SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 14-02-2013   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Ukidanje bosanskog jezika cilj Meha Mahmutovica

Pripremna nastava na bosanskom jeziku u 12 škola u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju počet će 21.februara ove godine, na datum koji su Ujedinjene nacije proglasile za Dan maternjeg jezika.



Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća grada Novog Pazara, koju je zakazao i kojom je predsjedavao Meho Mahmutović našla se i tačka dnevnog reda: Odluka o mreži osnovnih škola na teritoriji grada Novog Pazara, gdje se između ostalog definiše i jezik nastave u školama. U materijalu koji su još prije deset dana dobili gradski vijećnici stoji da se „nastavni plan i program u školama ostvaruje na srpskom jeziku i ćiriličnim pismom i bosanskom jeziku i latiničnim pismom“. Međutim, gradonačelnik Meho Mahmutović je insistirao da se skloni bosanski jezik i latinično pismo, čime je još jednom, kako se to kod njega sve češće dešava, grubo prekršio zakon, jer se uvođenje nastave na bosanskom jeziku realizuje u skladu sa zakonom iu saradnji sa Ministarstvom prosvete i da je na teritoriji grada Novog Pazara bosanski jezik u službenoj upotrebi.

S obzirom da je Meho istjerao svoje, Gradsko vijeće kojem nisu prisustvovali vijećnici iz SDA Sandžaka, je usvojilo Odluka o mreži osnovnih škola na teritoriji grada Novog Pazaraiz koje je izbrisan bosanski jezik.

Bosanski jezik Mahmutović je izbacio i iz odluka o osnivanju novih osnovnih škola „Meša Selimović“ i „Ćamil Sijarić“.

Gradonačelnik Meho Mahmutović je ovim još jednom ponizio bošnjački narod.

Nakon sjednice Gradskog vijeća izbila je bučna svađa i rasprava u kabinetu Meha Mahmutovića. Gradonačelnik Meho Mahmutović je u prisustvu članova vijeća i kabineta iz SDP-a vikao: „Koji bosanski jezik... Taj jezik ne postoji... Ja ću ukinuti taj bosanski jezik...“ prijeteći i članovima iz svoje stranke da će im doći na kraj.

Član gradskog vijeća zadužen za obrazovanje Rifat Ličina je ubjeđivao Meha Mahmutovića da je Akt o mreži škola urađen u skladu sa zakonom i da je na ovaj način prekršen zakon, međutim Meho Mahmutović je histerično na to dodao: „Ja sam zakon... Dok sam ja gradonačelnik,bosanski se neće uvesti u škole,kao što nisam dao da se uvede ni u gradskoj upravi...“






Last edited by iSelektor; 14-02-2013 at 14:27..
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
bosanskog, cilj, jezika, mahmutovica, meha, ukidanje


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:15. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)