SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Sela oko naseg grada sela oko sjenice i na putu do sjenice...

Reply
Old 26-08-2007   #41
waga
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2005
Godine: 43
Posts: 296
Default

Dujke ima i Saljica
waga is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 26-08-2007   #42
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

niksica ima u kladnici
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 26-08-2007   #43
toomtoom
Gost
 
Posts: n/a
Default





evo jedna pjesma da se malo oraspolozimo, pjevacica je iz Libana,



Zahvaljujem za informacije a jel ta Dujke Saljić ili Šaljić.
  Reply With Quote
Old 31-08-2007   #44
suad
komsija
Početnik
 
suad's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: bec
Godine: 57
Posts: 524
Default

odakle je saban sualic

???
suad is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2007   #45
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Quote:
Originally Posted by Rarica
niksica ima u kladnici
Sugubine...
__________________
JEL SJENICA DJE JE
NEKAD BILA .... ?
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2007   #46
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Quote:
Originally Posted by suad
odakle je saban sualic

???


iz Šabanovića
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2007   #47
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Rarica is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2007   #48
nevzad
Registrovan
Početnik
 
Join Date: May 2006
Location: wien
Godine: 44
Posts: 63
Default

U brezi imaju jos Hasanovic i Kurtovic prezimena.
nevzad is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2007   #49
XRealSjenicakX
Gost
 
Posts: n/a
Default

Selam ili Pozdrav...



interesatno znas dosta....bas zanimljivo...



haj mi pricaj nesto o porodici Kurtagic, da vidim dokle znas, ali prije perioda kada su bili u Rozaje...
  Reply With Quote
Old 06-09-2007   #50
toomtoom
Gost
 
Posts: n/a
Default

Kurtagici su cuveno pljeme u Rozaje, doseljili su u Rozaje iz Sjeverne Albanije. Prije isalmizacije su bili katoljici a zborili u arnaucki. Potlje su pobosnjaceni a danas su Bosnjaci. Drzali su vlas u Rozaje dok nijesu doselii Kuci a potlje toga je bilo kako jedino moze da bude Kuci su uzeli vlas i drze je i dan danas.



Inace niko na Balkan ne zna sto je bilo prije 1700 godine sa njegovom familijom sa sigurnoscu. Kurtagici su ka familija nastali u Rozaje a nijesu donijeli to prezime iz Malesije. sto je bilo prije toga ne znaju ni Kurtagici.

Ja prikupljam gradju o islamizovanim i iseljenim Kucima, Vasojevicima, Bratonozicima a ne o Klimentana. Ako si ti od tija mogu da ti dam kontakt na mojega kolegu koji se bavi Malisorima (Klimente, Skrijelji, Salje, Hoti ...)
  Reply With Quote
Old 07-09-2007   #51
Eko
Eko
Početnik
 
Eko's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Sarajevo
Godine: 44
Posts: 284
Default

Jos raspravljate ko je odakle...
__________________
"Znam da nista ne znam"

Posjeti www.enes-arh.8m.net
Eko is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007   #52
XRealSjenicakX
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by toomtoom
Kurtagici su cuveno pljeme u Rozaje, doseljili su u Rozaje iz Sjeverne Albanije. Prije isalmizacije su bili katoljici a zborili u arnaucki. Potlje su pobosnjaceni a danas su Bosnjaci. Drzali su vlas u Rozaje dok nijesu doselii Kuci a potlje toga je bilo kako jedino moze da bude Kuci su uzeli vlas i drze je i dan danas.



Inace niko na Balkan ne zna sto je bilo prije 1700 godine sa njegovom familijom sa sigurnoscu. Kurtagici su ka familija nastali u Rozaje a nijesu donijeli to prezime iz Malesije. sto je bilo prije toga ne znaju ni Kurtagici.

Ja prikupljam gradju o islamizovanim i iseljenim Kucima, Vasojevicima, Bratonozicima a ne o Klimentana. Ako si ti od tija mogu da ti dam kontakt na mojega kolegu koji se bavi Malisorima (Klimente, Skrijelji, Salje, Hoti ...)


) da tacno je, cuveno je pleme u Rozaje, ali oni sto su doselili iz sevjerne albanije su samo primili prezime Kurtagic, znaci u Rozaju imaju dvije "vrste Kurtagica" Kurtagic prezime potice iz turskog u prevodu znaci "staresina" -Kurtaga!

Oni Kurtagic koji ne poticu iz sevjerne Albanije poticu iz bosanske krajine, (Cazin, Buzim, Bihac i Velika Kladusa). Jedan dio Kurtagica porijeklom iz Bh Krajine su krenuli putem Turskoj(Osmansko Carstvo), dosta su odustali puta i ostali u Rozaje, jedan drugi dio

na Pester i manji dio je stigo u Tursku. Tamo se prezivaju Kurtagic ili Kurtaga. Znaci zakljucak, moji su porijeklom iz bh Krajine (mada imamo isto dosta turskog porijekla zbog prezimena).



Nadam se da sam ti malo pomogao, cijenim sto znas toliko.



Selam Pozdrav
  Reply With Quote
Old 07-09-2007   #53
XRealSjenicakX
Gost
 
Posts: n/a
Default

Zaboravio da navedem Kurtagic familija ( iz bh krajine) ima veomu staru knjigu korijena,..nalazi se Bihacu!!! Eto zato sam znao odakle je moja familija porijeklom..
  Reply With Quote
Old 07-09-2007   #54
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

hahaha volim sto sam CREVAR nego ista

samo malo da ispravim nasu dragu Hamidovku

naime slika koju je postavila je slika panorame Gacka i na toj slici se nevidi tacno porijeklo nasih muhadzera jer su oni iz Fazlagica kule kraj Gacka

a nije mi jasno sta se ovom temom trazi neka veza izmedju poturica ili sta

ako autor teme trazi da se u njoj pise o porijeklu stanovnistva sjenicko pesterske visoravni o tome moze se diskutovati danima

u jednoj od svojih knjiga gospudin musevic je detaljnije opisao porijeklo stanovnika sjenickog sreza cak i postoje podaci koje je koristijo od Evlije Celebije koji je za vrijeme turaka obisao ovaj kraj

sto se tice rodbinskih veza nemora da znaci da ako imaju isto prezime da su familija

recimo otac mu bio hodza pa hodzici pop popovici mahmut mahmutovici zeko zekovici i tako redom da nenabrajam

cinjenica je da pestersko stanovnistvo potice od Klimenta I Hota i da su sacuvali tradiciju i obicaje
__________________
da se zdravo pojede i popije sve ostalo je prolazno
riki is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007   #55
toomtoom
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by XRealSjenicakX
Quote:
Originally Posted by toomtoom
Kurt agici su cuveno pljeme u Rozaje, doseljili su u Rozaje iz Sjeverne Albanije. Prije isalmizacije su bili katoljici a zborili u arnaucki. Potlje su pobosnjaceni a danas su Bosnjaci. Drzali su vlas u Rozaje dok nijesu doselii Kuci a potlje toga je bilo kako jedino moze da bude Kuci su uzeli vlas i drze je i dan danas.



Inace niko na Balkan ne zna sto je bilo prije 1700 godine sa njegovom familijom sa sigurnoscu. Kurtagici su ka familija nastali u Rozaje a nijesu donijeli to prezime iz Malesije. sto je bilo prije toga ne znaju ni Kurtagici.

Ja prikupljam gradju o islamizovanim i iseljenim Kucima, Vasojevicima, Bratonozicima a ne o Klimentana. Ako si ti od tija mogu da ti dam kontakt na mojega kolegu koji se bavi Malisorima (Klimente, Skrijelji, Salje, Hoti ...)


) da tacno je, cuveno je pleme u Rozaje, ali oni sto su doselili iz sevjerne albanije su samo primili prezime Kurtagic, znaci u Rozaju imaju dvije "vrste Kurtagica" Kurtagic prezime potice iz turskog u prevodu znaci "staresina" -Kurtaga!

Oni Kurtagic koji ne poticu iz sevjerne Albanije poticu iz bosanske krajine, (Cazin, Buzim, Bihac i Velika Kladusa). Jedan dio Kurtagica porijeklom iz Bh Krajine su krenuli putem Turskoj(Osmansko Carstvo), dosta su odustali puta i ostali u Rozaje, jedan drugi dio

na Pester i manji dio je stigo u Tursku. Tamo se prezivaju Kurtagic ili Kurtaga. Znaci zakljucak, moji su porijeklom iz bh Krajine (mada imamo isto dosta turskog porijekla zbog prezimena).



Nadam se da sam ti malo pomogao, cijenim sto znas toliko.



Selam Pozdrav




Fala ti na pomoc ali ja nijesam cuo za ovu verziju da neko potice iz Cazinske krajine. U Bihor imas begovske familije koje su porijeklom iz Madjarske i koji su doselili poslije 1700 u Bihor ali nijesam cuo da ima neko iz Cazinske krajine. Prezime ma kako bilo rijetko nije 100 sigurno

da su rodjaci. Ja se naprimjer prezivam Kucevic, a to je vrlo rijetko prezime u Crnu Goru. Ima 2 bratstva jedno u Bijelo Polje (od ovija ja poticem) a drugo u Plav.

Oba su muslimanske vjere ali nijesu rodjaci jedino se zna da oba poticu iz Kuca i nista vise. Tamo kod vas u Zaben ima mlogo Kucevica sa kojima takodje nemamo nista.



Drugim rijecima i ti Kurtagici sto su Cazinsku krajinu i ovi sto su u Rozaje nemaju nista zajednicko no jedin isto prezime.



Kurtagici u Rozaje su srodni sa Zejnelagicima.
  Reply With Quote
Old 07-09-2007   #56
XRealSjenicakX
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by toomtoom
Quote:
Originally Posted by XRealSjenicakX
[quo te="toomtoom"]Kurt agici su cuveno pljeme u Rozaje, doseljili su u Rozaje iz Sjeverne Albanije. Prije isalmizacije su bili katoljici a zborili u arnaucki. Potlje su pobosnjaceni a danas su Bosnjaci. Drzali su vlas u Rozaje dok nijesu doselii Kuci a potlje toga je bilo kako jedino moze da bude Kuci su uzeli vlas i drze je i dan danas.



Inace niko na Balkan ne zna sto je bilo prije 1700 godine sa njegovom familijom sa sigurnoscu. Kurtagici su ka familija nastali u Rozaje a nijesu donijeli to prezime iz Malesije. sto je bilo prije toga ne znaju ni Kurtagici.

Ja prikupljam gradju o islamizovanim i iseljenim Kucima, Vasojevicima, Bratonozicima a ne o Klimentana. Ako si ti od tija mogu da ti dam kontakt na mojega kolegu koji se bavi Malisorima (Klimente, Skrijelji, Salje, Hoti ...)


) da tacno je, cuveno je pleme u Rozaje, ali oni sto su doselili iz sevjerne albanije su samo primili prezime Kurtagic, znaci u Rozaju imaju dvije "vrste Kurtagica" Kurtagic prezime potice iz turskog u prevodu znaci "staresina" -Kurtaga!

Oni Kurtagic koji ne poticu iz sevjerne Albanije poticu iz bosanske krajine, (Cazin, Buzim, Bihac i Velika Kladusa). Jedan dio Kurtagica porijeklom iz Bh Krajine su krenuli putem Turskoj(Osmansko Carstvo), dosta su odustali puta i ostali u Rozaje, jedan drugi dio

na Pester i manji dio je stigo u Tursku. Tamo se prezivaju Kurtagic ili Kurtaga. Znaci zakljucak, moji su porijeklom iz bh Krajine (mada imamo isto dosta turskog porijekla zbog prezimena).



Nadam se da sam ti malo pomogao, cijenim sto znas toliko.



Selam Pozdrav




Fala ti na pomoc ali ja nijesam cuo za ovu verziju da neko potice iz Cazinske krajine. U Bihor imas begovske familije koje su porijeklom iz Madjarske i koji su doselili poslije 1700 u Bihor ali nijesam cuo da ima neko iz Cazinske krajine. Prezime ma kako bilo rijetko nije 100 sigurno

da su rodjaci. Ja se naprimjer prezivam Kucevic, a to je vrlo rijetko prezime u Crnu Goru. Ima 2 bratstva jedno u Bijelo Polje (od ovija ja poticem) a drugo u Plav.

Oba su muslimanske vjere ali nijesu rodjaci jedino se zna da oba poticu iz Kuca i nista vise. Tamo kod vas u Zaben ima mlogo Kucevica sa kojima takodje nemamo nista.



Drugim rijecima i ti Kurtagici sto su Cazinsku krajinu i ovi sto su u Rozaje nemaju nista zajednicko no jedin isto prezime.



Kurtagici u Rozaje su srodni sa Zejnelagicima.[/quote]



Neznam ali tako pise u knjigama, eto u Rozaje ima dvije vrste Kurtagica jedni sa drugima nisu rod ali se gledaju kao da su rod...mislim da najbolje znaju stari Kurtagici koji se drzu ove verzije price!
  Reply With Quote
Old 07-09-2007   #57
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Kada vidim ko se libi sela,a iz cije garaze se cuje muzika ko sa vasara,a na sva zvona istice da je crevar,zahvalim Bogu sto mogu da kazem da sam sa sela i ako i ja imam tog "crevarskog" u sebi!
__________________
'Ja sam neka druga vrsta,ja bih iskreno.U meni je srce ostalo.'
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2007   #58
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

milo mi je i nemoj da se libis da imam i kakve veze sa vasarima ja bi ti reko a a znas dobro da nemam

VOLIM STO SAM CREVAR NO ISTA
riki is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2007   #59
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by riki
milo mi je i nemoj da se libis da imam i kakve veze sa vasarima ja bi ti reko a a znas dobro da nemam

VOLIM STO SAM CREVAR NO ISTA


ljudi,ja stvarno trebam prevod za ovo...

hajde, molim vas, neka neko TITLUJE ovo....

uz svu dobru volju,ne shvatam sta je pisac ovde hteo da kaze...

zapravo,ovog pisca jedino razumem kad se smeje...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2007   #60
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

nisi bio enko na casu nemogu da prevodim nemam kad
riki is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
bosnjaka, danasnjih, porijeklo, srba


Currently Active Users Viewing This Thread: 10 (0 members and 10 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Zastupljenost Bosnjaka u drzavnim institucijama u Sjenici mirsad Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 11 19-04-2006 18:16


All times are GMT +2. The time now is 01:00. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)