SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Poznanstva znaš nekog iz sjenice ili želiš upoznati, ovde si na pravom mestu!

Reply
Old 05-06-2012   #1
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Question Trazim informacije o Gojku Tubicu

Prvo da pozdravim administratora i clanove foruma i zahvalim se na pomoci u registraciji!
Mene interesuje da li je neko od posetilaca foruma zainteresovan da mi pomogne u potrazi za podacima vezanim za moje pretke. Naime, moj deda (ocev otac) je bio Gojko Tubic, bivsi predsednik opstine (ima ga na sajtu) a baka Savka Tubic, rodjena Borisavljevic (poreklom iz Nove Varosi). Kako su stradali za vreme ili odmah posle rata, nisam imala priliku da o njima saznam nesto vise, jer su stradali na nacin da niko nije smeo da pita za njih. Njihovi zivoti a narocito smrt je bila obavijena velom tajne, mada sam do nekih zakljucaka dosla posredno iz raznih prica. Deda je poreklom iz Lopiza, ali ne znam kada je rodjen, kako su mu se zvali roditelji. Znam da je bio trgovac i imucan covek, ali gde mu je bila kuca i radnja to ne znam (prica se da je u njihovoj kuci bio sahovski klub ili dom penzionera). Posto nikada nisam bila u Sjenici, ne znam da li jos uvek postoji. Bakin brat je bio narodni poslanik u Narodnoj skupstini Kraljevine Jugoslavije, a preko slovenackog arhiva sam uspela da pronadjem njegov govor vezan za agrarnu reformu, gde se zalagao da se izjednace cene zemlje od Slovenije do Juga zemlje, osvrcuci se posebno na Sjenicki okrug.
Imali su tri sina i tri kceri: Momcila, Vasilija, Branislava (moj otac), Zagorka, Nada (po njoj se ja zovem) i Ljubomirka. Za dedu sam dobila presudu Zemaljske komisije da je proglasen za narodnog neprijatelja 1946, ali po prici moga oca deda je umro jos 1943 od tifusa u Bosni. Posto je bio veliki prijatelj sa Hasanom Zvizdicem, pretpostavljam da su njih dvojica zajedno (plus moj otac i tetka Zagorka) otisli tokom 1943 u Bosnu. Nakon presude, baku su odveli i likvidirali partizani a imovinu konfiskovali. Kada se pricalo o tim dogadjajima uvek je pominjano ime nekog Rista Jovanovica kao glavnog krivca sto se to sve desilo...Da li iko ista zna u vezi ovih dogadjaja. Ja bih volela da dodjem do bilo kakvih dokumenata u vezi sa njihovim zivotom i smrcu. Ako iko od vas moze u tome da mi pomogne bila bih veoma zahvalna!

Last edited by iSelektor; 06-06-2012 at 00:23..
Nada is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 05-06-2012   #2
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

@nada, dobrodosla, i nadam se da ces uspeti da saznas nesto...

za pocetak, zelim da ti se izvinim jer sam naslov teme promenio u trenutni iz razloga sto smatram da ce ovako privuci vise paznje, i da ce se vise ljudi javiti kako bi smo eventualno dosli do sto je moguce vise podataka...

potrudicemo se da uradimo sto je moguce vise...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2012   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Probacu i ja da dodjem do nekog podatka ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2012   #4
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

E super je sto si uspela da udjes na forum i iskreno se nadam da ti neko pomoci...
U svakom slucaju ti zelim dobrodoslicu u ime svih nas sa foruma!

Pozzzz Z.
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2012   #5
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Hvala vam puno! Vrlo ste ljubazni svi...meni ostaje da cekam. Ipak, nadam se da ce informacija stici pravo sa izvora...mora da je neka prica kruzila Sjenicom i da neko od vasih roditelja ili njihovih roditelja nesto zna...
Nada is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2012   #6
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Najiskrenije se nadam da nećeš dugo čekati...Administracija sajta se dogovorila,da mi koji smo u Sjenici, uložimo maksimalan napor i saznamo a i Vama prenesemo sve što budemo čuli i saznali..
Dobrodošlica i sa moje strane...
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2012   #7
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Kakve god da su vesti, ako do njih dodjete, slobodno mi recite, mislim da cu podneti sve...samo me zanima na pr. da li je mozda neki privatni-licni sukob doveo do ovakve osude, ili je stvarno...
Meni izgleda kao da je neko imao nesto licno protiv moga dede, pa ga prijavio, te su nadrljali. A mozda i nije tako...ko zna!
Moj otac je sa dedom 1943, kada je imao 14 god. bio u BiH i isto je oboleo od tifusa, ali posto je bio mali preziveo je, a za dedu kaze da je bio u gorem stanju te da je verovatno umro. Tata se posle izlecenja (u partizanskoj bolnici) vratio u Sjenicu i naisao na nekog porodicnog prijatelja koji ga je dobronamerno posavetovao da ode i da se vise ne vraca...sto je on i ucinio. Zato niko od njih vise nije smeo da se vrati. Ja bih rado dosla da vidim selo Lopize i grad Sjenicu....
Nada is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2012   #8
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Hvala, nadam se da vam nece uzeti puno vremena...
Nada is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2012   #9
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Za babu,mogu da se raspitam u Novoj Varosi,posto zivim u tom gradu,Borisavljevica ima u mom gradu.pozdrav!
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2012   #10
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Da, baka i jeste iz Nove Varosi, bas od tih Borisavljevica. Imala je brata Strahinju (Straja) i sestru Zorku-Zoru. Mozda ih je bilo vise dece, ali ja ne znam za druge...Strahinja je bio narodni poslanik, sestra Zora ne znam sta je bila, bila je isto udata za nekog Rakica sa Kosova i zivela i umrla u Kosovskoj Mitrovici. Bila poznata kao baksuz. Roditelji su im rano umrli, tako da ni od koga nisam mogla da saznam kako su se zvali.
Pokusala sam da dobijem biografiju Strahinje B. iz Arhiva Jugoslavije, ali jos nisam dobila nikakav odgovor. Ipak je bio poslanik, valjda negde ima neki konkretan podatak...?
Za dedu znam da je vazio za "boema" tj. znao je da sa bratom od strica Arsom obilazi kafane i peva.... I moj otac je lepo pevao. Imao je sluh i za pesmu i za strane jezike...
Nada is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2012   #11
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Nado pokusao sam, ali nisam bas dosao do nekih podataka..
Onaj deo koji si nasla na sajtu prepisan je iz zbornika Sjenice, mislim da je rijec o broju 9.
saznao sam da je Gojko imao kafanu i da nije logican ovaj podatak da je otisao sa Hasanom za Bosnu, ne poklapa se ni godina kad je Hasan otisao iz Sjenice, a ni mesto jer Hasan nije otisao za Bosnu iz Sjenice.
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2012   #12
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Hvala puno..!! Taj podatak odgovara onome sto sam i ja cula. Naime, njihova kuca je bila na sprat, te su gore stanovali, a dole drzali kafanu...Verovatno je problem bio sto su u kafanu dolazili i Italijani i Nemci...
A da li znas koja je to kuca, da mi uslikas ako je moguce? Unapred hvala i srdacan pozdrav!!
Nada is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2012   #13
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Rado, ali kuce vise tu nema, verovatno je srusena kad su radjene zgrade ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2012   #14
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Tako sam i mislila....Steta, to je bila kuca od kamena..mogla se srediti kao tipicna etno kuca..
A da li bi znao na kom je mestu bila, koja ulica i sl.? Mozda te zamaram, ali mi je jako vazno.
Da li bi neko mogao da mi nabavi taj Zbornik br.9? ili bar iskopira deo koji se odnosi na dedu Gojka?
Da vas ne gnjavim, veoma sam zahvalna sto ste pokazali volju da se pozabavite mojom mukom iako me ne poznajete..razumecete ove stvari kada budete jos stariji, kada neki vama dragi ljudi odu iz zivota, a ostane hiljadu pitanja iza njih. Na zalost od drzavnih organa ne moze da se dobije ni jedan jedini papir. Gle cuda, sva bombardovanja je preziveo samo onaj koji odgovara drzavi..
Nada is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2012   #15
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Ja mogu da ti nadjem zbornik, to je deo o predsednicima Opstine Sjenice, to sto ima podataka vezanih za Gojka ima i na sajtu.



Preko puta kombija, ima haustor (covek sa biciklom) kroz taj haustor kad prodjes tu negde je bila kuca ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2012   #16
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

U Knjizi Jefta Vučkovića,"17 poznatih sjeničana",na strani 46.koja govori o Mehmedu Ćesoviću piše da je Mehmed.."..u prvoj godini posle završetka I sv.rata i oslobođenja Sjenice u septembru 1919.g.bude izabran za predsednika opštine Sjenica i da na toj dužnosti ostane do 29.novembra 1920.g kada je za predsednika izabran Gojko Tubić....Na Izborima održanim 15.avgusta.1926.g..Mehmed je ponovo izabran i na toj dužnosti ostao do januara 1945.g"..
Znači da je Mehmed Ćesović neprekidno bio od 1926-1945.Mehmed je biran i 1933,1936 na izborima,ali i dekretom za vreme šestojanuarske diktature 1929.

Čitajući ovde na sajtu da je tvoj deda bio predsednik Sjenice u periodu od 1921-1924,a u ovoj knjizi od 1920..ostaje prazan vremenski prostor od 1924 do ponovnog izbora Mehmeda Ćesovića 1926-te.Ko je Tada bio predsednik???Čini se da je mandat predsednika trajao 3 godine..Da li je moguće da je Gojko Tubić bio predsednik u dva mandata???
U zborniku broj 9 nema podataka o predsednicima opština(upravo gledam u njega),ali su ti podaci izgleda u broju 11.
Čovek koji je dobar deo svog života proveo u proučavanju sjeničke kulture,istorije,Asim Vrcić,umro je 2005-e godine.Siguran sam da je znao i te detalje,a takođe,verujem da je ostalo dosta njegovih proučavanja i rukopisa ali i priče prenete njegovom sinu Sedatu.
Sedat radi u školi,rukovodilac je NVO"Flores" i meni je u komšiluku..Očekuj ovih dana da obavim razgovor sa njim.
halilce is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2012   #17
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
Ja mogu da ti nadjem zbornik, to je deo o predsednicima Opstine Sjenice, to sto ima podataka vezanih za Gojka ima i na sajtu.



Preko puta kombija, ima haustor (covek sa biciklom) kroz taj haustor kad prodjes tu negde je bila kuca ...
Sutra kad prodjes autom, slikaj mobilnim i posalji meni, ja cu objaviti

Bar udji u haustor I usput vidi jel stoje jos moji potpisi LAD u hasutoru, zelenim sprejem ispisani :P
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2012   #18
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovic View Post
Sutra kad prodjes autom, slikaj mobilnim i posalji meni, ja cu objaviti

Bar udji u haustor I usput vidi jel stoje jos moji potpisi LAD u hasutoru, zelenim sprejem ispisani :P
Znaš li da je u toj ulici zabrana saobraćaja u oba smera????
Za njega je zabrana upotrebe kamere mobilnih telefona,najozbiljnija zabrana na butum dunjaluku
Inače,ulica je jedan
halilce is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2012   #19
Nada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Default

Tahirovce, Halilce, Tahirovic DIVNI STE!!
Nada is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2012   #20
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Slikacu samo da pokusam da saznam tacnu likaciju ...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
daleke, gojko, gojku, informacije, istorija, podaci, pomoc, proslosti, rat, saznati, trazim, tubic, tubicu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:40. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)