SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Ovo i ono sve što nije našlo mesta u ostalim temama, naćiće mesto ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 08-03-2006   #1
HaNi
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Nov 2005
Godine: 37
Posts: 41
Default Pravo zena u Sjenici!!

Svi znamo da po zakonu imaju zene ista prava kao i muskarci, ali dali je tako u praxi? Sad mi iskreno odgovorite, povodom naseg mentaliteta dali jos uvijek muskarci dominiraju u vecinom stvari u Sjenici ili se to promjenilo?

Zasto nashe zene nisu aktivne u puno vaznih stvari, jel to sto nece, ili sto ne "smiju"?

Cinjenica je da muskarci imaju vece plate za iste poslove i da imaju prednost da ih uopste dobiju.



Jos jedna se stvar NE uzima u obzir, to je da po Islamu zene imaju puno vishe prava nego sto mi to danas vidimo.
HaNi is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 08-03-2006   #2
mirza
Gost
 
Posts: n/a
Default

Mozda nisi dovoljno informisana,zene u Sjenici cak se i politicki angazuju sve vise.Evo ja na primer,odbornik sam u skupstini opstine i clan glavnog odbora stranke SDA.Iz moje stranke jos su dve zene odbornice u skupstini a ima ih i iz drugih stranaka.Vremena se mjenjaju....
  Reply With Quote
Old 08-03-2006   #3
nikkie
Gost
 
Posts: n/a
Default

Bash mi je milo da se vremena menjaju, ali neverujem da je to dovoljno, koliko njih samo sjede kuci i nista ne rade. Neke cak ni do prodavnice ne smiju da odu.
  Reply With Quote
Old 08-03-2006   #4
joku
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Location: Berlin
Godine: 55
Posts: 391
Default

Prvo sto se da primetiti kada se dodje u Sjenicu,je to,da su zene radno aktivne(krojacnice)a da muskarci sede kuci.Pa Vi vidite kome je tu ugrozeno pravo na rad.

Salim se naravno.Mislim da se polozaj zena mora posmatrati, kroz celokupan polozaj u kojem se nalazi drustvo!I konstatacija da postoje zene koje ne smiju ni do prodavnice da izadju,ne stoji,barem ja neznam za takve slucajeve!
joku is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2006   #5
askica
Registrovan
Početnik
 
askica's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Srbija
Godine: 37
Posts: 352
Default eeee

Da, i ja se slazem.Malo je preterano reci da"Zena ne sme izaci do prodavnice".Polozaj zena u Sjenici se ne razlikuje puno od muskaraca, ali cinjenica je da se muskarci i zene nikada nece izednaciti.Licno,poznajem mnogo zena koje su u nasem gradu na nekom visem i uglednom polozaju.U malom broju porodica je ostao taj trag patrijarhalnog rezima,gde su zene iskljucivo bile posvecene porodici i kuci.Mnogi muskarci ne podnose da im zena bude superiornija od njih,pa je to razlog koji sputava zenu da se iskaze kao ravnopravno bice u drustvu.Znam,konkretan primer muskarca kojeg je stid da se provoza sa devojkom kroz grad autom ako ona vozi,bas zbog toga sto je ona ZENA.Is prostog razloga da bi se dokazao pred drugima,a u stvari...Takav muskarac zeli da izgradi neko svoje strahopostovanje koje je zastarelo.Pa se iskreno nadam da ce se svest takvih muskaraca brzo probuditi.Nadam se,da se zene nece zadovoljavati nekim malim stavrima i da ce imati hrabrosti da se takvom muskarcu suprostave.
askica is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2006   #6
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Zanimljiva tema nema sta,nema se puno toga dodati,vise nema nametnutih brakova tako da sama zena bira za kog ce se udati(mislim da sam dovoljno rekao)...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2006   #7
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Hanna, to za plate ti je slucaj cak i ovde kod nas u swe, znas i sama. A nisu zene bas toliko potistene ili kako vec da se izrazim, ni sam neznam.
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2006   #8
mirza
Gost
 
Posts: n/a
Default

Ja licno mislim da su zene na zapadu izgubile osjecaj materinstva,naravno ne sve.Zena moze da radi,da bude direktor,ma bilo sta.Ali nikako radi karijere da zapostavi porodicu ili cak da se razvede.A na zapadu je to vrlo cesto.Nadam se dace taj brend nas zaobici,mislim na sandzak.Mada mi i nismo tako vaspitani.Ja sam zensko,i polazim od sebe same,ipak treba da se zna ko ''nosi pantalone''....
  Reply With Quote
Old 09-03-2006   #9
waga
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2005
Godine: 43
Posts: 296
Default

Mislis da ce to zaobici Sandzak ja mislim da ne.Mozda nece ici tako naglo kao na zapadu ali sa vremenom doci ce i do vas isto.Pogledaj samo kako se danasnja omladina u Sandzaku ponasa drasticna razlika nego pre 5 godina tu su 200 na sat.Cast izuzecima pozdrav.
waga is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2006   #10
lejla
Registrovan
Početnik
 
lejla's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Sarasota,FL
Godine: 42
Posts: 482
Default

Ja mislim da polozaj zena u Sjenici se puno ne razlikuje od muskaraca.

Samo u poslednjih nekoliko godina imamo dosta doktorki,inzinjera itd.Sve bi bilo drugacije i uocljivije da se ima posla.Ali kao u celoj SCG tako i u Sjenici nema posla,kriza je.İpak kao sto kaze Mirza''treba da se zna ko nosi pantalone''
__________________
Cudno je kako je malo potrebno da budemo srecni,a jos cudnije kako

nam bas to malo nedostaje
lejla is offline   Reply With Quote
Old 11-03-2006   #11
Anonymous
Gost
 
Posts: n/a
Default

MİRZA:"Treba da se zna ko nosi pantalone".



Sve je manje zena koje oblace suknju ili ja ne vidim dobro
  Reply With Quote
Old 11-03-2006   #12
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Najcudnije od svega mi je kada kazu d zene imaju "Velika prava u Islamu". Ono sto se vidi iz zivotnih primjera a da ih ne nabrajam nikako se ne slaze sa tim.

Kakva su to prava u islamu?
borichi is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2006   #13
joku
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Location: Berlin
Godine: 55
Posts: 391
Default

selam alejkum!

Borici ono sto vidimo iz zivota nema veze sa Islamom,jer zenu ne ugrozava Islam kao religija vec pojedini muslimani zbog svojih kulturnih,tradicionalnih ili kakvih vec navika i nedovoljnog poznavanja Islama.

-Zena u Islamu ima pravo da zadrzi djevojacko prezime,pravo na razvod,da samostalno upravlja zaradjenim novcem,pravo na finansijsku podrsku posle razvoda...I ne zaboravi ova prava,zena u Islamu je imala prije 1400 godina,a takva prava zena nigde drugde nije imala.
joku is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2006   #14
HaNi
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Nov 2005
Godine: 37
Posts: 41
Default

Joku tu si sasvim u pravu...a sto se tice pojedinih zena na zapadu to se ne radi o pravama nego o ne moralu
HaNi is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2006   #15
mersiha
Gost
 
Posts: n/a
Default

Ako se ne varam zena Muhameda a.s. je bila advokat u to vrijeme, i to je jedno od prava zena u islamu, da se skoluje, sto je slozicete se velika stvar.

Sto se tice Sjenice, mislim da su zene MNOGO aktivnije nego muskarci, naravno, ne racunajuci kafanu haha.

A na zapadu, kao sto znamo, zenska radna snaga je veoma jeftina pa i pored toga mnogo nasih zena, majki, je primorano da radi, da bi pomogla odrzavanje svoga domacinstva, skolovaje dece itd. Ali hvala Bogu, nasi parovi jos uvijek nekako nadu nacina, tako da je malo razvoda kod nasih ljudi, gledajuci na to da je procenat razvoda na zapadu sada veci nego ikad.
  Reply With Quote
Old 13-03-2006   #16
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Ovo su vec realni komentari...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2006   #17
joku
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Location: Berlin
Godine: 55
Posts: 391
Default

Interesantno da se vec drugi put stavlja akcenat na razvod i to kod zenskih clanova.Mislim da je pogresno optuzivati zene za razvod,jer brak cine dvoje,muz i zena i da od oboje zavisi uspeh odnosno neuspeh braka.Mozda je procenat razvoda veci na zapadu,to je zbog toga sto su zene materijalno nezavisnije na zapadu nego kod nas.I to je osnovna razlika pored zakonske zastite koje zene imaju na zapadu. u ostalim sferama zivota(podela kucnih poslova,jeftinija radna snaga...)nema velike razlike makar ne neke drasticne!
joku is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006   #18
waga
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Dec 2005
Godine: 43
Posts: 296
Default

Potpuno se slazem sa ovom prethodnom porukom,za razvod je uvek ispadala zena kriva,kako sam procitala u jednoj poruci zene na zapadu misle samo na karijeru i nevode racuna o deci to je sasvim drugacije ovde ako zelis neki normalan zivot finansiski obezbedjen onda moraju oboje radit,ili da muz radi negde na montazi i da bude odvojen od familije mesecima sto po mom misljenju nije nikakav zivot.
waga is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006   #19
askica
Registrovan
Početnik
 
askica's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Srbija
Godine: 37
Posts: 352
Default

U redu je sve to.Ali koliko ima slucajeva kod nas gde zene trpe sve i svasta samo da se ne bi razvela i da"NE PUKNE BRUKA" sto se razvela.
askica is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2006   #20
joku
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Location: Berlin
Godine: 55
Posts: 391
Default

Upravo sam o tome i napisao u mojoj predhodnoj poruci.Zene treba da se oslobode te nametnute krivice da je samo ona i jedino ona kriva za razvod.Da me pogresno ne shvatite nisam ja za razvod(ne daj boze)i ne pricam iz licnog iskustva(srecno sam ozenjen).
joku is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
pravo, sjenici, zena


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
NAJSRETNIJA ZENA NA SVIJETU Rarica Religija 76 12-04-2010 21:45
Zena........ Unicknnamed Ovo i ono 141 13-05-2009 19:19
Da li je 8.Mart-Dan zena simbol ponizenja Unicknnamed Religija 0 03-02-2009 21:51


All times are GMT +2. The time now is 01:05. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)