SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Old 26-06-2008   #41
SJENICKA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 30
Default

nikoga Ja Nisam Napadala A Za Taj Nik Nisam Bas Shvatila Ako Mozes Malo Da Pojasnis Naravno Prostijim Rijecima Da Ne Tumacim.tah.....

SJENICKA is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 26-06-2008   #42
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Pre nego sto ja tebi pocnem da prevodim... molio bih te da te tvoje psihice sto vidis prestanes da vredjas!
Stvarno nam nisu potrebni filozofi, koji vredjaju druge!
Ako mozes bez toga ok, ako ne imamo lijeka i za takve!!!
I opet se ponavljam:
Daj mi argumente jake bez vredjanja i rado cu da diskutujem sa tobom, ne samo ja vec svi, a ovako iskreno ne!!!
Coveka ne poznajem, nek mu laka zemlja, a za vehabije, svakome svoje!
Ne diraj me, ne diram te!

Pozzz
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #43
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by ebu_hamza View Post
Ti dobro znas da je on bio psihicki oboljela osoba
ako je bio to sto ti kazes zasto se nije lecio nego je ugrozavao i svoj zivot a i zivot mnogih drugih oko sebe?
znamo da on nije postovao ni saobracajne znake ni signalizaciju,verovatno iz razloga sto to nije radio Muhammed a.s.???
ne znam da li sam dobro informisan to je i bio uzrok njegove (Jusufove) smrti?
zar neko treba da se ugleda na takvog coveka?
__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #44
SJENICKA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 30
Default

EVO VALA CITAM I CUDIM SE STVARNO PA DAJ DA BUDEMO ISKRENI OVDE POJEDINI PRVO BRANE RAHMETLI JUSUFA PA ONDA KAZU DA JE ZAVRSIO RECENZIJU SA TOLIKIM PONOSOM DA BI GA NA KRAJU OCENILI KAO PSIHICKI POREMECENU OSOBU STO BI NASI REKLI HAJ HAJIRLI BILO NEZNAM STA SMO SE ZAUZELI TE TEME STO SE TICE OVE RASPRAVE O RAHMETLI JUSUFU OD JA VISE NE UCESTVUJEM. POHVALA ZA RARICU KOJA SE TAKO FINIM RIJECIMA OBRATILA DA SARADJUJEMO STO SE TICE ISLAMSKIH TEMA I JA SAM ZA TO!NADAM SE DA NECE BITI UBUDUCE RASPRAVE NA OVAKAV NACIN
SJENICKA is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #45
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Hajde da se i ja oglasim,ali samo na kratko!
i pored dileme,da li treba ova tema da ostane,smatram da može ostati ovde,ali samo da bi nešto bilo poučno izrečeno!
Ne mora se"tračariti" i začatavati svaka tema!
Ko ima šta da kaže o islamu ima vrlo lijepa i poučna tema"Tako je govorio Muhamed a.s",pa bujrum,pišite ajete,dove,i sve ostalo!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #46
SJENICKA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 30
Default

Karatko Ali Jasno
svaka Pohvala
SJENICKA is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #47
ebu_hamza
Registrovan
Početnik
 
ebu_hamza's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Medina
Posts: 32
Default

Esselamu alejkum svima, a poseban selam za @NeXeN i @Sjenicku.

Cekaj te malo da spustimo loptu na zemlju.

Iako je @Chupka bila komsinka rahmetli Jusufa Barcica, nije ga poznavala bolje od mene. On je studirao na istom univerzitetu na kojem ja trenutno studiram i sticao je znanje kod istih ljudi ispred kojih ja sad ucim. Covjek je bio kapacitet nema sta. Svi profesori koji su mu predavali puni su rijeci hvale za njega. Zato mu je i povjereno da on uradi zavrsnu recenziju prijevoda Kur'ana od Besima korkuta. Dakle, njegovo serijatsko znanje niko ne osporava.

@Chupka je pomenula rahmetli Jusufa kako on tuce svoju zenu i da je to ona gledala svojim ocima. Eh, sad da neko ne bi slucajno pomislio da svi oni koje nazivaju "vehabijama" tuku svoje zene, ja sam rekao da nije ispravno uzimati djela psihicki oboljele osobe i time dokazivati nesto na "globalnom planu".

Tema je o sjenickoj raji i sjenickim "vehabijama" i ne znam kakve veze ima jedan covjek koji je iz Tuzle sa sjenickom rajom.

Rahmetli Jusuf jeste imao psihickih problema i to su znali svi ljudi oko njega. Medjutim @NeXeN covjek se lijecio, nije da se nije, al' nije svaka psihicka bolest i izleciva. A doktori ga nisu smatrali toliko opasnim po okolini da bi ga drzali u izolaciji.

I neznam @Sjenicka otkud ti izvuce da ja mrzim covjeka, ako sam rekao jednu istinu o njemu. Meni je, naprotiv, bas bio drag. I molim te ne govori o tudjim osjecanjima onako bez dokaza.
ebu_hamza is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #48
SJENICKA
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 30
Default

SJENICKA is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #49
hanna
Gost
 
Posts: n/a
Default

halilce,respekt za upozorenje,neznam kako ljudi uopste imaju pravo suditi o necemu sto znaju samo iz price i to onih koji mrze doticne osobe
  Reply With Quote
Old 26-06-2008   #50
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ljudi kazem vam ja. Ako pogledate Sultanove postove, on samo dodje, zapocnbe neku ovako osetljivu temu i ode. Nema ga jedno vrijeme, i opet se pojavi sa istom misijom. NEznam ko ga salje i sta mu je cilj, ali sa ovom temom je uspeo. Dajte da se smirimo, da ne napadamo jedni druge bez potrebe. Citajuci ove postove vidim da smo svi u pravu, svako na svoj nacin. Ja se nebi ni oglasio u temi da nije pocelo prozivanje medju vama.

Selam za sve vas i dajte da pokazemo da smo dovoljno pametni da ne damo da nas neko sa strane poljulja ovako.
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #51
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

E da samo da dodam, sultan do 24.12.2008 god. nece biti sa nama... Zamolio me da ga banujem, posto ni sam ne zna ko je i sta i od cega je...

Pozzz
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #52
ebu_hamza
Registrovan
Početnik
 
ebu_hamza's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Medina
Posts: 32
Default

Ma nema on vremena od svojeg "sultanovanja". Izgleda da on koristi u svom sultanatu onu taktiku "zavadi pa vladaj".
ebu_hamza is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2008   #53
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Da nam se Allah smiluje...zar cemo dopustiti da neko samo tako dodje i pokvari odnose medju nama...cemu svadja..uopste ne vidim ralog za to!!!Slultan ocigledo dodje samo da zapocne raspravu i ode......sto Grujan kaze!!!Da nas Allah dz.s uputi na pravi put...lla illahe illalah!!!
  Reply With Quote
Old 26-06-2008   #54
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

...ehhh ovako......

Sultanu kao da je potreban materijal za trac i dokolisanje...Nije mi jasno zasto ih bar ne zovu Muhammedovci ili ucenjaci Muhameda sina Vehabovog?
Tos u braca i sestre u vjeri-ljudi-koji vjeruju u Allaha dz.s i sljedbenidi Muhammeda s.a.v.s!

KO JE BIJO VEHAB???

Sejhul-islam MUHAMMED IBN ABDU-L-VEHAB...

SEJHOVO RODJENJE I UZRAST...
Sejhul islam,Muhammed bin Abdul Wahab se rodio 1115 god.po Hidzri u gradu Uyainah ,70 km sjeverozapadno od Rijada,u zemlji dva harema...
Pripadao je visoko obrazovnoj i postovanoj porodici,njegov otac Sejh Abdul ibn Wehab bin Sulejman je bio postovani Sejh poznat po pravednosti,nasljedstvo od njegovog oca Sulejmana bin Alija,reisa uleme i vrlo sposobnog u predavanjima,jeziku i hutbama....

SKOLOVANJE....
Sejhul-Islam je stekao svoje prvo skolovanje od svog oca.Bio je izuzetni intelegentan pa je postao Hafiz u svojoj 10-oj godini...
Izucavao je knjige tefsita,hadisa i fikha...osim toga veoma je voleo da izucava djela ulleme ranijih generacija narocito djela Sejhul-Islama ibn Tejmije kao njegovog ucenjaka ibn Qajima...bio je dobar poznavaoc svih njegovih djela....
Kad je postao punoljetan,otisao je da obavi hadz i da se poducava kod uleme iz Mekke...zatim je nastavio za Medinu gdje takodjer srece poznatu ulemu iz tog vremena...i gdje stice znanje,pre svega,od dva Sejha:Abdullaha bin Ibrahima bin Saida an Nedzdija i Muhammeda Hajat Sindija....Nakon toga odlazi za irak i Basru gdje stice jos znanja

STANJE U NEDZDU....
U isto vrijeme stanovnistvo Nedzda je bilo zapalo u musricka djela i predislamske obrede.Stenje,kaburi,zli duhovi,i ludjaci su se smatrali svetcima....Bez osnovne price i bajke su bile zamjenile Hadis i Kur"an."Ulema"koja je bila zainteresovana za dunjalucke koristi je jos vise zavodila stanovnistvo,drustvo je bilo pod kontrolom magicara i laznih proroka.Niko se nije usudjivao da him se suprodstavi.Ni Mekka ni Medina kao i Jemen nisu bili postedjeni ovog dzahilijeta i sirka...

POCETAK DAWE...
Sejh je bio duboko potresen stanjem stanovnistva...jos ga je vise bolelo sto niko nije bio spreman da povede narod iz ovog mraka na pravi put....bilo je ocito da takvo dijelo vodi u direktan sukob sa ovim nasilnicima,jer su oni pribavljali dunjalucke koristi od ovakvih djela.To je znacilo da se treba spremiti za sve oblike torture i otpora koji ce sebicni dunjalucari pruziti,ali,Sejh je bio odlucan da povede dzihad protiv dzehla i sirka...Njegova dawa je pocela pozivanjem naroda u tewhid i upucivanjem prema Kur"anu i Sunetu.Pozivao je Ulemu da se strogo drzi Kur"ana i Suneta,zestoko se borio protiv bilo koga ili bilo koje alima,ako su im se pogledi razlikovali od Kur"ana i Suneta.

Sejh je bio hrabar i pun zelje za radom,srzao je dersove,razgovarao sa ulemom i pozivao ih da mu pomognu u borbi protiv sirka.Mnoga ulema Mekke,Medine i Jemena su mu se odazivala i podrzavala ga,ali je bilo i mnogih sebicnih "alima"koji su ga kritikovali i drzali se daleko od njegovih poziva...
Mnogo puta su se takvi digli protiv sejha ali je on i nakon toga nastavljao svoju dawu,,,putujuci kroz Zabir,Ahsa,Huraimala stigao je u Ujainu.
DOLAZAK U UJAINA...
U to vrijeme Ujainom je vladao Osman bin Hamid bin Mamar.On se obradovao Sejhovim dolaskom i obecao mu svaku vrstu pomoci u njegovoj dawi.ovdje je Sejhova dawa dozivjela veliki uspeh ,a on sam je postao cuven medju narodom ,pa su mu se ljudi poceli odazivati i dolazili su sa svih strana.Uz pomoc emira ove pokrajne Sejh je uspio da pocisti ovo podrucje od raznih "svetih"kamenja i raznih oblika sirka.Popularnost Sejha je bila velika.jedne prilike je cak dosla jedna zena i priznala da je pocinila blud,pa je trazila da bude kaznjena.Sejh je prvo proverio da li je ona mentalno zdrava,da li ovo cini dobre volje ili je na to prisiljena.kad se sve ovo istrazilo i vidjelo da je ona to ucinila svojevoljno i da je to njena licna zelja Sejh je presudio o radzmu(kamenovanju_serijatskoj kazni za zina)

NAPUSTANJE UJAINE I PRLAZAK U DARIJU...
Kad je Emir Ahse i njegove okoline ,Sulejman bin Uraiar,saznao za popularnost Sehja medju narodom pobojao se za svoju vlast i odlucio da ga unisti,tako da je zaprijetio Emiru osmanu(kod kojeg se Sejh nalazio)da ubije Sejha!Emir osman je bio puno slabije moci od Sulejmana ,pa je on upoznao Sejha sa novonastalom situascijom i predlozio mu da ucini hidzru u Dariju.
stanovnistvo u dariji je veoma dobro poznavalo Sejha i njegovu dawu.Tamo je bio Muhammed bin Suad,koji kad je cuo za dolazak sejha za njegovo podrucje,otisao i licno ga podsetio.MUhammed bin Suad je bio iz pobozne porodice i sam je zainteresovan za islam.njemu se svidelo Sejhovo pozivanje u tewhid,njegova borba za Kur"an i Sunet.

PRISTANAK NA SIRENJE DAWE...
Sejh him je obijasnjavao kako su Muhammed s.a.v.s i njegovi ashabi cinili dawu i dzihad na Allahovom putu,izdrzavali sve nevolje i cinili sve sto su mogli ulazuci sve napore.Sejh je upoznao Emira sa svim ovim i uvjerio ih da him Allah garantuje svoje zadovoljstvo na ahiretu i pobjedu na ovom svijetu ukoliko se budu iskreno predali borbi na Njegovom putu.Ibn Suad je prisato na ovo i obecao svoju pomoc!

DARIJA,CENTAR DAWE...
To je postalo vrijeme kada se Sejh osecao da se nalazi u okruzenju koje ga podrzava i koje je vise odgovaralo njegovoj dawi.Na njegovim dersovima su prisustvovali svi,Emir i njegova porodicakao i beduini iz okolnih mesta .sejh je drzao dersove tewhida,Kur"an,hadis fikh kao i arapski jezik...Darija je tad dozivjela procvat jer su se ljudi iz okolnih mjesta poceli doseljavati i traziti zanjnje.Kao sto mu je popularnost rasla kod naroda tako je rasla i mrznja fasika prema njemu ,pa su poceli siriti lanu propagandu,potvaraju Sejha za sve i svasta.Sejhova istrajnost i skrenost je cinila da se jedan od njegovih protivnika okrenu i postanu njegovi saveznici...
Sejh je takodjer pozivao-pore dawe-i u dzihad.Delegacije sa cijelog arapskog poluostrva su mu dolazile,davale obecanje da ce siriti tewhid u svojim pokrajinama,zabranjivati zlo i naredivati samo DOBRO!!!
Emir ujeine ga je pozvao da ponovo dodje kod njih i nastavi svoju dawu ,ali je Sejh odlucio da ostane tu gde jeste.mnogo delegacije su poslate u zemlje Sama da uce ljude cistome islamu

ODGOVOR VLADARIMA...
Kao sto je pozivao obican narod tako je i pozivao vladare da se okrenu od sirka i vrate islamu,poslao je pisma vlastima i ulemi u Nedzdu,Rijadu,Khardzu,Qaemu,Hajelu,Wasimu,Sudeiru, Ashi,Mekki,Medini,kao i Siriji,Jemenu,Indiji,Iraku....Mnoga ulema ovih zemalja mu se odazvala .Oni su nastavili borbu za cist islam u svojim mestima,inspirisani sejhovim djelima.

SMRT...
Sejh je cijeli svoj zivot posvetio islamskoj dawi i dzihadu sa krajnjoh iskrenoscu....preselio je na ahiret u Zul Kadetu 1206 god.po hidzri(1792)

REZULTAT DAWE...
Rezultat dawe,dzihada i krajnjeg napora u periodu ud 50 godina na Allahovom putu,bio je da je cijela pokrajna Nedzd vracena u islam,napusteni su svi oblici sirka i narod se vratio u islam ,napusteno je slijepo sledjenje predaka,tradicija i uspostavljen je serijat kao i institucija koja je zabranjivala zlo a naredivala dobro.Mir je zavladao ovim podrucjem,kako u gradovima tako i u pustinji.Nakon preseljenja Sehja ra,njegovi sinovi i ucenici su nastavili sirenje dawe i dzihada na Allahovom putu,medju njegovom djecom najaktivniji su bili sejhovi:AbdAllah bin Muhammad,Husein bin Muhmad,Ali bin MUhammad i Ibrahim bin Muhammad...medju unucima sejhovi:bin Hasan,Ali bin Husein,Sulejman bin AbdAllah.....





  Reply With Quote
Old 26-06-2008   #55
hanna
Gost
 
Posts: n/a
Default

drago mi je sto su neki shvatili svrhu ove teme i prestali sa provociranjem izvesnih osoba...ALLAH JE MILOSTIV
  Reply With Quote
Old 27-06-2008   #56
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

meni neka hallale svi koji su se nasli uvredjeni ili sl.ali mislim da nisam nikoga uvrijedila........
  Reply With Quote
Old 27-06-2008   #57
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Aman, pa ljudi imaju pravo da iznesu svoje misljenje...ne mora se odmah hajka dizati...
Ja stojim iza svojih rijeci uvijek pa tako i sad...mozete da me osudjujete za moje postove...-za sta mislim da nista kompetentni i da nemate prava-, ali ja se ipak ne ljutim i pustam vam na volju....
Pisem ono sto znam i sto sam vidjela svojim ocima, i ako treba ponovit cu to opet...
Sto se tice rahmetli Jusufa-zao mi je sto moram opet da ga pomenem...ja licno o tom covjeku nemam ama bas nikakvo misljenje...sta vise ne zanima me...
kao sto Zlatko rece oni sebi ja sebi...ali se pitam zasto se sve te lose stvari zataskavaju i niko nece o njima da govori...a o dobrima se prica na sav glas...
Ponavljam, nista nemam protiv njega po pitanju, njegovih stavova i vehabizma, ali kada se stavim na mjesto njegove zene onda mi se stvori jedna knedla u grlu...a koliko je danas takvih zena...
maksuz sellam za sve a ne sve a ne samo se pojedince.....
__________________




Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2008   #58
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Subhanallah!!!...sto ste se bas zakacili za Jusufa...sigurno sto je covek bio bolestan kako kazuuu u nekom postu.....!!!Dajte neki lijep primer chupka,,nemojte iz svega izvlacit samo ono najgore....niko ne dize hajku....mislim da sam dala dobar primer nisam trazila bolesne ljude kojima se grijesi cak i ne pisu!!!!A ti kao ne zelis da dizes hajku....a hoces da ponavljas to sto si vec rekla...pa fino..!
  Reply With Quote
Old 29-06-2008   #59
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by NeXeN View Post
Zanimljivo mi ovo pisanje ove sestre o Muhammed ibn Abdulvehhabu, podseca me na biografiju Muhammeda a.s. a ne jednog obicnog covjeka koji je uz pomoc Engleske uspeo da skrene sa pravog puta veliki broj muslimana. Njegov dolazak je najavio Poslanik a.s. u hadisu kojeg biljezi Buhari: "U Nedzdu je fitna i zemljotresi i iz njega ce se pojaviti sejtanski rog" A sto se njegovih sljedbenika tj. vehabija tice i oni su najavljeni u hadisu kojeg boljezi Buhari: "Pojavit ce se u zadnjem vremenu ljudi,mladi a glupi,govorit ce jezikom najboljih stvorenja,ucit ce Kur'an ali on nece prelaziti njihove vratove,izlazice iz vjere kao sto strijela izlazi iz luka kada se odapne" A u drugom rivajetu se kaze: "Po cemu cemo ih poznati o Boziji Poslanice? Po brijanju glave ili kratkom sisanju rece Poslanik" . A u jos jednom rivajetu se spominje: "Kada bih ih zatekao ubio bih ih kaznom naroda Ad" Takodje i hadis o prvom vehabiji,covjeku guste duge brade i obrijane glave koji je dosao Poslaniku i rekao: Poslanice sudi pravedno,boj se Allaha... pa Poslanik rekao: Od drugova ovoga su ljudi koji ce izlaziti iz vjere kao sto strijela izlazi iz luka...." Sta mislite kome odgovaraju ovi opisi????
doslo je do zabune,ja ovo nisam pisao...
obratite se meni ali ce vam odgovoriti moj brat....
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2008   #60
ebu_hamza
Registrovan
Početnik
 
ebu_hamza's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Medina
Posts: 32
Default

Ok NeXeN prihvatamo da je doslo do zabune.

Selam za tebe.
ebu_hamza is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije, zovu


Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ko su vehabije??? Recruit Religija 25 26-05-2009 02:16
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 22:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 01:57


All times are GMT +2. The time now is 14:23. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)