SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Bosne i Hercegovine dosta zastupljena država kod nas... nešto zanimljivo smestite ovde...

Reply
Old 26-09-2014   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Umro Sulejman Tihic - Predsjednik SDA preselio na ahiret

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić preselio je na ahiret večeras u 63. godini u Sarajevu nakon teške bolesti.



Od dolaska u KCUS 22. augusta Tihić je bio smješten na Klinici za anesteziju i reanimaciju. Tihić je već mjesecima zbog teške bolesti i operacija bio odsutan iz političkog života, a u posljednje vrijeme oporavljao se u svojoj kući u Bosanskom Šamcu. Operiran je u Njemačkoj 4. oktobra prošle godine, a ljekari su izrazili zadovoljstvo njegovim postoperativnim oporavkom.

Zadovoljan je bio i sam Tihić, koji se ubrzo nakon operacije počeo kretati, a bio je i u kontaktu sa svojim saradnicima u Sarajevu. No, njegovo zdravstveno stanje naknadno se pogoršalo, zbog čega je i bio odsutan iz javnosti. Vođenje stranke privremeno je preuzeo Tihićev zamjenik, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Od djetinjstva do sada, Tihić je imao ukupno četrnaest operacija, počevši od krajnika, slijepog crijeva, zapetljanja crijeva, povrede noge, kuka, debelog crijeva, pluća.. Sulejman Tihić rođen je 26. novembra 1951. godine u Bosanskom Šamcu.

Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Sarajevu 1975. Od 1975. do 1983. bio je sudija i javni tužilac u Bosanskom Šamcu, a potom advokat do 1992. Član je Stranke demokratske akcije BiH od njenog osnivanja 1990. godine. Izabran je za predsjednika SDA na Trećem Kongresu stranke 2001. Na Četvrtom kongresu SDA održanom 26. maja 2005. u Sarajevu ponovno je izabran za predsjednika stranke, da bi na Petom kongresu SDA, održanom 26. maja 2011. u Sarajevu, izabran za predsjednika stranke, što mu je bio treći mandat.

Od maja do augusta 1992. bio je zatočenik u logorima u Bosanskom Šamcu, Brčkom, Bijeljini, Batajnici (Beograd, Srbija) i Sremskoj Mitrovici (Srbija). Nakon oslobađanja iz logora bio je od 1994. do 1996. šef Konzularnog odjela Ambasade BiH u Njemačkoj. Od 1996. do 1999. bio je ministar - savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova BiH. Tihić je od 1996. do 2000. bio poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske te njen potpredsjednik od 2000. do 2002.

U oktobru 2002. na općim izborima izabran je za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda. Tihić je 2011. izabran za predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. U povodu obilježavanja 6. aprila, Dana oslobođenja Sarajeva od fašizma, 2008. godine dodijeljeno mu je priznanje za promoviranje tekovina antifašizma. Tihić je odlukama općinskih vijeća Grada Bihaća i Odžaka imenovan za počasnog građanina ovih bh. gradova. Iza sebe je ostavio suprugu i troje djece.
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 26-09-2014   #2
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Jedan od najbližih Tihićevih saradnika u SDA Budnjo: Bili smo prijatelji bez interesa



Alija Budnjo, dugogodišnji prijatelj i jedan od najbližih saradnika Sulejmana Tihića u SDA kazao je da je vrlo tužan zbog smrti čovjeka s kojim je proveo skoro pola života.

- On meni nije bio samo suradnik u stranci, bili smo dugogodišnji iskreni prijatelji. Nije on imao nikakve koristi initi interesa kod mene, a nisam ni ja kod njega, družili smo se i bili prijatelji. BiH, građani i SDA izgubili su velikog čovjeka – rekao je Budnjo.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014   #3
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Bivši ambasador SAD-a o smrti Sulejmana Tihića - Clifford Bond: BiH je izgubila velikog sina



Izjavljujem iskreno saučesće porodici Sulejmana Tihića. On je bio veliki Bosanac i bosanski političar, značajna politička figura koji je, po meni, predano i marljivo radio kako bi svima u BiH bilo dobro. Na njega se uvijek moglo osloniti u traganju za kompromisima.

Shvatao je da, ako želite da BiH funkcionira, svi moraju ponešto dati, da bi puno više svi dobili. Sjećam se kada smo skupa radili na reformi vojske. On je bio razočaran prvim kompromisima smatrajući ih nedovoljnim, ali ih je prihvatio kao korak u pravom smjeru. Tražio je od nas da nastavimo s reformama, da koračamo naprijed. I oni su uslijedili.

Sjećam se našeg prvog susreta, desio se ubrzo nakon što sam stupio na dužnost u Sarajevu. Sastali smo se na inicijativu tadašnjeg ambasadora Slovenije. Već me ne na tom susretu uvjerio da je on i političar s kojim mi možemo raditi, i osoba koja je čvrsto opredijeljena da dalje gradi prijateljstvo naše dvije države. BiH je izgubila velikog sina i nadam se da ima drugih koji mogu nastaviti tamo gdje je on stao. BiH treba više ovako mudrih političara - rekao je Clifford Bond, nekadašnji ambasador SAD u BiH.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014   #4
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Ministar vanjskih poslova Slovačke - Miroslav Lajčak: Ljudskost u politici



- Iskreno mi je žao i porodici i prijateljima upućujem najdublje saučešće.Sulejmana Tihića sam veoma poštovao. On je bio miran i stalozzen čovjek koji uvijek razmisli, pa izgovori.

Bio je i u najtežim trenutcima pribran i kao takav bio je faktor stabilnosti na političkoj sceni BiH. Kao takav on će puno nedostajati. Poželio bih da poltičari u BiH, sada kada Tihića nema, nastave njegov stil ljudskosti u politici. I to je nešto što sam uvijek jako cijenio kod njega - izjavio je za "Dnevni avaz" potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslovs Slovačke Miroslav Lajčak.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014   #5
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Mladen Ivanić, predsjednik PDP-a, kandidat za člana Predsjedništva BiH

Nadam se da će SDA nastaviti Tihićevim putem



Predsjednik PDP i kandidat za člana Predsjedništva BiH Mladen Ivanić kazao je da Tihića pamti kao čovjeka s kojim se moglo surađivati. - Želio bih izraziti saučešće porodici gospodina Tihića i naravno članstvu i rukovodstvu SDA.

Bio je dobar pregovarač veliki Bošnjak, ali rekao bih, i čovjek širokih pogleda i čovjek s kojim se moglo razgovarati. Jednom postignut dogovor je važio, barem kada sam ja u pitanju, mene gospodin Tihić nikada nije prevario i to sam smatrao velikom pozitivnom osobinom.

Nedostajaće nam u političkim bitkama u BiH kojih će još biti, meni posebno, jer sam u dobrom dijelu svoje političke karijere radio s njim, bio sam predsjednik Vlade dok je on bio potpredsjednik Skupštine, ministar inostranih poslova dok je on bio član Predsjedništva, a zajedno smo zadnja dva mandata proveli u Domu naroda. Nadam se da će SDA nastaviti putem koji je on svojevremeno trasirao.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014   #6
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Topić: Tihić će ostati upamćen kao strpljiv i tolerantan sagovornik



U povodi smrti predsjednika Stranke demokratske akcije Sulejmana Tihića izjavu i sućut uputio je predsjednik HKD Napredak prof. dr. Franjo Topić. - Iako se znalo da dugo boluje ipak je iznenadila smrt Sulejmana Tihića. Jobovski je strpljivo podnosio bolesti koje su ga godinama pratile.

Dugo je vjerovao da će i posljednju nadvladati, ali bolest je bila neumoljiva - napisao je Topić. Po njegovim riječima, otišao je relativno mlad s društvene i političke scene. - Bio je velik političar i dobar čovjek. Ostat će upamćen kao strpljiv i tolerantan sagovornik, spreman na pozitivne kompromise. Znao je da se u Bosni i Hercegovini može samo dugim, argumentiranim pregovorima nešto pomicati naprijed. Iako je bio zatvoren i maltretiran u srpskim logorima, nikad ni javno ni privatno nije pokazivao mržnju ili osvetoljubivost prema srpskom narodu.

Ustrajno je nastojao da od Stranke demokratske stranke stvara ne samo muslimansku stranku, nego bosansku stranku sa željom da u njoj budu i pripadnici drugih naroda BiH. Znam da je pokojni Tihić jako cijenio rad i ulogu HKD Napredak i njegovu misiju pomirivanja i zbližavanja ljudi i da je iskreno podržavao Napredak. Poštovanoj obitelji Tihić, Parlamentu BiH, Stranci demokratske akcije i svim prijateljima izražavam u ime HKD Napredak i u svoje privatno ime duboku ljudsku i vjerničku sućut.

Nek mu dragi Bog podari vječni pokoj. Počivao u miru Božjem - poručio je prof. dr. Franjo Topić.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-09-2014   #7
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Radončić: Cijenili smo njegov prozapadni put



Lider Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudin Radončić u povodu preseljenja predsjednika SDA na bolji svijet, izrazio je duboku sućut njegovoj porodici, bliskim saradnicima i prijateljima.

- Njegov predsjednički mandat na čelu SDA, kao i jedan mandat u Predsjedništvu BiH, obilježili su značajan period poslijeratne scene u našoj zemlji. Svi smo imali simpatije za njega osobno, njegov prozapadni put u BiH te iskrena nastojanja da reformira SDA i jača multietničku BiH - rekao je Radončić.
iSelektor is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
ahiret, predsjednik, preselio, sda, sulejman, tihic, umro


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:11. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)