SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 13-07-2007   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default Vanredne Mere Za Cist Grad

INTERVJU: Fahrudin Fijuljanin, predsednik Skupštine opštine Sjenica



VANREDNE MERE ZA ČIST GRAD



Zbog višemesečnog neodvoženja smeća iz grada i zbog opasnosti od nastanka zaraznih bolesti, u Sjenici su na snazi Vanredne mere.

U prvom delu poslednjeg redovnog zasedanja Skupštine opštine Sjenica – koje je kasnije prekinuto zbog nedostatka kvoruma, jer su sednicu napustili, između ostalih, i odbornici DSS i NS koji zajedno sa Listom za Sanžak čine vladajuću koaliciju – formiran je Opštinski krizni štab od sedam članova, a za predsednika istog imenovan je predsednik SO-e Sjenica Fahrudin Fijuljanin.

Opštinski krizni štab rukovodi akcijom čišćenja grada na način koji je u skladu sa skupštinskom Odlukom da se gradsko smeće deponuje na Goveđaku, i uprkos Rešenju o zabrani od strane republičke ekološke inspekcije. Akciju čišćenja grada podržavaju stanovnici gradskog područja, dok meštani Goračića u blizini Goveđaka, sprečavaju skladištenje smeća na toj lokaciji.

Predsednik Skupštine opštine Sjenica i predsednik Opštinskog kriznog štaba Fahrudin Fijuljanin tvrdi da je skupštinska Odluka donesena u interesu svih građana Sjenice i ističe da za deponiju na Goveđaku postoji sva potrebna dokumentacija.



- Problem deponije u Sjenici postoji dugi niz godina. Imali smo jednu divlju deponiju na Uvcu, koja je, Odlukom republičkog ekološkog inspektora zatvorena. Samim zatvaranjem divlje deponije na Uvcu, mi smo otvorili deponiju na Goveđaku, koja je i ranije korišćena u te svrhe, i za koju imamo sve neophodne dozvole. Meštani okolnih sela, koji su udaljeni i po sedam ili osam kilometara od deponije, imaju sasvim drugačije mišljenje. Oni smatraju da će to ugroziti njihovu životnu sredinu i zato sprečavaju odlaganje smeća.

Postoji zabrana republičkog ekološkog inspektora, ali građevinska dozvola je izdata nakon Rešenja republičke ekološke inspekcije. Neophodno je da i građani opštine Sjenica imaju prostor i mesto za odlaganje gradskog smeća.



Meštani okolnih sela negoduju zbog skupštinske Odluke da deponija bude na Goveđaku. Da li je postojalo neko drugo rešenje? Zašto je određena baš ta lokacija?

-Zato što je, osamdesetih godina, to mesto na Goveđaku, bilo mesto za skladištenje gradskog komunalnog otpada. To je jedan razlog. Drugi razlog je što postoji Odluka iz 1995.godine kojom je Goveđak određen za gradsku deponiju. Takvu Odluku, tadašnje Privremeno vijeće u Sjenici, kojim je predsedavao Radoslav Rakonjac, je donelo, po preporuci komisije koja je predhodno proučila teren i utvrdila da je Goveđak najpogodnija lokacija za gradsku deponiju. U skladu sa tom Odlukom, tražena su, i tada dobijena mišljenja nadležnih ministarstava, koja su propisana Zakonom za otvaranje gradskih deponija. Potom se pristupilo izradi projektne dokumentacije, koju je radio Geozavod iz Beograda. I sasvim je logično da, sredstva koja su do tada izdvajana ne treba ,,baciti u vodu'', već da ta stručna znanja, mišljenja ministarstava, i sve što je već odrađeno bude i nastavljeno. U tom smislu je mesto Goveđak i sada određeno kao gradska deponija.



U nekim medijima je objavljeno da ,, građani srpskih sela najavljuju kolektivno iseljenje ukoliko deponija bude na Goveđaku.'' Kako Vi to komentarišete?

- Situacija u vezi samog odlaganja smeća i trenutno stanje u opštini je alarmantno. Imamo faktički naređenja republičkih institucija: Republičke sanitarne inspekcije, Zavoda za javno zdravlje iz Užica, opštinskih službi, komunalne inspekcije, da sprečimo elementarnu nepogodu kojom se može ugroziti zdravlje i životi građana. Mi smo morali da reagujemo u skladu sa tim propisima i odlukama. Moram priznati da, bez obzira gde da se smeće deponuje u cijeloj ovoj regiji, to predstavlja jednu elementarnu nepogodu. Ali, mišljenja sam, kao i odbornici a i sami građani Sjenice, da je ipak bolje da postoji jedna deponija, koju možemo u neko dogledno vrijeme da očistimo i održavamo, nego da postoji na desetine ili čak stotine mini deponija, koje je nemoguće u kratkom vremenskom periodu odkloniti i sanirati. Ja bih samo zamolio da se ove svari ne politizuju. Nema razloga za politizaciju a pogotovo za neodmerene izjave. Odluke koje se donose, sigurno se donose u interesu svih građana opštine Sjenica.



Da li će akcija čišćenja grada biti sprovedena do kraja, bez obzira na probleme sa deponijom, i gde će se to smeće odlagati?

-Naše su želje da ispoštujemo odluke Skupštine u interesu svih građana opštine Sjenica. Da li će doći do realizacije tih odluka i u kojem obimu, zavisi od nadležnih republičkih, odnosno državnih institucija. Postoje odluke Skupštine koje nam daju za pravo da koristimo tu deponiju, mi ćemo se truditi da te odluke sprovedemo. A građane okolnih sela, pa i sve građane opštine bih zamolio za malo strpljenja i malo više tolerancije u smislu realizacije nekih životnih potreba za građane cijele teritorije opštine Sjenica.



Koliko će još biti na snazi Vanredne mere?

-Ako nam se dozvoli da sprovedemo odluke Skupštine, Krizni štab veoma brzo može da završi posao. Ja mislim u roku od nekoliko dana, s tim što bi, taj Krizni štab trebalo da živi još određeni vremenski period dok se i organizacija koja se bavi prikupljanjem i odlaganjem smeća, ne dovede u poziciju da zadatak može da obavlja na adekvatan način. I mislim na uvođenje komunalnih redara, koji trenutno ne postoje u organu opštinske uprave, a koji bi vršili svakodnevni nadzor u najugroženijim dijelovima grada.



Poslednje redovno zasedanje Skupštine, prekinuto je jer, sednicu su napustili, pored odbornika opozicione koalicije Zajedno za Sjenicu (SDP, DS, G 17 Plus) i odbornici DSS i NS, koji zajedno sa Listom za Sandžak čine vladajuću koaliciju, a nakon izvesnog vremena izašli su i odbornici NPS. Da li su na pomolu nove koalicije ili je to trenutna kriza vlasti?

-Ja sam shvatio da je koalicioni partner imao određenih razloga za drugačije mišljenje povodom tačaka dnevnog reda, iako su učestvovali u kreiranju istog. Nisam dobio nikakav pisani dokument da su formirane neke druge koalicije, niti da su naši dosadašnji koalicioni partneri napustili koaliciju. Mi očekujemo da će, u veoma kratkom roku, sednica biti sazvana i nastavljena.



Sjenica je na listi najnerazvijenijih opština. Kako komentarišete Odluku Vlade Republike Srbije o pomoći takvim opštinama? Od kakvog je to značaja za građane Sjenice?

-Svaka pomoć, koju opština Sjenica dobije od republičkih institucija, je za svaku pohvalu. Ja se nadam da će ta pomoć u narednom periodu biti sve veća, zato što Sjenica spada u najnerazvijenije krajeve i opštine u svim regionima pa i u našem. Nadam se da ćemo uz pomoć Vlade Republike Srbije od ovog kraj napraviti jedan prosperitetan region, u kome će svi građani moći da nađu svoj životni prostor. Gde će moći adekvatno da zarade za sebe i svoju porodicu i da sebi priušte ona zadovoljstva, koja građani ostalih gradova u Republici, imaju već duži vremenski period.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 16-07-2007   #2
keiselbach
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Godine: 37
Posts: 512
Default

Vazno je da je formiran krizni stab ve ostalo je nebitno.



E sad nek oni nose smece!
keiselbach is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2007   #3
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Pa i nose, tj vec su ga odnijeli......
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2007   #4
keiselbach
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Godine: 37
Posts: 512
Default

Do kad dok se za 10dana grad ponovo ne napuni.
keiselbach is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2007   #5
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Kod nas nisu dolazili,i sigurno više ne plaćam smeće!

Jer skoro sam platio čoveku 500 din.da ga odveze!
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2007   #6
MajkaMaca
Registrovan
Domaćin
 
MajkaMaca's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Godine: 64
Posts: 3,894
Default

kad budemo posli moramo se vakcinisati od malarije...narod ce se dole otrovat pred svoja vrata ...
MajkaMaca is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2007   #7
keiselbach
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Sep 2006
Godine: 37
Posts: 512
Default

Moji ne placaju smece u zadnjih godinu dana jer se u zadnje3-4 godine dovijamo na raznorazne nacine i ako to bas nije najkulturnije al sta da se radi ili da dobijem tifus ili da ocistim dvoriste.To je sve moglo na vreme da se regulise al djavo ne da mira.



Nek se oni zapitaju gde je novac od dosadasnje naplate a sigurno je imalo vise ljudi koji su placali nego onih sto nisu.



Nesto slicno je i sa naplatom vode.Oni tacno zaju kod koga mogu da uzmu pare pa po 2puta mesecno navracaju a kod mog komsije npr 3godine NE SMEJU NI DA privire u dvoriste i ako ima duzan sigurno 20000ak hiljada a nema cak ni sahtu ni vodomer.



No sve su to nasa sjenicka posla od danas do sutra dan za danom.
keiselbach is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2007   #8
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Nije problem sa komunalnim preduzecem vec sa deponijom,pitanje deponije se politizovalo,tako jer su neke stranke u tome videle priliku da naprave pomenju u opstini i zatraze od Beograda da uvede prinudnu upravu i raspise lokalne izbore,nagovaraju par ljudi da blokiraju put ka deponiji i tako prave problem cijelom gradu,a deponija je udaljena od najblizih kuca nekoliko kilometara i to vazdusnom linijom.

Znaci nije problem u finansiranju odvozenja smeca vec u mizernim politickim potezima nekih politicki partija i 10tak ljudi koji ih slusaju......
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2007   #9
SEJO31-de
DZAMIL
Domaćin
 
SEJO31-de's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Hann.Münden
Posts: 7,125
Default

Boze bili,boze mili...Svaka im cast....
__________________
JEL SJENICA DJE JE
NEKAD BILA .... ?
SEJO31-de is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
cist, grad, mere, vanredne


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Za Čistiju Prirodu I Grad Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 9 28-04-2008 20:36
Grad Vidno Čistiji Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 1 28-02-2008 13:35
Za Grad Bez Divljih Deponija Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 9 11-02-2008 10:54
Grad Privremeno Ociscen Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 1 14-06-2007 20:50
Grad Kao Deponija! Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 16 09-06-2007 15:35


All times are GMT +2. The time now is 15:57. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)