SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 1.00 average.
 
Old 22-10-2008   #541
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Ne znam da li ne vidis ili ne zelis da vidis da Ibn Betuta prenosi taj dogadjaj od Ebul Hasena Ali Dimeskija a on od svog oca koji je ocevidac tog dogadjaja tako da to "opravdavanje" Ibn Tejmijje govorom da je on tada bio u zatvoru ne moze da se koristi jer Ibn Betuta ne govori da ga je on licno cuo ili video.
Sto se Imama Malika tice on je rekao da Allah dz.s. ima JED i rekao da ko pokaze na ruku treba mu je odsjeci, sto znaci da je tumacenje rijeci JED kao RUKA neispravno. Imam Malik nigdje nije rekao RUKA niti bilo koju drugu rijec koja bi ukazala na to da je to RUKA vec je rekao JED a njeno tumacenje prepustio Allahu dz.s. Malik je presao preko tumacenja te rijeci a ti nisi tako uradio nego si rekao da je Malik rekao : JED HIJE DZARIHA. Evo da ti naveem prost primjer kako se selef ponasao sa mutesabihat ajetima i hadisima. : Ako ja tebi dam tespih i ti treba samo da ga predas drugome sta ces uraditi: Normalno predaces ga u cjelosti onome kome sam ja rekao da treba da ga predas i tada ce tvoj postupak biti ispravan. Medjutim ,ako ja tebi dam tespih i kazem ti da ga preneses do neke druge osobe a ti uzmes samo jedno zrno tespiha i das ga toj osobi mozes li da kazes da si prenio tespih i postupio po onome sto sam ti ja rekao? Normalno ne, jer si uzeo samo deo od onoga sto sam ti dao i prenio ga. Isto tako, ako Allah dz.s kaze da On ima JED (rijec koja ima 100 znacenja) i ti preneses drugima da Allah ima JED onda si postupio ispravno. Medjutim, ako Allah dz.s kaze da On ima JED ( rijec koja ima npr. 100 znacenja) a ti preneses samo jedno znacenje te rijeci tj. preneses da Allah ima RUKU ,mozes li da kazes da si ispravno postupio???????
Ako hoces da budes SELEFIJA onda radi kako su radili selefije, samo predji preko te rijeci, reci da Allah ima JED i nemoj govoriti nista vise,nemoj tumaciti,nemoj prevoditi.
NIKO OD SELEFA NIJE REKAO DA ALLAH IMA RUKU KAKO TI TO KAZES. REKLI SU DA IMA JED TJ. PRENIJELI ONO STO IM JE DOSLO ONAKO KAKO IM JE DOSLO, BEZ TUMACENJA, BEZ PREVODA. ( Nemoj da obmanjujes i lazes ljude da je Malik rekao da Allah ima ruku jer znas da nigdje nije uzeo jedno zrno tespiha i prenio nam ga vec nam je prenio cio tespih)

Sto se Zehebijevog pisma tice, kao sto se ti u pismu i kaze ono je pisano pred samo kraj Ibn Tejmijjinog zivota, niko ne sumnja u to da je on nekad bio dobar i da ima nekih dobrih stvari ali vazno je to da se pred kraj svog zivota iskvario i da je poceo da prica price sekte mudzessima i to svi navode, Mozes cak naci i u knjigama Ibn Hadzer El Askalanija to da se Ibn Tejmijje iskvario pred kraj svog zivota.

Ti kazes da ahiretske stvari i ovodunjalucke stvari nemaju apsolutno nista zajednicko ali to nije ispravno. Svaka rijec ima odredjena znacenja,tako, ako kazes da je nesto ruka npr. to znaci da je ono ograniceno i ima jos neka svojstva koja oznacavaju da je to nesto RUKA. Ako nema tih svojstava onda to nesto nije ruka nego knjiga npr. Reci mi je li logicno da kazem nekom konobaru i sl. : Donesi mi kahvu, pa kad mi on donese kahvu ja mu kazem: Nisam ti to trazio,trazio sam ti kahvu koja nema apsolutno ni jednu osobinu kafe ali je ipak kafa????????? Ti,tvojim govorom da su ahiretske stvari apsolutno razlicite u apsolutno svim stvarima kazes da nas Allah dz.s zeza jer ako je kao sto ti kazes onda je moguce da mi u Dzennet necemo uci kao ljudi nego kao majmuni i sl. jer "ahiretske stvari su apsolutno razlicite od dunjaluckih" pa ako Allah dz.s. kaze da cemo uci kao ljudi to ne mora da znaci da cemo imati i jednu jedinu osobinu ljudi nego cemo mozda biti majmuni ili konji. Ti hoces da mi izbacimo razum i nauku iz vjerovanja i da se samo slijepo pokoravamo ljudima koji su protiv koriscenja razuma a koji misle da ce na taj nacin spoznati istinu. TESKO TIM LJUDIMA
"A POUKU PRIMAJU SAMO RAZUMOM OBDARENI."
Sedni i dobro razmisli o ovome sto sam i napisao, pokusaj da upotrebis svoj razum,nemoj da pricas neke nerazumne,nepovezane stvari koje nemaju veze sa stvrarnoscu.
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 23-10-2008   #542
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Ja ću uvijek bit selefija, ali nikad MUVEFFIDE, kao ti... Samo onom ko želi da cirkuzi nije očigledno šta je imam Malik htio reći. A što se tiče hadisa od Ibn Abbasa koj sam naveo, potraži njegov komentar, ne tumači sam, jer nisi stručan.

Još da pomenem da sam našao onu famoznu fetvu od Usejmina u vezi satelitske antene i da samse uvjerio još jednom da si ti samo jedan lažov, spletkaroš i pokvarenjak, a sa takvima ne želim ni da se sretnem na uluci, a kamoli da razgovaram o islamskoj akidi. Budi ti na tome na čemu si i idalje laži na čestite Allahove robove, a svako će svoj račun polagat.
Selam
__________________
“Loši ljudi u svojim nastojanjima da svijet pretvore u gore mjesto za život nemaju niti jedan slobodan dan! Zašto bih i ja imao?!”
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2008   #543
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Znas li ti uopste sta je TEFVID i ko su MUFEVVIDE?
Evo ti malo nauci sta je to pa onda pokusaj da pricas.
TEFVID
(prelazenje preko nejasnih ajeta I hadisa)

U terminologiji islamske uleme tefvid znaci:

“Prelazenje preko serijatskog teksta vezanog za Allaha dz.s. bez ulazenja u znacenje jer je bukvalno tumacenje nemoguce I neispravno.”

-prelazenje: tj.netumacenje I neprevodjenje
-serijatskog teksta: tj. Kur’asnkih ajeta ili hadisa Bozijeg Poslanika
-vezanog za Allaha dz.s.: Doktor Husam ibn Hasen Sarsur izuzeo je ovim dijelom sve one tekstove koji se vezu za stvorenja.
-bez ulazenja u znacenje: tj. Bez ikakvog uzimanja bilo kojeg od znacenja rijeci vec se samo citati prenesu onako kako su do ucenjaka stigli
-jer je bukvalno tumacenje nemoguce I neispravno: tj. Jer bukvalno tumacenje void u tedzsim tj.govor da je Allah dz.s. tjelesan I manjkav.

Vrste tefvida:

1. Tefvid znacenja
2. Tefvid nacina tj. Kakvoce

1. Tefvid znacenja je:
“Prelazenje preko serijatskog teksta vezanog za Allaha dz.s. bez ulazenja u znacenje jer je bukvalno tumacenje nemoguce I neispravno.” (prethodno objasnjena definicija)

2. Tefvid nacina je negiranje kakvoce I postojanja bilo kakvog nacina a ne,kako to neki mudzessimi zele da predstave, nepoznavanje nacina jer onaj koji kaze da ne poznaje nacin utvrdio je I priznao da postoji nacin( kejfe)a to je netacno I neispravno.


Tefvid kod selefa

Kaze Ibn Hadzer El Askalani govoreci o tefvidu: “Ovo je ono cega se selef pridrzavao kod tumacenja ajeta I hadisa koji su dosli do njih, vjerovali su u jasno a prelazili preko nejasnog ostavljajuci njegovo znacenje Allahu dz.s.” (Fethul Bari, Ibn Hadzer; 13/351.)

Kaze Jahja ibn Seref En Nevevi: “Znaj da ucenjaci po pitanju hadisa o svojstvima I ajeta o svojstvima imaju dva pravca: jedno je,a ono je misljenje vecine selefa, da se ne govori o njihovom znacenju vec da se kaze: Treba da vjerujemo u njih onako kako to prilici Allahu dz.s. sa cvrstim ubjedjenjem da Mu nista nije slicno,da je On cist od tjelesnosti,pomjeranja,ogranicenja,oblika,strana I svega ostalog cime su svojstvena stvorenja a ne Stvoritelj …” (Komentar Sahih Muslima, Nevevi, 3/19 i 17/ 182-183)

Bas me cudi tvoja izjava da nisi mufevvida nego si selefija. Pa vecina( osim onih koji su te'vilili nejasne ajete) selefa su Mufevvide. Pogledaj govor Ibn Hadzer El Askalanija i Nevevija pa se onda odrekni tefvida.
Vi niste mufevvide,znam ja to dobro a eto i ti potvrdjujes, vi ste ZAHIRIJJE, vi prihvatate samo bukvlano tumacenje, vi necete da predjete preko ajeta kao sto je to radio Selef nego uzimate samo bukvalno tumacenje.
Znas koji si ti selef? Selef kakav je bio ibn Betta el Akberi, Osman ibn Seid Ed Darimij, Ebu Bekr el Halal, Ebu Ismail El Ensari El Herevi, Kadi Ebu Ja'la el Ferra, Ibn Hamid el Verrak, Ibn Zaguni i El Berbehari. Jedino od tog selefa Ibn Tejmijje uzima ucenje i jedino njih spominje u svojim knjigama.

A gdje je Ibn Abbas? Gdje je Hasan El Basri? Gdje je Sufjan Es Sevri? Gdje je Sufjan ibn Ujejne? Gdje je Nafi’a? Gdje je Ma’dan? Gdje je Abdullah ibn Mubarek? Gdje je Mekhul? Gdje je Ahmed? Gdje je Ebu Hanife? Gdje je Safija? Gdje je Malik? Gdje je SELEFU SALIH u vasim knjigama???? Koga vi to slijedite? Koga vi to pokusavate da prevarite da slijedite najbolju generaciju ovog ummeta?
Evo, posto je ocigledno da ne znas ko su ti ljudi jer da znas ko su nikad ih ne bi slijedio predstavicu ti ih ukratko.

A prije nego ih ja tebi predstavim predstavi se ti nama jer ako si stvarno toliko siguran u svoju akidu i svoju ispravnost onda sigurno nema problema da stanes iza toga kao covjek i kazes nam svoje ime.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2008   #544
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

IBN TEJMIJJIN SELEF

Ibn Tejmijje,zastupnik svojih prethodnika od mudzessima, u svim svojim knjigama spominje nekakav selef. Da to nije pravi selefu salih svedoci nam on sam kada nam navodi od koga to od selefa on preuzima svoje ucenje. Tako, Ibn Tejmijje u svojim knjigama navodi osmoricu ljudi koji su zivjeli u vrijeme selefa od kojih je on uzeo akidu: Ibn Betta el Akberi, Osman ibn Seid Ed Darimija, Ebu Bekr el Halal, Ebu Ismail El Ensari El Herevi, Kadi Ebu Ja'la el Ferra, Ibn Hamid el Verrak, Ibn Zaguni i El Berbehari. Pa pogledajmo ko su ti ljudi ustvari:

Osman ibn Seid ed Darimi El Mudzessim, umro 280 god. i on nije poznati muhaddis koji je napisao "Sunenu Darimi" cije je ime Ebu Muhammed Abdullah ibn Abdurrahman ibn El Fadl ibn Behram Et Temimi Ed Darimi. Medjutim, vehabije, kako bi pokusali da neuke ljude prevare da se radi o muhaddisu Darimiju skracuju ime ovog mudzessima i nazivaju ga samo Darimi, dodajuci uz ovog novotara, mudzessima, biografiju muhaddisa Darimija kojeg hvale svi ucenjaci kako bi ljudi mislili da pohvale pripadaju ovom mudzessimu. Dokaz da se radi o mudzessimu mozete naci u njegovoj knjizi Er Redd ala Bisr Merisi gdje na 25. Stranici kaze: “ Allah je stvorio Adema doticuci ga svojom tjelesnom rukom.” Takodje, ovaj Mudzessim kaze: “ Allah je Zivi… pomera se ako hoce, spusta se i podize se ako hoce, saginje se i uspravlja ako hoce, ustaje i sjeda ako hoce jer je razlika izmedju zivog i nezivog u pomeranju. Svako ziv se pomera, a svaki mrtvac miruje.” ( Er Redd ala Bisr Merisi, str. 20). Kaze ovaj mudzessim: “ Allah moze da sjedne na krilo komarca ako hoce.” ( Er Redd Ala Bisr Merisi, str. 85) Ibn Tejmijje prenosi govore ovog covjeka I podrzava ovo njegovo vjerovanje u svojoj knjizi Bejan Telbisil Dzehmijje na 568.stranici. Na kraju, mozemo zakljuciti da Ibn Tejmijje u svojim “Islamskim knjigama” podrzava stavove kafira, otpadnika od vjere na cijem se kufru slozio ummet Muhammmedov.

Ibn Betta: Ebu Abdullah Ubejdullah ibn Muhammed ibn Betta El Akberi El Vedda' el mudzessim rodjen 304. umro 387.H.g. Kaze Ibn Hadzer el Askalani u Lisanul mizan tom 4. stranica145.: " Citajuci knjige Ibn Bette video sam velike greske tako da sam se cio najezio od njih" Takodje,ovaj Ibn Betta je od lazova ciji se govori odbacuju.Tako kaze Hatib El Bagdadi govoreci o jednom hadisu: “ Ovaj hadis je izmisljen a izmislio ga je Ibn Betta El Akberi, lazov, pokvarenjak.” ( Tarih, Hatib El Bagdadi, 10/375)

El Halal, on je Ebu Bekr Ahmed Ibn Muhammed Ibn Harun El Bagdadi, mudzessim, musebbih koji kaze da ce Allah staviti Muhammeda a.s. na Sudnjem danu da sjedi pored Njega na Arsu. (Pogledaj Kitabu sunneh od ovog mudzessima)

Ebu Ismail El Herevi koji tvrdi za mu’tezile da su oni transvestiti filozofa a da su es’arije (svi muslimani svijeta) transvestiti mu’tezila. Ibn Tejmijje, mudzessim, navodi ovaj njegov govor u Medzmu’ul fetava 8/227.

El Berbehari, on je Ebu Muhammed El Hasen Ibn Ali Ibn Halef El Berbehari, hanbelija, mudzessim. Smatrao je da je Allah u liku mladica talasaste kose i tvrdio i zagovarao mnoge druge nevjernicke tvrdje. (El Kamil fi tarih, Ibn Esir
)

Ebu Abdullah El Hasen ibn Hamid Ibn Ali El Verrak (umro 403.H.g.). Napisao je brojne knjige u odbrani tesbiha I tedzsima. Na sve njegove zablude odgovorio je Imam Abdurrahman Ibn Dzevzi El Hanbeli u svojoj knjzi Def’u subheti tesbih.

Ibn Zaguni, on jeEbul Hasen Ali ibn Ubejdullah Ibn Nasr, hanbelija mudzessim, umro 527.H.g. Napisao je knjigu “El Idah” u kojoj spominje svoju mudzessimitsku akidu a koja je od osnova vehabijske akide. Njegov ucenik Ibn Dzevzi kada je video sta ovaj tvrdi pobio je sva jegova misljenja u knjizi “ Def’u subheti tesbih bi ekfi tenzih”

Kadi Ebu Ja’la, on je Muhammed Ibnul Husejn ibnul Ferra, hanbelija, mudzessim, umro 458.H.g. Kaze Ebu Berk Ibn Arebi El Maliki:” Prenijeli su mi moji najpoverljiviji sejhovi da je ovaj Ebu Ja’la govorio: “Mogu pripisati Allahu sve osim brade i stidnog mjesta.” (El Avasim minel kavasim, str. 209) Jos jedna od spletki vehabija je da nazivaju Ebu Ja'lu imenom Kadi Ebu Ja'la kako bi narod pomislio da se radi o priznatom ucenjaku El Kadi Ebu Ja'la el Mevsili piscu poznatog Musneda. Kaze Ibn Esir: “Umro je ovaj mudzessim na svojoj neispravnoj akidi nanoseci hanbelijama kojima je pripadao stetu koja se ne moze oprati" (Kamil fi tarih, 8/104)

E OVAKVE "SELEFIJE" SU VEHABIJE.
NISU ONI SELEFU SALIH NEGO ONAJ MUDZESSIMITSKI SELEF KOJI JE ZIVEO U PRVO VRIJEME ISLAMA.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2008   #545
walter
Gost
 
Posts: n/a
Default

ŠEJH MUNEDŽDŽID ODGOVORIO NA LAŽI I PODVALE ZAPADNIH MEDIJA O NJEGOVOJ NAVODNOJ FETVI

Saudijski učenjak, šejh Muhamed Salih el-Munedždžid, se suprotstavio medijskoj propagandi da je on izdao fetvu u kojoj traži smrt Miki Mausa, karaktera iz poznatog crtića, optužujući za to obmanjujuće medijske ispostave.

„Naravno da ja znam već više od 40 godina, kao što to svako zna, da je Miki Maus karakter iz crtića,“ rekao je šejh Munedždžid u videoklipu kojeg je postirao na Youtube.
„Prema tome, ono što sam rekao nije bila fetva da se ubije Miki Maus, niti bi bilo ko pametan takvo nešto učinio.“

U videu, nazvan „Odgovor na medijsku propagandu o ubijanju Miki Mausa“, Munedždžid je odbio medijske izvještaje da je on naredio ubistvo Mikija u sedmičnoj emisija koja se emitira na jednoj arapskoj satelitskoj mreži.
Munedžid, poznati učenjak i autor, je dodao da je diskusija u programu bila o ophođenju prema životinjama.

"Ono što je spomenuto u tom videoklipu jeste jedno pravilo u ophođenju sa štetnim životinjam, kao što su glodavci i škorpioni, u sklopu šire diskusije o utjecaju medija i karaktera na porodicu i djecu,“ pojasnio je on.
„Znači, stvarno pitanje o kojem se diskutovalo su bile štetni glodavci i miševi, ne Miki (Maus).“

Šejh Munedždžid je rekao kako je iznenađen (šokiran) odjekom lažne propagande o njegovom TV komentaru koja se proširala po Zapadu.
Vijest o njegovoj navodnoj fetvi protiv Miki Mausa su objavila novine širom svijeta, a čak se uzimala i za temu debata u mnogim vodećim američkim kanalima kao što su ABS i Fox News, te NBC.

Videoklip sa porukom šejha, koji u njemu govori na engleskom jeziku, se la(h)ko može naći na Youtube-u.
(Izvor: islamonline.net)

The Muslims want to kill Mickey Mouse !!


Killing Mickey Mouse: Sheikh Al-Munajid Responds
  Reply With Quote
Old 23-10-2008   #546
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

HAHAHAHA
Hvala bogu pa postaviste ovaj snimak vise, Miki Maus ce ipak preziveti.
Posto vehabije vole zahirizam,tj. uzimanje bukvalnog tumacenja izraza onda nema sumnje da je ovaj sejh Munedzid zaista rekao da Miki Mausa treba ubiti.

( Bas bih upitao vehabije: Zasto ovde uzimate medzaz tj. figurativno znacenje rijeci Miki Maus a onde gdje je to prece to necete da uradite?) Ako vec govorite da je samo bukvlano tumacenje ispravno onda nemojte ,nakon sto ste je izrekli, da negirate svoju "fetvu" o ubijanju Miki Mausa.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2008   #547
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Prije neki dan sam ostao duzan @Tekbiru odgovor na jednu njegovu zabludu pa evo sad da to malo pojasnimo.
Tekbir kaze da kao sto ovosvjetski plodovi, ovosvjetsko mlijeko i vino nisu isto sto i ahiretski plodovi, mlijeko i vino isto tako Allahova ruka nije isto sto i nase ruke.

ODGOVOR:
Tvoja tvrdnja je neispravna i moze se pobiti samo jednom jedinom recenicom:

Razlicitost izmedju dunjaluckih i ahiretskih stvari ne mora da bude apsolutna, a razlicitost izmedju Allaha i Njegovih stvorenja mora da bude APSOLUTNA, sto se postize samo govorom da Allah nema "ruke" nego rijec JED znaci nesto drugo. Dokaz da je Allah dz.s. razlicit od svega je Kur'anski ajet : " Nista nije kao On."
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2008   #548
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Recruit View Post
Hvala bogu
Neispravno!!!

Hvala Bogu Ispravno!!!


  Reply With Quote
Old 24-10-2008   #549
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Ako ćemo baš pravilno, neispravno je uopšte Allaha nazivati imenom BOG, to nije jedno od Njegovih imena i nazivati Ga tako predstavlja jedan vid ponižavanja Allaha i izjednačavanje (ne bukvalno) sa ostalim stvarima koje ljudi nazivaju BOG.

Odlučio sam bio da prekinem razgovor sa tobom o alidi, ali moram ti još par stvari.
Prvo, potpuno si pogrešno razumio ono što sam htio reći navodeći hadis od Ibn Abbasa, ali hajr, mrsko mi trošit riječi na objašnjavanje, ionako ne vrijedi...

Jučer baš čitam riječi imama Zehebija o Ibn Tejmijji poslije njegove smrti. Kaže da nije nikad vidio nijednog učenjaka da se tako brzo i precizno sjeti dokaza iz Kurana i Sunneta čim se pomene neka problematična mesela i da nije nikoga sreo od uleme da tako precizno stavi svaki dokaz na svoje mjesto. Čudne riječi, kad se uzme u obzir ono pismo koje je navodno napisao Ibn Tejmijji prije njegove smrti...

Mogućnost uzimanja jezičkog značenja istog kao što imaju stvorenja kada su u pitanju Allahova svojstva (ali samo jezičkog), potvrđuje npr. Kurtubi u svom tefsiru (dakle, ne prelazi samo preko ajeta ne uzimajući nikakvo jezičko značenje), pa se prođi više Ibn Tejmijje, rekao sam ti već da je on samo jedan od učenjaka od kojih uzimam znanje... Eto ti sad, pa napadni Kurtubija... I rekao sam već jednom da bih ja prvi smatrao u najmanju ruku čudnim čovjeka koji kaže neke stvari koje ti pripisuješ Ibn Tejmijji. Suština je upravo u tome da ja ZNAM da on to nije rekao i da ti LAŽEŠ na njega, zato ga i branim. Daleko je i Ibn Tejmijje i svi oni koje slijedim od toga da kažu da je Allah sličan stvorenjima i probaj to da skontaš. Stalno pokušavaš da proturiš tu informaciju da "vehabije" porede Allaha sa stvorenjima i bježiš od suštine, a da i ne pominjem tvoje tumačenje riječi uleme da Allah ima ruku, ali da ta ruka NIJE ni u čemu slična ruci stvorenja, niđe veze ni sa logikom ni sa razumom tvoj govor o Allahovom zatu na istom nivou sa zatom stvorenja, a govoriš da vjeruješ da Allah nije ničemu sličan... Zakoni koji važe za materiju i za naše biće na ovom svijetu NE MORAJU biti ni u čemu slični zakonima koji važe kada je Allahov zat u pitanju...

Hajr, samo ti piši, kupi sebi grijehe. Ja sam sa sebe skinuo obavezu pred Allahom, pokušao sam da ti objasnim, a tvoje je da li ćeš idalje izvrtat moje riječi i što je još važnije riječi uleme ili ćeš potražiti njihovo pravo značenje, pa tek onda napadat ako se ne budeš slagao...

Selam alejkum
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2008   #550
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Mozel' neko da napise vezano za 6 dana koje je lijepo poseteti u mesecu Sevvalu?Mozda ovo nisam pitala u pravoj temi,ili mozda to vec negde ima(a ja ne znam)-u svakom slucaju halalite.Unaprijed hvala.
__________________
'Ja sam neka druga vrsta,ja bih iskreno.U meni je srce ostalo.'
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2008   #551
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Od Ebu Ejjuba el-Ensarija, radijallahu anhu, se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao: „Ko isposti ramazan, i nakon njega bude postio šest dana ševvala, to će mu biti kao da je postio čitavo vrijeme." Ševval je odabran upravo radi toga što se u njemu javlja velika potreba za hranom, jer je on mjesec koji dolazi nakon mjeseca posta.
U tom slučaju post postaje naporniji, a samim tim i nagrada za njega postaje mnogo veća. U hadisu koji se prenosi od Sewbana, a on od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, se prenosi da je rekao: „Ko bude postio ramazan - jedan mjesec je kao deset mjeseci – i postio šest dana nakon Bajrama, to biva kao da je postio čitavu godinu!" Dakle, misli se na ramazan i šest dana nakon njega. Imam En-Nevevi, Allah mu se smilovao, je rekao: „Učenjaci su kazali da to vrijedi kao post čitavo vrijeme upravo radi toga što jedno učinjeno dobro djelo vrijedi kao deset dobrih djela. Odatle je vrijednost mjeseca ramazana kao deset mjeseci, a šest dana kao dva mjeseca." Imam Ahmed, Allah mu se smilovao, je rekao: „Među hadisima koji govore na ovu temu ne postoji vjerodostojniji hadis od ovoga."
Za post šest dana ševala se ne uslovljava da se posti uzastopno zbog nepostojanja dokaza za to .
Bilo kojih 6 dana Ševvala, s tim da poštuješ pravilo posta petkom.
Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, kaže: ''Čuo sam Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: ''Nemojte postiti petak sam, postite zajedno sa njim dan prije ili dan poslije.''
Ebu-Hurejre, radijallahu anhu, prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ženi nije dozvoljeno postiti kada joj je čovjek kod kuće, osim ako joj on to dozvoli."
I jos ovo da napisem da je ženama obaveza da prvo naposte Ramazan (u zavisnosti koliko dana je trajalo mjesečno pranje), pa tek onda da poste Ševval!
Post šest dana mjeseca ševvala je djelo koje je mustehab. Takvo mišljenje dijele imami Šafija, Ahmed i Ishak, a prenosi se i od Ibn Abbasa i Ka'ba el-Ahbara. Osim njih, to je stav Tawusa, Eš-Ša'bija, Mejmuna ibn Mehrana i Ibn el-Mubareka. Taj svoj stav potkrjepljuju sa gore navedenim hadisima koji govore o vrijednostima posta ovih šest dana, a koje bilježe Muslim i drugi. Neki su ovo pokudili! Među njima su imami Malik i Ebu Hanife koji svoj stav pravdaju bojaznošću da običan svijet, dakle, koji ne posjeduje znanje o njima, ne bi te dane prihvatio kao obavezu, i time što oni predstavljaju poistovjećenje sa sljedbenicima Knjige koji su dodali na obavezni mjesec posta. Međutim, to nije nikakav dokaz jer sunnet je potvrdio post šest dana mjeseca ševvala, kao što stoji kod Muslima i u drugim hadiskim zbirkama. Ako bismo ostavili sunnet iz bojazni da on ne bude dodatak postu koji je farz, u tom slučaju bismo zapostavili sve ostale mendube, kao što je post Dana Ašure, bijelih dana i slično. Navodi se da je i sam imam Malik postio te dane kao sopstveni vird, te da kasniji zagovarači hanefijskog pravca u postu tih dana nisu vidjeli nikakvu smetnju. Ibn Abdul-Berr, Allah mu se smilovao, je rekao: „Do Malika nije došao hadis koji se prenosi od Ebu Ejjuba, iako je on bio medinski hadis. Nemoguće je bilo da on obuhvati sve znanje! To što je Malik smatrao pokuđenim, to je i objasnio i obznanio da je zbog bojazni da se ne doda na post mjeseca ramazana od strane običnih ljudi. Inače, on je bio mnogo brižljiv i oprezan kada je u pitanju vjera. Što se tiče posta šest dana zbog njihove vrijednosti i objašnjenja koje se navodi od Sewbana, mislim da Malik to ne bi, uz Allahovu s.w.t. volju, nimalo prezirao, jer je post zaštita, a njegova vrijednost je dobro poznata! Postač ostavlja svoju hranu i piće samo Allaha s.w.t. radi, i to je djelo koje je dobročinstvo i koje je lijepo! Uzvišeni s.w.t. je rekao: ...i dobra djela činite da biste postigli ono što želite! (El-Hadždž, 77.) Malik je sve ovo dobro znao."
Evo sekic nadam se da je dovoljno i da sam ti pomogao kolko toliko.Sellam za tebe.
P.S. Ako administracija smatra da ovo nije trebalo ovde pisati neka premeste.
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2008   #552
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Allejkumu selam!
Hvala.Znala sam da je velika vrijednos posta u tih 6 dana,ali nisam znala to ovako lijepo da bjasnim.Namerno sam pitala,jer ima ljudi koji ne znaju za vrijednost tih 6 dana.Pa eto imaju jos sanse da ih isposte.Mesec Sevval je do kraja ovog meseca(ne bi trebalo da kaci i iduci mesec-izgubila sam tu stranicu takvima pa ne znam).
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2008   #553
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Talking tko o kome, i o chemu i u svezi chega,..

sellam aleikum we rahmetullahi we berekjatuhu



insha'Allah tella, sve che jednog Dana voda prekriti.


this wehabi is nice people,..



sellam aleikum wr wb
Jabuka Divljaka, u pembe dimijama..
__________________
i am nice,.. simple and excessive,..

etich and legal norms for Intelligence and national Future - my people of The Turkish Otoman Kingdom

Last edited by Jabuka Divljaka; 27-10-2008 at 04:48..
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2008   #554
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Ljudi ne dirajte mi Miki Mausa, to je heroj moje mladosti... On, pa supermis, pa paja patak i brzi gonzales... stvarno nema potrebe oni da se nalaze u ovoj temi...
Izvinjavam se updau u temu, ali sam morao to dodati...
Miki Maus postoji vec dosta dosta godina (sigurno jedno 70-80) i sad se naslo odjednom nekom da smeta... o boze...
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2008   #555
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Miki Maus postoji vec dosta dosta godina (sigurno jedno 70-80) i sad se naslo odjednom nekom da smeta... o boze...

E haj da rekose da smeta Gargamel ili Kvrga pa i nekako al Miki Maus, cccccccccc
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2008   #556
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Ljudi ne dirajte mi Miki Mausa, to je heroj moje mladosti... On, pa supermis, pa paja patak i brzi gonzales... stvarno nema potrebe oni da se nalaze u ovoj temi...
Izvinjavam se updau u temu, ali sam morao to dodati...
Miki Maus postoji vec dosta dosta godina (sigurno jedno 70-80) i sad se naslo odjednom nekom da smeta... o boze...


I ja se izvinjavam zbog upada-ali mi je ovaj post tako sladak da sam ga morala citirati
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2008   #557
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Talking

sellam aleikum wr wb

fakat, ako je to prava Istina,. a ako chemo da shvatimo, kako su oni vrlo mudri, i skloni doskochicama, to su moguche i u dogovoru napravili.. kako bi na shegu stavljali krschane..

hahahah, e da ne znam kako je u Saudiji.. ja bih rekla ludi, su, ali nijesu uvazehna gospodo,,

ovo je skretanje paznje s necheg veoma vaznog.. pa se sada mediji bave ovom lakrdijom.
dok se prave stvari odvijaju drugim neometanim tijekom.

belive me..
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2008   #558
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Vjerovanje Vehabija: " Allah trci po Arsu, po nebesima i po Zemlji"

Kaze Osman ibn Seid Ed Darimi Mudzessim ( ovo nije poznati muhaddis Ebu Muhammed Abdullah ibn Abdurrahman ibn Fadl ibn Behram Ed Darimi et Temimi Es Semerkandi koji je napisao "Sunun Darimi" ), jedan od vehabijskih "selefa"
:" Ne prihvatamo tvrdnju da su svi pokreti i radnje stvoreni vec kazemo da je Allahovo setanje, trcanje i uzdizanje iznad Arsa oduvijek." ( Kitab Akideti selef, str. 479)

Kaze Abdulaziz bin Baz i stalna komisija za fetve u Saudijskoj Arabiji odgovarajuci na pitanje: Moze li se Allah opisati svojstvom trcanja?:

Da, svakako,Allah trci,kao sto je to opisano u hadisi kudsiju: " Kada mi se moj rob priblizava pedljom ja mu se priblizavam podlakticom,kada mi se priblizava duzinom podlaktice ja mu koracam u susret, a kada koraca meni u susret ja trcim da njega susretnem." (Fetve bin Baza tom 3. stranica 196.)

Boze mili, da li su ovi ljudi zavrsili dva razreda osnovne skole. Da li su oni ikad culi za neku stilsku figuru ili im je to " visa filozofija koja je bid'at, novotarija, a svaki bid'at je zabluda."
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2008   #559
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Unhappy

sellam aleikum wr wb

Upozorenje!!!!

ubacivanje ovog posta, zanemarite, nemojte ga chitati, preskocite ga,..


vechina arapa, su doslovno debili.. maloumnici.. rodjeni na stotine generacija
iz incestuoznih brakova..

sad, se namece pitanje.. tko je od njih uopche normalan ili priseban.. mozda su i
narkonami.. da si ublazhe svoje genetsko ludilo, ..

ovo sto pishem nema veze s wehabijama, u smislu navedene teme.

vech opcenito, sto sve proizlazi, iz dnk, incestuoznih lopovluka i mamurluka u svijetu
beduina,, koje je Allah dzelle walla, doslovno u Kur'ani kerimu spomenuo,kako medju njima
rijetko koji ce biti sid'k iskreni mummin..

pa sad deveraj,, moj sinko, zao mi one zenske djece koju obrezuju,. po tim njihovim zemljama i Africi..

molim ovaj post se ne dotiche teme. bila mi je impresijia, za rechi.. a vjerojatno se vezhe za ludilo u svezi miki mausa.. moguce je amerikanka ostavila sina,, od navedenog koji je donio fetvu..
mozda se donosioc fetve za miki mausa,, posvadjao s amerikankom snahom, i galamom i plachom djece da gledaju animirani film miki maus. a on to prokuzhio,. da bi mogao stechi slavu da se osveti amerikanki, koja ih nije trpila, a ocekivala lovu i moch.. tako se mnoge zeznu, iz USA, Europe, i Balkana. pa dobiju.. fetvu za miki mausa..


jeli ovo sexistichki pristup,. svemu,. ili je ovo samo josh jedan crtani film. kojeg nam ritardati,, priredjuju.. da se mi osatli pripadnici Umme stidimo.

a tek Pakistanci, Kasmiranci.. jaooOjj, majko moja mila,,

potom Afrikaneri. uzhas, nad uzhasima,,
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2008   #560
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

ljudi imam Miki Mausa kojeg sam prije 13-14 godina tj kad sam bila beba dobila u nekoj nagradnoj igri...mnogo ga volim........hahah.......
Tako da Sto dalje ruke od MIkija,,,,,,,
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije, zovu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ko su vehabije??? Recruit Religija 25 26-05-2009 01:16
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 21:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 00:57


All times are GMT +2. The time now is 08:59. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)