SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Vijesti iz ostatka svijeta balkan, dijaspora, ma sve što je vezano za našu planetu zanimljivo treba smestiti ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 25-05-2008   #41
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Najskuplji nakit na aukciji
.

Samo najveći milioneri dobili su pozivnicu za aukciju kuće Sotheby's na kojoj će se nuditi najskuplji nakit.

Ponuda podeljena u kategorije 'Day Chic' i 'Evening Glamour' predstaviće 365 zanosnih komada nakita. U Ženevi će se tako okupiti sva sila bogataša i njihovih supruga koje će potvrdu ljubavi tražiti upravo u blještavim dijamantima, safirima i inim kamenčićima vrtoglavog sjaja.
Privesak koji je 1951. godine izradila kuća Cartier. Dominantan plavi safir vredan 206.82 karata okružen je sitnim belim dijamantima. Nekadašnja vlasnica bila je Vojvotkinja od Yorka, a budući vlasnik biće onaj koji će za ovaj jedinstveni komad nakita moći izdvojiti između 1.1 i 1.5 miliona eura.


__________________
Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

sanna72 is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 26-05-2008   #42
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Sjećanje na tragični 25. maj 1995. godine


U Tuzli se danas obilježava 13. godišnjica zločina na Kapiji, kada je od granata ispaljenih s položaja Vojske Republike Srpske na Ozrenu ubijena 71 osoba, čiji je prosjek starosti bio 21 godina.

Sjećanje na taj tragični dan započelo je još jučer. Tokom cijelog dana mogli su se sresti građani iz svih krajeva Tuzlanskog kantona koji su na Kapiji, mjestu stradanja tuzlanske mladosti, učenjem Fatihe ili minutom šutnje odavali poštu poginulima.

Kapiju su jučer, kao i mezarje na Slanoj Banji, s buketima cvijeća obilazili učenici, djeca iz obdaništa i delegacije raznih udruženja iz nekoliko gradova TK.

Jučer je u krugu Kapije održan i memorijalni turnir u šahu, na kojem je učestvovalo nekoliko desetina šahista iz raznih krajeva BiH i inozemstva, dok je dan ranije organizirana i memorijalna biciklistička trka.

Kako se očekuje, danas će hiljade građana Tuzle, ali i iz drugih krajeva BiH, obići Kapiju i mezarje na Slanoj Banji. Tokom večeri, odnosno nekoliko minuta prije 21 sat, bit će upriličena centralna komemoracija za ubijenu djecu Tuzle.
__________________




Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2008   #43
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Amir Gazibegović izgubio život pod traktorskom gumom



Amir Gazibegović (36) iz Prnjavora kod Kalesije izgubio je život pod traktorskom gumom u subotu oko 22,00 sata. Do nesreće je došlo najvjerovatnije, u trenutku kada je Amir pokušavao da zadrži traktor na lokalnom putu. Traktor je sletio u kanal, a Amir je pokušavajući da iskoči iz njega podletio pod zadnju gumu.

Kako su nam kazali Amirovi prijatelji, to veče su zajedno sjedili na obližnjem brdu i roštiljali. Amir se oko 22,00 sata, pozdravio sa društvom i sa traktorom krenuo kući.
Amira Gazibegovića je tek jučer ujutro oko 7,00 sati pronašao Hašim Murić, koji živi samo nekoliko metara dalje od mjesta na kome je nastradao Amir. Hašimova supruga Begajeta, ispričala nam je, kako je to veče oko 2,00 sata u mraku nedaleko od kuće vidjela upaljena svjetla, ali je pomislila da je neko auto parkirano i da su vjerovatno mladi u pitanju pa se nije obazirala.

- Tek kad sam se probudila vidjela sam traktor u kanalu, a zatim sam pozvala supruga i on je otišao da vidi šta se desilo, kazala je Begajeta. Hašim je tada u kanalu pronašao beživotno Amirovo tijelo, a zatim pozvao policijsku stanicu Kalesija.
Oko 07,15 sati stigli su pripadnici PU Kalesija, ogradili mjesto nesreće i pokušali beživotno tijelo da izvuku ispod zadnje traktorske gume. U svemu tome pomogao im je i Esed Omerović prijatelj nastradalog.
- Vidio sam mu ruke ispod gume, zadnja guma mu je bila baš na vratu, što ga je najvjerovatnije i onemogućilo izvlačenje. Prema tragovima koji se vide, on je pokušavao da se izvuče, ali nije uspio, pojasnio nam je Omerović, Amirov dobar prijatelj.

Iza Amira Gazibegića je ostalo dvoje maloljetne djece i supruga Remzija, koja je u sedmom mjesecu trudnoće. Tijelo nastaradalog Amira preuzeli su radnici Komemorativnog centra iz Tuzle, a dežurni tužilac i ako se porodica protivila naredio je obdukciju kako bi se saznao tačan uzrok smrti.

izvor:Kalesija.com
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2008   #44
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post Teleskopom povezao New York i London

Teleskopom povezao New York i London


Prekooceanski teleskop povezuje New York i London. Radi se o umetničkom projektu koji povezuje dva grada u realnom vremenu.
Teleskop izgledom podseća na Viktorijansko doba, a nalazi se pokraj Brooklynskog mosta, na američkoj strani, dok se na britanskoj nalazi ispred Tower Bridgea u Londonu. Vireći u ovu neobičnu spravu, stanovnici New Yorka tako mogu komunicirati sa stanovnicima Londona.
Paul St. George osmislio je ovaj interaktivni projekt zbog svoje fascinacije iluzijom i stvarnošću, optičkim efektima i percepcijom.
Za ovu je prigodu napravio dva teleskopa, a svaki je uređaj izliven u mesingu i sadrži optičkim vlaknima osposobljeni Stanhope Peep, pomoću kojeg možete videti realnu sliku svega što se u tom trenutku odvija ispred Tower ili Brooklyn Bridgea.
Svrha Telectroscope je da zabavlja sve koji se odluče zaustaviti ispred njegove goleme leće.
'Uz svu tehnologiju koju imamo, ljudi su još uvek iznenađeni što vide jedno drugo dok stoje uz ovaj uređaj. Istodobno komuniciraju mobilnim telefonom', rekao je Peter Kohlmann.






sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2008   #45
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post U Kanu prikazan Kusturičin film

U Kanu prikazan Kusturičin film
.

Na filmskom festivalu u Kanu 20. maja prikazan je u zvaničnom programu dokumentarni film Emira Kusturice "Maradona".


Projekciji su prisustvovali slavni fudbaler Dijego Armando Maradona (47) i Kusturica koji je, kako podseća Ansa, dobio već dve Zlatne palme u Kanu.

U ovom dokumentarcu Maradona otvoreno govori o svim temama i naravno o zavisnosti od droge i, kako sam kaže, " to je film pravljen sa srcem, koji govori o mojoj prošlosti i o mojoj sadašnjosti, o lepim i o ružnim trenucima. U ovom filmu ništa nije izmišljeno".

Maradona u filmu govori i o politici i podseća: "od kako sam bio mali govorili su mi da ćutim ali ja sam uvek smatrao da je traženje slobode nešto neumitno kao što se ne može izbeći da se kaže da je Buš ubica".

Na pitanje da li razmišlja o tome da postane glumac, odgovorio je Kusturica: "Ako se bude pravio igrani film od ovog, ali za sada je to samo ideja".

Maradona je zagrlio Kusturicu i rekao: "Mi smo dva brata sjedinjena istom strašću za slobodom".

sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2008   #46
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Slučajno se srele bliznakinje greškom razdvojene po rođenju

Španske bliznakinje razdvojene po rođenju usled greške lekara, slučajno su se srele 28 godina kasnije, saopštio je advokat jedne od sestara i zatražio odštetu od tri miliona evra za svoju klijentkinju.

Bliznakinje su rođene na Kanarskim ostrvima, a posle oporavka u inkubatoru jedna od njih je greškom predata drugoj porodici, dok je beba te porodice završila u domu roditelja bliznakinja. Zamenjene devojčice rasle su u porodicama koje nisu njihove. Bliznakinje, koje danas imaju 35 godina, srele su se na Kanarskim ostrvima 2001. godine.

"To se dogodilo sasvim slučajno", zahvaljujući drugarici jedne od bliznakinja, rekao je advokat Sebastijan Sokoro radiju Kadena ser.
"Prijateljica je radila u tržnom centru. Kada je zamenjena bliznakinja došla da kupi odeću, ova ju je poljubila misleći da se radi o njenoj drugarici, ali se mušterija izmakla. Iznenađena prodavačica je potom pozvala svoju drugaricu koja ju je uveravala da tog dana nije dolazila u tržni centar", ispričao je Sokoro.
sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2008   #47
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Exclamation

Tuzla: Petrović jutros ubio šest osoba, masakr u autobusu



Tomislav Petrović jutros u 6.50 sati u zaseoku Trstije u mjestu Lipnica kod Tuzle ubio je šest osoba, a jednu teško ranio.

Kako saznaje "Dnevni avaz" Petrović je ušao u kuće prvih komšija gdje je svirepo ubio tri osobe.

Potom je otišao do autobuske stanice gdje je ušao u autobus i ubio još troje ljudi i a vozača autobusa teže ranio.

U toku je policijski uviđaj na mjestu zločina.

Vozac je nakon ukazane medicinske pomoci, van zivotne opasnosti.
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2008   #48
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

Monstrum iz Lipnice pokušao samoubistvo u zgradi MUP-a


Tokom saslušanja u zgradi MUP-a šesterostruki ubica Tomislav Petrović pokušao je izvršiti samoubistvo, potvrđeno je "Dnevnom avazu" iz izvora bliskih istrazi. Razbijenom čašom Petrović se pokušao povrijediti, ali su ga u tome spriječili službenici MUP-a. U poslijepodnevnim satima prevezen je na Neuropsihijatriju UKC-a Tuzla.

Ko je 45-godišnji Tomislav Petrović iz Gornje Lipnice i iz kojih je motiva jučer u rodnom mjestu, u nezapamćenom masakru, ubio šestero ljudi, svojih susjeda i rođaka? Manijak i psihički bolesnik, najkraći je opis koji se mogao čuti od njegovih poznanika i članova šire porodice.

Uznemiravanje komšija

Dan prije Petrovićevog krvavog pira njegova supruga Mara, i sama izložena stalnim prijetnjama i maltretiranju, tražila je pomoć. Telefonom je iz fabrike obuće "Aida", gdje je zaposlena, pozvala sestru Janju žaleći se da joj Tomislav prijeti kako će je ubiti.

- Tražila je da zovem policiju, ali znajući kakav je Tomislav, nisam se usudila. Pozvala sam Hitnu pomoć i tražila da oni dođu, jer je Tomislav psihički bolesnik. Rekli su mi da je to slučaj za policiju - kazala je jučer Janja.

Predvečer je ponovo pozvala sestru, čija joj je kćerka, iako uznemirena, kazala da je "sada sve uredu". U komšiluku su svi znali da je Tomislav "naoružan i lud", pa se malo ljudi odlučilo zamjeriti s njim. Posljednjih godina živio je u Hrvatskoj i povremeno dolazio u Gornju Lipnicu. Niko, međutim, ne zna šta je radio u Hrvatskoj. Jednima je govorio da je vozač tramvaja u Zagrebu, drugima da je električar u Sisku.

- Znamo da se liječio u psihijatrijskoj bolnici koju je na vlastitu inicijativu napustio - kaže jedan od njegovih rođaka.

U komšiluku govore da je pokazivao i manijakalno ponašanje te da je u nekoliko navrata zatjecan kako viri kroz tuđe prozore. Ovaj nasilnik u više navrata je uznemiravao komšije pucanjem iz vatrenog oružja, a njegova osionost išla je dotle da je za posljednji Božić postavio čak i drvenu metu koju je gađao.

Sitnije razmirice

Prošle godine je zbog sitnijih razmirica s bejzbol-palicom komšiji ušao u kuću i pokušao ga premlatiti. Komšija se spasio bijegom kroz prozor. Za nekoliko dana zbog tog slučaja trebalo je biti održano i sudsko ročište. To je, prema sadšnjim informacijama, i jedina zvanična prijava protiv Petrovića. U MUP-u i Tužilaštvu TK kažu da njegovog imena nema u kaznenim evidencijama, niti je nekada zbog svog nasilničkog ponašanja prijavljivan.

Tokom rata u BiH Petrović je boravio u Hrvatskoj, tako da uzrok psihičkih poremećaja nije PTSP, kako se u početku nagađalo.

Izvor vijesti: avaz
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #49
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Default

James Stewart: najveći glumac kojeg je Hollywood ikad imao
.

Pre tačno stotinu godina, 20. maja 1908. u gradiću Indiana blizu Pittsburgha u Pennsylvaniji rodio se James Maitland Stewart, koji je u svojih stotinu uloga na filmu i televiziji pet puta bio nominiran za Oscara (dobio ga je 1940. za "Philadelphijsku priču", i 1985. počasnog za životno delo). Radio je s najvećim rediteljima svog vremena (Frank Capra, Alfred Hitchcock, Anthony Mann, John Ford, Billy Wilder, Otto Preminger) i usto bio višestruko odlikovani ratni heroj. Zapamćen je kao tipičan "čovek iz naroda", beskrajno smotan ali baš zato šarmantan, hrabar i odan pravim vrednostima, ali i sa žestokom neurotičnom stranom (koju je naročito iskazao u vesternima u režiji Anthonyja Manna).

Glumac s najviše antologijskih filmova na bilo kojoj i bilo čijoj lestvici 10 ili 100 najboljih ostavio je neizbrisiv trag u povesti filma. To je najbolje opisao John Lasseter iz Pixara kad je objašnjavao glumačku podelu za "Priču o igračkama": "Naravno, kauboj Woody trebao bi biti Jimmy Stewart. Ali Jimmy je mrtav, pa je zato Woodyju glas dao Tom Hanks." A još bolje ga opisuje trenutak iz jednog krimića kad mlada policajka, nazadovoljna svojim ljubavnim životom (upravo se zrihtala za sastanak naslepo, a frajer je ispao kreten) gleda stare filmove na televiziji i gorko uzdiše: "Jimmy Stewart... E, TO je bio muškarac za kojeg bi se isplatilo obrijati noge."
Školovao se za arhitekta na slavnom fakultetu Princeton, u čemu je bio iznimno dobar (na temelju svog rada o arhitekturi za aerodrome dobio je poslijediplomsku stipendiju), ali je otkrio fakultet dramsku sekciju i bio neodoljivo privučen zovom kazališnih dasaka.

Profesionalnu karijeru na Broadwayu počeo je 1932., ali je na dobre uloge i uspešne predstave morao dugo čekati; neimaštinu glumca-početnika izdržavao je deleći stan s kolegom Henryjem Fondom. Nakon što je Fonda pozorišni uspeh pretočio u hollywoodski ugovor, i Stewart je krenuo za njim potpisujući 1935. prvi ugovor s MGM-om. U Hollywoodu je, kao i u New Yorku, stanovao skupa s Fondom dok mu karijera nije krenula uzlaznim putem.
Mladi glumac probijao se od manjih ka većim ulogama i usput stekao reputaciju jednog od najvećih zavodnika "tvornice snova"; od Ginger Rogers do Norme Shearer, malo je koja kolegica odolela njegovom šarmu. Prvi veliki uspeh došao je 1938. s prvom ulogom kod redatelja Franka Capre, u filmu "Ne možeš to poneti sa sobom" koji je osvojio Oscara kao najbolji film godine. Nakon toga je 1939. Stewart uskočio umesto Garyja Coopera u Caprinu političku dramu "G. Smith ide u Washington" u kojoj je briljirao i zaradio nominaciju za Oscara. Iste godine prvi put se okušao u žanru vesterna, kao miroljubivi šerif koji ne nosi pištolje ali uspešno kroti divlji grad u sjajnoj komediji "Destry ponovo jaše" s Marlene Dietrich.
sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #50
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Maria Šarapova - reklama za Tiffany


Najslavnija kuća luksuznog nakita, Tiffany&Co. potpisala je ugovor s jednako slavnom tenisačicom Mariom Šarapovom.


Naime, upravo će ona za vreme igre nositi vredan nakit te prestižne kuće. Naušnice od žutog i belog zlata, platine i dijamanata sjajit će s ušiju Šarapove na osam Grand slam turnira u iduće dve godine. Prvi par premerno je pokazala javnosti na French Openu. Maria kaže da joj pri igri naušnice nimalo ne smetaju, pretpostavljamo zbog izrazito primamnjivog ugovora s Tiffanyjem...
sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #51
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Quote:
Originally Posted by sanna72 View Post
Slučajno se srele bliznakinje greškom razdvojene po rođenju

Španske bliznakinje razdvojene po rođenju usled greške lekara, slučajno su se srele 28 godina kasnije, saopštio je advokat jedne od sestara i zatražio odštetu od tri miliona evra za svoju klijentkinju.

Bliznakinje su rođene na Kanarskim ostrvima, a posle oporavka u inkubatoru jedna od njih je greškom predata drugoj porodici, dok je beba te porodice završila u domu roditelja bliznakinja. Zamenjene devojčice rasle su u porodicama koje nisu njihove. Bliznakinje, koje danas imaju 35 godina, srele su se na Kanarskim ostrvima 2001. godine.

"To se dogodilo sasvim slučajno", zahvaljujući drugarici jedne od bliznakinja, rekao je advokat Sebastijan Sokoro radiju Kadena ser.
"Prijateljica je radila u tržnom centru. Kada je zamenjena bliznakinja došla da kupi odeću, ova ju je poljubila misleći da se radi o njenoj drugarici, ali se mušterija izmakla. Iznenađena prodavačica je potom pozvala svoju drugaricu koja ju je uveravala da tog dana nije dolazila u tržni centar", ispričao je Sokoro.
Prava spanska serija!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2008   #52
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Upoznajte najstariju mamu na svetu (70) i njenu trogodišnju kćerku


S duboko urezanim borama na licu i krhkom telu, Adriana Iliescu izgleda kao prabaka koja je svoje trogodišnje praunuče odvela u park, a ne kao njena majka, što zaista jeste.
Adriana Iliescu, koja je svoj 70. rođendan proslavila u subotu, zapravo je prvi put majka, te s ponosom provodi svaki mogući trenutak sa svojoj trogodišnjom kći. Neustrašiva starica uzdržava sebe i kćerku Elizu sa mesečnom penzijom od 315 eura, uz dodatni novac koji uspe zaraditi radeći pola radnog vremena kao univerzitetski profesor.

Adriana nema porodicu ni bliske prijatelje koji bi joj mogli pomoći, te se za Elizinu budućnost interesuje samo njen kum, doktor koji je doneo na svet.

"Zdrava sam i fizički sposobna, a nisam nikada bolovala od neke bolesti. Ne pijem i ne pušim. Ako budem živela dugo kao što su moji roditelji, Elizi će biti 20 godina kada dođe vreme da je napustim. Mislim da joj još mnogo toga mogu pružiti", kazala je najstarija majka na svetu za Daily Mail.

Podsećamo, krhka penzionerka je šokirala svet kada je 16. januara 2005. godine najavila rođenje njenog prvog deteta, putem veštačke oplodnje. Tada je imala 66 godina.

Sada, tri godine kasnije, Adriana koja je zatrudnela zahvaljujući anonimnom donatoru sperme, vratila se svom povučenom životu u Bukureštu (Rumunija), gde živi sama sa kćerkom u skromnom stančiću.

Takođe je izjavila kako je ponosna što je ušla u Guinnessovu knjigu rekorda kao najstarija mama na svetu, ali u decembru 2006. godine Španjolka Carmela Bousada joj je preotela ovu titulu, jer je imala skoro 67 godina kada je rodila blizance.

Malena Eliza je, kako kaže ponosna mama, napredna za svoj uzrast, može brojati i zbrajati, obožava čitati i slikati, a već ima i svoje omiljene umetnike.

Adriana Iliescu iza sebe ima jedan neuspeli brak i abortus. "Uvek sam željela imati decu, ali sam stalno bila pretrpana obavezama, pa nisam ni imala partnera. Tek u poslednjih nekoliko godina veštačka oplodnja je postala uobičajena u Rumuniji", dodala je neobična penzionerka.

"Ukoliko moja kćerka bude imala 16 godina kada ja umrem, imat+ će pravo da radi. Ako umrem ranije, polažem nade u socijalnu službu i doktora Bogdan Marinescu koji me je porodio", kazala je kontroverzna mama.




sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-2008   #53
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Poklon uz kartu za koncert "Polisa"


Direktor producentske kuće "Mjuzik star" Dejan Maksimović izjavio je danas da će ispuniti sve uslove potrebne da 24. juna na Ušću legendarna grupa "Polis" ("Police") održi najavljeni koncert.
Maksimović je na konferenciji za novinare podsetio da će grupa "Polis" nastupiti na "najvećem i najlepšem koncertnom prostoru u Evropi" koji zuzima 65.000 kavadratnih metara, a na kome je prošle godine uspešan koncert održala grupa "Rolingstouns".

Koncertni prostor je podeljen u tri zone - prva zona (sektor P1) ispred same bine namenjen je za 10.000 posetilaca, a drugi sektor (P2) za 42.000 posetilaca i opremljen je šankovima za osveženje, toaletima, kolima hitne pomoći, obezbeđenjem i svime što je neophodno da taj koncert protekne u najboljem redu, objasnio je on.

Biće postavljena i VIP tribina sa 2.000 sedećih mesta, a obezbeđen je i poseban VIP parking, koji će se ove godine nalaziti uz Savu.

Kako je najavio Maksimović, lična produkcija grupe stići će četiri dana pre koncerta. Binu, koju dovozi 11 kamiona, postavljaće 150 ljudi iz Srbije zajedno sa njihovih stotinak, a opsluživaće ih 11 "viljuškara" i dva krana nosivosti 50 tona.

Rasveta i ozvučenje biće dopremljeni dva dana pre koncerta u 26 kamiona, a generalna proba je planirana za 23. jun uveče, najavio je Maksimović.

Prema njegovim rečima, u šatorima biće tri odvojena keteringa, koja će opsluživati članove domaće i strane produkcije i grupu "Polis", a biće postavljena i posebna kuhinja koja će spremati više od 200 obroka dnevno.

Obezbeđen je veliki broj kancelarija sa više od 30 direktnih faks linija, Internetom i ADSL-om, tako da će njihov boravak ovde biti "kao da su u hotelu sa pet zvezdica", rekao je Maksimović.

"Ovde će boraviti više od 200 ljudi najrazličitijih profesija i sigurni smo da ćemo ispuniti sve uslove 'Polisa'", naglasio je on.

Prema rečima predstavnika za medije ovog koncerta Ivana Ivačkovića, tročlana grupa "Polis" se veoma raduje dolasku u Beograd i radoznali su šta ih ovde očekuje.

On je podsetio da je Endi Samers već jednom bio u Beogradu, Sting je gostovao u Novom Sadu, ali nije video naš glavni grad, dok Stjuart Koplend nije nikad bio u Srbiji.

Deo turneje u okviru koje "Polis" dolazi u Beograd počinje večeras u Marseju, a osim Francuske i Srbije oni će gostovati u Nemačkoj, Belgiji, Danskoj, Engleskoj, Irskoj, Italiji, Poljskoj i Španiji.

On je podsetio da je turneja "Polisa" koja je počela prošle godine proglašena za turneju 2007. po prodaji karata i ostvarenom profitu.

Predviđa se da će posle završetka ova turneja ući u prvih pet najvećih turneja u istoriji rok muzike, a da će tročlana grupa zaraditi oko 350 miliona dolara, dodao je on.

Predstavnik Telekoma "Srbija", koji je jedan od sponzora koncerta "Polisa", Vladimir Lučić rekao je da će, pored vaučera od 10.000 dinara postpejda koji se dobija uz kupljenu ulaznicu za koncert, mobilna telefonija dodeliti 100 besplatnih karata ranijim pretplatnicima na "My BEL" postpejd paket.



sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2008   #54
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

NBS: Dino Merlin u spotu omalovažava ahmediju i imama!


Narodna bošnjačka stranka (NBS) smatra neprimjerenim spot Dine Merlina sa pjesmom "Dabogda" u kojem lik imama sa ahmedijom pleše na način nedostojan takve vjerske titule. "Kontekst pjesme u kojoj se spominje Allahovo ime, ne ostavlja mjesta nikakvoj umjetničkoj fikciji ili aluziji, osim da plesač sa ahmedijom na glavi, uz dvojicu drugih kršćanskih svećenika, predstavlja islamskog svećenika", kaže se danas u priopćenju NBS-a, koje je potpisao njen predsjednik Nedžad Latić.



NBS traži od Dine Dervišhalidovića - Merlina, da obustavi emitiranje ovog spota kojim se omalovažava časna ahmedija kao i autoritet imama za kojim vjernici čine molitvu Allahu.

"Ukoliko to Dervišhalidović ne učini, NBS će pozvati vjernike muslimane da bojkotiraju kupovanje nosača zvuka sa ovom pjesmom, odnosno posjećivanje koncerata Dine Merlina", ističe se u priopćenju NBS-a.

NBS je uputio i molbu svim medijima, posebno BHT-u kao producenta, da obustave emitiranje ovoga spota iz poštovanja prema svojim gledateljima vjernicima.

Izvor vijesti: FENA
Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2008   #55
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

MP3 player u obliku bedža




Videli smo MP3 playere u svim mogućim oblicima i dizajnu, ali malo njih je bilo u obliku bedža. Novi uređaj firme Newman ispravlja tu nepravdu.
Ponekad nam se čini da bi svi proizvođači MP3 playera jednostavno trebali odustati i prepustiti Appleu da se bavim tim poslom. Nažalost, to se verovatno neće dogoditi, pa ćemo i dalje na tržište dobivati uređaje kojima je neuspeh gotovo zagarantiran.

Novi MP3 player firme Newman zove se COOL MAN, i osim što kopira Samsungov koncept Pebble, ne nudi ništa posebno. Tu je monokromatski OLED zaslon i podrška za MP3 i WMA formate; ostale specifikacije su nepoznate, a veruvemo da će cena biti jeftina. COOL MAN se ponajviše izdvaja po tome što ga možete nositi kao bedž - idealno ako želite evocirati lude šezdesete, a o praktičnosti bi se već dalo raspravljati.


sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2008   #56
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Nova zlatna groznica na Aljaski







Cena zlata od 900 dolara za uncu potaknula je mnoge da se bace u rudarenje i potragu za dragocenom kovinom. Zlatna groznica najjača je na Aljaski, a poneki plaćaju posebne aranžmane od 2.500 dolara kako bi nakon kratkog tečaja i uz osiguranu opremu okušali sreću.
Početkom godine, cena zlata na svetskom tržištu nakratko je probila granicu od hiljada dolara za uncu, da bi se sad držala oko 900 dolara. Kopačima amaterima to se još uvek čini primamljivom nagradom, pa je njihov broj znatno porastao u usporedbi s prošlim godinama.

'Vrednost zlata je taman tolika da pohlepa nadjača strah i da se izgubi pamet', kaže Steve Herschbach, već 30 godina lovac na zlato i vlasnik dućana s opremom za rudarenje. Njegova godišnja narudžba lopata, detektora za metal i ostalog rasprodana je već do marta, mesecima pre početka uobičajene 'kopačke' sezone.

Udruženje Gold Prospectors Association of America sa 45 hiljadu članova organizira predavanja, pouku te održava online forum gde lovci na zlato razmenjuju priče i savete.

Tragači se većinom okreću Aljaski koja krije još mnogo predela na kojima bi se moglo naći zlato. Za one manje sklone avanturizmu postoje i turistički aranžmani koji za 2.500 dolara nude nedelju dana potrage, osiguranu opremu, zakupljeno mesto za iskopavanje, te kratki tečaj kopanja zlata.

sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2008   #57
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Exit dobio SeeMe nagradu




Novosadski festival "Exit" dobitnik je priznanja za najbolji događaj na prvoj dodeli "SeeMe" (South East European Music Event ) nagrada koja je održana 7. juna u Sofiji u Bugarskoj.
"SeeMe" nagrade dodeljuju se za postignuća u oblasti plesne muzike, a njihov cilj je da odaju priznanje i da ohrabre najuspešnije u ovoj grani muzičke industrije u Jugoistočnoj Evropi.

Nagrade, u petnaest kategorija, dodeljene su na zatvaranju trećeg godišnjeg "SeeMe" (South East European Music Event ) festivala koji je uspostavljen 2006. godine u Sofiji, po uzoru na velike svetske događaje koji su, između ostalog, posvećeni elektronskoj muzici i razmeni ideja muzičara, predstavnika izdavačkih kuća, umetnika itd., poput festvala "Sonar" u Barseloni.

Nagrade su dodeljene na osnovu glasova posetilaca zvaničnog sajta manifestacije.

Pored "Exit" festivala, nagrade su poneli i naš di džej Marko Nastić u kategoriji za najboljeg tehno di džeja, "Urban Bug" (Srbija) u kategoriji za najbolji magazin koji se bavi plesnom muzikom, i Mekonin (Srbija) je nagrađen kao najbolji novi umetnik.

Di džej Dončo (Doncho) iz Bugarske izglasan je za najboljeg haus di džeja, di džej Rou (Row) iz Grčke za najboljeg trens, a di džej Ku (Cooh) iz Bugarske za najboljeg dram end bejs di džeja.

Najbolja "See" pesma je "DJ Take Me Away" - "Deep zone feat. Balthazar" (Bugarska), najbolji klub je "Kristal" iz Rumunije, a najbolja izdavačka kuća "Recycled Loops" iz Slovenije.

U kategoriji za najbolju radio stanicu koja emituje plesnu muziku Radio B92, nažalost, je izgubio od rumunskog "One FM".

Za najbolju TV stanicu koja pokriva plesne događaje proglašena je "MAD TV" (Grčka i Bugarska), a za najbolji internet sajt iz ove oblasti tilllate.com iz Bugarske.

Priznanje za najboljeg "See" producenta poneo je Džek Rok (Jack Rock) iz Bugarske, a za najboljeg promotera "The Mission" iz Rumunije.

Pobednik u kategoriji za najboljeg svetskog di džeja je Karl Koks (Carl Cox), dok je kao najbolji remiks izabran "Livio & Roby for Noir" – "Super Skunk".

Treći "SeeMe" festival održan je od 5 - 7. juna u Sofiji.

sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2008   #58
sanna72
Ona
Domaćin
 
sanna72's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Evo me i ovde :)
Posts: 3,604
Post

Robot Teddy pomaže vozačima u gužvi



.


Japanski naučnici razvili su novi sistem za pomoć vozačima. Robot u obliku medveda Teddyja davat će instrukcije vozačima kad se nađu u saobraćajnoj gužvi.
Robot se postavlja na instrument-tablu u autu i savetuje kojim putem je najbolje proći.

Firma koja je proizvela ovaj novi produkt zove se iXs Research Corporation, a informacije o robotima otkrivene su ove sedmice. U kompaniji se nadaju da će se medvedići-roboti naći u prodaji u Japanu od sledeće godine.

"Želimo ih učiniti što kompaktnijim, a želimo ponuditi i različite oblike," kaže izvršni direktor Fuminori Yamasaki za japanske Mainichi Shimbun novine.

Robot ima pokretljive ruke i vrat te tako usmerava zbunjene vozače u pravom smeru. Programiran je da ponudi i informacije u lokalnim oznakama.

Pored ovoga, robot vodi računa i o sigurnosti. Kad njegovi senzori registruju alkohol u vozačevom dahu, programiran je da upita: "Niste pili, zar ne?" a svako naglo kočenje ili ubrzavanje praćeno je upozorenjem.



sanna72 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2008   #59
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Quote:
Originally Posted by Chupka_ View Post
NBS: Dino Merlin u spotu omalovažava ahmediju i imama!


Narodna bošnjačka stranka (NBS) smatra neprimjerenim spot Dine Merlina sa pjesmom "Dabogda" u kojem lik imama sa ahmedijom pleše na način nedostojan takve vjerske titule. "Kontekst pjesme u kojoj se spominje Allahovo ime, ne ostavlja mjesta nikakvoj umjetničkoj fikciji ili aluziji, osim da plesač sa ahmedijom na glavi, uz dvojicu drugih kršćanskih svećenika, predstavlja islamskog svećenika", kaže se danas u priopćenju NBS-a, koje je potpisao njen predsjednik Nedžad Latić.



NBS traži od Dine Dervišhalidovića - Merlina, da obustavi emitiranje ovog spota kojim se omalovažava časna ahmedija kao i autoritet imama za kojim vjernici čine molitvu Allahu.

"Ukoliko to Dervišhalidović ne učini, NBS će pozvati vjernike muslimane da bojkotiraju kupovanje nosača zvuka sa ovom pjesmom, odnosno posjećivanje koncerata Dine Merlina", ističe se u priopćenju NBS-a.

NBS je uputio i molbu svim medijima, posebno BHT-u kao producenta, da obustave emitiranje ovoga spota iz poštovanja prema svojim gledateljima vjernicima.

Izvor vijesti: FENA
Ne razumeju oni umetnost!
Cisto sumnjam da je to bilo zlonamerno!

A je l Nedzad latic onaj koga je 36310 cesto citirao?!
Onaj sto je pisao o Sulju i ..... Ko zna zna, ko ne zna,samo ce smetat sa potpitanjima!!
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2008   #60
Prijepoljka
Moze Biti Samo Jedan
Prijatelj
 
Prijepoljka's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Marakana Sever
Posts: 2,314
Default

Haha, pa spot je vrhunski!!!!!! I bas je fora sto SVI ZAJEDNO igraju limbo!
__________________

Prijepoljka is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
svijeta, vijesti


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Vijesti iz Srbije Tahirovce Vijesti iz Srbije 160 15-11-2009 20:27
VIJESTI iz SANDŽAKA 36310 Vijesti iz Sandzaka 1330 13-10-2009 00:37
Tvoje ime na svim jezicima svijeta.......... sanna72 Ovo i ono 10 15-05-2008 10:01


All times are GMT +2. The time now is 22:07. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)