SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Mediji tv, radio i ostali mediji iz sjenice. prijem kanala, emitovanja itd...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 08-02-2009   #81
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Žena preplivala Atlantski okean Nedelja, 8. februar 2009. 14:20
Pedesetšestogodišnja Dženifer Figi istrajala je u jedinstvenom poduhvatu i postala prva žena koja je preplivala Atlantski okean.

Posle skoro mesec dana stopala amerikanke Dženifer Figi dodirnula su čvrsto tle plaže na Trinidadu, ostvarivši san koji sanja još od tinejdžerskih dana, dehidrirana i iscrpljena, ali zadovoljna.

U okean je ušla 12. januara, na zapadnoj obali Afrike, (Kapo Verde) i od tada se bori sa talasima visine do devet metara i jakim vetrovima.

Originalno je trebalo da pliva do Bahama, ali joj vreme nije bilo naklonjeno pa je bila prinuđena da skrene sa kursa dodatnih 1000 milja.

Plivačica namerava da produži svoju “Odiseju” i otpliva sa Trinidada na Britanska devičanska ostrva, gde planira da stigne krajem februara. Tek tada će se izmeriti totalna razdaljina koju je preplivala.

U pratnji plivačice bila je ekipa na brodu, na kojoj su se profesionalni ronioci trudili da plivačici doture energetska pića i po najgorem vremenu. Plivala je u specijalnom kavezu koji je štitio od ajkula, mada tvrdi da su joj tokom putovanja društvo uglavnom pravili delfini.
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 08-02-2009   #82
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

poludela zena,sve...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2009   #83
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Ada nesto se razmisljam, mozda sam mogo i ja probat nego bojim se ufatice me grc
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2009   #84
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Moze ovo i Mirso Hodzic, pa ga nema u novine
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2009   #85
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Njihove ruke su nežnije

Salon za masažu u Jevreskoj 24 koji postoji već 12 godina nije poznat samo po niskim cenama i dobroj usluzi.
Naime, u njemu su zaposlene samo slabovide i slepe osobe, koje su završile Srednju medicinsku školu za fizioterapeute u Beogradu.
Mušterije su zadovoljne, tako da je salon skoro uvek pun, a zaposleni su zahvalni na prilici
da i oni budu korisni članovi društva i na prilici da se kroz rad integrišu.
- Poslednjih deset godina posećujem ovaj salon. Za njega sam saznala
preko novina i od tada sam redovna mušterija, iako mi salon nije blizu kuće.
Slepe i slabovide osobe su nadarene za ovaj posao, njihove ruke su nežnije, osetljiviji su na dodir.
Mislim da treba otvoriti još salona ovog tipa - kaže Branka Radovanović, navodeći da društvo treba da
bude otvorenije i plemenitije prema osobama sa invaliditetom.
__________________
Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2009   #86
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

peracija Beovizija

Sedmoro klinaca iz “Operacije Trijumf” ugurano na listu od 20 takmičara, dok je Koktel bend sa Vojom Nedeljkovićem stavljen na spisak rezervi, i to kao poslednji



Po starom dobrom običaju, ni ovogodišnja Beovizija neće proći bez skandala, jer je nekoliko pesama prihvaćeno i stavljeno na spisak takmičara iako je zvaničan konkurs već bio završen. Tako su se među 20 odabranih učesnika našli svi klinci iz “Operacije Trijumf”: kvartet Nikola Paunović, Nikola Sarić, Vukašin Brajić i Đorđe Gogov, zatim Sonja Bakić, koja će nastupiti solo, kao i duet Milica Majstorović i Danijel Pavlović, koji su pesmu “Hejter” dostavili gotovo sedam dana nakon 23. januara, kad je zatvoren javni konkurs, saznaje Kurir iz pouzdanog izvora koji je insistirao na anonimnosti.
- Ovi učesnici nisu jedini koji su probili rok, ali to očigledno selekcionoj komisiji nije mnogo smetalo. Međutim, jedina od akademaca OT koja se nije izborila za učešće je Mika Kostić s pesmom Skaj Viklera, jer više ne pripada jatu “Emoušna”. Ona je svrstana u famozne rezerve - tvrdi naš sagovornik.
S obzirom na zakulisne radnje, među rezervama se našao i Koktel bend sa voditeljom Vojom Nedeljkovićem, koji se u pesmi “Vidi, mala” pojavljuje kao gost. Ni gitarista grupe Bojan Jeremić nije ravnodušan na odluke selekcione komisije Beovizije:
- Ne znam šta znači to rezerva. Mi smo stavljeni kao poslednja, četvrta rezerva, tako da su nam šanse za učešće minimalne. Svi pričaju o raznim zakulisnim radnjama, i to nije ništa novo. Mislim da više nećemo ovako učestvovati na festivalima, da se neko igra s našim imenom i dugogodišnjom karijerom. Treba pošteno da nam kažu da nema šta da tražimo i da više ne pokušavamo da konkurišemo na takvim festivalima - ogorčen je Bojan.
Bilo kako bilo, o ovome će se narednih dana sigurno još mnogo pričati, jer osim pomenutih akademaca OT, među 20 je prošlo još nekoliko anonimusa, a kao autori pojavljuju se Marina Tucaković sa čak četiri pesme i Marko Kon sa tri, od kojih jednu i sam peva.
Mnogi poznati i priznati pevači nisu želeli da se prijavljuju na takozvani javni konkurs, upravo iz razloga da ne završe kao poslednja rezerva pevačima početnicima.
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2009   #87
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
, saznaje Kurir iz pouzdanog izvora koji je insistirao na anonimnosti.


Hahahahah da li ovaj kurir ima ijednog izvora koji ne insistira na anonimnosti
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2009   #88
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Novo zanimanje u SAD - učitelji preživljavanja


Ekonomska kriza, prirodne katastrofe, terorističke pretnje i epidemije uzrokuju nestabilnost i gubitak radnih mesta, ali i rađaju nova zanimanja kakva su i učitelji preživljavanja koji podučavaju kako se pripremiti za najgore.
Internet je preplavljen stranicama putem kojih fanatici razmenjuju recepte za preživljavanje, od upotrebe luka i strele, do recepata za proizvodnju domaćeg sira.
Pojava nije nova u SAD, jer je počela nakon terorističkih napada 11. septembra i raširila se nakon katastrofalnog uragana "Katrina" 2005.
Do sada su katastrofičnom scenariju bili skloniji hrišćanski konzervativci, ali sa svetskom krizom sve je više levičara, tvrdi učitelj preživljavanja Džejms Vesli Rouls i dodaje da se u poslednjih devet meseci utrostručio broj korisnika njegovih stranica.
Na blogu www.survivalblog.com, posvećenom spremnosti porodice, opstanku, oslanjanju na sebe i "samodovoljnosti", Džejms Rouls ili jednostavno Džim, kako ga oslovljavaju blogeri, savetuje o preživljavanju, a za sebe, jer živi na ranču negde u Stenovitim Planinama, okružen šumama i rekama bogatim divljači i ribom, tvrdi da "ne bi ni primetio propast zapadne civilizacije".
Radikalnije grupe pripremaju se za "EOTWAA" (Kraj sveta, Armagedon, Apokalipsa), a druge očekuju rušenje društvenih sistema i anarhiju prikazanu u filmovima "Pobesneli Maks".
Neki katastrofičari smatraju da je ljude najvažnije naučiti da postanu nezavisniji, a "naročito im poručuju da ne računaju na državnu pomoć".
Sama država odbacuje apokaliptične teze, ali poziva ljude da uvek budu spremni.
Na internet stranici ready.gov Amerikancima se savetuje da u kući uvek drže rezerve vode i hrane za najmanje tri dana, da razrade plan bega i omoguće pročišćavanje vazduha.
Televizijski kanal "National Geografic" prikazuje seriju "Posledice: nula stanovnika", o svetu kakav bi bio kad bi nestali ljudi.
Profesor preživljavanja Ejton Edvards (47) iz Njujorka veruje da je katastrofa neizbežna i da su pretnje svetu raznolike: od terorizma do nuklearnog rata.


sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2009   #89
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Uz mleko penzionerima raznosio i kanabis

Jedan mlekadžija u Velikoj Britaniji, penzionerima je pored mleka raznosio i paketiće kanabisa kako bi ublažio njihove bolove i patnje.
Nakon što ga je uhapsila, britanska policija je ustanovila da je Robet Holding (72) mlekadžija iz Barnlija, tokom šest meseci jednom broju penzionera u svom rejonu uz sledovanje mleka redovno ostavljao paketiće sa drogom. Među mušterijama ovog vremešnog dilera bilo je 17 penzionera od kojih je najstariji imao 92 godine.
Holding je na sudu priznao da je dilovao drogu ali je rekao da od toga nije imao gotovo nikakvu zaradu misleći da time čini dobro delo.
Tokom hapšenja, policija je u njegovoj kući pronašla 178 grama kanabisa čija se ulična vrednost procenjuje na 450 funti (514 evra).
S obzirom na svoje godine ali i činjenice da se stara o supruzi bolesnoj od Alchajmera, Holding je osuđen na uslovnu kaznu zatvora.
Izričući mu kaznu, sudija je rekao "Da se dobro razumemo. Vi niste nekakav humanitarni radnik koji pomaže starim osobama iz čovekoljublja. To ste radili zbog zarade".

sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2009   #90
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Dečak snimio duha mobilnim telefonom /video/


Jedan učenik slučajno je napravio snimak nečega što tvrdi da je duh, koji se kreće po njegovoj kući, preneo je magazin "San".

Ris Pitmen (12) prvo je čuo zvižduk, a potom video "biće-senku". Preplašeni dečak odmah je uzeo svoj mobilni telefon i snimio "duha", a snimak pokazao majci.
Ovo se dogodilo nekoliko dana nakon što se njegova devetogodišnja sestra požalila da joj neko preko noći rešava slagalice.
Na snimku se prvo pojavljuje bela senka iz spavaće sobe, koju prati crna figura čoveka. Crna senka prelazi prostor i nestaje kad dođe do zida.
Tonja Pitmen 38 god. iz Solihala u Birmingamu, kaže da se konsultovala sa vidovnjakom koji joj je rekao da je moguće da je ovaj duh prijateljski nastrojen.
"Bilo mi je teško nakon što me je muž napustio. Ne verujem u duhove, ali mislim da je ovo možda moj anđeo čuvar", rekla je Tonja.
Džulijan Benks iz Britanskog paranormalnog udruženja kaže da je dečakov snimak "potencijalno najbolja slika duha u poslednjih nekoliko godina".


__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2009   #91
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Svemirski teleskop Habl otkrio nove detalje o galaksiji

Pre okončavanja posmatranja beskrajnog prostranstva univerzuma i definitivnog odlaska "u penziju", svemirski teleskop Habl otkrio je nove detalje o galaksiji koju su astronomi nazvali "crno oko".

Galaksija "crno oko" nazvana je tako zato što je jedan od mnogih "nestanaka" u kosmosu stvorio crni prsten i - jezgro koje rotira u suprotnom smeru.
Ono što na fotografiji Habla izgleda kao "crno oko" zapravo je "traka" prašine koja jasno vidljivo stoji ispred sjajnog nukleusa galaksije - naglasili su u saopštenju naučnici koji analiziraju podatke koje im šalje Habl.
Galaksiju, koja je zvanično označena šifrom M64, astronomi od milja zovu "crno oko" ili "đavolje oko".
Na nekim ranije dobijenim slikama, "crno oko" se pokazuje kao "prilično normalna spiralna galaksija" i činilo se, kao što je slučaj i u drugim galaksijama, da sve zvezde u sastavu M64 rotiraju u istom pravcu.
Međutim, detaljne studije snimaka 90-tih godina ustanovile da, za razliku od zvezda koje hrle u istom pravcu, interstelarni gas u spoljnom omotaču rotira u suprotnom smeru.
U tački u kojoj se zvezde i gas nađu suprotstavljeni, gasovi se sudaraju i zajedno bivaju razoreni čime stvaraju područje za stvaranje aktivnih zvezda, naglašavaju astronomi.
Novi snimci pokazuju područje u kojem su užarene, "plave zvezde" upravo formirane, zajedno sa ružičastim oblacima vodonika koji se užari u trenutku kad postane izložen ultraljubičastoj svetlosti sa "zvezde - novorođenčeta".
Astronomi smatraju da "unutrašnji konflikti" u M64 naglo bujaju kad "crno oko" prosto "upije" neku "satelitsku galaksiju" s kojom se sudario - najverovatnije pre više od milijardu godina.
Najvidljiviji tragovi ove manje galaksije su nestali ali znaci sudara postoje upravo u - suprotnom kretanju spoljašnje ivice M64.
Dugo vremena poznata astronomima-amaterima zato što je vidljiva i malim teleskopima, galaksija "đavolje oko" je od Zemlje udaljeno oko 17 miliona svetlosnih godina u sazvežđu "Coma Berenices" (Berenisina kosa). Svetlosna godina iznosi 10 triliona kilometara a to je rastojanje koje za godinu dana pređe svetlost.
sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2009   #92
akica_90
°Devojčica°
Prijatelj
 
akica_90's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Sarajevo
Godine: 34
Posts: 2,125
Exclamation

Zašto muškarac ne može imati potomstvo ?


Dok je muška neplodnost 1980. godine bila utvrđena kao uzrok u 20 posto slučajeva, danas je to u gotovo 40 posto slučajeva...


Nekad su žene smatrane glavnim krivcima za nedostatak potomstva. Priče o jalovosti protezale su se do u 20. stoljeće, no danas se zna da je postotak neplodnih žena jednak postotku neplodnih muškaraca.

I dok je muška neplodnost 1980. godine bila utvrđena kao uzrok u 20 posto slučajeva, danas je to u gotovo 40 posto slučajeva. Nauka još nije objasnila zašto muška plodnost pada takvom brzinom, a uzroci se traže u utjecajima okoline - od zagađenja do prehrane namirnicama tretiranim hormonima.

Varikokela je čest problem


U svakom slučaju, dokazano je da su posljedice sveobuhvatne - od pada ukupnog broja spermija u ejakulatu, preko sve više slabo pokretnih, do sve manje morfološki (izgledom) normalnih spermija.

No, koji su sve uzroci muške neplodnosti? Na prvom mjestu je varikokela, proširenje vena koje testis opskrbljuju krvlju. Može nastati zbog mehaničkih razloga ili pak zbog nepravilnog rada zalistaka u venama.

To je relativno čest problem - od nje boluje oko 13 posto muškaraca. Ona se lako otkriva na urološkom pregledu, potvrđuje savremenim metodama dijagnostike, a može se liječiti hirurški. U velikom broju slučajeva, nakon zahvata, spermiogram je bolji, pa tako i veća šansa za željeno očinstvo.

Orhititis ili upala testisa relativno je rijetka bolest, a u većini slučajeva komplikacija je zaušnjaka. Posljedica može biti bitno smanjen broj spermija ili pak potpuni nedostatak. Orhitis može izazvati neprohodnost sjemenovoda.

I nepravilno razvijeni testisi ne mogu stvarati spermije niti obavljati svoju endokrinu funkciju, a posljedica su kriptorhizma ili hipogonadizma. U prvom slučaju riječ je o tome da se kod oko četiri posto dječaka testisi iz trbušne šupljine ne spuste u mošnje, a u drugom slučaju je riječ o genetski urođenoj nepravilnosti.

Razvijanje antitijela na spermije, kod žene ili muškarca, može biti jedan od imunoloških uzroka bračne neplodnosti. Antitijela imobiliziraju spermije i tako onemogućuju dodir s jajašcem. U deset posto neplodnih parova kod žena se nalaze serumska antitijela protiv sjemenskih sastojaka partnera. U liječenju neplodnosti imunološkog uzroka koriste se metode umjetne oplodnje.

Debljina ili pothranjenost izazivaju poremećaje ciklusa i izostanak ovulacije, pa mogu utjecati na plodnost. I druge bolesti, primjerice nepravilan rad štitnjače, smetnje u funkciji nadbubrežne žlijezde, bubrežne bolesti i šećerna bolest, neurološka oboljenja (naročito ako je poremećen rad hipofize), tumori i druge teže bolesti mogu utjecati na plodnost.

Zračenja i lijekovi


Isto tako loše na plodnost djeluju i alkohol, pušenje, te općenito nezdrav način života i rizično ponašanje. Stručnjaci neprekidno upozoravaju da je nužno zaštititi se od spolno prenosivih bolesti. Klamidija, gonokok, trichomonas, ureaplasma i mikoplazma najčešći su uzrok problema.

Probleme s muškom (ali i ženskom) plodnošću mogu izazvati različita zračenja, lijekovi (citostatici), visoke temperature, hemikalije, izlaganje nekim teškim metalima i pesticidima.

Ako se i nakon potpune dijagnostičke obrade para ni kod jednog partnera ne može otkriti razlog neplodnosti, dakle, kada su oboje potpuno zdravi, a nemaju potomstva, govorimo o nepoznatom uzroku neplodnosti ili idiopatskoj neplodnosti. Takvim se parovima također preporučuju metode umjetne oplodnje.

Može li problem biti i psiha?


Iako nema čvrstih naučnih dokaza, stručnjaci smatraju da psihički uzroci imaju ulogu u neplodnosti. Stres, napetost, nezadovoljstvo, strah od promjena koje nosi dijete, mogu djelovati na osjećaj dobrobiti i osobno vrednovanje i žene i muškarca. Isto tako, stručnjaci smatraju da psiha itekako može pomoći (ili odmoći) u liječenju neplodnosti. Pozitivan stav, optimizam i nada pomažu.
__________________
"Gospodaru moj, nauči me da je tolerancija, najviši stupanj moći, a želja za osvetom prvi znak slabosti. Podsjećaj me stalno, da je neuspjeh iskušenje koje prethodi uspjehu!"
akica_90 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #93
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Brazil: Beba u bolnici zbog kokaina

Autor: Beta | 17.02.2009. - 08:33
Jedna 14-mesečna beba prebačena je u bolnicu zbog prekomerne doze kokaina, ali njen život nije u opasnosti, saopštila je policija u Rio de Žaneiru.

Prema navodima policije, beba se prejela smole kokaina ostavljene kraj njene majke, sedamnaestogodišnje devojke.
Majka je pronađena onesvešćena zbog uzimanja prevelike doze droge. Bebu je u bolnicu u mestu Varzea Grande, u centralnom delu Brazila, prebacila baka, koja ju je našla.
Beba je podvrgnuta ispiranju želuca i lekari su uspeli da je reanimiraju.
http://www.blic.rs/svet.php?id=79470
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #94
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

"Vatrene lopte" padaju na Teksas (VIDEO)
16.02.2009u 14:47 h

Vlasti Teksasa našle su se u čudu nakon što su ih zasule vesti o "zapaljenim otpacima" koji padaju sa neba. Na snimku koje su zabeležile kamere televizijskih ekipa koje su u glavnom gradu Teksasa, Ostinu, pratile maraton, čuje se vrisak ljudi u panici na pojavu misterioznih "vatrenih lopti" koje se obrušavaju sa neba.

Među brojnim izveštajima o ovom fenomenu koji su pristigli Federalnoj administraciji za avijaciju zasad nema objašnjenja o poreklu zapaljenog otpada.

Kancelarija šerifa u Ostinu poslala je helikopter da istraži slučaj ali se on vratio bez čvrstih dokaza.



U prvi mah je postojao strah da se radi o otpacima dva satelita koja su se prošle nedelje sudarila u svemiru, američkog i ruskog komunikacionog satelita koji su udarili jedan u drugog na 800 kilometara iznad Zemlje.

Američka strateška komanda je u međuvremenu izjavila da ova dva incidenta nisu ni u kakvoj vezi.

Federalna administracija za avijaciju saopštila je da je upozorila pilote posle kolezije dva satelita da budu oprezni jer postoji mogućnost da tokom leta naiđu na svemirski otpad.

Šef ruske svemirske kontrolne misije izjavio je da će otpad kružiti oko planete stotinama godina i ugrožavati druge satelite.

Polje kojim kruži ovaj optad je prilično veliko, navode naučnici koji još pokušavaju da utvrde punu razmeru sudara.
mersija is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #95
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Preplasen,pa se setio telefona!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009   #96
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ko girlice? Ovo je snimano profi kamerom, snimali ljudi maraton
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2009   #97
akica_90
°Devojčica°
Prijatelj
 
akica_90's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Sarajevo
Godine: 34
Posts: 2,125
Default

I SRECU I NESRECU NOSIMO U GENIMA

Kolicina srece u zivotu svakog pojedinca zavisi od anatomije i gradje njegovog mozga, gustine nervnih celija u pojedinim dijelovima mozga te od kolicine hormona i neuroprijenosnika koji nadrazuju mozdane centre!

DOBRO I LOSE RASPOLOZENJE!
Ono sto je mooderna nauka otkrila jeste da su dobre i lose raspolozenje oblici mozdane aktivnosti i da na svijet dolazimo sa genetski zadatim raspolozenjem koje zivotne okolnosti mogu pomjeriti malo lijevo ili malo desno, ali da se, u osnovi, uvijek vracamo svojoj unaprijed zadanoj vrijednosti.
Neuroprijenosnici su serotonin, noradrenalin i dopamin, ali ulogu igraju i druge materije koje nazivamo hormonima srece.


MOć GENETIKE!
Potvrdjeno je da osjecanje srece i nesrece zavisi od genetskogmaterijala koji smo naslijedili od roditelja i da prosjecno osjecanje nase sretnosti u narednim godinama zivota u cak 90% slucajeva zavisi od nasih gena!
I zato kada vam kazu da je brak lutrija ili igra na srecu, ne vjerujte! Tog su misljenja obicno ljudi koji su se razocarali u svom ljubavnom zivotu, objasnjavajauci svoj neusjeh time da su neumijesani u kockanju. Izbor partnera je izraz emotivne zrelosti osobe koja bira, a ne koja ceka da bude izabrana.
Biti uspijesan i sretan znaci ostvariti svoje zelje, potrebe i ciljeve. Da li smo sretni znat cemo po osjecanjima unutrasnjeg mira, radosti i ostvarenosti.
Ako uspijemo ostvariti sve zadatke koje smo zadali sebi i to cinimo sa ljubavlju koja je generator nase energije, onda smo zaista sretni. Jer, covjek je jedino misao i osecaj, a ne materija. I sve sto radimo s ljubavlju je neunistivo i trajno, a time i osjecanje koje nas cini sretnim ili nesretnim.
akica_90 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009   #98
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Novi starački dom grade pored groblja

VALJEVO - Novi Gerontološki centar u Valjevu, namenjen za 180 starih Valjevac, biće izgrađen u naselju Gradac. Gradnju doma vrednog 2,5 miliona evra platiće vlada Japana. I ništa ne bi bilo čudno, da nije odlučeno da se dom za stare gradi pored groblja. Potencijalni korisnici su nezadovoljni i kažu da kad već "znaju da će jednog dana završiti na groblju, ne moraju poslednje dane da provedu gledajući rake i spomenike". U Centru za socijalni rad kažu da će korisnici imati i pogled na panoramu grada, a ne samo na groblje.

Pojedini zainteresovani korisnici Doma za stare, međutim, već sada se osećaju nelagodno i premišljaju da li da se prijave za smeštaj i zbrinjavanje. Penzioner Miodrag S. (70) je već 17 godina udovac, bez bližih rođaka u Valjevu, sin i ćerka mu sa porodicama žive u Švajcarskoj i spremni su da plaćaju njegov boravak u Gerontološkom centru, ali se prvobitno oduševljena starina sada dvoumi da li da zbog takvog "komšiluka" konkuriše za smeštaj. Objašnjava, naime, da je prilikom popunjavanja ankete Centra za socijalni rad o zainteresovanosti za smeštaj, "bio ubeđen" da će starački dom biti u samačkom hotelu "Jablanica".
sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009   #99
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

Štrikanjem protiv gubitka pamćenja

Bavljenje hobijima poput čitanja i štrikanja, kao i igranje igrica na kompjuteru može odložiti početak demencije, rezultati su jedne američke studije, prenosi BBC.


Naučnici međutim upozoravaju da prekomerno gledanje televizijskog programa zapravo ubrzava gubitak pamćenja.
Istraživači su došli do rezultata tako što su poredili oko 200 ljudi starosne dobi od 70 do 89 godina sa blagim poremećajem pamćenja sa grupom ljudi koja nije imala poremećaj.
Istraživači sa klinike u Minesoti su ispitivali učesnike istraživanja o svakodnevnim aktivnostima u proteklih godinu dana i koliko su psihički aktivni bili kada su imali između 50 i 65 godina.
Ispostavilo se da učesnici koji su se tokom srednje dobi bavili čitanjem, igranjem igara, pletenjem i šivenjem imaju 40 odsto manji rizik od gubitka pamćenja.
Oni koji su gledali TV manje od sedam sati dnevno imaju 50 odsto manje šanse da razviju gubitak pamćenja od onih koji su provodili više od sedam buljeći u ekran.
"Ova studija je interesantna jer pokazuje da starenje ne mora biti pasivan proces", rekao je autor studije, neurolog Jonas Geda. "Jednostavne kognitivne vežbe mogu zaštititi osobu od budućeg gubitka pamćenja. Naravno, ovaj tip istraživanja se oslanja na prošla sećanja učesnika, zato nam je potrebno da potvrdimo nalaze dodatnim istraživanjem."
"Milion ljudi će razviti demenciju u idućih deset godina, tako da postoji preka potreba da se pronađu načini da se to spreči", rekla je Sara Dej, direktorka društva za prevenciju Alchajmerove bolesti.
sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2009   #100
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Question Pronađen izvor ljubomore

Japanski naučnici saopštili su da su otkrili zonu u mozgu koja kontroliše ljubomoru.
Ta zona je smeštena u delu mozga koji detektuje fizički bol, što bi moglo da objasni patnju koju ljudi osećaju pri pomisli na moguću nevernost partnera.

Doktor Hidehiko Takahaši, koji je rukovodio istraživanjem, kaže da je interesantno da je deo mozga koji registruje fizički bol takođe "zadužen" za mentalni bol.

Izučavanje osećanja ljubomore biće sigurno korisno u lečenju mentalnih problema, ocenio je on.

Od grupe studenata koji su učestvovali u eksperimentima koje je obavio tim doktora Takahašija zatraženo je da govore o svojim najvećim neprijateljima, pri čemu je skenerom registrovana aktivnost njihovog mozga, prenele su agencije.

Dobijeni rezultati pokazali su da je deo čeonog režnja mozga postajao aktivniji kada su osećali ljubomoru prema protivnicima.

Nakon toga od studenata je traženo da čitaju tekst u kome je predmet njihove ljubomore izložen nizu nezgoda i nesreća, među kojima i trovanje hranom.

Skener je tada pokazivao povećanu aktivnost dela mozga povezanog sa nagradom, koju inače pokreće osećaj društvenog ili finansijskog uspeha.

Sve to navodi na zaključak da postoji povezanost između ljubomore i radovanja tuđoj nesreći.

Što je čovek ljubomorniji na neku osobu, to je njegovo osećanje radosti jače kada joj se dogodi neka nezgoda ili nesreća, pokazalo je istraživanje japanskih naučnika.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
zanimljivosti


Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Zanimljivosti borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 33 29-05-2006 01:02


All times are GMT +2. The time now is 22:37. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)