SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Sela oko naseg grada sela oko sjenice i na putu do sjenice...

Reply
Old 17-08-2008   #41
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

E ovo za kobilu sam prvi put cula,sad idem da vijecam sa familijom jer me bas zanima
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 17-08-2008   #42
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Tmusa kad vec poce da nabrajas poznate Kladnicane nabroj jos kojega ne samo Camila Ibrovica ,a vidi odmah se uhvatili za moje Bazdare i za jarinu hahaha-
sto se tice mraka ja kolko znam da su Muhovici to radili i kad je svanulo kaze onaj jedan vala ga isterasmo, mozda i grijesim al znam dobro ko je davo KOBILU ZA GURABIJU ?
Jesu Muhovici.Kazu da bi po cijelu noc,otvorivsi vrata i prozore,carsafima isterivali mrak i kada bi svanulo rekli bi:'vala ga isterasmo'.

A Halilovici su davali gurabiju za kobilu.
__________________
'Ja sam neka druga vrsta,ja bih iskreno.U meni je srce ostalo.'
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #43
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by ursuljanka View Post
Jesu Muhovici.Kazu da bi po cijelu noc,otvorivsi vrata i prozore,carsafima isterivali mrak i kada bi svanulo rekli bi:'vala ga isterasmo'.


Quote:
Originally Posted by ursuljanka View Post
A Halilovici su davali gurabiju za kobilu.

šuti jadna,sad ce te @halilčaga banovat...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #44
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
a cuo sam i da su neki pravili konjska kola u kuci te morali rusiti kucu da ih isteraju vani....

Dobro si cuo.To su bili Totici.
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #45
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Ja sam cuo jednu drugu pricu o Kladnicanima. Da su za vrijeme rata cetnici bili dosli pred Kladnicu a ovi poskidali sulindare sa sporeta i u kolonama ih nosili preko brda pa bi se onda krijuci vratili i opet isli isti putem. Tako su cetnici pomislili da ovi nose topovske cijevi i nisu smel da napadnu. Ne znam je li istina ali je veoma pametno.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #46
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

A sto se tice ovoga:"Ko je sadio iglu da bi mu nikla cuskija"?!
To su bili Papici.

Nisu ovo price bezveze-ima u ovome istine,za Muhovice znam jer ce oni po cijeli dan spavati a sto nastupi aksam izlaze iz kuce i pocinju da krate drva i sl.Moj rahmetli dedo bi se dobro naspavao pa bi oko 22-23h-isao da muze krave.Na posijelo se ide posle 23h.Bila sam svedok,pa kako na selo nema osvetljenja-cik se vrati kuci
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #47
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Hahahah a ja namerno zbog halilceta pitao da vidim sta li ce on da kaze bravo Ursuljanka i nisu davali gurabiju za kobilu vec kobilu za gurabiju

Last edited by Unicknnamed; 17-08-2008 at 22:31..
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #48
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Hahahah a ja namerno zbog halilceta pitao da vidim sta li ce on da kaze bravo Ursuljanka

Dobro me ti nasamari,sad' ja sa Halilcetom da se zameram.
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #49
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Nema zamerke hahah ni ja se ne ljutim sto su moji Bazdari skakali u jarinu
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #50
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Quote:
Originally Posted by adnan View Post
Ja sam cuo jednu drugu pricu o Kladnicanima. Da su za vrijeme rata cetnici bili dosli pred Kladnicu a ovi poskidali sulindare sa sporeta i u kolonama ih nosili preko brda pa bi se onda krijuci vratili i opet isli isti putem. Tako su cetnici pomislili da ovi nose topovske cijevi i nisu smel da napadnu. Ne znam je li istina ali je veoma pametno.

Za ovo nisam cula,ali skroz lici na njih.
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2008   #51
walter
Gost
 
Posts: n/a
Default

To je ziva istina, taj trik je upotr(ij)ebio rahmetli Camil Prasovic prilikom napada chetnika iz Crne Gore na Sjenicu a sulundari od sporeta su "ukopavani" maskirani na shanchevima oko Sjenice (Camil Prasovic je inace bio komandant odbrane Sjenice i okoline dok su se Hasan Zvizdic i ostali bavili trgovinom), ubijen na pr(ij)evaru posl(ij)e zavrsetka drugog svjetskog rata od strane partizana.

Ja sam jednom prilikom pokusao inicirati jednu temu o rahmetli Camilu Prasovicu ali nisam uspio sakupiti dovoljno relevantnoga materijala (jer sam daleko od rodnoga kraja) ali kod kuce u Sarajevu imam neke njegove fotografije pa cu ih ako Bog da, prilikom sljedece posjete rodnom kraju skenirati i podijeliti sa vama.

I na kraju, nemojte da se neko nadje uvrijedjenim, nekako sva hvala i slava za odbranu Sjenice pripisuje se rahmetli Hasanu Zvizdicu koji se bavio trgovinom a u stvari rahmetli Camil Prasovic iz Kladnice je taj koji je branio i odbranio Sjenicu od stradanja.
  Reply With Quote
Old 18-08-2008   #52
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Zaboravio si da pored rahmetli Camila Prasevica(ubijen u zatvoru u Beogradu od strane partizana) spomenes jos dva covjeka podjednako zasluzna za odbranu Sjenice a to su rahmetli Sefer Taric(takodje uhvacen na prevaru i streljan od strane partizana u Novoj Varosi) i rahmetli Sefko Totic koji je do skoro bio ziv a ziveo je u Novom Pazaru i koji je posle rata najzasluzniji za hvatanje cetnickih vodja u okolini Sjenice i Novog Pazara.
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2008   #53
hanna
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Pa to je pitanje za vas posto vidim ima mojih Ursuljana masAllah na forum da ih vidim sad,kad su za moje Bazdare poceli sad cemo redom za svako prezime ko je sta radio:Bazdari,Baltici,Muhovici,Totici,Halilovici,V ejsilovici,Daglari,Papici,Zornici..........
prvo da vidimo ko je davo kobilu za gurabiju a posle cemo ko je sadio iglu da mu na jesen rodi cuskija hahaha


pa reci bar mrni jer ja te ljude znam samo iz tudjih prica...i samo 2 puta sam bila u kladnici...prelepo selo
  Reply With Quote
Old 18-08-2008   #54
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Samo vas citam....
Prezanimljivo....Bika mi je Kladnicanka (Ibrovic) al za ove price ni cula nisam....
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2008   #55
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Samo vas citam....
Prezanimljivo...
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2008   #56
politie
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post


..a cuo sam i da su neki pravili konjska kola u kuci te morali rusiti kucu da ih isteraju vani....
..
  Reply With Quote
Old 18-08-2008   #57
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Da malo poblize objasnim ovaj dogadjaj oko sulindara.Pouceni krvavim iskustvom iz svoje neposredne proslosti ugledni ljudi Sjenickog kraja su pocetkom drugog svetskog rata osnovali Odbrambeno vece na cijem celu je bio Hasan Zvizdic a u cijem sastavu su takodje bili Arif Vrcic,Uros Karamarkovic i mnogi drugi.aoasnovata je Muslimanska milicija kao i u svim Sandzackim gradovima na cijem celu je bio Camil Prasevic.U Septembru 1941 god su zdruzene snage Drazinih,Nedicevih i Ljoticevih cetnikaka su imale nameru da zauzmu Sjenicu i Pester i spoje se sa Crnogorskim cetnicima koji su krenuli iz pravca Berana,Mojkovca i Andrijevice.Medjutim Sjenicaci su saznali za ovaj plan pa je mobilisano oko 4000 Sjenicaka.Medjutim cetnici su raspolagali sa preko 10 000 vojnika i tada je Hasanu na um pala spasonosna ideja i on je pozvao svoje saradnike i otkrio im svoj plan.Svi se se slozili sa njim.U medjuvremenu cetnici salju svog kurira da od rukovodstva Sjenice zatrazi mirni prolazak cetnika kroz Sjenicu jer navodno su hteli da idu dalje da se bore protiv partizana.Pregovori su se vodili u hotelu Srbija.Izabrano je oko sto najboljih vojnika koji su mrsirali ispred hotela i cim bi prosli odmah bi se presvlacili u drugu odecu i opet ispred hotela.A bili su im nabavili razne odece pa cak i Albanske.A okolo Sjenice po sancevima su postavili prednje delove konjskih i volujskih kola na cije rude su stavili sulindare od furuna dok su im bacaci bile furune koje su vesto pokrivene cebadima i ceradama.Oficir cetnicke delegacije kad je sve ovo video samo je rekao da se svi u so pretvorimo ne mozemo im jelo osolit.Ovo je bilo dovoljno da cetnici promene plan i krenu prema Novom Pazaru koji su i napali posle nekoliko hefti.Ubrzo posle ovoga pojavila se druga vojska koja je htela da ´prodje´ kroz Sjenicu-partizani.Ali partizani su imali nameru da ostanu.Hasan salje kurira za Prijepolje da pozove u pomoc komandanta Zapadnog Sandzaka Sulejmana Hodzu Pacariza koji se pored Sefera Tarica i Camila Prasevica najvise istakao u ovoj borbi.Ima neko mesto kod Sjenice koje se zove Partizansko groblje ja neznam gde se nalazi ali kazu da je samo na tom mestu poginulo 52 partizana,mada ih je bilo i po ostalim delovima grada.

Sto se tice Camila Prasevica bio je poznat po tome sto je nosio sinjel koje je bio do peta i koji je bio izbusen mecima al nikad nije bio ranjavan.Kazu kad bi on udario samar da se niko nebi odrzao na nogama i ostao je upamcen po tome da je u sred Bijelog Polja osamario vodju crnogorskih cetnika Pavla Djurisica.

Posto je Sjenica najzadnja pala u ruke partizana 22.decembra 1944 god svim pripadnicima Muslimanske milicije je obecato da ako predju u pertizanske redove nece im se nista desiti i tako su na prevaru uhvatili mnoge Sandzacke junake medju kojima i Camila Prasevica kome se kasnije sudilo u Beogradu i kome su sudili za dela koja on nije pocinio a jedno od tih dela je i silovanje skojevki iz porodice Dilaprica iz sela Bukovik.Za vrijeme jednog cetnickog napada na Kladnicu cetnicu su ubili Camilovog brata i kasnije su Camilovi vojnici zarobili desetak cetnika i doveli ih kod Camila.On ih je odveo kod svoje majke i rekao joj evo ti ih majko ti im sudi oni su ti ubili sina.Njegova majka je na to odgovorila sine moj nemoj da sebi dozvolis da njihove majke zaplacu za njima kao sto sam ja zaplakala za tvojim bratom posle cega ih Camil sve pusta.
Za vrijeme sudjenja Kladnicani se organizuju i pocinju sakupljat potpise da se Camil pusti na slobodu jer je bio osudjen na smrt streljanjem.Samo od Ivanjickih srba je sakupljeno oko 10 000 potpisa da Camil nije kriv i da se pusti.Odredjena je delegacija koja ce ove potpise odneti u Beograd a za to vrijeme Camil je bio u zatvoru u Novom Pazaru.Kad je delegacija stigla u Beograd igrom slucaja sretnu na Terazijama republickog javnog tuzioca Tepesirovica.On cim ih je video znao je o cemu se radi i odmah je brzojavom poslao poruku za Novi Pazar da se Camil odmah ubije sto je i uradjeno tako da je delegacija stigla kod ministra sa zakasnjenjem.
Inace ko hoce da sazna vise o ovom a i ostalim dogadjajima iz istorije Sjenice i Sandzaka preporucio bih da procita knjigu Sandzak porobljena zemlja od Haruna Crnovrsanina i Nura Sadikovica.Sellam
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2008   #58
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

O ovome mi je rahmetli deda pricao,ali ne ovako detaljno-hvala ti i potrudicu se da nadjem tu knjigu!
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2008   #59
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

A tako sam bila razvukla da polako citam ali se ipak zavrsi prica...

Stvarno je bio heroj rahmetli Camil Prasevic.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2008   #60
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

@uniknnamed
hvala ti za ovu pricu,nisam znao ovoliko detalja,a sliku partizanskog groblja,ako te interesuje,moze ti neko poslati ili okaciti ovde da vidis kako to izgleda...
nadam se da ces nastaviti sa ovim podacima...
pozz...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
kladnica


Currently Active Users Viewing This Thread: 149 (0 members and 149 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:43. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)