SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Old 07-06-2009   #1
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default Znacenje JEDA kod Selefu Saliha

Rijec Jed (koju vehabije prevode kao ruka) je jos jedna u nizu rijeci koje se spominju u Kur'anu a koje imaju vise od 50 znacenja.
Allah dz.s. nam je u svojoj savrsenoj Knjizi spomenuo da su te rijeci i ti nejasni ajeti osnova razilazenja ehli sunnet vel dzemata i raznoraznih sekti koje uzimaju ove ajete za osnovu svoje akide.

Allah dz.s. kaze:" On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni- oni su glavina Knjige, a i drugi- nejasni. Oni cija su srca pokvarena - zeljni smutnje i svog tumacenja slijede one sto su nejasni. A tumacenje njihovo zna samo Allah i oni koji su u nauku dobro upuceni - oni govore: Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara naseg. A samo razumom obdareni shvataju." ( Ali Imran, 7.ajet)

Od tih sekti je i sekta Vehabija koja je kao osnovu svoje akide uzela Vasitijsku akidu od Ibn Tejmijje i slicne knjige koje su sastavljene iskljucivo od nejasnih ajeta i hadisa.Ista ta sekta,sve te nejasne ajete i hadise tumaci shodno svom ogranicenom znanju arapskog jezika i islamskih nauka pa kaze da rijec JED u Kur'anu znaci RUKA pripisujuci tako Allahu Uzvisenom nesto sto sam sebi nije pripisao i poredeci Ga sa stvorenjima.

Mozda nikada ne bi bilo problema izmedju ehli sunnet vel dzemata i vehabija po ovom pitanju da vehabije nisu LAZNO svoj stav pripisale Selefu Salihu koji je od takvih izmisljotina cist.

Iz tog razloga,u narednom tekstu cemo vidjeti kako su ustvari pravi selefije tumacili ove ajete i hadise u kojima se spominje rijec JED:

- Kaze Imam Bejheki: "Rekli su ucenjaci ove nauke: Od znacenja rijeci JED je KUVVET tj. SNAGA,kao sto to kaze Allah dz.s. u Kur'anu: واذكر عبدنا داود ذا الأيد" I spomeni naseg roba Davuda,vlasnika JEDA" (Sad,17) odnosno vlasnika snage.( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.336)

-Kaze Imam Bejheki: "Takodje,nekada rijec JED biva u znacenju MULKA i KUDRETA tj. Vlasnistva i Moci,kao npr. u ajetu: قل ان الفضل بيد الله يؤتيه من بشاء - "Reci: Zaista je blagodat u Allahovom JEDU i On je daje onome kome hoce." ( Ali Imran,73)- tj. Zaista je blagodat u Allahovom VLASNISTVU. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 336)

- Kaze Imam Bejheki: "Nekada, JED dolazi u znacenju NI'META tj. blagodati kao kada covjek kaze: كم يد لي عند فلان - " Koliko JEDA sam ja ucinio toj i toj osobi" tj. Koliko BLAGODATI sam ja ucinio toj i toj osobi. ( El Esmau ve Sifat, Bejheki, str.336)

- Kaze Imam Bejheki: " A nekada, rijec JED dolazi u znacenju SILEH,kaze Allah dz.s u Kur'anu: مما عملت ايدينا- Ono sto je nas JED stvorio( Jasin 71.) Odnosno " Ono sto smo Mi stvorili." ( El Esmau ve Sifat, Bejheki, str.336)

- Kaze Imam Bejheki: " A sto se Allahovih rijeci: ياابليس ما منعك ان تسجد لما خلقت بيدي - " O Iblisu sta te je sprecilo da ucinis sedzdu onome sto sam stvorio sa JEDEJJE." ( El Feth, 10) tice, istina je da se JEDEJJE ne smije protumaciti kao "dvije ruke" jer Allah dz.s. je Jedan, Jedinstveni i nije sastavljen iz dijelova. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.337)

- Kaze Imam Bejheki: " Isto tako,ajet: يدالله فوق ايديهم - (koji vehabije prevode kao: Allahova ruka je iznad njihovih ruku) znaci uzdizanje znacenja prisege koju su davali Bozijem Poslaniku. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str.339)

- Kaze Imam Bejheki: "Kaze Poslanik a.s.: يد الله مع القاضي حين يقضي - " Allahov JED je sa kadijom kada sudi" tj. Allahova POMOC je sa kadijom kada sudi." ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 340)

- Kaze Ibn Dzevzi: "Od nejasnih ajeta je i ajet: لما خلقت بيدي . Znaj,da rijec JED u arapskom jeziku dolazi u razlicitim znacenjima. Od tih znacenja je NI'MET i IHSAN. Kaze Allah dz.s. u Kur'anu navodeci govor jevreja: يد الله مغلولة - "Allahov JED je stisnut"( El Maide , 63) Sto znaci: " Njegovi NI'METI su malobrojni." ( Def'u Subheti Tesbih, Abdurrahman ibn Dzevzi, str. 6)

- Kaze Ibn Dzevzi: " JED je u arapskom jeziku takodje i KUVVET tj. Snaga. Arapi kazu: له بهذا الأمر يد - " On ima JED za to" tj. On ima snage za to. ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.6)

- Kaze Ibn Dzevzi: "Allahov dz.s. govor: لما خلقت بيدي - "Ono sto sam stvorio sa JEDAJE." ( Sad, 75) znaci: " Ono sto sam Svojim Kudretom i Ni'metom stvorio." ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.6)

- Kaze Ibn Dzevzi: " Kaze Hasen El Basri: يدالله فوق ايديهم - "Njegov Ihsan i uzvracanje na dobro." Tj. On daje vise nego sto zasluzujemo. ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.6)

- Kaze Ibn Dzevzi: " Kaze Ebu Ja'la El Ferra ( Mudzessim): " Jedani su dvije ruke zato sto,ako to nisu dvije ruke onda Adem nije odlikovan nad ostalim stvorenjima jer je sve stvoreno Kudretom Njegovim." Kazem (Ibn Dzevzi) : " Ovo je govor bez ikakvog dokaza. Zaista Arapi koriste izraz JEDANI za KUDRET kao sto je to u stihovima Urve ibn Hazima : فقالا شفاك الله و الله ما لنا بما ضمنت منك يدان - Ma Lena JEDANI tj. Mi nemamo Kudreta za to. A sto se njegovog govora : " Allah je stvorio Adema svojim JEDOM odlikujuci ga time nad ostalim stvorenjima." tice, i on je neispravan jer Allah dz.s. kaze: خلقنا لهم مما عملت ايدينا انعاما - "Stvorili smo njima nasim JEDOM stoku." ( Jasin,71) pa to ne znaci da je stoka odlikovana nad ostalim stvorenjima. ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str.7) Kazem ( Sami Dzeko) : " Odlikovanost Adema nad ostalim stvorenjima nije zato sto ga je Allah dz.s. stvorio svojom rukom (kako to vehabije kazu) nego zato sto ga je obasuo raznim blagodatima koje nije dao nikome mimo njega. Adem je prvi covjek, otac covjecanstva, stanovnik Dzenneta, Boziji Poslanik... sve ga to cini odlikovanim nad ostalim stvorenjima."

- Kaze Ibn Dzevzi: " Kaze Allah Dz.s.: و السماء بنيناها بأيد - " I nebesa smo svojim JEDOM stvorili."( Ez Zarijat, 47) Sto znaci: " I nebesa sam svojom Moci stvorio." ( Def'u Subheti Tesbih, Ibn Dzevzi, str. 7 )

- Kaze Imam Bejheki: " I nije znacenje JEDA, kada ga ubrajamo u sifate, ruka pa da kazemo da On ima ruke, prste i sl. Nego On ima JED i mi mu pripisujemo JED upotrebljavajuci samo rijec koja je dosla u Kur'anu tj. JED. ( El Esmau Ve Sifat, Bejheki, str. 352)

- Prenosi Imam Ebu Bekr Muhammed ibn Muhammed El Kasani od Ebu Bekr Alauddin Muhammed ibn Ahmed Es Semerkandi a on od Ebu Muin Mejmun ibn Muhammed El Mekhul En Nesefi a on od Ebu Abdullah El Husejn ibn Ali El Kasgiri ( El Fadl) a on od bu Malik Nasran ibn Nasr El Hatlija a on od Ali ibnul Hasen ibn Muhammed El Gazalija a on od
Ebul Hasen Ali ibn Ahmed El Farisija a on odNesir ibn Jahja El Fekiha a on kaze:Cuo sam Ebu Muti' El Belhija da kaze:Pitao sam Nu'man ibn Sabita Ebu Hanifu o Fikhul Ekberu pa je rekao:"Allahov dz.s. JED je iznad njihovog Jeda, nije kao Ejd Njegovih stvorenja, i nije RUKA dzariha. On je stvoritelj Ejda. Njegov Vedzh nije kao vedzh njegovih stvorenja. On je stvoritelj svakog Vedzha. Njegov nefs nije kao Nefs njegovih stvorenja, On je stvoritelj svakog Nefsa. Nista nije kao On.Rekao sam ( Ebu Muti') Sta mislis kada bi i rekli: Gdje je Allah?Pa je rekao: "Reci ce mu se: " Postojao je Allah i nije postojalo mjesto prije nego je On stvorio tvorenja. Postojao je Allah dz.s. i nijepostojalo "Gdje" niti su postojala stvorenja niti bilo sta. On je Stvoritelj svega."( Fikhul Ebsat)

- Kaze imam Ebu Hanife:" On je nesto sto nije slicno nicemu. A kada kazemo: " Nesto" mislimo potvrdjivanje Njegovog postojanja bez tijela, bez forme, bez akcidencije. On nema granicu,nema suparnika niti sudruga. Njemu nista nije slicno. On ima jed, Vedzh i nefs onako kako je to Allah dz.s. spomenuo u Kur'anu."( Fikhul Ekber)

- Kaze Imam Taberi: "ricao mi je Ali kaze: Pricao mi je Ebu Salih, kaze: Pricao mi je Muavija,kaze: Pricao mi je Alija,kaze: Pricao mi je Abdullah ibn Abbas kaze: "Allahove rijeci :و السماء بنيناها بأيد znace BI KUVVEH tj. Snagom." (Tefsir od Ibn Dzerir Et Taberija 11/472)

- Kaze Ibn Dzerir Et Taberi: "Pricao mi je Muhammed ibn Amr,kaze: Pricao mi je Ebu Asim,kaze: Pricao mi je Isa i El Haris,kaze: Pricao mi je El Hasen,kaze: Pricao mi je El Verka,kaze: Pricao mi je Ibn Ebi Nedzih,kaze: Pricao mi je Mudzahid: " Allahove rijeci و السماء بنيناها بأيد znace: " Ves semae benejnaha bi KUVVEH" (Tefsir od Ibn Dzerir Et Taberija 11/472)

- Kaze Ibn Dzerir Et Taberi : "Pricao mi je Bisr,kaze: Pricao mi je Jezid,kaze: Pricao mi je Seid od Katade da je rekao: و السماء بنيناها بأيد znaci " Ve semae benejnaha bi KUVVEH" tj. "I nebo smo svojom moci sagradili" (Tefsir od Ibn Dzerir Et Taberija 11/472)

- Kaze Imam Taberi: "Prenosi se od Sufjana:و السماء بنيناها بأيد - Sagradili smo ga svojom SNAGOM." (Tefsiru TABERI, od Ibn Dzerir Et Taberi, 11/472)


Vidjeli smo iz navedenih govora uleme selefa ovog ummeta da niko od njih nije pripisao Allahu dz.s. ruku nego da je svako od njih ili prenio rijec onako kako je do njega dosla bez tumacenja i prevodjenja ili je protumacio ovu rijec shodno njenoj upotrebi u arapskom jeziku.

Na kraju,obratimo se Gospodaru Nebesa i Zemlje, rijecima:
" Gdje bi bilo moje utociste ako ne kod Tebe? Tvoji robovi su i nebesa i Zemlja, i tvoje je ime izvor svih imena. Tvoje znanje nadilazi sva znanja, a tvoje dobrocinstvo nadmasuje svaku cijenu. Ti si Sudac,svako bice Tebi pripada. Ti si onaj koji velika djela cinis i nevoljnicima dobrotu ukazujes. Mi smo svi u lancima okovani,a svakom od nas, samo ti, Boze, mozes pomoci. Sedam nebesa i ono sto je u njima potxinjeno je tvojoj svemoci,bez pogovora. Do Tebe pogled ne dopire. Onaj ko ti je pokoran, o Boze, ostaje zauvijek ciste duse,a tesko li onom koji nije sa tobom vec je protiv Tebe. Ja sam bio Zemlja,tamna i teska, a Tvoja me Milost u prozirnu vodu preobratila. Tako sam ja, od samog sebe umro. Ne dopusti da lutam i propadnem i ne odvoji me od Tvoje Milosti,jer samo Tvoja Milost moze moju tminu u svjetlo promijeniti i mene,iz moje nocne sudbine u Tvoj vjecni dan prevesti..."


Sami Dzeko
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
jeda, kod, saliha, selefu, znacenje


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:13. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)