SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 1.00 average.
 
Old 12-10-2008   #501
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Nadam se da ce nam Unicknnamed prevesti ZAPISNIK SA SUDJENJA VEHABIJSKOG VODJE IBN TEJMIJJE a ako to on ne ucini prevescu ga ja rado
Zbog postovanja nekih ljudi koje su prevarom uveli u vehabijske krugove necu ih vise nazivati sektom jer nisu svi sektasi.
Evo da nastavimo sa pobijanjem vehabijskih zabluda islamskim dokazima:

ZBOG CEGA NE MOZEMO RECI: “ALLAH IMA RUKU ALI TA RUKA NIJE KAO NASE RUKE”

Govor da Allah dz.s. ima ruku ali ta ruka nije kao nasa ruka, ili mi ne znamo kakva je to ruka nije od govora selefa vec je to govor mudzessima koji su zivjeli u vrijeme selefa, poput Ibn Zagunija, Ed Darimija es Sidzzija, Ibn Betta El Akberija, Kadi Ebu Ja’la El Ferra i drugih mudzessima, musebbiha koji su zivjeli u to vrijeme.
Ovaj govor je nemoguc zbog nekoliko stvari.
Prvo, ako bi neko rekao da Allah ima ruku ali ta ruka nije kao nasa ruka on bi uporedio Allaha dz.s. sa stvorenjima i upao u kufr i nevjerovanje jer Allah dz.s. jasno kaze: “ Nista nije kao On.”
Neko ce reci: Pa kada kazemo da je Njegova ruka razlicita od nase ruke onda Ga mi ne poredimo sa stvorenjima jer kao sto ruka nije isto sto i krava, niti je konj isto sto i auto isto tako Allahova ruka nije isto sto i nasa ruka.
Recicemo mu:
Svaka ruka je tjelesna jer da nije tjelesna ne bi se uopste zvala rukom. A ako je ta Allahova ruka tjelesna onda je ona slicna ostalim tjelesnim stvarima kao sto su auto, konj, krava, vazduh i sl. Tjelesnost izmedju stvorenja se ne razlikuje jer je tjelesnost ustvari ogranicenost sa odredjenog broja strana. Ako bi neko rekao da to nije definicija tjelesnosti i da se ne odredjuje tako je li nesto tjelesno ili ne, vec da je tjelesnost ustvari odredjena sadrzina ili odredjeni oblik, recicemo mu: Ako ovo nije definicija tjelesnosti onda ti ne mozes nazvati ruku tjelesnom i flasu tjelesnom vec samo jednu od tih stvari. A ako kazes tako suprostavices se idzma’u svih ljudi od Adema a.s. do Sudnjeg dana da su i flasa i ruka tjelesne stvari.
Takodje, ako neko kaze da Allah dz.s. ima nesto tjelesno ili je On sam tijelo to znaci da je Allah dz.s. ovistan o necemu i kosi se sa Kur’anskim ajetom: “O ljudi, vi ste siromasi, vi trebate Allaha, a Allah je nezavisan i hvale dostojan “(Fatir; ajet br.15.)
Isto tako, govor da je Allah tjelesan ili da ima nesto sto je tjelesno povlaci za sobom tvrdnju da je on sastavljen iz vise dijelova jer je svako tijelo sastavljeno iz najmanje dva dijela a to su unutrasnji i spoljasnji dio, i kosi se sa Allahovom jednocom u Njegovom zatu i Njegovim svojstvima.
Allah dz.s. kaze: “On je Prvi I Poslednji, Spoljasnji i Unutrasnji.” ( Al Hadid, 3). Pa da je Allah dz.s. tjelesan onda On ne bi mogao da bude Unutrasnji i Spoljasnji zato sto spoljasnjost i unutrasnjost tijela nisu jedna te ista stvar.( Esasu Takdis, Fahrud din El Razi, str. 30-31)
Tako,nakon sto smo utvrdili da su sva tijela slicna u svojoj tjelesnosti tj.ogranicenosti, mozemo reci da je govor: Allah ima ruku poredjenje Allaha sa stvorenjima i jasan kufr. Imam Nevevi , kao i mnogi drugi ucenjaci ehli sunnet vel dzemata navode idzma’ islamske uleme po pitanju musebbiha i mudzessima, da je to ociti kufr i da je osoba koja svesno, sa znanjem, nakon sto je do nje doslo jasno objasnjenje, i dalje tvrdi da Allah ima ruku ili nesto slicno stvorenjima Kafir, nevjernik u Allaha, idolopoklonik. ( El Ma’rifeh, Abdulkerim Er Rifai’ I Ramadan El Buti, str. 25)
Sami Dzeko
Recruit is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 15-10-2008   #502
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default


Selam alejkum

U Buhariji i Muslimu se nalazi predaja Alije r.a. kada kaže: Čuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., kako govori: Pred Sudnji dan će se otcijepiti jedna grupa ljudi mlađih godina, blesavih maštanja, sa govorom koji neće biti tačan. Njihovo vjerovanje neće prelaziti njihove grkljane udaljavat će se od vjere kao što se udaljava strijela iz luka kad bude bačena. Ubijajte ih gdje god ih sretnete, jer zaista na Sudnjem danu će biti nagrađen onaj ko ih ubije.”

Kao da gledam tebe Recruit, Merdana, Mešanovića i ostale sličnih "blesavih maštanja" u ovom hadisu. Prije nego što kažeš da se taj hadis odnosi na one koje nazivaš "vehabijama" razmisli da se ovaj hadis možda ne odnosi na tebe i tebi slične. Molim Allaha s.w.t. da ipak niste dio te omražene skupine...

Ebu Seid el Hudri r.a. kaže da ne zna pouzdano na koga se odnosi ovaj hadis, pa ne treba ni ti ni bilo ko drugi da bude siguran da se ne odnosi baš na njega. Da nas Allah s.w.t. sve uputi na pravi put i učini nas Njegovim iskrenim robovima.

__________________
“Loši ljudi u svojim nastojanjima da svijet pretvore u gore mjesto za život nemaju niti jedan slobodan dan! Zašto bih i ja imao?!”
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2008   #503
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Evo i jedan hadis o Medini i njenim stanovnicima. Pa neka svako zaključi da li je lijepo prezirati i reći za ulemu koja je znanje sticala i život provela u Medini da su svi do jednog mudžessimi i kafiri. Ti upravo to kažeš brate Recruit? :

Bilježi Imam Muslim od Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao: "Doći će vrijeme kada će čovjek pozvati amidžiće i rođake govoreći: Dođite u izobilje, dođite u izobilje, a Medina im je bolja kad bi samo znali. Tako mi Onoga u čijoj je ruci moja duša niko je neće napustiti prezirući je, a da ga Allah neće zamijeniti boljim od njega. Doista je Medina poput mjeha koji odvaja nečistoću. Neće nastupiti Sudnji dan sve dok se Medina ne očisti od pokvarenjaka kao što mjeh čisti jalovinu od željeza."
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2008   #504
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Niko ne porice odlikovanost Mekke i Medine izmedju ostalih gradova ali itekako imamo zamerki njenim stanovnicima vehabijama. To sto se oni nalaze u ovim svetim mjestima nije dokaz da su oni ispravni. Medina je do njenog okupiranja u vrijeme Muhammed ibn Abdulvehhaba bila jedan od centara islamskog znanja.Medjutim,tada je doslo do ogromnih promjena pa je Medina nazalost postala stjeciste vehabizma i zaglupljivanja ljudi. Eto, olaksao si mi posao i citirao hadis u kome se kaze "Neće nastupiti Sudnji dan sve dok se Medina ne očisti od pokvarenjaka kao što mjeh čisti jalovinu od željeza." Ja samo ocekujem da se Medina ocisti od vehabija. Evo jos jednog hadisa u kome se spominje da ce Medina pred Sudnji dan izbaciti nevjernike i munafike iz sebe : "Prenosi Enes ibn Malik da je Poslanik s.a.v.s. rekao: ”Ad-Dadzdzal ce doci i smjestiti se kod mjesta blizu Medine a onda ce se Medina zatresti tri puta zbog cega ce svaki Kafir ( nevjernik ) i munafik ( licimjer ) izaci napolje iz ( Medine ) da bi se susreo sa njim” ( Buhari, tom 9., Knjiga 88, Broj 239 )
Sta mislis @Tekbir je li "blesavo mastanje" odbrana islama od raznih sekti ili je "blesavo mastanje" govor da Miki Mausa treba ubiti, da je Zemlja ravna,da se ne okrece oko Sunca, da ce svaki covjek koji ima satelitsku antenu otici u dzehennem, da je Allah tjelesan,da je Muhammed ibn Abdulvehhab jedini koji je spoznao istinu,da ljudi 1200 godina prije njega nisu znali sta je islam?
Sta ti vise lici na blesavo mastanje???
Vehabije su dosle sa najludjim idejama, muslimani su uvijek pozivali na razvoj,ucenje za razliku od vehabija koji pozivaju na' "bojkotovanje svih novotarija" koje izmedju ostalog ukljucuju i TV, satelitske antene, internet i sl.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2008   #505
na-braniku-grada
Gost
 
Posts: n/a
Default

Nebih se puno mijeso,ali je svakako fakat da su izraziti protivnici ljudi koji poznaju sasvim dovoljno Islam,ljudi sa druge strane koji neznaju osnovu,pa cak ni izvore Islama, vjere,neznaju ili ne postuju 6 islamski i imamskih sartova,ali uvijek imaju nesto "add",za pripadnike "selefija".Ljudi smijesno je,prvo si uci osnova,pa poslije redom, KURAN I SUNET izvor Islama,pa slijedite koliko ste u mogucnosti ,i morate konacno svatiti da cemo svi mi za sebe u "kabur",i da ce mo sami za sebe da odgovaramo i bicemo pitani za svoje grijehe,ostvte se mahaluskih prici,i okrenimo se koliko je moguce na pravi put,i sidjimo sa puta stranputice..Mislim ne branim nikog al je to nasha realnost,dzamije ostaju prazne neki naglabaju sad,dzemati se razilaze,zalosno je to.
Ja nemam nista protiv njih,cak ih i cijenim,redovni su na namaz,poznaju bolje arapski,i dosta dobro stoje i prate sunet Muhameda s.a.w.s.

p.s Meshebi nisu toliko bitni,mi se molimo jednom Allahu dz.s,koliko ja poznajem vjeru a mislim da je svima poznato da ce do sudnjeg dana biti 75 frakcija da kazem,i da ce jedna prava uci u dzenet,mislim suphnAllah,to stoji u svetoj knjizi to ljud to je univerzalono,a koliko mi poznajemo tih pravaca 4,5,10,a koliko ih josh ima a mi nismo spoznali ili nisu zastupljeni na ovim krajevima..


Last edited by na-braniku-grada; 16-10-2008 at 02:24..
  Reply With Quote
Old 17-10-2008   #506
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Nije istina:
1. Da je šejh Munedžid rekao da treba ubiti Mikija Mausa
2. Da je šejh Muhammed ibn Abdul-Vehab rekao da je samo on skontao Istinu i da ljudi 1200 god. nisu znali šta je islam
3. Da je iko od ljudi koje ti pominješ u negativnom kontekstu rekao da je Allah tjelesan

Kada bi neko zaista rekao ove stvari smatrao bih to u najmanju ruku čudnim.

Tvoje pisanje ne doživljavam kao odbranu islama od raznih sekti, već kao napad i klevetanje najodabranijih ljudi Ummeta u vremenu u kom su živjeli i žive. Odbrana islama od raznih sekti sigurno nije blesavo maštanje, ali ja tvoje pisanje u dobroj mjeri baš tako doživljavam, kao blesavo maštanje. Halali, ali ne mogu se oteti tom utisku.

Ipak, moje mišljenje i nije tako bitno, a i čovjek nekad stekne pogrešne utiske...
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008   #507
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Nadam se da razumiješ engleski jezik, mrsko mi prevodit. Ubuduće ne bi trebao da uzimate kao dokaz sajt jutarnje.hr kad napadate alime, nego uzmite originalne riječi tog alima:
What Ruling on killing mice and rats, and a comment on the character Mickey Mouse
Praise be to Allaah.
There is nothing wrong with killing mice and rats, because ‘Abd-Allaah ibn ‘Umar (may Allaah be pleased with them both) narrated that Hafsah said: the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) said:
“There are five animals for which there is no blame on the one who kills them: crows, kites (hawk-like birds), mice/rats, scorpions and mad dogs.” Narrated by al-Bukhaari, 1828. (Translators’ note: the Arabic word fa’rah may refer to rats or mice, so both are mentioned in the translation).
Al-Qaasim ibn Muhammad said: I heard ‘Aa’ishah, the wife of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him), say: I heard the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) say:
“There are four things which are faasiq (corrupt) and may be killed at all times, whether one is in a state of ihraam [for Hajj and ‘Umrah] or not: kites, crows, mice/rats and mad dogs.” Narrated by Muslim, 1198.
Mice and rats are harmful creatures, as the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) explained:
Ibn ‘Abbaas said: a mouse (or rat) came and started dragging the wick (of the lamp). It threw it in front of the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him), onto the mat on which he was sitting, and it burnt a hole the size of a dirham. He said, “When you go to sleep, extinguish your lamps, for the Shaytaan will tell creatures like this to do something like this so that you will be burned.” Narrated by Abu Dawood, 5427.
The mice or rats that may live in people’s houses are among the harmful creatures or vermin (fuwaysiqah) which the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) commanded us to kill in all situations, whether we are in ihraam or not. The root of the word fuwaysiqah (fasaqa) means to deviate from the right way and to do harm; hence a sinner is described as “faasiq”, and these animals are called fawaasiq, as a metaphor for their evil nature; or it was said that it is because it is not haraam to kill them, whether one is in ihraam or not, for they have no sanctity or protection in any circumstances. Al-Tahaawi narrated in Ahkaam al-Qur’aan with his isnaad from Yazeed ibn Abu Nu’aym that he [Yazeed] asked Abu Sa’eed al-Khudri why mice/rats were called fuwaysiqah. He said: the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) woke up one night and saw that a mouse/rat had taken the wick of the lamp to burn down the house of the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him), so he got up and killed it, and said that it was permissible to kill them whether one is in ihraam or not. This was mentioned by al-‘Allaamah al-Dumayri.
Al-Bukhaari and Muslim narrated in their Saheehs that Abu Moosa al-Ash’ari said: A house in Madeenah burned down with its people inside. When the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) heard about this, he said:
“This fire is an enemy to you, so when you go to sleep, extinguish it.”
Al-Bukhaari narrated that Jaabir ibn ‘Abd-Allaah said: the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) said:
“Cover the vessels, for the mouse/rat may drag out the wick (of the lamp) and burn the occupants of the house.”
Something similar was narrated by Muslim, in which he says: “For the fuwaysiqah may start a fire and burn the house and its occupants.”
Al-Tabari said, explaining these ahaadeeth: if a person wants to spend the night in a house in which there is no one else, and in which there is a fire or a lamp, it is a duty on him to extinguish it before he sleeps… The hadeeth was narrated by al-Haakim; he said its isnaad is saheeh.
(From ‘Awn al-Ma’bood Sharh Abi Dawood).
Now that we know Islam calls mice and rats fuwaysiqah (evil) and allows us to kill them even in Makkah, and that they are a means which the Shaytaan tried to use to burn down the house of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him), and we know that they are one of the main reasons of damaging food and spreading the plague, we find it very strange that the foolish people in the west seek to make their children like mice and rats by propagating the character of Mickey Mouse in games, comics and funfairs. Go figure!!
And Allaah knows best.
Islam Q&A
Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008   #508
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Ja sam za to da ovo neko prevede...
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2008   #509
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

i ne mora...

pa sta sad tekbir,ako je to sa sajta www.islam-qa.com , mora da znaci da je autentican spis?
elektronski medij to,elektronski ovo...
__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #510
tekbir
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 18
Default

Fetve šejhova Munedžida, Džibrina, Bin Baza, Usejmina... se objavljuju na pomenutom sajtu već dugo i sa tog sajta se i štampaju, izdata je i knjiga fetvi, cijeli islamski svijet zna da se na sajtu www.islamqa.com mogu naći fetve Vijeća za fetve iz Saudijske Arabije kao što npr. znamo da je "Preporod" glasilo Islamske zajednice BiH. Ako u Preporodu objave fetvu od Enesa Ljevakovića, za kog se zna da u tom časopisu odgovara na pitanja, hoćeš li prije povjerovati u ono što tu piše ili u npr. neki članak od jutarnje.hr u kom se kaže da je Enes Ljevaković izjavio nešto čudno? Jutarnje.hr je uz to još i na nižem nivou što se provjere informacija tiče od beogradskog Kurira
Da ne spominjem i to što je islamqa.com islamski sajt, a jutarnje.hr kafirski. Zar ste tako nisko pali u odbrani svojih stavova da od neprijatelja islama skupljate laži i klevete na islamsku ulemu i to objavljujete po forumima. Allah selamet, stvarno je svaki komentar na to suvišan...
tekbir is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #511
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

Quote:
Originally Posted by tekbir View Post
Fetve šejhova Munedžida, Džibrina, Bin Baza, Usejmina... se objavljuju na pomenutom sajtu već dugo i sa tog sajta se i štampaju, izdata je i knjiga fetvi, cijeli islamski svijet zna da se na sajtu www.islamqa.com mogu naći fetve Vijeća za fetve iz Saudijske Arabije
ako znamo:


1. da je doticni "sejh" Bin Baz u nedelju, 23. Ramazana 1419. H.g. ispred Mekami Ibrahima u Haremu Kabe izdao fetvu:
“ Tvrdnja da se Sunce ne okrece oko Zemlje vec da se Zemlja okrece oko Sunca je odbacena I pogresna, onaj ko kaze da se Zemlja okrece oko Sunca a ne obrnuto je otpao iz vjere I zalutao, obaveza mu je da se pokaje a ako se ne pokaje bice ubijen kao kafir I murted a njegov imetak pripasce drzavnoj blagajni.”
2. da je doticni "sejh" Usejmin na drugoj hutbi u petak 25.03. 1417.H.g. rekao:
" Svakome onome ko u svojoj kuci ima satelitsku antenu i umre a satelitska antena je u njegovoj kuci, zabranjen je Dzennet. Umro je kao kafir koji je iznevjerio ono sa cime je dosao Boziji Poslanik."
i jos puno toga o ovim "uvazenim sejhovima"
onda nam nije tesko zakljuciti koliko ti nisko padas kad sledis ove sejhove, da ne ulazim u to da li sledis da se Sunce okrece oko Zemlje ili da li si svoju satelitsku antenu odbacio da ne bi bio kafir...
uz to, mogu da zamislim kakav je to sajt kad iznosi infantilne fetve jos infantilnijih sejhova poput ovih....

we alejkumu...
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #512
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

@tegbir....nije fora copyrati nesto sa neke stranice a u stvari i sam ne znati st to znaci i postaviti na nekom forumu,,,,Hvala Bogu ovde svi razumijemo da kazem "Bosnjacki jezik"......pa bujurum pisi,,,,svako ce rado citati......A to sto ti zelis samo da eto kolko toliko napises nesto...nije TO TO!!!!!
sELLAM SVIMA......
  Reply With Quote
Old 18-10-2008   #513
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Za Recruita

A sto bih ti ja ovo prevodio,ako te zanima samo izvoli i prevodi.Jednom kazes da se slazes sa Ibn Tejmijjom u nekim stvarima,drugi put da je mudzesim i da ne zasluzije nista drugo osim sablju,kazes da sledis Kardavija a Kardavi se slaze u potpunosti sa Ibn Tejmijjom sto se tice ovoga evo ti Kardavijevih rijeci:
„Ja sam uz šejhul-islama Ibn Tejmijju u onome što je vezano za Allahova Uzvišena svojstva, kao i u svemu što je vezano za nevidljivi svijet i stanje Ahireta".Prvo kazes da su svi sektasi onda kazes da nisu svi,i ko to pravi od Ibn Tejmijje bezgresnog covjeka i ko to njega obozava i smatra da je bolji od najboljeg od Allahovog s.w.t. miljenika Muhammeda s.a.w.s?Ko to ne prihvata Buhariju,ko je to rekao da je Fatima r.a. munafik,ko je rekao da je Husein mentalno zaostao,ko je to koga prevarom uveo u nesta,rekao sam jednom i ponavljam ima svako Ku´ran i Hadis Allahovog Poslanika s.a.w.s i danas skoro svako moze sam da zakljuci koji je to pravi put ako mu je stalo do toga bez da mu iko soli pamet sa strane a ponajmanje hodze i ulema kojima je stalo samo do para(cast izuzecima kojih je nazalost vrlo malo a ti sigurno nisi jedan od njih) cim si rekao ovo: "To za nas nisje ulema. To mozda kod vas,nama muslimanima takve osobe ne mogu da budu predvodnici".Ko smo to mi a ko ste to VI muslimani?Krajnje ti je vrijeme da se malo prizemljis puno si poleteo.

Za neXena
Bilo bi lijepo da si ti pisao sve ove postove koji su pisani sa tvog nicka,jer bi i dijete od deset godina shvatilo da ti ne pises sve ovo.

Za Sabinu2
Bilo bi lijepo da zauzmes jedan stav i da se drzis njega a ne u jednom postu ovako a u sledecem onako

Sellam svima i ne zamerite sto ne odgovaram na vrijeme,posao.......
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #514
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Kazes da nije istina da je Muhammed ibn Abdulvehhab rekao da je on spoznao istinu a da to nije uradio niko prije njega. Pogledaj njegov govor:
"A ja ću vas obavijestiti o sebi. Tako mi Allaha, pored Kojeg nema nikog i ničeg dostojnog obožavanja, ja sam bio tražio znanje, i oni koji su me znali su vjerovali da imam znanja, a ja u to vrijeme nisam znao značenje LA ILAHE lLLALLAH niti sam znao dini islam, prije ovoga dobra kojeg nam je Allah ukazao.
Isto tako i moji šejhovi, među njima nije bio nijedan koji je to znao. Pa ko od učenjaka zemlje bude tvrdio da je to znao, ili je znao značenje islama prije ovog vremena, ili bude tvrdio da je neko od njegovih šejhova to znao – slagao je i izmislio i zbunjuje ljude i hvali se onim što nije pri njemu.(Ed-Durerus-Senijje, 1/522-52310/50.-52.).

Kazes da niko od vehabija nije rekao da je Allah tjelesan. Pogledaj neke njihove govore pa sam zakljuci je li istina to sto ti kazes ili ne:
• Kaze ibn Tejmijje u Er Redd ala esasi takdis u prvom tomu na 5.stranici: "Niko od ucenjaka nije rekao da Allah dz.s. nije ogranicen i da nije tijelo niti je iko rekao da je negiranje tjelesnosti Allaha nuzna stvar,nasuprot,vecina kaze da je pripisivanje Allahu tijela obavezujuce"
• Kaze Ibn Hadzer El Askalani u Eddurerul kamineh tom prvi stranica 144.:"Rekao je Ibn Tejmijje da je Alija u 17 stvari postupio suprotno Kur'anskom tekstu" (Vidite mrznju ovog covjeka prema Aliji r.a.)
• Kaze Ibn Tejmijje: “ Ne mozemo da slijedimo Aliju, osobu koja ne zna sta je Pravda I koja se bori po svojoj sopstvenoj volji.’ ( Minhadzu sunneti nebevijjeh, 2/203-204, I 3/156)
• Kaze Ibn Tejmijje: “ Ne postoji niko od ucenjaka cetiri mezheba niti od ostalih ucenjaka islama koji se osvrcu na Alijino misljenje u fikhu.” ( Minhadz, 4/142-143)
• Kaze Ibn Tejmijje: “ Nije Muavija taj koji je zeleo I poticao na rat medju muslimanima vec je to bio njegov supernik Alija.” ( Minhadz, 2/219)
• Kaze Ibn Tejmijje u Bejan telbisil dzehmijje u drugom tomu na 174.stranici: "A sto se tice onog sto je spomenuo Kadi od pripisivanja Allahu granice samo sa strane Arsa postoje dva misljenja a dzumhur je,tj vecina na stanovistu da je Allah ogranicen sa svih sest strana"
• Kaze Ibn Tejmijje u Bejan Telbisil dzehmijje u drugom tomu na 163.stranici: "Sacuvano je od selefa i velikih imama da je Allah dz.s. opisao sebe kao ogranicenog s tim sto Njegove granice ne zna niko osim On"


Je li ti dovoljno ovoliko govora da shvatis ili hoces jos?
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #515
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Unicknnamed, ti izgleda ne shvatas da muslimani slijede istinu a ne ljude. Ja se slazem sa Ibn Tejmijjom u svim stvarima u kojima je on govorio istinu a protiv njega i protiv svakog drugog sam u svim stvarima koje ne odgovaraju istini. Niko nije bezgresan,kao sto sam ti i ranije govorio, ako Kardavi negdje pogrijesi ja necu da grijesim zajedno sa njim ali hajde ti jednom reci da ako Ibn Tejmijje grijesi u jednoj stvari da ti neces da grijesis zajedno sa njim?
I nisi u pravu da svako ima Kur'an i hadis i da svako moze da razumije i pronadje pravi put. Ti tim tvojim govorom samo pravis mnogo veca i teza razilazenja. Zasto Allah dz.s. kaze u Kur'anu " Pitajte ucene ako ne znate" ako je ljudima dovoljan Kur'an i hadis da spoznaju istinu?

Sto se Sabine tice,ona je iskrena osoba kojoj je vazan islam a ne slijepo slijedjenje, ona je osoba koja slijedi istinu a ne ljude. Ako ja grijesim ona je protiv mene,ako sam ja u pravu ona je sa mnom i nemas pravo da trazis od nje da se odluci slijepo slijediti jedan pravac jer je to zabluda i pogresno.
Vehabije ne prihvataju ni Kur'an ni hadis ako se on ne podudara sa njihovim stavom. Ja sam samo naveo primjer vaseg studenta iz Medine kojeg svi dobro znate koji nije hteo da prihvati hadis iz Buharije samo zato sto pobija jedan njegov pogresan stav. Nemoj me terati da navodim jos primjera i stvari u kojima su vehabije postupile jasnom Kur'anskom tekstu.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #516
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Eh, i jos zaboravih da ti kazem da meni uopste ne treba prevod jer odlicno znam engleski jezik i stil i razmisljanje vehabija.A posto jos niste uspeli da prevedete zapisnik o Ibn Tejmijji sutra cu vam ga ja prevesti ako Bog da.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #517
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Jednom sam ti rekao da ne izvrces moje rijeci ti to opet radis,jer ja nigde nisam rekao da to nije istina i da to niko nije rekao vec sam cini mi se pitao KO JE TO REKAO.I sta to treba da shvatim?
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #518
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Nisam joj rekao uopste da slijepo slijedi nekoga daleko od toga i to si izokrenuo naopako,i koji je to nas student,ko smo to mi?
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #519
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Quote:
Originally Posted by Recruit View Post
Unicknnamed, ti izgleda ne shvatas da muslimani slijede istinu a ne ljude. Ja se slazem sa Ibn Tejmijjom u svim stvarima u kojima je on govorio istinu a protiv njega i protiv svakog drugog sam u svim stvarima koje ne odgovaraju istini. Niko nije bezgresan,kao sto sam ti i ranije govorio, ako Kardavi negdje pogrijesi ja necu da grijesim zajedno sa njim ali hajde ti jednom reci da ako Ibn Tejmijje grijesi u jednoj stvari da ti neces da grijesis zajedno sa njim?
Gde sam ja to napisao da se slazem sa Tejmijjom ?Nije mo jasno sta zelis da postignes ovakvim pisanjem i izvrcanjem mojih rijeci.Nigde nisam napisao da se slazem sa svim njima,niti sam ja od njih jednostavno mi je zasmetao u pocetku tvoj stav prema svim njima iako onu nisu svi isti i veruj mi ima ih mnogo dobrih vernika i nije lijepo sve trpat u isti kos.I jos jednom bih te bratski zamolio da ne izvrces moje rijeci.Sellam
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #520
sabina 2
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Unicknnamed View Post
Nisam joj rekao uopste da slijepo slijedi nekoga daleko od toga i to si izokrenuo naopako,i koji je to nas student,ko smo to mi?
Pa kad spoznas istinu i slijedis nju a ne ljude,onda shvatis da si grijesio i da to vise ne zelis da radis....kapiras...?
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
vehabije, zovu


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ko su vehabije??? Recruit Religija 25 26-05-2009 01:16
Vehabije rastjeraju zaljubljene parove borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 39 07-11-2007 21:40
Vehabije napale novinare borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 03-04-2007 00:57


All times are GMT +2. The time now is 03:22. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)