SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 03-11-2008   #1
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default Kako je klanjao Muhammed a.w.s

Mesh po danasnjim vrstama carapa je zabranjen po misljenju imama sva cetiri mezheba I svako suprotno misljenje je netacno I haram.
Medjutim,oni koji pokusavaju da ohalale mesh po danasnjim carapama slijedeci samo svoje strasti, koriste neke hadise koje moramo spomenuti kako ne bi doslo do zabune medju muslimanima. Naime, Od Mugire ibn Su’be se prenosi da je rekao: “Video sam Bozijeg Poslanika da je uzeo abdest I ucinio mesh po carapama.”( Nesai kaze u svome Sunenul kubra: “ Ne znam ni jednog covjeka koji prati Ebu Kajsa u ovom rivajetu. Istina je ono sto se prenosi od Mugire vjerodostojnim putem da je Poslanik cinio mesh po mestvama.”; I Bejheki spominje ovaj hadis od Mugire I kaze za njega da je to odbacen hadis. Sufjen Es Sevri, Abdurrahman ibn Mehdi, Ahmed ibn Hanbel, Jahja ibn Me’in, Ali ibni Medini I Muslim ibn Hadzadz kazu da je poznat hadis Mugire o meshu po mestvama a ne o meshu po carapama.” El Binaje 1/36. Medjutim,niko od islamskih pravnika nije dozvolio mesh po dansnjim vrstama carapa iz jednog prostog razloga a to je izgled carapa u vrijeme Bozijeg Poslanika. Ebu Hanife je rekao: Dozvoljen je mesh po carapama ako budu prekrivene kozom; Ebu Jusuf I Muhammed smatraju da je dozvoljen mesh po carapama ako budu debele neprovidne tako da ako se naspe voda po njima noga ce ostati suva. Ahmed I Safija pak smatraju da trebaju biti vodonepropustljive I da se moze normalno hodati u njima kao I da stoje same uz nogu bez ikakvih vezica. Dok Malik smatra da moraju biti napravljene od koze tako da izgledaju kao mestve.( El Hidaja, Merginani; El Lubab fil dzem’I bejne sunneti vel kitab; Ebu Muhammed Ali ibn Zekerijja El Menbedzi; str. 134.)
Muhammed Jusuf El Benuri kaze: “ Svi imami prihvatili su da je dozvoljeno ciniti mesh po carapama opsivenim kozom I obuci opsivenoj kozom. Oni su istovremeno prihvatili da se ne moze mesh ciniti po tankim I prozirnim carapama,a razilaze se da li se moze mesh ciniti kod kruto I cvrsto opletenih carapa.” ( Me’arifu sunen, 1/ 346; Multeqal ebhur; Ibrahim El Halebi, sa komentarom od sejha Vehbi Sulejman Gavudzija Albanija, str. 44)
Imam Es’ad Sagirdzi u svom djelu El fikhul Hanefi ve edilletuhu kaze: “ Mesh po tankim carapama nije dozvoljen jer se carape u obicaju selefa nisu koritile za grijanje noge vec za setanje u njima za sta se danas koriste cipele.” ( Fikhul Hanefi, Es’ad Sagirdzi, 1/97)
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 03-11-2008   #2
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default Izgovaranje nijeta za uvod u namaz

“Izgovaranje nijeta prilikom stupanja u namaz je lijepa I pohvaljena stvar koju treba povezati sa pocetnim tekbirom. Ibn Kajjim El Dzevzijje kaze: “ Nije potvrdjeno ni da je Poslanik izgovarao nijet kod pocetnog tekbira ni vjerodostojnom ni slabom preajom. Medjutim,rijeci nijeta dozvoljavaju neki od kasnijih ucenjaka jer se time ozivljava srce I prekida se svaka sumnja. Oni nasi prvaci,selef, koji kazu da je izgovor nijeta sunnet ne misle na sunnet Bozijeg Poslanika nego na praksu nekih alima zbog promjene I zauzetosti srca dunjaluckim problemima nakon tabi’ina.” Ovo biljezi Seren Belali u djelu Merakil Felah. Tahtavi kaze u svojoj Glosi da stoji u djelu El Bahr,da se iz ovoga moze zakljuciti da je to lijepa novotarija kada covjek hoce da pojaca svoju odluku. A u djelu Feth 1/128, stoji poslije rijeci iz Hidaje da je to lijepo zbog pridruzivanja svoje odlucnosti.” ( Multeqal ebhur, Ibrahim El Halebi, str. 88.)
Mozemo zakljuciti iz gore navedenih citata da je izgovaranje nijeta ,iako nije sunnetom potvrdjena stvar, lijepo I preporucljivo I nikako ne moze biti haram. Izgovaranje nijeta je lijepa novotarija koju trebaju slijediti svi muslimani koji su culi hadis koji prenosi Džerir b. Abdullah El-Bedžli r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).

Last edited by Recruit; 03-11-2008 at 00:23..
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2008   #3
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default Podizanje ruku naspram usiju prilikom pocetnog tekbira

Podizanje ruku prilikom stupanja u namaz vrsi se do resica usiju kao sto je to najvjerodostojinijim predajama preneseno od Poslanika s.a.v.s.
Prenosi se od Malik ibn Huvejrisa da je rekao: “ Allahov Poslanik bi, kada bi izgovarao tekbir, podizao svoje ruke dok ih ne bi uporedio sa usima.” A u drugom rivajetu stoji: “…dok ne bi dotakao uho.” ( Muslim, 1/ 168 )
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Rekao mi je Boziji Poslanik; O Vaile, kada klanjas podigni svoje ruke naspram usiju, zaista zene podizu ruke naspram svojih prsa.”( Biljezi ga Taberani I kaze da je Sahih, pogledaj Medzme’u Zevaid, 1/182)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika kada bi stupao u namaz da je donosio tekbir. Pa je Hemam opisao: Podizuci ruke do naspram usiju.” ( Muslim, 1/173)
Prenosi se od Enes ibn Malika da je rekao: “ Poslanik je,kada bi pocinjao namaz, dizao ruke naspram usiju a zatim govorio: Subhanekallahumme ve bi hamdike ve tebareke smuke ve te’ala dzeduke ve la ilahe gajruke.” ( Darekutni, 1/168, I kaze da su svi prenosioci pouzdani; Zejle’I 1/166)
Prenosi se od Bera’ ibn Aziba: “ Da je Boziji Poslanik podizao ruke naspram usiju kada bi pocinjao namaz a zatim ih vise nije podizao.” ( Ebu Davud, 1/200)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Vidjao sam Bozijeg Poslanika da je dizao ruke naspram usiju prilikom pocetnog tekbira,zatim sam im ponovo dosao pa sam ih video kako dizu ruke do naspram ramena a na njima su bili oklopi I ogrtaci.” ( Ebu Davud, 768.; Nesai 2/94)
Iz poslednjeg hadisa vidimo da je Boziji Poslanik dizao ruke naspram ramena samo u posebnim situacijama kada bi nosio posebnu vrstu ogrtaca I odjece koja bi spala ako bi podigao ruke do naspram usiju. Svi hadisi koji se biljeze o Poslanikovom dizanju ruku do naspram ramena ili prsa odnose se na situacije kada bi dizanje ruku do usiju uzrokovalo padanje ogrtaca I otkrivanje tijela. Takodje, Boziji Poslanik je nekada dizao ruke do naspram svojih prsa kako bi poducio muslimanke kako trebaju obavljati svoj namaz I taj propis ne vazi za muskarce kako je to navedeno u hadisu kojeg biljezi Taberani.

Last edited by Recruit; 03-11-2008 at 00:25..
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2008   #4
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default Kako je klanjao Muhammed a.w.s

Prenosi se od Hadzdzadz ibn Hassana da je rekao: Pitao sam Ebu Midzleza: Kako je Poslanik stavljao ruke u namazu? Pa je rekao: “Stavljao je unutrasnji deo desne sake na spoljasnji deo lijeve sake ispod pupka.” (Sahih ibn Ebi Sejbe; 1/390-391) Ebu Midzlez je jedan od velikih tabi’ina ciju velicinu I ucenost pokazuje njegovo izdavanje fetvi jos za vrijeme ashaba. Ebu Midzlez,njegovo ime je Lahik ibn Humjed El Basri, umro je 100. H.g.
Prenosi se od Ibrahim En Nehaija da je opisujuci stavljanje ruku Bozijeg Poslanika u namazu rekao: “ Stavljao je desnu na lijevu ispod pupka.” ( Ibn Ebi Sejbe; Tahavi u Asaru sunen 1/71; Muhammed ibn Hasen Es Sejbani u Asar str 25.)
Prenosi se od Alije da je rekao: “ Od sunneta je stavljanje sake na saku u namazu ispod pupka.” ( Ebu Davud br. 756; Ahmed ibn Hanbel u Musnedu 1/110) Najslabiji od prenosilaca ovog hadisa je Abdurrahman ibn Ishak Ebu Sejbe El Vasiti za kojeg Ibn Hadzer El Askalani kaze: “Tirmizi ga je smatrao od ljudi hasen hadisa a Hakim je njegove hadise smatrao Sahihima kao I Ibn Huzejme .” (El lubab fil dzemi’ bejne sunneti vel kitab, Ebu Muhammed Ali ibn Zekerijja El Menbedzi, str. 222.)
Ebu Ma’ser prenosi od Ibrahima en Nehaija da je on stavljao svoju desnu ruku na lijevu ruku u namazu ispod pupka.” ( Ibn Ebi Sejbe I kaze da je lanac ovog hadisa ispravan)
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika da je stavio desnu na lijevu saku ispod pupka.” ( Sahihul Behari 1/385, hadis je sahih)
Prenosi se od Ebu Hurejre da je rekao: “ Od sunneta je stavljanje sake na saku u namazu ispod pupka.” ( Ebu Davud , 1/275)

Za koji deo ruke se drzi?

Vail ibn Hudzer opisujuci namaz Bozijeg Poslanika kaze: “… zatim je stavio svoju desnu ruku na poledjinu svoje lijeve sake zgloba I podlaktice.” ( Ebu Davud 1/193, ; Taberani, Mu’dzem 22/35)
Prenosi se od Hadzdzadz ibn Hassana da je rekao: Pitao sam Ebu Midzleza: Kako je Poslanik stavljao ruke u namazu? Pa je rekao: “Stavljao je unutrasnji deo desne sake na spoljasnji deo lijeve sake ispod pupka.” (Sahih ibn Ebi Sejbe; 1/390-391)
Mozemo vidjeti iz ovih hadisa da je drzanje ruku na laktu sunnetom neutemeljena stvar sto znaci da je pogresna I neispravna. Ne postoji hadis koji govori da se Boziji Poslanik drzao za lakat ili za deo podlaktice koji je blizak laktu vec svi hadisi govore ili da se drzao za podlakticu blizu zgloba ili da je svojom sakom obuhvatao podlakticu I zglob.

Drzanje ruku na prsima- odstupanje od cetiri mezheba I od islamskog serijata


Ne mogu a da ne spomenem otpadnicki stav grupe ljudi koja smatra da je sunnet stavljanje ruku na prsa u namazu sto se suprotstavlja misljenju cetvorice imama ( Ebu Hanife I Ahmed ibn Hanbel smatraju da se ruke drze ispod pupka a Malik I Safija – povise pupka)
Svoj stav ova grupa ljudi potkrepljuje sledecim neispravnim hadisima:
Prenosi se od Vail ibn Hudzera da je rekao: “ Klanjao sam sa Allahovim Poslanikom I on bi stavljao svoju desnu ruku na lijevu ruku na prsa.” ( Biljezi Ibn Huzejme I ne govori o stepeni vjerodostojnosti ovog hadisa, 1/ 243 hadis br. 489)
A pogledajmo zasto islamski pravnici nisu uzeli ovaj hadis kao dokaz za stavljanje ruku na prsa:
- Isti ovaj hadis ali BEZ DODATKA “na prsa ” biljezi I Ahmed ibn Hanbel na tri mjesta u Musnedu, Nesai, Ibn Madze, Ebu Davud et Tajalsi u svom Musnedu ( str. 137. Hadis br. 1020) , Ibn Hiban ( Mevaridu zam’an str. 124. Hadis br. 447) kao I sam Ibn Huzejme.
- Muemil ibn Ismail, jedan od prenosilaca ovog hadisa je slabi neprihvatljiv medju hadiskim ucenjacima zbog slabosti njegovog pamcenja. Kaze Buhari: On je munker u hadisu. Kaze Ebu Hatim: Mnogo grijesi.; kaze Ja’kub ibn Sufjan: Kada ucenjaci naidju na hadis kojeg prenosi Muemil ibn Ismail treba da zastanu kod njega I odbace ga jer on prenosi neispravne hadise od svojih ispravnih sejhova.” ( I’lau sunen, Tehanevi, 2/195) Takodje,ibn Kajjim El Dzevzijje potvrdjuje neispravnost ovog hadisa pa kaze: “Niko osim Muemila ibn Ismaila nije rekao da je Poslanik stavljao ruke na prsa.” ( I’lamul muvekki’in 2/312) Takodje u istom djelu Ibn Kajjim El Dzevzijje navodi hadise kojima se zabranjuje stavljanje ruku na prsa.
Prenosi se od Kabisa ibn Helba a on od svog oca da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika da je pomerio desnu I lijevu ruku I stavio ih na prsa.” ( Ahmed u Musnedu, 5/226)
Islamski pravnici ni ovaj hadis nisu prihvatili zbog ocite greske koja je nastala prilikom prepisivanja ovog hadisa.
- Biljezi Ahmed ibn Hanbel (5/ 226) odmah nakon prethodnog hadisa njegovu ispravnu verziju u kojoj se kaze: “ Video sam Bozijeg Poslanika da je pomerio desnu I lijevu ruku I stavio ovu na ovu.” Tj. Desnu na lijevu. ( Naime,arapska rijec “hazihi” sto znaci “ovu” po obliku dosta slici rijeci “sadrihi” sto znaci “prsa” pa je osoba koja je prepisivala ovaj hadis permutovala dvije rijeci I zamijenila ih pa je shvatila kao da je Poslanik rekao : Fe veda’a hazihi ala sadrihi a on je ustvari rekao : Fe veda’a hazihi ala hazihi. ) Takodje,ispravljenu verziju hadisa prenio je I Sujuti u Dzem’ul dzevami’, Hejsemi u Medzme’u zevaidu , Darekutni, Tirmizi, Ibn Madze I Ahmed na jos puno mjesta u svom Musnedu.
Od Tavusa se prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi we selleme, je u namazu stavio svoju desnu ruku po lijevoj, stezuci ih na prsima." ( Ebu Davud, 1/ 275)
I ova predaja je odbacena iz nekoliko razloga:
- Ovo je mursel predaja tj. Prenosi je tabi’in od Poslanika bez spominjanja njegovog posrednika do Poslanika I kao takav ne moze biti dokaz jer je stanje tog posrednika nepoznato.
- Mursel predaja nije dokaz u Hanbelijskom mezhebu na koji se zastupnici ovog otpadnickog stava pozivaju.

- Svi hadisi koji govore o Poslanikovom stavljanju ruku na prsa u namazu upucuju da to nije od njegovog stalnog ,pritvrdjenog sunneta vec da je to radio samo u nekim situacijama dok hadisi koji govore o stavljanju ruku ispod pupka upucuju na to da je to od stalnog sunneta Bozijeg Poslanika.
Prenosi se od Ibn Abasa da je rekao da rijeci Uzvisenog: “ Zato se Gospodaru svome moli I kurban kolji” znace: Stavljanje desne ruke po lijevoj ruci na grudi u namazu.” (Bejheki, Sunen)
Ni ovaj hadis nije prihvacen jer je neispravan po misljenju cjelokupne hadiske uleme.
- U lancu ovog hadisa nalazi se Ruh ibn Musejed a on je neprihvatljiv,metruk.
- Kaze Ibn Hiban: “ On prenosi apokrifne hadise od pouzdanih ljudi te nije dozvoljeno prenositi od njega.”
- Kaze Ibn Adijj: “Njegovi hadisi se ne pamte.”
- Kaze Ibn Turkmani: “U njegovom senedu javlja se nesredjenost.”
- Ibn Kesir komentarisajuci suru Kevser kaze da se sa sintagmom venhar misli,kako neki kazu, stavljanje desne ruke na lijevu ruku na prsima. Ovo se prenosi od Alije ali nije vjerodostojno. Odatle se I saznaje das u rijeci Ibn Hazma Ez Zahirija koji uzima ovaj hadis kao dokaz neutemeljene.
( Svi govori se navode u I’lau sunen 2/ 166-173 I 17/222)

Last edited by Recruit; 03-11-2008 at 00:19..
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2008   #5
amlA
Registrovan
Početnik
 
amlA's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ozz
Godine: 48
Posts: 738
Default

Aaaa,jesi se raspisao....ja sve mislim prochitala sam ,kad ono tamo josh,pa josh.
Hajr!
amlA is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2008   #6
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Hehe, sorry,malo je dugo ali morao sam da pojasnim neke stvari jer neke hasevijje pokusavaju da nas skrenu sa islamskog serijata pa da se to ne bi desilo napisao sam i pobio i te njihove "dokaze".
Selam
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2009   #7
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

Prosto nisam mogo a da neodgovorim na dokaze ovog "BRATA POCETNIK"
Evo nekih stvari koje bi trebali da znamo.

d Ibn-Omera, radijallahu anhu, prenosi da je rekao: Kada bi stao da klanja, Vjerovjesnik Muhammed, sallallahu 'alejhi we sellem,
podigao bi ruke u visini ramena, a zatim izgovorio Allahu Ekber! Kada bi htio sageti se na ruku', opet bi ih isto tako podigao.
To bi ucinio i kada bi digao glavu sa ruku'a ( pregibanja ), izgovorivsi: "Semi'Allahu limen hamideh! Rabbena ve lekel-hamd!"
( Hadis navode dvojica imama ciji su hadisi najvjerodostojniji, a to su imami Buhari, 735. i Muslim, 390. )



Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, ponekad bi dizao ruke u visini ramena ( Buharim 735 i Muslim 390 ),
ponekada u visini svojih usiju, ( ( Muslim, 391 ) tako da bi mu dlanovi bili u pravcu kible, a prsti nisu sakupljeni niti rasireni.
Dakle, nakon proucene sure majke Kur'ana - El-Fatihe ide se na ruku' kad se ponovo podizu ruke u visini ramena i naveden je iznad hadis
kao dokaz od Buharije i Muslima. Ovom prilikom cemo se zadovoljiti, takodjer, spomenutim hadisom jer sve druge predaje navode slicno tome.
U djelu "Siradzul-muttekin", str. 139-146, citirano je sedam hadisa koji govore o dizanju ruku u namazu.
Cetiri se nalaze u dva "Sahiha" ili jednom od njih, a ostali su preneseni u sunenima, musnedima i mudzemima,
sa lancima prenosilaca ciju ispravnost potvrdjuju i ucenjaci koji ne zagovaraju dizanje ruku u namazu,
iako nam je dovoljno ono sto su prenijeli Buharija i Muslim. Hafiz Ebu Fadil ( jedan od sejhova Ibn Hadzera )
kaze: "Hadise o dizanju ruku prenosi pedeset ashaba." Hakim Ebu Kasim veli da te hadise, izmedju ostalih,
prenose deseterica koji su obradovani Dzennetom od Poslanika, s.a.w.s. Buhari u "Rafeul-jedejni", navodeci rijeci Hasana El-Basrija i Humejda b.
Halala, kaze: "Ashabi Allahova Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, dizali su ruke u namazu, ne izuzimajuci nijednog od njih.
" Takodjer, u istom djelu imam Buhari kaze: "Ko sebi umisli da je dizanje ruku u namazu novotarija, taj vrijedja ashabe Poslanika, s.a.w.s.,
jer nema nijedne ispravne predaje da je bilo koji od njh ostavio dizanje ruku u namazu."

Dakle, najuceniji covjek u hadisu svih vremena tvrdi da nema nijedne ispravne predaje koja govori da je neko od ashaba ostavljao
dizanje ruku u namazu. Od koga su oni naucili da dizu ruke ?! Ali b. Medini ( Buharijin sejh ) kaze: "Hadis Ibn Omera, r.a.
( o dizanju ruku pri pocetnom tekbiru, pri odlasku na ruku i vracanje sa njega ) dokaz je za sve muslimane i obavezuje ih da to cine.
" Ibn Medini je, inace, bio najuceniji covjek u svoje vrijeme. Poznati tabi in Seid b. Dzubejr je pitan o dizanju ruku u namazu, pa je rekao:
"To je stvar kojom se uljepsava namaz." Nafia prenosi da bi Ibn Omer, radijallahu anhu,
gadjao kamencicima onog koga bi vidio da ne dize ruke kada ide i kada se vraca sa rukua.
Kod Abdullaha ibn Ahmeda ibn Hanbela ovom rivajetu ima dodatak: "... i naredio bi mu da dize ruke.
" ( Buhari, Imam Ahmed, kako to biljezi njegov sin Abdullah, Darekutni.
Sened (lanac) ovog hadisa ispravnim su ocijenili hafiz u El-Fethu i imam Nevevi. )
Poznati tabiin Tavus kaze da je vidio Ibn Omera, Ibn Abbasa i ibn Zubejra ( dakle ashabe Poslanika ) kako dizu svoje ruke u namazu.

Dokazi o dizanju ruku u namazu ( i mimo pocetnog tekbira ) zaista su mnogobrojni i nemam mogucnosti sve ih spomenuti.
Medjutim, navedeno je dovoljno kao argument, jer svaki sljedbenik Allahova Poslanika, s.a.w.s., kada sazna za hasen ( dobar ) hadis,
koji nije dokinut, treba ga prihvatiti i raditi po njemu, ukoliko je u mogucnosti.
Sta je tek sa hadisima koji su dostigli stepen mutevatira ( najautencinijih hadisa ), poput navedenih o dizanju ruku u namazu,
o cijem dokidanju ne postoji nikakav dokaz, kao sto smo vec spomenuli.

Tako Hasan El-Basri kaze: "Ashabi Resulullaha, s.a.w.s., dizali su svoje ruke kada su isli na ruku i kada su se vracali sa njega,
tako da su od dizanja izgledale kao pokretne lepeze." ( Buhari, Bejheki, Ibn Ebi Sejbe i Ibn Munzir ) Prenosi se da je Ummu Derda, r.a.,
dizala ruke u namazu. ( Buhari ) Hafiz Ibn Hadzer kaze: "Nema razlike kod dizanja ruku u namazu izmedju covjeka i zene.
Zene dizu ruke u namazu isto kao i ljudi."
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2009   #8
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Kazes:
"Evo nekih stvari koje treba da znamo."

Slazem se sa tobom da i te stvari trebamo znati,ali, pored toga trebamo znati i sledece:

Hadisi u kojima se spominje da je Boziji Poslanik a.s. dizao ruke naspram ramena ne ponistavaju hadise u kojima se kaze da je dizao ruke do usiju jer kada covjek digne sake do naspram usiju njegove ruke ce biti naspram ramena. Znaci,svaki hadis u kojem se spominje da je Poslanik dizao ruke do naspram ramena znaci da su njegove sake bile naspram usiju a ostatak ruke naspram ramena.

Takodje,kazes da je Ali ibnul Medini rekao da trebamo dizati ruke a ja kazem da Ali ibnul Medini nije bio fekih vec muhaddis a dobro nam je posnato poredjenje fekiha i muhaddisa.
"Mi- muhaddisi smo apotekari a fekihi- serijatski pravnici su doktori" sto znaci: " Mi muhaddisi znamo dosta hadisa ali uprokos tome ne znamo kako da ih koristimo,a fekihi- pravnici znaju sve te hadise i znaju kako da ih koriste."

Takodje,mnogi ucenjaci, poput Ebu Bekr ibn Ajjasa spominju da nikad u svom zivotu nisu vidjeli fekiha koji smatra da treba podizati ruke u namazu osim pri pocetnom tekbiru.

Nema sumnje da je Boziji Poslanik na pocetku islama dizao ruke, dizao ih je cak i izmedju sedzdi ali po vecini islamske uleme taj propis je dokinut navedenim hadisima koji su samo mali deo od 50 stranica hadisa koje navodi Tehanevi u svojoj knjizi I'lau Sunen.

Dva mezheba Hanefijski i Malikijski zastupaju stav da ne treba dizati ruke osim pri pocetnom tekbiru a posto znamo da hanefijskom mezhebu pripada 70% muslimana,ako tome dodamo i Malikije mozemo reci da ogromna vecina ucenjaka zastupa ovaj stav.

Isto tako,mi se nalazimo na prostoru na kojem drugi mezhebi nisu poznati pa bi tako,ako bismo dozvolili sirenje drugih mezheba razne sekte imale prostora da ubacuju u vjeru (pod plastom tri mezheba) sta hoce i kako hoce kao sto je to slucaj sa vehabijama koji nam ubacise razne novotarije,sve pod plastom hanbelijskog mezheba koji je ustvari cist od njih i njima slicnih.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2009   #9
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Quote:
Originally Posted by Recruit View Post
vehabijama
Koji klanjaju redovno svih 5 namaza pa dal to radili sa tekbirima dal bez njih nije ni bitno toliko,jer se moze klanjati i sa tekbirima i bez njih i nijedno nije pogresno,bitno je da ljudi klanjaju za razliku od vecine nas ostalih.
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #10
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

"Recruit" 1. radoh bi se ismojo na ovu tvoju repliku ali nemogu, nije od suneta Resullulaha s.a.w.s. Nego cu ti reci ovako: Nijedan dokaz ucenjaka ehlli suneta we dz'emata nisi iznijo, nego mi kazes: "Mi- muhaddisi smo apotekari a fekihi- serijatski pravnici su doktori" sto znaci: " Mi muhaddisi znamo dosta hadisa ali uprokos tome ne znamo kako da ih koristimo,a fekihi- pravnici znaju sve te hadise i znaju kako da ih koriste.".
"Recruit" 2. Od Ibn-Omera, radijallahu anhu, prenosi da je rekao: Kada bi stao da klanja, Vjerovjesnik Muhammed, sallallahu 'alejhi we sellem. 3/
podigao bi ruke u visini ramena, a zatim izgovorio Allahu Ekber! Kada bi htio sageti se na ruku', opet bi ih isto tako podigao.
To bi ucinio i kada bi digao glavu sa ruku'a ( pregibanja ), izgovorivsi: "Semi'Allahu limen hamideh! Rabbena ve lekel-hamd!" Ko je dokinuo... Ovaj hadis ili sumnja u njegovu verodostojnost ta je IZASO IZ ALLAHOVE VJERE (iz Islama) jer kaze Resullulah s.a.w.s: KO SLAZE NA MENE NEK PRIPREMI SEBI MJESTO U DzEHENEM! Komentar hadisa- KO KAZE DA JE MUHAMMED A.S REKO NESTO STO NIJE ISTINA NEK PRIPREMI SEBI MJESTO U DzEHENEM ISTO TO VAZI I ZA ONOGA KO KAZE DA NIJE ISTINA ONO STO JE VJERODOSTOJNO PRENIJETO OD MUHAMMEDA A.S.
3." Takodjer, u istom djelu imam Buhari kaze: "Ko sebi umisli da je dizanje ruku u namazu novotarija, taj vrijedja ashabe Poslanika, s.a.w.s.,
jer nema nijedne ispravne predaje da je bilo koji od njh ostavio dizanje ruku u namazu."
I da nenastavljam dalje.
4. Brate "Recruit" JAVNO TE IZAZIVAM DA NAVEDES IJEDAN DOKAZ ISPRAVNIH UCENjAKA KOI KAZU DA NIJE NOVOTARIJA: MEVLjUD, ZAJEDNICKI ZIKR, ZAJEDNICKA DOVA POSLE NAMAZA, PLACANjE DA SE UCI SURA JA'SIN... Posto optuzujes "WEHABIJE" Da su uveli novotarije u nas grad... A neznam koliko si obavesten o tome sta znaci rijec vehabija i ko su zapravo oni? Jer zahvaljujuci ljudima kao sto si ti... Mi koji praktikujemo sunet Resullulaha s.a.w.s. bivamo obiljezeni kao TERORISTI, KAO ONI KOI SE LOSE OPHODE PREMA SVOJIM ZENAMA... Stoga kada dodjes sa dokazima (NE SA SVOJIM MISLjENjEM, NE SA MISLjENjEM MUFTIJE, ILI ZILKICA...) Ispravnih ucenjaka, TAD MI SE DRAGI BRATE JAVI. A PRIJETIM TI U IME ALLAHA DA OVAJ NAROD NETERAS U DZAHELIJET NEGO DA KAZES ISTINU, JER DOISTA CE ALLAH TEBAREKE WE TE ALA ODKRIT ISTINU I NA OVOM I NA BUDUCEM SVIJETU. Molim Njega aza we dzel da nam se smiluje, da nam istinu prikaze istinom a neistinu neistinom, molim Njega koi nema druga, da pomogne svim muslimanima, da ujedini nas saf, Molim Allaha da pomogne mudzahide koi cine da Allahova rijec bude gornja a prokletog nevjernika donja, molim Allaha da nas uvede u Dzenet i firdeus sa Poslanicima sa sehidima, iskrenim i svim pravim muslimanima a divno li je to drustvo. Amin Amin Amin.
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #11
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

Vehabizam je podrugljiv i provokativan naziv kojim se danas žele definirati svi oni koji nastoje praktično primjeniti propise Kur'ana i Sunneta tumačene navodima prve tri generacije islama. Taj naziv aludira na reformatora Muhammeda b. Abdul-Vehhaba po čijem imenu današnji praktičari Kur'ana i Sunneta bivaju markirani.

On nije ništa novo donio i protumačio po svom nahođenju suprotno prvim generacijama, pa je u kontekstu tih izvora marginalna ličnost, ali ima zasluge revitaliziranja islama nakon dva puna stoljeća učmalosti i dekadencije.

Naročito se njegova zalaganja ogledaju u potiranju neoidolatrije na Arabljanskom poluostrvu umotanu u plašt islama. Ako sagledamo sadržaj knjiga koje govore o vjerovanju i fikhu prenesenih od Ebu Hanife, onda sam Ebu Hanife nije samo bio vehabija nego supervehabija. Zato danas nailazimo na negodovanje mnogih koji osporavaju prevođenje i distribuiranje knjige "Hanefijski fikh".

Pojomom vehabizma se danas markiraju sva mišljenja iz „žutih“ knjiga, makar ona ne imala nikakve veze sa Muhammedom b. Abdul-Vehhabom.

Znači, ovdje nema jaza između učenja Muhammeda b. Abdul-Vehhaba i Ebu Hanife, a to do sada ni jedan učen čovjek nije potvrdio, već je jaz između modernističkog shvatanja islama i shvatanja islama temeljenom na primarnim potvrđenim izvorima. Svaki drugi komentar je neumjesan i nemoguće mu je pronaći validnu argumenetaciju.

Stoga, kategorički ovaj naziv se odbacuje, a povrh svega, muslimani bi se trebali pripaziti samo opetovanje ove riječi, jer Allah Uzvišeni je "El-Vehhab". Formirati izvedenice od Allahovog imena predstavlja krajnju drskost i bogohuljenje.

Jedan od predznaka Sudnjeg dana je da će Sunnet kod ljudi postati novotarija, a novotarija će se nazivati Sunnetom. Svi smo svjedoci i očevici navedenoga. Uzmite jedno od hanefijskih fikhskih djela i primjenite u praksu sve ono što se u njima navodi. Tako nam Allaha Uzvišenog, nećete se ni za trunku, ni po vanjskom izgledu, a ni po uvjerenjima, razlikovati od onih koje danas markiraju kao vehabije.

Represivne metode pozivanja u istinu nisu opravdane, ali smo imali one koji su nasilno nametali ideologiju komunizma.

Svaki pokret ili skupina, islamska ili neislamska, ima svoje prvence, a i obične pripadnike. Povodljivci su uvijek oskudni u znanju i skloni polemisanju i incidentima.

Muslimanu nije dozvoljeno negirati praksu koja se gradi na idžtihadu ili utemeljnom shvatanju drugoga. Ukoliko se radi o ispravljanju onoga što nema osnove treba vagati između pridobijanja koristi i otklanjanja štete.

Nažalost, ti parametri se često izgube. Ibn Tejmijje u svojoj knjizi El-Hisbe kaže da je haram ispravljati negativnost ukoliko će se tim ispravljanjem uzrokovati još veći niz negativnosti.

Uistinu su veoma dojmljive riječi imama Eš-Šatibija za koje mislim da su presudan odgovor na ovo pitanje, a glase: „Većina zabluda se ukorijenila u srcima masa zbog fanatičnog nastupa neznalica sljedbenika istine.
Oni su istinu prikazivali na zbunjujući i provokativan način. Slabe protivnike su s potcjenjivanjem i podrugljivošću gledali. Iz nutrine tih protivnika su usplahireno provrili motivi inata i konflikta, a u srcima im se ukorijeniše ništavna uvjerenja. Ulema je ostala nemoćna pred tim uvjerenjima, iako su ona, očito, bila neispravna.“

Rezolucija IZBiH treba biti povod da se analiziraju i udalje sve ideje strane ehlissunnetskom učenju, jer BiH je još od prethodnog postala mjesto za uvoz različitih ideologija koje se često kriju pod plaštom islama.

Pitanje tretiranja isključivo jedne pravne ehlissunnetske škole kod nas manje-više već prevaziđeno, jer sama praksa spajanja namaza u Potočarima i klanjanja dženaza u odsustvu to pojašnjava.

Pred nama stoji jedan drugi veći problem, a to su oni koji su se nečujno infiltrirali u bošnjačko-muslimanske redove i koji imaju više nevladinih institucija, pa čak printanih i elektronskih medija, i koji uvoze ideje koje se kose sa bošnjačkom vjerskom tradicijom.

Bošnjaci muslimani gaje nesebičnu ljubav kako prema Ebu Bekru, Omeru, Osmanu i Alijju, tako i prema svim ashabima Allahovog Poslanika, s.a.v.s..
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #12
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

odgovorio Mr. Safet Kuduzović
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #13
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Auuu,znaci svi muslimani ispadose kafiri zato sto vjeruju da je derogiranje dozvoljeno??????

Navedeni su ti dokazi i objasnjenje,vrati se i procitaj i bice ti jasno kao dan da je propis dokinut.

A evo,posto me izazva da ti navedem dokaze za zajednicki zikr i sl. da ti navedem onda:

ZAJEDNICKI ZIKR

“Budi cvrsto uz one koji se gospodaru svome mole ujutro I navece u zelji da nakonost Njegovu zasluze,,I ne skidaj ociju svojih sa njih iz zelje za sjajem u zivotu na ovom svijetu, I ne slusaj onoga cije smo srce nehajnim prema nama ostavili koji strast svoju slijedi I ciji su postupci daleko od razboritosti” (Al Kahf, 28.)

“Zaista Allah ima meleke koji kruze putevima trazeci grupe koje cine zikr. Pa kada pronadju narod koji slavi Allaha povicu: Dodjite, pa ih prekriju svojim krilima sve do zemaljskog neba….zatim Allah kaze: Svedocim vam da sam im oprostio. Pa povice melek od meleka Milostivog: Medju njima je jedan koji nije od njih, dosao ja zbog neke druge potrebe. Pa Allah kaze: Oni su jedno posijelo, necu da ih razdvajam.” (Buhari, tom 5.stranica 2353.)

Od Muavije se prenosi da je Boziji Poslanik izasao u halku svojih drugova pa im je rekao: Zbog cega sta se sastali?Pa su rekli: Sakupili smo se da spominjemo Allaha I da mu zahvaljujemo sto nam je podario islam….. pa je rekao: dosao mi je Dzibril I obavijestio me je da se Allah hvali vama pred melekima” (Muslim, tom 4,stranica 2075.)

Prenosi se od Ebu Hurejre da je rekao:” Rekao je Boziji Poslanik : Nije se sastavio narod radi zikra a da ih nisu prekrili meleki i obavili ih miloscu,i da ih Allah nije spomenuo kod onih koji su kod Njega “ (Muslim, tom 4. stranica 2074.)


Nadam se da ti je sada jasno???

A ti mi navedi jedan jedini dokaz u kojem se zabranjuje zajednicki zikr.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #14
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Prenosi se od Sa’d ibn ebi Vekkasa: “ Da su on I Boziji Poslanik usli kod jedne zene a u njenim rukama kospice ili kamencici sa kojima je cinila tespih.Pa je Poslanik rekao: Obavesticu te o onome sto je lakse I bolje za tebe od ovoga: Subhanallah brojem njegovih stvorenja na zamlji,subhanallah brojem njgovih stvorenja na nebesima,subhanallah brojem onoga sto je izmedju toga,subhanallah brojem svega onoga cega je On Tvorac,I elhamdulillah isto tako,I Allahu ekber isto tako I La ilahe illallah isto tako I la havle ve la kuvvete illa billah isto tako” (Ebu Davud u Sunenu,tom 2.str.80.; Tirmizi,tom 5.,str.562.; Hakim u Mustedreku,tom 1., str. 732.,Ibn Hibban, Ibn Madze)

Boziji Poslanik joj nije zabranio upotrebu tespiha vec je samo uputio na nesto bolje,znaci,da je bilo zabranjeno Boziji Poslanik bi joj to zabranio.

Prenosi se od Ibn Omera da je rekao: “ Video sam Bozijeg Poslanika kako je napravio tespih<dodao je Ebu Davud “svojom desnicom”>” ( Ebu Davud, Tirmizi I rekao je da je ovaj hadis hasen, Nesai, Hakim I rekao je da je ovaj hadis Sahih)

Prenosi se od Safijje: “Usao je kod mene Boziji Poslanik a u mojim rukama je bilo 4000 kospica koje su mi sluzile kao tespih.Pa mi je rekao: Cinila si tespih pomocu ovoga? Hoces li da te naucim kako da povecas broj svog zikra?Poduci me – rekla sam.Pa je rekao: Reci:Subhanallah brojem onoga sto je On stvorio “ (Tirmizi, Hakim, Sujuti)

Prenosi se od Ebu Hurejre: “Da je on imao konac na kojem je bilo hiljadu cvorova I da nije zaspao sve dok ne bi ucinio tespih brojem cvorova” ( Abdullah ibn Ahmed ibn Hanbel, Zevaidu zuhd; Ebu Neim, Hilijjetul evlijaa,tom 1.,str.383.)

Prenosi se od El Kasima ibn Abdurrahmana da je rekao: “ Imao je Ebi Derda kospice od hurmi u kesi pa je kada bi klanjao sabah vadio jednu po jednu iz kese I cinio tespih sve dok ih ne bi potrosio” ( Ahmed u Zuhdu)
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #15
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

MEVLUD

Proslavljanje rodjenja Bozijeg Poslanika I ucenje odredjenih stihova koji hvale Bozijeg Poslanika je od lijepih stvari koje se trebaju cuvati I praktikovati sto cesce.
Neki ljudi pokusavaju da ubace medju narod razne izmisljotine da je mevlud nesto sto su izmislile sije I neke druge sekte I da nije to od islama.Pogledajmo sta kaze ulema o tome ko je napravio prvi mevlud:
Prva osoba koja je napravila mevlud je kralj Irbila Ebu Seid Kukberi ibn Zejnud din Ali ibn Buktekin jedan od pravednih vodja kojeg je Imam Zehebi opisao kao: “Skromnog, dobrog suniju koji voli muhaddise I fekihe,umro je 630.H.g.” (Sijer a’lamu nubela,Zehebi 22/336) Takodje, Ibn Kesir opisuje ovog covjeka pa kaze: “Pravio je mevlude u revi’ul evvelu I proslavljao rodjenje Poslanika, bio je hrabar,pametan,pravedan I ucen.Allah mu se smilovao I podario mu najljepsu nagradu.” ( El Havi lil fetava, 1/292)
Islamska ulema se slozila da je mevlud dozvoljena I pohvaljena stvar:

Kaze Hafiz Sujuti: “ Osnova mevluda tj. Okupljanje ljudi,ucenje necega iz Kur’ana I citanje hvalospjeva je od lijepih novotarija za koje se onaj koji ih organizuje mnogostruko nagradjuje jer se time velica nas Poslanik I iskazuje radost zbog njegovog rodjenja.” (Husnul maksid fi amelil mevlid, Sujuti, str. 5)

Kaze Ebu Sameh , sejh imama Nevevija: “ Lijepo li je ovo sto se radi kod nas od proslavljanja rodjenja Bozijeg Poslanika udjeljivanjem, okupljanjem ljudi, srecom I veseljem koje ukazuje na ljubav prema najboljem Allahovom stvorenju Muhammedu a.s. Hvala Allahu sto nam je poslao Muhammeda kao milost svjetovima.” (El Ba’is ala inkaril bide’I vel havadis, Ebu Sameh, str.23)

Kaze Ibn Tejmijje: “ Velicanje mevluda I proslavljanje istoga u odredjenim danima je stvar koju rade neki ljudi koji ce biti obilato nagradjeni zbog svoje lijepe zelje za velicanjem Muhammeda a.s.” ( Iktidau siratil mustekim, ibn Tejmijje)

Kaze Ibn Hadzer El Hejsemi: “ Nema sumnje da je lijepe novotarije pozeljno praktikovati I da je mevlud jedna od takvih novotarija.”
Kaze Imam Hafiz Sujuti: “ Nema kuce, niti dzamije u kojoj se prouci mevlud a da meleki ne prekriju tu kucu svojim krilima I Allah ih obaspe svojom miloscu I bereketom.” ( El Vesail fi Serhil Mesail, Sujuti)

Kaze Hafiz Iraki: “ Spremanje gozbe je pohvaljeno u svako doba,medjutim kada se tome doda ucenje mevluda I radost zbog rodjenja Bozijeg Poslanika nema sumnje da je to prelijepo. I ne znaci da ako je nesto novotarija da je lose,nasuprot,postoje novotarije koje su obaveza, vadzib, poput ove.” (Serhul Mevahib, Zerkani)

Dokaze o dozvoljenosti mevluda mozemo naci u Kur’anu I u sunnetu.
Allah dz.s. kaze: “ A oni koji velicaju Allahove znakove, zaista je to od znakova bogobojaznosti srca njihovog.” ( Hadzdz, 32.) Nema sumnje da je pojava Muhammeda a.s. od najvecih Allahovih znakova I najvecih Njegovih blagodati ovome svijetu I da nas Allah dz.s. obavjestava u ovom ajetu da je velicanje I proslavljanje njegovog rodjenja od znakova bogobojaznosti. A kakva li su srca onih koji nam zabranjuju da slavimo rodjenje Bozije Milosti prema ljudima, Muhammeda a.s.???

Allah dz.s. kaze: “ Reci: Neka se zato Allahovoj blagodati I milosti raduju,to je bolje od onoga sto gomilaju.” (Junus, 5 Vecina komentatora Kur’ana kaze da je milost,rahmet koji je spomenut u ovom ajetu ustvari Muhammed a.s. kojeg Allah I na drugi mjestima naziva imenom Rahmet : “Mi smo te poslali kao milost, rahmet svjetovima.” (El Enbija, 107) Kaze Imam Razi u komentaru ovog ajeta: “ Obaveza ja muslimana da se raduje zbog pojave Muhammeda.” (Tefsirul kebir, El Razi)

Allah dz.s. u Kur’anu spominje rodjenje Jahje a.s. I rodjenje Isa a.s. kako bi nam ukazao da se I mi radujemo rodjenju milosti svim svjetivima, Muhammedu a.s. Allah dz.s. kaze: “ Neka je mir na njega,na dan kada se rodio, na dan kada je preselio, I na dan kada ce ponovo prozivljen biti.”( Merjem, 15) Takodje, kaze: “ Neka je mir na mene na dan kada sam se rodio, na dan kada cu umrijeti ,na dan kad cu ponovo prozivljen biti.” (Merjem 37.)

Takodje,Allah dz.s. kaze: “ I spomeni im Allahove dane.” (Ibrahim, 5) Vidimo iz ajeta da Allah dz.s. sam ukazuje da postoje posebni dani, za koje se vezu posebni dogadjaji I da naredjuje Musau da spominje te Allahove posebne dane. A zar nije poseban, odabran dan, dan kada se rodila milost svjetovima?
Sto se hadisa koji upucuju na dozvoljenost I pohvaljenost proslavljanja rodjendana Poslanika a.s. tice I njih je dosta.

Od Ebu Katade se prenosi: “ Upitan je Boziji Poslanik o njegovom postu ponedeljkom pa je rekao: Tog dana sam rodjen.” (Muslim) Pa ako je Boziji Poslanik proslavljao I davao znacaj svom rodjendanu a njemu su oprosteni svi grijesi,zar nije jos prece da mi,koji smo ovisni od Allahove milosti, proslavljamo dan kada nam je Allah podario svoju uputu, na dan kada nam je dao ucitelja koji nas vodi u Dzennet, na dan kada nam je dao sefadziju, izbavitelja iz Dzehennemskih patnji?
Od Ibn Abasa se prenosi: “ Kada je stigao u Medinu,Boziji Poslanik je zatekao jevreje da poste dan Asure pa su bili upitani o tome pa su rekli: Tog dana je Allah spasio Musaa I njegov narod od Faraona pa ga mi postimo kao znak zahvale. Pa je Poslanik to cuo I rekao: Mi smo preci za Musaa. I naredio je da se posti taj dan.” ( Buhari, Muslim) Ako je Boziji Poslanik naredio post kako bi se proslavilo Musaovo izbavljenje od Faraona,zar nije prece da se posti I proslavlja rodjenje milosti svim svjetovima, Muhammeda a.s.?

Prenosi se u Sahihu da ce Allah olaksati Ebu Lehebu, kafiru, zato sto se obradovao zbog rodjenja Muhammeda a.s. pa je tom prilikom oslobodio jednu robinju. (Hadis biljeze: Buhari, Abdurrezak, Ismaili I drugi) Pa ako ce Allah olaksati nevjerniku zato sto se obradovao rodjenju Bozijeg Poslanika sta je onda sa vjernicima koji se raduju rodjenju Bozijeg Poslanika? Zar je moguce d ace oni biti kaznjeni za to kako to tvrde vehabije, neznalice? Zar je moguce da ce Allah nevjerniku olaksati zbog mevluda a muslimana, vjernika kazniti??? Allah je zapecatio srca njihova.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2009   #16
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Pazarac, zao mi je sto si naletao na pogresnog.
Meni ne mozes servirati te vehabijske price o nepostojanju dokaza kad ja znam sve te dokaze
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009   #17
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

Maiki sucur kako mi je on pametan Nego mi ti brate dragi nenavede NIJEDNU PREDAJU DA JE MUHAMMED A.S REKO ASHABIMA POSLE SVAKOG NAMAZA UZMITE ZAJEDNO (POD MOJOM KOMANDOM) I VICITE 33PUTA SUBHANALLAH, 33PUTA ELHAMDULILA...? Nego je govorio POJEDINACNO ZIKRITE, A JOK STA VAM KAZE MUEZIN... Al dobro necemo sad oko toga bit cepi dlake, nego da saslusamo i drugu stranu



Ljubav prema Poslanikovoj, sallallahu alejhi ve sellem, praksi znači ljubav prema njemu. Onaj ko voli Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, dosljedno se drži njegove prakse i daje prednost njemu nad govorom bilo koga od ljudi, i bilo kojem mezhebu. Kaže Uzvišeni: «Ono što vam Poslanik dadne prihvatite ga, a ono što vam zabrani, to ostavite.» i kaže: «Ko se Poslaniku pokorova, taj se i Allahu pokorava.» i kaže: «Neka se pripaze oni koji se njemu suprostavljaju da ih ne bi snašlo kakvo iskušenje, ili da ih ne pogodi bolna patnja.»

Znak ljubavi prema Poslaniku, sallallahu 'alejhi we sellem, je i ostavljanje novotarija koje je on zabranio, praznovjerja i odstupanja od sunneta, kao što je rekao, sallallahu 'alejhi we sellem, : «Čuvajte se novih stvari u vjeri! Svaka nova stvar u vjeri je novotarija, a svaka novotarija je zabluda..» i kaže: «Ko u ovu našu stvar (islam) uvede ono što nije od nje, to se odbija.» Odnosno, to se odbacuje!

Među novotarijama koje se kose sa sunnetom je i ono što neki, koji pripisuju sebi ljubav prema Poslaniku, sallallahu 'alejhi we sellem, čine u rebi'ul-ewwelu. Organizuju manifestacije povodom njegova rođenja ...

Možda, čak, tu manifestaciju nazivaju praznikom, Mevludom, jasno slijedeći kršćane koji, također, proslavljaju rođenje Mesiha, alejhis-selam, i ako nam je to on zabranio, rekavši: «Ne veličajte me kao što kršćani veličaju sina Merjemina!» Zabranio nam je da ih slijedimo, rekavši: «Ko oponaša neki narod, on njemu pripada.» Ponavljamo hutbu na ovu temu, jer, novotari ponovo pokušavaju opravdati organizovanje mevluda, šireći vijesti o njegovoj dozvoljenosti. Ova manifestacija koju su uveli povodom rođenja Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, je zabranjena i odbacujemo je iz slijedećih razloga:

PRVO: Zbog toga što to nije od Poslanikova, sallallahu 'alejhi we sellem sunneta, niti je od sunneta njegovih halifa, a ono što ima takvu karakteristiku je bid'at, koji je zabranjen riječima Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem : «Držite se moga sunneta i sunneta ispravnih, upućenih halifa nakon mene. Prihvatite se toga čvrsto svojim kutnjacima! i čuvajte se novih stavri u vjeri, jer je svaka nova stvar novotarija (bid'at) a svaki bid'at je zabluda.»

Proslavljanje mevluda je novotarija koju su uvele šije Fatimije nakon uzoritih stoljeća islama, a sve kako bi napravili fesad među muslimanima. Ko god uradi nešto, želeći se time Allahu približiti, a što prije nije Poslanik činio, niti naredio da se čini, niti su njegove halife nakon njega to radile, taj, kao da je izjavio da Poslanik nije ljudima objasnio njihovu vjeru. Da je to laž ukazuju riječi Uzvišenog: «Danas sam vam usavršio vašu vjeru.» Takav pokušava nešto što nije propisano, nešto što je višak, pripisati vjeri!

DRUGO: Slavljenje Poslanikovog, sallallahu 'alejhi ve sellem, rođenja je poistovjećivanje sa kršćanima, koji, također, slave rođenje Mesiha, alejhis selam. Poistovjećivanje sa njima je strogo zabranjeno, jer se u hadisu navodi zabrana poistovjećivanja sa nevjernicima i naredba o razlikovanju od njih. Kaže Poslanik sallallahu 'alejhi we sellem: « Ko se poistovjeti sa nekim narodom, on njima pripada.» i kaže: « Razlikujte se od mušrika », a, kada su u pitanju obredi njihove (kršćanske) vjere, onda je razlikovanje od njih još preće.

TREĆE: Pored toga što je slavljenje Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, rođenja bid'at, i poistovjećivanje sa kršćanima – i jedno i drugo je zabranjeno – također vodi pretjerivanju u odnosu prema njemu: činjenju dove, traženju pomoći od njega pored Allaha i sl. Pristalice mevluda čine dove Poslaniku, i traže pomoć od njega, zatim, spjevavaju pjesme hvaleći ga, koje najčešće u svom sadržaju sadrže širk, kao što je to kasida El-Burdah, i neke druge, a Poslanik sallallahu 'alejhi we sellem je zabranio da se pretjeruje u njegovom hvaljenju, rekavši: « Ne veličajte me kao što kršćani veličaju sina Merjeminog, ja sam samo rob, pa zato kažite: Allahov rob i Njegov poslanik» Odnosno, ne pretjerujte u mome hvaljenju i veličanju, kao što su kršćani pretjerivali hvaleći Mesiha, veličajući ga i obožavajući mimo Allaha, a Allah im je to zabranio, rekavši: « O sljedbenici Knjige, ne pretjerujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega »

Naš Vjerovjesnik sallallahu 'alejhi we sellem nam je zabranio pretjerivanje iz bojazni da nas ne snađe ono što je njih snašlo, pa je rekao: « Čuvajte se pretjerivanja, jer je ono uništilo one koji su bili prije vas. »

ČETVRTO: Oživljavanje novotarije mevluda, doista, otvara vrata drugim novotarijama, koje upošljavaju ljude i odvraćaju sunneta. Vidimo novotare kako su aktivni u oživljavanju novotarija, a lijeni u činjenju sunneta, čak ga i mrze, a prema onima koji ga praktikuju se neprijateljski odnose. Takvima se vjera temelji na novotarskim uspomenama i rođendanima! Oni su se podjelili na frakcije, svaka frakcija oživljava rođendan svoga imama, vođe. Primjer tome je rođendan El-Bedewije, ibn-Arabija i Ed-Dusukija. Te ljude, iako su odavno mrtvi, oni uzdižu na stepen kojim im ne priliči, upućivaju im dove, ubjeđeni su da im mogu korist pribaviti i od njih štetu otklonuti. Na taj način odstupaju od vjere islama i vraćaju se neznabožačkom (džahilijetskom) vjerovanju. O njima Allah dž.š. kaže: «...i oni obožavaju pored Allaha ono što im nikakvu štetu ni korist neće pribaviti, govoreći: Oni će se kod Allaha za nas zauzimati.» I kaže Uzvišeni: « A onima koji pored Njega uzimaju zaštitnike: "Mi im se klanjamo samo zato da bi nas što više Allahu približili.»

To su, o Allahovi robovi, plodovi novotarija, zato se bojte Allaha i držite se Allahove vjere! Čuvajte se novotarija i praznovjerja! Utječem se Allahu od prokletog šejtana: «I doista, ovo je pravi put moj, pa se njega držite i druge puteve ne slijedite, pa da vas odvoje od puta Njegova; - eto, to vam On naređuje, da biste se grijeha klonili. »

Neka nam Allah podari bereket u Kur’anu Veličanstvenome….
DRUGI DIO HUTBE:
Hvala Allahu Gospodaru svih svjetova koji nam je usavršio vjeru, i blagodat Svoju, Onome koji je zadovoljan da nam islam bude vjera… Svjedočim da nema istinskog božanstva pored Allaha, Jedinog, koji nema sudruga, i svjedočim da je Muhammed Njegov rob i poslanik Njegov. Neka su Allahovi salavati i selami na njega, na njegovu porodicu, ashabe koji su se držali njegovoga sunneta i bilo daleko od bilo kakvog vida suprostavljanja onome sa čim ga je Allah poslao.

Bojte se Allaha! Znajte da je najbolji govor Allahova knjiga, a najbolja uputa je uputa Poslanika Muhammeda sallallahu 'alejhi we sellem! Najgore stvari su nove stavri u vjeri, svaka nova stvar u vjeri je bid’at, a svaki bidat je zabluda...

Govorimo o jednoj od novonastalih novotarija, slavljenju Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, rođendana. Prethodno smo govorili o dokazima koji anuliraju ovu novotariju, a, u ovom dijelu hutbe ćemo odgovoriti na sumnje onih koji opravdavaju i dozvoljavaju mevlud.

Kažu da oživljavanje ove novotarije ukazuje na ljubav prema Vjerovjesniku.

Mi im odgovaramo: Da li vi volite Vjerovjesnika više nego što su ga volili Ebu-Bekr, Omer, Osman, Alija i ostali ashabi, Allah bio zadovoljan sa njima? Zbog čega halife i ashabi nisu proslavljali njegov rođendan nakon njegove smrti, iako su ga mnogo voljeli?! Kaže Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, : «Kada bi uzimao nekoga sebi za pomoćnika od stanovnika Zemlje, onda bi odabrao Ebu-Bekra.» Rekao je Omer Poslaniku sallallahu 'alejhi we sellem: «Zaista si mi ti draži od svega, pa čak i od mene samoga. »

Ovo djelo nisu ostavljali ni iz jednog razloga, osim zbog toga što ono nije dozvoljeno i što ga Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, nije propisao. Naprotiv, zabranio ga je riječima: « Ne veličajte me kao što kršćani veličaju sina Merjemina.» Kršćani proslavljaju rođenje Mesiha, zato se povinujmo naredbi Poslanikovoj, da se razlikujemo od njih, od njih ali i onih koji su slični njima!

Od njihovih sumnji je i to što oni govore da je proslavljanje Poslanikovog rođendana, ustvari, podsjećanje na Poslanika i vezivanje ljudi za njega. To je predstavljanje njegovog istinskog stepena i časti.

Odgovaramo im da se sjećanje na Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, kod svakog muslimana konstantno obnavlja, i svaki musliman je za njega vezan: pri spomenu njegovom u ezanima, u ikametu, u hutbama, pri izgovaranju dva šehadeta nakon abdesta, u namazu, zatim, kada se god donese salavat na njega, bilo da je to u namazu ili pri njegovom spomenu, kada god musliman uradi neko dobro djelo, vadžib ili mustehab, a koje je Poslanik propisao – sve ga ove stvari podsjećaju i vežu za njega, a za njihovo praktikovanje ima nagradu. Ovako musliman manifestuje svoje sjećanje i vezu sa Poslanikom, tokom dana i noći, kroz čitav svoj život; međutim, sa onim što mu je Allah propisao, a ne samo na dan njegova rođenja. To je novotarija koja se suprostavlja sunnetu! Njenim praktikovanjem se samo udaljava od Poslanika sallallahu 'alejhi we sellem i od tog čina se Poslanik ograđuje. On zaista nije u potrebi za novotarijskim manifestacijama, jer je Allah propisao kako ćemo se sjećati njegova stepena i uglednosti, kao što je u riječima Uzvišenog: «…I spomen na tebe smo visoko uzdigli! » Zato, gdje se god spomene Allah dž.š.: u ezanu, u ikametu, u u hutbi, nakon toga se spomene Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, a to je dovoljan ugled i veličina, dokaz ljubavi prema njemu, obnavljanje njegovog spomena među vjernicima i podstrek na njegovo slijeđenje.

Njihova sumnja je i to što kažu da se pri činjenju mevluda iščitava, životopis Poslanika, a to je, u stvari, podsticanje na njegovo slijeđenje.

Mi im kažemo da je iščitavanje Poslanikova životopisa i njegovo slijeđenje veoma potrebno. To se traži od svakog muslimana, često, tokom čitave godine… Što se tiče određivanja posebnog dana za tu prigodu, bez ikakve utemeljenosti, to je u takvom slučaju novotarija, a svaka novotarija je zabluda. Novotarija proizvodi samo zlo i udaljava ljude od Poslanika sallallahu 'alejhi we sellem. Zato se bojte Allaha, o Allahovi robovi, i znajte da vam je Allah naredio ono sa čim je On prvi počeo, On i Njegovi meleci, pa kaže: « Allah i meleki Njegovi blagosilju Vjerovjesnika. O vjernici, blagosiljate ga i vi i šaljite mu pozdrav! »

Hutbu održao:
Šejh Salih ibn Fewzan ibn Abdillah Alu Fewzan
Imam, hatib i član Stalne komisije za fetve
Saudijska Arabija
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009   #18
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

ŠERIJATSKI STAV !!!
Pitanje:
Da li je muslimanima dozvoljeno proslavljati rođenje Allahovog Poslanika Muhammeda s.a.w.s u noći rebiul - ewela, kako bi ga se prisjetili ?
Odgovor:
Muslimanima nije dozvoljeno proslavljati rođenje Poslanika Muhammeda s.a.w.s u noći 12. rebiul - ewela, niti u bilo kojoj drugoj noći. Nije dozvoljeno proslavljati rođenje ni nekog drugog. Proslavljanje rođendana je nova stvar u vjeri, jer Poslanik, s.a.w.s za svoga života nije slavio svoj rođendan niti je to naredio. Mi znamo da je on dostavio našu vjeru od Allaha , subhanehu ve te'ala. Njegov rođendan nisu proslavljali ni četvorica halifa poslije njega, ni ashabi, ni tab'ini, niti iko u prvim stolječima otkako je objavljen Kur'an. Prema tome , može se zaključiti da je to novotarija, a Poslanik, s.a.w.s, je rekao:
,,Ko bude uveo u ovu našu vjeru novu stvar koja nije od nje (vjere), to djelo se neprima" (Buharija, 2679; Muslim, 171
„A zatim, doista je najbolji govor Allahova Knjiga i najbolji put je put Muhammeda,s.a.w.s, a najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija je zabluda" (Muslim, 267)
Molimo Allaha, dželešanuhu, da uputi sve muslimane na pravi put i da se zadrže na sunnetu, čuvajući se novotarija.


Ovaj odgovor na pitanje je dao uvaženi šejh IBN BAZ, rahmetullahi alejh, a zabilježen je u knjizi ,, FETVE ULEME DVAJU HAREMA’’ na stranama 45, 46 i 47.
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2009   #19
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default


ODGOVOR NA ZABLUDU VEHABIJA VEZANU ZA MEVLUD

Sejh Salih ibn Fevzan je jos jedan od onih koji slijepo slijede Muhammed ibn Abdulvehhaba ne gledajuci u dokaze vec u ono sto kaze ovaj novotar. Tako, Salih ibn Fevzan zestoko napada proslavljanje i ucenje mevluda dokazujuci svoju zabludu sledecim rijecima:

1.) Mevlud se nije proslavljao u vrijeme Poslanika a sve sto nije postojalo u vrijeme Poslanika je haram novotarija kojoj nema mjesta u islamu. Rekao je Poslanik: " Cvrsto se drzite mog sunneta i sunneta mojih halifa i cuvajte se novotarija,zaista je svaka novotarija bid'at a svaki bid'at je zabluda." ( Ahmed, Tirmizi)

2.)Proslavljanje mevluda su prvi uveli Fatimije, sije koji nisu slijedili ono sto je radio Poslanik i njegovi ashabi. U proslavljanju mevluda je optuzivanje Poslanika da nije dostojno prenio poslanicu i da je ostavio nesto neobjasnjeno kao i narusavanje Kur'anskog ajeta " Danas sam vam vjeru vasu upotpunio." jer je ucenje mevluda dodavanje onoga sto nije radio Poslanik a.s.

3.) Proslavljanjem mevluda ljudi se poistovecuju sa krscanima koji proslavljaju rodjendan Isusa a.s. a Poslanik je rekao u hadisu koji biljezi Muslim : " Razlikujte se od nevjernika."

4.) Proslavljanje mevluda je preterivanje u uzdizanju i hvaljenju Poslanika a.s. koje dovodi do njegovog obozavanja.

5.) Ozivljavanje jedne novotarije povlaci za sobom ozivljavanje novih i odstupanje od Sunneta Bozijeg Poslanika a.s.

Zatim "sejh" "pobija" misljenja i dokaze onih koji dozvoljavaju mevlud rijecima: "
Oni koji dozvoljavaju mevlud dokazuju to sledecim dokazima:

Kazu: " Mi ovo radimo iz postovanja prema Poslaniku" a ja kazem: Postovanje prema Poslaniku vrsi se kroz postovanje njegovih naredbi i civanje od onoga sto je on zabranio a ne kroz slavljenje dana njegovog rodjenja.

Kazu: " Mevlud proslavlja vecina ljudi u svim drzavama islamskog svijeta." a ja kazem: Dokaz muslimanima je ono sto je doslo od Poslanika a ne ono sto rade ljudi.

Kazu: "U proslavljanju mevluda je ozivljavanje spomena Bozijeg Poslanika a.s." ja kazem: Ozivljavanje spomena Poslanika vrsi se kroz njegovo spominjanje u Ezanu, ikametu i sehadetu a ne kroz ono sto vi radite.

Kazu: " Proslavljanje mevluda je uveo dobar Boziji rob,kralj koji je time zeleo da se priblizi Allahu." - Ja kazem: " Novotarija se ne prima od ma koga bila."

Kazu: " Proslavljanje mevluda je je od pohvaljenih i lijepih novotarija." - ja kazem: " Ne postoje lijepe novotarije jer je Poslanik rekao: " Ko ubaci u islam nesto sto nije od njega to se odbacuje."

Kazu: " U mevludu je iskazivanje ljubavi prema Poslaniku." - ja kazem: " Ljubav prema Poslaniku se iskazuje kroz postovanje onoga sto je naredio a klonjenje onoga sto je zabranio."

Kazu: " Kroz mevlud ucimo istoriju Poslanika a to je pohvaljeno." - ja kazem: " Ucenje istorije islama je dozvoljeno i pohvaljeno uvijek a njegovo ogranicavanje na jedan odredjeni dan je novotarija koja je odbacena."

Ovo su ukratko bili dokazi sejha Saliha ibn Fevzana i njihove "komisije za fetve"
A da pogledamo sad dokaze jednog obicnog covjeka koji se ne moze svrstati u ucenjake ali ipak moze odgovoriti na ove dokaze:

ODGOVOR SAMI DZEKA NA ZABLUDE SALIH IBN FEVZANA I KOMISIJE ZA FETVE U SAUDIJSKOJ ARABIJI

Proslavljanje rodjenja Bozijeg Poslanika i ucenje odredjenih stihova koji hvale Bozijeg Poslanika je od lijepih stvari koje se trebaju cuvati I praktikovati sto cesce.
Neki ljudi pokusavaju da ubace medju narod razne izmisljotine da je mevlud nesto sto su izmislile sije I neke druge sekte i da nije to od islama. Pogledajmo sta kaze ulema o tome ko je napravio prvi mevlud:
Prva osoba koja je napravila mevlud je kralj Irbila Ebu Seid Kukberi ibn Zejnud din Ali ibn Buktekin jedan od pravednih vodja kojeg je Imam Zehebi opisao kao: “Skromnog, dobrog suniju koji voli muhaddise i fekihe,umro je 630.H.g.” (Sijer a’lamu nubela,Zehebi 22/336) Takodje, Ibn Kesir opisuje ovog covjeka pa kaze: “Pravio je mevlude u revi’ul evvelu I proslavljao rodjenje Poslanika, bio je hrabar,pametan,pravedan I ucen.Allah mu se smilovao I podario mu najljepsu nagradu.” ( El Havi lil fetava, 1/292)
Sejh Salih govori da je sve ono sto nije postojalo u vrijeme Poslanika a.s. odbaceno i haram a nece da pogleda u SAHIHUL BUHARI str. 836. hadis broj 7191 u kome se kaze da su Ashabi nakon smrti Bozijeg Poslanika uveli stvar koja u njegovo vrijeme nije postojala tj. SAKUPILI I ZAPISALI KUR'AN. Pa je rekao Ebu Bekr: " Kako cu uraditi nesto sto nije uradio Boziji Poslanik" Na sta mu je Omer odgovorio: " Ono ( sakupljanje Kur'ana) je tako mi Allaha hajr i dobra stvar." Nakon toga je Allah otvorio srce Ebu Bekru pa je i on shvatio ono sto je shvatio Omer a nakon njega i Zejd koji je sakupio i zapisao Kur'an po naredbi ove dvojice Ashaba. Upitao bih sejha Saliha ibn Fevzana: " Je li i ovo sto su uradili ovi ashabi odbacena stvar"? Da je bilo zabranjeno uvesti u islam nesto sto nije radio Poslanik onda bi Ashabi bili prvi koji to ne bi radili. Pa neka pogleda "sejh" i njegova komisija u hadiske zbirke i neka nadje jos stotine stvari( koja ja obican covjek znam) koje nisu postojale u vrijeme Poslanika a koje je uveo neko od ashaba poput telbije, zajednickog klanjanja teravije i dr. stvari.

Kaze sejh da su proslavljanje mevluda prvi uveli Fatimije, sije i da je u tome optuzivanje Poslanika da nije dostojno i u potpunosti izvrsio obavezu poslanstva koja mu je poverena i da je u tome krsenje Kur'anskog ajeta: " Danas sam vam vjeru vasu upotpunio."
Cudi me da kaze ovo covjek koji imalo zna o islamu i njegovoj istoriji. Ako Poslanik nije rekao : " Dozvoljeno je muslimanu da vozi auto." znaci li to da on nije u potpunosti izvrsio svoju obavezu?? Poslanik a.s. je postavio pravila i nacela na osnovu kojih ucenjaci iznalaze serijatska resenja, ucenjacima nije za svaku stvar potrebno da im neko govori: " To smijes a ovo ne smijes." oni mogu i na osnovu svog razmisljanja i opstih pravila islama da nadju neko resenje a da to ne bude optuzivanje Poslanika da nije izvrsio svoju obavezu jer je njihovo donosenje serijatskih resenja samo slijedjenje opstih pravila islama i logike. Takodje, sejh kaze da se proslavljanje mevluda kosi sa ajetom " Danas sam vam vjeru svoju upotpunio." Jos cudnija stvar, pogotovu ako znamo da je nakon ovog ajeta objavljeno jos mnogo ajeta,izmedju ostalog i ajet o dugu, sura Nasr i druge. Upitajmo sejha: " Kose li se i ovi Ku'anski ajeti sa ovim ajetom jer su objavljeni nakon njega i govore o serijatskim odredbama??? O "sejh" sto nisi pogledao u tefsir ovog ajeta prije nego si pokusao da njime nesto dokazes? Da si pogledao video bi da se on odnosi na negiranje poslanstva nakon Muhammeda a.s. a ne na negiranje serijatskih propisa nakon njega. Do Sudnjeg dana ce se uvijek pojavljivati novi i novi propisi o kojima nije izricito govorio Poslanik a.s. pa ipak oni se nece kositi sa ovim ajetom.

Kaze sejh da je proslavljanje mevluda poistovecavanje sa krscanima.

A ja kazem da je to samo slijedjenje Kur'ana i njegovih naredbi:
Allah dz.s. kaze: “ A oni koji velicaju Allahove znakove, zaista je to od znakova bogobojaznosti srca njihovog.” ( Hadzdz, 32.) Nema sumnje da je pojava Muhammeda a.s. od najvecih Allahovih znakova i najvecih Njegovih blagodati ovome svijetu i da nas Allah dz.s. obavjestava u ovom ajetu da je velicanje i proslavljanje njegovog rodjenja od znakova bogobojaznosti. A kakva li su srca onih koji nam zabranjuju da slavimo rodjenje Bozije Milosti prema ljudima, Muhammeda a.s.???
Allah dz.s. kaze: “ Reci: Neka se zato Allahovoj blagodati I milosti raduju,to je bolje od onoga sto gomilaju.” (Junus, 5 Vecina komentatora Kur’ana kaze da je milost, rahmet koji je spomenut u ovom ajetu ustvari Muhammed a.s. kojeg Allah i na drugi mjestima naziva imenom Rahmet : “Mi smo te poslali kao milost, rahmet svjetovima.” (El Enbija, 107) Kaze Imam Razi u komentaru ovog ajeta: “ Obaveza ja muslimana da se raduje zbog pojave Muhammeda.” (Tefsirul kebir, El Razi)
Allah dz.s. u Kur’anu spominje rodjenje Jahje a.s. i rodjenje Isa a.s. kako bi nam ukazao da se i mi radujemo rodjenju milosti svim svjetovima, Muhammedu a.s. Allah dz.s. kaze: “ Neka je mir na njega,na dan kada se rodio, na dan kada je preselio, i na dan kada ce ponovo prozivljen biti.”( Merjem, 15) Takodje, kaze: “ Neka je mir na mene na dan kada sam se rodio, na dan kada cu umrijeti , na dan kad cu ponovo prozivljen biti.” (Merjem 37.)
Takodje,Allah dz.s. kaze: “ I spomeni im Allahove dane.” (Ibrahim, 5) Vidimo iz ajeta da Allah dz.s. sam ukazuje da postoje posebni dani, za koje se vezu posebni dogadjaji i da naredjuje Musau da spominje te Allahove posebne dane. A zar nije poseban, odabran dan, dan kada se rodila milost svjetovima?


Kaze sejh da je proslavljanje mevluda preterivanje u hvaljenju i donosenju salavata na Poslanika a.s.

A ja kazem hadis Bozijeg Poslanika u kojem se kaze: " Ko na mene donese salavat jednom Allah dz.s. donese na njega deset puta." Mi muslimani volimo da sto vise donosimo salavat na Poslanika i da Allah dz.s. sto vise donosi salavat i selam na nas. Ti kazes, o sejh, da je to preterivanje,a pogledaj sta kaze ulema o mevludu:
Kaze Hafiz Sujuti: “ Osnova mevluda tj. okupljanje ljudi,ucenje necega iz Kur’ana i citanje hvalospjeva je od lijepih novotarija za koje se onaj koji ih organizuje mnogostruko nagradjuje jer se time velica nas Poslanik i iskazuje radost zbog njegovog rodjenja.” (Husnul maksid fi amelil mevlid, Sujuti, str. 5)
Kaze Ebu Sameh , sejh imama Nevevija: “ Lijepo li je ovo sto se radi kod nas od proslavljanja rodjenja Bozijeg Poslanika udjeljivanjem, okupljanjem ljudi, srecom i veseljem koje ukazuje na ljubav prema najboljem Allahovom stvorenju Muhammedu a.s. Hvala Allahu sto nam je poslao Muhammeda kao milost svjetovima.” (El Ba’is ala inkaril bide’I vel havadis, Ebu Sameh, str.23)
Kaze Ibn Tejmijje: “ Velicanje mevluda I proslavljanje istoga u odredjenim danima je stvar koju rade neki ljudi koji ce biti obilato nagradjeni zbog svoje lijepe zelje za velicanjem Muhammeda a.s.” ( Iktidau siratil mustekim, ibn Tejmijje)
Kaze Ibn Hadzer El Hejsemi: “ Nema sumnje da je lijepe novotarije pozeljno praktikovati i da je mevlud jedna od takvih novotarija.”
Kaze Imam Hafiz Sujuti: “ Nema kuce, niti dzamije u kojoj se prouci mevlud a da meleki ne prekriju tu kucu svojim krilima i Allah ih obaspe svojom miloscu i bereketom.” ( El Vesail fi Serhil Mesail, Sujuti)
Kaze Hafiz Iraki: “ Spremanje gozbe je pohvaljeno u svako doba,medjutim kada se tome doda ucenje mevluda I radost zbog rodjenja Bozijeg Poslanika nema sumnje da je to prelijepo. I ne znaci da ako je nesto novotarija da je lose, nasuprot, postoje novotarije koje su obaveza, vadzib, poput ove.” (Serhul Mevahib, Zerkani)


Kaze sejh da je dokaz muslimanima ono sto kaze Poslanik a ne ono sto rade ljudi.

A ja kazem: "Zar nisi, o sejh, cuo hadis Allahovog Poslanika : " Drzite se vecine muslimana." ( Buhari, str. 424. hadis br. 3606) Zar nisi cuo, o sejh, za IDZMA', zar nisi cuo za URF (obicaj) koji je jedan od izvora islamskog prava????? Zar nisi cuo za ISTIHSAN (jedan od izvora serijata, tj. da su neke stvari dobre iako postoje neka pravila koja govore suprotno, kao npr. da covjek uvakufi knjigu iako se uvakufiti moze samo stalna i postojana stvar koja je sacuvana od propadanja poput zemljista i sl.) i hadis Bozijeg Poslanika : " Ono sto muslimani smatraju dobrim to je i kod Allaha dobro."???

Kaze sejh da ne postoje lijepe novotarije

A ja kazem da je Poslanik rekao da postoje lijepe novotarije. Kaze Poslanik a.s.:''Ko u Islam uvede neku lijepu novotariju ,biće za nju nagrađen i imaće nagradu svakog onog ko je bude činio poslije njega, s tim da se od njihove nagrade neće ništa oduzimati, a ko u Islam uvede neku ruzno novotariju, biće za nju kažnjen i snosiće grijeh sviju onih koji to budu činili poslije njega, a od njihovih se grijeha neće ništa oduzimati .'' (Muslim, br.1017; Tirmizi, br. 2675; Ahmed, 4 / 357, 358,361; Nesai, 5 / 75-77; Ibn Madže, br.203, i drugi).

Kaze sejh da je ljubav postovanje onoga sto je Poslanik naredio a klonjenje onoga sto je zabranio.

Ja kazem: " Ti ne znas sta je ljubav."

Kaze sejh :"Ucenje istorije islama je dozvoljeno i pohvaljeno uvijek a njegovo ogranicavanje na jedan odredjeni dan je novotarija koja je odbacena."

A ja kazem da je onda i raspored casova u skoli novotarija. Kazem i da su tvoja predavanja koja odrzavas sedmicno novotarija jer si ti odredio poseban dan za izucavanje akide, poseban dan za izucavanje fikha, poseban dan za izucavanje istorije islama. I kazem: Onda su i Ibn Abas i Ibn Mes'ud novotari jer su i oni imali posebne dane za proucavanje posebnih nauka. Jadni li su tvoji dokazi o Salih ibn Fevzan.

( A sta bi mu tek ucenjaci uradili )
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2009   #20
ISLAM_NP
Registrovan
Početnik
 
ISLAM_NP's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 46
Default

Nikakve dokaze brate dragi nisi naveo. Mevlud ko mevlud u osnovi nije zabranjen, (posto ja neznam mevlud napamet, samo cu kazati ono sto ja mislim da nije ispravno) osim sledecih stvari:Govorenje o bijeloj ptici i ustajanje na noge, kaze Resullulah s.a.w.s: KO DOZVOLI DA MU SE USTAJE NA NOGE NEK PRIPREMI SEBI MJESTO U DzEHENEM.

Al me zanima kako ovo moze da se nadje u mevludu:

Laik viđoh poraditi za sevab,

Napisati kako umijem ja kitab.

Dragi Bože, ja se trudih za ata´,

Molim Tebe da ne gorim za hata´.

Muhadžir sam, vatan mi je bio Nikšić,

Ime mi je hafiz Salih Gašević." (I ti ovo nazivas IBADET ALLAHU!?)

(Mevlud, "Uredništvo Tarika", Sarajevo 1327/1909, 16. Predgovor je na strani 4.)

2. Slično tome Safvet-beg Bašagić, u poglavlju svoga Mevluda naslovljenog također "Predgovor", kaže:

Lagahno kolo okolo kreću, (Ja koliko znam, samo se sejtani fataju u kolo?)

Pjevaju radost pjevaju sreću.

Koja će tminu sa zemlje dići, (Jel moze neko da mi protumaci ove stihove?)

Pa čak i do nas u Bosnu stići.

(Hor zapjeva):

Bože milosni i mi u Bosni

Ko dan radosni mevlud veličamo. (Zar se samo Allah nevelica!?)

3. Iako stidljivo, svoju zavičajnu i domovinsku pripadnost iskazuje i u predgovoru svoga Mevluda hafiz Seid Zenunović štampanom u Sarajevu na arabici 1929. godine, kada kaže:

"Sad ja svoju braću molim pri kraju,

Ovaj mevlud kad uče i slušaju.

Nek se sjete, živi bili i mene,

Nek i mene hajr dovom spomenu.

Za ime mi koji budu pitali,

Hafiz Seid Zenunović, Korajli (Korajci). (Pa zar treba da se sjetim njega, ili Muhammed a.s?)
ISLAM_NP is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
aws, kako, klanjao, muhammed


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pokazi mi slikom kako se osecas Musko Ovo i ono 2008 26-02-2013 12:17
Tako je govorio Muhammed(saws) 36310 Religija 62 15-03-2011 14:16
KAKO ZAMISLJAMO SJENICU Daki Ovo i ono 113 08-04-2010 22:52
Kako se javljate na telefon?? Prijepoljka Ovo i ono 47 25-10-2009 11:42
Kako ocistiti memoriju kalle™ Hardware - Software - Mobilna telefonija 0 02-10-2008 23:14


All times are GMT +2. The time now is 11:03. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)