SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 20-02-2008   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up Kolumna - Srednjovjekovna Investitura

SREDNJOVJEKOVNA INVESTITURA


Kada danas pogledam sandžačku (nad)realnost, sjetim se ''Alise u zemlji čuda'', i mislim da se nalazimo iza ogledala i da je sve suprotno od onoga što se na javi očekuje. Našli smo se u nekoj vrsti vremenske praznine i nikako da se prisjetimo gdje smo sada, gdje smo bili i gdje ćemo biti, ako nas bude.
Prvo što mi ''bode'' oči je činjenica da potvrđujemo Fukoovu hipotezu o tome da postmoderno društvo podsjeća na srednjovjekovno, feudalno. Taj neukusni koktel gubljenja granica, srednjeg vijeka i konstantne inverzije kulturnih normi, čini ljude nezadovoljnim.
I tu se nalazimo pred konstantnim problemom balkanske politike, privatizacija institucije! Srednji vijek, mada mi imamo mnogo bliže i draže nam primjere! Ovo se prije svega odnosi na licemjernu pojavu ideja o ''vjerskim vodjama'' na dijelu evropskog kontinenta i u XXI vijeku. Pojava je karakteristična za Srbiju, bilo o kojoj vjeri da se radi, ali mene najviše boli ono što se trenutno dešava mom narodu. A dogadja se to da se vjera nameće pojedincu, koji po ''prirodi stvari'' mora nekog slijediti, i nekog braniti jer je taj neko institucija vjere. I ma koliko mu se objašnjavalo da je islam suštinski univerzalno napredan, da nema svetaca, svještenika i sličnih stvari, da se ljudi biraju da predstavljaju ostale, i da su smjenjivi, čovek ne želi to da prizna. I onda imamo Bunjuelov film, likovi mogu biti sve osim ono što predstavljaju. Gangsterski imidž onih koji bi trebali biti skrušeni i skromni, ateisti koji organizuju vjerski život, jer bolje od nas koji vjerujemo, znaju kako to treba, iako ne vjeruju u to, renoviraju bogomolje u sred zime; džamiju u mom gradu, neki ljudi iz drugih mjesta, pokušavaju da ''naslijede'' srednjovjekovnom investiturom, kao kakav feud; tajkuni djeluju kao dobrotvorna društva, djele i šakom i kapom za dobro svih njih, neokomunisti nas uče demokratiji, a mi vjernici učimo ateiste liberalizmu! E to vam je sandžačko ogledalo. I dok se oni tako lijepo igraju žandara i komita, duhovno stanje ljudi - ono što je njihov posao, za koje taj ''vjerski vođa'', ako zaista misli da jeste vođa, odgovara pred Bogom - nije nikad bilo gore. Život koji vodimo je imitacija života, jeftina sapunica sa TV-a, u kojoj je žena majka uspjela u životu i postala kafanska pevaljka, snimila spot u kom glumi njen potpuno uspješni mladi kriminalac, po mogućstvu narko diler, i tako apatično guramo do kraja serije!
Sve me ovo podsjeti na to da sam pred pad mrskog tiranina, lijepeći plakate Otpora po gradu, morao da se skrivam od ljudi koji su danas važni funkcioneri demokratije. Negdje smo u međuvremenu pogriješili. Valjda smo bili previše merhametli.
I nije sve tako crno. Ovo je emotivni odgovor slobodnog uma na trenutni mrak, nastao iz bojazni da se ne uruši sve ono za šta su se u Sandžaku, od 90-te do danas, borili oni koji nisu htjeli da budu crveni funkcioneri i svi oni obični ljudi podržavajući ih. Jedan cio ponosni narod! Nadam se da nisu previše umorni!

Mustafa Baltić, apsolvent arheologije
Attached Images
File Type: jpg Mustafa Baltic.JPG (83.5 KB, 17 views)
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 20-02-2008   #2
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default


Tafko svaka cast za kolumnu,
ko je razumeo svatice.
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2008   #3
Dama
Gost
 
Posts: n/a
Default

tekst je fenomalan, treba dosta znanja da bi se razumeo...
drago mi je sto vidim da se nasi mladi ljudi isticu u svakom planu, dokazujemo svima da muslimani nisu samo za zanat vec i za nauku, Allaha nas je obdario razumom i MORAMO da ga koristimo!!!
P.S. Mustafa, moze li neka informacija o tebi?
  Reply With Quote
Old 17-05-2008   #4
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Mustafa nazalost ne posecuje forum
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2008   #5
Dama
Gost
 
Posts: n/a
Default

pa mozes li mi ti nesto reci, ako ga poznajes?
nadam se da nije problem...
  Reply With Quote
Old 18-05-2008   #6
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
I onda imamo Bunjuelov film, likovi mogu biti sve osim ono što predstavljaju. Gangsterski imidž onih koji bi trebali biti skrušeni i skromni, ateisti koji organizuju vjerski život, jer bolje od nas koji vjerujemo, znaju kako to treba, iako ne vjeruju u to, renoviraju bogomolje u sred zime; džamiju u mom gradu, neki ljudi iz drugih mjesta, pokušavaju da ''naslijede'' srednjovjekovnom investiturom, kao kakav feud; tajkuni djeluju kao dobrotvorna društva, djele i šakom i kapom za dobro svih njih, neokomunisti nas uče demokratiji, a mi vjernici učimo ateiste liberalizmu! E to vam je sandžačko ogledalo.
Lijepo receno!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #7
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

ko je razumeo svati ce.....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #8
Sejo
Glas razuma:)
Dobar
 
Sejo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Iza 7 gora, i 7 mora i 7 planina i....
Godine: 46
Posts: 1,379
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
...da se ljudi biraju da predstavljaju ostale, i da su smjenjivi, čovek ne želi to da prizna.
Znam ja jednog sto je na celu stranke....poodavno, i nije smenjiv, i odlazi i vraca se pod sumnjivim okolnostima, i mijenja pricu za 180 stepeni cesto, i ulazi u koalicije sa losim ljudima, i ne zna da prica,itd. itd., al njega Mustafa ne pomenu...
__________________
Ja medjutim, ti medjutish, on medjuti...
Sejo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #9
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Sejo procitaj ponovo cijelu kolumnu,pa mozda svatis da ovo nema veze sa politikom....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #10
Sejo
Glas razuma:)
Dobar
 
Sejo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Iza 7 gora, i 7 mora i 7 planina i....
Godine: 46
Posts: 1,379
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Sejo procitaj ponovo cijelu kolumnu,pa mozda svatis da ovo nema veze sa politikom....
Resko, u ovom tekstu je politika sve o cemu se prica, ali je izmedju redova napisano!!!
I postavljeno je pitanje koje se moze primeniti da mnoge iz zivota Sandzaka, ali se ono u tekstu postavlja samo jednoj strani!!!
Sejo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #11
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
SREDNJOVJEKOVNA INVESTITURA


Ovo se prije svega odnosi na licemjernu pojavu ideja o ''vjerskim vodjama'' na dijelu evropskog kontinenta i u XXI vijeku. Pojava je karakteristična za Srbiju, bilo o kojoj vjeri da se radi, ali mene najviše boli ono što se trenutno dešava mom narodu. A dogadja se to da se vjera nameće pojedincu, koji po ''prirodi stvari'' mora nekog slijediti, i nekog braniti jer je taj neko institucija vjere. I ma koliko mu se objašnjavalo da je islam suštinski univerzalno napredan, da nema svetaca, svještenika i sličnih stvari, da se ljudi biraju da predstavljaju ostale, i da su smjenjivi, čovek ne želi to da prizna. I onda imamo Bunjuelov film, likovi mogu biti sve osim ono što predstavljaju. Gangsterski imidž onih koji bi trebali biti skrušeni i skromni, ateisti koji organizuju vjerski život, jer bolje od nas koji vjerujemo, znaju kako to treba, iako ne vjeruju u to, renoviraju bogomolje u sred zime; džamiju u mom gradu, neki ljudi iz drugih mjesta, pokušavaju da ''naslijede'' srednjovjekovnom investiturom,
Mustafa nam je obecao jos jednu kolumnu za sajt,uzgred zamolicu ga da nam se prikljuci i sam objasni sta je hteo da kaze....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #12
Sejo
Glas razuma:)
Dobar
 
Sejo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Iza 7 gora, i 7 mora i 7 planina i....
Godine: 46
Posts: 1,379
Default

Resko, pa ne treba meni tumac da shvatim sta neko pise!!! Za Mustafu sve najbolje, dobar je i pametan momak i neka nastavi da pise, jer ko sto rekoh, pokrece neka pitanja koja se mogu postaviti mnogima u Sandzaku!!!
Samo mi nije jasan deo sa renoviranjem bogomolje u sred zime!!! Je li lose sto se renovira, ili je problem sto je to jedina, pa se nema dje u drugu dok traju radovi???
Sejo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #13
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

jesil poceo da radis na baustel,mozeli da se betonira i gletuje na -10?????

kvarimo temu,valjda ce se Tafko odazvati i rastumaciti nejasnoce....
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #14
Sejo
Glas razuma:)
Dobar
 
Sejo's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Iza 7 gora, i 7 mora i 7 planina i....
Godine: 46
Posts: 1,379
Default

Rekoh, nije potreban tumac, zovi ti njega nega pise kolumne bar jednom nedeljno, mozda ce se otvorit zanimljivih diskusija
Sejo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #15
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Po meni,sve,ali bas sve ovo je politika!
Dotakao se svega sto se desava na verskoj i politickoj sceni (ako se one vise mogu izdvojiti) Sandzaka ,a narocita mi je interesantan ovaj deo u kome pominje muftiju Zukorlica!
Svaka cast za stilsko umece,samo napred! Mogao bi da dobijes mesto u nekoj od nasih TV kuca, jednako si pristrasan kao i one!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #16
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

bravo Valida,prepoznala si bivseg muftiju u tekstu
u glavnom su svi pristrasni,neko za ove neko za one,Tafko je hvala bogu na onoj strani gde je vecina gradjana Sjenice......
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #17
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Gangsterski imidz!!!
A svi mi trebamo biti skruseni i skromni,a ne samo oni!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008   #18
Dama
Gost
 
Posts: n/a
Default

Sto se tice njegovog teksta, FENOMENALAN JE! jer ne moze svako napisati nesto ovako lijepo i stilski i naucno!
sve u zivotu ima razlicite pristupe, tako da svako na svoj nacin nesto shvata...
zato, ako neko prepoznaje politiku, nesto mu se smeta iz teksta, neka odgovori na svoj nacin- nema potrebe da se kritikuje...
BRAVO TAFKO...
  Reply With Quote
Old 18-05-2008   #19
Prijepoljka
Moze Biti Samo Jedan
Prijatelj
 
Prijepoljka's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Marakana Sever
Posts: 2,314
Default

Quote:
Originally Posted by Sejo View Post
U ovom tekstu je politika sve o cemu se prica, ali je izmedju redova napisano
100% si u pravu!!! Najbitinija su ta sitna slova, izmedju redova...
__________________

Prijepoljka is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2008   #20
Dama
Gost
 
Posts: n/a
Default

u redu, politika. a imate li nesto protiv toga? napisite vi nesto iz cega se uopste moze citati, a kamoli izmedju redova
ne shvatite pogresno, ne napadam ja nikoga samo ne volim kad neko misli da je kompetentan da kritikuje!
SELAM
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
investitura, kolumna, srednjovjekovna


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Kolumna : SAMO SE SANDZAK ZELENI U MENI - Zejna Memic Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 5 09-11-2009 23:52
Kolumna - Spomenik Kulturi koja nestaje Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 18 31-10-2008 21:40
KOLUMNA ; Terminologija srbijanskih medija Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 3 17-07-2008 00:09
Kolumna – nova rublika na našem sajtu Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 31-05-2008 19:10
Kolumna - GUBIMO SAMO ONO CEGA SE SAMI ODRICEMO Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 1 21-05-2008 17:21


All times are GMT +2. The time now is 07:51. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)