SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Ovo i ono sve što nije našlo mesta u ostalim temama, naćiće mesto ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 4.00 average.
 
Old 21-11-2009   #261
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default




Grchka baklava....

za nade je potrebno....

orasi....500-700gr,zavisno od pleha....
3 jaja.....
1 chasha ulja....
1 chasha shecjera.....
3-kashike griza....
1 prashak za pecivo......
Nchin pripreme....
ove sastojke pomeshati i filovati,tako shto cje te 3 sastavljene kore premazane maslacom secji na 4 jednaka dela i nadev stavljati na pochetku strake i savijatu u obliku hamajlije.....redjati i stavljati u pleh,eto vidite sliku....
Sherbe....
1,5kgshecjera....
1,5l,vode....
dobro skuvati,da bude jak sirup.pri kraju dodati 3 kapi ulja da se ne uchecjeri i nekoliko krishki limuna i dodati.....
Pecji baklavu na nachin....
zagrejte pecjnicu na 280 stepeni i smanjiti na 180 i tako pecji oko 2 sata,nesmete jache jer cje fil izacji....
Zliti.....
toplu baklavu,sa toplim sherbetom i pokriti tepsijom,neka ostoji u toploj sobi dok ne upije,pa tek je onda ostaviti u hldnoj prostoriji.....a ko nekom neshto ne bude jasno,neka me upita....uzdravlje....
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 21-11-2009   #262
Zijadina
Registrovan
Domaćin
 
Zijadina's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: xxx
Godine: 46
Posts: 3,921
Default

Quote:
Originally Posted by Skorpija View Post
MEKE GURABIJE

3 jaja
2 čaše (2dl) šećera
1 i 1/2 cašu mlijeka
1 čašu ulja (zejtina)
1 paketić praška za pecivo
700 g brašna
Tajna slatka pri kraju butanja dodati kašiku vode
Peći u pouljenom i brašnom posutom plehu u zagrejanoj pećnici na 270 stepeni zatim smanjiti na 150 da se lagano istišti.

EXTRA SU pravila sam ih za vikend inače FAVORIT GURABIJE MOJE KUĆE
e vala da probam....tradicionalni su mi omiljeni
Zijadina is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2009   #263
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Otišo još jedan pleh ali planiraj da je manji pleh (za ovu mjeru) ili još bolje tepsija. Prijatno!
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2009   #264
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

/Milka-torta Prava korištenja


Objavljeno:09.09.2007.

Autor: Strufna
Toronto, Kanada
Oznake:


Sastojci za 10 osoba

Potrebno za kore: 21 belance 600 g secera 300 g pecenih mlevenih lesnika 3 kasike brasna Potrebno za fil: 1 l mleka 3 kesice pudinga od vanile 6 kasika brasna 100 g secera 21 zumance 250 g margarina 2 slaga 300 g milka cokolade sa lesnicima 300 g bele milka cokolade

Priprema

Priprema:
Kore
Ulupati 7 belanaca u cvrst sneg, dodati 200 g šećera, miksati jos malo. Dodati 100 g samlevenih prethodno prepečenih lešnika i 1 kašika brašna pa izjednaciti masu varjacom. Peći 15 min. na 170°C u zagrejanoj rerni.
Tako ispeci ukupno 3 kore.
Fil
Zumance penasto umutiti, dodati secer, puding, brasno i to sve dodati u litru mleka i jos mutiti mikserom. Fil kuvati na tihoj vatri, dok se ne zgusne uz stalno mesanje.
Kada se fil ohladi dodati 250 g kremasto umucenog margarina i 2 šlaga.
Fil podeliti na II dela
U jedan deo staviti 300 g otopljene čokolade MILKA sa lešnicima, a u drugi deo 300 g bele MILKA čokolade.
Filovati ovim redom: kora, crni fil, beli fil, kora…
Tortu sam presvukla sa masom od ratluka i secera u prahu, a stetoskop sam napravila od marcipana.
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2009   #265
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Hvala BAKI "stetoskop sam napravila od marcipana" Vala je dobra i bez stetoskopa
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2009   #266
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Quote:
Originally Posted by Skorpija View Post
Hvala BAKI "stetoskop sam napravila od marcipana" Vala je dobra i bez stetoskopa
Skorpija jos fijuljansku pristavi i eto me
peca is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2009   #267
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

postavljena
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 04-12-2009   #268
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Skorpija View Post
Evo za početak jednog recepta za BOSANSKE HURMAŠICE i TULUMBE od jedne iskusne bosanske domaćice, kojeg sam pronašla na netu a ja uobičavam da pravim tzv. LAŽNE HURMAŠICE (zato što umjesto pravog masla, koristim ulje).

HURMAŠICE:

Prave, tradicionalne i najukusnije hurmašice prave se od pravog svježeg domaćeg masla. Takve zaista imaju onaj starinski miris nanine kuhinje. Danas se po sarajevskim prodavnicama može naći maslo, da li je poput domaćeg, ne mogu sa sigurnošću tvrditi, jer sam domaće vidjela prije nekih trideset godina, a tada nisam imala formiran nikakav osobit ukus niti ga se sjećam i po tom pitanju nisam relevantan svjedok. Umjesto masla može se koristiti i maslac, ali margarin nipošto. Margarin je apsolutno neprihvatljiv u ovom slatkišu iako da bi uštedjeli na materijalu, u to sam sigurna veliki broj slastičara koristi margarin.

Još jedan odmak od tradicije - U agdu za starinske hurmašice ne stavlja se med, ali kad sam ga jednom stavila, eksperimenta radi, odlučila sam da za ubuduće odustanem od tradicije i da ga stavim svaki put. Med hurmašicama dodaje zanimljiv okus i u mojim se osjeti. Kako se maslo i ne može tako lako pronaći ipak ću ostati vjerna hurmašicama pripremljenim sa maslacem, pa evo ih:

Potrebi sastojci:

250 g maslaca
2 supene kašike šećera
2 žumanca
1-2 supene kašike milerama (vrhnje sa 30% m.m.) – i ovo je odstupanje od tradicionalne pripreme
450-500 g mekog brašna
1/2 kašičice soda bikarbone (ja koristim prašak za pecivo)

Za agdu (moju):
800 g šećera
5 malih kašika meda( prvi put da čujem)
800 ml vode
sok 1 limuna
1 limun izrezan na kolutove

Postupak:
1. Maslac pjenasto umješati sa šećerom, da se šećer sasvim rastvori i maslac pobijeli.
2. Dodati i umješati jedno pa drugo žumance i mileram.
3. Brašno prosijati. Dodati oko 2/3 brašna i sodu bikarbonu u umućenu smjesu za hurmašice i mješati rukom ostatak brašna dodati kašičicom po potrebi. Tijesto treba biti sjajno (od masnoće) ali podatno za oblikovanje. Potrebno je imati hladne ruke jer će u protivnom biti teško oblikovati ih, a dodvati više od 500 g brašna u smjesu, pokvarilo bi kolač i on bi više bio nalik gurabijama, a manje ukusnim i slasnim hurmašicama.
4. Od mase odvajati komade veličine ping-pong loptice (iz navedene količine se može napraviti oko 20 komada). Od loptica napravite valjčiće i spljoštite ih na ribežu da dobijete uzorak.
5. Hurmašice peći u pećnici zagrijanoj na 200 stepeni oko 40 minuta.
6. Za agdu šećer usuti u posudu sa debljim dnom, doliti vodu i dodati med. Kada počne da kuha, smanjiti temperaturu na najnižu i lagano kuhati oko 10 minuta. Agdu ohladiti i u ohlađenu dodati svejže iscjeđeni limunov sok.
7. Vruće hurmašice preliti ohlađenom agdom i pokriti narezanim šnitama limuna, pa pustiti da se ohlade na sobnoj temperatri i da upiju sirup (povremenu protresit tepsiju u kojoj su se pekle da sve budu pokrivene sirupom).
8. Ostaviti u hladnjaku jer su najbolje kada se služe rashlađene.
9. Hurmašice se kao i svi bosanski kolači koji plivaju u bogatom i gustom sirupu služe uz hladnu vodu (meni trebaju minimalno dvije čaše).



Cerka da gleda,majka da jede,na cerku da ne daje!




Bravo za dudove.
  Reply With Quote
Old 05-12-2009   #269
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Hvala @poštanski i bujrum, recept je tu a i ostalo je bajramskih dudova. Pozzz
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #270
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Quote:
Originally Posted by Skorpija View Post
ostalo je bajramskih dudova.
Aaaaa,a ima jos..... vidi dobro.....
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2009   #271
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Shkorpija,shto dodjesh napravicjesh mi ove hurmashice.....
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2011   #272
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

ovde procitah neke recepte , pe se nadam da cu biti horna da napravim koji kolac u toku vikenda
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2011   #273
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Kadaif

POTREBNO JE

ZA KADAIF 0,5 kg mekog brašna, 250 g oštrog brašna, 3 jajeta, so (ako ste u skripcu sa vremenom mogu se i kupiti gotova rezanca za kadaif, ako ste horne-i mozete pokusati kao sto su to nekada cinile nase nane, recept je tu ).
ZA FIL 300 g mlevenih oraha ili badema, 150 g maslaca, 100 g šećera
ZA PRELIV 0,5 kg šećera, 1 limun, kesica vanilin šećera
PRIPREMA
Stavite u brašno žumanca i malo soli, zamesite testo i ostavite ga da se malo odmori. Od testa napravite tanke kore i prosušite ih. Savijte kore i secite od njih tanke rezance, a onda ih obarite u posoljenoj vodi. Kadaif ocedite i razširite po stolnjaku da se osuši. Orahe, šećer i pola količine rastopljenog maslaca pomešajte i tom masom kasnije posipate kadaif. U podmazan pleh stavite sloj kadaifa, pa sloj mase od oraha, maslaca i šećera i tako radite naizmenično. Na vrhu treba da bude kadaif. Pospite preostalim rastopljenim maslacem i stavite da se peče. U međuvremenu skuvajte preliv od šećera, vanilin šećera i limunovog soka, prelijte napola pečeni kadaif i vratite u rernu da se zapeče. Kadaif je najbolji ako odstoji preko noći. Spremajte ga u dubljem plehu i ne pritiskajte.
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2011   #274
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Quote:
Originally Posted by Skorpija View Post
Kadaif

POTREBNO JE

ZA KADAIF 0,5 kg mekog brašna, 250 g oštrog brašna, 3 jajeta, so (ako ste u skripcu sa vremenom mogu se i kupiti gotova rezanca za kadaif, ako ste horne-i mozete pokusati kao sto su to nekada cinile nase nane, recept je tu ).
ZA FIL 300 g mlevenih oraha ili badema, 150 g maslaca, 100 g šećera
ZA PRELIV 0,5 kg šećera, 1 limun, kesica vanilin šećera
PRIPREMA
Stavite u brašno žumanca i malo soli, zamesite testo i ostavite ga da se malo odmori. Od testa napravite tanke kore i prosušite ih. Savijte kore i secite od njih tanke rezance, a onda ih obarite u posoljenoj vodi. Kadaif ocedite i razširite po stolnjaku da se osuši. Orahe, šećer i pola količine rastopljenog maslaca pomešajte i tom masom kasnije posipate kadaif. U podmazan pleh stavite sloj kadaifa, pa sloj mase od oraha, maslaca i šećera i tako radite naizmenično. Na vrhu treba da bude kadaif. Pospite preostalim rastopljenim maslacem i stavite da se peče. U međuvremenu skuvajte preliv od šećera, vanilin šećera i limunovog soka, prelijte napola pečeni kadaif i vratite u rernu da se zapeče. Kadaif je najbolji ako odstoji preko noći. Spremajte ga u dubljem plehu i ne pritiskajte.
Hoceli biti na forumasijadi da se spremim koliko ja i Zijancer mozemo da pojedemo to vec znas ...
peca is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2011   #275
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Ako Bog da bice i to po receptu moje majke,,,,
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2011   #276
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

CICVARA

150 gr.starog kajmaka, cetiri supene kasike maslaca, 300 gr. kukuruznog sitno mlevenog, belog ili zutog brasna,(moze i psenicno) voda, so.

Priprema:

U dublju serpu sipati litar-litar i po vode, maslac i kajmak. Osoliti i staviti da provri. Kada smesa provri, skloniti sa ringle i polako dodavati kukuruzno brasno (ili psenicno) stalno mesati, da se ne naprave grudve, vratiti na ringlu na umerenu vatru. Kuvati najmanje pola sata. Cicvara je gotova kada pusti mast, odnosno kada se promesa a za varjacom ostaje trag.
peca is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2012   #277
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Kora

Sest
zumanjaka

Sest
kasika secera

sest
kasika ulja

sest
kasika brasna

jedna
kasika praska za pecivo


Agda

500g
Secera

malo
vode



Snijeg

Sest
bjelanjaka

-
pripremljena agda


Nacin pripreme

Kora: umutiti zumanjca i secer, u to dodati ulje, brasno i prasak za pecivo. Koru peci dvadesetak minuta na 180 stepeni.

Agda: u seser staviti vode samo toliko da se secer pokvasi, ukuhati ga da se stvore mali mjehurici.

Snijeg od bjelanjaka cvrsto umutiti, polako dodavati agdu stalno muteci mikserom sve dok lopatice ne podju ostavljati trag na snijegu.

Snijeg sloziti na biskvit, ohladitii isjeci.
peca is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2012   #278
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Pecika, kumim te Bogom ne postavljaj recepte u sitne sate malo mi je falilo da ukljucim mixer u ponoc. ))
Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2012   #279
peca
Registrovan
Domaćin
 
peca's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Arnhem Netherlands
Posts: 8,592
Default

Quote:
Originally Posted by Skorpija View Post
Pecika, kumim te Bogom ne postavljaj recepte u sitne sate malo mi je falilo da ukljucim mixer u ponoc. ))
Imam JA dusu ,zbog vase dijete nisam postavila sluku!
peca is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2012   #280
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Šta je dijeta ?

Dijeta je kad ne smeš ništa da jedeš sem onoga što smeš.
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
krajeva, kuhinja, nasih, recepti, sire


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Rijeci iz nasih krajeva iSelektor Turcizam i rijeci iz nasih krajeva 382 10-12-2013 23:59
Najljepse pesme nasih ROCK grupa...Sve sto mislite da je lepo tmusa Muzika i Video 36 20-05-2013 16:06


All times are GMT +2. The time now is 07:40. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)