SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 25-10-2009   #1
edis_mumin
Registrovan
Početnik
 
edis_mumin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Muminovska mahala
Godine: 37
Posts: 810
Default Blic: Srbija 17 godina beleži negativan prirodni priraštaj

Srbija 17 godina beleži negativan prirodni priraštaj
Autor: Tanjug | Foto:N. Kostić | 25.10.2009. - 16:47

Srbija od 1992. godine beleži negativan prirodni priraštaj i na toj osnovi izračunat "manjak stanovništva" dostigao je u poslednjih 17 godina 377.000, što odgovara broju građana Novog Sada i Niša zajedno, pokazali su podaci objavljeni u listu "Demografski pregled".



Takvo kretanje prirodnog priraštaja, koji predstavlja razliku broja živorođenih i broja umrlih, takođe je glavni razlog što je u Srbiji od 2000. godine zabeležen i apsolutni pad broja stanovnika, pa je početkom ove godine u Srbiji živelo 193.000 ljudi manje u odnosu na januar 2000. godine.
Istovremeno, prema procenama Republičkog zavoda za statistiku, migracioni saldo (razlika broja doseljenih i odseljenih) od 2000. godine i dalje je bio pozitivan - 68.000, ali gotovo četiri puta manji od obima razlike umrlih i živorođenih.
Negativan prirodni priraštaj je u Srbiji tokom 1990-ih godina bio gotovo dvostruko obimniji od pozitivnog migracionog salda, koji je tada bio prvenstveno uslovljen masovnim doseljavanjem izbeglica.

U "Demografskom pregledu", koji je izdalo Ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa Centrom za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka i Društvom demografa Srbije, navedeno je i da je od 2005. broj umrlih godišnje veći za više od 30.000 u odnosu na broj rođene dece. To predstavlja približno isti broj stanovnika koji imaju neki gradovi u Srbiji, poput Rume, Jagodine ili Vršca.
Iako je 2008., posle više godina, zabeleženo povećanje nataliteta, to je ipak bila 17. godina po redu kako se u Srbiji beleži veći broj umrlih nego rođenih.
Podaci pokazuju da je negativan ili nulti prirodni priraštaj zabeleležen u 158 od ukupno 165 opština.

Jedino su opštine Zemun, Novi Sad, Bujanovac i Sjenica imale mali napredak što se tiče prirodnog priraštaja, a Preševo, Tutin i Novi Pazar umereno visoke stope prirodnog priraštaja. Bujanovac, Preševo, Sjenica, Novi Pazar i Tutin jedine su opštine koje do sada nisu imale negativan prirodni priraštaj, mada je nakon 2003. godine i tu došlo do malog pada te stope u odnosu na raniji period.
U čak 42 opštine, stopa negativnog prirodnog priraštaja je visoka. U toj grupi opština "prednjače" Crna Trava, Žabari, Gadžin Han, a stručnjaci upozoravaju da, ako se dosadašnje tendencije nastave može doći do nestanka tih i drugih opština u Srbiji.


Izvor: Blic
__________________
edis_mumin is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 25-10-2009   #2
edis_mumin
Registrovan
Početnik
 
edis_mumin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Muminovska mahala
Godine: 37
Posts: 810
Default

Ja sam našao neku mapu nataliteta. Bacite pogled i dajte vaše mišljenje.

edis_mumin is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2009   #3
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Zalosno... mi vadimo prosek... steta sto nema kosova tu, da vidimo kako se zeleni...

Pozzz
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2009   #4
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

prema popisu stanovnistva iz 1990. ako se ja dobro secam, PP je u srbiji bio samo 0.5 promila,
dok je u vojvodini bio negativan PP i to za _0.5 promila....
interesantna je ova mapa,jer ne pokazuje ovu moju tvrdnju a ja je se secam jer sam jedan put iz geografije u gimnaziji bas odogvaro na ovo pitanje...
i jos jedna svtar je cudna ovde,jer porstror sandzaka,a pogotovu sjenice i tutina je u stalnom raseljavanju poslednjih dve decenije,a ovde opet stoji da smo mi u plusu...
elem,cenim da ova karta je neke starije izrade...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2009   #5
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
i jos jedna svtar je cudna ovde,jer porstror sandzaka,a pogotovu sjenice i tutina je u stalnom raseljavanju poslednjih dve decenije,a ovde opet stoji da smo mi u plusu...
Verovatno su autori ove studije imali u vidu ceste restrikcije struje kod nas u Sjenici....
  Reply With Quote
Old 26-10-2009   #6
ado
Registrovan
Dobar
 
ado's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,536
Default

Cudi me ovaj Novi Sad, sto odudara od ostalih
__________________
www.sandzak-sport.com
ado is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2009   #7
edis_mumin
Registrovan
Početnik
 
edis_mumin's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Muminovska mahala
Godine: 37
Posts: 810
Default

Stanovnici Sjenice su širok pojam, jer tu spadaju i porodice koje su "prevremeno" u inostranstvu, a nisu odjavljene iz Srbije.

Sledeće godine je popis. Videćemo šta se dešava i kod nas...
edis_mumin is offline   Reply With Quote
Old 26-10-2009   #8
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

ako sta ja nisam "sef" cini mi se da je popis stanovnistva radjen i 2002. ili 2003.
nego,sjenica kao opstina se broji sa 36.000.
medjutim,moja gruba procena je da od 24.000 ni "pramen" viska...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009   #9
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by 36310 View Post
Verovatno su autori ove studije imali u vidu ceste restrikcije struje kod nas u Sjenici....


Joj legende, a dje li su sad oni svjetski mjeraci muske erekcije da malo obidju nase krajeve
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
beleži, blic, godina, negativan, priraštaj, prirodni, srbija


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:19. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)