SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 18-04-2009   #21
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Ko govori ovdje o sufijama?
Ja pricam o akidi ehli sunnet vel dzemata a ne o sufijskoj akidi. Uostalom,sta se to razlikuje akida ehli sunnet vel dzemata od akide sufija??
Koliko si sufijskih knjiga procitao da bi mogao da ih osudjujes za nesto????
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 19-04-2009   #22
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Istinite zablude I. dio
Ko je i u šta poziva sufijska sekta "Naqšbandi"???

Sljedeće izjave-sufija, koje sadrže vrste najvećeg Širka i Kufra uzete su sa njihovih stranica: naqshbandi i beautyofislam. Njihove laži i obmane neukog naroda: Naqšhbandi-šejh `Ubaydullâh al-Ahrâr je rekao: "Naqšhbandiyyah-tarikat (pravac) ima tragove do prvog Halife čije je ime Abű Bakr as-Siddîk.”

Dokazi da nije tako: Problem je u tome što je osnivač ove osuđene sekte Muhammed Bahâ`-ud-Dîn Shâh Naqshband, rođen 717H (1317), od prilike 700 godina poslije vremena Abu Bakra as-Siddîka (radijallahu `anhu). Drugi problem jeste da su sufije bili nepoznati u vrjemenu Selefa (Ashaba, Tabina i tabi Tabina). Čulo se doduše o nekim ljudima u Basri (Iraku) da su padali u nesvjesticu i da su padali mrtvi na zemlju od straha prema Allahu kada bi čuli učenje Kur`ana i to je praktično bilo sve. Ashabi i Tabini su kritikovali ovakva djela i smatrali ih novotarijom , neki od njih su Esma bint abi Bakr, Abdullah bin az-Zubejr i Muhammed bin Sirďn (radijallahu `anhum). (vidi djelo Imâma Ibn Tejmijje, “Madžmű`-ul-Fatâwa” (11:6)).

Jedan drugi dokaz protiv ove laži sufija, koju smo spomenuli gore jeste izjava Imâma at-Tannîsi-ja (rahimahullah) o jednom čovjeku iz Nasijîbîn (grad kroz koji su karavani prolazili između Mosula u Iraku i Sirije) koji je upitao Šejh.ul-Islâma i Imâma Dâr-il-Hiđrah Malika bin Annas (rahimahullah o jednom narodu (misli se na sufije) koji bi poslije jela čitali poeziju i plesali. Na to se Imâm Malik iznenadio i upitao, ”Jesu li ludi?” on mu je odgovorio ”Ne.” Mâlik ga je opet upitao, “Jesu li mali dječaci.” Čovjek mu je odgovorio, “Ne. Oni su odrasli i inteligentni ljudi.” Onda je Imâm Mâlik (rahimahullah) rekao:”Nikada od muslimana nismo čuli nešto slično o ovome.” (Tartîb-ul-Madârik wa Taqrîb-ul-Masâlik od al-Qadhî `Iyadh (rahimahullah)) Imâm Mâlik bin Annas (rahimahullah) je pripadao Salaf-us-Salih – prve tri generacije-, živjeo je u Medini ali mu ipak Sufije nisu bili poznati, a da nepričamo o Naqšhbandijama. Možemo se samo pitati odakle takva informacija al-Ahrâriju.

Osnivač Muhammed Naqšhband je rekao:....


”Neki od načina zikra jesu da se jedan učenik-Sufizma okrene svome šejhu, da prihvata (znanje) od njega i da zna da se ne može obratiti Allahu na neki drugi način osim posredstvom šejha.” (al-Anwâr-ul-Qudsiyyah str. 167)
Kakva je razlika izmedju kršćana, koji se nemogu obratiti Allahu bez `Îsaovog posredstva i ovih Naqšhbandija, koji se nemogu obratiti Allahu bez šejhovog posredstva? Nema razlike! Jedan od danas poznatijih Naqšhbandi-sejhova, Muhammed al-Haqqânî je rekao sljedeće: "Naš veći-šejh, je šejh `Abdullâh al-Faiz ad-Dagistânî. Molim Allaha da nam se smiluje, da se okoristimo šejhovim blagoslovom i učenjem, da se okoristimo duhovnom zaštitom koju ima nad nama, pa čak i iz kabura. Uzimamo duhovnu snagu iz njegovog srca. Ako presječe kontakt sa nama, napušteni smo. Svaki udisaj i izdisaj njegove duhovnosti koji upućuje prema nama je kao topli proljetni vjetrić"

Ovo je Širk u Tevhidu Rububijje jer se time vjeruje da neko drugi sem Allaha ima udio Allahove vlasti (ar-Rububijje); u ovom slučaju je to veći-šejh od koga se uzima pomoć i za koga se smatra da donosi korist svojim pristalicama iako je mrtav.

Muhammed bin al -`Usejmîn kada je definisao Isti`ânah (traženje pomoći)rekao je sljedece: ”Traženje pomoći od mrtvih ili odsutnih koji nemaju moći da se odazovu, je širk. To rade samo oni koji vjeruju da ovakvi imaju neku tajnu moć te da im na taj naćin pripisuju vid božanstva.” (Šerh Selasetil Usűl str.107)

Što se tiče Haqqânîjeve izjave: “Ako presječe kontakt sa nama, napušteni smo,” nailazimo na Širk u oslanjanju (Tevekul). Rekao je Ibn-ul Usejmîn:
”Tajno oslanjanje na mrtvog želeći ostvariti neku korist ili otkloniti neku štetu. Ovakav Tevekkul je vid velikog Širka, jer oslanjanje na mrtvog u sebi sadrži uvjerenje da taj mrtvi po svojoj prirodi ima neku tajnu moć.” (Ibid, str. 101)

Al-Haqqânî je rekao: ”Pravi veći-šejh nadgleda uvijek svoje sljedbenike, bilo da je živ ili mrtav. On ih nikada ne napušta..” (naqshbandi – Mercy Oceans)

I ovdje vidimo Širk u Tevhidu Rububijje. Ovaj Sufija smatra naime da umrla osoba ima snagu i kontrolu nad svojim pristalicama. Na taj način on stavlja sudruga (širk) Allahu u Njegovoj Vlasti. Da nas Allah sačuva Širka i Mušrika.

Ovaj Naqšhbandi-Sufija. da nas Allah sačuva njegove zablude, nastavlja; ”Da, mi uvijek tražimo pomoć od našeg većeg-šejha da nam pomogne da radimo onako kako nam to Allah zapovijeda i da budemo čvrsti prema neprijatelju; šejtanu, praznim prohtjevima, i ovim svijetom. Čovjek će biti poražen bez ovako jake podrške.” (Ibid)
Al-Haqqânî pokazuje jasno i očito da se oni Naqšhbandijje mole osobi za djela koja su obavezujuća, tj da se čovjek približi Allahu,

a Allah kaže: ”… A onima koji pored Njega uzimaju zaštitnike: `Mi ih obožavamo samo zato da bi nas što više Allahu približili`-Allah će njima zaista, presuditi o onome u čemu su se oni razilazili. Allah nikako neće uputiti na pravi put onoga ko je lažljivac i nevjernik.” (Ez-Zumer:3)

Rekao je Vjerovjesnik (sallallahu `alejhi ve esellem): "Ako pitaš, pitaj Allaha. Ako tražis pomoć, traži od Allaha,” (Tirmizi)

Upitan je bio Vjerovjesnik (sallallahu `alehji ve sellem), ”Koji je grijeh najveći?” Pa je odgovorio, Da se moliš nekom drugom pored Allaha, a On te je stvorio.” (Buhari)

A Al-Haqqânî kaže: ”Tražimo pomoć od našeg većeg-šejha govoreći, ”O moj gospodaru! Pomozi!” Tako se trebate moliti gammel-šejhu kada vam je potrebna pomoć, da bi ste bili uslišani. Što ste više slabiji i bespomoćniji On će vam više pomoći .” (naqshbandi – Mercy Oceans)

Nastaviće se inšAllah ...
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2009   #23
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Zašto Poslanik, alejhis-selam, nije nikoga odredio za svog nasljednika?
Ebu El-Fadl Dželaluddin Es-Sujuti

El-Bezzar u svmo “Musnedu” kaže: “Kazivao nam je Abdu’l-Fettah b. Veddah el-Kufi, pritom se pozivajući na Jahju b. el-Jemana a on na Israila, koji je to prenio od Ebu’l-Jakzana, on od Ebu Vaila a ovaj od Huzejfe koji je rekao: “Ljudi su upitali: ‘Božiji Poslaniče, zar nećeš imenovati nekog ko će te naslijediti?!’
‘Ako bih ja odredio nekog ko će vas voditi – odgovorio je Poslanik, - pa vi tom mom halifi nepokorni bili, tad biste bili žestoko kažnjeni!”
Ovaj hadis bilježi El-Hakim u svom “Mustedreku,” no Ebu ‘l-Jakzan, koji se spominje u nizu njegovih prenosilaca, smatra se slabim prenosiocem.
Buharija i Muslim bilježe Omerove riječi koje je izrekao nakon što je smrtno izboden; one glase: “Ako odredim nekoga ko će me naslijediti, pa – učinio je to i bolji od mene, (tj. Ebu Bekr), a ako to ne učinim, pa – nije to učinio ni bolji od mene (tj. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem)

Ahmed, kao i Bejheki u svojoj knjizi “Delailu ‘n-nubuvveh,” bilježe izjavu Amra b. Sufjana, sa dobrim (hasen) nizovima prenosilaca; on kaže: “Kad se Alija, na “Dan deve,” pojavio pred ljudima, rekao je: ‘Ljudi! Allahov Poslanik nam, u pogledu vođenja ummeta, nikoga nije oporukom odredio, pa smo mi smatrali da je najprimjerenije da ga naslijedi Ebu Bekr. On je preuzeo tu dužnost i pravilno postupao sve dok nije završio svoj put. Ebu Bekr je, potom, smatrao uputnim da za svoga nasljednika imenuje Omera, pa je i Omer preuzeo dužnost i pravilno postupao, tako da se vjera snažno učvrstila. Zatim su neki ljudi pohrlili za dunjalukom, pa su se zbile neke stvari o kojima će Allah presuditi!”
El-Hakim u svom “Mustedreku” – što El-Bejheki u svom “Delailu” uvrštava u kategoriju vjerodostojnih (sahih) predaja – bilježi izjavu Ebu Vaila koji kaže: “Neki ljudi su rekli Aliji: ‘Zašto nam ti nekoga ne bi imenovao halifom?,’ našta je on odgovorio: ‘Nije to učinio ni Božiji Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, pa neću ni ja! No, ako Allah ljudima htjedne učiniti dobro, On će ih, poslije mene, okupiti oko najboljeg od njih, onako kako ih je okupio oko najboljega poslije Allahovog Poslanika!”
Zehebi kaže: “Rafidije neosnovano tvrde da je Poslanik oporukom odredio Aliju, r.a.!

Ibn Sa’ad bilježi i El-Hasanove riječi: “Alija je rekao: ‘Kada je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preselio, mi smo razmatrali situaciju u kojoj smo se našli, pa smo konstatirali da je Poslanik Ebu bekra proturio da predvodi namaz, i tako smo se saglasili da nas i u poslovima našeg dunjaluka predvodi onaj s kojim se Poslanik zadovoljio da nas predvodi u našoj vjeri, te smo naprijed proturili Ebu Bekra!”
Buharija u svojoj “Hronici” bilježi: “Prenosi se od Ibn Džuhmana, koji se poziva na Sefinu, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, jedan put rekao Ebu Bekru, Omer i Osmanu: ‘Ovo su halife koje će biti poslije mene!” Buharija dodaje: “O tome, međutim, ne postoji saglasnost, budući da su sva trojica – i Omer, i Alija, i Osman – rekli: “Vjerovjesnik nije odredio ko će biti halifa poslije njega!”
O spomenutom hadisu koji bilježi Ibn Hibban, a koji glasi: “Kazivao nam je Ebu Ja’la, pozivajući se na Jahju el-Džumanija, a ovaj na Hašredža, koji je citirao Se’ida b. Džumhana, a on Sefinu koji je rekao: ‘Prilikom zidanja svoje džamije, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u zdanje je stavio jedan kamen a onda rekao Ebu Bekru: - Stavi ti svoj kamen pored ovoga moga! – Potom se obratio Omeru: - Ti svoj kamen stavi ovdje, uz Ebu Bekrov! -, rekao mu je, dok je od Osmana zatražio da svoj kamen stavi pored Omerovog. Zatim je rekao: - Ovo su halife koje će biti poslije mene!”

Ebu Zur’a kaže: “Niz prenosilaca ovoga hadisa potpuno je vjerodostojan.”
Hadis bilježi i El-Hakim u svom “Mustedreku,” dok ga El-Bejheki u “Delailu” uvrštava u kategoriju vjerodostojnih predaja, a registrirali su ga i neki drugi stručnjaci iz ove oblasti.

Po meni, ne postoji nikakvo nesuglasje između ovoga hadisa i izjave Omera i Alije u kojoj se naglašava “da (Vjerovjesnik) nije odredio ko će poslije njega biti halifa.” Njih dvojica su, naime, ovim željeli kazati da Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, - kad je bio na samrti, nije nikoga posebno imenovao za halifu, dok je ona natuknica izrečena mnogo ranije i ona je u istoj ravni kao i Poslanikov iskaz u jednom drugom hadisu: “Držite se moga sunneta i sunneta halifa koji će pravilno voditi ummet poslije mene!”, koji bilježi El-Hakim u predaji od El-Irbada b. Sarije, i kao što je njegov naputak: “Povodite se za dvojicom (koji će doći) poslije mene – Ebu Bekrom i Omerom!”, kao i svi drugi hadisi koji se dotiču pitanja hilafeta.
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2009   #24
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Odgovor Recruitu na jednom drugom forumu....na slicnu temu


Hvala Allahu, neka je salavat i selam na Njegova Poslanika. A potom:

Prije nego li odgovorim na tvoje pitanje zelim ukazati na jednu jako bitnu stvar koja je od onih koji vode raspravu postala jako rijetka. Radi se o emanetu prenosenja ilma (znanja) i rijeci ucenjaka onako kako su oni spomenuli bez ikakva izvitoperavanja i mijenjanja njihova teksta ili znacenja. Nije dozvoljeno izvitoperavati ni rijeci nevjernika vec je obaveza prenijeti ih onako kako su ih oni izgovorili ili napisali, pa kakav je tek onda slucaj sa ulemom ehli sunneta od prvih i potonjih generacija. Ja se nimalo ne stidim da objavim ovo sto si gore spomenuo ali bi se ti trebao postidjeti zbog tvog (ne)svesnog izvitoperanja rijeci ucenjaka koje si spomenuo.

Da pocnemo najprije sa drugom predajom koju si spomenuo od Ibn Dzubejra koji, kako ti prenosis, kaze: "Jed (ruka) znaci kuvvet tj. snaga.'' Medjutim, kada smo se vratili na Buharijev Sahih vidjeli smo sljedece stvari:

Prvo: Nisi bio povjerljiv u prenosenju rijeci koje pripisujes Ibn Dzubejru, rahimehullahu teala. Jer u Buharijevom sahihu stoji: Adu, vel-ejdu, a ne jed kako ti tvrdis.

Pomenute rijeci nisu rijeci Ibn Dzubejra vec rijeci Ebu Abide, jednog od tabi'ina, rahimehullahu teala. Da si samo malo prolistao govor Ibn Hadzera na sljedecoj stranici pomenute predaje bilo bi ti jasno. Ti si pomislio da sve sto je Buhari spomenuo u ovom tefsiru, da su sve to rijeci Ibn Dzubejra, a nije tako, jer hafiz Ibn Hadzer, rahimehullahu teala, kaze: ''Zbog toga sto je ispalo ono sto se spominje prije ovoga od rivajeta Ebu Zerra r.a. ispalo je kao da je sve govor Seida ibn Dzubejra, jer je govor nadovezan na njegove rijeci o tefsiru rijeci ''kursijj'' , a nisam vidio da se igdje prenosi od njega.'' Pogledaj Fethul Bari 8/53, predaja broj 4534.

Hafiz ibn Hadzer, rahimehullahu teala, nakon toga kaze: „Adu, vel-ejdu znaci snaga – ovo su rijeci Ebu Abide kojima je pojasnio rijeci Uzvisenog:
Attached Thumbnail Klik na thumbnail za sliku u punoj velicini.

(Doslovno: Nije mu tesko njihovo cuvanje – tj. nebesa i Zemlje).'' Pogledaj Fethul Bari 8/53, predaja broj 4534.

Dakle, pomenuti govor nije govor Ibn Dzubejra, rahimehullahu teala, kako to spominje hafiz Ibn Hadzer. A ti si u zelji da dokazes svoju tvrdnju da rijec jed – ruka, znaci kuvvet – snaga, ili nimet, (ne)namjerno slagao na Ibn Dzubejra pripisujuci ove rijeci njemu, a zatim si izvitoperio i umjesto da kazes el-ejd, kako se spominje u Buhariji, ti si napisao jed.

Tacno je da el-ejd znaci snaga, ali ovdje rijec el-ejd nije mnozina od rijeci jed (ruka) vec infinitiv (masdar) od glagola ade-jeidu, sto znaci biti jak, cvrst, tezak. Ono sto ukazuje da je ovdje rijec el-ejd infinitiv glagola ade – jeidu, a ne mnozina od rijeci jed – ruka, su dvije stvari:

1. To sto je Ebu Abide prije infinitiva el-ejd spomenuo jos jedan infinitiv a to je el-ad. A i jedna i druga rijec predstavljaju infinitiv glagola ade-jeidu. Svako ko poznaje arapski jezik zna da jedan glagol u arapskom jeziku moze imati vise od jednog infinitiva.

2. Pomenuti tabbi'in je ove rijeci rekao kao komentar rijeci Uzvisenog:

Attached Thumbnail Klik na thumbnail za sliku u punoj velicini.


(Doslovno: Nije mu tesko njihovo cuvanje – tj. nebesa i Zemlje).'' Pogledaj podvucenu rijec na arapskom (jeudu), a to je prezent ciji je perfekat ade a infinitiv el-ejd ili el-ad.

Zatim, postavljam drugo pitanje: Gdje se to ovdje spominje rijec jed-ruka, da li se ovdje u uvom ajetu spominje bilo koja ruka, a kamoli Allahova ruka? Je li to Ibn Dzubejr rekao: Allahova ruka znaci moc? Donesi jednu vjerodostojnu predaju od ashaba, tabi'ina ili tabi'tabina da je neko od njih Allahovu ruku (kazem Allahovu ruku, a ne samo rijec ruka kada dodje odvojena, a koja tada moze znaciti stvari koje ti pominjes) protumacio kao Allahovu, moc, snagu, ni'met...

I kako to da nam ovi velikani, a prije njih Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nisu pojasnili da kada Allah kaze: ''...onome koga sam stvorio svojim dvjema rukama'' da ovo znaci svojim dvjema mocima (ili kako si ti protumacio: "Silni li su Allahova moc i njegova blagodat"). Kako to da nam ovo ne pojasne kada se kod vas radi o kufru, jer vi kazete da je pripisivanje ruke Allahu subhanehu ve teala kufr. Zar da Allah, dzelle ve ala, Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ashabi, tabi'ini, i tabi'tabini, zar da nam ne pojasne ovako bitnu meselu u kojoj su ''pogrijesili'' cak i sami ucenjaci poput Ebu Hanife i drugih koji su Allahu pripisali svojstvo ruku, onako kako to dolikuje Uzvisenom Stvoritelju. Vi kao da i ne vidite nase rijeci ''onako kako to dolikuje Uzvisenom Stvoritelju'', a koje jasno ukazuju da mi , zajedno sa ulemom ehli sunneta, pripisujemo ovo a i druga svojstva koja se spominju u Allahovoj knjizi i sunnetu Njegova Poslanika, bez da poredimo Njegovu ruku sa rukom Njegovih stvorenja, i bez govora o kakvoci te ruke koja nam je (tj. kakvoca) nepoznata.

Zato se boj Allaha subhanehu ve teala, i nemoj izvitoperavati govor uleme i tumaciti onako kako ih ti zelis shvatiti. Koliko je takvih koji su zauzeli jedan stav a zatim istrazuju bilo koje rijeci ucenjaka samo da bi potkrijepili svoj stav. Vjernik treba prvo istrazivati dokaze a zatim zauzeti stav a ne zauzeti stav a zatim traziti neke izvitoperene dokaze kojima zeli potkrijepiti svoj stav.

Doci ce insaallahu teala i odgovor na druge dvije predaje koje si pripisao Abdullahu ibn Abbasu, radijellahu anhuma i Sufjanu rahimehullahu teala.
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2009   #25
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Hahaha.
Bas mi je smijesan ovaj odgovor koji mi je uputio jedan lik iz Austrije cini mi se.
Taj isti lik Ibn Hadzer El Askalanija smatra kafirom ali je posegao za njegovim tekstom kako bi mi odgovorio.
Isti taj lik, kada je napisao ovaj odgovor, koristio je te'vil prilikom tumacenja rijeci EJD jer je sa osnovne upotrebe te rijeci, a to je mnozina rijeci JED, presao na drugo znacenje i drugu upotrebu te rijeci a to je masdar glagola ADE.
Bas su mi zanimljivi ljudi koji negiraju te'vil a onda kada im das tumacenje koje ih ako se uzme bukvalno pobija oni odmah pribegnu te'vilu.

Taj covjek, koji je dao ovaj odgovor kaze da se Bog nalazi na odredjenoj strani, da se nalazi u mjestu ( iako je On postojao i prije mjesta - ali on to ne shvata), da lici na covjeka...

Bas me interesuje njegov odgovor na druga dva tumacenja...
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2009   #26
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Mercy Oceans, ko je ovo?
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2009   #27
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

ALLAH JE IZNAD ARŠA
Vjerovanje u Allaha, dzelle sanuhu, obuhvata sve o cemu nas je obavijestio o Sebi u Kur'anu i sve sto je u autenticnim predanjima preneseno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kao i ono oko cega su se slozile prve geneacije ovoga ummeta. Od tih je stvari vjerovanje da je On, dzelle sanuhu, iznad nebesa, na Arsu, iznad stvorenja a Svojim je znanjem sa ljudima.
Ove su dvije stvari sastavljene u ajetu:
4. "u šest vremenskih razdoblja On je nebesa i Zemlju stvorio, i zatim se iznad Arša uzvisio; On zna šta u Zemlju ulazi i šta iz nje izlazi i šta s neba silazi i šta se prema Njemu diže, On je s vama gdje god bili, i sve što radite Allah vidi."

Njegove rijeci: "... On je sa vama" ne znace da je utjelovljen u stvorenja. Na to ne upucuje arapski jezik. Tvrditi da je Allah, dzelle sanuhu, utjelovljen u stvorenja suprotno je konsenzusu dobrih prethodnika i ljudskoj prirodi (fitri).

Primjer koji pobija nakaradno tumacenje prethodnoga ajeta jeste Mjesec, jedno od mnogih Allahovih, dzelle sanuhu, znamenja, relativno malo stvorenje; uvijek je s putnikom ma gdje isao kao i s onim koji nije na putu.
Allah, dzelle sanuhu, je iznad Arsa, motri i bdije nad Svojim stvorenjima, upravlja njima i radi ostale stvari vezane za rububijjet.
Prethodno spomenute stvari istina su i stvarnost, nema ih potrebe krivo tumaciti niti pogresno shvatiti.

ALLAH JE BLIZU STVORENJA
U to ulaze sljedece stvari:
Vjerovanje da je Allah, dzelle sanuhu, blizu stvorenja.

186. "a Kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja Kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u mene, da bi bili na pravom putu."

Takoder i hadis: "... Onaj Koga dozivate blizi vam je od vrata vase jahalice."

Ajeti i hadisi koji govore o Njegovoj blizini i prisutnosti ne oponiru cinjenici da je On iznad stvorenja. Ovo zato sto Allahu nista nije slicno. On je blizu stvorenjima iako je iznad njih.
Da pojasnimo: ako covjek cvrsto vjeruje u Allahovu blizinu bit ce svjestan da ga Allah prati. To ce uzrokovati da Ga cesto spominje i stalno Mu upucuje dove, jer zna da se On odaziva i nagraduje iskrene i pokorne robove.
Zatim je zajedno spomenuto vjerovanje u Allahovu uzvisenost, Njegovu blizinu i prisutnost kako neko ne bi pomislio da ta svojstva lice svojstvima stvorenja. Ako neko upita: kako je moguce da Allah, dzelle sanuhu, bude iznad stvorenja a istovremeno zajedno s njima, u njihovoj blizini? Odgovor za to nalazimo u Kur'anu, sunnetu i konsenzusu ucenjaka a on glasi: nista nije kao On, nista Mu nije slicno u pogledu svojstava.
Jedno od Njegovih stalnih svojstava jeste opca uzvisenost te opca i posebna prisutnost. Njegova blizina i Uzvisenost su spojivi zbog Njegove velicine i moci i Njegove sveobuhvatnosti. On je iznad a istovremeno je blizu i - obrnuto. Drzanje za ovu osnovu jako je korisno u razumijevanju svih Allahovih, dzelle sanuhu, svojstava koja su ustvrdena dokazom.
Otuda, musliman mora potvrditi ono sto je Allah, dzelle sanuhu, Sebi pripisao i ne smije biti suzdrzan zato sto Svevisnji Allah o Sebi zna vise nego ljudi, a Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je najznaniji, najiskreniji prema ummetu i najoprezniji u vezi Allahovog, dzelle sanuhu, prava.
Ako ti na um padne da je priznavanje tih svojstava poistovjecivanje Gospodara sa stvorenjima, sjeti se Njegovih rijeci: "Nista nije kao On" i toga da sve sto vazi u vezi Allahovog, dzelle sanuhu, Bica a tice se poistovjecivanja, vazi i za Njegova svojstva; kao sto Mu niko nije ravan i slican u pogledu Bica isto Mu tako niko nije ravan u pogledu svojstava.
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2009   #28
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Estagfirullah,Estagfirullah....
Kako mozete da ogranicavate Allaha dz.s.
Na osnovu cega kazete da je On iznad Arsa kada je On postojao i prije Arsa i prije prostora i prije svega?
Postoji li neko od selefa da je rekao da Ajet: " Arrahmanu Alel Arsi Isteva" znaci da je Allah dz.s. gore a da smo mi dole ispod Njega?

Pogledaj malo sta kaze ulema,mozda se pokajes.
Kaze Alija r.a.:- "Postojao je Allah ali ne i mjesto, i on je sada ondje gdje je bio tada." ( El Ferku bejnel Fireki, Ebu Mensur El Bagdadi, str. 333)

- Isto tako,Alija r.a. kaze: " Zaista je Allah stvorio Ars da bi ukazao na svoj kudret a ne da bi ga uzeo kao mjesto za svoje bice." (str. 333)

- Isto tako Alija r.a. kaze: " Ko tvrdi da je Allah ogranicen on nije spoznao naseg Gospodara." ( Hiljetul evlija, 1/73)

- Kaze Zejnul Abidin: " Ti si Allah, kojeg ne okruzuje prostor." ( Ithafu sadetil muttekin, 4/380)

- Kaze Ebu Hanife: " Rekao sam: Sta mislis kada bi ti rekli: Gdje je Allah? Pa sam rekao: Kazace im se: Allah je postojao prije nego su stvorena stvorenja i mjesto. Allah je postojao prije nego je stvoreno "Gdje" i prije nego su stvorena stvorenja ili bilo sta. On je Stvoritelj svega." ( Fikhul Ebsat, str. 25)

- Kaze poznati arapski jezicar Zudzadz (umro 311.) : "Allah dz.s je Uzvisen svojom moci." ( Tefsir esmaullahil husna, str. 4

- Kaze Zudzadz: " Allah dz.s je Uzvisen iznad svega. I ne zeli se "uzvisenoscu" reci da je On na uzdignutom mjestu iznad bica zato sto je On Uzvisen i iznad mjesta. Zaista je Njegova Uzvisenost u stepenu, rangu, moci." ( Tefsir esmaullahil husna, str. 60)

- Kaze Ibn Hiban : " Hvala Allahu koji nije ogranicen." ( Sikat, 1/1/)

- Kaze Ibn Bettal: " Zeleo je Buhari ovim poglavljem da odgovori na zablude dzehmija i mudzessima pa je spomenuo da Allah nije tijelo i da mu ne treba mjesto." ( Fethul Bari, 13/416)

- Kaze Mula Ali El Kari: " Allah nema granicu niti kraj, On nije ogranicen, niti je bilo sta od odlika tjelesnih stvorenja niti tece u Njegovom hakku vrijeme i mjesto kako to govore mudzessimi,oni koji Ga porede sa stvorenjima i zagovornici hulula"(Serh Fikhil Ekber str 57.)

- Kaze Ibn Nudzejm: " I tekfiri se za pripisivanje Allahu mjesta. Pa ako kaze: Allahu fi sema zeleci time da citira ono sto je doslo od Kur'ana ne tekfiri se. A ako ne bude kod njega nijet Tekfiri se kod vecine i po tome je fetva" (El Bahru raik serh kenzil dekaik" stranica 210)

- Kaze se u Fetava Hindijje: "Pa ako kaze: Allah je na nebu zeleci time mjesto tekfiri se. A ako kaze Allahu fis sema zeleci time citiranje ajeta ne tekfiri se. A ako ne bude bilo kod njega nijeta tekfiri se" (Fetava hindijje; tom 2. stranica 259.)

- Kaze Taberi: "Allah nije ovistan o bilo cemu poput tijela i sl."(Tarihul Umemi vel muluk; tom 1., stranica 28.)

- Kaze Kurtubi (tumaceci hadis da je covjek najblizi Allahu dok je na sedzdi): Ovo se odnosi na najveci stepen bogobojaznosti a ne na prostornu blizinu jer Allah nije ogranicen prostorno" (Serh Sujuti ala sunen Nesai; tom 4. stranica 254.)

-Kaze Ibn Hiban: "Hvala Allahu koji nema granice niti mjesta" (Sikat, tom 1.;stranica 1.)
- Kaze Zehebi (ucenik Ibn Tejmijje): "Zalazenje u nejasne ajete je nesto za sta nemate dozvolu niti je dosao tekst o opisivanju Allaha kao o necemu prostorno ogranicenom, Allah dz.s. je Uzvisen od toga da bude ogranicen" (Sijer A'lamu nubela; deo 16.; stranica 97.)

- Kaze Ibn Hazm Ez Zahiri :"Od nuznih stvari je vjerovanje da Allah nije ogranicen u mjestu" (ElFasl fi milel vel ehvai ve nahl; tom 1. stranica 380.)

- Kaze Bejheki : " Nije tacno opisivanje Allaha kao prostorno ogranicenog" ( Esmau ves sifat; stranica 373.)

- Kaze Abdurrahman Ibn Dzevzi: "Istina je da se Allah ne opisuje kao ogranicen" (Def'u subheti tesbih; stranica 129.)

- Kaze Kurtubi: " GDJE je upitnik koji se postavljaza ono sto je u mjestu i nije dozvoljeno da se upotrebljava za Allaha dz.s. jer On nije ogranicen u mjestu" ( El Mufhim; tom 2. stranica 143.)

- Kaze Kurtubi: "Ispravno je tekfiriti mudzessime jer nema razlike izmedju njih i idolopoklonika.Trazice se od njih da se pokaju pa ako se ne pokaju bice ubijeni kao sto se ubija murted" (Tezkar fi efdalil ezkar; stranica 309.)

-Kaze Nevevi: "Hidzab se upotrebljava za tijela a Allah nije tjelesan niti ogranicen" (Minhadz; tom 3. stranica 14.)

- Kaze Ebu Hasen El Es’ari: " Hvala Allahu Jednom Jedinom... On nema lik niti granicu pa da ga tako uporedimo sa stvorenjima" ( El Ibane str. 7)

- Kaze Es’ari : " Kaze ehli sunnet vel dzemat: Allah nije tijelo, niti je slican stvorenjima..." (Meqalatul islamijjin str. 211.)

- Ebu Fadl Et Temimi El Hanbeli: “ Upitan je Ahmed ,dan prije njegove smrti o citatima koji govore o Allahovim svojstvima,pa je rekao: Prelazimo preko njih kako sun am dosli I vjerujemo u njih ako sun am dosli vjerodostojnim putem, I ne opisujemo Allaha onim cime sam sebe nije opisao. On je bez granice I bez tijela. A zatim je citirao ajet: “ Nista nije kao On.” I rekao: Ko bude govorio o tome( o ogranicavanju Allaha) novotar je.” (I'tikad El Imam Ebi Abdillah Ahmed ibn Hanbel, str. 87.)

- Kaze Ibn Hadzer El Askalani: “ Allahu se ne pripisuje mjesto.” ( Fethul Bari 13/ 484)

- Kaze Er Ragib El Asfehani: “ Allahova blizina je Njegova blagodat prema robu a ne ogranicavanje Allaha u mjestu.” ( Mufredatul elfazil kur’an, str. 664.)

- Kaze Abdurrahman ibn Dzevzi: “ Kazu mudzessimi da je Allah spomenuo Ars jer je to najblize stvorenje Njemu. Ovo je ocito neznanje jer se prostorna ogranicenost ogleda samo u tjelesnim stvarima a Allah nije tjelesan.” ( Def’u subheti tesbih, str. 131.)

- Kaze Ibn Hadzer El Askalani: “Dokazuju mudzessimi svoje imaginacije d aje Allah tjelesan hadisom o nuzulu ali im je ehli sunnet vel dzemat porekao to jer je Allah Uzvisen od svih ogranicenja I manjkavosti.” ( Fethul Bari, 3/39)
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2009   #29
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

A evo,sto se tice poznatog hadisa robinje kojim neki ljudi pokusavaju da ogranice Allaha dz.s.

Ulema Ehli sunnet vel dzemata postavila je pravila kojih se svako mora pridrzavati prilikom pripisivanja Allahu dz.s. nekih svojstava.
Tako, prvo i osnovno pravilo jeste da se Allahu dz.s. ne moze pripisati nista sto do nas nije stiglo mutevatri predajom tj. predajom u ciju ispravnost nema nikakve sumnje.
Nakon toga,dolazi drugo pravilo koje kaze da se cak i ono sto je do nas doslo mutevatir predajom ne moze koristiti kao dokaz za pripisivanje Allahu odredjenog svojstva ako to nije kat'ijje dilaleh tj. ako jasno ne upucuje na nesto tj. nema u sebi mogucnost drugacijeg tumacenja u arapskom jeziku.
Tako,npr. mnogo je hadisa i ajeta u kojima se spominju rijeci poput vedzha,ajna,jeda i sl. a koje imaju mogucnost te'vila tj. tumacenja na razlicite nacine s tim sto je svako od tih tumacenja i znacenja tih rijeci opstepoznatu medju ljudima.
Kao primjer navescemo rijec JED koja u arapskom jeziku ima sledeca znacenja: Snaga, Moc, Dobrota, Dzemat, Blagodat, Ruka...
Svako uzimanje jednog znacenja mimo drugih i pripisivanje Allahu dz.s. odredjenog svojstva na osnovu tog dokaza je problematicno iz razloga sto tada taj dokaz nije kat'ijje dilaleh vec zannijje dilaleh tj. ima mogucnost tumacenja na drugi nacin a to je prilikom pripisivanja Allahu nekog svojstva strogo zabranjeno. Zar ces pripisati Allahu dz.s. ruku ako rijec JED moze znaciti snagu? Sta te je navelo da budes toliko siguran da je Allah dz.s. tim ajetom zeleo da sebi pripise bas ruku?...Mnogo je pitanja na koja covjek mora odgovoriti a ako mu pripise nesto na ovaj nacin nikada njegov odgovor ne moze biti nista drugo do puka teorija koja nije zasnovana na dokazu.

Jedan od takvih hadisa koji imaju mogucnost tumacenja na vise nacina je i poznati hadis robinje u kojem se kaze da je Muhammed a.s. upitao robinju: Gdje je Allah? Pa je ona odgovorila: Na nebu...(Muslim,Bejheki i dr.)
Pa da pogledamo tumacenje ovog hadisa i zbog cega ne mozemo na osnovu ovog hadisa Uzvisenom Allahu pripisati mjesto tj. reci da se On nalazi na nebu.

Prva stvar koja nam zapada za oci prilikom citiranja ovog hadisa jeste to da je ovaj hadis MUDTARIB tj. nepouzdan u tekstu. Tako, Bejheki u "Sunenul Kubra" spominje nekoliko rivajeta ovog hadisa dokazujuci time da je od mudtarib:
Prvo spominje rivajet u kojem se kaze da je Poslanik upitao robinju: Gdje je Allah? Pa mu je ona odgovorila: Na nebesima. Nakon cega je on rekao: Oslobodite je,ona je vjernica.
Nakon toga,Bejheki spominje drugi rivajet u kojem se ne spominju Poslanikove rijeci: " Oslobodite je ona je vjernica."
U trecem rivajetu se spominje da je Poslanik a.s. upitao: " Gdje je Allah?" Pa je robinja pokazala ka nebu.
U cetvrtom se kaze da je Boziji Poslanik upitao: " Ko je tvoj Gospodar?" Pa je odgovorila: " Allah je moj Gospodar."
U petom se kaze:Upitao je Boziji Poslanik: Svjedocis li da nema drugog Boga osim Allaha? Pa je rekla: Da.
Sesti rivajet kaze da je Poslanikovo pitanje bilo: " Ko je tvoj Gospodar? A njen odgovor: Allah
.( Sunenul Kubra, Bejheki, 7/387)

Biljezi Malik: "Da je ensarija dosao kod Poslanika sa robinjom nakon cega je Boziji Poslanik upitao: " Vjerujes li da nema drugog Boga osim Allaha? Pa je rekla : Da." ( Ivdzezul mesalik, Kadi 'Ijad, 10/ 370)

Nakon ovoga, na osnovu prethodno spomenutih pravila jasno je svakom covjeku da nije dozvoljeno koristiti ovaj hadis kao dokaz za pripisivanje Allahu dz.s. mjesta jer je hadis nepouzdan u tekstu.
Isto tako,ovaj hadis, i pored toga sto ga ubrajaju u Sahihe nije dostigao stepen mutevatira pa tako ne moze biti dokaz za pripisivanje Allahu dz.s. nekog svojstva.

Zatim, ako pogledamo tumacenje ovog hadisa,vidjet cemo da niko od ucenjaka islama nije rekao da je Bozji Poslanik pitanjem :" Gdje" zeleo da je upita o Allahovom mjestu vec je zeleo da provjeri je li ona obozavalac kipova koji su se nalazili oko nje ili je muslimanka,vjernica u Boga koji je Uzvisen svojom moci od svih manjkavosti i kipova koji se nalaze tu na Zemlji.

Da vidimo sta kaze islamska ulemau komentaru ovog hadisa:

Kaze Ibnu Furek,nakon sto je naveo upotrebu rijeci EJNE (gdje) u arapskom jeziku u znacenju ranga,stepena, moci i sl.: "Pa ako smo utvrdili da u arapskom jeziku ova rijec moze imati ova znacenja, mozemo reci da se Poslanikovo pitanje : " Gdje je Allah?" odnosilo na rang,stepen Allaha dz.s. u njenom srcu u odnosu na kipove koji su se obozavali oko nje a njen odgovor ukazuje na to da je Allah dz.s. iznad svih tih stvorenja i kipova svojom moci. (Muskilul hadisi ve bejanuhu, Ibn Furek, str. 61)

Kaze El Badzi: " Zelela je robinja da opise Allaha dz.s. ovim rijecima svojstvom Uzvisenosti od svih manjkavosti koje vidimo kod tijela i kipova. Zar ne vidis da se kaze: Mjesto tog covjeka je medju zvijezdama - ukazujuci time na njegovu dobrotu i visok ugled medju ljudima." ( Idahu delil, Bedruddin ibn Dzemaah, str. 214)

Kaze Bejdavi: " Poslanik a.s. je nije upitao o Allahovom dz.s. mjestu jer je Allah dz.s. Uzvisen od toga da ima mjesto a Boziji Poslanici su zasticeni od pitanja o nemogucim stvarima( jer bi to znacilo da Ga nije spoznao), vec je Poslanik zeleo da vidi je li ona muslimanka ili nevjernica.Arapi su tada imali svoja bozanstva koja su obozavali i nisu znali za nesto drugo pa ju je Poslanik upitao: " Koje je tvoje bozanstvo." Nakon cega je,pokazujuci ka nebu potvrdila da ona ne obozava nista od toga sto obozava njen narod vec obozava onoga koji je Uzvisen od svega toga.( Evdzezul Mesalik ila Muvetta imam Malik, El Kadi 'Ijad, 10/ 367)

Kaze Nevevi: " Ucenjaci imaju dva stava po pitanju ovog hadisa:
Prvi je stav selefa koji relaze preko njega bez tumacenja prenoseci ga onako kako je dosao do njih.
a drugi je stav halefa koji tumace ovaj hadis onako kako to prilici Allahu dz.s. u svjetlu ajeta " Nista nije kao On." pa kazu: Boziji Poslanik je ovim hadisom zeleo da ispita je li ona vjernica ili nevjernica pa je njen odgovor : Na nebu. znacio da ona ne obozava ni jednog od kipova oko nje vec obozava Uzvisenog Allaha dz.s. Sto se tice njenog odabira "neba" to je ucinila zato sto je nebo kibla za one koji uce dove ( jer svoje ruke okrecu ka nebu) kao sto je Ka'ba kibla za one koji obavljaju namaz bez da to znaci da se Allah dz.s. nalazi na nebu ili u Ka'bi."
( Evdzezul Mesalik, Kadi 'Ijad, 10/ 367)

Kaze Kadi Bedruddin ibn Dzemaah: " Dozvoljeno je da se postavi pitanje : "Gdje?" a da se time ne lezi pitati o mjestu kao npr. kada covjek kaze: " Gdje je mjesto tog covjeka u odnosu na ovog covjeka? Pa mu se odgovori: Na nebesima." ( Idahu delil, str. 216)

Nakon ovoga,mozemo reci da je pokusaj mudzessima, vehabija da ovim hadisom dokazu da je Allah dz.s. manjkav i ogranicen na jednom mjestu neispravan i smijesan kao i to,da je taj njihov stav samo jos jedan dokaz njihove udaljenosti od Allahove dz.s. vjere islama.

Islamski ucenjaci su se slozili po pitanju osobe koja tvrdi da se Allah dz.s. nalazi na jednom mjestu. Slozili su se, sklapajuci idzma ( koji je nepobitni dokaz sve do Sudnjeg dana) da je osoba koja tvrdi da je Allah dz.s. na odredjenom mjestu ili u odredjenom pravcu KAFIR, nevjernik u Allaha, obozavalac kipova.

Kaze Mula ali El Kari: " Sklopljen je IDZMA selefa i halefa da je onaj koji tvrdi da je Allah na nekoj strani KAFIR.( Serhu Miskat, Mula ali El Kari El Hanefi, 2/ 137)

Kaze Imam Kurtubi: " Ispravno je tekfiriti mudzessime jer nema razlike izmedju njih i obozavaoca kipova i slika. Zaista je pripisivanje allahu strane kufr kod imama cetiri mezheba Ebu Hanife, Malika, Safije i Ahmeda, kao sto je to od njih prenio Hafiz Iraki." ( Tezkar str. 208.)

Molimo Allaha dz.s. da nas sacuva neznanja i da uputi na put pokajanja sve one koji izadjose iz vjere islama u vjeru obozavanja kipova hvatajuci se, slijepo i bez razmisljanja za tumacenja nejasnih hadisa koja Allahu dz.s. pripisuju nesto sto sam sebi nije pripisao.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2009   #30
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Na početku svoje poeme "Nunijja" je rekao: "Mi ne poričemo osobine našeg Uzvišenog Gospodara. Radi toga nas mu'tezilijeą i džehmije˛ nazivaju: mudžessedeł, mušebbihe4 ili hašvijje5. Ako je tedžsim(zagovaranje da Allah ima tijelo) to što mi Njemu priznajemo svojstva, onda ja pripadam toj grupi". O Kur'anu je rekao: "To je objavljeni Allahov govor koji nije stvoren. Od Njega potiče i Njemu se vraća. Allah ga je iskreno izgovorio, Džibril ga je u cijelosti prenio i dostavio ga Muhammedu s.a.w.s. putem objave. Tako su ajeti elif lam mim...elif lam ra...izravan Allahov govor. Ko kaže da je to djelo ljudi, taj je nevjernik i Allah će ga uvesti u Džehennem. On je običavao govoriti da je Allah iznad Svojeg neba, da boravi na 'Aršu, da bdije nad Svojim stvorenjima. U Njegovim stvorenjima nema ničega od Njegovog bića, niti u Njegovom biću ima nesto od stvorenja. Oni koji negiraju Allahova svojstva vrše izjednacavanje sa onim što ne postoji, što je najgnusnija laž; a davanje Allahu tijela je idolopoklonstvo onoga ko je pretjerao u opisivanju i procjenjiva-nju. Srce muvehhida -jednobošca je vezano za Onoga kome nema ništa slično, i Koji sve čuje i sve vidi.
__________________________________________________ ____________________________
ąOsnivač ove frakcije je Vasil b. 'Ata'. On je u prisustvu Hasan El-Basrije, Allah mu se smilovao, kazao kako počinilac velikog gnjeha nije potpuni vjernik niti potpuni nevjernik. Zbog toga ga je Hasan udaljio sa svog predavanja riječima i'tezil. Po tom izrazu Vasil i njegovi sljedbenici su dobili ime mu'tezilije (udaljeni). Ova frakcija se dijeli na više grupa. Po pitanju Allahovih imena i atri-buta, oni atribute potpuno negiraju, a priznaju imena lišavajuci ih svakog smisla, kako ne bi Allaha opisali kao sličnog stvorenjima.
˛Sljedbenici Džehma b. Safwana koji je umro u vrijeme tabi'ina, smatraju da Allah nije uzeo Ibrahima za prijatelja i da nije govorio s Musaom a.s. Vjeruju u prolaznost i stvorenost Allahovih imena. Za njih, ona su odvojena od Allaha; ona pripadaju Njegovom govoru, a govor je odvojen od Njega. Ono što je odvojeno od Njega to je stvoreno. Na taj način su zanijekali svojstva, postupke i imena Milostivog. (V.: 'Amir 'Abdullah Falih, Mu'dzem elfaz el-'aqida, Obeikan, Rijad, 1997. g.,str. 12.
łOni koji zagovaraju da Allah ima tijelo
4Oni koji porede Allaha sa nečim drugim
5Ibn Qajjim hašvijjama smatra one koji smatraju da je Allah na nebesima iznad Svojih stvorenja i da je obavijen (od glagola hašewe) stvorenim stvarima (V.: Mu'dzem elfaz el-'aqida, Obeikan, Rijad, 1997.g., str. 142)
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009   #31
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

...dodatak...Nunijju je napisao Ibn Qajjim el Dzewzijje r.h.
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009   #32
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Allah dz.s. da nas sacuva akide koju Ibn Kajjim iznosi u Kaside Nunijje

Izmedju ostalog, on u toj knjizi kaze:

Allah dz.s. sjedi na Arsu ( Sto znaci da je Ars veci od Njega i sto znaci da je On ogranicen Arsom)

Allah dz.s. ce postaviti Muhammeda a.s. da na Sudnjem danu sjedi pored Njega]

Boze sacuvaj nas ovakvog vjerovanja.
Ne znam sta hoce tambalamba? Da nas odvede u obozavanje nekog kipa?
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2009   #33
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

"A ima li nepravednijeg od onoga koji o Allahu laži iznosi dok se u pravu vjeru poziva? - A Allah neće ukazati na pravi put narodu koji nepravdu čini." Quran 61:7
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009   #34
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Selam svima koji uputu traze...
zelim ovim primjerom ukazati na to kako sufije shvataju ajete koji su jasni, pa nece biti potrebe objasnjavati kako shvataju ajete koji su manje jasni, koje inace slijede oni cije je srce bolesno...
kao sto kaze Allah s.w.t. u Svojoj Knjizi(u znacenju prijevoda)

"On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su glavnina Knjige, a drugi su manje jasni. Oni čija su srca pokvarena - željni smutnje i svog tumačenja - slijede one što su manje jasni, a tumačenje njihovo zna samo Allah. Oni koji su dobro u nauku upućeni govore: "Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara našeg!" - A samo razumom obdareni shvaćaju. " (3:7)

Naime svaki insan kojem je Allah podario uputu i u njegova prsa usadio svjetlost imana je svjestan da nikada svojim ibadetom ne moze zaraditi blagodati koje mu je Njegov Gospodar priredio, vec ce u Dzennet uci Allahovom Miloscu...
u prilog tome je i predaja u kojoj je bio jedan insan koji je ibadetio dan-noc, pa kada ga je Allah uveo u Dzennet rekao je: "pa ovo sam i zasluzio" nakon toga ga je Uzviseni povratio pa na jedan tas stavio sav njegov ibadet, a na drugi tas samo blagodat vida koji mu je Uzviseni podario, pa je tas sa vidom prevagnuo. Nakon toga ga je Uzviseni obavijestio da robovi u Dzennet ualze Allahovom Miloscu, a ne svojim ibadetom.
Ovo nam potvrdjuje i primjer naseg Poslanika s.a.w.s. koji je i nakon sto su mu oprosteni svi prijasnji i buduci grijesi klanjao toliko dugo da su mu noge otijecale, pa ga Aisa r.a.: "O Allahov Poslanice, zasto toliko ibadetis kada su ti oprosteni svi prijasnji i buduci grijesi? pa joj s.a.w.s. odgovara: "Zar da ne budem Allahov zahvalni rob"
i puno je ovakvih primjera u nasoj vjeri od ashaba kojima je jos za zivota obecan Dzennet, tabina, tabitabina i ostalih alima i abida iz ummeta Posalnika Muhammeda s.a.w.s. koji nisu nikada dosli do zasicenja od ibadeta Uzvisenom, a kamoli do toga da pomisle da je dovoljno ibadeta i da ne treba vise ibadetiti Uzvisenom.
Sada cemo Allahovom voljom navesti ajet koji je ujedno predmet naseg interesovanja...
kaze Allah s.w.t. u Svojoj Casnoj Knjizi(u prijevodu znacenja):
"...i sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!" (prijevod Besima Korkuta) sura 15:99
ili na arapskom...wa'bud Rabbeke hatta je'tijekel jekin...
moze se i prevesti...ibadeti Gospodaru sve dok ti smrt ne dodje...
U ovom kontekstu se umjesto rijeci smrt koristi rijec jekin(ubjedjenje), a svako ko iole poznaje arapski jezik bi rijec jekin u kontekstu shvatio kao smrt, ne samo u arapskom cak i u nesem jeziku bi to znacilo isto...kao sto Allah na drugom mjestu u suri 74(Pokriveni) kaze(u prijevodu znacenja):
42. "Šta vas je u Sekar dovelo?"
43. "Nismo" – reci ce – "Bili od onih koji su molitvu obavljali
44. i od onih koji su siromahe hranili,
45. i u besposlice smo se sa besposlenjacima upuštali,
46. i Sudnji Dan smo poricali,
47. sve dok nam smrt(jekin) nije došla." EL JEKINU ETANA HATTA

Dodjosmo i do sejtanskog tumacenja navedenog ajeta...ibadeti Gospodaru sve dok ti smrt ne dodje... tj. po njima(sufijama - hasatul-hasah - elitom elite)...ibadeti Gospodaru sve dok ti jekin ne dodje...tj jekin=ubijedjenje...
pa kada im ubijedjenje dodje po njihovom sejtanskom tumacenju nisi obavezan vise ibadetiti...
isto kada bih ti rekao ...pricaj sve dok ne dodjes do te i te kuce, pa nakon sto si stigao prestaces da pricas...
Tako oni "sejhovi" koji ma je jekin dosao oslobodjeni su ibadeta obicnog svijeta poput namaza, zekata, hadza, posta i ostalih ibadeta koje su zamisli Poslanik s.a.w.s., njegovi ashabi, tabini i tabi'tabini radili do kraja zivota, al eto njima ne dodje to ubijedjenje nikada izgleda. Da Allah sacuva ovakvog razmisljanja i tumacenja Njegovih jasnih ajeta...
e sad moj tragaoce za istinom mozes zamisliti kakve subhe i vesvese isti imaju kada dodju do ajeta koji su manje jasni ili su po njima manje jasni, a sta je onda sa govorom ashaba i govorom ulemme koji oni svakako ne razumiju, a i ono sto razumiju zbog bolesnih srca izopace...
pogledaj sta kaze Uzviseni za prvu generaciju...
"Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama i svima onima koji ih slijede dobra djela čineći, a i oni su zadovoljni Njime: za njih je On pripremio Džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, i oni će vječno i zauvijek u njima boraviti. To je veliki uspjeh." sura 9, ajet 100
pa tragaoce za istinom slijedi one kojima je Allah zadovoljan i nemoj se povoditi za onima cije je srce bolesno i dovi Allahu da te uputi na pravi put kao i sve nas, da umremo samo kao muslimani, koji jedino Njega Uzvisenog obozavaju(ibadet mu cine) i pri tom Mu nikoga ne pridruzuju tj. sirka mu ne cine.
Es sealmu alejkum we rahmetullah we berekatuhu
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009   #35
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Da,da.
Sad cemo da kazemo da neki ljudi govore da postoje tri bozanstva pa cemo to da pripisemo sufijama.....

Ibn Kajjim kaze u Nuniji:

"Cak su i jevreji i hriscani uceniji o Bogu od es'arija"

Allah dz.s. da nas sacuva ovog ubjedjenja
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009   #36
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Recruit,Tambalamba,halalite,ali objasnite meni kao laiku..
Koje ću i čije tumačenje ajeta da uzmem da pročitam?
Navedite mi,jasno i glasno.."uzmi tumačenja od tog i tog,od toga nisu ispravna"!
Ovako,ja a i mnogi smo u neobranom grožđu...
jedino,ako nećete jasno da se izjasnite...
sellam..
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009   #37
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Vidis Recruit, to nije daleko od istine...
sa jedne strane imate puno slicnosti, jer i vi kao i krscani uzimate posrednike do Allaha...krscani Isa sina Merjemina a.s., a vi kojekakve sejhove koji su se "utopili" sa Allahom.(da Allah sacuva)...Sadate i one koji su dostigli jekin i tako redom.
Sa druge strane krscani ne lisavaju Uzvisenog svojstava kojima je sam sebe opisao...pa vidimo da kada krscani prime Islam, nemaju problema kojih vi imate, jer su i prije vjerovali da je kako oni kazu Bog na nebesima i da ima ruku, ne ulazeci u kakvocu toga....jer upravo ulazenje u koje ulazite vi, vas je natjeralo da lisite Allaha svojstava kojima se sam opisao, pa umjesto da kazete vjerujemo(jasni ajeti) i da ne ulazite u kakvocu(manje jasni ajeti) vi ste sve podredili vasem razumu koji vas je odveo u zabludu.
Ja sam talibul ilm i nemam puno vremana za razrijesavanje svake tvoje vesvese, ali ako hoces mozes ti to i sam naci. Odnosno moj savjet ti je da dignes ruke Uzvisenom i zadovis Mu da ti istinu pokaze istinom, a laz laznom...i nemoj biti kao u ajetu
"Reci ti Meni ko će uputiti onoga koji je strast svoju za boga svoga uzeo, onoga koga je Allah, znajući ga, u zabudi ostavio i sluh njegov i srce njegovo zapečatio, a pred oči njegove koprenu stavio? Ko će mu, ako neće Allah, na pravi put ukazati? Zašto se na urazumite?"
Molim Allaha da uputi svakog onog ko istinu trazi...
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009   #38
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Odgovor Halilcetu...
Prije svega trebas biti svjestan da tefsira Kurana barem sto se tice naseg jezika ima puno...ja bih ti preporucio skracenu verziju od imama ehli sunneta Ibn Kesira, koji mozes naci u svakoj knjizari bilo obicnoj ili knjizarama koje pripadaju rijasetu. Znaci zove se "Tefsir ibn Kesir"
Pretpostavljam da ce Recruit imati puno toga da doda, ali opet dovi Allahu da ne budes od zabludjelih, a Allah iskrenu dovu ne odbija.
tambalamba is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2009   #39
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Sto se tice Tefsira Kur'ana na nasem jeziku koliko je meni poznatu postoje samo dva a ne kako to kaze Tambalamba.

Znam da ti on preporucuje Tefsir Ibn Kesira jer je taj Ibn Kesir ucenik ibn tejmijje o kojem sam ja ranije pisao i cije nam je vjerovanje dosta poznato.
Ibn Kesir je njegov ucenik ali nije los s tim sto trebas obratiti paznju na prevod jer ljudi koji prevode knjige ubacuju rijeci i recenice koje nisu od izvornog teksta ili ih prevode na nedozvoljen nacin.

Insaallah ako nam Allah dz.s. da znanja i mogucnosti pokusacemo da prevedemo jos neki tefsir.

Uzgred,da napomenem da su dva najbolja tefsira Tefsir od Hanefijskog ucenjaka Dzessasa i tefsir Mefatihul Gajb od Fahruddin Er Razija koji je djelo za cudjenje koje pored toga sto sadrzi tradicionalna tumacenja sadrzi i mnogo mnogo naucnih stvari zato sto je Razi bio i ostao poznat i u mnogim drugim naukama poput Astronomije,Medicine,Biologije.Matematike,Fizike i mnogih drugih...

Samo se pazi kada citas Ibn Kesira, gdje god vidis "ruka", noga, oci usiu , glava i sl. samo preskoci jer to nije od originalnog teksta vec je ubaceno.

Cak je i Abdul Kadir Arnaut kojeg vehabije uzimaju za svog sejha nekoliko puta morao da intervenise i da muci muku sa sudovima kako bi iz licno svojih knjiga izbacio stvari koje su mu vehabije dodale.
Evo ga pored mene njegov sin Ahmed Arnaut koji moze to posvedociti ako tambalamba i drugi ne vjeruju.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2009   #40
tambalamba
Registrovan
Početnik
 
tambalamba's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 40
Default

Recruit....
vidis li bolan da si posvetio zivot blacenju Ibn Tejmije rahimehullahi alejh, a sta ces kada se sretnete na Sudnjem Danu, a on bude u pravu...sta ces tada???
Pozivaj u svoje zablude, evo Allah dao slobodu pisanja i misli...mozes da pises do mile volje, jer znas da nema ko da te pozove na odgovornost, ali sve do jednog dana...
Hoces da lisis Allaha onih svojstava kojima je sam Sebe Uzviseni opisao i da Ga time ucinis da ne postoji...bujrum, evo imas priliku, na ovom kao i svakom drugom forumu na kojem plasiras slicne textove, hvatajuci se za malo arapskog sto si nabubao...ali znaj Recruit, Allah sve vidi i sve cuje i nista mu skriveno nije, ono sto pred ljudima iznosis i ono sto u prsima krijes, o svemu je Uzviseni obavijesten. Slavljen neka je On i cist od onoga sto Mu nevjernici pripisuju.
Ja ti porucujem isto kao i u ajetu("ibadeti sve dok ti smrt ne dodje")...pozivaj u to sto mislis da je istina sve dok ne sretnes svog Gospodara...a onda ce ti doci pravi jekin...
Kaze Allah u Kuranu(u prijevodu znacenja): "Reci: "Svi mi čekamo, pa čekajte i vi, a sigurno ćete saznati ko su bili sljedbenici prave vjere i ko je bio na pravom putu." 20:135
Es selamu alejkum svakom ko istinu trazi
tambalamba is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
islamsko, ispravno, vjerovanjeakida


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:30. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)