SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Sandzaka naleteli ste na zanimljivu vijest a vezana je za sandžak, onda joj posvetite novu temu

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 05-06-2010   #1
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default Ugljaninu bosanski jezik star 19 godina

Ugljaninu bosanski jezik star 19 godina



Ne postoji nijedan pravi Bošnjak na i jednom jedinom pedlju zemaljske kugle, a da se ne bi zgrozio i užasnuo na riječi ministra u Vladi Republike Srbije Sulejmana Ugljanina, koji je u noćašnjem gostovanju u emisiji Radio Televizije Srbije (RTS) „Oko“, magazinu informativnog programa, izjavio da su Bošnjaci, zahvaljujući devetnaestogodišnjem djelovanju „na domaćem i međunarodnom planu priznatih eksperata za pitanja jezika i pisma, obrazovanja, kulture, tradicije, nacionalnih simbola i sl.“, a u okviru Bošnjačkog Nacionalnog Vijeća (BNV), dobili „ono što nikada nisu imali“, a to je jezik i pismo.

Teško je i povjerovati da bi neko mogao reći takvu neistinu, a još teže povezati takvu ljagu bačenu na bošnjačke nacionalne vrijednosti sa nepoznavanjem obrazovno-kulturne geneze Bošnjaka od strane samog Ugljanina, jer ne bi se smjelo dogoditi da jedan „lider“ ne poznaje historijski razvoj i tradiciju svoga naroda.

To nas, Bošnjake, stavlja u poziciju u kojoj bismo trebali dobro razmisliti o tome da li je politika našeg nacionalnog bića vođena ispravno i dosljedno našim potrebama u posljednih dvije decenije, od kako je dotični gospodin Ugljanin postao nazovi važna politička figura u Bošnjaka. I ne samo to. Trebalo bi dobro razmisliti o tome da li nam prijeti opasnost da nam se ovaj pijun vladajućih struktura Srbije nametne kao „lider“ i u narednom periodu. Odgovori na ta pitanja su od ključnog značaja za Bošnjake Sandžaka, jer od njih zavisi prosperitet ovog naroda u nadolazećem vremenu.

Čisto radi osvježavanja znanja i sjećanja gospodina Ugljanina, ali i dobrog dijela Bošnjaka koji su to zaboravili ili možda nikada nisu znali, bosanski jezik se prvi put zvanično spominje pod tim imenom u jednom notarskom spisu grada Kotora od 3. VII 1436. godine, a prvi bosansko-turski rječnik spomenuo je Evlija Čelebi u svojim putopisnim memoarima, a koji je 1631. godine sastavio Muhamed Hevai Uskufi, što su podaci koji govore o tome da je sam bosanski jezik mnogo stariji od nekakvih tričavih 19 godina o kojima dotični govori.

Žalosno je, gospodine Ugljaninu, što Vi smatrate bosanski jezik i pismo zaslugom Vama pokornih poslušnika iz sastava BNV-a u posljednjih 19 godina, a još žalosnije što se za Vas historija Bošnjaka počinje događati prije tih 19 godina, kada je osnovana Stranka Demokratske Akcije (SDA) i BNV. Neka Vam na sramotu služi noćašnje gostovanje u studiju RTS-a u kojem ste mnogo toga crnog i neistinitog bacili na Bošnjake i njihovu tradiciju. Neka Vam na sramotu služi i isticanje činjenice da ste za „zaštitu, očuvanje i promociju bošnjačkih prava“, a sve to u ime BNV-a, „nagradili“ gospodina Borisa Tadića, za kojeg se niti ja, a vjerujem, niti bilo ko od Bošnjaka sjeća kada je taj gospodin posljednji put u usta uzeo ime Bošnjak, a kamoli stao u zaštitu bošnjačkih prava.

Nek' Vam je na sramotu...

Ne želeći da mnogo dužim s ovim komentarom, a s iskrenom namjerom da ovaj tekst dopre do svih onih kojima je stalo do nacionalnih vrijednosti Bošnjaka i koji vole svoj narod, završiću riječima koje mogu poslužiti kao moto otporu lažnim zaštitnicima nacionalnih interesa Bošnjaka:

19 godina Bošnjak – Nikad Bošnjak!!!
Oduvijek Bošnjak – Zauvijek Bošnjak!!!

Autor teksta: Damir Kabaš

Last edited by halilce; 05-06-2010 at 11:30..
homar is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 05-06-2010   #2
Undercover 007
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Location: USA
Godine: 46
Posts: 339
Default

Siguran sam da Resko zna puno vise o nasoj istoriji od "lidera"
Imamo mi nekih i koji znaju ali nazalost rade na stetu svoga naroda.
Undercover 007 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2010   #3
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Nebulozama nikad kraja....ccc...Damire tekst je odlican !!!
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2010   #4
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Ma izvlace iz konteksta i jede Damir .. dok mu ja ne nafatam riba al kakav sam ja ribolovac ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
bosanski, godina, jezik, star, ugljaninu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:31. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)