SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Ovo i ono sve što nije našlo mesta u ostalim temama, naćiće mesto ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 21-11-2011   #161
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"U šahu, kao i u životu primjećujemo svoje greške tek onda kada se drugi njima koriste."
Tolstoj

Postoje trenuci kada treba razmišljati GLAVOM...postoje trenuci kada treba razmišljati SRCEM...Ko zna kada šta da upotrebi – MUDAR JE!!!
Neznanka is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 23-11-2011   #162
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Uvijek pozdravi prijatelja kad ga sretneš, pozdravi čak i stranca na osamljenom mjestu. Poštuj sve ljude i ne klanjaj se nikome."
Poglavica Tecumseh, Shaumee

"Prvi mir, koji je najvažniji, je onaj koji dolazi u dušu čovjeka kad shvati svoju vezu, svoje jedinstvo s univerzumom i svim njegovim moćima, i kad shvati da se u središtu univerzuma nalazi Veliki Duh i da je to središte svugdje, da se nalazi u svakom od nas."
Crni Los, Oglala Sioux

"Iz Velikog Duha, Velike Tajne, dolazi sva snaga. Veliki Duh daje svetom čovjeku mudrost, moć liječenja i izrade svetih čini. Čovjek zna da je sve ljekovite biljke dao Veliki Duh; zato su svete. Tako je i bizon svet, jer je dar Velikog Duha."
Poglavica Željezna Ploča (Maza Blaska), Oglala Sioux

"Naša zemlja, naša vjera i naš život su jedno. Na ovoj smo zemlji lovili jelene, losove, antilope, bizone, zečeve, purane. Od ove smo zemlje dobili stabla i kamenje za naše kuće i kive."
Molitva Hopija

"Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj."
Navajo izreka

"Hoćeš li ikada početi shvaćati značenje tla pod svojim nogama? Sve je sveto – od zrnca pijeska do planine. Na ovoj zemlji jučer i sutra postoje vječno. Mi, domoroci, čuvari smo ovih svetih mjesta."
Peter Plavi Oblak, Mohausk

"Sveta Majko Zemljo, drveće i čitava priroda svjedoci su tvojih misli i djela."
Winebago

"Veliki Duh (Wakan Tanka) je u svim stvarima: on je u zraku koji udišemo. Veliki Duh je naš otac, a zemlja je naša majka. Ona nas hrani; ono što stavimo u nju, ona nam vraća."
Veliki Grom (Bedagi), Wabanaki Algonquin

"Poštovanje znači slušati dok se svakoga ne sasluša i ne shvati; tek je tada moguća ravnoteža i harmonija -cilj indijanske duhovnosti."
Poglavica Dave, djed Crvenog Psa, Oglala Sioux

"Mi smo naučeni vjerovati da Veliki Duh vidi i čuje sve i da nikad ne zaboravlja: da će poslije ovoga ovdje dati svakom čovjeku duhovni dom prema njegovim zaslugama… U ovo vjerujem ja i svi u mom narodu."
Poglavica Joseph (Heinmot Tooyalaket), Nez Perce

"Ako razgovaraš sa životinjama, i one će razgovarati s tobom i tako ćete se menusobno upoznati. Ako ne razgovaraš s njima, nećeš ih upoznati, a ono što ne poznaješ, toga se bojiš. Ono čega se bojiš, to uništavaš."
Poglavica Dan George, Salish

"Ne postoji smrt. Postoji samo promjena svjetova."
Poglavica Seattle, Suquamish

"Život nije odijeljen od smrti. Samo izgleda tako."
Crne Noge

"Kad dođe vrijeme umiranja, ne budi poput onih čija su srca ispunjena strahom od smrti, pa kad done njihovo vrijeme, oni plaču i mole za još malo vremena kako bi još jednom preživjeli svoj život na drugačiji način. Pjevaj svoju pjesmu smrti i umri kao junak koji se vraća kući."
Poglavica Aupumut, Mohican

"S obzirom da ste ovdje stranci, trebali biste se prilagoditi običajima naše zemlje, a ne nametati nam svoje."
Poglavica Wicomessea

"Bilo je vrijeme kad su naši ljudi prekrivali cijelu zemlju kao što valovi na vjetrom uzburkanom moru prekrivaju dno pokriveno školjkama. Ali to vrijeme je davno prošlo zajedno sa slavom sada zaboravljenih plemena. Neću žaliti za našom preranom propašću, niti predbacivati mojoj bljedolikoj braći što su je ubrzali."
Poglavica Seattle, Suquamish

"Danas je dobar dan za boriti se, danas je dobar dan za umrijeti."
Poglavica ludi Konj, Oglala Sioux

"Naši životi u rukama su Stvoritelja. Odlučni smo u obrani naše zemlje, a ako je njegova volja, na njoj želimo ostaviti naše kosti."
Poglavica Tecumseh, Shaivnee

"Ja sam Shawnee. Moji su preci bili ratnici. Njihov sin je ratnik. Od njih uzimam samo svoje postojanje. Od svog plemena ne uzimam ništa. Sam sam izgradio sebe ovakvim kakav jesam."
Poglavica Tecumseh, Shatvnee

"Sve na zemlji ima svoju svrhu, svaka bolest biljku koja je liječi, a svaki čovjek poslanje. Ovo je indijansko učenje o postojanju."
Žalosna Golubica (Christine Quintasket), Salish

"Indijanci nisu imali pisane zakone. Običaji koji su se prenosili s koljena na koljeno bili su jedini zakoni koji su ih vodili. Svatko se mogao ponašati drugačije od onoga što se smatralo ispravnim ako je tako htio, ali bi ga zbog toga narod osudio… Taj strah od osude djelovao je kao moćna spona koja povezuje sve u jednu društvenu, časnu cjelinu."
Poglavica George Copway, Ojibuia

"Shvatio sam da u bilo kojem velikom poduhvatu nije dovoljno da se čovjek oslanja samo na sebe."
Usamljeni Čovjek, Teton Siotvc

"Život je poput svjetla krijesnice u noći, daha bizona zimi."
Crne Noge

"Kada izgubiš ritam bubnja Velikog Duha, ostao si bez mira i ritma života."
Cheyenne

Indijanske mudre izreke
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2011   #163
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Nada definitivno nije isto što i optimizam. To nije uvjerenje da će nešto ispasti dobro, već naša potpuna ubijeđenost da to nešto ima smisla, bez obzira na to kako na kraju ispalo."
Vaclav Havel

"Fanatik je osoba koja ne može promijeniti mišljenje, a ne želi promijeniti temu razgovora."
Winston Churchill

"Iz razlicitih priroda radja se ljubav. Iz suprotnosti ljubav crpe snagu. Kroz sukobe i preobrazaje, ljubav se cuva."
P.Koeljo
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2011   #164
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Volim Cinjenicu da cinim ljude radosnima,na biloo koji nacin.Cak i ako je te samo pola sata u njiovim zivotima,ako mogu uciniti da osete radost ili da se osecaju dobro,ili osmeh na kiselo lice,za mene je to nesto dragoceno!! (Freddie Mercury)
peca is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2011   #165
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

“Od svih nesreća koje nas snalaze u životu, najveća je ona da smo jedinom ranije bili sretni.”
Huxley

“Sve treperi samo u neizvjesnosti, nesreća sama po sebi nije ništa strašno, ali strašno je nemirno očekivanje i besplodno nadanje.”
Cankar

"Za one koji veruju, nijedan dokaz nije potreban. Za one koji ne veruju, nijedan dokaz nije moguc."
Stjuart Cejs
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2011   #166
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Zlo i nesreca ne dolaze od Boga,nego od coveka! (Jovan Ducic)
peca is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2011   #167
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Darežljivost nije kad mi pokloniš nešto što ja trebam više od tebe, već ono što ti trebaš više od mene."
Halil Džubran

"Biti iskreno voljen od nekog, daje nam snagu. Nekoga iskreno voljeti, s druge pak strane, daje nam hrabrost."
Lao-Tze

"Ni život ni Ljubav ne mogu se posedovati. Ne možete ih držati u šaci. Ako želite da ih imate, morate držati ruke raširene."
Osho
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 20-12-2011   #168
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Svako ima pravo da govori, ali morate zaraditi pravo da budete saslušani."
Džon Maksve

"Mnogi od nas se fokusiraju na životne ožiljke. Pri tome ne uviđamo da poenta nije u ožiljcima, već u melemima koje stavljamo na njih."
Lav Tolstoj



"Koga izda noc nek veruje u jutra."
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2011   #169
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Ne vjeruj očima - gledaju, a ipak prevare. Ne vjeruj ušima - slušaju, a ipak ne čuju. Možeš samo da se osloniš na srce - ono ne vidi, ne čuje, a uvijek je u pravu !"
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2011   #170
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Jedna od najupečatljivijih razlika između mačke i laži jest to što mačka ima samo devet života." Mark Twain

''Živio sam na ivici ludila želeći da saznam razloge, stalno kucao na vrata. A kad se otvoriše,
ispostavi se da sam kucao iznutra!''
RUMI

"Stvarnost druge osobe nije u onome što ti otkrije, nego u onome što ti ne može otkriti.
Stoga, ukoliko želis da je shvatiš, ne slušaj ono što ti kaže, vec ono što ne kaže."
I.Andrić

"Slobodna duša rjetka je pojava, ali kad je vidiš lahko ćeš je prepoznati - najprije
zato što se s njima ili u njihovoj blizini ojsećaš dobro, vrlo dobro."
Bukowski
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012   #171
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Vreme je skupoceno. Ne cekaj na pogodnije vreme, jer nisi siguran da ces ga ponovo imati.


Katarina Sijenska
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2012   #172
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Tko želi da poput mjeseca bude izvor svijetla, mora poput mjeseca dopustiti da psi na njega laju."
Blumenthal

"Budi kao pčela koja pada na ono što je ugodno i prelazi preko neugodnog, a nemoj biti kao muva koja traži rane."
Muhammed b. Abdurrahman Al-Arifi

" Tako je bolje, bez slatkih riječi, bez praznog smiješka, bez varanja. Sve je lijepo dok ništa ne tražimo, a prijatelje je opasno iskušavati. Čovjek je vjeran samo sebi."
Meša Selimović

'' Ne zanima me koliko ti je godina. Želim znati jesi li spreman rizikovati da ispadneš budala zbog ljubavi, zbog svojih snova, zbog ove pustolovine koju nazivamo životom. ''
Oriah Mountain
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2012   #173
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Najopasniji su oni neprijatelji za koje covek ne pomislja da bi od njih trebalo da se brani.( Graf )
peca is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2012   #174
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Neki ožiljci zauvek ostaju i nema tog ''estetskog hirurga'' koji ih moze prikriti. To su ožiljci trenutka,koji nam obeleži život!"
Žarko Lauševic


"Mi uzimamo žene zbog onoga što one nisu, a kasnije ih napuštamo zbog onoga što one jesu. Nisu, dakle, one krive što mi ne znamo šta hoćemo!"
Charles Pinot Duclos


"Većinu vrlo važnih stvari u životu postigli su ljudi koji su se nastavili truditi i onda kad se činilo da više nema nade."
(Dale Carnegie)
Neznanka is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012   #175
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Mnogo je ljudi, ali čovek je redak (Kineska poslovica)
Nisu vremena loša. nego čovek (Džon Bomon)
Bilo bi dobro kad bi mladost znala što može, a starost mogla sve što zna (Burmanska poslovica)
Mladost je čista već zato što je - mladost (Dostojevski)
Mladi ne znaju šta je starost, a stari zaboravljaju šta je bila mladost (Irska poslovica)
Isina postoji; izmišlja se samo laž (Duhamel)
Nemoj da očajavaš, ako pravda plače; zlo i kad pobedi, nikad nije jače (Nenadović)
Pravda ponekad spava, ali nikad ne umire (Latinska poslovica)
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2012   #176
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default


Da li bi ljudi mogli biti bolji ?
Mogli bi, ali niko neće prvi da počne.
Svi imaju loša iskustva. Nismo li se malo puta zaklinjali da ćemo biti bolji ?
I neki stvarno postanu bolji, pa ispadaju naivni. Jer su oni drugi postali još gori.


Dusko Radovic
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2012   #177
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Ako me ti ne volis – ja neću biti voljen; ali ako ja tebe ne volim – ja ne znam kako se voli.(Semjuel Beket)
peca is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2012   #178
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Gotovo svaki covek moze podneti nevolje,ako zelite da testirate njegov karakter,dajte mu moc. (Abraham Linkoln)
peca is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2012   #179
cobanica
Registrovan
Domaćin
 
cobanica's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3,752
Default

Ne opameti se čovek gledajući mudrog ili budalu,već tek kad sebe prepozna u oba...(Bane)
cobanica is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2012   #180
Neznanka
Registrovan
Prijatelj
 
Neznanka's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,726
Default

"Ne znam zašto se vi toliko uzbuđujete zbog onoga što ljudi pišu. Šta je sve to prema onome što misle, i što rade, i što su sposobni da urade!''
Ivo Andrić

"Igrajmo se sada žmurke. Ako se sakriješ u srcu mome, neće biti teško pronaći te. Ali,sakriješ li se u sopstvenoj ljušturi, uzaludno bi bilo da te bilo ko traži.''
Halil Dzubran


"Sledis li zudnje svog srca i osluskujes li zelje svog istinskog bica otvorice ti se mnostvo mogucnosti i zakoracices u potpuno novu stvarnost."
Lujza Hej
Neznanka is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
mudrosti, riznica


Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:49. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)