SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 11-11-2013   #1
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default Misljenje Sjenicana o manjinskim grupama u Sjenici




Sedat Vrcić, NVO Flores

- Pokušavam se sjetiti nekog ko nije pripadnik neke manjine, barem po jednom osnovu. I ne uspijevam. Često je teško pronaći razliku između odnosa većina - manjina i odnosa alternativa - mainstream. Gledano kroz prizmu nacionalnih identiteta - svaki građanin i svaka građanka Sjenice na neki način pripada manjini: Srbi su manjina u lokalnim okvirima, Bošnjaci su manjina na nivou države. Većina političkih predstavnika i jednih i drugih zastupa nacionalnu opciju, kako u redovima vlasti, tako i u redovima opozicije. Tako imamo naizgled paradoksalnu situaciju da predstavnici nacionalnih politika građana koji se osjećaju kao pripadnici manjina čine već godinama politički mainstream. I dobro im ide. Stvari su se institucionalizovale, uvodi se nastava na bosanskom jeziku, u vladi su ministri i državni sekretari Bošnjaci... Na drugoj strani, Srbi, iako ih je brojčano manje u lokalnoj zajednici, participiraju u svim segmentima vlasti... Sve u svemu, i Bošnjaci i Srbi su u Sjenici manjina, ali ni jedni ni drugi nisu marginalizovani. Marginalizovana etnička zajednica, zapravo etno-klasa su Romi. Ali i kod njih ima nekih pomaka. Ohrabrujući je prizor romske djece koja sa rancima na leđima idu u školu.

Indira Tandirović, dipl. sociolog, urednica i organizatorka programa Ustanove kulture u Sjenici

- Smatram da je položaj manjinskih i marginalizovanih grupa u Sjenici na zadovoljavajućem nivou. Adekvatan je trenutnoj ekonomskoj situaciji lokalne zajednice. Obezbeđeni su svi oblici socijalne i zdravstvene zaštite, obrazovanje kao i adekvatni smeštajni kapaciteti. Ako su malo uključeni u društvenu zajednicu, razloge treba tražiti i u njima samima, odnosno nedostatku njihove želje da budu ravnopravan partner u životu i radu zajednice.’’

Senada Kapetanović, vaspitačica i radioničar ispred Opštinskog udruženja za pomoć deci sa smetnjama u razvoju

- Deca sa smetnjama u razvoju bila su diskriminisana, nevidljiva i zatvorena u svojim kućama. Kroz dosadašnje aktivnosti Udruženja (radionice, inkluzivni programi, edukativni programi) deca su se socijalizovala i uključila u normalne tokove svoje sredine. Lokalna samouprava je prepoznala potrebe ove dece i daje podršku Udruženju i roditeljima. Ističem da je uloga vaspitača-radioničara jako bitna za prevazilaženje barijere dece u inkluzivnom programu.’’

Belkisa Papić, majka deteta sa smetnjama u razvoju, vodi Biblioteku igračaka:

- Ja sam jako srećna što je moje dete u Udruženju, odnosno Dnevnom boravku. Rasterećenija sam i imam osećaj sigurnosti za svoje dete, jer je pronašlo svoj kutak u kom je prihvaćen i zadovoljan. Primetila sam da se odnos okoline prema mom detetu promenio u odnosu na raniji period.’’


Autor: S. Lj.
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
grupama, manjinskim, misljenje, sjenicana, sjenici


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:20. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)