SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Politika Sjenice čak i u sjenici se vodi politika, evo prilike da se bliže upoznamo sa njom

Reply
Old 12-10-2009   #161
DILAVNI-Serif
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 60
Posts: 16
Default

Ovo je baš dobra tema za mlađi naraštaj,pre neki dan sam bio u Vrsenice i jedan mi je stari čovek pričao da je i Hajro Zornić bijo pripadnik Ćamilove policije,pa bi bilo dobro sa tim čovekom popričati jer mi je pričao o ratu dosta.
Ova tema me je naterala da sam morao da još jednom čitam knjigu Sudski proces protiv DRAŽA MIHAJLOVIĆA gde se pominje i naš kraj koja je izdata 1946.
Što se tiče Ševka Totića mislim da je do pre par godina bio živ,to ću da proverim jer je naša građanka udata za njegovim unukom ili kako tačno neznam i žive negde blizu Novog Pazara.
__________________
UDRUŽENJE INVALIDA" DILAVNI"-Sjenica
DILAVNI-Serif is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 12-10-2009   #162
DILAVNI-Serif
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 60
Posts: 16
Default

Izvinite napisao sam pogrešno ime reč je o Muharemu Zorniću,a ne o Hajru kako sam napisao.
DILAVNI-Serif is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2009   #163
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by DziTri View Post
Aferim Eko za ove tekstove i tvoj trud.
Hvala ti sto si podijelio tekst iz ove knjige sa nama.


Sve sto procitam u vezi istorije naseg kraja podijelicu ovdje s vama ali to isto ocekujem i od ostalih clanova jer je stvarno steta i sramota da ne poznajemo svoju istoriju.
Serife, ako posjedujes neke knjige, ukljucujuci i tu o sudskom procesu Draze Mihajlovica, gdje se spominje nas kraj, zamolio bih te da te pasose podijelis ovdje s nama
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2009   #164
DILAVNI-Serif
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 60
Posts: 16
Default

U Proleće 1942 Draža Mihajlović je stigao na Zlatar,preko Čemerna i Golije gde su ga čekali njegovi pomoćnici Lalatović i Ostojić.Ostojić je krenuo u oblast Nove Varoši da bi se sastao sa Hasanom Zvizdićem,vođom muslimana u sjeničkom kraju.
Desilo se u jednom slučaju da su avijatičari greškom spustili,bacili 5000 zlatnih funti u muslimanska sela oko Sjenice.
DILAVNI-Serif is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2009   #165
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default



1253. godine Sjenica se prvi put pominje kao mesto u koje su cesto svracali trgovacki putnici, koji su trgovali stokom i stocnim proizvodima. Na uzvisenom djelu ovoga grada, Osmanlije su podigle tvrdjavu Grad, koja je porušena, i od cijeg kamena su, kasnije sagradjeni mnogi važniji objekti u Sjenici. Tvrdjava se nalazila na najuzvišenijem delu tadašnje Sjenice, u centru caršije sa kucama i ducanima od drveta. U jednom zapisu iz 1809 godine stoji da je Karadjordje osvojio Sjenicu i proterao Turke, kada su mnoge znacajnije licnosti Sjenice pogubljene. Razorivši Sjenicu, Karadjordje se povukao. Tvrdjava je obnovljena i opremljena topovima 1821. godine.


U sastavu Bosanskog sandzaka

Sjenica je tada bila u sastavu Bosanskog sandzaka kao nahija Stari Vlah. Kroz Sjenicu je tada prolazio put koji je preko Nove Varosi i Priboja vezivao Bosanski pasaluk sa ostalim djelovima Osmanskog Carstva, tzv. carskim drumom. Ovim putem prosla je kroz Sjenicu bosanska vojska na celu sa Huseinom Kapetanom Gradascevicem, pozdravljena ispaljivanjem topovske salve iz topova sa tvrdjave, a na isti nacin pozdravljena je i pobjeda ustanika na povratku. Za bosanskom vojskom, koja nije znala pravilno da iskoristi pobjedu vec je doslo do rasula pri povratku prema Bosni, nastupala je sultanova vojska sa zadatkom da smiri Bosnu. Sjenicki kraj je tada stradao zbog svoje podrske ustanicima.

Rat i posljedice

Koliko je Sjenica postradala i osiromasila u svim tim ratnim pohodima govori opis Anri Bue-a iz 1836. godine, koji Sjenicu naziva selom od 150 kuca-brvnara, daskama pokrivenim. Ostalo je zabiljezeno da je stanovnistvo bilo vecinom bosnjacko i da je ta mala Sjenica, obzirom da je bila na vaznom drumu imala postu. Za poredjenje o padu broja stanovnika treba navesti podatke putopisca Baron Bozura (kraj 18. vijeka) po kome varosica Sjenica, koju je branila cetvrtasta tvrdjava ima 3000-4000 stanovnika, i zapis Anri Pokolje (sam pocetak 19.veka) koji je u svom opisu naveo 700 kuca i cak 9 dzamija.

Omer-pasa Latas je poslije smrti prethodnog bosanskog valije i njegovog neuspjeha da umiri pobunjene Krajisnike imenovan za novog bosanskog valiju. Posto je umirio Bosnu svojom krvavom ekspedicijom i tako slomio i dobrim djelom unistio tradicionalno bosnjacko plemstvo, pozatvarao je 1000 najuglednijih aga i begova i oko 400 okovanih poslao u Carigrad. On je sproveo i novu teritorijalnu podjelu podjelivsi Bosnu i Hercegovinu na dva zasebna ejaleta. Bosanski ejalet je imao sest kajmakamlija pet u samoj Bosni i sesti Novopazarski sa sjedistem u Sjenici koji je obuhvatao mudirluke: Novi Pazar, Visegrad, Sjenica, Bijelo Polje, Trgoviste i Nova Varos. Poslije smjene Sultana u Carigradu, novom uredbom od 1865. godine obnovljen je Bosanski vilajet sastavljen od sedam sandzaka . Novopazarski Sandzak sa kazama (srezovima): Novi Pazar, Sjenica, Plevlja, Nova Varos, Prijepolje, Mitrovica, Berane i Kolasin imao je sediste u Sjenici, cime je definitivno potvrdjen njen strateski znacaj.

Zastita Novopazarskog sandzaka


Cio Novopazarski sandzak je za portu dobio povecan znacaj u trenutku kada su poceli da se javljaju novi ratovi. Ojacavanjem linije na Limu i utvrdjenih mjesta Nova Varos, Sjenica i Novi Pazar formiran je trougao utvrdjenja koji je trebao da stiti Novopazarski sandzak od napada Srbije sa sjevera. U Sjenici je bilo glavno utvrdjenje citavog podrucja, a istovremeno sjediste civilnih i vojnih vlasti, sto je sigurno bilo praceno znacajnom graditeljskom aktivnoscu, od popravljanja tvrdjave do izgradnje citavog niza objekata razlicite namjene. Kada su buknuli ustanak u Hercegovini i srpsko-osmanski ratovi (1876-1878 ), Osmansko carstvo je popustilo pod pritiskom velikih hriscanskih sila Austro-Ugarske i Rusije da se suoci sa gubitkom pobunjenog Bosanskog vilajeta i da Srbiji i Crnoj Gori prizna samostalnost. Na Berlinskom kongresu 1878.godine Austro-Ugarska je stekla pravo da okupira Bosnu i Hercegovinu, sa motivom da se vojno, politicki i ekonomski konsoliduje ova regija.

Osmansko carstvo je izgubila i gradove Nis, Vranje, Pirot, Prokuplje, Niksic, Podgoricu, Bar sa okolinom koji su pripojeni novoproglasenim drzavama Srbiji i Crnoj Gori. Okupacija Bosne i Hercegovine uslijedila je 1878. godine a nepunu godinu posle toga Austro_Ugarske trupe usle su i u Priboj, Prijepolje, i Pljevlja. Kaze Pljevlja, Prijepolje kao i nahija Priboj odvojene su od Novopazarskog sandzaka i pripojene novostvorenom Pljevaljskom sandzaku (1880) cije su se granice poklopile sa granicama okupacionog podrucja. Sjenica je tako ostala srediste Sandzaka sa kazama: Sjenica, Novi Pazar, Bijelo Polje, Nova Varos i Kolasin koja je prikljucena Kosovskom vilajetu u cijem je sastavu ostao do 1912. godine kada je Turska napustila ove krajeve

Last edited by STRANAC; 18-10-2009 at 20:52..
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2009   #166
TROLL
Registrovan
Početnik
 
TROLL's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Norge
Godine: 57
Posts: 10
Default


GANIJA PESKOVIC IZ FIJULJA!
SelamAlejkum!

Hteo bih na temu Sjenica kroz istoriju napisati nasim forumasima par detalja iz drugog svetskog rata.Tice se sela FIJULJ,a ima dosta veze sa Kladnicom i Camilom Prasevicem.

Mozda neki od vas ne znaju da su cetnici zapalili Fijulj u jesen 1943 g.Dosli su iz Ivanjice i preko jednog sela Ercege uputili se prema Fijulju.Njih su primetili cobani koji su cuvali stoku i javljaju mestanima sela.

Stanovnici Fijulja su brzo reaogovali i odlucili se na bezanje u pravcu Sugubina i Kladnice.Uzeli su samo neki osnovni prtljag i posli.Stare osobe i malu decu (nejac) natovario je jedan covek sto se zvao Ramo Peskovic na volujska kola i odvezo ih kolko je mogo brzo.Ostali su posli pesice.Kad su zamicali u Sugubine video se dim i paljenje prvih kuca u Fijulj.

Cetiri su mladica iz Fijulja bili poslednji u toj koloni stanovnika koji beze iz svog sela.Zvali su se:Ganija Peskovic,Musir Ugljanin,Elmaz Deljevic i Azem Poturak.Njih su cetvorica odmah iza Fijulja skrenuli lijevo i popeli se na jedno uzvisenje sto se zove ORLUJACA.Tu su se ukopali i posmatrali sta se desava.To je bila jedna visoka kota odakle su imali citav Fijulj na dlanu.Ganija je bio u muslimansku miliciju u Brodarevo dvije g.i imao je puskomitraljez BRNO(Cehoslovacki),a ostala trojica su takodjer bili dobro naoruzani.Imali su municije dovoljno.Broj cetnicke vojske koja je opkolila Fijulj,kretao se oko hiljadu a mozda i vise.Ulazili su u selo sa tri fronta:jedni su dolazili iz Divlje rijeke,drugi iz Ljesnice a treci iz Borovca.Primetivsi da je selo pusto,zapalili su ga brzo.Sve kuce,stale,sijena,hambarevi i sva imovina je zapaljena.Selo je gorelo nekoliko sati -brzo je izgorelo.

Dok je Fijulj goreo cetnici su pravili plan sta dalje.Odlucili su da nastave osvajanja i drugih sela.Uputili su se u pravcu Ugljanske mahale i dalje za Sugubine.Cetiri mladica:Ganija,Elmaz,Musir i Azem po prvi put otvaraju vatru na cetnike.Hteli su da ih opomenu da im neko stoji na putu.Cetnici su uhvatili sklonista i poceli sa prebacivanjem.Razmena vatre je trajala vise od pet sati.

Branioci Fijulja primecuju da Cetnici probaju da ubace jednu diverzantsku grupu koja pokusava da im pridje sasvim blizu.Diverzanti su pretrpeli velike gubitke.Poginulo ih je dvadesetak.Medjutim cetnici ne odustaju od svog plana da likvidiraju cetvoricu branioca Fijulja.Hteli su mozda i zive da ih uhvate.Cetnici napadaju zesce i zesce.U jednom momentu su Fijuljanski branioci pogodili cetnickog komandanta Katanica.Katanic je pokazivo izgleda znake zivota,i nije odmah umro.Od tad nastaje velika panika i rasulo u cetnickim redovima i pocinju bezati.Nosili su svog ranjenog komandanta Katanica,koji umire brzo.Branioci Fijulja su im dozvolili da pokupe svoje poginule,bilo ih je trocifreni broj.Cetnici brzo nestaju istim putem odakle su i dosli.

Branioci Fijulja ostaju jos malo i iznenada primecuju jednog decaka,koji je cuvo krave i dogonio ih u selo.Zvao se Rahman Ugljanin,imao je 10-tak godina.Bio je zapanjen prizorom ,koji je video.Dozivo je svoju majku,ali mu se niko nije odazivo.Ganija ga zove sa ORLUJACE i nagovara ga da podje za Sugubine brzo.On je ostavio stoku i poslusao Ganiju.Spasili su ga.

Ganija je je bio organizator spasavanja stanovnika Fijulj,spasavanja zivih glava.Selo nisu mogli spasiti.Namera cetnika je bila najverovatnije da uhvate civile,likvidiraju ih i pale ostala sela.Ganije je bio veliki junak tog vremena.Dobro se je poznavao sa Camilom Prasevicem.

Stanovnici Fijulja su prezimili tu tesku zimu 1943-1944,u Sugubine,Ponorac i Kladnicu.Neko od njih je je imao famiju,neko prijatelje,a neko nikoga.Ganija je bio smesten sa svojom bracom i starim ocomu dvije srpske kuce Lovica na vrh Sugubina.Srbi su bili pobegli za Lopize.Te iste zime umire Ganijin otac UJKAN PESKOVIC.Pao je bio veliki snijeg te zime.Oni uprezu konja u saonice i dzenazu ocu obavljaju u Fijulj u seosko groblje,uz velike napore.

Na prolece se stanovnici Fijulja vracaju nazat u svoje selo na zgarista i pocinju sve iz pocetka.Ganija je prvi napravio novu kucu u Fijulj.

Posle zavrsetka rata OZNA je presrecala ljude po selima nocu i ubajali ih.Desavaju se ubijstva uglednih muslimana po svim selima.Ganija je znao dobro za to.Emigriro je za Tursku 1959g sa svojom familijom(najprije u Makedoniju,a kasnije za Tursku).

Kad je Ganija klanjo dzumu jednog petka u Istanbul,pozdravio se sa njim jedan visoki covek.Ganija se nemoze setit koje taj covek.Pito je "Kako si Ganija".Dok su se savijali prema podu,tom je coveku pala kapa na pod,i Ganija vigi jedan veliki krst sa unutrasnje strane kape od tog gospodina.Iznenada se Ganija setio,to je bio Pop Selimir.Kad se zavrsila dzuma,pop je Selimir brzo otiso. Nije izgleda smogo snage za bilo kakv razgovor.I on je emigriro za Tursku 70-tih godina.

Ganija je umro u Istanbul 1980 g.

Veliki Selam
Vas TROLL
TROLL is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2009   #167
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default



Brate hvala ti za ovaj clanak...
  Reply With Quote
Old 07-11-2009   #168
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default




__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2009   #169
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Reško,ima li sanse da znamo ko su ljudi sa ovih slika..???
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2009   #170
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Neznam ni ja, probacu da saznam ....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2009   #171
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post


Bas i mene zanima ko je na slici i ko je pravio sliku i gde...

Pozzz
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2009   #172
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
a,ne znam koliko je ova slika stara,ali se jako dobro secam kioska koji je do "politike",
radila je tu izvesna Svila,i bio je taj kiosk tu do mozda 85. ili 86. tako da ga se secam...
kasnije je isti ovaj kiosk prenesen u moju mahalu,ispred moje kuce,i radio je Hamdo Burovic rahmetli,a sada je u privatnom vlasnistvu...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2009   #173
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Ma jos kasnije je bio tu taj kiosk... ja tu stalno kupovao casopis "yuvideo"...
Sigurno do 89-90 je bio tu...

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2009   #174
sjesansarbos
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 25
Default

Tu je radila Svila sto se godinama zabavljala sa Kadrom Fakicem.

Kamo srece da ona ruzna zgrada nikada nije tu napravljena. Bilo je mnogo lepse kao na slici, mozda da se malo dodalo drveca i cveca.
sjesansarbos is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2009   #175
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Sefer Taric i Sefko Totic za vrijeme drugog svjetskog rata, kopirano iz knjige Junaci sandzaka

Zamolio bih nekog od administratora ili moderatora, ko ima program za editovanje da sliku ako moze malo popravi i postavi, hvala
Attached Images
File Type: jpg sefer taric i sefko totic.JPG (169.9 KB, 95 views)
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2009   #176
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default



samo sam je osvetlio,ako neko može da je retušira i uredi,bujrum obe...
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009   #177
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Ja sam tek sad naisao na ovu temu... inace bi prije reagovao...
Evo da pripomognem na brzinu malo za sliku... mozda znaci nekome!

Pozzz

iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2009   #178
Undercover 007
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Location: USA
Godine: 46
Posts: 339
Default

Veoma dobra i korisna tema.
Svaka cast momci!
Undercover 007 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-2009   #179
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

DOBRO URAĐENO ZLATKO
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #180
oki
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2006
Location: sjenica city
Godine: 39
Posts: 29
Default

Sanduci sa zlatom i funtama pali su na PETLJANSKI sanac o tome mi je nana rahmetli pricala... Englezi su pomislili za ljude koji su se setali sancem da su cetnici i tu su ispustili tovar sa zlatom...
Ovo je prica sa koljena na koljeno, da su zlato uzeli deo stanovnistva koje je vecinom oko sanca bilo srpsko, uz dogovor da sute i da njih niko nece dirati, stanovnici su predali to zlato i funte. Zlato je predala, zena po imenu Zula..(ne zna se kom, ali se sumnja da je to bio Hasan i pop Selimir) Tako mi je nana pricala.
Moj deda rahmetli bio je clan muslimanse milicije i posle pada Sjenice bio je osudjen na streljanje, ali Allaha ga je spasio i oslobodjen je optuzbe..(mozda ima dao zlato)Osamdesetih i devedesetih godina je bila potraga za tim zlatom pod velikom tajnom i izgovorom da se trazi ruda na petljanskim poljima.. Izvor informacija, pouzadn, stariji covek, inace radnik u opstini (preko 40) i jos nekim drzavnim institucijama, penzioner u godinama...

moze bit da ovde ima istine...
oki is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
istoriju, kroz, sjenica


Currently Active Users Viewing This Thread: 9 (0 members and 9 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pjesmom kroz Sandzak i Bosnu iSelektor Muzika i Video 2 02-04-2014 21:09
Asvaltiranje Puta Kroz PeŠterska Sela Prema Tutinskoj OpŠtini StrateŠki Cilj OpŠtine Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 1 14-11-2008 19:57
Muzikom Kroz Vekove Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 6 21-07-2008 09:52
Podizanje EkoloŠke Svesti Kroz Projekat Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 5 15-05-2008 14:02


All times are GMT +2. The time now is 08:42. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)