SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 01-03-2011   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,499
Default Politika: Napisao roman o ljubavi na mobilnom telefonu

Uprkos kvadriplegiji, posledici neobuzdane mladosti i teške povrede kičme, Erkin Bihorac je držeći u ustima štapić, iskucao na tastaturi mobilnog 300 strana knjige
Erkin Bihorac: kuca takvom brzinom da ga ne „čeka“ ni kompjuter, a ni sagovornik kada „četuje“ na Fejsbuku Foto M. Dugalić

Sjenica – Nedavno objavljeni roman „Triling“, kako i sam autor Erkin Bihorac kaže, „jeste pričao ljubavi u vreme koje nije bilo za to jer se radi o proleću tokom kojeg su na Sjenicu, moj rodni grad, padale bombe“. Knjiga obiluje nadahnutim opisima zanimljivih događaja i ljudi uz duhovite opaske autora. A, budućeg čitaoca, sjenička ustanova kulture, kao izdavač, na prvoj strani romana obaveštava da je napisan na mobilnom telefonu. Zatim je taj „telefonski“ rukopis štampan na tri stotine strana, sitnijeg slovnog sloga.
Ne radi se tu o autorovoj težnja za korišćenjem najsavremenijih tehnoloških izuma već o njegovom prkosu i nemirenju sa fizičkom pa i mentalnom nepokretnošću. Naime, sada četrdesetpetogodišnji Erkin Bihorac je već tri decenije kvadriplegičar, ne pokreće i ne kontroliše ruke i noge, ali piše. To radi držeći u ustima štapić, nalik na flomaster, i kuca na običnoj tastaturi mobilnog telefona koji je uz pomoć blututa povezan sa laptopom. Kuca takvom brzinom da ga ne „čeka“ ni kompjuter, a ni sagovornik kada „četuje“ na Fejsbuku. Onda, bradom vešto pokreće „miša“ i na kompjuteru proverava tekst... Dakle, kada je o pisanju reč nemaju tu mnogo posla ni njegova majka Šefka ni sestra Lida sa kojima živi.
– Istina, ranije dok mi je otac Tajib bio živ zapisivao je moje, u glavi već sročene, pesme. Uz očevu pomoć sam pre ovog romana objavio i zbirku ljubavnih pesama pod naslovom „Za neko novo proleće“. Posle sam, ipak, počeo da kucam sam, jer su mi poneke najlepše reči „pobegle“ pošto u tom momentu niko nije bio u blizini. Tako sam ovaj roman pisao oko godinu i po, ponajviše pred svitanje, od pet do sedam sati. Znate, sa svetlošću ponestaje mašte, a uz to od proleća do poslednjeg trzaja leta ja sam u kolicima u gradu, na ulici, terasama kafića... svuda po Sjenici i okolini. Zidova mi je preko glave... – kaže u razgovoru za „Politiku“ Erkin Bihorac.
On je i danas vedrog duha, zanimljiv, uvek raspoložen za šalu, bez obzira na to što je, kako kaže, „samoinicijativno, kao petnaestogodišnjak, gimnazijalac i mladi fudbaler mesnog kluba, još 1981. godine život malo iskomplikovao“. Njegova teška povreda kičme tog leta posledica je pogrešno procenjenog mesta za skok u reku Uvac. Sve se u jednom trenu promenilo, usledila su poduža lečenja u ortopedskim klinikama i rehabilitacionim centrima od Beograda do Moskve, ali bez znatnijeg poboljšanja.
– Došao sam u Sjenicu posle tri godine i kao osamnaestogodišnjak u kolicima odem odmah na utakmicu sjeničke Sloge, među četiri hiljade ljudi. U prvom poluvremenu stekao sam utisak da svi gledaju u mene umesto prema igralištu, a ja sam i tada kao i sada više voleo uvredu nego sažaljenje. Na toj utakmici, u drugom poluvremenu, sve je već bilo drugačije, shvatio sam da se gordo mora dalje, izlečen je tada i zasvagda kompleks. Posle gotovo nikad nisam bio duže u „minus“ fazi. Možda i zato što me nisu napustile i zaboravile meni drage osobe i retko kada sam usamljen – priča Bihorac.
Njegova sestra Lida tvrdi da je ponekad čak i prezauzet pisanjem, naročito tokom školske godine.
– Znaju ga ovde svi, čak i mnogi srednjoškolci, pa često na njihovu molbu priskače u pomoć kad je „frka“ za domaći, pismeni, diplomski iz srpskog. Naravno, on to radi onako, drugarski – kaže Lida.
I, podstiče ova priča mnoge na zapitanost o životu, ali potvrđuje i poznat odgovor da je njegov smisao onakav kakav mu najčešće sami podarimo...

Last edited by Tahirovce; 01-03-2011 at 08:53..
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 01-03-2011   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

extra... svaka cast Erkinu...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2011   #3
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Facinantno. Ovo je pokazatelj da treba pratiti svoje snove, uprkos svemu!
Svaka mu cast!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
ljubavi, mobilnom, napisao, politika, roman, telefonu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:30. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)