SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 19-10-2007   #181
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Hvala 36310 sto si nam omogucio da i mi pogledamo ovu bruku i sramotu

Stvarno zalosno. Ovo nije smjelo da se desi, nama je potrebno jedinstvo, nikakve podele i mijesanja politicara u religiju

Namjerno necu da iznosim misljenje , ko je u pravu i ko nije. Ni Jusufspahic a ni Zukorlic nisu krivi za nastalu situaciju. Krivce treba traziti van " Dzamija "
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 19-10-2007   #182
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Ja bih prije rekla da su obojica podjednako krivi.
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #183
MajkaMaca
Registrovan
Domaćin
 
MajkaMaca's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Godine: 64
Posts: 3,894
Default

a ja,mnogima ce se srce zadovoljstva napunit,sto se medju nama ovako nesto desava i sto se muslimani medjusobno dijele...to nije smelo da nam se desi...al...
MajkaMaca is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #184
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

www.halifa.org/upis.php
__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #185
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

a mene sve vise i vise ovo podseca na film

TRI KARTE ZA HOLIVUD

kada onaj policajac euforicno organizuje docek predsednika drzave,

a njegovi "STROGO KONTROLISANI" gradjani, pod utiskom dramaticnih dogadjaja oko Kube 1962. godine, pocinju da se dele na DVA TABORA, resena da isteraju do kraja ono sto nece uspeti HRUŠČOV I KENEDI...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #186
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Meni vise ovo dosadilo,rekoh ode zukorlic i svo zlo sa njim,sad mozemo da pevusimo onaj duet od Severine i Borisa "zar je vazno ko je kriv" .........
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #187
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

sta je bilo videli smo sta ce biti videcemo

...........
__________________
da se zdravo pojede i popije sve ostalo je prolazno
riki is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #188
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

kad te sretnem recicu ti,sta je sledece .........
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2007   #189
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

nemas kad samo se mahnemo u prolazu haha itamo obojica hah
riki is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2007   #190
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce
Meni vise ovo dosadilo,rekoh ode zukorlic i svo zlo sa njim,sad mozemo da pevusimo onaj duet od Severine i Borisa "zar je vazno ko je kriv" ..;


Ti Resko k'o isfasana ploca,sve jednu te istu.

A i rano si poceo da pevas,uzmi telefon pa nazovi sediste IZ Sandzaka pa ces videt ko ce ti se javit Zukorlic ili Zilkic.
  Reply With Quote
Old 20-10-2007   #191
ado
Registrovan
Dobar
 
ado's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,536
Default

Linija u kvaru
__________________
www.sandzak-sport.com
ado is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2007   #192
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

ako mi se javi zukorlic,javno cu mu dat podrsku(on nije hteo Sjenickim imamima da se javi)..........
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2007   #193
green eyes
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Oct 2007
Location: daleko..
Posts: 76
Default

suljo je kralj
green eyes is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2007   #194
green eyes
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Oct 2007
Location: daleko..
Posts: 76
Default

pozdrav sjenicacima a veliki pozdrav rikiju
green eyes is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2007   #195
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

o hvala brate imas i ti pozdrav od mene

znam da si uvjek bio suljo do groba aferim haha
riki is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2007   #196
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

SANDŽAK OTRGNUT OD SRCA



Piše: Nedžad LATIĆ





Jedva se sjećam, bilo je to negdje u proljeće, kada me je Ramiz Hamidović, imam iz Sjenice, susreo pred slastičarnom «Carigrad» na Baščaršiji. S njim je bio čovjek koji se predsatvio kao doktor Sulejman Ugljanin. Tražio je moga brata kako bi ih «spojio» sa Alijom Izetbegovićem. Znam da je bilo i drugih kontakata u Centrali SDA sa ljudima iz Sandžaka, kao i drugih kandidata za predsjednika SDA. Ali, presudilo je to što je Ramiz bio Džemin drug iz klupe. To što ćemo saznati da se radi o bokseru, te da njegov siktavi govor ne odaje čovjeka posebnog obrazovanja, niti inteligencije, bilo je već kasno. Približavala se dženaza u Foči, kad su «bošnjački spartanci» sa kolonama iz Sandžaka okupirali Foču klicajući: «Suljo, Suljo!»



Slijedio je raskol za raskolom, «očehnjivale su se grane», samo je Suljo ostajao u vruhu SDA-ovog stabla. Njegovi drugovi su zatvarani, proganjani pa i ubijani... Tako da danas nema stranke na Balkanu sa liderskim stažom dužim od Ugljaninovog. Sadašnji sukobi u Sandžaku koji su zahvatili i Islamsku zajednicu jeziva su opomena za danak u krvi kojeg će Bošnjaci platiti da bi Suljo osato doživotni predsjednik SDA?!



Akteri namještenih dešavanja u Sandžaku



Ugljanin: Bokser pod zaštitom tjelohranitelja



Ljajić: Pogrešna paktiranja



Zukorlić: Zamjerke za autokratizam i raskošan život



Jusufspahićev 'uspjeh' od Miloševićevog Gazimestana do Sandžaka



Zilkić: Nema adekvatnu vjersku stručnu spremu za reisu-l-ulemu



Socijalni, politički, vjerski i kulturni ambijent u Novom Pazaru idelan je za bratoubilački rat. Novi Pazar više sliči Šilerovoj ulici u Beogradu, nego nekadašnjoj sipamtičnoj orijentalnoj kasabi. Zgrade, poslovni prostori, kafiči, bezinske pume, čiji su vlasnici «ljuti» Legijini ili Ćumetovi bodigardi, a vozni parkovi pred Općinom, «BMW», i pred medresom, «Mercedes», jasno govori o mentalitetu vladara grada. Finansijki život se dugo godina odvijao pod «sumrakom džinsa».



Peterica ljudi su lideri i akteri najmještenog bratubilčkog rata u Sandžaku: Sulejman Ugljanin, predsjednik SDA, Rasim Ljajić, predsjednik SDP-a, Muamer Zukorlić, Sandžački muftija, Hamdija Jusufspahić, bivši Beogradski muftija i samoproglašeni reisu-l-ulema, i Adem Zilkić, novi reisu-l-ulema za Srbiju.



Najstariji i najiskusniji «igrač» je Hamdija Jusufspahić. On je poznat po aferi iz sela Uzriče, kod Bugojna, zbog čijeg je govora šikaniran, od toga će i umrijeti, Husein Đozo. Tadašnji policijski i politički funkcioneri u BiH, poput Mustafe Nurkića i Muhameda Bešića, tvrde da je Jusufspahić imao ulogu «provokatora UDB-e» u ovoj aferi. Deklarirao se kao Jugosloven, a njegova ahmedija je ostala upamćena kao jedina na Gazimenstanu kada je Milošević slavio 600 godina Kosovske bitke. Nikad nije soudio zločine u Srebrenici ili u Vukovaru. Drugovao je sa Šešeljem i slavio Sadama itd. Mnogo je njegovih imbecilnih stavova i izjava, poput one da je Tito primio islam. Sinovi su mu imami, supruga je Egipćanka, a snaha nije muslimanka.



Novi reisu-l-ulema Adem Zilkić, završio je orijentalistiku u Prištini, te prema tome nema adekvatnu vjersku stručnu spremu za reisu-l-ulemu. Nema nekih «fleka» na biografiji, ali nema ni preporuka. Zbog personalnog sukoba sa Zukorlićem prihvatio je ponudu Jusufspahića!



Muamer Zukorlić je veoma ambiciozan, mlad i elokventan imam. Završio je studije u Maroku. Njegov imidž nije klasično bošnjački, te se sumnjalo na njegovu sklonost ka vehabizmu. No, poznavaoci turskih vjerskih prilika, odnosno imidža i kijafeta, od nošnje do brade, bolje će uočiti utjecaj vjerskih krugova sa Bajrampaše, jednog istanbulskog kvarata gdje pretežito žive Sandžaklije. Oformio je medresu i univerzitet. Bio je blizak prijatelj sa Zoranom Đinđićem, što pozitivno govori o njegovoj političjkoj kulturi i liderskoj zrelosti.



Međutim, on živi sa dvije vjenčane žene, što je veoma velika mrlja ne njegovoj biografiji. Zamjera mu se autokratizam i raskošan život u odnosu na ostale imame i džematlije.

Sulejman Ugljanin je, kao bokser, volio je paradirati kordonom tjelohranitelja. Svi su postali tajkuni i direktori. Živi u raskošnoj vili. Njegov mlađi brat je izvršio samoubistvo. Građani tvrde da je to učinio iz bijede u kojoj je živio, jer mu njegov moćni brat nije htio pomoći.



Rasim Ljajić je bio jedan od najperspektviniji mladih političara u SDA-u. Nakon što ga je Ugljanin odbacio, osnovao je svoju stranku SDP. I on je imao problematičnog brata koji je skončao u zatvoru optužen za poslove vezane za drogu. Bio je najozbiljniji konkurent Ugljaninu, u vrijeme suradnje sa Đinđićem. Ali zbog pogrešnih paktiranja sa Koštunicom, njegova harizma i popularnsot opada u Sandžaku.



Ove kratke biografije ukazuju da su sadašnji akteri, odnosno lideri u partijama i frakcijama, nespoobni da sami iznađu izlaz, te da će, jer je takav politčki trend i strategija srbijanskih vlasti, vjarovatno ostati da predvode bratoubičačke sukobe u Sandžaku koji su izrežirani za proljeće, nakon, kako se očekuje rekacija na odluku o statusu Kosova.



Dva su moguća, već viđena, scenarija međubošnjačkog sukoba u Sandžaku. Scenarij sukoba u Velikoj kalduši kojeg je isprovocirao i vodio Fikret Abdić, kao potpredejdnik SDA, ali i agrent KOS-a, uz pomoć obavještajno –mafijaških krugova iz Begorada preko Jovice Stanišića i Miroslava Ulemeka, pokazuje ko bi mogao i ko ima interes isprvocirati i voditi sukob u Sandžaku.



Drugi scenarij se desio u Čečeniji gdje je Vladimir Putin doveo na vlast Ramzana Kadirova, koji potječe iz mafijaškog miljea. Vrlo je teško u postratnim konfliktima postkomunsitičkih zemalja dva lidera sličnijeg imidža i referenci od Kadirova i Ugljanina. Radi se o provincijskim momcima ljubiteljima borilačkih vještina, okruženih mafijaškim miljeom, bez ikakavih obrazovanih i drugih kvaliteta za bavljenje politikom.



I odnos drugih bošnjačkih političkih lidera u Sarajevu prema političkim zbivanjima u Sandžaku identičan je odnosu prema bratoubilačkom ratu u Bosanskoj Krajini. Ako se spriječevanje sukoba moglo pravdati ratnom blokadom, današnji indolentan odnos, prije svega Sulejmana Tihića, a po tom i Harisa Silajdžića, ne može se opravdati. Do sada su svi bošnjački lideri morali posjetiti Novi Pazra utjecati na spriječavanje bratoubilačkog sukoba. To se nikako ne bi smjelo shvatiti mješanjem u politiku druge države.



20. oktobar 2007.
  Reply With Quote
Old 21-10-2007   #197
fraer
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2006
Godine: 43
Posts: 210
Default

Evo i mog skromnog doprinosa razumijevanju. Objavljeno u magazinu Dani, 19. oktobra.



Dani u Sjenici i Novom Pazaru: Formiranje Islamske zajednice Srbije duboko je podijelilo muslimane u Sandžaku



Zagadi pa vladaj



Politika je čizmom otvorila vrata vjerskih pitanja muslimana u Srbiji, a naročito u Sandžaku, onoga trenutka kada je Vrhovni sabor Islamske zajednice Srbije smijenio Muamera Zukorlića sa svih funkcija i za reisul-ulemu imenovao tutinskog imama Adema Zilkića. S tom ocjenom se slažu svi, bez obzira da li su pristaše Zilkića ili Zukorlića. Zapravo, istovjetna linija podjele muslimana povučena je između pristalica Sulejmana Ugljanina, predsjednika SDA Sandžaka, i Rasima Ljajića, predsjednika SDP-a



Piše: Eldin Hadžović




Tek nekoliko minuta nakon podne namaza, vrata centralne džamije Sultan-Valida u Sjenici su zaključa na. Pred njom stoji nekoliko vjerni ka, razgovaraju. Ponedjeljak je i prvi je dan nakon Bajrama. Sve radi i na ulicama vlada redovna užurbanost, ako se to za Sjenicu može reći. Devet dana ranije, u ovoj istoj džamiji desio se mučni incident, sukob između pristalica SDA - Liste za Sandžak i Sandžačke demokratske partije (SDP), odnosno između simpatizera novouspostavljenog reisa IZ-a Srbije Zilkića i nasilu smijenjenog muftije sandžačkog Zukorlića. Zapravo, kad je Vrhovni sabor Islamske zajednice Srbije 3. oktobra smijenio Muamera Zukorlića sa svih funkcija i za reisul-ulemu imenovao tutinskog imama Adema Zilkića, samo je otisnuo lavinu koja se svom silinom sručila na Sandžak. Rezultat je grozan - odnosi među muslimanima su zagađeni, Koštunica veselo trlja ruke.



Gospodin predsjednik Milošević



Ako je cilj Koštunicine Vlade Srbije bio podjela muslimana Sandžaka - u potpunosti je ostvaren. Posljedice se na terenu osjećaju kao nikad prije. Vjernici su uznemireni, a politički pritisak utječe podjednako na sve. Centralna džamija, ponos Sjenice, oskrnavljena je tučom vjernika i upadom policije. Nervoza i politički utjecaj od vjernika su stvorili pijune u rukama politike, svaki Sjeničak će incident spomenuti u prvih pet minuta razgovora.



Sulejman Ugljanin, predsjednik SO-a Novi Pazar, predsjednik SDA, Koštunicin koalicioni partner i najmoćniji čovjek regije, otvoreno je podržao Adema Zilkića, koji je na prvi dan Bajrama bio domaćin bajramske svečanosti u Skupštini Srbije, prvi put održane u historiji! "Nadam se da ćemo sarađivati za dobro ove naše zajedničke države", rekao je Zilkić na prijemu.



Pri susretu s Mustafom Makićem, predsjednikom novoimenovanog Sabora Islamske zajednice Sandžaka, članom Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije i imamom Ćatovića džamije u Sjenici, reporter Dana je upoznat sa sadržajem intervjua, koji je Makić dao tabloidu Kurir: "Malo je skraćen razgovor, to sam zamjerio, Vi nemojte skraćivati." No, nakon postavljenog pitanja, izvadio je papir s podsjetnikom iz kojega je počeo čitati podužu listu optužbi na Zukorlićev račun! Taj papir se, iste večeri, pojavio u prilogu 60 minuta FTV-a, a istovjetna stvar, manje-više modificirana, može se pročitati i u Kuriru. Makić se, očigledno, čvrsto drži jednog iskaza.



"O smjeni muftije Zukorlića je odlučio narod. On je sazvao onaj Objediniteljski sabor u Novom Pazaru, donio Ustav koji nikad nije došao na javnu raspravu. Nas je pozvao kao goste. Bio je tada hadži-reis efendija iz Sarajeva i bilo je dosta ljudi. Mi smo time bili nezadovoljni, jer se nismo pitali. Odlučili smo da ustanemo protiv apsolutizma i bahatog ponašanja bivšeg muftije Zukorlića. Držao je sve odbore u siromaštvu, a sve donacije iz islamskog svijeta za muslimane Sandžaka, odnosno Srbije, ulagao je u sebe i oko sebe, da je oko njega sve bogato, da ima skupocjeni park brzih vozila", kaže Makić.



Istina, Zukorlićev vozni park jest impozantan, kao što i Medžlis Islamske zajednice Sjenice radi u katastrofalnim uvjetima - ovaj autor lično svjedoči da je to mjesto izgledalo isto prije najmanje dvadeset godina. Unutrašnjost mekteba, smještenog u prostorijama Medžlisa, obložena je istom crvotočnom lamperijom, pod nogama škripi isti pod, čini se da je i paučina u uglovima prozora ista, u izlogu su iste izblijedjele knjige koje i dalje niko ne čita. Pred vratima su isti preprodavači, u malenoj kancelariji, za grubim drvenim stolom sjedi isti mujezin, sve su to isti ljudi. Bio sam dijete, ali svega se sjećam.



Efendija Makić nema vozni park, on se vozi u bijeloj Ladi Nivi, koju je dobio na poklon od Miloševića. "Svi me pitaju za tu Nivu, reći ću vam - ja sam imao odličnu saradnju s vladikom mileševskim Filaretom. Upoznali smo se i sprijateljili jer mi se svidio njegov govor na ustoličenju u Mileševi, 1999, kada je poslao poruke mira. Ja ne znam šta je bilo prije 1999, s vladikom ne kontaktiram već dvije godine, ali ne mojom voljom. Od tada ne sarađujemo. Upoznao me s mnogim važnim ljudima, između ostalih, i s predsjednikom Savezne Republike Jugoslavije Miloševićem. Imao sam i prijem kod Miloševića. Mjesec prije izbora na kojima je izgubio vlast, ja sam se požalio predsjedniku kako je Islamska zajednica u Sjenici siromašna. Kako joj je komunistička vlast oduzela svu imovinu, kako mi živimo od dobrovoljnih priloga. Tražio sam da nam se vrati imovina, a predsjednik Milošević mi je rekao da će nas novčano pomoći, a da će se kasnije zakonski rješavati pitanje restitucije. Odobrio mi je oko 70.000 maraka, ne za mene, nego za Islamsku zajednicu. Pošto je Vlada Srbije kupila džipa Pajero za vladiku mileševskog, bila je zgodna prilika da i ja tražim za sebe jedan auto, i po tom osnovu sam dobio Ladu Nivu."



Upitan zašto je Milošević izrazio manju ljubav prema njemu, darivajući ga Nivom, nego prema vladiki Filaretu, koji je dobio Pajero (to je onaj isti Filaret kojega je Tribunal u Haagu označio kao Karadžićevog jataka), Makić odgovara: "Takav je ovdje teren, ja sam tako tražio." "Eto, sad me optužuju za saradnju s KOS-om, a ja do tada nisam ni znao šta je KOS, pitao sam starije ljude pa su mi objasnili", reći će Makić.



"Gospodin predsjednik Milošević" je umro čekajući presudu za genocid nad Bošnjacima, ali je Makić novu zaštitu našao u Koštunicinom koalicionom partneru Sulejmanu Ugljaninu, kao prvi povjerenik novoizabranog reisa Zilkića.



Puleni i kontroverzni biznismeni



Zukorlićeve pristalice će se složiti s tvrdnjom da saradnja Makića s državom Srbijom nikad nije bila upitna, a ni Zilkić nije pošteđen optužbi: "Zilkić je običan pulen. Ja bih o njegovoj suradnji s KOS-om mogao knjigu napisati", kaže za Dane Samir Škrijelj, šef Zukorlićevog kabineta.



Zukorlićev odgovor nakon političkog akta svrgavanja je problem svukao s prividno vjerskog na brutalno dnevnopolitički teren. On, muftija, nije negirao da ima podršku Rasima Ljajića, iako se ministar za prava manjina u Vladi Srbije, kao i predsjednik Boris Tadić, ogradio od novonastale situacije, nazvavši je "vjerskim pitanjem".



Prvo, u smušeno izvedenoj policijskoj intervenciji u sjeničkoj džamiji su nasilno, uz upotrebu pendreka, privedeni Rešad Plojović, muftija novosadski, i njegovi tjelohranitelji, pristalice muftije Muamera Zukorlića. Svjedoci kažu i da su bili naoružani. Odbačeno oružje jest pronađeno u dvorištu džamije, ali policija o tome nema dokaza za pokretanje istrage, iako postoje i oni koji tvrde da je Plojović imao pištolj za pojasom. Policija čak nije uzela ni izjave od privedenih, svi su odmah pušteni. Načelnik PU-a Sjenice Ifet Muhović, pak, slučaj nije htio komentirati. A ostalo je mnogo neodgovorenih pitanja. Naprimjer, zašto nisu, u cilju istrage, uzete izjave od aktera događaja? Upućeni kažu da je načelnik PU-a Novi Pazar Muamer Nicević naredio da se privedeni odmah puste, bez isljeđivanja. Nicević ima i svoje razloge, treba se prisjetiti da je 2005. javno optužio Sulejmanina Ugljanina za klevetu.



Drugo, Zilkić je Zukorlića optužio najprije za diktaturu, a onda i za saradnju sa, kako se to kaže, "kontroverznim biznismenima". Jedan od njih je i Bahrija Beganović Lutka iz Prijepolja, vlasnik velike kompanije Voćar Lutka i još desetak manjih, vlasnik medija - radiostanice Polimlje i istoimenog lokalnog lista - akter velike afere "šećer" i još nekoliko drugih. Beganović je bio zastupnik Ljajićevog SDP-a, utjecajni član i finansijer. No, srbijanski (i neki bosanski) mediji su pisali o njegovom istupanju iz SDP-a, osnivanju Demokratske partije Sandžaka, kao i da ta opcija uživa Zukorlićevu podršku.



Zilkić je ranije, za beogradske Novosti, ustvrdio da je Lutka učestvovao u incidentu na džumi u centralnoj džamiji u Prijepolju, dan prije sjeničkog incidenta, kad su Zukorlićeve pristalice spriječile Adema Zilkića da obavi džuma-namaz: "Izvjesni Lutka iz Prijepolja doveo je četiri puna autobusa ljudi da navodno, ne znam od čega, brane Zukorlića." I napokon, muftija Muamer Zukorlić je, preko svog šefa kabineta Samira Škrijelja, pozicionirao svoj politički stav: "Muftija je poručio da ne želi učestvovati u raspravi s takozvanim reisom Ademom Zilkićem, jer je on samo pulen."



"Pristat će na intervju", veli Škrijelj, "ali, pod uvjetom da u istom broju ili u istom tekstu ne bude objavljena ni slika ni intervju sa Zilkićem. Muftija može razgovarati samo sa svojim pandanima - Sulejmanom Ugljaninom i Vojislavom Koštunicom. To bi isto bilo kao kad bi predsjednik Tadić ušao u polemiku, recimo, sa smijenjenim predsjednikom Mjesne zajednice, šta ja znam, Baljevac."



Reis protiv reisa



Dok je Škrijelj telefonom prenosio uredničke prohtjeve muftije Zukorlića, ekipa Dana je putovala prema Novom Pazaru, gdje je čekao novoizabrani reis Adem Zilkić. U novopazarskom hotelu Tadž održavala se, u tom trenutku, važna sjednica imama i dužnosnika IZ-a Srbije, "konsultacije", kako su nas obavijestili Zilkićevi saradnici.



"Mi smo čekali da nam se oslobode prostorije jedine legalne Islamske zajednice Srbije, koje je zauzeo muftija Zukorlić", objasnio nam je Zilkić prirodu sastanka. "Međutim, mi to u hodu prevazilazimo. Zukorlić je poručio vjernicima da brane džamije. Ja mislim da se džamije trebaju braniti od onih koji su skloni oskrnaviti džamiju. Ali, sa zdravim razumom to nema mnogo veze, pošto ispada da džamije treba braniti od imama koji u njima rade najmanje po 20 godina. Imami koji podržavaju opciju jedinstvene Islamske zajednice na teritoriji Srbije su najveći vjerski autoriteti u Novom Pazaru. Oni su imami u džamijama na najatraktivnijim mjestima, koje okupljaju najveći broj vjernika."



Zilkić negira da se Islamska zajednica Srbije odvojila, da je to slučaj sa svim zemljama u okruženju. "Islamska zajednica u Crnoj Gori ima reisa, a IZ u Srbiji, koja ima između 500 i 600 hiljada muslimana, skoro koliko i cijela Crna Gora stanovnika, ne može da ima reisa?", pita Zilkić. "Posebno je važno da ovdje, u Srbiji, ne žive samo Bošnjaci muslimani. Žive i Albanci i Romi, muslimani nekih drugih nacionalnosti, neopredijeljeni, Goranci, Torbeši - zar nije islamski da ti muslimani budu uvezani u jedinstvenu IZ na nivou države? Mešihat IZ-a Sandžak postoji od 1990. godine i predsjednik inicijativnog odbora stvaranja tog mešihata sjedi preko puta vas, to jest, sadašnji reisul-ulema IZ-a - moja malenkost. Mi smo tek sada obnovili mešihat kojeg je muftija Zukorlić Ustavom ukinuo na nelegalan način, jer nije bilo javne rasprave, kako je Statut nalagao. Poenta je da je Zukorlić htio da iz sandžačkog muftije preraste u glavnog muftiju Srbije, a da bude istovremeno i predsjednik mešihata i muftija sandžački. Ta akumulacija moći i vlasti nigdje u svijetu ne postoji. Ni Ankara ni Sarajevo nemaju pravo da odlučuju u ime muslimana Srbije! Muslimani Sandžaka koji žive u Bosni mogu da prihvate jednog ili drugog reisa. Na kraju, to nije ni bitno. Bitno je da budu Allahu pokorni", kaže Zilkić. Muftiji Zukorliću javno nudi da za sebe izabere kakvu hoće poziciju, ali unutar Islamske zajednice Srbije, a ne da "pribjegava nasilju i smutnji".



Zilkić je ustvrdio da želi dobre odnose s Islamskom zajednicom Bosne i Hercegovine, da "uvaženog, cijenjenog reis-efendiju dr. Mustafu Cerića izuzetno poštuje, te da su muslimani BiH naša braća". "On je moja inspiracija, ja se duhovno napajam kad ga slušam", kazao je. Ipak, priznaje da se sa Cerićem posljednji put čuo jako davno. "To nije čudno", kaže, "Zukorlić nije dao nijednom saradniku da stupi u kontakt s reisom Cerićem. Ja nisam bio Zukorlićev direktni saradnik, nisam bio u prvom timu, pa nisam ni mogao imati kontakt s njim, jer je reisul-ulema osoba s puno obaveza. S pozicije glavnog imama iz Tutina, nisam mogao biti primljen, niti sam to tražio."



Divljenje prema "cijenjenom reisu", "inspiraciji" i "duhovnom napojitelju" Ceriću splasnulo je, međutim, nakon pitanja otkuda tolika ljubav između Mustafe Cerića i Muamera Zukorlića: "Njihova ljubav je iz koristoljublja. Gospodin Cerić ima pravo da podržava i da brani Zukorlića i da bude protiv ustrojstva IZ-a u Srbiji koje ja zagovaram, zato što njemu Zukorlić za svake izbore odnese 37 kovertiranih glasova iz Sandžaka, a da on zauzvrat imenuje Zukorlića za muftiju. Kada je izbornom tijelu za biranje reisul-uleme decidno naloženo da glasamo za Cerića, vidjelo se o kakvoj se ljubavi radi. Tako je Cerić pobijedio jednog akademika kakav je Karić."



Problemi i netrpeljivosti među muslimanima u Sandžaku samo će se produbljivati. Podjela među njima nije vjerska, nego politička. Zukorlić, nesumnjivo, uživa podršku moćnih političara, tajkuna i reisul-uleme Mustafe Cerića. S druge strane, Zilkić osim podrške ima i ponašanje Sulejmana Ugljanina, koji je sjedio pored Vojislava Koštunice dok je čitao preamulu novog Ustava Srbije, po kojem je Srbija prestala biti zemlja građana i postala zemlja Srba. Manje opterećeni građani Sjenice i Novog Pazara jednostavno su zgroženi dešavanjima. A vehabije? Prema izjavama svjedoka sukoba u sjeničkoj džamiji, oni su se, nakon što je gužva počela, pokupili i izašli iz džamije.



Pismo Mustafe Cerića Borisu Tadiću



Kad "bošnjački lider" piše srpskom




Povodom duboke krize u koju je zapala Islamska zajednica u Srbiji pismom upućenim predsjedniku Srbije Borisu Tadiću oglasio se reis Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić. U pismu, dostavljenom bh. medijima, on s razlogom upozorava Tadića da su se državni organi Srbije na neprimjeren način (prije svega, nezapamćenim upadom policije u džamiju u Sjenici) najdirektnije umiješali u krizu u Islamskoj zajednici Srbije, i to na strani pučističke frakcije koja očito uživa podršku vlade premijera Koštunice. No, ono što bode oči jeste rečenica iz Cerićevog pisma upućenog predsjedniku Srbije, kojom ga podsjeća na jedan od zaključaka zvaničnog sastanka koji je Cerić imao s Tadićem prije nekoliko mjeseci u Beogradu: "Također, složili smo se da je potrebno otvoriti bošnjačko-srpski dijalog na principu međusobnog razumijevanja i uvažavanja." Naime, ova rečenica najbolje oslikava megalomanske političke ambicije Mustafe Cerića, koji sebi daje za pravo da, osim kao vjerski muslimanski lider, i u inozemstvu nastupa i kao bošnjački politički lider. Kakvu štetu svojim aktivnostima već godinama uporno nanosi i Bošnjacima i Bosni i Hercegovini Cerić, očito, nije svjestan. Nažalost, isto važi i za veliki dio bh. i bošnjačke političke javnosti, koji u "državničkim" aktivnostima bh. muslimanskog lidera (dakle, jednog od vjerskih lidera u BiH) ne vidi razlog zašto (nedobronamjerni) krugovi i u zemlji i u inozemstvu na Bošnjake još uvijek gledaju kao na vjersku skupinu bez prepoznatljivog nacionalnog identiteta. No, reisu se mora priznati konzistentnost: ako ne vidi ničega spornog u tome da on predstavlja BiH na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, da delegira ko će pisati novi bh. ustav, ko će biti direktor Elektroprivrede BiH, kako se treba sprovesti reforma policije..., zar ima mjesta čuđenju što u zvaničnu posjetu predsjedniku Srbije ide on, a ne Predsjedništvo BiH i što vjeruje da je metod međudržavne saradnje BiH i Srbije "otvaranje bošnjačko-srpskog dijaloga"?! (S.P.)
fraer is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2007   #198
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Eldine



Svaka cast najobjektivnije sto sam dosada procitao o ovome,pocecu da kupujem list za koji radis(naravno ono sto pise Pecanin necu citati-jednostavno mi se ne svidja kako covek pise).



Jedino ti nisi izbacio ovaj deo vezan za Crnu Goru,



Zilkić negira da se Islamska zajednica Srbije odvojila, da je to slučaj sa svim zemljama u okruženju. "Islamska zajednica u Crnoj Gori ima reisa, a IZ u Srbiji, koja ima između 500 i 600 hiljada muslimana, skoro koliko i cijela Crna Gora stanovnika, ne može da ima reisa?", pita Zilkić.



Cijenim to sto si dosao,cuo obe strane i onda tek pisao o tome,jos jednom svaka cast, i zelim ti puno uspeha u karijeri.

e jedino ti zameram sto se nisi javio da popijemo kafu,kad smo mogli kao deca sto nebi mogli i sad .......
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2007   #199
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Profesionalno i objektivno predstavljanje sukoba u IZ.



"Tako je CERIC pobedio jednog akademika kakav je KARIC"



Zaista sam bio duboko razocaran kada sam saznao da Enes Karic nije izabran za naseg vrhovnog verskog poglavara.

Sasvim sam siguran da bi njegovim izborom IZ BiH konacno izasla iz jednog zacaranog,hodzansko-teoloskog kruga,i okrenula se jednom zivom Islamu i svezoj islamskoj misli...

Medjutim,nikada tog istog Karica ne bih podrzao kada bi,na jedan kukavicki i poltronski nacin,pokusao da smijeni Cerica.

Neki red postoji i mora se ispostovati.

CILJ NE OPRAVDAVA SREDSTVO-Alija Izetbegovic
  Reply With Quote
Old 21-10-2007   #200
riki
Registrovan
Početnik
 
riki's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: catovska mahala
Godine: 44
Posts: 787
Default

ova predhodna prenesena izjava me toliko nasmijala nazalost

samo me interesuje kad neko nije poznavao nekog kako je mogao ici u zvanicnu posetu sr jugoslavije u libiju sa jusufsspahicem

lijepo je sve to

secam se otvaranja iftara prosle godine u lanetu kad isti taj covek kaze POSELAMIMO NASEG JEDINOG MUFTIJU KOJI CE NAM BITI VECAN ... da nenabrajam dalje

cuda mi cuda

necu vise d apolemisem o ovom slucaju nije vise vredan umaranja mog mozga

sve je to borba za fotelju

a mi narod mi smo OVCE kojem das malo soli i corhole se zalijepimo

selam nejavljam se po ovoj temi vise necu da komentarisem tudje lazi
riki is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
mešihat, novi, osnovan, sandzaka


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Novi clanovi borichi Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 90 12-06-2012 22:37
Predlog Himne Sandžaka Talino Politika Sjenice 17 27-02-2009 21:25
Novi Internet Cafe Emotivni_Razbijac Sjenički lokali 12 21-06-2008 23:54
Novi programi za mobilne uređaje Tahirovce Hardware - Software - Mobilna telefonija 7 10-03-2008 10:23
Novi BMW serije 5 iSelektor Automobili 0 17-01-2008 03:02


All times are GMT +2. The time now is 15:09. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)