SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
 
Old 29-05-2008   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Exclamation NeobiČna Pojava U SjeniČkom Selu Tuzinje, Zabrinula MeŠtane

JAMA POD NJIVOM

''Jama, bezdan, provalija... Kao da je neko rekao – zemljo otvori se – i to se dogodilo. Ma to je od vremena (groma)! A možda je od same zemlje. Mora da je nešto opasno! Ko zna koliko je duboko i hoće li se zemlja i dalje obrušavati!?'' Ovako je tekao razgovor meštana koji su došli na imanje Murata Kurtanovića da vide novonastalu pojavu, pitajući se da li je neko ikada primetio nešto slično. Ima ovakvih otvora u stenovitom tlu – kažu – ali nikada to nisu primetili na obradivom zemljištu. Vlasnik imanja Murat Kurtanović tvrdi da je tri dana nakon što je tuda prošao traktorom, pokazujući vidne tragove guma, prvi primetio otvor nešto veći od kvadratnog metra. ''Prišao sam, i kada sam bolje pogledao, shvatio sam da je nešto opasno'', kazao je Kurtanović.
Otvor na obradivom zemljištu samo delimično otkriva podzemnu jamu za koju se predpostavlja da je velikih dimenzija. Meštani su spuštali kamen, vezan konopcem od 35 metara, ali to nije bilo dovoljno da bi se dokučilo dno podzemnog otvora. Bacali su zapaljenu gumu koja je, kažu, ko zna gde otišla, bez traga od dima. Zaključili su ipak, da je najbolje da ograde prostor na kome se pojavio otvor, kako bi sprečili eventualne, po život opasne nezgode, kako za ljude, tako i za stoku.
Odgovor na pitanje, postoji li opasnost po lokalno stanovništvo Tuzinja, potražili smo od sjeničkog geologa Reufa Hodžića. Na osnovu ranijih istraživanja, poznavanja konfiguracije datog terena i prikazanog video materijala, Hodžić je rekao da ne može sa sigurnošću tvrditi da li opasnost postoji ili ne, bez detaljnijih istraživanja seizmološkim metodama, kojim bi se utvrdila veličina i prostiranje podzemne jame. On je rekao da postoje slučajevi kada se zemlja provali i ispod neke kuće, ali da su oni vrlo retki. ''Nisam bio na licu mesta, ali se nadam da ne postoji takva opasnost. Ono što za sada mogu reći, jeste da je Peštersko polje dno nekadašnjeg ledničkog jezera. Materijal koji se vremenom taložio, ispunio je tu veliku uvalu na Pešteru, koja je najverovatnije posledica lednika. Radi se o rastresitom materijalu kroz koji voda lako nalazi put, i ovakve pojave nastaju kao posledica vodotokova – objašnjava Hodžić. – S obzirom da je Peštersko polje okruženo brdima, tu se slivaju velike količine vode. U dijelovima gde postoje veće količine rastresitog materijala, vodotokovi prave takozvane kaverne, koje vremenom postaju sve veće i veće. Kada tavanica postane pretanka, a kaverna prevelika, onda dolazi do obrušavanja i nastaju ovakve pojave. U konkretnom slučaju, traktor koji je tuda prošao, je izazvao vibracije i to je verovatno ubrzalo obrušavanje tavanice. Ovakve jame mogu biti veličine od 1-2 metra, pa do nekoliko desetina metara, kao što se u ovom slučaju predpostavlja'', kazao je Hodžić, najavljujući obilazak terena.



__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 29-05-2008   #2
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,499
Default

Boze sacuvaj...
Vidi ti kako to izgleda... to treba jos vise ograditi... nema ni 30 cm zida....
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2008   #3
tmusa
tmusa
Dobar
 
tmusa's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: SJENICA
Godine: 33
Posts: 990
Default

E ovo je zesca slika.... bas je extra nema sta...samo eto sto je opasno to je vec druga stvar...u zivotu nisam video nista slicno...Ja da zivim u to selo kake sam srece ja bi poleteo u tu rupcagu...heheheheh
__________________
Kod carobnog stapica nije bitna duzina vec MAGIJA

tmusa is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2008   #4
sabina
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 279
Default

sreca tvoja onda sto nisi u blizini. ali toj porodici na cijem imanju se ovo nalazi sigurno nije do smijeha. a kako smo mi ljudi po prirodi vrlo radoznali ne bi me zacudilo da se desi neka, ne daj Boze nesreca, prije nego se nesto uradi na ispitivanju uzroka i na merama bezbednosti. stvarno ove slike izgledaju strasno. jos jedno od cuda u nasem kraju. setih se sad onog jezera sto se isto tako pojavilo iznenada u nekom selu prosle godine, cini mi se. bilo bi lijepo kad bi nam Resko, ako nadje vremena, napisao malo vise sta se desilo sa tim. ovako samo cujemo o pojavama ali ne i o onome sto se desi kasnije.
sabina is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2008   #5
NeXeN
preRegistrovan
Početnik
 
NeXeN's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Sjenica
Posts: 514
Default

znas sta sam ja cuo...
ovaj co'ek je svake godine na jednom malom dijelu ove njive sadio kompire...
al' kad god bi sceo da ih izvadi,culo bi se nesto slicno onome kad policajac pa'ne u vodu ("GLUPPP")...
povuci,potegni,u sake mu ostane samo ona stabljika (a kompiri valjda propa'nu dole u jamu)...
ne verujete???
evo vam broj pa pitajte co'eka
CO'EK 0612345678
__________________
www.alrazi.co.cc
nexen.wapamp.com
NeXeN is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2008   #6
Chupka_
Night In White Satin
Prijatelj
 
Chupka_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Wien
Godine: 36
Posts: 2,266
Default

desava se......
Nisam upucena ali po nazivu mjesta mozda su nekada postojali tu rudnici soli...pa me podsjeti na istu situaciju sa Tuzlom...
Tuzla tone zadnjih 7 godina, i sve dok nisu zatvorili bazene soli koji se nalaze ispod grada desavale su se slicne stvari ovima........
Cak sam bila svjedok necemu sl. prije par dana u obliznjem selu...pored vikendice pojavila se neka rupa ali manjeg precnika, i bas kada se baci nesto unutra cuje se ono gloppp...ali to je posljedica rudnika mrkog uglja koji se nalazi u neposrednoj blizini.......
__________________




Chupka_ is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #7
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

E ovako nesto slicno sam imao i ja iza kuce ovdje, pre otprilike 2 mjeseca. Doduse, nije bila tolikih dimenzija ali ipak prilicno velika rupa. Toliko velika da sam u nju stavio 26 tona sitnog kamena da bih je zatvorio
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #8
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,499
Default

ooooooo 26 tonaaaaaaaa masalaaaaah
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #9
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Koliko ja znam danas su trebali da odu da to ispitaju i da jos snimaju pa ako moze jos koji snimak i izvestaj(ili link)
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #10
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Quote:
Originally Posted by Elvis-Eko View Post
E ovako nesto slicno sam imao i ja iza kuce ovdje, pre otprilike 2 mjeseca. Doduse, nije bila tolikih dimenzija ali ipak prilicno velika rupa. Toliko velika da sam u nju stavio 26 tona sitnog kamena da bih je zatvorio
koliko je to m3(kubika)
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #11
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by dz.biber View Post
koliko je to m3(kubika)
obzirom da je sitan kamen u pitanju,misljenja sam da je izmedju 40-50m3...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #12
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
obzirom da je sitan kamen u pitanju,misljenja sam da je izmedju 40-50m3...
Kubik = 1m x 1m x 1m
1 tona vode (H2O) = 1 m3
ali kamen ima vecu gustinu od vode (ne pliva po povrsini) znaci da da to mora
da bude manja kubikaza nego tezina
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #13
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Quote:
Originally Posted by dz.biber View Post
Koliko ja znam danas su trebali da odu da to ispitaju i da jos snimaju pa ako moze jos koji snimak i izvestaj(ili link)
trebalo je danas ali nisu isli,probacu sutra ako stignem da obradim i postavim snimak...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #14
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default


sutra proveravam
ms
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2008   #15
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Eto , nije mi palo na pamet da slikam kad je nastala rupa
Attached Images
File Type: jpg 4464fd7c9b12.jpg (31.7 KB, 32 views)
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2008   #16
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by dz.biber View Post
Kubik = 1m x 1m x 1m
1 tona vode (H2O) = 1 m3
ali kamen ima vecu gustinu od vode (ne pliva po povrsini) znaci da da to mora
da bude manja kubikaza nego tezina
jeste,kada bi mogao da se kamen slozi "idealno" pa da nema prostora izmedju njih...
ipak,cak i da je slagan rucno to bi iblo ne izvodljivo pa onbako "grubo" natavaren cisto sumnjam da je imao manju zapreminu od 40-ak M3...
nego,hvala ti za temeljito objasnjenje pojma kubnog metra...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #17
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Quote:
Originally Posted by dz.biber View Post
Koliko ja znam danas su trebali da odu da to ispitaju i da jos snimaju pa ako moze jos koji snimak i izvestaj(ili link)



Odradjeno...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #18
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Na imanju mog daja,gore pomenutog Reufa Hodzica ima nesto slicno.
Obrusilo se isto tako sasvim slucajno,prije mozda 10godina,i stoji tako... Manjeg je precnika,pa niej donelo brigu u kucu kad se to desilo,al je isto tako neverovatne dubine!
Al je razumljivo da se to pojavljuje na nasim terenima!
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #19
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Ala ovaj odgovor na pitanje "Je li iko dosad dolazio da zabelezi ovo", kad kaze "NIJE, VI STE PRVI", zvuci lijepo, a?
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2008   #20
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Tuda Kinezi ulaze u Sbriju. Kazu u Kini izletela zapaljenja guma od auta iz rupe u zemlji.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
meŠtane, neobiČna, pojava, selu, sjeniČkom, tuzinje, zabrinula


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Mezarje u selu VAPA halilce Groblja u Sjenici 3 29-05-2012 19:09
Tuzinjska Jama Zabrinjava MeŠtane I IznenaĐuje IstraŽivaČe Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 10 21-02-2010 12:45
SjeniČko-peŠterska Zima Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 08-01-2009 17:10
Trazim pjesmu- Kad se lampe pogase u selu Monte9 Muzika i Video 7 21-08-2008 02:39
VeČe SjeniČkog Ćilimarstva Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 2 13-03-2008 21:15


All times are GMT +2. The time now is 10:47. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)