SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Slike iz Sjenice svaki sjeničak ima aparat za slikanje, svaki od nas je već slikao i pravio uspomene po gradu, ovde podelite slike sa nama...

Reply
Old 15-01-2010   #1
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default Foto skola

Zlatko je ranije izrazio zelju o temi u vezi fotografije i ovde cu da dam moj skromni doprinos. Tema je veoma duboka i siroka i postoje fakulteti koji se bave fotografijom ali ja cu ovde pokusati da na jednostavan i lako razumljiv nacin objasnim kako da pravite bolje fotografije.

Za fotografiju je potreban stvarni motiv. Za razliku od slikara kojem trebaju papir ili platno, cetkice, boja i fantazija, fotograf mora da ima stvaran motiv koji ce da interpretira na svoj nacin.

Motiv je veoma vazan. Ako na primer nadjemo kod nekoga staru sliku iz detinjstva nije nam vazan sam kvalitet slike nego sadrzaj. Ako je fotografija malo tamna i nije bas ostra nece nam smetati jer su nam osobe na slici drage i vazne.

Drugi primer je ako na primer "uhvatimo" neku javnu ili poznatu licnost u neobicnoj situaciji. Sadrzaj takve fotografije bi imao vecu vrednost nego sam nacin interpretacije.

Zatim imaju fotografije koje ne prikazuju nista posebno ili nepoznate ljude, ali to prikazuju na nacin koji nam se svidja. Na primer kompozicija slike, kombinacija boja, ostrina slike i slicno. Ovde vec dolazi do izrazaja kreativnost i umece fotografa kao i fotoaparat i objektiv sa kojima radi. To bih nazvao formom fotografije.

Na kraju postoji i poruka slike. Fotograf moze da predstavi stvarnost na fotografiji kako hoce, ali ipak svako dozivljava sliku na svoj nacin. Naravno, motiv i nacin interpretacije igraju veliku ulogu u tome kako neko dozivljava neku sliku ali vise ljudi moze da dozivi istu fotografiju na vise razlicitih nacina.

Na primer ovde na nasem forumu svi aplaudiraju na slike iz Sjenice bez obzira na kvalitet. Naravno ima slika odlicnog kvaliteta ali ima i ocajnih, ali motivi su nam dragi i niko od nas ne pridaje puno znacaja formi fotografije. Kada neko sa strane gleda ove nase slike verovatno ne vidi nista posebno, dok neki od nas verovatno imaju secanja u vezi nekih mesta na slikama i slicno.

Ovo bi biölo malo "teorije" i ubuduce cu pokusati da se drzim tehnickih detalja i konkretnih prakticnih saveta.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 15-01-2010   #2
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,498
Default

E pa super, zelja jeste izrazena, ali sam nema sanse bilo sta da stignem da uradim...

Pokusacemo temu tako da formiramo, da i korsinici koji nemaju single-lens reflex (SLR) aparat, mogu da naprave super slike...

Hvala sto si pokrenuo temu, i molio bih da se ako vas interesuje tema, strogo drzimo teme, ako imate pitanja vezana za temu i aparate, da ih postavljate...
A recenice, ako se postavi primer slika, poput "super slika, hvala", nema potrebe... da ne odemo OFF topic, sa temom...

Ja sam jos u fazi ucenja, ali uvek nesto novo naucim, fotografija je sto kaze Adnan fakultet od vise godina...

Pozzzz i hvala jos jednom brate za pocetak teme...

p.s. ovih dana pocinjem sajt, koji je vezan samo za slikanje, mozda uspem ove godine da ga dovrsim...
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2010   #3
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Fotoaparat

Ima vise vrsta fotoaparata ali danas su najuobicajeniji digitalni kompaktni fotoaparati i sistemski fotoaparati ili DSLR (Digital Single-Lens Reflex camera)

Kompaktni fotoaparati



DSLR



Osnovne razlike su sledece:
  • Velicina senzora, DSLR imaju puno veci senzor sto daje bolji kvalitet fotografije
  • Mogucnost zamene objektiva. Na DSLR fotoaparatima moze da se menja objektiv dok na kompaktnim ne moze

Prednosti kompaktnih fotoaparata su cena i male dimenzije. DSLR daju puno bolje fotografije.

Ja uvek sa sobom nosim kompaktni fotoaparat tako da skoro nikada ne propustim priliku da slikam nesto interesantno. Takodje imam i DSLR koji koristim kada unapred znam da cu nesto da slikam.

Ukratko, ako zelite da se ozbiljnije bavite fotografijom sigurno je vredno uloziti novac u DSLR. Kompaktni fotoaparat nema mogucnost manuelnog podesavanja i ima jos puno ogranicenja ali ipak daje dovoljno dobre fotografije za "kucnu upotrebu"

Fotoaparatima stalno padaju cene a kvalitet se poboljsava. Danas moze da se kupi dobar kompaktni fotoaparat za 100 - 150 eura. Solidan DSLR sa standardnim objektivom moze da se nadje za 500 eura pa navise.

Ja sam 2001. platio moj prvi digitalni fotoaparat preko 600 eura. To je bio Canon sa senzorom od 1,3 MP, sto danas ima svaki mobilni telefon. Baterije su trajale oko 20 - fotografija. Danas imam Canon Digital Ixus IS (na slici) sa 7,1 MP koji kosta oko 100 eura a sa jednim punjenjem baterije mogu da slikam preko 500 puta.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 15-01-2010   #4
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Svetlost

Svi fotoaparati rade na istom osnovnom optickom principu. Ranije je kod analognih fotoaparata koristen film koji je svetlost osvetljavala kroz objektiv. Danasnji fotoaparati su opremljeni senzorima umesto filma. Tri osnovna pojma su:
  • Otvor blende
  • Vreme ekspozicije
  • ISO osetljivost

Blenda je slicna zenici oka. Sto je vise otvorena propusta vise svetlosti na senzor i obrnuto. Vreme ekspozicije odredjuje koliko vremena ce senzor biti izlozen svetlosti. Znaci ako smanjimo otvor blende moramo da povecamo vreme ekspozicije da bi smo dovoljno osvetlili senzor.



ISO osetljivost je broj koji je ranije predstavljao osetljivost filma. Ranije bi se kupovao film sa odredjenim ISO brojem u zavisnosti od uslova fotografisanja. Na primer za slikanje napolju pod dobrim vremenskim uslovima koristila se osetljivost 100 ili 200 ASA, dok bi se za fotografisanje u zatvorenim prostorijama sa slabim svetlom koristio film od 400 ili 800 ASA. Ovi principi vaze i kod digitalnih aparata sa time sto mi podesavamo osetljivost senzora u meniju.

Problem kod visokog ISO broja je sto su na slici krupnija "zrna" i slika je manje ostra.

Otvor blende i vreme ekspoziije su presudni na formu fotografije.

Na primer ako zelimo pri fotografisanju portreta da nam je motiv ostar a pozadina ne, onda koristimo veliki otvor blende (npr f1,8 ). Ako nasuprot tome slikamo neki pejzaz i zelimo da imamo dobru dubinsku ostrinu slike onda koristimo mali otvor blende (npr f22)

Ako se motiv krece prinudjeni smo da izaberemo kratko vreme ekspozicije (1/250 ili cak 1/500 i brze) jer cemo samo tako postici zadovoljavajucu ostrinu motiva. Medjutim ako zelimo da unesemo malo dinamike u sliku i docaramo motiv u pokretu onda biramo duze vreme ekspozicije (1/30 ili 1/15 i sporije).

Na vecini modernih fotoaparata ima puna automatika i nekoliko tematskih programa kao na primer, portret, pejzaz, sport, makro itd. Koristenje ovih programa umesto pune automatike ce puno povecati kvalitet vasih fotografija.

Kada su u pitanju DSLR, pored tematskih programa ima i manuelnih podesavanja. Ima na primer program sa prioritetom blende, sa prioritetom vremena ekspozicije i potpuno manuelno podesavanje.

Moderni fotoaparati automatski mere svetlost ali ima dosta situacija kada dolazi do pogresne ekspozicije i slike budu previse tamne ili previse svetle ali o tome cu pisati drugom prilikom.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2010   #5
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Pre nego sto pocnem sa prakticnim savetima da razjasnim neke osnovne pojmove.

Kao sto sam gore napisao svetlost je najbitnija prilikom fotografisanja. Da bi film ili senzor zabelezio ono sto slikamo treba da se izlozi tacno odredjenoj kolocini svetlosti. Ta kolicina svetlosti se zove ekspozicija, sto je osnovni pojam u svetu fotografije i svi koji ozbiljnije zele da se bave fotografijom moraju da znaju sta je ekspozicija.

Postoji jednostavno pravilo koje se na engleskom zove Sunny f16 pravilo. Ako se slika motiv jednog suncanog dana (ne u senci) i ako je otvor blende f16 onda vreme ekspozicije mora da odgovara ISO osetljivosti filma.

Mozda zvuci malo komplikovano ali ko zna sta je ekspozicija, blenda i ISO osetljivost i nije tako tesko. Navescu primer

Otvor blende: f16
ISO: 100
Vreme ekspozicije 1/100 sec

Otvor blende: f16
ISO: 200
Vreme ekspozicije 1/200 sec

Otvor blende: f16
ISO: 400
Vreme ekspozicije 1/400 sec

I tako dalje ...

Ako se pridrzavamo ovog pravila kada fotografisemo motiv u suncanoj svetlosti, senzor u kameri ce dobiti tacnu kolicinu svetlosti koja je potrebna da se dobije korektan kontrast i svetlina slike.

Danasnje moderne kamere imaju ugradjen merac svetlosti i automatika radi svoj posao, medjutim da bi ste postali dobar fotograf morate da se naucite da koristite manuelna podesevanja aparata.

Na primer ono sto je za automatiku korektna ekspozicija za vas mozda nije. Ako zelite da vam slika ima malo dramatike ili mistike obicno je napravite tamnijom. Ili obrnuto, ako slika predstavlja nesto veselo ili radosno onda treba da je malo svetlija. Kasnije cu vise pisati o tome, sada da se vratimo ekspoziciji.

Znaci ako fotografisemo jednog suncanog dana korektna ekspozicija je f16, ISO 100 i 1/100 sec. Ako blendu otvorimo za jedan korak do f11 dobicemo sliku koja je preeksponirana i slika ce biti svetlija. Ako blendu zatvorimo za jedan korak do f22 dobicemo nadeksponiranu sliku, koja ce biti tamnija od normalne.

Ako radi lakseg objasnjavanja ostavimo ISO osetljivost konstantnu i kazemo da je 100 i da je korektna ekspozicija f16 i 1/100 sek., onda mozemo da menjamo otvor blende a da ipak zadrzimo korektnu eksponiranost senzora.

Ako povecamo otvor blende za jedan korak, time pustamo duplo vise svetlosti kroz objektiv i da bi smo zadrzali istu osvetljenost senzora moramo da duplo smanjimo vreme ekspozicije (duplo je jedan korak u svetu fotografije). Evo i primer:

ISO 100

f22 1/50 sek
f16 1/100 sek
f11 1/200 sek
f8 1/400 sek
f5,6 1/800 sek
f4 1/1600 sek

Napomena: Na nekim aparatima nemaju ove vrednosti za brzinu vec su 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000 ... sto je takodje korektno.

Sva gore navedena podesavanja daju korektnu kolicinu svetlosti ali slike ce biti razlicite. Mali otvor blende (veliki broj) daje veliku dubinsku ostrinu slike, i skoro sve na slici je ostro. Ovo je korisno prilikom fotografisanja pejzaza.

Veliki otvor blende (mali broj) daje kratku dubinsku ostrinu slike, i u tom slucaju ce motiv biti ostar a sve sto je blize i dalje od motiva ce biti neostro i ovo je korisno prilikom fotografisanja portreta.

Sto je veci otvor blende to je manja dubinska ostrina i obrnuto. Ali i o tome kasnije.

Moj je savet da pazljivo procitate uputstvo za vas fotoaparat i naucite se da koristite sve mogucnosti koje vam pruza. U ovim uputstvima obicno ima dosta saveta a i ovoga sto sam do sada pisao. Ako ne mozete bas sve opcije da naucite jer ih stvarno ima puna onda barem naucite osnovne koje su vezane za ekspoziciju, kao i programe za fotografisanje.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2010   #6
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Jos da napisem koju rijec o objektivima pa da pocnem sa prakticnim savetima.

Objektivi se dele na objektive sa konstantnom ziznom daljinom i objektive sa promenljivom ziznom daljinom koji se popularno zovu zoom objektivi.

Objektivi se dalje dele na teleobjektive koji imaju ziznu daljinu vecu od 50 mm (35 mm kod DSLR) i na sirokougaone objektive koji imaju ziznu daljinu manju od 50 mm (35 mm kod DSLR). Zoom objektivi mogu da budu i kombinacija sirokougaonog i teleobjektiva npr Canon EF-S 18-200 mm.

"Normalan" objektiv je onaj koji pokriva ugao od 45 stepeni to jest ono sto ljudsko oko obuhvata. Kod analognih kamera sa filmom od 35 mm je to objektiv sa ziznom daljinom od 50 mm. Kod DSLR je normalan objektiv sa ziznom daljinom od 35 mm

Teleobjektivi "priblizavaju" motiv i uglanom se koriste prilikom fotografisanja sportskih dogadjaja, zatim divljih zivotinja na safariju ili u zooloskom vrtu.

Sirokougaoni objektivo "odaljuju" motiv i koriste prilikom fotografisanja u prostorijama ili za fotografisanje pejzaza.

Objektivi su najskuplji deo fotografske opreme. Standardni objektivi kostaju oko 100 eura pa navise dok kvalitetni objektivi kostaju od 700 - 800 eura pa do vise desetina hiljada eura.

Objektivi koji imaju veliki maksimalni otvor blende su veoma skupi. Teoretski je najveci otvor blende f1,2 za objektive sa konstantom ziznom daljinom. Za zoom objektive je najveci teoretski otvor blende 2,8.

Generalno za sve objektive vazi da ne daju najbolje slike na maksimalnom otvoru blenda vec korak ili dva manjem. Na primer objektiv 50 mm f1,2 daje najbolje slike sa otvorom blende f1,4 ili f1,8.

U poslednje vreme kod digitalaca je vladala histerija megapixela. Proizvodjaci se takmice ko ce da izbaci fotoaparat sa vecim brojem megapixela. Danas u prodaji imaju digitalci sa preko 20 MP.

Pojedini modeli digitalaca nisu "trajali" ni godinu dana i vec su izlazili naslednici sa vecim brojem megapixela. To je dovelo do toga da kupci oklevaju sa kupovinom jer ne znaju kada ce vreme pregaziti aparat koji ce kupiti.

Postavlja se pitanje koliko je megapixela potrebno. Odgovor nije jednostavan i zavisi od toga sta cete raditi sa fotografijama. Ako cete da pravite reklamne fotopanele dimenzija od 3 X 4 metra onda vam je potreban digitalac za maksimalnim brojem megapixela. Ako cete slike da pokazujete na ekranu kompjutera ili da radite slike dimenzije 10 X 15 cm dovoljno je samo nekoliko megapixela.

U principu svi digitalci sa rezolucijom od 6 do 10 megapixela zadovoljice 95 % fotografa, oni sa rezolucijom 10 do 15 megapixela zadovoljice jos 4 % fotografa a za poslednji procenat su potrebni digitalci sa preko 15 megapixela.

Moj savet je da ako zelite da ulozite novac u fotoopremu a vec imate DSLR sa rezolucijom 6 ili vise megapixela onda ulozite novac u dobar objektiv. Fotoaparat mozete kupiti kada se histerija smiri i kada se poboljsaju ostale funkcije kao sto je smanjenje suma, brzina prenosa na memorijsku karticu, broj slika koje mogu da se slikaju u seriji i slicno.

Cene fotoaparata ce sigurno pasti ali proizvodnja optike je skupa i objektivi su oduvek bili skupi. A za dobru fotografiju je neophodna dobra optika.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010   #7
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Evo i da pocnem sa prakticnim savetima. Savete je tesko davati jer je svaka situacija razlicita. Ja se uvek secam saveta kojeg sam dobio kada sam poceo da fotografisem.

Receno mi je da slikam sa suncem iza ledja. Ja sam se toga i pridrzavao. Kada sam razvio film i uradio slike ta ista osoba mi je rekla da se na svakoj slici vidi moja senka i zalupila album. Toliko o savetima.

Portret

Motivi koji se najvise fotografisu su bez ikakve sumnje ljudi. Portreti su veoma popularni. Prilikom fotografisanja portreta treba sva paznja posmatraca da bude usmerena na motiv (osobu koju slikate).

Pozadina je veoma vazna. Najbolja pozadna je kada je uopste nema. Na primer jednobojni zid iza motiva ili veoma jednolicna po mogucstvu tamna pozadina. Ovde ne pisem o studijskim portretima jer je tu potrebna specijalna oprema, ukljucujuci i pozadinu, koja nam nije dostupna.

Ako je pozadina previsa sarena ili bogata detaljima odvlaci paznju od glavnog motiva. Na donjoj slici prikazujem portret sa veoma lose odabranom pozadinom. Ujedno cu da vam predstavim i mog fotomodela koji je velikodusno pristao da pozira za ove svrhe.



Fotomodel je horoz. Ali ovde ima puno drugih detalja koji odvlace paznju. Plavi peskir na zidu i crvena kutija od keksa, cesma, sudovi, kutija za kafu ... sve to privlaci nas pogled jer smo po prirodi radoznali. Ovde se jadni horoz nasao u drugom planu iako je najblizi objektivu.

Dilema je kako da resimo ovaj problem. Naravno najbolje je slikati iz drugog ugla ili pomeriti osobu na drugo mesto. Ali to nije uvek moguce. U ovakvim situacijama kada smo prinudjeni da slikamo sa ovakvom pozadinom mozemo da odvojimo motiv od pozadine na vise nacina.

Gornja slika je slikana sa otvorom blende f22. Ranije sam pisao da mali otvor blende (veliki broj) daje veliku dubinsku ostrinu i u principu sve na slici je ostro. Veliki otvor blende (mali broj) daje kratku dubinsku ostrinu i sve sto je ispred ili iza motiva je neostro.



Gornja slika je slikana sa otvorom blende f1,8. Kao sto vidite razlika je velika. Iako pozadina nije idealna svima je jasno da je horoz glavni motiv.

Ima jos nacina da se motiv odvoji od pozadine ali o tome drugi put jer su malo komplikovaniji.

Na donjoj slici nema dileme sta je glavni motiv jer nema nista drugo ni da se vidi.



Tehnika

Meko, odnosno indirektno svetlo. Za slikanje portreta unutra je dobra svetlost kada se motiv nalazi pored prozora i svetlost pada na motiv pod uglom od 45 stepeni. Napolju slikajte u senci ili kada je oblacno. Izbegavajte direktno svetlo jer daje ostre senke.

Veliki otvor blende. Koristite sto veci otvor blende ali ne maksimalan. Time dobijate ostar motiv a mutnu pozadinu.

Na fotoaparatu koristite program za portrete. Kod DSLR izaberite prioritet blende, kod vecine je oznaka Av ili A i izaberite veliki otvor blende ili koristite program za portrete.

I naravno mislite na pozadinu.

U nastavku napredni portreti.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2010   #8
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Napredni portreti

Da biste pravili dobre portrete potrebna je malo bolja optika. Fotografi su oduvek diskutovali koja je zizna daljina najbolja za portrete. Neki kazu 85 mm a drugi 100 mm. Sto se mene tice obe zizne daljine su dobre. Ova zizna daljina se smatra dobrom i zbog toga sto je rastojanje izmedju motiva i objektiva 2,5 - 3 metra i fotograf i model se osecaju opustenije.

Zagrizeni fotografi portreta koriste objektive sa konstantnom ziznom daljinom ali ja mislim da i dobar zoom objektiv zadovoljava. I Canon i Nikon imaju zoom objektive 28-105 mm i oni su odlicni za portrete. Prednost zoom objektiva je sto mozete lakse da komponujete sliku. Samo gledajte da je zizna daljina izmedju 80 i 100 mm.

Za dobar portret je stativ neophodan. Najmanje vibracije poremete ostrinu koja je vazna kod portreta. Kad smo kod ostrine takodje su se vodile diskusije gde treba staviti fokus na licu modela. Vrh brade, oci, koren kose itd ali sada se skoro svi slazu da se fokusira na ocima.

Visina fotoaparata na stativu je takodje vazna. Ako slikate celu figuru aparat treba podesiti u visini pojasa (znaci morate da se sagnete ili cucnete kada slikate). Ako se slika 7/8 figure onda se kamera podesava na visini grudi (malo je lakse kad je zena model ) a za glavu i ramena na visini ociju ili odmah ispod.

Kada se slika portret lica oci treba staviti na liniji koja je odprilike na trecini slike odozgo. Mozete da ekspiremntisete da se slika toliko popuni licem da su usi ili gornji i donji deo glave van slike.

Svetlost treba da je meka tj indirektna. Napolju u hladu a unutra pored prozora koji nije u direktnom suncu. Svetlost treba da dolazi sa strane ili pod uglom od 45 stepeni i tada meke senke izrazavaju crte lica. Izbegavajte svetlost koja osvetljava model spreda jer u tom se slucaju stice utisak da je lice ravno.

Sada zaboravite deo onoga sto sam pisao u proslom postu. Najbolji otvor blende za portrete je f11. Tada su svi detalji na licu ostri.

I dalje treba da je pozadina sto jednostavnija i ako smo napolju po mogucstvu tamnija od modela ali otvor blende od 1, 8 ili 2,8 nije bas najbolji. Autofokus fokusira deo koji je najblizi objektivu a to je nos. Pri velikom otvoru blende nos moze da bude ostar a oci malo mutne a to unistava portret.

Obicno kada se slika spontani portret pozadina nije idealna i u tom slucaju je bolje izabrati veliki otvor blende da bismo odvojili motiv od pozadine.

Znaci nema pravila bez izuzetaka. To cete tek videti u nastavku kada morate da zaboravite sve sto ste do sada naucili da bi ste napravili stvarno dobar portret.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2010   #9
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Napredni portreti - nastavak

Znaci tehnika za dobar portret je sledeca:
  • Stativ
  • Objektiv izmedju 80 i 100 mm zizne daljine
  • Otvor blende f11 ako je dobra pozadina u protivnom sto manji (koliko objektiv dozvoljava)
  • Aparat popdesen na prioritet blende (Av ili A)
  • Tacan polozaj fotoaparata u odnosu na model
  • Vertikalan polozaj fotoaparata
  • Motiv ispunjava sliku

Ranije sam zaboravio da pisem o balansu bele boje. Ako je balans bele boje tacan onda na slici vidimo boje kakve ih vidimo okom u prirodi. Ako je balans bele boje pogresan slika moze da dobije zutu, plavu i zelenu nijansu. Balans bele boje je veoma opsirna tema i o tome cu pisati kasnije.

Podesite balans bele boje sto bolje mozete u zavisnosti svetla. U vecini fotoaparata ima puno opcija kao: dnevno svetlo, oblacno, neonke, obicne sijalice, blic itd.

Sada kada sve ovo znate treba da napravite neki portret. Posle malo razmisljanja resite da slikate tetka Magbulu jer dobro "ispadne" na svim slikama. Tetka Magbula je inace principijelna i stroga zena ali na svim slikama pozira tako da izgleda veselo i nasmejano. Medjutim vi kao napredan fotograf ne zelite da je tako prikazete vec onako kako je vi vidite. Znaci na slici treba da izgleda principijelno i strogo.

Najveci je problem je navesti tetka Magbulu da izgleda strogo a tehnikom fotografisanja mozete da izrazite pojedine osobine. Na primer mozete da je "uhvatite" kada se na nada. Dobar trik je da aktivirate serijsko okidanje na fotoaparatu i vece su sanse da ce barem jedna slika biti onakva kavu vi zelite. Drugi nacin je da je pricom navedete da napravi takav izraz lice. Uzmite fotoaparate i slikajte je nekoliko puta kako ona hoce da bi se malo opustila. Zatim recite nesto provokativno (npr: "prde li ti to tetka?") i pokusajte da uhvatite izraz lica. Ovde dolazi do izrazaja kreativnost fotografa.

Jaki kontrasti, ostre senke i tamne boje daju jedan efekat dok slab kontrast, meke senke i jarke boje daju suprotan efekat. Znaci ako zelite jak kontrast i ostre senke onda zaboravite meko i difuzno svetlo koje dolazi od prozora ili reflektora sa kisobranom. Ovde morate da koristite direktno svetlo mozda i direktan blic da biste dobili zeljeni efekat. Protivsvetlo iza motiva, svetlo sa strane ili odozgo ili odozdo daju sasvim razlicit efekat.

Za sve situacije postoji odgovarajuca tehnika fotografisanja, koja na primer pojacava radost, veselje, tugu, setu ... Program za portrete u fotoaparatu je napravljen za one portrete za koje vecina ljudi smatra da su dobri. Znaci osoba je lepa nasmejana, koza barsunasta, bore ublazene, slika je svetla, boje prirodne, senke su meke i tako dalje. Ali takvih portreta ima milijarde i uvek je bolje napraviti portret koji prikazuje osobu onako kako je vi dozivljavate. Ako je neko namcor i na slici treba da izgleda kao namcor a ne sa kezom od uha do uha.

U sledecom nastavku pisem o tome a vi do tada eksperimentisite sa ovime i vidite kakav se rezultat dobije. Sigurno je da necete iz prve da uspete ali prednost digitalnih fotoaparata je da ne morate da kupujete film i da rezulat odmah vidite na ekranu.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2010   #10
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Tehnika fotografisanja ljudi

Posle duze pauze, zbog boravka na planini, da nastavim. Kao sto sam ranije pisao postoje tehnike fotografisanja koje pojacavaju emotivno stanje modela. Navescu ovde nekoliko primera.

Radost

Motiv - Pogled prema gore. Ako slikate istu osobu 2 puta u potpuno istom polozaju samo je pogled razlicit, onda vecina dozivljava sliku kao radosniju ako je pogled prema gore.

Koristite vesele boje i okrugle oblike. Naprimer ako slikate rodjendan pokusajte u sliku da ubacite npr jedan balon drecave boje.

Svetlost - Direktan blic ili jako direktno svetlo

Kompozicija - Diagonalna kompozicija, Ostavite dosta prostora povise osobe

Fotograf - Glumi klovna. Retko je da ce neko izgledati veselo ako mu kazete da izgleda veselo. Drugi trik je da koristite sirokougaoni objektiv i pridjite dosta blizu, ljudi obicno reaguju smehom.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2010   #11
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Pokrenuo sam sajta za ljubitelje fotografije. Adresa je www.fotonovosti.com

Sajt ima skolu fotografije, brze savete, digitalnu obradu fotografije i najnovije vesti. Uskoro cu da prosirim sadrzaj sa galerijom gde ce clanovi da objavljuju svoje fotografije a drugi da ih ocenjuju, komentarisu i dobijaju savete sta bi mogli da poboljsaju u svom fotografisanju. Korisnici ce imati mogucnost da prave svoj blog a i imace mogucnost da pisu recenzije foto opreme.

Ja trenutno nemam vremena ali ako neko moze neka kaci ovde clanke sa sajta, tako da se ova fotoskola ne ugasi.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2010   #12
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Objektiv I



Promenom objektiva otvaraju se nove mogućnosti pri fotografisanju, mnogo više nego promenom kućišta fotoaparata. Zato je osnovno pravilo da se više novca ulaže u optiku. Prilikom izbora objektiva treba da se misli na dosta stvari i ovde ćemo razjasniti osnovne pojmove.

Fokusna daljina

Fokusna, fokalna ili žarišna daljina je jedan od osnovnih optičkih pojmova. Ova veličina se meri u milimetrima i predstavlja rastojanje od optičkog centra objektiva do žižne tačke i direktno zavisi od ugla objektiva. Ovo je važna karakteristika objektiva jer od nje zavisi šta će nam se naći u kadru. Postoje objektivi sa fiksnom i sa promenljivom fokusnom daljinom. Ovi poslednji se još nazivaju i zum objektivi.



Objektivi se po žižnoj daljini dele na tri grupe:

Širokougaoni objektivi sa fokusnom daljinom manjom od 50mm
Normalni objektivi sa fokusnom daljinom od 50mm
Tele objektivi sa fokusnom daljinom preko 50 mm
Ovo su tri osnovne grupe, međutim postoje super tele objektivi od preko 300 mm, zatim "riblje oko" sa ekstremno širokim uglom, sa fokusnom daljinom manjom od 10mm i tako dalje.

Zum objektivi

Zum objektivi su veoma popularni jer zamenjuju više objektiva sa fiksnom žižnom daljinom. Postoje zum objektivi koji imaju opseg od širokougaonih do tele objektiva, na primer Canon EF 18-200mm. Uz nove digitalne SLR fotoaparate u paketu idu i takozvani normalni zum objektivi fokusne daljine 18-55 mm. Bolji zum objektivi imaju konstantan minimalan otvor blende u celom opsegu.

Blenda



Blenda je jednostavno rečeno otvor u objektivu koji propušta svetlost na senzor. Na starijim objektivima postoji prsten na objektivu gde se podešava otvor blende. Na modernim fotoaparatima se otvor blende prikazuje na LCD ekranu. Što je veći maksimalni otvor blende to je objektiv svetliji (ili kako fotografi kažu brži) i može da se koristi u lošijim svetlosnim uslovima. Otvor blende se obeležava slovom f i brojem. Što je manji broj to je veći otvor blende i obrnuto. Uobičajeni standardni otvori blende su:

f1,4 - f2 - f2,8 - f4 - f5,6 - f8 - f11 - f16 - f22



Auto fokus (AF)

Skoro svi moderni fotoaparati izoštravaju sliku automatski i ta funkcija se zove auto fokus. Auto fokus može da se i isključi, što je pogodno prilikom makro fotografisanja.

Kod Canon objektiva je motor za auto fokus ugrađen u objektivu, slično je i kod novijih Nikona dok stariji Nikonovi objektivi nemaju ugrađen motor već ih pogoni motor u kućištu fotoaparata.

Današnji fotoaparati imaju više AF tačaka i ako su sve tačke aktivne program daje prioritet tački koja je najbliža objektivu.

Stabilizacija slike

Danas mnogi teleobjektivi imaju ugrađen stabilizator. Osnovna funkcija ovog sistema je da umanji mala pomeranja i vibracije kod fotografisanja iz slobodne ruke. Moderni sistemi su prilično efikasni tako da možete da fotografišete iz slobodne ruke sa vremenom ekspozicije koje jedan ili dva koraka sporije od objektiva bez stabilizatora.

Nikon ove objektive označava sa VR (Vibration Reduction) a Canon sa IS (Image Stabilizer).

Najbliže fokusno rastojanje

Još jedna karakteristika objektiva koja naročito važna pri makro fotografisanju. Najbliiže fokusno rastojanje je najmanje rastojanje između objektiva i motiva pri kojeme motiv može da izoštri. Kod makro objektiva se navodi i maksimalno uvećanje.

Konstrukcija objektiva



Sama fizička konstrukcija je nešto što nije u prvom planu prilikom izbora objektiva ali ovo je veoma važna karakteristika. Obično se navodi broj grupa i elemenata.

Elementi su staklena sočiva koja su posebno polirana i premazana raznim slojevima čiji su sastav i funkcije poslovne tajne proizvođača. Grupe su više elemenata koji su zalepljeni providnim lepkom i predstavljaju jednu celinu.

Postavlja se pitanje da li su objektivi sa više grupa i elemenata bolji? Odgovor nije jednostavan. Više grupa i elemenata daje nam bolju kontrolu nad optikom ali svaki element i grupa nisu idealni i što ih je više veći je rizik za optičke deformacije. Kvalitetniji zum objektivi obično imaju veliki broj grupa i elemenata što doprinosi većoj težini objektiva na šta se fotografi žale.

Ranije su profesionalni fotografi koristili objektive fiksne fokalne daljine koji su imali samo 4 elementa a jeftiniji modeli samo 3. Današnji objektivi sa fiksnom fokalnom daljinom imaju 5 ili čak 6 elemenata.

Fotonovosti.com
adnan is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2010   #13
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Nek je hairli , super je ideja ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2010   #14
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

Srećno Atko,.... dobar ti ovaj model, jes da nije bas proporcionalan 8/8...
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2010   #15
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Ado,ima li sanse da sa compakt camerom pravim ovakva portret



gde mi je subjekt u prvom planu, a da mi pozadina ne bude ostra...

p.s. camera je Canon PowerShot SX 210IS
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2010   #16
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Moze ako imas program prioriteta blende (oznaka je obicno A ili Av). Stvavi najveci moguci otvor blende (najmanji broj, npr 2,8 ili 3,5) i to je to.

Pozzzzz
adnan is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2010   #17
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

imam AV a na koliko da stavim ISO...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2010   #18
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

ISO stavi ako moze auto. Ako ne moze auto onda kad je jako svetlo stavi 100, malo tamnije 200 oko aksama 400.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2010   #19
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

hvala braticu,uspeo sma nesto ali nisam jos siguran da je to to...
vidi,kad slikam bilzu,pozadina je podjednako ostra kao i subjekt,a kad slikam iz daljine,pa zumiram subjekt onda je pozadina "nejasna"...
jel to treba tako,ili...???

pozzz i hvala,izvini sto te gnjavim znam da si na odmoru,ali kad imas vremena napisi po nesto...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2010   #20
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Pozadina je mutna kada je motiv veliki na slici i kada pridjes blizu i kada zumiras. Mozda to malo vise dolazi do izrazaja kada zumiras.

Problem sa tvojom kamerom je sto je mali senzor u njoj iako ima 10-12 MP. Sto je manji senzor teze je dobiti mutnu pozadinu.
adnan is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
foto, skola


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:32. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)