SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Automobili automobili u Sjenici, novosti vezane za automobilizam, oldtimer, vai ljubimci...

Reply
Old 23-03-2008   #61
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ja neznam, pitaj reska i suada
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 23-03-2008   #62
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Bolji ti je autobus.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2008   #63
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Dodji probaj kamion, probaj auto,pa sta ti je zanimljivije ti za to i polazi ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2008   #64
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Znam ja sta je meni zanimljivije!
Al'...................
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2008   #65
supermann2008
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Znam ja sta je meni zanimljivije!
Al'...................
supergirl nemoj ni za kamion niti za auto dacu ti ja mojeg dzipa mercedes ml kad dodjem dole paga probaj i mozes onda polagati za njega
  Reply With Quote
Old 10-04-2008   #66
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

heheheheheheeh
__________________
Poljoprivrednik po kolovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2008   #67
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default disoto

motori s dva principa izgaranja
*to je bolje: dizel ili benzinac? Ta bi dvojba u budućnosti mogla postati suvišna zaživi li poseban benzinski motor koji u nekim radnim režimima koristi samozapaljenje smjese poput dizelaša

Benzinac koji troši kao dizel. Ili dizelaš koji radi mirno i tiho poput benzinca i čist je poput njega. San svakog inženjera zaduženog za motore zvuči upravo tako. Zamislite samo: hladan start ujutro ne znači buku i lupanje, već normalni rad uz malo povećan broj okretaja. A potrošnja je ostala na razini najboljih dizelaša! I okretni moment je tu, sve je onako kako treba biti. I nisu potrebni skupi filtri čađe, sistemi s aditivima i svim ostalim skupim čudima; dovoljan je klasičan, trostazni katalizator kakav se koristi već više od 20 godina.
Do jučer to je bio san, danas je već (prototipna) realnost, a sutra bi to moglo pokretati naše aute. O čemu se zapravo radi?

Riječ je posebnom benzinskom motoru koji u nekim radnim režimima koristi samozapaljenje smjese kao radni princip, onako kako to čine dizelaši.
Krenimo redom: pri startu i punom gasu takav motor (Mercedes ga je nazvao diesotto, kao složenicu od diesel i otto, a GM ga zove HCCI prema Homogeneous Charge Compression Ignition) radi s klasičnim faktorom pretička zraka je jedan. No, pri niskom i srednjem broju okretaja kakav dominira u svakodnevnom korištenju motor se prebacuje na dizelski način rada uz samozapaljenje smjese pa je potencijal za uštedu izuzetan. Ta je promjena moguća unutar jednog jedinog radnog ciklusa. Gorivo se ubrizgava izravno u cilindar, ali ne radi kreiranja zapaljive smjese u blizini svjećice, nego radi stvaranja homogene smjese zraka i goriva te nadzora nad procesom samozapaljenja i izgaranja.
Ispušni ventili otvaraju se samo nakratko i uz polovicu hoda te tako samo 50 posto ispušnih plinova napusti cilindar. Ona polovica koja je ostala je bitna jer zadržava toplinu u cilindru i reagira s malom količinom goriva koja se ubacuje te se tako temperatura u cilindru diže još više i stvaraju preduvjeti za uspješno samozapaljenje smjese. Usisni ventil otvara se samo nakratko i uz vrlo mali hod; tako se regulira količina zraka koja ulazi u cilindar koja se potom miješa s gorivom što se ubrizgava. Tijekom kompresijskog takta tlak i temperatura rastu i konačno dolazi do zapaljenja smjese baš kao u dizelskim motorima. Zraka je u cilindru uvijek više nego što je potrebno za izgaranje pa se govori o radu sa siromašnom smjesom. Izgaranje, tj. temperatura i točan trenutak samozapaljenja određuju se količinom zraka i trenutkom i količinom ubrizgavanja goriva. Potrebne podatke za to daju senzori koji mjere tlak u svakom cilindru posebno. Kad počne izgaranje, ono nastupa istovremeno na mnogim mjestima i događa se odjednom u potpunosti i ravnomjerno, tj. homogeno. Zato nema plamene fronte koja se širi i donosi porast tlaka i temperature, što je glavni razlog nastanka dušičnih oksida, tj. NOx-a. Kod ovih motora nastaje mnogo manje NOx-a nego kod ostalih motora koji rade sa siromašnom smjesom i dovoljan je klasičan trostazni katalizator.



Izvor: auto blic hr a literature na de ima kolko hoj
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2008   #68
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Quote:
Originally Posted by supermann2008 View Post
supergirl nemoj ni za kamion niti za auto dacu ti ja mojeg dzipa mercedes ml kad dodjem dole paga probaj i mozes onda polagati za njega
Nece znat Resko da me obucava za to cudo,a kod drugih se placa....
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2008   #69
supermann2008
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Nece znat Resko da me obucava za to cudo,a kod drugih se placa....
ma nemoj se za to sekirati dobices i obuku od mene i to besplatnu
  Reply With Quote
Old 26-04-2008   #70
tmusa
tmusa
Dobar
 
tmusa's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: SJENICA
Godine: 33
Posts: 990
Default

pa polazi valida,ko sisa roditelje...eno ona Lkotka iz tvog odeljenja je polagala za C i bas je super...bila bi jos jedna cura u nizu koja zna da vozi kamion...hhehehhehhehhhe
pokusaj isplatice se,sto znas vise,vise i vredis
tmusa is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2008   #71
ado
Registrovan
Dobar
 
ado's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,536
Default

Evo jedan simpa forum za auta i jos po nesto : www.bhtuning.com
__________________
www.sandzak-sport.com
ado is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2008   #72
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default Uporedni test

Evo upravo citam uporedni test tri luksuzna dizelasa. Radi se o sledecim autima:

Audi A6 2,7 TDI
BMW 525d
Jaguar XF 2,7 D

Jasno je da je pobednik BMW ali nisam o tome hteo da pisem vec o tome da su tehnicki podatci veoma interesantni:

_______ Snaga ___ Ubrzanje 0-100 __ 0-140 __ Max brzina _ Potrosnja
================================================== ====
Audi: ___ 180 KS _______ 10,2 ______ 20,1 _____228 km/h __ 8,9 l/100 km
BMW: ___ 197 KS _______ 7,9 _______ 15,0 ____ 235 km/h __ 7,4 l/100 km
Jaguar: __ 207 KS ______ 9,2 _______ 17,2 _____ 229 km/h __ 9,7 l/100 km

BMW nije na papiru najjaci po konjskim snagama ali je zato ubedljivo najstartniji i najbrzi i pri tome trosi najmanje goriva. Cak 1,5 litar manje od Audija a 2,3 litra manje od Jaguara. Ovo su stvarne cifre potrosnje sa testa i svi proizvodjaci deklarisu manju potrosnju nego sto je bila pri testu jer oni svoje cifre dobijaju pri idealnim uslovima.

Evo i ekonomije:

Cena ____ osnovna __ sa opremom testiranih auta
=====================================
Audi ______ 41 760 _________ 48 100 Eura
BMW _____ 39 540 __________ 48 800 Eura
Jaguar ____ 46 200 __________ 47 050 Eura

Izracunat je i trosak po kilometru i mesecni trosak ako se auto vozi po 20 000 km godisnje 4 godine. Uracunato je gorivo, smanjenje vrednosti auta, troskovi kredita pri kamati od 6,95 %, porez, osiguranje, ulje, gume, rezervni delovi, servisi pa cak i nedobivanje kamate ako bi se pare stedele u banci. Kratko receno stvarni troskovi.

Troskovi ___ na 100 km ____ mesecno
============================
Audi _______71,67 __________1195 Eura
BMW ______ 65,5 ___________1092 Eura
Jaguar _____ 72,1 ___________1202 Eura

Znaci BMW jeste najskuplji sa ovim paketom opreme ali ako se vozi 4 godine i sa njime predje 80 000 km sto je normalna kilometraza za zapad, ustedi se preko 5000 Eura u odnosu na konkurente.
adnan is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
auta, informacije, korisne, vezane


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Slike auta koje bi jednog dana zeleli da vozite... Bery_babe Automobili 17 30-08-2009 02:06
Sta mislite koja Auto marka pravi najbolja auta Haks Automobili 7 17-03-2009 16:19
Nove informacije za Nokia 8800 ARTE iSelektor Hardware - Software - Mobilna telefonija 9 19-01-2008 13:38


All times are GMT +2. The time now is 12:03. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)