SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Sandzaka naleteli ste na zanimljivu vijest a vezana je za sandžak, onda joj posvetite novu temu

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 14-07-2009   #1
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default Pamti zivot u Otomanskom carstvu i kralja Nikolu

Džemila Kožar rođena u 19. veku
Pamti život u Otomanskom carstvu i kralja Nikolu

Autor: Enes Halilović </SPAN>| 14.07.2009. - 05.00

Novi Pazar - U selu Radmanci, kada se s Pešterske visoravni pređe na oblast Bihor, koji pripada Crnoj Gori i beranskoj opštini, živi Džemila Kožar, starica, još uvek krepka, raspoložena i zdrava. Po zvaničnim knjigama, Džemila Kožar ima 110 godina, a po tvrdnjama njenih rođaka Džemila je već u 116. godini života.

- Znam da sam rođena u 19. veku jer sam u vreme odlaska Turaka sa ovih prostora bila već starija devojka. Moguće je da imam i više od 110 godina, jer me moji nisu na vreme upisali. Tada su decu upisivali samo hodže i popovi - kaže Džemila.
Iako u godinama na kojim joj retko ko ne bi pozavideo, Džemila kaže da je i zdravlje odlično služi.
- Malko me vid izdaje, ali sam srećna što me noge dobro služe - kaže ova starica koja je preživela mnoge vlasti, države i ratove.
Živela je i u Otomanskoj imperiji, potom u Crnoj Gori kojom je upravljao kralj Nikola, potom je preživela I svetski rat, kako kaže "prvog Švabu", a kasnije je živela kroz Kraljevinu SHS, Kraljevinu Jugoslaviju, preživela je italijansku okupaciju u II svetskom ratu, a potom FNRJ, SFRJ, SRJ, a sada živi u Republici Crnoj Gori.
- Ne mogu mnogo da hodam, ali izađem ispred kuće, ugrejem se na suncu, vidim komšije. Često sednemo ispred kuće i uz kafu se prisećamo nekih davnih vremena. Sećam se ratova, bežanja, gladovanja… Svega je bilo, a nadam se da će buduće generacije živeti lakše nego mi - kaže Džemila.
Ona je uvek bila umerena u svemu, naročito u jelu.
- Televiziju ne gledam, ali sam uvek volela da čujem kad neko lepo peva na veselju. I ja sam nekad lepo pevala, ali sada ne mogu - kaže ova starica.
Džemila Kožar je rodila petoro dece i ima više od sto potomaka. O njoj danas brine unuk Džemil Kožar.
- Uvek je smirena, raspoložena je, voli lepu reč, a i sama je dobra osoba - kaže unuk i dodaje da je Džemila do pre nekoliko godina uspevala da udene i iglu u konac.
Poznato je da u ovom kraju ima dugovečnih ljudi. Bahtjar Košuta iz Hotkova živeo je 126 godina, a Draguna Martinović iz sela Jarebice 119 godina.



Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
život, carstvu, kralja, nikolu, otomanskom, pamti, život


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:03. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)