SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 12-07-2014   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Novosti: Niko nece da cuva stoku

Na Pešteru nude platu od 400 evra, stan i hranu, ali od čobana ni traga ni glasa. Mladi radije konobarišu za 150 evra u Novom Pazaru. Nema zainteresovanih ni u Crnoj Gori, Albaniji, Bugarskoj, Rumuniji...



Dok na biroima rada u Sjenici, Tutinu i Novom Pazaru hiljade mladih ljudi čeka posao, farmeri na Pešteru „ni za kakve pare“, ne mogu da pronađu pastira - dok čobane traže po Albaniji, Bugarskoj i Rumuniji, stoku čuvaju deca i starci.

Stado Ifeta Destanovića iz Leskove na Pešteru broji 60 rasnih krava, 250 ovaca i više od 300 jagnjadi... Ovaj uspešni stočar odmah bi mogao da udvostruči svoj stočni fond samo kad bi pronašao bar dvojicu-trojicu čobana koje bi dobro platio.

- Spreman sam da čobaninu obezbedim platu od 300-400 evra, da ga osiguram i obezbedim mu stan i hranu... Kome god sam ponudio ovaj posao odmah me je odbio, neki su mi se još i zamerili što im nudim da čuvaju ovce, misle da je to ponižavajući posao. Pokušavao sam da dovedem čobane iz Albanije, Crne Gore, Rumunije ili Bugarske, ali nije išlo - žali se Ifet i naglašava da posao čobanina nije težak i da može da se obavlja „uz tranzistor i novine“.

- Evo, moj sin Mirfan ima samo 12 godina, a čuva 60 krava, druga deca čuvaju ovce...

Uz stado su i kad idu u školu, jer nemamo drugog izbora. Neretko, čobani su i starci od 80 i više godina, mladih je sve manje. Zbog toga nam se smanjuje i stočni fond i ceo kraj stagnira, a mogli bismo da budemo „mala Australija“ i da zdravom hranom iz netaknute prirode snabdevamo Evropu - žali se ovaj uzorni domaćin.

Direktor novoformirane Zemljoradničke zadruge „Pešterska visoravan“, sa sedištem u Karajukića Bunarima, Sead Bajramović, kaže da njegova porodična farma u obližnjem selu Dolići broji 500 ovaca i više od stotinu goveda.

- U farmu ulažemo novac koji smo zaradili baveći se građevinom u Rusiji, cilj nam je bar 5.000 ovaca i najmanje 1.000 krava.

Pašnjaka, hvala bogu, imamo dovoljno, objekte nije teško izgraditi, imamo i dovoljno novca za nabavku novih grla, ali je radnike-čobane, bez kojih nema pravog pešterskog stočarstva, ma koliko da im ponudite platu, nemoguće naći. Mladi ljudi radije se odlučuju da u Novom Pazaru konobarišu za 150 evra nego da čuvaju ovce za trostruko veću platu - naglašava Bajramović.

Mirfan sam čuva 60 krava
- Država mora nešto da učini i da nađe načina da mlade ljude istera iz kafića. Stočarstvo treba da dobije značaj koji zaslužuje, na svaku značajniju pomoć države, uzvratićemo mnogo većom proizvodnjom mleka, mesa, sjeničkog sira, pršute i sudžuka - ističe Fehim Kurtović, farmer iz Đerekara u opštini Tutin.
Porodica Rakočević u Buđevu gaji 70 krava.



- Moramo tako, neko čuva krave, neko ih muze i pravi sir, neko kosi seno.... U našem domaćinstvu i na farmi za svakoga ima posla. Uz sav posao deca moraju dobro i da uče. U našoj porodici niko se ne libi da uđe u štalu, niti da pođe za kravama i ovcama, na žalost, mnogo mladih na Pešteru misli da će lakše proći i bolje zaraditi ako u velikim gradovima ili inostranstvu potraže neki drugi posao. Varaju se - kaže farmer Vaso Rakočević.

NEKA ČUJE PREMIJER ŠTA BI MOGLI
Pešterski farmeri tražiće da ih primi ili poseti premijer Srbije Aleksandar Vučić kome žele da predoče proizvodne i izvozne mogućnosti Peštera i zatraže veća ulaganja države u stočarstvo i prozivodnju zdrave hrane. Na Pešteru se trenutno uzgaja oko 60.000 ovaca i 40.000 goveda, a uz relativno mala ulaganja, siguran otkup i organizovan izvoz moglo bi bar trostruo više što bi bilo od velike koristi za ovaj kraj, ali i za celu državu.

Last edited by iSelektor; 12-07-2014 at 23:11..
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
cuva, nece, niko, novosti, stoku


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:35. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)