SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz Bosne i Hercegovine dosta zastupljena država kod nas... nešto zanimljivo smestite ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 02-02-2009   #21
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Sahranjena majka Ede Maajke


Danas je na gradskom groblju u Brčkom pokopana majka repera Ede Maajke. Pogrebu je nazočilo nekoliko stotina ljudi, od rodbine do prijatelja, susjeda te Edinih prijatelja iz Brčkog, Tuzle, Sarajeva i Zagreba. Njezin lijes u grob spustili su Edo i njegov brat Nermin, prenosi index.hr.

59-godišnja Azemina Osmić objesila se u njihovoj obiteljskoj kući u brčanskom naselju Mujkići. Nju je na prvom katu obiteljske kuće navodno pronašao njen suprug Fehim Osmić, koji je pozvao susjede u pomoć, te je žena prevezena u Medicinski centar Brčko, gdje su je liječnici pokušali oživjeti, ali bilo je prekasno.

Kako su pisali mediji, prema izjavama susjeda, ona je imala psihičkih problema, čak je morala piti tablete na koje je često zaboravljala.

Vijest o smrti popularnog je repera zatekla u Tel Avivu gdje je bio u posjeti svojoj djevojci Lilah. Odmah čim je čuo tužnu vijest, Edo Maajka, koji je bio vrlo povezan sa svojim roditeljima, krenuo je prema kući.

Izvor vijesti: Pincom.info
__________________




Chupka_ is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 02-02-2009   #22
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Nesporazumi, sukobi i svađe: Hoće li biti prekrajanja BiH nakon dogovora Tihića, Dodika i Čovića


Dok vlasti svih država u Evropi i svijetu grozničavo traže načina da zaustave ekonomsku katastrofu i evidentnu recesiju, vlasti naše zemlje se bave prekrajanjem unutrašnjih granica! U najkraćem, banjalučki dogovor predsjednika SDA, SNSD-a i HDZ-a - Sulejmana Tihića, Milorada Dodika i Dragana Čovića - i dalje izaziva nesporazume, sukobe i svađe na političkoj sceni i uopšte u javnosti, a BiH sve dublje tone u ponor. Najviše bure izazvala je formulacija iz dokumenta koji su Tihić, Dodik i Čović potpisali, a u kome se kaže da će srednji nivo vlasti u državi biti organizovan po principu četiri federalne jedinice. Nakon toga, svaki od njih to je tumačio na svoj način što je do dramatičnih razmjera usijalo atmosferu u državi. Tihić, Dodik i Čović i ubjeđivali su javnost da na njihovom banjalučkom sastanku nije bilo govora o novim unutrašnjim granicama, ali njihove kasnije izjave najdirektnije su ih demantovale.

"Dogovorili smo princip diskontinutitea teritorija. To znači da teritorijalne jedinice ne moraju biti homogene i da mogu imati dvije i više cjelina čime bi BiH bila još više zaštićena od cijepanja", objašnjenje je Dragana Čovića.Milorad Dodik kaže da je Tihiću i Čoviću stavio da znanja da je Republika Srpska neupitna i da je korekcija granica moguća samo na teritorijama koje nisu u sastavu RS. "Nove teritorijalne jedinice mogu se uvesti samo u Federaciji BiH gdje bi mogao biti uspostavljen distrikt Sarajevo, ali isključivo u okvirima federalnog Sarajeva. Republika Srpska je neupitna i prije će se raspasti BiH nego što će nestati RS.

Naime, Republika Srpska, poslije tri godine naše vladavine, u političkom i ekonomskom smislu stoji najbolje otkako postoji", stav je Milorada Dodika koji stalno ponavlja.Sulejman Tihić sa svoje strane kaže da se radi o okvirnom dokumentu i da na sastanku u Banjaluci nije bilo nikakve priče o novom razgraničenju. Po njegovim riječima, četiri teritorijalne jedinice se baziraju na ekonomskim i infrastrukturnim kriterijima, a predviđaju centre u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Tuzli. Zanimljivo je, međutim, da iz Beograda dolaze informacije da će BiH ostati u jednom komadu, ali podijeljena na tri dijela, odnosno tri teritorijalne jedinice sa već smišljenim nazivima. Pri tome se pozivaju na svoje dobro obaviještene izvore u vrhu SDA, SNSD-a i HDZ-a. Po tim informacijama koje objavljuje i dio beogradske štampe, jedna teritorijalna jedinica bit će Republika Srpska, druga Herceg Bosna, a treća Bošnjačka unija! Takođe se tvrdi da će time HDZ ispuniti davnašnju želju da u BiH postoji i treći, hrvatski entitet.

Ne treba zaboraviti da Milorad Dodik stalno ističe da Republika Srpska i njene vlasti nemaju ništa protiv da Hrvati dobiju svoju teritorijalnu jedinicu i da će im on u tome pomoći. Takođe je bitno prisjetiti se da je HDZ još 2002. pokušao da stvori takozvanu hrvatsku samoupravu u BiH, ali su tadašnja Alijansa za promjene, koja je bila na vlasti u BiH, a posebno tadašnji federalni premijer Alija Behmen, naravno uz pomoć prije svih Amerikanaca, uspjeli da razbiju tu namjeru. Potpuno je nezahvalno prognozirati hoće li išta u svemu ovome biti jasnije nakon 23. februara kada će se u Mostaru ponovo za stolom naći Sulejman Tihić, Milorad Dodik i Dragan Čović koji tvrde da su našli zajedničko rješenje za budućnost Bosne i Hercegovine.

Prošle sedmice Milorad Dodik je kazao da Republici Srpskoj pripada 49 odsto površine BiH i da će tražiti proširenje tog entiteta kako bi namirili "ono što nam pripada". Neki banjalučki izvori kažu da on ima namjeru tražiti da Republici Srpskoj pripadnu opštine Grahovo, Drvar i Glamoč, koje naziva najsrpskijim opštinama, a koje su sada u sastavu Federacije BiH. Ako bi taj zahtjev prošao, nejsno je kako bi FBiH namirila gubitak te tri opštine.

"Teritorij mogu imati samo država i federalne jedinice. Kada Tihić, Dodik i Čović svom navodnom dogovoru dodaju da te teritorijalne jedinice imaju zakonodavnu i izvršnu vlast, to je onda jedan kroz jedan federalna jedinica. Očigledno su to Dodik i Čović mudro ili podvalili Tihiću ili on možda svjesno ulazi i provodi neku politiku za koju se do sada nije javno zalagao... Nemam čvrste dokaze, jer je nemoguće prodrijeti u Tihićevu glavu, međutim osobno smatram kako je predsjednik SDA instrumentaliziran i kako u stvari provodi politiku nekih uticajsnih bošnjačkih krugova i elita koji bi na neki način prihvatili svoju teritorijalnu jedinicu, ali ne žele o tome javno govoriti pa to rade preko Tihića", izjavio je juče advokat Krešimir Zubak, predsjednik Glavnog odbora HSS-NHI.




Izvor vijesti: RTVTK
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2009   #23
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

AS Dreamers dospjeli na stranice bošnjaci.net


Potaknuti spotom hip-hop grupe „AS Dreamers“ „Jel' Gaza gdje je nekad Sarajevo bilo“ koji je promoviran prošlog vikenda u galeriji „Boris Smoje“ u Sarajevu, internet mrežom potražili smo članove grupe Amira Muminovića i Samir Karića, da porazgovaramo sa njima, da čujemo razmišljanja mladih o situaciji u BiH, političarima, preživjelim žrtvama genocida..., šta ih je potaklo da snime spot, da ga posvete Sarajevu i Gazi, Bosni i Palestini.

Ovi naši mladi momci, kao dječaci su prošli kroz bosansku ratnu gologotu, i izbjeglištvo... Vratili su se u rodni kraj odakle su bili protjerani. Nekada su ih zvali proganicima, danas ih zovu povratnicima. Ipak, oni su u svojoj kući, svojem rodnom kraju, na bosanskom topraku kojeg i danas raspomećene veliko-nacionalističke horde zla razvlače... Režiju spota su uradili mladi sarajevski umjetnici Sabrina Begović, Nejra Hulusić i Nedim Alikadić, a tekst i muziku Amir i Samir.

Samir Karić – rođen je u Zvorniku, apsolvent je na Filozofskom fakultetu u Tuzli, Odsjek žurnalistika.

Amir Muminović – rođen je u Tuzli, student je treće godine na Filozofskom fakultetu, Odsjek Bosanski jezik.

Bošnjaci.Net: Recite nam nešto o grupi „AS Dreamers“?

Muminović: Hip – hop grupa „AS Dreamers“ osnovana je prije šest godina. Članovi grupe su Samir Karić i moja malenkost, Amir Muminović. Mi dolazimo iz Hajvaza – jednog malog naselja, koje je smješteno na području općine Osmaci, a između Kalesije i Zvornika. Do sada smo snimili preko 25 pjesama, a jednina profesionalna pjesma je urađena na predstavu „Klasni neprijatelj“ reditelja Harisa Pašovića. Muziku, tekstove i sve ostalo radimo, naravno sami.

Bošnjaci.Net: Kažete da pripadate hip-hop muzičkom pravcu, da li je to malo neobično za bosansko podneblje?

Muminović: Naravno da jeste. Ova muzika je loše prihvaćena u našem društvu. Imate ekipu ljudi koji su okupljeni oko FMJAM-a, imate Edu Maajku i Frenkija i to je to. Oni su nešto napravili na ovim prostorima sa hip – hopom, ali sumnjam da mogu živjeti od ove muzike. Ovo je, ipak Balkan. I ovdje je još uvijek folk muzika broj jedan, a to je veoma loše.

Bošnjaci.Net: Kako je spomenuti pravac prihvaćen kod mlađih?

Muminović: Ako u sve to uključimo i strani i domaći hip – hop, slobodno možemo reći da je ta muzika loše prihvaćena. Ne znam, valjda je to do našeg mentaliteta.

Bošnjaci.Net: Kroz stihove vaših pjesama oslikavaju se poruke, šta je to što najčešće naglašavate?

Karić: Mi smo početkom 1992. godine protjerani iz naših domova. Naše kuće su zapaljene, a mi smo djetinjstvo proveli u izbjeglištvu. Bili smo gladni i na tuđem. Nekad 1999. godine smo se vratili kući i počeli sve ispočetka. Danas živimo u podjeljenoj zemlji, punoj korupcije i kriminala. Iz ovoga što sam rekao možete pretpostaviti o čemu najviše pišemo i repamo. Pa najčešće su to neke ratne teme, Srebrenica, trenutna situacija u zemlji, nepravda, a nađe se i neka ljubavna tema.

Bošnjaci.Net: Nošeni stradanjem stanovnika Gaze, posebno djece, koje izraelska vojska nemilosrdno ubija. Genocid se sprovodi nad njima! Tim povodom u Sarajevu ste održali promociju spota „Jel' Gaza gdje je nekad Sarajevo bilo“. Šta je vas kao Bosance motiviralo da napišete stihove koji ukazuju na stradanje građana Sarajeva jučer i Gaze danas?

Karić: Ja sam svaki dan razmišljao o tome. Pratio sam izvještaje iz Gaze i sve mi je to teško padalo, jer smo i mi slično preživjeli. Onda mi se javila mlada rediteljka Sabrina Begović, moja prijateljica iz Sarajeva, koja je zajedno sa njenom kolegicom Nejrom Latić – Hulusić htjela da uradimo pjesmu i spot. Napravili smo vezu između Sarajeva i Gaze. Gledajte, i u Gazi, a i u Sarajevu su ginuli nedužni, ubijana su djeca, gađana porodilišta i bolnice. Ja koliko znam, ubijanje djece i nedužnih nije borba protiv terorizma. Mislim da mi koji smo sve ovo preživjeli trebamo reagovati, jer ako šutimo onda po nekoj logici odobravamo zločine. Ja znam da mi ne možemo puno utjecati na ishod takvih ratova, ali možemo protestvovati, dati moralnu i materijalnu podršku. Svi stanovnici Bosne i Hercegovine trebaju reagovati!

Bošnjaci.Net: Smatrate li da će ovaj spot probuditi naše uspavane mozgove?

Muminović: Naravno da neće. Vidjeli smo snimak na kome vojničići iz „Škorpiona“ ubijaju šest izgladnjelih srebreničkih Bošnjaka kod Trnova i nismo se probudili. Vidjeli smo desetine otkrivenih grobnica i nismo se probudili. Vidjeli smo hiljade nišana u Potočarima i opet smo uspavani. Tako da mislim da ni spot o Gazi neće puno promijeniti. Ja ne mislim da se samo Bošnjaci trebaju probuditi, nego svakako i Srbi i Hrvati. Jer se trebamo suočiti sa prošlošću i krenuti zajedno naprijed.

Bošnjaci.Net: Da li vi kao hip-hop bend, nakon genocida koji je počnjen nad Bošnjacima osjećate uspavanost preživjelih i nemoć bošnjačke političke 'elite', ili...?

Karić: Ja bih to okrenuo. Mislim da su preživjeli nemoćni, a da su političari uspavani. Oni se uopšte ne bave stvarnim problemima ljudi. Njima su bitniji telekomi, elektroenergetski sektori, pa i grafiti po zgradama. Njih ne zanima smanjenje nezaposlenosti, oživljavanje ekonomije i poljoprivrede...njih ne zanimaju povratnici. Evo, je li se iko udostojio od njih da ode u Konjević Polje i posjeti nenu Fatu Orlović nakon skandalozne presude? Ja koliko znam niko. To je sramota! Njima je bitno da se 11. jula u Potočarima poredaju u prve safove i da glume velike Bošnjake. To je žalosno. Mislim da je konkretno Podrinje zaboravljeno od strane bošnjačkih političara.

Bošnjaci.Net: Da li je nakon svega u pitanju palestinizacija naše domovine i našeg naroda?

Karić: Ako mislite na konačno cijepanje naše zemlje mislim da od toga nema ništa. Ako mislite na stvaranje nekakve državice u kojoj će živjeti Bošnjaci, a RS se otcijepiti, opet mislim da od toga nema ništa. Bila je agresija i ovu zemlju niko nije mogao podijeliti, e pa neće je ni sad. Ja ne znam kako ljudi još uvijek vjeruju u te nekakve nemoguće ideje i priče. Jednostavno, političarima to godi za skretanje pažnje javnosti. Oni se ne žele baviti demobilisanim borcima, penzijama, ekonomskom krizom, plinom, siromaštvom, obrazovanjem...pa izmisle tako neke stvari da skrenu javnost u drugom smjeru. To pokazuju i ovi posljednji „dogovori“ trojice lidera. Opet kažem, ne žele da se bave stvarnim problemima.

Bošnjaci.Net: Kakva je suradnja, odnosno da li uopce imate suradnju sa vršnjacima drugih nacija i religija u BiH?


Muminović: Saradnja je odlična sa svakim ko želi sarađivati. Nama to uopšte ne predstavlja problem. Evo, recimo dok smo radili u Sarajevu na predstavi „Klasni neprijatelj“ stanovali smo zajedno sa jednom od najboljih srbijanskih glumica, Lidijom Stevanović iz Novog Sada. Jedna stvarno dobra osoba, koja nam je izuzetno draga. Ona je osjetila Miloševićev režim na svojoj koži i mi je potpuno razumijemo. Također, mi studiramo u Tuzli – gradu koji nije opterećen nacionalizmom i tamo imamo prijatelje svih nacija. U Sarajevu imamo prijatelje Srbe, Bošnjake i Hrvate...Za saradnju smo sa svim ljudima koji su normalni bez obzira na naciju i vjeru.

Bošnjaci.Net: Na YouTube je već postavljeno puno materijala srpskih hip-hop i drugih grupa u kojima pozivaju na mržnju, na klanje Bošnjaka, čišćenje Bosne itd. Kako vi to doživljavate?

Muminović: Ja iskreno nisam vidio te snimke. Ali ako je to neko radio, onda je to primitivac neki. Ja ću to opet okrenuti. U Srbiji postoji jedan momak koji se zove Marchelo. On je hip – hoper – jedan od najboljih na Balkanu. Da pojasnim, ono što Nataša Kandić govori u nevladinom sektoru, on to govori kroz hip – hop samo na drugi način. Ja ga tako vidim. A to pozivanje na klanje, mislim da su ta vremena prošla. Mogu oni pozivati koga hoće i šta hoće. Kakve im koristi, nije ovo početak 90-tih godina.

Bošnjaci.Net: Šta se u BiH treba uraditi za bolji život svih?

Karić: Treba raditi i djelovati. Loša je situacija u zemlji. Ja sam uvijek bio optimista, sad sam nekako sve veći pesimista, ali opet, volim ovu zemlju i ostajem u njoj.. Mislim da mladi trebaju što više učiti i raditi, kako bi mijenjali situaciju. I odgovor na ovo pitanje zahtjevao bi mnogo vremena. Ali mislim da bi pažljivije trebali birati vlast i kad je izaberemo da je natjeramo da što više radi. A onda trebamo krenuti i od toga šta mi možemo uraditi za našu zemlju. Možemo za početak poštivati saobraćajne znakove, ne bacati smeće, ne davati po 10 KM policajcima, ne upisivati se na fakultete preko štela, ne ispijati samo kahve...i tako dalje...
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2009   #24
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Povodom obiljezavanja 5.februara-Dana sjecanja na poginule gradjane Sarajeva od 1992-1995.god. i 15. godisnjce stradanja civila na pijaci Markale,danas je u Narodnom pozoristu bila odrzana kommemorativna sjednica.Nakon kommemoracije na mjestu gdje je 1994.god. poginulo 67 Sarajlija,a 142 ranjena,polozeno je cvijece.


Da se malo podsjetimo!








__________________
'Ja sam neka druga vrsta,ja bih iskreno.U meni je srce ostalo.'

Last edited by ursuljanka; 05-02-2009 at 16:44..
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #25
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Svrzina kuca
predctavlja kulturu stanovanja gradske muslimanske porodice s kraja XVIII i kroz XIX stoljece.Kucu je sagradila ugledna sarajevska porodica Glodjo,ciji je jedan od clanova poznati kadija Munib ef. Glodjo bio poznat po borbi za autonomiju Bosne u okviru Osmanskog carstva.Ostavsi bez muskih naslednika,kuca porodicnom vezom prelazi u vlasnistvo takodjer ugledne porodice Svrzo.
(Rarica i ja smo imale prilike da to obidjemo i evo da podijelimo sa vama).Obilazak je organozovao Centar kralja Fahda.
GetAttachment[11].jpg

GetAttachmentCA6V7X60.jpg

GetAttachmentCA7S22OH.jpg

GetAttachmentCA63CP30.jpg

GetAttachmentCA933CSW.jpg

GetAttachmentCAD5UME9.jpg

GetAttachmentCAIJQBBG.jpg

GetAttachmentCAJ5LRTX.jpg

GetAttachmentCAKY2L91.jpg

GetAttachmentCAN7GWJ4.jpg

Last edited by ursuljanka; 17-02-2009 at 17:52..
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #26
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Lijepo nema sta.
  Reply With Quote
Old 17-02-2009   #27
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Krasno!!!!!

Slike to doista i potvrdjuju!
Je li ova kuca u Sarajevu? Je li otvorena za javnost, ili se mora obilaziti sa nekim organiziranim turama? posto procitah da je obilazak izveden u organizaciji; "Centar Kralja Fahda". Tacnije, zanima me, moze li se neko otici i vidjeti ta kuca svaki! dan (naravno u neke radne sate)!? Placa li se ulaz?...
Ako ti nije tesko da nam napises malo o tim detaljima.... please! ne bilo ti zapovidjeno

Hvala,
borichi is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #28
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

E da, i napisi nam molim te u kojem djelu grada se nalazi ta kuca
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #29
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Kuca jeste u Sarajevu,to je miuzej sada,moze da se poseti i pojedinacno i u grupama.Ima vodic.Ulaz za jednu osobu je 2 KM.Kuca je u starom dijelu grada,iznad Sebilja(iznad Bascarsije).Ako budete u prilici-nikako ne propustite,ja sam jos pod utiscima.
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #30
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Hvala ursuljanka
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #31
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Posto vam se svidelo evo jos par slicica.

GetAttachmentCAZDFP1F.jpg GetAttachmentCAWSA27U.jpg

GetAttachmentCAT8UYNE.jpg GetAttachmentCAQT2KRN.jpg

GetAttachmentCAQ72AN1.jpg GetAttachmentCAOVFC5A.jpg


I sto je jos interesantno za ovu kucu je to da je kuca imala sedam soba i svaka soba je imala kupatilo(prije 200 godina)Vodic kaze da tu informaciju najvise voli da saopsti Francuzima.

Last edited by ursuljanka; 17-02-2009 at 19:42..
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2009   #32
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Prelijepo! fascinirana sam! fala ti,ursuljance!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 19-02-2009   #33
akica_90
°Devojčica°
Prijatelj
 
akica_90's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Sarajevo
Godine: 34
Posts: 2,125
Exclamation

Učenik sjekirom napao profesora 17.02.2009.
Trojica učenika Tehničke škole isključeni iz škole, a profesor zamoljen da sam uzme radnu knjižicu...


Učenici drugog razreda Tehničke škole u Zenici prijetili su i zamahivali sjekirom na profesora elektrotehnike Amera Kamenjakovića, otimali mu dnevnik, te mu prijetili. Sve su to njihove kolege zabilježile kamerom mobitela, a potom i objavile na internetu.

Mobitel u sefu

Ova šokantna informacija potvrđena je "Dnevnom avazu" tokom vikenda, kada smo došli i do snimka, a jučer smo je provjerili i u samoj školi u zeničkom naselju Bilmišće.

Prvi čovjek škole Ekrem Bijeljinac do našeg dolaska već je preuzeo hitne mjere, pa i pozvao policiju, a akteri cijele priče sankcionirani su jučer.

- Prošle sedmice na Vijeću roditelja prigovoreno mi je da krijem incidente. Roditelji su imali podatak da djeca razmjenjuju jedan snimak s nasiljem. Do tog trena nisam imao pojma o čemu se radi. U sefu škole je bio deponiran mobitel oduzet od jednog učenika zbog neprimjerenog ponašanja. Na tom mobitelu pronašli smo sporni snimak i bili smo užasnuti, jer je i profesor krio incident - kazao nam je Bijeljinac.

Direktor i pedagog identificirali su u odjeljenju "drugi jedan" elektrotehničkog smjera aktere incidenta, kao i profesora Kamenjakovića, koji je iz Tuzle došao raditi u Zenicu na određeno vrijeme, odnosno godinu.

Nije prijavio slučaj

- Pretpostavljamo da je snimak nastao u prvom polugodištu, oko Nove godine. Postoje najmanje dva snimka. Nastavničko vijeće donijelo je odluku o isključenju iz škole tri učenika koja su akteri na snimku, dok su dvojica učenika koji su snimali incident sankcionirani sa ocjenom lošeg vladanja. Nastavnik je ukoren jer nije prijavio slučaj i nakon razgovora s njim, dogovorili smo se da sam uzme knjižicu i napusti školu prije nego što odlučimo o mogućim sankcijama. I ranije smo imali problema u vezi sa disciplinom u ovom razredu kod ovog profesora. Napominjem da se u mojih trideset godina u ovoj školi nikada ništa slično nije dogodilo. U petak sam slučaj prijavio policiji - kaže direktor Bijeljinac.

Vijeće učenika odlučilo je da se i ono samo odredi prema neprimjerenom ponašanju svojih kolega, a tokom ove sedmice zasjedat će i Vijeće roditelja škole, te Školski odbor na kojem će direktor obavijestiti roditelje o poduzetim mjerama, ali i roditelji isključenih učenika imat će pravo žalbe.

Isključeni učenici


Sva trojica isključenih učenika, S. M., B. L. i H. Z., imaju po šesnaest godina, kao i dvojica njihovih ukorenih kolega A. D. i M. H., koji su snimke objavili na internetu. U zeničkoj policiji nam je potvrđeno da je u petak sačinjena službena zabilješka o ovom slučaju, te da će akteri u pratnji roditelja, kao i nastavnik, biti saslušani u narednim danima, jer je u incidentu korišteno hladno oružje, pa cijeli slučaj ima elemente prekršajnog djela.





__________________
"Gospodaru moj, nauči me da je tolerancija, najviši stupanj moći, a želja za osvetom prvi znak slabosti. Podsjećaj me stalno, da je neuspjeh iskušenje koje prethodi uspjehu!"
akica_90 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-2009   #34
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Šokantno: Djevojčice u Ilijašu liječe ispuštajući im "zlu krv"
Danas u 18:44 h

ILIJAŠ - Slučaj puštanja krvi djevojčici u Ilijašu izazvao je zgražanje javnosti nakon što su se gnusne fotografije ovog događaja pojavile na internetu. Navodno je riječ o hidžami, tradicionalnoj metodi liječenja ispuštanjem krvi, slabo poznatoj na našim prostorima.

Na stranici izvjesnog ženskog džemata Ilijaš www.zenskidzematilijas.blogger.ba pojavila se informacija s fotografijama, koju su prenijeli neki internet-forumi.

Na jednoj fotografiji vidi se djevojčica okrenuta leđima kako sjedi na komadima novina čekajući da joj puste krv. Na ostalim fotografijama vidi se "oprema" za puštanje krvi te čaša u kesi u kojoj se nalazi "puštena krv" djevojčice. Sve upućuje na izuzetno nehigijenske uvjete.

Na stranici se spominje i izvjesna "sestra umu-Humejd", koja je, očigledno, izvršila ovu "operaciju", te je izražena nada da će djevojčica kojoj je puštena krv ozdraviti. Na nekim forumima pojavile su se informacije da se "djevojčicama pušta krv u džamiji u Ilijašu", kao i popratni komentari da se radi o barbarizmu, običajima iz srednjeg vijeka i Arabije. Iznesene su i ocjene o zaostalosti Bošnjaka.

Glavni imam Islamske zajednice Sarajevo Ferid ef. Dautović nakon niza obavljenih provjera potvrdio je Dnevnom avazu da djevojčici nije puštana krv u džamiji u Ilijašu.

- To se nije dogodilo ni u jednom džematu s područja Ilijaša. Nitko ne zna koji je to ženski džemat. Mogao se bilo tko tako predstaviti. Možda i postoji džemat, ali on nije registriran. Sve to nema veze s džamijom u Ilijašu, niti se radilo u okviru struktura Islamske zajednice u BiH. Imami u Ilijašu provjerit će o kome se radi. Dobili su zadatak da vide gdje i tko to radi - rekao je efendija Dautović.

Dr. Merim Omerhodžić, jedini liječnik iz BiH koji posjeduje certifikat za hidžamu, koji je stekao u Medini, pojasnio nam da je hidžama sunnet poslanika Muhammeda, a. s. Međutim, pojašnjava, Poslanikov sunnet bio je da liječenje hidžamom vjernike šalje isključivo liječniku. On je potvrdio kako ima informacije da se puštanje krvi vrši ilegalno i da to rade nestručne osobe.

- U početku sam to posmatrao snishodljivo s namjerom da se sunnet uspostavi. Sada sam energično protiv toga, jer se putem krvi prenose AIDS i hepatitis C. Sva oprema kojom se hidžama radi je jednokratna i mora biti sterilna. Jednokratni instrumenti upotrebljavaju se da se spriječe prenosiva virusna oboljenja. Ta metoda zahtijeva primjenu kirurških uzusa. Da bi se spriječile bakterijske infekcije i sepsa, ranu treba kirurški obraditi, rekao nam je dr. Omerhodžić novinaru Avaza.

- Jedan od dunđera koji izvodi hidžamu, a hodža je, rekao mi je da on otkuha instrumente prije puštanja krvi. Upitao me zar tako ne ubije bakterije? Rekao sam da se otkuhavanjem ubiju bakterije, ali ne i virusi, a virusi prenose AIDS i hepatitis C. On me samo gledao pitajući se što su virusi. To što se radi nije higijenski i nije po onome što je preporučio poslanik Muhammed, a. s. - rekao je dr. Omerhodžić.
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2009   #35
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Prije par dana je u Zetri odrzan koncert podrske narodu Palestine*Dova za Palestinu;Gaza u mom srcu.Na NTV Hajatu ce se sutra u 20 h emitovati snimak sa ove manifestacije,ko je u mogucnosti neka pogleda jer je zaista bilo potresno!
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009   #36
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Quote:
Originally Posted by ursuljanka View Post
Svrzina kuca
predctavlja kulturu stanovanja gradske muslimanske porodice
Ovakva jedna kuca ima i u mom komsiluku, tzv. BOSANSKA KUCA u kojoj se moze popiti kahva i probati neko tradicionalno jelo...takodje uz kucu se nalazi divna bašča sa ribnjakom. Kuca se nalazi na vodi...divan je osjecaj piti pravu bosansku kahvu u takvom rahatluku....
Hocu kuciiiiiiiiii
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009   #37
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Eto Chupka, kad budes isla kuci napravi par snimaka pa da vidimo i mi tu ljepotu
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009   #38
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Hocu Eko.... obecavam!
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2009   #39
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Povodom obiljezavanja rodjendana Poslanika Muhammeda Zenski edukacioni centar Nahla vec trecu godinu realizira medijsku kampanju pod nazivom 'Osoba koju vrijedi upoznati'.Kampanja obuhvata promoviranje Poslanikove licnosti i djela putem bilboara,city lights reklama,plakata,letaka,TV spotova i emisija,projekcije dokumentarnih filmova,kulturnih veceri i dr.

Programski sadrzaj:

Utorak,3.mart,19h-svecano otvaranje izlozbe kaligrafije 'Odsjaji islamske duhovnosti'(izlozba ce biti otvorena od 3. do 16. marta,u periodu od 12 do 20 h)

Srijeda,3.mart,19h-'Poslanik u mom zivotu',vecer s hfz.Kenanom Musicem

Cetvrtak,5.mart,19h-projekcija dokumentarnog filma 'Poslanikovo naslijedje'

Petak,6.mart,19h-'Pregrst stihova u cast Vjerovjesniku' uz hor Sejfullah

Subota,7.mart,19h-projekcija dokumentarnog filma 'Muhammed-biografija Poslanika'

Pridruzite nam se na putovanju kroz zivot posljednjeg Bozijeg poslanika u mjesecu u kom obiljezavamo 1439 godine od njegovog rodjenja.

NAHLA
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2009   #40
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

aaa.jpg bbbb.jpg

c.jpg kk.jpg

uuu.jpg y.jpg

travnik.jpg



Zenski edukacioni centar Nahla s' vremena na vrijeme organizuje izlete za svoje clanice(dobrodosle su i one koje nisu).Evo par slika iz posete Travniku i planini Vlasic-nazalost nije bilo puno snijega,ali je provod bio super

Na slikama je poznata Sarena dzamija u Travniku,Plave vode,centar grada.Nazalost nismo uspele slikati kucu Ive Andrica i Kulu.
Tu smo i ja i Ursuljanka
Rarica is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
bosni, desavanja, hercegovini


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:05. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)