SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Automobili automobili u Sjenici, novosti vezane za automobilizam, oldtimer, vaši ljubimci...

Reply
Old 14-01-2008   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default Automobil koji sam sebe vozi

Automobil koji sam sebe vozi


Zamislite da krenete da se malo sami provozate automobilom i da pri tom sedite udobno zavaljeni u sedištu i razgledate pejzaž oko sebe. Ili da kolima odete u kafanu i vratite se kući bez straha da će vas zaustaviti policija zbog nekoliko popijenih piva. Većina nas o tome može samo da sanja ili da ima izuzetno nesebičnu suprugu koja pristaje da se žrvtvuje u sličnim okolnostima.

Međutim, stručnjaci tvrde da će se automobil koji sam sebe vozi uskoro pojaviti na ulicama.
Protekle nedelje "Dženeral motors" je, u saradnji sa stručnjacima Univerziteta Karnegi Melon, predstavio automobil bez vozača, sa pogonom na sva četiri točka. Sve što vi treba da uradite jeste da unesete svoju destinaciju u satelitski navigacioni sistem i da se prepustite uživanju.
Tehnologija za ovaj sistem već postoji, uključujući uređaje za radarsku kontrolu za vreme vožnje i za slučaj prelaska iz jedne trake u drugu. Neka vozila već imaju i elektronsku kontrolu stabilnosti koja im pomaže da održe ravnotežu prilikom skretanja, kao i senzore za pokrete koji im pomažu da se snađu na zakrčenim gradskim ulicama. Generacija novih automobila uz to ima ugrađene kamere i senzore za parkiranje.
Inženjeri "Dženeral motorsa" tvrde da bi ovakvi četvorotočkaši mogli da se pojave na ulicama za deset godina.
U novembru prošle godine njegov "ševrolet taho", poznatiji pod nadimkom "bos", osvojio je nagradu od dva miliona dolara na takmičenju američkog Ministarstva odbrane. Na tom nadmetanju, vozilo bez vozača je moralo da pređe put od 100 kilometara po imrpovizovanom gradu.
Ovaj automobilski gigant planira da testira automobile bez vozača do 2015. A 2018. ih vidi na ulicama. Lari Berns, potpredsednik odseka za istraživanje i razvoj, kaže: "Ovo nije naučna fantastika. Bavimo se pitanjima zagušenja, bezbednosti, potrošnje goriva i emisije štetnih gasova. Nema nikakvog razloga da ne stvorimo jedan potpuno drugačiji svet." "Zamislite da možete slobodno da razgovarate telefonom, doručkujete na miru i pregledate elektronsku poštu dok vas automobil sam vozi na posao", dodaje on, "to bi bilo zaista fenomenalno."
Po rečima stručnjaka, to je tehnologija koja uskoro stiže i koja će predstavljati veliki napredak jer će nam doneti automobile koji se ne sudaraju. Ta generacija vozila bi, teoretski barem, trebalo da onemogući većinu saobraćajnih nesreća. Vlasnici bi mogli da popiju poneko piće i opet bezbedno stignu kući. Možda nam čak više neće biti potrebne vozačke dozvole. Po tvrđenju profesora Sebastijana Truna sa Stanfordskog univerziteta, takvi automobili bi prepolovili broj poginulih (3.200) na putevima u Britaniji i SAD (42.000).
Zauvek bi bila otklonjena opasnost korišćenja mobilnog telefona za vreme vožnje. Ipak, stručnjaci kažu da neki vozači neće hteti da se odreknu volana. "Najveća smetnja prodoru ove tehnologije biće strast ljudi prema automobilima i vožnji", kažu u "Dženeral motorsu".
Kasnije varijante vozila bez vozača smanjile bi saobraćajne gužve jer bi se zahvaljujući ugrađenoj tehnologiji kola maksimalno približila jedna drugima, kao vagoni kompozicije, pa bi prostor na autoputu bio potpuno iskorišćen. "Ovim ćemo zaista promeniti društvo, kao kada smo s konja i kola prešli na automobil", uveren je Trun.
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 15-01-2008   #2
liliput
Registrovan
Dobar
 
liliput's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: IZMIR
Godine: 39
Posts: 1,759
Default

stavis dijete u auto ubacis kordinate.odvde ga do skole i vrati se .
al ovo bi auto za teroriste dusu dalo,napuni ga dinamitom i posalje ga 200km
__________________
Save water,drink BEER
liliput is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Hehehe liliput utice okolina na tebe,sta da si otisao u Avganistan da studiras ........
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #4
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Quote:
Originally Posted by liliput View Post
stavis dijete u auto ubacis kordinate.odvde ga do skole i vrati se .
al ovo bi auto za teroriste dusu dalo,napuni ga dinamitom i posalje ga 200km
Reci babu da kupi jedan!
Ti sam nećeš ili ne umiješ da OPUČIŠ do Sjenice,hahahahaha
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #5
liliput
Registrovan
Dobar
 
liliput's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: IZMIR
Godine: 39
Posts: 1,759
Default

hehehe.zaboravio sam gde mi je kuca cekam taj aerodrom da se otvori ...


ako Bog da ove godine dolazim....
liliput is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #6
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Jel za novu godinu dolazis
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #7
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Resko ovi hoce da ti uzmu posao, vidis da vozacke uskoro nece trebati.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #8
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Eh da bi da se i ja kutarisem toga........
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2008   #9
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Vozacke? Nateraj punta kolko moze kroz carsiju i eto ti, gotovo
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2008   #10
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

E vala hoce ova tehnika da napravi hadalje od ljudi ...Izgleda da je idiotizam buducnost covecanstva ...
  Reply With Quote
Old 16-01-2008   #11
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Uvijek je bilo protivnika tehnike i razvoja. Sto se mene tice ako bi ovo spasilo samo jedan ljudski zivot vrijedno je svih ulaganja.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2008   #12
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Automobil koji sam sebe vozi...Ipak, stručnjaci kažu da neki vozači neće hteti da se odreknu volana. "Najveća smetnja prodoru ove tehnologije biće strast ljudi prema automobilima i vožnji", kažu u "Dženeral motorsu".
Ja spadam u ovu grupu...nemogu da odolim Audiju.
Razumijem i vlasnike nekih drugih marki automobila koji,nezadovoljni istim,jedva cekaju neke auto-novitete.

Nisam protivnik razvoja i tehnologije...ali sam protivnik automatizacije i robotizacije koja neminovno vodi prema idiotizmu coveka i drustva uopste.
I za mene je zivot svetinja i sa tim u vezi mogu da budem malo neskroman i da kazem da posedujem karticu za doniranje mojih organa u slucaju udesa i moje cerebralne smrti.
  Reply With Quote
Old 16-01-2008   #13
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Oni koji misle da razvoj automatizacije i robotizacije vodi ka idiotizmu su cerebralno (mozdano) mrtvi i vec odmah mogu da upotrebe svoju karticu za doniranje organa.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2008   #14
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by 36310 View Post
Nisam protivnik razvoja i tehnologije...ali sam protivnik automatizacije i robotizacije koja neminovno vodi prema idiotizmu coveka i drustva uopste.
Dakle,kao sto rekoh,nisam protivnik razvoja i tehnologije ali jesam protivnik svega sto ceveka odvraca od razmisljanja...
Nazalost robotizaciji su neki vec platili danak pa zato koriste svaku priliku da Automatski uvrijede coveka i skoce mu za vrat...Kao sto sam vec negde napisao takve prezirem...
  Reply With Quote
Old 16-01-2008   #15
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Heheheee...e sad saznali neki da doniram organe pa pozurili brze bolje da me proglase mrtvim kako bi se docepali onog najvrednijeg u meni...


PS:
Upozorenje!!!
ONAK KO DOBIJE MOJ MOZAK ZAVOLJECETE AUDI...heheheeeee
  Reply With Quote
Old 16-01-2008   #16
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Sto volim kad ljudi sami sebe provaljuju.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2008   #17
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

36310 Mislim da imas dobru poentu, ali bih ja jos dodala da jacanjem tehnologije pada ekonomija, u smislu:

Zamisli,, ako to auto, sto je vrlo vjerovatno krene u upotrebu!, Koliko ce radnih mjesta biti ukinuto... Nevjerovatan broj!! od policajaca na cesti, radnika u zdrastvenim ustanovama, instruktora za obucavanje voznje i mnogo, mnogo toga, ovo su samo banalni primjeri.

Muka me hvata kada odem u ducan i kada vidim da na 50 kasa samo 2 insana rade. Sve sami self checkout (sam skeniras i platis). Cekovi su istorija, svi sve placaju online (godinama),i da ne nabrajam. Za ekonomsku krizu u Americi, kriva je i tehnologija. Tako je vjerovatno i u Evropi, samo sto je $100,00 ekvivalentno 65,00 Eura. Dollar je postao nista.

Ma, treba ostaviti i ljudima da po nesto urade!

Aha, skrenu ja opet!!
O! autu gore: Potrebno je da prodje nekoliko godina upotrebe istoga, da bi se osjecala komotno da ga programiram. Prvo da vidim kako to na drugima izgleda, da se stvori nekakva statistika o njemu. A sta ako mu mali sensor otkaze, "Odes u Hendek"

Koliko puta po nesto novo izadje, pa se nakon nekog vremena povuce iz upotrebe, zbog mana koje su potencijalno opasne po ovo, ili ono...

Nego 36310, ti imas zakonsko pravo da se javis na mobilni telefon ( na mitingu, na sudu u voznji i u svim drugim situacijama) kada to zazelis, u drzavi Georgia, zato sto si Organ Donor.

Znam koliko ti je ovo bitno, heheh

Sala na stranu, Mislim da je to jako plemenito, svaka ti cast!
borichi is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2008   #18
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Upravo si iznijela sustinu onoga na osnovu cega sam izgradio svoje misljenje o raznoraznim tehnicko-tehnoloskim dostignucima...
Vidi jednu stvar @borichi,ja sam citavo moje detinjstvo proveo citajuci naucno-fantasticnu literaturu.Nesto kroz knjige Artura Klarka,nesto kroz stripove a nesto i kroz NF filmove...mastao sam o NLO-ima,o drugim planetama i novim svijetovima...provodio dane da bih skontao Teoriju relativiteta...i onda sam jednostavno naisao na dela Dostojevskog i "spustio se na zemlju" okrenuo se coveku,enigmi njegove egzistencije i svrsi naseg zivota na ovoj planeti...
Ko nije citao "IDIOTA" od Dostojevskog njemu svakako nece biti lako da shvati ovo o cemu smo nas dvoje pokusali da diskutujemo...

Evo jednog kratkog odlomka:

"Ne treba nas zabrinjavati ni pomisao da smo smiješni, nije li tako? Jer, to je istina, smiješni smo, lakoumni, imamo loše navike, dosađujemo se, ne znamo gledati, ne shvaćamo, ama, svi smo mi takvi, i vi, i ja, i oni! Valjda se ne vrijeđate što vam tako u lice govorim da ste smiješni? A ako je tako, zar niste onda dobra građa? Znate, po mom mišljenju, katkad je čak i dobro biti smiješan, pa i bolje je: ljudi lakše mogu oprostiti jedan drugome, lakše se i pomire; ne može se ipak odjednom sve shvatiti, ne može se početi odmah od savršenstva! Da bismo postigli savršenstvo, treba najprije mnogo toga ne shvaćati! A ako prebrzo shvatimo, možda i nećemo dobro sve shvatiti."
  Reply With Quote
Old 17-01-2008   #19
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Napisala sam cijeli elaborat na ovu temu ali sve je rekao Dostojevski :"Da bismo postigli savrsenstvo,treba najpre mnogo toga ne shvacati!A ako prebrzo shvatimo,mozda i necemo dobro sve shvatiti!"
Nisam protivnik tehnike u meri u kojoj mi je ona neophodna da mi olaksa zivot ali iskreno se najljepse osecam u jednoj kucici okruzenoj brdima i sumom;kad god me "sustigne"brzina zivljenja,pomisao na kucicu i mir mi daje snage za dalje.Mozda sam staromodna ali meni je to savrsenstvo!
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2008   #20
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Amerika i Zapadna Evropa su ekonomski razvijene zahvaljujuci razvoju tehnologije. To sto borichi pise da razvoj tehnologije negativno utice na ekonomiju me veoma iznenadjuje jer zivi u zemlji koja je najdalje otisla u razvoju tehnike. Interesuje me da li bi mogla da pravi profesionalnu karijeru bez danasnje tehnike? Vrati se 40 - 50 godina unazad i vidi kako su nasi roditelji ziveli bez tehnike ili vidi kako se danas zivi u nerazvijenim zemljama Afrike i Azije.

Za ekonomsku krizu u Americi (ili to sto oni nazivaju krizom) nije kriva tehnika nego to sto je amerima porastao apetit za luksuziranjem a i svi ratovi koje vode kostaju. To sto oni smatraju krizom je za druge luksuz. Dacu banalan primer: ako nema para da kupi BMW pa se vozi u Audiju je za amera katasrofa dok bi se Audjem odusevili oni koji voze Stojadine i Fice.

Salu na stranu, ja nisam expert za ekonomiju ali prema izjavam Alana Greenspana to sto Americi prijeti depresija je zbog prezaduzenosti Amerikanaca, nigde ne pominje tehnoloski razvoj. Za one koji neznaju Alan Greenspan je bio 20 godina na celu americke centralne banke i dok je bio na toj poziciji imao je najvecu moc u americkoj ekonomskoj politici i time bio najuticajniji covek na svijetu. On i danas svojim izjavama "vedri i oblaci" na svetskim berzama jer ga svi smatraju za izuzetno kompetentnog ekonomistu.

Eto i ja skrenuh sa teme.
adnan is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
automobil, koji, sam, sebe, vozi


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Najlepsi automobil Crni Gruja Automobili 49 07-09-2010 13:32
za koji tim navijate??? liliput Sport 1099 19-03-2009 17:35
Koliko Poznajete Sebe??? sanna72 Ovo i ono 8 01-08-2008 17:33
koji email koristite i zasto ? toomtoom Ovo i ono 20 10-07-2008 02:01


All times are GMT +2. The time now is 11:24. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)