SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Sandzacka dijaspora dobrodošlica za sve sjeničake i sandžaklije u dijaspori

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
 
Old 04-07-2011   #361
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Smile podrijelto straha,.. vrste strahova,..

Strahovi
strahovanje


podrijetlo.. po mojem mišljenju Strah ima Kur'ansko Bozhansko porijeklo.. u dzennetu ono nije bilo poznato niti osjecheno.. ali je nakon jedne situacije bilo razvidno, osjetljivo, i veoma tuzno razdoblje u početku stvaranja ljudske civilizacije..

meni je strah nekako poseban.. moj strah bio je uzrokovan mentalitetom.. potom,. nekim uzročno posljedičnim odnosima. situacijama.. i tako.... proživjela sam mnogo strahova.. veoma različitih strahova.. neki strahovi su mi se usjekli u dušu, srce, tijelo, pamet.. i stoje kao suveniri.. počela sam ih voljet, jer su dio mojeg životnog iskustva,..

poznajem vrlo mnogo strahova.. odnosno kroz život, imala sam prilike konzumirat ih..

prošla sam strah mraka. kao dijete bojala sam se mraka..
strah da ne izgubim roditelje.. strah od zubobolje,, strah od ponašanja,. strah od chuteka.. ahhh,.. pa ti dječiji strahovi su bili nekako čudesni, posebni.. nisu kao današnji strahovi kod djece..

sredina uvjetuje i oblikuje naš mentalitet.. tako i djeca prema mentalitetu proživljavaju dodatne strahove..

strahovi od rata,.. strahovi od progona.. strahovi od neizlječenih bolesti.. strahovi od razredne nastave,.. strahovi za uis u školu.. strahovi na fakultetu na ispitu.. Gle, pa to su strahovi koji su deifinitivno teški, opaki, djeluju razorno za jedan mladi život..

strah od ovog onog u braku..
strah na poslu.., strah..

ma daj bjezi.. dodjesh jendom u situaciju.. i budesh zadovoljan.. sa svime..
a strahove pospremish u jednu kutiju sjećanja.. najbolje rechi vlastita "pandorina kutija",..
mene su zadesili i epohalni strahovi. strah od genetičke modificirane hrane.. strah da bude globalno zagađenje.. strah da masoni ne udare atomskim oružjem Mjesec., strah od III. Svjetskog rata.. strah od terorizma.. strah od političke sheme.. koja moze bit pogubna za mene i/ili moj narod..

Psiholoshki strah je zapravo strah od necheg sto bi se moglo dogodit. Pa dobro, dogadja se..

Strah dolazi kao produkt od izazivanja zle situacije.. I tako... osobno ja, ili netko drugi, ili neki tamo nepoznati, uvijek izazovemo strah.. situaciju koja može bit veoma stresna..

Strahovi donose razočaranje, bijes, bol, tugu, bolest, uništenje dobre kvalitete života.. obitelji, ljubavi, poslovanja.. obrazovanja..

nema više strahova kao u mladosti.. naučila sam rasporedit strahove po težini, po kategorijama.. nekim strahovima ne pridajem važnost.. a nekim globalnim strahovima,.. baš se bavi,..
Ja sam izmakla kontroli strahova koji su pod utjecajem mentaliteta.
Vishe ne pripadam ni jednom mentalitetu.. ne dodiruju me etno i nacionalni strahovi.. Ne vežem se za religiju, za nacionalnu politiku. za globalnu ekonomiju..
ne vežem se za partnera.. ne vežem se ni za koga i ni za šta..
Jednostavno... razmišljanja i proučavanja strahova.. doveli su me do stupnja.. da gospodarim u Ime Stvoritelja ,Strahovima.. Zapravo to mi je jedini način da se sprotstavim zloj namjeri Straha da me sekira..

Žalim sve žrtve strahovanja od Strahova.. rachunaju se u stotinama tisucha , milionima.. generacijama,.. posebni razliciti strahove utjechu različito na civilizacije..

strah od smrit, tek se treba osjetit.. on je ubiljezen svakom bichu,..

I kad saberem svoj život.. shvatim, da sam naslijedila strahove starih generacija.. potom nekog vremena u kojem sam rasla, i koje nije bilo moje vrijeme..
Strah je poseban.. on je i Bozhanstven ako je od zdrave namjere..
ako je od bolesne namjere. tada je zlokoban sotonisitichki..

Naši ljudi nemaju moć ophrvat se strahovima.. nas izjedaju i proganjahu specificni strahovi.. "uhori" koji se tiču našeg mentaliteta.. Rijetki se otrgnu i spase.. takvih utjecaja strahova..


A, shta bi s potresima, Tcunamijem.. riječnim, morskim.. atomskim oružjem.. AjOooj,..
pa strah od zmija,.,. od duhova.., od ovog i onog... eto, spavashavaj se tko mozhe.. i umije..
__________________
i am nice,.. simple and excessive,..

etich and legal norms for Intelligence and national Future - my people of The Turkish Otoman Kingdom

Last edited by Jabuka Divljaka; 04-07-2011 at 20:33..
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 05-07-2011   #362
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Smile



neshto slichno, ovako bilo je kod mene veras,...


Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011   #363
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Smile






Uploaded with ImageShack.us
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011   #364
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default






Uploaded with ImageShack.us
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011   #365
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Smile






Uploaded with ImageShack.us



Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011   #366
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default



Uploaded with ImageShack.us






Uploaded with ImageShack.us
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011   #367
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default



Uploaded with ImageShack.us

Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2011   #368
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Talking





Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2011   #369
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Thumbs up








Uploaded with ImageShack.us
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2011   #370
tidza
Registrovan
Domaćin
 
tidza's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Danska
Posts: 5,292
Default

Ljepotice nasa,Jabuko nasa,masala ko vila,gledam tvoje slike kako si lijepa,san snova,a jos inteligencija na nivou,zivila ti nama
tidza is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2011   #371
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default



Uploaded with ImageShack.us

hvala draga Tidzo.. i ti si predivna..
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2011   #372
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default Sandzaklijke - Istanbul Turkey



Nevjeste from Sandzak... Istanbul


Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us






Uploaded with ImageShack.us
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2011   #373
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default





Uploaded with ImageShack.us
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2011   #374
tidza
Registrovan
Domaćin
 
tidza's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Danska
Posts: 5,292
Default

Hvala najljepsa ljepotice nasa
tidza is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2011   #375
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default



sellam aleikum wr wb
Posljedni sellam mojoj predivnoj i dragoj prijateljici Severdzan koja je tiho preselila na ahiret, nakon teshke bolesti. Draga Severdzan, tvoje ime znachi Voljena Dusha (tur.prev.) Uvijek cesh mi ostati prelijepa, plemenita, svechana, ponosna, prava dama, bolovala si, a nikad nisi suzu ispustila a bol je razarala tvoju umornu dushu i tijelo.
Zhelim ti susret s tvojm dobrim i plemenitim roditeljima,.. zhivot u Berzah da provodish insha Allah uz ezane i sallat namaz.




Uploaded with ImageShack.us


dostojanstveno otišla si u prelijepom ljetu


‎23 godine nasheg druzenja.. bile smo povezane vishe nego sestre.. imale smo uzvishenu komunikaciju.. zajedno sallat namaz klanjale,. kupovale iste haljine, cipele.. istu sminku smo voljele.. biser nam bio najdrazhi.. voljele smo nashe roditelje, djecu.. brachu, sestre.. Dijelile smo ista misljenja.. odmaknule smo se od svih,.. kako bi zasititile ljepotu svega sto Stvoritelj dzelle walla voli da mi zene u Islamu volimo i postivamo. Draga Severdzan, vech dva dana sam slushala tvoje korake u dvoristu.. a ti nisi dosla.. Veceras si tiho, napustila ovaj svijet.. Na nashem posljednjoj kavi, Ispratila si me s jednim dugim pogledom i znala si da je to nash posljednji susret, znala sam i ja,.. ti znash sto smo se dogovorile.. da budemo na sirratul mustekim putu,.. i da nam je susret zagarantiran u Ime Stvoritelja dzelle walla. Bile smo majke.. i poslushna djeca svojih roditelja, bile smo sve ono sto zahtijeva nasha vjera, nasha kultura. Ne vjerujem da che itko mochi zamijenit tvoje mjesto u mojem srcu. Zaista si bila plemenita i vrijedna. Nikad nechesh izachi iz nashih srca. S molitvama chemo se povezivat s tobom. ♥♥♥



Iskrena suchut tvojoj djeci i suprugu, brachi, sestri, i svima koji su te voljeli, kao sto smo te mi u obitelji voljeli, razumjeli, i postivali.


Inka
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2011   #376
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default

Poznajem neke osobe, koje kad bi dobili terapiju zračenja protiv karcinoma, omamljeni stojički, ponosno hodali.. ne bi ni suze ispustili, da ne povrijede Stvoriteljevu dzelle walla odluku o iskusenju bolesti. Poznajem osobe, političke zatvorenike, koje su proganjali, i srechu im unistavali, bijednici koji su radili za Udbu i ostale drzavne sustave, ipak oni su hodali ponosno, podnosili sve uvrede i nisu ni jednom ahh izgovorili u bolesti od svih posljedica.. kako ne bi uvrijedili Stvoritelja dzelle walla.
Poznajem i mnoge samohrane majke ali i ocheve, koje ogovaraju i progone pokvarene i zle zhene i muskarci,. valjda od zavisti jer su bolji,.. i koji/e da mogu, udarile bi nogom chashu mlijeka za njihovu djecu, od mrznje,. jer su te majke i ochevi bolje od njih. Kad bi mogli uchit na primjerma izmedju nas.. i uklonit osobe, kojima je jezik zmije i ostrice nozha.. tada bi se dva svijeta suochila.. Onih koji tezhe kao dobrom i oprostu, i onim bijednicima kojima je ostao samo ovaj prolazni svijet, s pechatom zla kojeg nose i nasladjuju se unistavanju dobrih i plemenitih ljudi.




    • tezhina boli koju nose djeca, mladichi i djevojke, a tako i starije generacije, teshke su i bolne.. od prvih redova sredine u kojima zhive.. taj stravican energetski progon kojim djeluju ljudaci i ljudjakinje. proizvode njeznim svijetlim dushama ostecenja, unistavaju im okus zhivota, zdravlja.. blagostanja. Na udaru su podjednako svi.. Poshten covjek se ne umije odbranit od pokvarenih ludjaka i ludjakinja.
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2011   #377
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default

Jedna sasvim obichna konstatacija - moji Junaci i Junakinje


Jedno sasvim obichno razmisljanje o mojim ponosnim i moralnim Junacima i Junakinjama, koji mi mnogo znache u zhivotu.. Napisah svoju misao, iz razloga jer se srodne dushe povezuju,.. i duzne su djelovat kad je potrebno.. A, potrebna je lijepa rijech i Zastita..Potreban je i Oprost svem i svima.

Poznajem neke osobe, koje kad bi dobili terapiju zračenja protiv karcinoma, omamljeni stojički, ponosno hodali.. ne bi ni suze ispustili, da ne povrijede Stvoriteljevu dzelle walla odluku o iskusenju bolesti. Poznajem osobe, političke zatvorenike, koje su proganjali, i srechu im unistavali,( bijednici koji su radili za Udbu i ostale drzavne sustave,) ipak oni su hodali ponosno, podnosili sve uvrede i nisu ni jednom ahh izgovorili u bolesti od svih posljedica.. kako ne bi uvrijedili Stvoritelja dzelle walla.

Prokletstvo vremena sudbine jednog covjeka ili naroda, chine oni koji su upravo zli i skloni zlu u tom postojanju.

Poznajem i mnoge samohrane majke ali i ocheve, koje ogovaraju i progone pokvarene i zle zhene i muskarci,. valjda od zavisti jer su bolji,.. i koji/e da mogu, udarile bi nogom chashu mlijeka za njihovu djecu, od mrznje,. Kad bi mogli uchit na primjerma izmedju nas.. i uklonit osobe, kojima je jezik zmije i ostrice nozha.. tada bi se dva svijeta suochila.. Onih koji tezhe kao dobrom i oprostu, i onim bijednicima kojima je ostao samo ovaj prolazni svijet, s pechatom zla kojeg nose i nasladjuju se unistavanju dobrih i plemenitih ljudi.

    • tezhina boli koju nose djeca, mladichi i djevojke, a tako i starije generacije, teshke su i bolne.. od prvih redova sredine u kojima zhive.. taj stravican energetski progon i iskoristavanje, kao i spiritualno hranjenje kojim djeluju ljudaci i ljudjakinje, namjerno proizvode njeznim svijetlim dushama ostecenja, unistavaju im okus zhivota, zdravlja.. blagostanja. Na udaru su podjednako svi.. Poshten covjek se ne umije odbranit od pokvarenih ludjaka i ludjakinja.

Jedna sasvim obichna konstatacija, koju vidim u zhivotu..
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2011   #378
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Smile



Gornja Peshter


nebo zaodjeveno plavom kadifom,
a rubovi u daljini zahvaljuju
oplakivanje magli koje se lijeno
s nasheg sela podizhu prema jurtini,..
tamo daleko, kazhu prema donjoj Pesteri,
ali, zasto zaokreche prema Bihoru?!



Jaubka Divljaka
Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2011   #379
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default

neka sve utone u san,..




dogadjaj, prije 38 godina,.. pisano po sjechanju 2010. svi spomenuti likovi starije generacije davni godina su preselili na ahiret. Allah dzelle walla im se smilovao.. I kao da je stao sat u tom kraju,. kako nema upravo glavnih likova iz ove priche. onih dobrih, vedrih, nasmijanih, mudrih, otomanski odgajanih dobrih ljudi..
Medare,..

nebo se smrachilo, U Krche, od tetke Shanine kuche, prema Vrsjenicama,.. tamo negdje daleko prema Donoj Peshteri,.. hoche snijeg,... evo ti zime... oshtra che bit..

ovdje miris jasmina, sjedim ispred kuche, i promatram ljepotu mojeg sela, pogled spustam na Honjske piskavice i onako polagano pratim liniju seoskog utabanog puteljka, koji vodi prema ognjishtu Muhre Grachushe, za koju su sve zhene u tom kraju vjerovale, da shta im ona savjetuje da je to tako i drugachije ne mozhe biti.. a opet, odaja do njene, gdje zhene sjedaju, oda za dzematlije koji bi sjedili i pili kahvu kod Iljaza Honicha, muzha od Gracushe Muhre.. svjetovali se oni, o vrlo ozbiljnim pitanjima,. svaki petak nakon dzume. koju je efendija Omer hodza iz Breze vrlo oshtro umio da preda vasijet, a bome ponekom i fetvu u lice da kazhe. Sjedim i gledam.. stare kuche., svake godine krechom obijeljene.. s lijeve strane dolazi od Sjenice bolesni Ramiz, neduzno dijete, obolio josh u beshici, od teshe bolesti.. i horda djece koja ga zadirkuju, i vrijedjaju.. on nekom vojnichkom dekom zaokrnut,., siromah.. i plache, brani se.. a djeca navalila.. sva ona od Glogske mahale.. i Brezhanske.. pa poletili oko njega.. a on futnik u vrisku,.. ne umije da se obrani.. a kako ce mazlum obranit se.. od prischadi, od zla oca josh zle matere,..
O Jarabbi, Ti sve gledash,.. zastiti jadnika, toliko je „bon“ iznemogao.
razmisljam, uvijek su bila najgora psihichki mucka zlostavljanja na ovim pesterskim krajevima.. a bilo je i fizichkog zlostavljanja. Ne bira se jeli dijete, mlado, staro, nejako.. samo udri.. Udri!! Koliko moze se jache, po srcu, po tijelu. Dzann ne moze od boli i patnje izach u visine da se sakrije.. da se oslobodi pishte zaostale, koja je mnoge utjerala u crnu zemlju, i po svijetu raselila ostavivshi za sobom pusta ognjista.
Tetka Pemba beshe zabradjena, prutem uz cestu, tjerase svojih pet ovaca i troje janjadi,... Udari prutom po zraku, da obrani uplakanog bo'onog Ramiza.

Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2011   #380
Jabuka Divljaka
Registrovan
Početnik
 
Jabuka Divljaka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Vocnjak Reflection's,...dijaspora
Godine: 54
Posts: 688
Default

u mirnochi rastvaraj proshlost,
uz pomoch mochi sadashnje
prisutnosti,... potom, zakorachi
u sadashnjost,.. pronachi chesh
oplemenjenu/a sebe,...

Jabuka Divljaka



Jabuka Divljaka is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
cheznja, pripadanjem, sandzchachka


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:34. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)