SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Automobili automobili u Sjenici, novosti vezane za automobilizam, oldtimer, vaši ljubimci...

View Poll Results: Da li ste za
Alternativa 1 12 60.00%
Alternativa 2 8 40.00%
Voters: 20. You may not vote on this poll

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 13-12-2008   #1
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default Prednja ili zadnja vuca?

Ranije su sva auta imala pogon na zadnje tockove. Zadnji su pogonili auto a prednjima se upravljalo. Jednostavna i ispravna logika. Kasnije su proizvodjaci automobila poceli sa pogonom na prednji pogon radi jednostavnije i jeftinije proizvodnje i montaze.

Svima je jasno da danas automobilska industrija zeli da zaradi sto vise para na svojim automobilima. Jeftinije je sve montirati van auta i citav paket sa pogonom, upravljanjem i prednjim ogibljenjem ugraditi u auto. Konstrukcija lima je takodje jednostavnija jer ne treba mislti na tunel za kardan koji izmedju ostalog i zauzima mesto za putnika na sredini zadnjeg sedista. Diferencijal koji je takodje pozadi smanjuje zapreminu prtljaznika. Sve ovo ide u prilog prozvodjacima auta sa prednjom vucom.

Posledica prednje vuce je da su auti teski napred i da je skoro nemoguce postici balans od 50-50 u raspodeli tezine. Zbog velike tezine napred amortizeri, opruge kao i ostali delovi ogiblenja su vise optereceni. Sklopovi za upravljenje su komplikovani da bi ostavili mesta menjacu, diferencijalu, poluosovinama i homokinetickim zglobovima. Sve ovo dovodi do skracenog veka trajanja delova i automobilska industrija zaradjuje vise para na rezervnim delovima i njihovoj ugradnji nego na novim automobilima.

Sto se tice stabilnosti na putu i bezbednosti misljenja su podeljenja, a sto se tice startnosti svi se slazu da je zadnja vuca startnija.

U zimskim uslovima se auta sa zadnjom i prednjom vucom ponasaju na razlicit nacin.

Ako pogonski tockovi kod zadnje vuce proklizaju prednji tockovi i dalje imaju dobar kontakt sa podlogom i i dalje moze da se upravlja autom. Ako se ovo desi u krivini zadnji deo auta ima tendenciju da se zanese i u tom slucaju treba da se koriguje volanom u pravcu suprotnom od krivne sto prosecnim i manje vestim vozacima deluje nelogicno i zastrasujuce. Medjutim vozac koji je navikao na zadnju vucu zna ovo da kontrolise papucicom gasa i volanom. Prvo zanosenje je jednostavno kontrolisati medjutim ako se pretera sa gasom povratno zanosenje moze da bude opasno i da dodje do okretanja medjutim tu se radi o ekstremnoj voznji u koju se svako ne upusta.

Pri proklizavanju tockova kod prednje vuce prednji tockovi izgube kontakt sa podlogom i autom ne moze da se upravlja. Ako se ovo desi u krivini auto nastavlja da ide pravo i u tom slucaju treba oduzeti gas (ili stisnuti kvacilo) i cekati da prednji tockovi opet dobiju kontakt sa podlogom. Ovde postoji rizik da vozac previse koriguje volanom u pravcu krivine sto otezava situaciju i moze da dovede do zanosenja zadnjeg dela i okretanja na putu. Napredni vozaci su naucili od reli vozaca da gasom izvuku auto iz ove situcije time sto okrenu volan vise nego sto treba i daju gas. Medjutim ovde je potreban jak motor, kazu najmanje od 200 KS, da bi ovo bilo izvodljivo.

Naravno ovo sto sam gore napisao se desava jedino ako brzina nije prilagodjena stanju na putu i najpametnije je ne dovesti sebe u ovakvu situaciju. Medjutim dobro je i znati kako treba reagovati pri pogresnoj proceni podloge na putu. Ovde u Svedskoj pre polaganja vozackog ispita je obavezna obuka na klizavoj stazi gde instruktori navode vozaca da predje granicu stabilnosti da bi videli kako se auto ponasa u takvoj situaciji.

Svedski auto casopis "Vi bilägare" je pocetkom 80-tih napravio obiman test i dosao do zakljucka da je u rukama prosecnog vozaca bolja prednja vuca dok je za bolje i nadprosecne vozace bolja zadnja vuca.

Jos su ostali 4WD ili auti sa pogonom na cetiri tocka. Pri klizavoj podlozi oni su neprikosnoveni ali treba znati da su im je put kocenja kao i kod ostalih auta. Skoro nijedan od 4WD auta nije neutralan vec se u ekstremnoj situaciji ponasa ili kao auto sa zadnjom vucom ili auto sa prednjom vucom.

Na kraju da dodam da danasnji auti sa ABS kocnicama i raznim elektronskim pomagalima za kontrolisanje proklizavanja pogonskih tockova i stabilnosti olaksavaju zivot vozacima i gotovo brisu razliku izmedju prednje i zadnje vuce. Ko je imao strpljena i zivaca da dovde stigne sa citanjem pokazuje da je zainteresovan za temu i zamolio bih da napise svoje misljenje i glasa. Alternativa jedan je zadnja vuca a dva prednja.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 13-12-2008   #2
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Slazem se sa ovom teorijom da je za amatere bolja prednja a za iskusnije vozace zadnja vuca, predhodno auto mi je bilo sa zadnjom vucom, zimi nisam imao problema, voznja je udobnija, manu koju bih ja pripisao zadnjoj vuci je dosta brza potrosnja pneumatika, (gume na pogonskoj osovini znatno su se brze trosile) mozda sam stekao takav utisak zbog loseg kvaliteta pneumatika..
Glas ide alternativi broj 1, mada kod odabira vozila stavka koja osovina je pogonska kod mene nema veliki znacaj....
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #3
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Zaboravih da dodam da su BMW i Mercedes jedni od malobrojnih koji su ostali dosledni zadnjoj vuci. Naravno svi sportski auti kao Ferrari, Lamborgini, Porsche kao i luksuzni kao Rols Royce i Jaguar su sa zadnjom vucom.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #4
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Prednja. Zato sto je stabilnija.
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #5
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Zadnja vuca zakon, ko umije da je koristi (ko ja )
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #6
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Prednja. Zato sto je stabilnija.
Aman brate, ja izgleda dzabe pisah onoliko. Nije prednja vuca stabilnija vec je laksa za voznju i manje zahteva od vozaca. Zadnja vuca daje bolju stabilnost u krivinama kada se brzo vozi ali i zahteva vise od vozaca. Pri normalnoj voznji nema razlike.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #7
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

sve ovo fino napisano...
argumenti validni i za jednu i drugu stvar ali moje iskustvo je sledece...
Sjenicke zime,znate i sami da se nikome ne prica kakve su...
Mojj drug i ja se vracamo iz Pazara,bese zimki period,kad u "postrmac" a ono pocela "zurka"...
ona sa mercedesom 190D (zadnja vuca) ja sa golf 2 (prednja)...
pneumatici kod njega samo sto nisu novi,kod mene nisu bili za pohvalu...
bes prvi i tako krenusmo da se penjemo...
na prvoj krivini je samo otisao desno i tu se zavrsilo penjanje njegovo za taj dana...
sacekasmo malo,nabacimo lance,i onda naravno da ide...
za svo to vreme ja sam uzivo u voznji bez imalo muke u autu sa prednjom vucom...

situacija ovde...
drugar ima BMW 320i
sa sve elektronikom ESP,ABS I ELS...
neko jutro samo je pomrzlo bilo i na putu od kuce do posla ukljucio mu se Elektonsko Limitirana S-brzina,tako da je mogao da vozi maximalnih 50km/h...
uz sve to po njegovom priznanju u opste nije bio zadovoljan stabilnoscu auta na putu,ni tada a niu rtanijim situacijama...

za vreme snega u landskorni pre 20-ak dana,imao sam prilke da vidim BMW kako se ispred mene okrece na kruznom toku kao na ringispilu...
ok,ima tu i neiskustava,ipak za voznju nije potrebna samo vozacka dozvola,treba se mnogo kilometara navozati da bi neko bio spreman da bude vozac...
neko pak nauci,a neki nece i nikada,ja znam masu takvih...

elem,elektronika i sva ta pomagala su napravljene za onu drugu kategoriju,zapravo za one koji nikada nece nauciti da voze,i kojima ce to pokusati da pomogne,ali moje misljenje je da je to jako malo...
evo, nazalost, imali smo i situaciju naseg clana koji je imao nov auto sa svim najnovijim pomagalima pa opet nije uspeo da spreci probleme...

tako,da moj glas uvek i zauvek ce ici automobilima kojima je pogon na prednjoj osovini...

jedina,po meni mana,prednjeg pogona je brze stradanje "kinetickog zgloba"pogotovu za one koji ne znaju nacin njegovog stradanja ina to ne obrate paznju koliko je to u mogucnosti...
nego,i on nije skup,sa zamenom ne iznosu vise od 250-300 Eura,zavisno od modela automobila...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #8
MajkaMaca
Registrovan
Domaćin
 
MajkaMaca's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Godine: 64
Posts: 3,894
Default

ja vozim Audi,do sad nisam imala lose iskustvo sa prednjom vucom,moram da priznam da nisam do sad imala sansu da znam kako se vozi auto sa zadnjom,ali sam svedok da moj sef npr. i mnoge kolege koji voze auta sa zadnjom brzinom (BMW)kod leda ostaju parkirani na glavnoj ulici,jer do firme nekih 300-400m je uzbrdica,sto se meni zaista nije desilo,uspeva uvek uz prilagodnu brzinu (drugom )da me izvuce bez ikakvih problema.neznam mozda ja nisam ni svesna opasnosti koje bi mogle da nastupe,a mozda mnogi od tih"drugih"imaju lose iskustvo...ili sam ja jednostavno hrabrazato sam za alternativu 2,samo iz tog razloga, sto tu prvu ne poznajem...
MajkaMaca is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #9
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
situacija ovde...
drugar ima BMW 320i
sa sve elektronikom ESP,ABS I ELS...
neko jutro samo je pomrzlo bilo i na putu od kuce do posla ukljucio mu se Elektonsko Limitirana S-brzina,tako da je mogao da vozi maximalnih 50km/h...
Hahahahh, sta ukljucio se u kolonu BMW-a koji su isli 50 km/h tog jutra zbog leda na putu, hahahaha ....

Ovo mi brate nikako nije jasno. Prvi put cujem da auto limitira brzinu. Tebi STRANAC verujem ali taj auto mora da je batal ili te je drugar slagao.

A sto se tice prohodnosti zimi, ja sam ziveo 40 km u polarnom krugu a kasnije sam se malo spustio. Koliko tamo padne snijega za godinu ne padne u Sjenici za tri godine. Vozio sam auta i sa prednjom i sa zadnjom vucom i nikada nisam video neku vecu razliku u prohodnosti izmedju prednje i zadnje vuce. Jedino je razlika u gumama. Guma moze naoko da izgleda kao nova i da ima dobru saru ali sve zavisi mesavine gume i starosti jer guma gubi svojstva starenjem.

A kod vas dole u Skĺne su poznati da voze sa letnjim gumama citavu zimu.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #10
MajkaMaca
Registrovan
Domaćin
 
MajkaMaca's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Godine: 64
Posts: 3,894
Default

[zadnjom brzinom (BMW)(lapsus)vucom
MajkaMaca is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #11
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Imam li opciju za 4WD (Four Wheel Drive)??w/ABS breaks.
Nemam!! garant!,

Ali je ovo izgleda stvar licnog preferiranja, i mislim da je dosta vazno : "Gdje zivis"?, u smislu brdsko / ravnicarski predjeli, kakva je klima u tom podrucju itd.

Neki vole,, vuchu,, s'prida, a neki od otragaa!!. Pa, povuci potegni.
Sta je> napisala sam vuchu.

-zadnja defintivno-
borichi is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #12
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Na sve cetiri i otraga ti je skoro isto... mislim 4WD
adnan is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #13
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Aaaa nije, nije..

Sa 4WD svaki tocak ima svoju kontrolu, haman...
borichi is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #14
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by adnan View Post
Hahahahh, sta ukljucio se u kolonu BMW-a koji su isli 50 km/h tog jutra zbog leda na putu, hahahaha ....

e,to nisam rek´o...
BMW serije 5 (kao sto ti imas) je najbolji auto koji je do sada proziveden,
i kad ne bi mogo da se upli zimi opet bi bio najbolji-nema sta...
tako,pricao sam ti vec,razmisljam o njemu vec duze vreme...

Quote:
Originally Posted by adnan View Post
Ovo mi brate nikako nije jasno. Prvi put cujem da auto limitira brzinu. Tebi STRANAC verujem ali taj auto mora da je batal ili te je drugar slagao.
Ado,valjda si do sad video da nepricam na pamet nista...
Momak je clan naseg foruma,redovno je ovde sa nama,istina nije nesto aktivan u pisanju,ali svakoga dana je ovde i procita sta mi pisemo...
Sa tim covekom sam porastao,vise sam vremena proveo sa njim nego "sa samim sobom" i na poslu radimo zajedno,tako da znam o cemu pricam...
elem,on dolazi pre mene na posao,ali tog jutra ja vidim da mu nema auta na praking i odmah sam ga pozvao...
kaze:
-kad sam krenuo sa parkinaga od kuce,probao sam auto kako ce da s eponasa,i naglo sam motao volanom par puta i ESP mi se ukljucio dva tri puta,a zatim i ELS i maximalno sto sam mogao da vozim je bilo 50km/h...

coveku se to prvi put desilo i on je misli o da mu je auto u kvaru,i svratio na prvu benzisku pumpu,i uzeo da pricitao onu knjigu sa uputstvima sta za sta je ta lampa i shvatio o cemu se radi...

medjutim,kada je opet startovao auto,lampa se bila ugasila inastavio je da vozi normlano...

eh,o svemu ovome,ako hoces ja cu ti slikat i lampu na instrument tabli,i u uputstvo znacenje,pa ti proveri ako hoces...[/QUOTE]



Quote:
Originally Posted by adnan View Post
A kod vas dole u Skĺne su poznati da voze sa letnjim gumama citavu zimu.
za ove DVE godiner zivota ovde
ovo mi je TRECA zima...
do skora sam vozio na posao svakoga dana 100km(u oba pravca)
i nikada nisam nabacio zimske gume na autu...
bilo je i rizicnih dana,ali...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2008   #15
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

@Biber je onomat napisao jedan interesantan komentar po pitanju prednje-zadnje vuce i time potvrdio neka moja subjektivna ubedjenja po tom pitanju.
Ja sam licno za pogon na sva cetiri tocka s'tim da bih izmedju prednje i zadnje vuce uvijek dao prednost prednjoj... ali ne zato sto sam neiskusan vozac vec zato sto sam odgovoran i ne volim da ulazim u bespotrebne rizike.Sad iskren da budem mozda kod mene ima i malko sugestije kada je zadnja vuca u pitanju jer sam par puta bio u prilici da vidim auta sa zadnjom vucom kako se i pod najpovoljnim vremenskim uslovima ponasaju i previse nestabilno za moj ukus...
  Reply With Quote
Old 14-12-2008   #16
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Ma kakav biber.

Da nesto zna ne bi vozio Audija.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2008   #17
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

E da vam ja ispricam jedno moje iskuistvo koje se razlikuje od ovih do sad. Dok sam ziveo dole u sjenici se to desilo. Dogovorio se ja sa drugom da i ja, on i njegovi na skijanje na Zlatar, na panoramu tamo dje je onaj novi lokal. I krenemo mi, raon ujutru. Sjenica, zima, znijeg normalno, a nas 6 (!) u mercedes 124 2,3 benzinac. Nas cetvoro sedimo nazad, njegov tetak vozi i tetka mu sedi naprijed. Popeli smo se uz cio Zlatar bez ikakvih problema, nidje niti je zaslajfovao niti proklizo. Ima tu dosta vozacevog udela i dosta gume tome doprinesu, ali je doooosta pomoglo i to sto je cetvoro nas sedelo na zadnjem sedistu i pritiskalo na zadnju osovinu, tako da su pogonski tockovi imali bolje prijanjanje. Znaci prednost prednje vuce je i u tome sto pogonska osovina ima na sebi tezinu cijelog motora, a zadnja vuca to nema tako cesto. I kolko god da su dobre gume, treba da imaju malo tereta na sebi da bi se dokazali kvaliteti zadnje vuce. I dalje sam za pogon na zadnje tockove.
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2008   #18
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Prednja vuča,za naše puteve,nema alternativu!
Imao sam prilike,da vozim i Ladu po makadamu,i da mi zadnji kraj "šeta"kao po ledu!
Zadnja vuča,nema šanse da izađe zimi uz Postrmac,dok sa prednjom je sve ok!

__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2008   #19
ALMIR-
Ili jesi ili nisiLAV
Početnik
 
ALMIR-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Location: Sjenica
Godine: 36
Posts: 525
Default

Hahaha Halilce pa dje nadje ladu, ona ne ide kako treba ni na pravcu a ne sta drugo.
Sto se tice vuca svaka ima svoju manu i prednosti, prednja vuca za "pocetnike"je dobra ali mana su kineticki zglobovi. Zadnja vuca za "vozace" bez elektronike i nije neka sigurnost ali sto se tice startnosti i brze voznje (po suvom) to je definitivno zakon. Ipak glas ide prednjoj vuci jer sam jos pocetnik
ALMIR- is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2008   #20
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Halilce ovde pisemo o autima a ne o Ladi.
adnan is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
ili, prednja, vuca, zadnja


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:20. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)