SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Ovo i ono sve što nije našlo mesta u ostalim temama, naćiće mesto ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 06-04-2010   #1
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default Zemunac izmislio ekoloski auspuh

Mladi pronalazač Miloš Stanković (26) iz Zemuna, trijumfovao je na Međunarodnom sajmu pronalazaka i inovacionih tehnologija „Arhimed 2010“ koji je održan u Moskvi i sa svojim pronalaskom „eko-auspuh za otklanjanje aerozagađenja kod motornih vozila“ osvojio zlatnu medalju.

Miloš, inače diplomirani inženjer, iza sebe ima desetak pronalazaka koji su nagrađeni na domaćim i međunarodnim sajmovima. On je i 2008. godine učestvovao na međunarodnom sajmu „Arhimed“ i tada je osvojio prvu nagradu za prečišćivač vazduha. Ovoga puta naučnike i inovatore fascinirao je „eko-auspuhom“.

- Eko-auspuh se ugrađuje na izduvnoj grani motornih vozila i služi za prečišćavanje izduvnih gasova. On ima specijalni filter koji se nalazi u loncu auspuha i apsorbuje ugljen-dioksid i sumpor-dioksid. Filter je napravljen od prohromske mreže koja ima specijalne apsorbere, a protok izduvnih gasova je usmeren prema celoj površini filtera - objašnjava Miloš Stanković svoj izum za „24 sata“.

Prema njegovim rečima, ne postoji mogućnost da se filter vremenom zapuši, a i ne zahteva veću potrošnju goriva. Menja se jednom godišnje ili na pređenih 15.000 kilometara, a vlasnik će u automobilu dobiti signalizaciju da je filter istrošen. Stanković kaže i da je eko-auspuh jeftin za serijsku proizvodnju i mogu ga koristiti sva motorna vozila. Zlatna medalja nije jedino što je Miloš kao simbol svog rada i truda poneo iz Moskve.

- Dobio sam nagradu za najkreativnijeg mladog pronalazača od Državnog institut za inovacije iz Rumunije, Ministarstvo odbrane Ruske Federacije mi je odelilo „Zlatan pehar“, a general Ruske armije Viktor Benrihovič odlikovao me je „Ordenom časti, hrabrosti i odvažnosti“ - kaže Miloš.

Direktor sajma Dmitrij Zezjulin rekao je da se „divi mladom naučniku, da podržava njegov naučno-istraživački rad, i da ga smatra za budući potencijal Srbije“. Stankovića je pozvala i delegacija Tajvana da učestvuje na njihovom sajmu nauke i inovacija koji će se održati u septembru ove godine.
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
auspuh, ekoloski, izmislio, zemunac


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:25. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)