SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Carsijska raja naša poznata raja iz čaršije sa slikama ako može

Reply
Old 02-02-2014   #1
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default Ubistvo KUD-a Jedinstvo - Damir Kabas




Kad sam te, sada daleke, 1998. godine prvi put ušao u prostorije KUD-a "Jedinstvo" u Sjenici, zapahnuo me memljivi miris one oronule zgrade.

Prostorija je imala neki čudan, metalan ukus. Da li je to bilo zbog šteka ispušenog Winstona 100'S, koji je tada bio popularna cigareta, a koju su pušili mahom svi koji su ispunjavali tu prostoriju ili nečeg drugog, ne bih znao reći. Znam samo da taj miris i danas osjećam i da mi budi uspomene na to vrijeme. Valjda zato što sam bio dijete, a dječje uspomene se prvo vežu za mirise i prve vizuelne doživljaje.

Sjećam se i starog, raštimovanog pijanina i njegovih izlizanih pedala. Sjećam se i ofucane kožne fotelje u kojoj je sjedio, sada rahmetli, Asim Vrcić, tada predsjednik KUD-a te kičastog jarkocrvenog kanabea i fotelja u istom tonu. Još vidim onaj "spušteni" plafon od prašnjave trske, razigrano kolo momaka i djevojaka obučenih u narodne nošnje Srba, Crnogoraca i Bošnjaka naslikano na zidu na plavoj pozadini. Svega se sjećam. Čak i šara na šoljicama za kahvu koja se kuhala u "katafi".

Čini mi se, iz ove perspektive, da prostorije KUD-a nikad bolje nisu izgledale. Jer, tad se radilo. Glumilo, sviralo, pjevalo, igralo. Tad se baš radilo. Nije moglo ni petnaest dana proći, a da KUD ne prikaže makar jednu predstavu, tamburaši odsviraju "tezgu" ili nastup, a kamoli jednog dana da omladinci rock banda Uranium ne probaju da "skinu" još jedan Cobainov hit. Te sam godine počeo da se bavim glumom. To je postao moj hobi koji sam volio svim srcem. Ne znam da li zbog adrenalina koji ti puni žile kad se spremaš izaći na scenu ili zbog svega onoga što se dešavalo "iza kulisa" - prvih ljubavi i poljubaca (čak se prva predstava u kojoj sam igrao zvala "Ah, ta ljubav"), prvih pravih prijateljstava i zajedničkih druženja.

Sljedeće godine smo radili sa najboljim rediteljem predstava za djecu iz Beograda, Sunčicom Milosavljević, na predstavi "Alibaba i razbojnici". Bila je to divna predstava. Sunčica je bila izvanredan reditelj, a prije svega pedagog. Nije sramota ako kažem da ulogu Alibabe smatram svojom životnom, jer sam se tako svojski trudio da portretiram tog pustinjskog razbojnika. Kažem namjerno životnom, iako se ne bavim sada glumom. Mislim, ni tada nisam bio profesionalac, ali baš mi je zato to vrijeme tako drago u sjećanju - što ništa nije bilo profesionalno (čitaj "obavezno"), a sve je odavalo takav dojam. Nikada gori uslovi u KUD-u, a nikada više poleta, konkretno u dječjoj dramskoj sekciji, nikada više predstava, gostovanja, putovanja. I sve u uslovima u kakvima je danas nezamislivo raditi.

Prođem sada, kad dođem u Sjenicu, pored one oronule zgrade i uvijek nesvjesno bacim pogled na prozorska okna KUD-ovih prostorija. Potajno se nadam da ću ugledati svjetla ili otvoren prozor kroz koji ću čuti graju one dječurlije koja vrišti od sreće, razdragana igrom i predstavom, srećna što ima priliku da se druži tu, a ne na ulici... Pitam tako svoga pobratima i prijatelja, pošto je on stalno u Sjenici, dešava li se išta u "društvu", kako smo zvali KUD "Jedinstvo", a on odmahuje glavom i sa sjetom govori da to nije "ono vrijeme kad smo mi glumili".

Čujem da slabo ko i zalazi u one renovirane, moderne prostorije. I ja sam jednom svratio lani - vidio sam da je namještaj nov, zidovi prekrečeni, "spušten" je plafon, al' nema one trske, nego su za to korišteni novi, moderni materijali. Imao sam osjećaj da i dalje mogu da vidim ono razigrano kolo omladine na plavom zidu, a iznad kojeg je pisalo KUD "JEDINSTVO". Osjetio sam, doduše, da je onaj memljivi miris nestao. Začudo, pijanino je bio tu sa sve svojim izlizanim pedalama. Miran, šutljiv, sklopljen i povučen u svoj hal. Kao da trpi bol i proklinje gravitaciju koja ga drži na tom mjestu, kao da se osjećao ukletim... 2000. godine su neki čaršijski gulanferi došli i obili vrata KUD-a u namjeri, vele, da "istjeraju" Asima Vrcića. Pričalo se tada, a dijete sam bio pa nisam mogao znati, da on više nije podoban da bude predsjednik KUD-a i kako treba dovesti "nove" ljude.

Mislilo se, sada to vidim, na one koji će biti u KUD-u, ne radi KUD-a, već radi fotelje, interesa ili ko zna čega sve ne. K'o da se tu imalo šta ukrast' i ofajdit'. Pa, mi smo jedan sok i "Jaffe" keksa "na mjeru" znali srkat' i žvakat' poslije predstave, nas dvadesetoro djece. Al' nama je i to bilo dosta. Ovima što su došli to nije bilo dovoljno. Helem, istjerali su oni Asima i postavili svoje ljude. I umro je kasnije Asim, nikad ne prežalivši što su ga na tako sraman način istjerali iz "njegove kuće", jer KUD je bio njegova kuća, njegov dom koji je volio kao što svako svoj dom voli. A, srećom pa ima ljudi koji su upamtili šta je sve taj čovjek uradio za kulturu u Sjenici pa je postao sinonimom za tu riječ. Doduše, pamtimo i mi mlađi. Nije mi se jednom desilo da odem negdje na neku kulturnu manifestaciju, a da me ne pitaju ljudi, kad kažem da dolazim iz Sjenice, o rahmetli Asimu Vrciću.

Eto, to je bio Asim - baš sam dobru riječ upotrebio - sinonim za kulturu u Sjenici. Mi, djeca, nastavili smo i dalje raditi, glumiti i praviti predstave i priredbe, ali je sve to gubilo snagu, polet i lahkoću. Vremenom se sve stišalo. Onda su nam zatvorili bioskop, a s njime i jedinu pozorišnu scenu koju smo imali u gradu. Trudili smo se, istina, i tada da ne dozvolimo amaterskom pozorištu da zamre u Sjenici pa smo se snalazili dajući predstave po salama škola, obdaništa, čak i u menzama. No, na kraju se i taj plamen utulio. Sve je stalo. Zamrlo. Kao da je neko baš to i htio i čekao. A, neko doista jeste čekao i sada pokušava da zatre ime tom istom KUD-u. Biva, vele, kad mogu Srbi da imaju svoj KUD "Njegoš", možemo i mi svoj "Gajret".

Hoće bošnjački dušebrižnici opet po nacionalnoj osnovi da prave udruženja, da opet dijele narod i svrstavaju se u etničke torove. Jer, tobož', manji si Bošnjak ako nemaš svoj KUD, a Srbin ima. Ja sada javno pitam ove ljude koji se zalažu za stvaranje "Gajreta" u Sjenici - da li znaju uopšte da je "Jedinstvo" nastalo baš ujedinjenjem "Gajreta" i "Njegoša" 1944. godine? Da li znaju da je to društvo baš zbog toga i dobilo ime "Jedinstvo", jer je ujedinilo Srbe i Bošnjake Sjenice u jednu ustanovu? Da li znaju da je ono simbol međusobnog uvažavanja, poštovanja i međuetničke tolerancije u Sjenici? Ako i znaju, zašto onda hoće da prave novo društvo, a ovo gase? Da li su svjesni da KUD "Jedinstvo" umire i da mu je potrebna reanimacija, inače će sve vrijednosti koje ono simbolizira odumrijeti zajedno s tim društvom? Ako jesu svjesni i ako znaju, onda svjesno rade na tome da zatru sve ono što "Jedinstvo" znači i jeste. Svjesno ubijaju "Jedinstvo", a time i kulturu Sjenice.

Nadam se da još ima odgovornih ljudi u Sjenici koji makar i slično misle kao ja i koji će uraditi nešto da se ovo društvo ne ugasi, jer ako ne urade ništa, onda će biti ništa manje do saučesnici u njegovom umorstvu. Ja ne pristajem da budem saučesnik i ovim putem javno iznosim svoje protivljenje gašenju ove kolijevke kulture sjeničke čaršije. I poručujem svojim sugrađanima da imaju na umu jedno: ko ubije "Jedinstvo", ubio je kulturu Sjenice.


Damir M. Kabaš, s.r. Sarajevo, 01. februar 2014. godine
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 02-02-2014   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

ovog momka, tada decaka, bas sam i upoznao u tim prostorijama tada.
ono sto znam, trudio je se tada, i video sam da glavu ne nosi samo zbog sisanja.
slucajno, putem interneta, imao sam priliku da ga jos jedan-dva puta cujem ili vidim indirektno i mislim da ostao dosledan sebi i nisam promenio misljenje o njemu.

ne znam ga dobro, samo tada kada je jos dete bio, pre 12-13 godina.

mislim da je nesto i studirao vezano za zurnalistiku ili sl.
eto, nas je, sjenicanin je, izrazio je zelju da bude ovo objavljeno ovde i mi to ispunjavamo.

zelimo mu srecu u svemu, a mi smo tu za ono sta i koliko mozemo.
STRANAC is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
damir, jedinstvo, kabas, kuda, ubistvo


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:04. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)