (kad ga je uciteljica odvela prvi put tamo(to je bi oi poslednji put))!

Jednom sam usla u onaj drugi deo biblioteke (mirise na vlagu,al ipak prijatno iskustvo):
-cini mi se-cetiri, ogromna reda stalaza (posle iftara ne bih mogla da se provucem izmedju njih) sa knjigama....pa sigurno dva puta vise nego koje su na raspolaganju,tj. u prvoj prostoriji. A zasto kazem na raspolaganju??
Hmmm....Bibkiotekari,zabolece,ali sta da se radi!?
Evo sad se trudim da premotam...u biblioteci radi cini mi se 5 njih,a od ostalih troje stalno je po neko tu,al me nikad "usluzili" nisu,tako da stvarno ne znam da l tu rade il samo "posetkuju"!
A kad ih pitas za neku knigu: "izvinite,je l imate.....",dobijes jedno lakonsko savrseno:"Ne!" uz uvezbanu,namrgodjenu facu!

Narod Sjenice ne cita dovoljno,to je poznato,a pitam se da li treba uopste nacitan bit,da bi se shvatilo koliko su bogatstvo one knjige koje iz dana u dan propadaju u onakvim uslovima??
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2008   #7
Google
Efendija
Početnik
 
Google's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Godine: 56
Posts: 32
Default

Fond knjiga u nasoj biblioteci je veoma mali u odnosu na broj stanovnika a i to malo knjiga sto ima nisu dostupne narodu. A svaki covek vredi onoliko koliko je knjiga procitao. Ovo sto se desava u Sjenici je kulturno samoubistvo. Dom kulture stoji kao betonsko ruglo a bioskop vec godinama ne radi. Stvarno sramota.
Google is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2008   #8
Google
Efendija
Početnik
 
Google's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Godine: 56
Posts: 32
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Ne smije niko iz opstine da udje u biblioteku!
Osto duzan "Ciciban" jos od prvog razreda (kad ga je uciteljica odvela prvi put tamo(to je bi oi poslednji put))!
Hahahaha, veoma duhovito i pogadja u centar. Nadam se da ce neko od doticnih da procita ovo.

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
A kad ih pitas za neku knigu: "izvinite,je l imate.....",dobijes jedno lakonsko savrseno:"Ne!" uz uvezbanu,namrgodjenu facu!
U moje vrijeme je u biblioteci radila Enisa Vrcic i uvijek sam bio dobro primljen i uvijek bih dobijao pomoc iako ih je tada bilo manje a uslovi su otprilike kao i sada.
Google is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2008   #9
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Jes vala i mene bi tetka Enisa uvek dobro primila.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2008   #10
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Satka Zahirovic je bila dobra,a od sadasnjih Dzejn nije losa!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2008   #11
slatki streber
Majciki
Početnik
 
Join Date: Aug 2008
Godine: 33
Posts: 14
Default

Ono sto je najgore je to sto zaposljavaju polupismene!Kada trazite knjigu Dostojevskog ili Remarka svi vas gledaju kao da ste pali s Marsa.Radno vreme se koristi za kafenisanje,a vredne knjige leze u nekim uglovima,jer "nema" vremena da se rasporede.Da se neka vlast seti da zavrsi novu zgradu imali bi mesta i za stare knjige i za nove "radnike".
slatki streber is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2008   #12
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Ima jedna prica o covjeku koji godinama nije nista radio , samo se izlezavao , nesto slicno prici cvrcak i mrav. I tako kuca u kojoj je zivjeo pocela polako da se raspada, a on i dalje samo lezi i nista ne preduzima. To svoje "krizno stanje" je objasnio rijecima " svugdje curi a nigdje ne kapa"
Ta me prica podsjetila na cjelokupnu situaciju u nasem gradu i opstini , svugdje curi a nigdje ne kapa.
Drago mi je da je gospodin Hadzifejzovic skrenuo paznju na problem biblioteke ali bojim se da su prepusteni sami sebi i da ce morat sami da se snalaze.Od opstine je smijesno trazit pomoc i tu ne treba nikakvo objasnjenje zasto , bar je to svima poznato osim onima koji i dalje vjeruju ljudima na prazna obecanja.
U gradu u kojem maltene sve propada i trune, ni ta nasa mala biblioteka nece dozivjeti bolju sudbinu osim ako se ne nadje neki donator da kolko toliko pomogne poboljsanju situacije.
Ovdje je spomenut i nas dom kulture. E taj nas dom kulture je pravi odraz nase kulturne savjesti a ujedno i simbol neodgovorne i nesposobne vlasti, kako one ondasnje koja je zapocela projekat tako i ove sadasnje koja zatvara oci ili okrece glavu prolazeci pored tog spomenika (ne)kulture.
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2008   #13
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Zaboravih da pitam. Jel zna neko pravi razlog zbog cega se stalo sa izgradnjom doma kulture ?
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2008   #14
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Ja sam cuo navodno... jos tada... da je bio naopako okrenut... ceo projekat... mislim ulazi na pogresnoj strani itd... Sad koliko je to tacno ne znam...

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2008   #15
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Ne bi me zacudilo, kakve strucnjake imamo ....
adnan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2008   #16
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

Quote:
Originally Posted by Sejo View Post
Zamislite kad niko da nadje za shodno, da se biblioteci obezbedi jedan komjuter za vodjenje evidencije i za laksi popis, nego rade kao i prije 100 godina kada su i poceli...
Kao sto se kaze u jednom domacem filmu:
Kulturo EVE ME...
ne mogu da vjerujem da nemaju kompjuter! na danasnji vakat?!
pa za tu "kartoteku", kakvu oni trebaju, mogao je da posluzi i PC386 a kamoli sta bolje! a takvih komp. su se i po Sjenici "siti" nabacali
ne mora da znaci da kada bi imali komp. da bi isti koristili kako treba, jer sam i to posmatrao da komp. koji je postavljen sluzi za igranje karti (Soliter itd) i NIZASTA drugo " ... a to ovdE ne treba"
Kao sto kazu "riba od glave smrdi" ali u ovom slucaju smrde i noge!
Neka postave Mensura Gicevica za odgovornog za Biblioteku i Dom Kulture pa da vidis kako ce da pronadje pare - sto od drzave sto od donatora (drz te se za dzepove) jer za sta se zauzme veliki je borac! valja nadstranacki skinut kapu!
... a sto se tice viska radnika - kako god su primali tako sad nek optpustaju il prebacuju ... oni "plaho usluzni" nek razgule prvi!
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2008   #17
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Sejo View Post
Zamislite kad niko da nadje za shodno, da se biblioteci obezbedi jedan komjuter za vodjenje evidencije i za laksi popis, nego rade kao i prije 100 godina kada su i poceli...

cccccccc....neverovatno!!!
  Reply With Quote
Old 31-10-2008   #18
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Ja sam prije par godina raspremao moju sobu i knjige koje sam nasao (lektire) odneo i poklonio Biblioteci (bili su iznenadjeni) pa ako jos neko tako ima knjiga nek pokloni momzda ce neko i citat. A radnici bi mogli da Zbornike Sjenice ucine pristupacne i drugim gradjanima preko interneta ili druga blaga koja se cuvaju 100 godina.
ps.
Srecan 100 rodjendan
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2008   #19
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

100-ti sta???
supergirl is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
koja, kolumna, kulturi, nestaje, spomenik


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Zenska imena koja vam se svidjaju... STRANAC Ovo i ono 168 09-09-2008 11:25
KOLUMNA ; Terminologija srbijanskih medija Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 3 17-07-2008 00:09
Spomenik Hasanu Zvizdicu mirsad Ovo i ono 45 30-06-2008 03:34
Kolumna - Srednjovjekovna Investitura Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 36 20-05-2008 20:39
Da Li Uvac Nestaje Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 16 26-08-2007 11:12


All times are GMT +2. The time now is 23:01. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)