SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
 
Old 02-07-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default Kolumna : SANJAM, A DESAVA MI SE ZIVOT

Gomila ljudi svakoga jutra ustaje nenaspavana, umiva se, sprema, i kreće na posao. Prolazi uzrujana ulicom i nestaje. Ulice postaju prazne i puste sve dok se radno vreme ne završi. I opet ta ista gomila, sada umorna, žuri kući. I tako svakoga dana. Monotonija razdire i ubija sve te ljude. Poistovećuje ponedeljak sa utorkom, utorak sa sredom i ceo život izgubi smisao. Izgubi se i ona nada za neko bolje sutra. Prolaze tako dani, jedan po jedan, a mi i dalje stojimo na istom mestu. Nadamo se i tešimo da je u nedostižnom čar, neznajući da ako se, bar malo potrudimo, to što je nedostižno može biti ostvareno. Obećavamo jedni drugima bolje dane i bolje vreme. Čekamo da sreća dođe do nas, a ne mi do nje. Da padne zlatna kiša i obasja nam put. Ili smo samo deo gomile?
Grad prepun mladih, obrazovanih i kreativnih ljudi, na čelu sa lošim, ili možda potrošenim vođama, krenuo je u bezdan. Izgubili smo početak, zamrsili se u sredini i primakli kraju. Izgubili smo mnogo mladih, koji su otišli odavde tražeći bolji život. Koliko još smemo, ili možemo to dozvoljavati? Da li još neko uopšte o tome razmišlja?!
Sjenica, nekada centar kulture u Sandžaku, sada nema bioskopsku salu, niti Dom kulture. To ''sada'' zapravo traje već godinama. Koliko će jos dugo trajati?
Skoro je otvorena Kancelarija za mlade, jedino mesto gde mladi mogu da provode vreme, i uz druženje sa svojim vršnjacima, nadograde svoju ličnost, neguju timski rad, prihvataju različitosti, saslušaju jedni druge, i uz dogovor i međusobno razumevanje, urade nešto za svoju lepšu budućnost.
S obzirom da nemamo veliki izbor srednjih škola, mnogo dece odlazi u druge gradove po završetku osnovne škole. Vlasti nam obećavaju da će završiti Dom kulture, čija je izgradnja počela osamdesetih godina prošlog veka, ali ta obećanja postaju jeftina, dok je život tako skup, pa deca provodeći vreme na ulici, pronalaze loše uzore. Stariji nam ne ostavljaju mnogo izbora i ne dozvoljavaju da se i naše mišljenje sasluša i uvaži. A mi zapravo, imamo šta da kažemo! Mislim da su zaboravili onu staru, dobru poslovicu:''Na mladima svet ostaje!'' Često se pitam, šta će nama ustvari ostati? Hoćemo li uopšte moći da učinimo nešto za taj svet koji nam ostavljaju, i koji ćemo mi nekome ostaviti? A zapravo, jedino što možemo da uradimo, jeste da se trudimo da steknemo što bolji uspeh u školi, jer bi to valjda trebalo da bude sigurna garancija za našu bolju budućnost. Da li bi?
Stvarnost lagano počinje da me umara. Ponekad se plašim razmišljanja o budućnosti. Počinjem da bežim iz realnog sveta, zanosim se i sanjam. Sanjam o nekom lepšem svetu, obojenom crvenom, zelenom i žutom bojom. Svetu bez rata i kriminala. Svetu nasmejanog neba i neizbledelog Sunca. Idem u školu u mom gradu, koja je jednaka nekom koledžu u Americi. Družim se sa decom crne i žute boje. Svi imamo ista prava i iste mogućnosti, a ipak smo svi na poseban način specifični. A te naše posebnosti, zapravo čine bogatstvo različitosti!
Budim se. Ovakvi snovi me često razočaraju, ali i uteše. Realnost je uvek siva, u poređenju sa lepim snovima. I tako, dok se zanosim i sanjam, dešava mi se život, koji ni malo nije nalik snovima.
Vreme prolazi, a ona gomila još uvek nekud žuri. Prolazi nenaspavana svakoga jutra, nekad mokrom i klizavom ulicom, nekad suvom i prašnjavom. I tako odlazi zima, i proleće, i leto, i jesen. I tako prolaze meseci i godine. I sve ostaje isto, monotono, umorno i beživotno. Sami bi valjda trebalo da odlučimo, da li da se priključimo gomili ili da snove pretvaramo u stvarnost? Da li da sanjamo život, ili da živimo vlastiti san?!

Naida Hadžifejzović, gimnazijalka iz Sjenice

__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 02-07-2009   #2
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Čekamo da sreća dođe do nas, a ne mi do nje.

Svaka cast Naida Od svega mi se najvise svidjelo ovo tvoje prepoznavanje stvarnosti i realnosti.
Ta sreca koju spominjes ce iskreno se nadam jednom stici uz pomoc tvoju i tvojih vrsnjaka jer dokazali ste bezbroj puta da ste jedina nada za bolju buducnost
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2009   #3
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Bravo Naida,zaista si ma impresionirala svojom zreloscu i objektivnom analizom "trenutne" situacije u nasem gradu...neznam koliko ti je godina i dali uopste pamtis ona stara dobra vremena kad se u Sjenici istinski zivelo i radovalo zivotu i svakom novom dana...daleko je to iza nas nazalost!
No ja se u Boga nadam da ce generacije koje dolaze naci snage da poprave propuste nekih nemarnih ljudi...
  Reply With Quote
Old 02-07-2009   #4
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

36310, Naida ne pamti ta vremena ima 16 godina ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2009   #5
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Quote:
Originally Posted by 36310 View Post
Bravo Naida,zaista si ma impresionirala svojom zreloscu i objektivnom analizom "trenutne" situacije u nasem gradu...neznam koliko ti je godina i dali uopste pamtis ona stara dobra vremena kad se u Sjenici istinski zivelo i radovalo zivotu i svakom novom dana...daleko je to iza nas nazalost!
No ja se u Boga nadam da ce generacije koje dolaze naci snage da poprave propuste nekih nemarnih ljudi...
Prvo da chestitam devojci na ojektivno stanje stvari u nashem gradu,,,,beshe to nekad lepa varoshica a ja i 36310 i mnogi od nas imali smo srecju da zivimo i odrastamo u neka lepa vremena......i za to cje mo jednog dana mi koji pamtimo ta vremena i obichaje izprichati ovoj mladoj generaciji.....josh jednom Naidi sve pohvale....pozzzz
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 08-07-2009   #6
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Quote:
Originally Posted by superbaka View Post
Prvo da chestitam devojci na objektivno stanje stvari u nashem gradu,,,,beshe to nekad lepa varoshica a ja i 36310 i mnogi od nas imali smo srecju da zivimo i odrastamo u neka lepa vremena......i za to cje mo jednog dana mi koji pamtimo ta vremena i obichaje izprichati ovoj mladoj generaciji.....josh jednom Naidi sve pohvale....pozzzz
superbaka is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
desava, kolumna, sanjam, život


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:17. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)