SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 24-04-2009   #21
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Interesantno da si mi ti postavio to pitanje?
Pogledaj teme koje si otvorio na ovom ili na nekom drugom sajtu, zar se ne ponavljas i vise od stotinu puta...


Imam Muslim rahimehullah biljei predaju od Sevbana, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:

Smotao mi je Allah zemlju, pa sam vidio njene istoke i zapade, a uistinu će vlast moga ummeta dospjeti do svega to je smotano preda mnom od nje. Dobio sam dvije riznice: crvenu i bijelu. Molio sam svoga Gospodara da ne uniti moj cijeli ummet suom, niti da nad njima zagospodari neprijatelj koji nije od njih samih i koji bi oskrnavio njihov integritet. Zaista mi je rekao Gospodar: O Muhammede, kada ja neto odredim, onda tome nema povratka. Ja sam ti dao da neću unititi tvoj ummet glađu u potpunosti, niti ću dozvoliti da nad njima zagospodari neprijatelj koji nije od njih i koji bi oskrnavio njihov integritet, pa makar se protiv njih sloili svi koji se nalaze na dunjaluku kako bi neki pobili jedan dio, dok bi drugi porobili neke od njih.

Ovaj hadis biljei i El-Berkani u svome Sahihu i uz to dodaje:
Ali se bojim za svoj ummet od vođa koji vode u zabludu. A kada se među njima izvuče sablja, neće se podići do Sudnjega dana. Neće se dogoditi Sudnji dan sve dok se ne sastane pleme od mog ummeta sa muricima i dok skupina od mog ummeta ne bude oboavala idole. Biće u mome ummetu trideset laova. Svi će oni izjavljivati da su vjerovjesnici, a ja sam pečat (kraj) svih vjerovjesnika i nema vjerovjesnika nakon mene. Neće prestati postojati skupina na istini iz moga ummeta, potpomognuta. Neće im nakoditi onaj ko se izdvoji od njih, niti ko se ne sloi sa njima, sve dok ne dođe naredba Allahova, tebareke ve teala.
tambalamba is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 24-04-2009   #22
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

"VEHABIJSKA FITNA" (II deo)

Islamski učenjaci su odgovorili na ovaj pogrešni način zaključivanja i izvođenja stavova ovako: "Vjernici nisu prihvatili niti ikada smatrali Poslanike niti Božije evlije božanstvima, niti rivalima - suparnicima Božijim! Vjernici vjeruju i drže da su oni Allahovi robovi koji su stvoreni i oni ne zaslužuju da budu predmet obožavanja. A što se tiče mušrika o kojima su objavljeni mnogobrojni ajeti oni su vjerovali da njihova božanstva zaslužuju da im se čini ibadet i oni su ih veličali veličanjem božanstava iako su vjerovali da oni ne stvaraju ništa. A vjernici ne vjeruju da Poslanici i evlije zaslužuju da se njima ibadet čini i ne zagovaraju da su božanstva obožavajući ih kako se Bog obožava. Naprotiv, vjernici vjeruju da su oni Allahovi odabrani robovi i miljenici koje je Allah odabrao i njihovim bereketom iskazuje milost svojim robovima. Oni sa njihovim bereketom smjeraju Allahovu milost. Ovome što smo rekli postoje mnogi dokazi iz Kur'ana i Sunneta.

I'tikad (ubjeđenje) muslimana je da je Stvoritelj, Koji korist i štetu daje i Koji jedino zaslužuje obožavanje, Allah Jedini. Muslimani ne vjeruju da iko osim Njega ima moć utjecaja na bilo što. I vjeruju da Poslanici i evlije ne stvaraju ništa niti imaju moć da nanesu štetu i priskrbe korist. Stvar je u tome da se Allah smiluje svojim robovima njihovim bereketom (blagoslovom). Ono što je mušrike odvelo u širk je i'tikad (ubjeđenje) da njihova božanstva zaslužuju da im se ibadet čini a ne samo njihov govor "Mi ih obožavamo samo da nas približe Allahu" Jer oni su, kada im je donesen dokaz da njihova božanstva ne zaslužuju da budu predmet obožavanja, rekli opravdavajući svoje ponašanje: "Mi ih obožavamo samo da nas približe Allahu". Pa kako može biti dozvoljeno Ibn Abdul-Vehhabu i onima koji ga slijede da poistovjete vjernike - mu'mine - monoteiste sa onima koji su mušrici i koji vjeruju u božanstvenost svojih idola? Svi prethodni ajeti a i ostali ove vrste se specijalno odnose na kjafire i mušrike a ni po kakvom smislu ne odnose se na vjernike muslimane. Imam Buharija je zabilježio Poslanikovu predaju od ashaba Abdullaha ibn Omera r.a. o opisu Haridžija:" da su oni ajete koji su objavljeni o kjafirima prenijeli na mu'mine." Abdullah ibn Omer takožer prenosi predaju da je Resulullah a.s. rekao: "Najviše čega se bojim mome ummetu jeste čovjek koji bi tumačio Kur'an na svoj način kako ne odgovara (izvornom tumačenju)." Ovaj Poslanikov opis bi se mogao prije svega odnositi na ovu skupinu. A da se bilo šta od onoga što rade vjernici, po pitanju tevessula, smatra širkom, ne bi se desilo da je to Poslanik Muhammed a.s. radio kao i njegovi ashabi i ogromna većina njegovih sljedbenika. U sahih predajama se navodi da je Poslanik Muhammed a.s. učio u dovama: "Allahumme inni es'eluke bihakki ssailine alejke." Moj Gospodaru od Tebe tražim hakkom (pravom) onih koji Ti se obraćaju." Ovakav Poslanikov izraz se smatra tevessulom bez imalo sumnje. Muhammed a.s. poučavao je ashabe da čine ovu dovu i naređivao im da tako uče dove. To je sve opširno opisano u knjigama i disertacijama koje su napisane kao odgovori na Ibn Abdul-Vehhabovo učenje. Postoji sahih predaja da je Muhammed a.s. kada je umrla Fatima bint Esed , majka Alije ibn Ebi Taliba, da je on svojom časnom rukom spuštao u kabur i proučio dovu: "Allahumme gfirli ummi Fatima bint Esed ve vessi'i alejha medhaleha bihakki nebijjike vel-enbijai ellezine min kabli inneke erhamur-rahimin." Moj Gospodaru, oprosti mojoj majci Fatimi bint Esed i ucini joj kabur postranim s pravom (hakkom) Tvoga Poslanika i poslanika prije mene. Ti si od milostivih najmilostiviji." Postoji također sahih predaja da se Poslaniku Muhammedu a.s. obratio slijepac sa molbom da mu se vrati vid Poslanikovom dovom. Poslanik Muhammed a.s. mu je naredio da se očisti, klanja dva rekjata i onda prouči: "Allahumme inni es'eluke ve etevedždžehu ilejke binebijjike Muhammedin nebijji rrahmeti. Ja Muhammed inni etevedždžehu bike ila rabbi fi hadžeti litukda. Allahumme šeffi'ahu fijje." Moj Gospodaru, obraćam Ti se i okrećem Tebi sa Tvojim Poslanikom Muhammedom, Poslanikom milosti. O Muhammede ja se obraćam tobom svome Gospodaru u mojoj potrebi da mi se izvrši. Moj Gospodaru učini ga da mi bude zagovornik u tome." To je uradio pa mu je Allah vratio vid. Postoji sahih predaja da je Adem a.s. činio tevessul sa našim Poslanikom a.s.. Kada je pojeo sa plodova zabranjenog drveta, Adem a.s. je vidio njegovo ime napisano na Aršu, na Džennetskim vratima i na stranama meleka, pa je upitao Allaha za njega. Allah mu je rekao:"Ovo je djete tvoj potomak, da nije njega ne bi ni tebe stvorio." Onda je Adem a.s. rekao: "Allahumme bihurmeti hazel-veledi irham hazel-valide." "Moj Gospodaru tako ti tvoga hurmeta prema ovom djetetu smiluj se ovom roditelju." Onda je dozvan o Ademe, da si tražio kod nas oprost sa Muhammedom za sve stanovnike nebesa i Zemlje, Mi bi ti ga dali." Omer ibn Hattab je činio tevessul sa Abbasom r.a. kada je bila velika suša. Postoje i mnogi drugi slučajevi što je poznato i mi nismo u potrebi da dalje spominjemo.

Način tevessula koji je objašnjen od strane Poslanika a.s. u slučaju slijepca kome je vraćen vid, korišten je i kasnije od strane ashaba i nakon Poslanikovog preseljenja na Ahiret. Ko bude istraživao ovo pitanje naći će mnogo slučajeva iz perioda ashaba i tabiina. Npr. govor ashaba Bilala ibn Harisa kod Poslanikovog kabura: "Ja Resulallah isteski li ummetik" "O Allahov Poslaniče, traži kišu svome ummetu." Naći će, također, pozive koje je Poslanik upućivao kada je posjećivao kabure. Od najpoznatijih šejhova koji su pisali odgovor ibn Abdul-Vehhabu je učenjak šejh Muhammed ibn Sulejman el-Kurdi, pisac djela Havaši komentar ibn Hadžera. Rekao je između ostalog: "O Ibn Abdul-Vehhabe, savjetujem te u Ime Allaha Uzvišenog da tvoj jezik uvućeš i poštediš muslimane tvog vrijeđanja. Ako čuješ osobu da vjeruje da postoji utjecaj od nekoga osim Allaha i da se tome obraća mimo Allaha, nastoj da ga poučiš ispravnom vjerovanju i ponudi mu dokaze da nejma utjecaja bez Allaha pa ako takva osoba odbije onda ga proglasi kjafirom. Ti nejmaš pravo tekfiriti ogromnu većinu Islamskog ummeta od koje si se ti odvojio. Bliskost kufra onome koji se je odvojio od ogromne većine Islamskog ummeta je bliža od onih koji su u ogromnoj Islamskoj većini, jer on slijedi put koji nije put zajednice vejrnika. Allah Uzvišeni kaže: "Ko se suprostavi Poslaniku nakon što mu je objašnjen pravi put i slijedi put koji nije put zajednice pustit ćemo da čini što hoće a onda ćemo ga baciti u Džehennem a ružno li je on boravište." (Nisa 115) A ne zaboravi da vuk jede ovcu koja odluta od stada." *to se tiče posjete Poslanikovom kaburu, to su činili ashabi r.a. i svi koji su došli poslije. O vrijednosti posjete Poslanikovom kaburu izrećeni su mnogi hadisi koji se nalaze u pisanim djelima o ovoj temi. A što se navodi o dozivanju drugog pored Allaha dž.š. odsutnog i umrlog o tome se spominje u hadisu Poslanika a.s. npr: "Ako se izgubi životinja nekome od vas u nepoznatom mjestu neka zovne: "O Allahovi robovi, čuvajte je, jer Allah ima svoje robove koji će se odazvati." U drugom hadisu: "Ako neko izgubi nešto od vas ili bude u potrebi za pomoći u mjestu gdje nejma druga neka kaže: "O Allahovi robovi, pomozite mi, jer Allah ima robove koje vi ne vidite." Allahov Poslanik a.s. je običavao kada bi putovao i prikučila se noć da kaže: "O Zemljo, Moj Gospodar i tvoj Gospodar je Allah." Kada bi posjećivao kabure Muhammed a.s. bi govorio: "Esselamu alejkum ja ehlel-kuburi. tj. Neka je na vas mir o stanovnici kabura." A u tešehhudu u učenju na ettehijjatu svaki musliman svaki dan izgovara poziv "Esselamu alejke ejjuhennebijju."

__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2009   #23
neznalica
Registrovan
Početnik
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default

Vehabizam je osnovao Muhammed bin Abdulvehhab. On je rođen 1111./1699. godine u oblasti Nedžda, u jednoj kasabici koja se zove Hurejmile. Umro je 1206/1791. godine. On je putovao kao trgovac u Basru, Bagdad, Iran, Indiju i Damask. On je bio u Basri kada je upao u klopku koju mu je postavio Hempher, jedan od mnogobrojnih engleskih špijuna, i poslužio je kao instrument u prljavim planovima koje su Englezi skovali da unište islam. On je objavio besmislice koje je pripremio engleski špijun kao vehabizam. Naša knjiga Confessions of A British Spy (Ispovijesti Engleskog *pijuna) detaljno govori o utemeljenju vehabizma. On je tamo došao u kontakt sa knjigama koje je napisao Ibni Tejmijje iz Harrana [661./1263.-728./1328. koji je umro u Damasku] i pročitao ih. Sadržaj Ibni Tejmijjinih knjiga nije bio u skladu sa učenjima alima ehli sunneta. Pošto je (Abdulvehebov sin) bio jako prepreden čovjek, on je postao jako poznat kao šejh od Nedžda (šejh-i Nedždi). Alimi Mekke-i mukerreme su 1221. godine napisali predivan odgovor na njegovu knjigu Kitab-ut-tevhid koju je on pripremio u saradnji sa engleskim špijunom Hempherom. Ovaj odgovor alima je opovrgao ovu njegovu knjigu jakim dokazima. Zbirka njihovih pobijanja, koja je kasnije štampana u Pakistanu pod naslovom Sejf-ul-džebbar, je 1395./1975. godine reprodukovana u Istanbulu. Abdulvehhabov unuk, Abdurrahman, je napisao komentar na ovu njegovu knjigu koji je nazvao Kitab-ut-tevhid. Jedan vehabija, Muhammed Hamid, ga je dotjerao i izdao ga u Egiptu pod naslovom Feth-ul-medžid. Abdulvehhebove ideje su se raširile među seljacima, stanovnicima Der’ijje. Njihov poglavar, Muhammed bin Sa’ud, ih je takođe prihvatio. Oni koji su objeručke prihvatili njegove ideje, koje je on nazvao vehabizam, su nazvani vehabije ili nedždi. Pošto se broj pristalica počeo povećavati on je sebe proglasio kadijom a Muhammeda ibn Sa’uda emirom i hakimom. On je uspostavio novi zakon da ih samo njihovi potomci mogu zamijeniti.

Muhammedov otac je bio salih (dobar) musliman i alim Medine. On je predosjetio da će njegov sin Abdulvehheb započeti jedan novi i izopačeni pokret pa je svakoga savjetovao da sa njim ne razgovara. Usprkos svega, Abdulvehhabov sin je 1150./1737. godine objavio vehabizam. On se jako loše izražavao o idžtihadu alima islama. Naime, on je otišao do te mjere, da je počeo nazivati muslimane ehli sunneta vel-džema’at kafirima. On je rekao da oni koji posjete grob Pejgambera ili evlije, ili kažu, “Ja Nebijjallah!” ili “Ja Abdelkadir!” postaju mušrici (politeisti, kafiri)
neznalica is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2009   #24
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Pojedinci izgleda ne umiju ni da kopiraju kako treba
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2009   #25
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

c c c
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2009   #26
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

javno Ću da vas upozorim,da prilikom kopiranja tekstova u svim temama o religiji,vodite raČuna o naim slovima,gde se pojavljuju slova Č,Ć,,Đ,,postavite slova c,z s dj!
Ne elim da nagaĐam,da li je neko tumaČio hadis kao 3/4 ili 1/2,a ni ostali Članovi!

Svaki tekst,koji ne bude Čitljiv,biĆe obrisan!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Zovu ih vehabije sultan Religija 747 13-10-2013 09:35
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 21:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 00:57


All times are GMT +2. The time now is 16:49. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)