SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 24-02-2012   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Kurir: Pocetak gradnje solarnog parka u Sjenici i Pesteru do kraja godine

Za planirani solarni park potrebna je 3.000 hektara, a biće izveden na 10 do 20 lokacija na Pešteru i u Sjenici



BEOGRAD - U Srbiji bi do kraja godine luksemburška kompanija Sekjurum ekviti partner Jurop (Securum Equity Partners Europe) trebalo da počne gradnju solarnog parka snage jednog gigavata u koji će biti uloženo oko dve milijarde evra.

Državni sekretar u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Bojan Đurić rekao je da je to pojedinačno najveći projekat izgradnje solarnog parka u svetu.

On je dodao da će struja koja bude u njemu proizvođena biti namenjena za izvoz i prema sadašnjim proračunima koštaće 16 evrocenti po kilovatu.

Đurić je naveo da bi za tri do četiri meseca trebalo da se utvrdi tačna lokacija za postavljanje prvih solarnih panela na jugu Srbije.

"Za planirani solarni park potrebna je 3.000 hektara, što je površina od pet puta šest kilometara, a kako je veoma teško naći u komadu toliko zemljište s jednim vlasnikom, projekat će biti izveden na 10 do 20 lokacija na Pešteru i u Sjenici", kazao je Đurić.

On je rekao da jug Srbije ima odličan odnos sunčanih dana i da je broj sunčanih sati za 70 odsto veći nego u Nemačkoj, koja je lider u instalisanim kapacitetima solarnih panela.

Prema njegovim rečima, solarni paneli neće biti instalirani na poljoprivrednom zemljištu, a u obzir dolaze vojni poligoni, odnosno zemljište čiji je vlasnik država.

"Očekuje se da izgradnja traje od tri do pet godina, što će uposliti između 2.500 i 3.000 ljudi", naveo je Đurić i dodao da za proizvodnju struje pomoću solarnih panela neće biti korišćena podsticajna sredstva države.

Đurić je rekao da bi u Srbiji trebalo da se otvori i fabrika za proizvodnju solarnih panela u koju bi bilo uloženo od 80 do 100 miliona evra, a koja bi tokom četiri godine proizvodila samo za potrebe solarnog parka u Srbiji i zaposlila visokoobrazovane ljude iz zemlje.

Godišnja proizvodnja u toj fabrici bi bila između 80 i 120 megavata fotonaponskih panela, s godišnjim prometom od 40 do 70 miliona evra.

Luksemburška kompanija je 17. novembra prošle godine potpisala sa Vladom Srbije Okvirni sporazum za realizaciju investicionog projekta u obnovljive izvore energije, i to za izgradnju 100 fotonaponskih polja od po 10 megavata (MW), ukupne instalirane snage od 1.000 megavata.

Predstavnik firme Sekurum Alesio Kolusi ranije je rekao je da je od velikog broja zemalja kojima je taj projekat bio ponuđen izabrana Srbija zbog spremnosti institucija Vlade Srbije da prihvate projekat, ali i geografskog položaja zemlje, idealnih klimatskih uslova za obnovljive izvore energije, kao i visoko obrazovanog i kvalifikovanog kadra.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 25-02-2012   #2
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Ovo je odlično..samo da ne bude kao za put N.Pazar-Aljinovići..priča 3 godine,a počelo se pred zimu i ko zna da li će se i nastaviti...
Ovaj plan,solarnih poligona,ako uopšte bude određena lokacija Pešterske visoravni,80% će biti na teritoriji opštine Tutin..smije li neko da se kladimo????
Tutin je prva opština u Srbiji,na čijoj je teritoriji postavljena vetrenjača,drugo,imaju agilnije opštinsko rukovodstvo,državnog sekretara u ministarstvu za kapitalne investicije...
Vidim..da ako ne izvisi ceo Pešter..Sjenica hoće...
Daj bože da nisam u pravu...
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Bice ako bog da i u nasoj Opstini rukovotstvo kao sto je sad u Tutinskoj i sredice se stvari ..

Postoji mali rizik da se bradati majmun pojavi sa teorijom kako je to haram, nase sunce nasa energija da se izvozi nekom neverniku i nekom sto radi protiv muslimana, koji ce uz pomoc te iste struje da gleda neki haram na svom tv ili kompu....
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012   #4
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

E..to rukovodstvo kako kažeš "sada"..nije agilno koliko kada je bio Šemsudin..a..insan kojeg ti svrstavaš u hajvane..zna šta je dobro za ovaj narod..on je uvijek sa njim..Možda i onu makaronu koju pojede beogradski ministar..je donacija IZ u Srbiji....do duše..nije solarno kuhana,ali biće i to
halilce is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012   #5
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

pre 4 godine je bio auto-put mamac sa sarane, ove godi godine solarni poligon za klenove...

sve se nesto pitam,da li je neko poverovao u ovo ili samo neko zeli da veruje u ludoj nadi jer nema drugog resenja...

juce mi se vratila 1989 i jun mesec kada sam prvi put cuo za neki Gazimestan, za neki kosovski boj i strasnu pobedu srba na turcima...
sve istorije sveta,cak i srpska iz realnih izvora, povrgava teoriju na kojoj se siri nacionalni idealizam i zablude sa kojima zive ti ljudi desetinama vekova.
mnoge likovi cak nisu ni postajali,kao sto su obilic, vak brankovic,ivan kosancic,toplica milan, jugovoci i svi oni o kojima smo mi morali da ucimo u skoli i da im pisemo pesme i pravimo priredbe...

ko je ovde lud....

juce je,izgleda, jos jedan put srbija "pobedila" na kosovu ili cela vlada sa sve medijima laze...
lazu sebe i svoje a sta mi da ocekujemo,solarni park

za takve investicije postoji jos 10000000000000 i jedno mesto bolje na svetu a oni bas na pesteri, ma dajte ljudi, uozbiljite se...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2012   #6
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

i meni to nije jasno, toliko pustinja toliko sunca u njima, oni hoce bas pester, gde zimi ne funkcionise bas nista. I sta treba solarni park 5 meseci godisnje da je prikriven snegom?
Treba extra ljudi samo da ciste sneg sa svega toga...
I ja cisto neverujem u te nebuloze!

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
godine, gradnje, kraja, kurir, parka, pesteru, pocetak, sjenici, solarnog, srbiji


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:54. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)