SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Old 05-03-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up Portret - HRONIČAR SVOG VREMENA - pise: Zejna Memic

RAMO TAHIROVIĆ – HRONIČAR SVOG VREMENA



Sjenica se kroz istoriju nagledala svega. Livadama joj šetao Sveti Sava, Nemanjički prinčevi i kraljevi. Potom došli Turci sa svojim pašama i kadijama, pa obnovljena Srbija i njene sudije. Nešto malo od toga zabeležio znameniti pisac Evlija Čelebija. Ono, našta on nije gubio vakta i hartije, Sjenica stavila u svoje legende, predanja i iskustva. I dan danas, sve to priča i pripoveda na svojim dugim zimskim ''posijelima'', i seća se kako je nekad bilo. Zaključila je, da su samo Nemanjići i sultanija Valida podigli građevine koje svedoče pred drugima ko smo i koliko dugo živimo na ovim prostorima. Posle njih, nužda je gradila naše slamnate i ražane krovove. Nužda gradila, vreme razgrađivalo.
Stiglo se do bliske prošlosti, koju je kamerom zabeležio Ramo Tahirović.
Rodio se u Sjenici 19.05.1954. godine u veoma siromašnoj porodici. Nije bio toliko dobar đak, koliko je bio nadareni slikar. S ponosom i danas ističe da je, kao osnovac, uradio izvanredan portret svoje majke. Voleo je umetnost. Ali takav ''dokonluk'', ni jedinci nisu mogli maštati da će studirati, a kamoli on! Šesto dete, od ukupno sedmoro, koliko ih je bilo u porodici. Zato je morao rano da pomaže ocu zidaru, i da zidajući kuće po Sjenici, odlično nauči taj zanat. Mnogo je vode proteklo Grabovicom dok Ramo nije kupio sebi prvu filmsku kameru. Njome je beležio svadbe i dženaze poznatih Pešteraca. Kasnije kao honorarac snimao ono što je od njega tražila Regionalna i televizija Jedinstvo. Uglavnom, muke i nevolje Pešteraca. Za sebe je beležio u ćilimima utkane šare nasih livada. Davno otekle vode potoka i izvora još žubore tu kraj nas, na njegovim snimcima od pre dvadeset i više godina. Skoro da nema familije, kojoj Ramo kamerom nije zabeležio neki, njoj važan trenutak. Sličica po sličica, i Sjenica dobi hroničara svog vremena!
Ko bude želeo, moćiće da upozna današnje Sjeničake i onda kada ih više ne bude bilo, da rekonstruiše njihove radosti i tuge, i da vidi kako je izgledala svadba, recimo, njegovog pradede. Na tim svečanostima skupi se cela čaršija, pa će nas, još nerođeni naši unuci i njihovi praunuci, moći da vide baš onakve kakvi smo. Pojedinci u velikim gradovima imaju takvu dokumentaciju, ali veći deo populacije jednog grada nema. Sjenica ima, zahvaljujući Ramu.
Ni mene, ni Vas poštovani čitaoče, neće biti kad Ramovo delo bude korišćeno kao svojevrsna dokumentacija i hronika prohujalog vremena.
Kad se odmara, Ramo ne sedi kod kuće. On šeta. Voli da je pored Uvca, ili da dublje uđe u šumu i da pronalazi neobično korenje, koje je neki jak vetar davno iščupao, i u kome on vidi nešto što drugi ne vide. Tek kad njegove vešte ruke to doteraju, iz običnog korenja pojavi se neobično lepa skulptura. Kad naiđe na, zemljom i lišćem zatrpan izvor, on ga očisti, zapamti gde je, pa sledeći put kad tu prolazi, svrati i na usta izvora postavi izdubljeno drvo ili kraću cev, koju ponese od kuće. Tako izvor dobije česmu, a čobani ili zaljubljeni mesto na koje dolaze da se napiju hladne vode. Imao je prilike da ode iz Sjenice i živi u Americi, ali nije hteo. Ne bi mogao bez Sjenice, kaže, svikao je na nju, njenu čaršiju. Ume ta čaršija da pogreši, nekad i mnogo, ali ima i srce i dušu. Ne zatrebalo, potrči ona da pomogne svakom Sjeničaku.
Da smo ikada umeli ili mogli toj čaršiji da izaberemo dobru vlast, Evlija Čelebija bi u Sjenici imao bar svoju ulicu, a Ramo Tahirović priznanje, koje bi podiglo više čaršiju nego njega. Ovako, čekaćemo internet generaciju da preuzme vlast i ispravi, bar ove dve greške.

tekst : Zejna Memić


Ramo Tahirovic
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...


Last edited by Tahirovce; 06-03-2009 at 23:00..
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 05-03-2009   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Ramo je legenda Sjenice i to je mesto koje mu pripada...
Oni koji ga i malo znaju,videli su a se radi o coveku ekstra kvalitetat,
a o njegovom radu na manifestaciji Sjenice i njenih krajolika,zapisanih okom kamere,
suvisno je i govoriti...
Jako mi je drago da se neko setio da pomene coveka kojem je Sjenica toliko na srcu,
i koji se trudi da ucini boljim svaki deo naseg prostranstva...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #3
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Da l ima mesta na pesteri da nije bio i da nije snimao?
Svaka cast...

Pozz za Amidzu Rama!
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #4
edis_mumin
Registrovan
Početnik
 
edis_mumin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Muminovska mahala
Godine: 37
Posts: 810
Default

Na svadbi mojeg burazera Ramo je pričao o običajima na svadbi. On zna sve kako ide, i zašto tako ide. Čak je pomenuo da planira da objavi knjigu u kojima će opisati sve običaje iz našeg kraja, ali nema se vremena, a ni sretstava... tako da mu trebamo dati podršku u svakom smislu i da istraje u namerama. Jedna legenda Sjenice!!!
__________________
edis_mumin is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #5
Beba
Srećno zaljubljena
Početnik
 
Beba's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Beograd
Godine: 42
Posts: 417
Default

Woooow koji tekst
Sticajem okolnosti, i ja upoznah Rama I sad shvatam kolika je cast poznavati ga... Fantasticno napisan tekst!


Pozzz Beba

__________________

...
Sta to ima u ljudima tuzno
da ulaze u tudje zivote...
Beba is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #6
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ovakva ljudina zasluzuje i mnogo vise od samo kolumne, ali od necega mora da se pocne. Stvarno je svaka rijec koju je Zejna o njemu napisala istinita, da covek ne moze da kaze da je ni na kojem mestu preterala.

Ja njega znam od malih nogu, drago mi je sto to mogu da kazem. A imao sam prilike i da se posluzim njegovom dokumentacijom za svoje licne namere. Izasao mi je u susret sa osmijehom i zadovoljstvom. Stvarno ljudina!
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #7
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

Covek bez greske,pravi ljubitelj svog kraja i naroda...poznajem ga bas i stvarno je prava ljudina...svaka cast za text
dido is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #8
pesterka
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2
Default

Ramo ,hvala ti za sve što si uradio za Sjenicu i Peštersku visoravan.
pesterka is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2009   #9
Shurjak
Gost
 
Posts: n/a
Default

Velika je cast,svakome ko ga zna! Mislim da nije cast samo nama gradjanima vec celoj opstini!ono sto on zna,sto je on uradijo,zabelezijo,i ovekovecijo nije niko do on!!! MOGU IZRAZITI zadovoljstvo sto ga znam,poznajem,i sto sam njegov sugradjanin!!!!!!!! SVAKA CAST RAMO!!!Da te ALLAH DZELWSANUHU nagradi zdravljem,i uspes da objavis knjigu nasih obicaja!!!
  Reply With Quote
Old 06-03-2009   #10
malena
Gost
 
Posts: n/a
Default

Čovek je extra, steta sto niko od sjeničke omladine ne pokazuje afiniteta prema ovom poslu...
  Reply With Quote
Old 07-03-2009   #11
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Bice Sapko sledeci ako ovako nastavi
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2009   #12
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Prije svega najiskrenije cestitke Zejni za ovako iskren i skladan tekst.
Nadam se da ce ovo njeno javljanje postati tradicionalno tako da i mi na ovom nasem sajtu dobijemo nekog ko ce u svojim kolumnama obradjivati raznorazne teme,dogadjaje i likove iz one nase lijepe carsije.

Na kraju bih da pozelim Ram-agi puno uspesnog i kvalitetnog rada u nastavku karijere.
  Reply With Quote
Old 07-03-2009   #13
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Quote:
Originally Posted by malena View Post
Čovek je extra, steta sto niko od sjeničke omladine ne pokazuje afiniteta prema ovom poslu...
Pa nije bas da nije tako... Ima midzo Ramo jos ljubitelja tog posla u familiji...

Quote:
Originally Posted by 36310 View Post
Prije svega najiskrenije cestitke Zejni za ovako iskren i skladan tekst.
Nadam se da ce ovo njeno javljanje postati tradicionalno tako da i mi na ovom nasem sajtu dobijemo nekog ko ce u svojim kolumnama obradjivati raznorazne teme,dogadjaje i likove iz one nase lijepe carsije.

Na kraju bih da pozelim Ram-agi puno uspesnog i kvalitetnog rada u nastavku karijere.
Tako je brate i ja se nadam da ce nam se Zejna pridruziti i ponuditi jos zanimljivih tekstova za citanje...

Hvala !

Pozzz Tahirovic
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2009   #14
elvira zekovic
Registrovan
Početnik
 
elvira zekovic's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default

Zejno svaka ti cast pokazala si kao i uvjek svoje novinarske vrjednosti,molim te zaviri u tu Sjenicku saharu jer u njoj ima jos interesantni ljudi i stvari.A za NASEG RAMA LEGENDU svaka mu cast zivio nam jos 100 godina i prikljupljao i snimao razne obicaje i dozivljaje iz Sjenice ,Ramo je za nas Sjenicake ZIVA NEPISANA ENCIKLOPEDIJA.Uvjek sam ga voljela i postovala i ovim ga putem puno pozdravljam.Elvira Zekovic
elvira zekovic is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2009   #15
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

E vala Zejno kao da si mi procitala misli. Ja nisam ljubitelj otvaranja novih tema ali iskren da budem imao sam namjeru uskoro da otvorim temu sa njegovim imenom.
Ramo zasluzuje jedno posebno mjesto ovdje i nema tih rijeci s kojima bih opisao i pohvalio ono sto on radi.
Jednom recju, ziva legenda Sjenice
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2009   #16
foto_Sapko
Blok
Dobar
 
foto_Sapko's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: SJENICA KLADNICA
Godine: 39
Posts: 1,396
Default

BICE NEGO STA CE samo Ramo je LEGENDA I NE PREVAZIDJEN JE
PRAVI COVJEK
__________________


Kladnicanin al najljepsi
foto_Sapko is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2009   #17
foto_Sapko
Blok
Dobar
 
foto_Sapko's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: SJENICA KLADNICA
Godine: 39
Posts: 1,396
Default

evo sad sa Ramom citao komentare i on me zamolio da Vam se Svima zahvalim na lijepim zeljama i porucuje da ce se revansirat i pokloniti vam jos nekiliko stvari koji jos nije imalo prilike da pogleda niko SELAM SVIMA OD RAMA I SAPKA
foto_Sapko is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2009   #18
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Da l ima mesta na pesteri da nije bio i da nije snimao?
Svaka cast...
Pozz za Amidzu Rama!
Rama ne cini posebnim KAMERA nego njegov odnos prema NARODU, OKOLINI, PRIRODI, obicajima ... Ramo mmoze sa svima pa bilo to d(E)(ij)te ili stari dedo, Sjenicak ili stranac, visoko obrazovani ili ne tko visoko obrazovani...Spremonost da pomogne, ... To je sto ja cijnim kod Rama
U originalu napisano od malena [IMG]
Čovek je extra, steta sto niko od sjeničke omladine ne pokazuje afiniteta prema ovom poslu...
Bilo ih je ali .... to sto on radi nije samo poso
dz.biber is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
hroniČar, memic, pise, portret, svog, vremena, zejna


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Kolumna : SAMO SE SANDZAK ZELENI U MENI - Zejna Memic Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 5 10-11-2009 00:52
rahmetli MEMIC ZULFO halilce Umrlice... 23 14-11-2008 11:51
Sjenicki Putari Uvek Spremni Za Zimu Pre Vremena Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 14-11-2007 21:02
rahmetli KARIŠIK ZEJNA halilce Umrlice... 3 10-02-2007 17:50
Alarahmetelje Memic Raif Lakota |ljiv| Umrlice... 4 25-08-2006 22:15


All times are GMT +2. The time now is 18:12. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)