SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Politika Sjenice čak i u sjenici se vodi politika, evo prilike da se bliže upoznamo sa njom

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 04-11-2008   #101
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default Sultan Valide dzamija

U centru Sjenice nalazi se dzamija Sultan Valide,gradjena sredinom XIX veka kao zaduzbina majke Abdul-Hamida.
Velicinom i oblikom cini znacajan urbanisticki detalj naselja.
U graditeljskom smislu ima sve odlike monumentalne arhitekture,kojom dominira prilicno velika kupola,precnika oko 15 metara.
Zbog te svoje fascinantne velicine kupola nije sagradjena od zidane konstrukcije vec od drveta.Prvobitno je bila nacinjena od olovnog lima.
U narodu je sacuvana legenda o njenom postanku koja kaze da su hajduci i odmetnici opljackali karavane sa Validinom robom.Kada je nakon dugog cekanja povratila svoju robu i dukate,sve je dala da se u Sjenici izgradi dzamija za njenu dusu,gde ce se narod Bogu moliti.

Sjenica
IZ KULTURNO ISTORIJSKE BASTINE
  Reply With Quote
Sponsored Links

Old 04-11-2008   #102
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Na Zikinoj sarenici je receno da je to zaduzbina sultan Valid-a(musko)
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2008   #103
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up

slike iz ove teme nismo sacuvali
evo nesto iz moje arhive






__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2008   #104
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Zna l neko kad je Sj izgledala ko na ovoj prvoj slici?
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2008   #105
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Neznam kad ali se odlicno secam, cak je i fontana radila. Moguce negde pocetkom 70-tih.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2008   #106
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

E bravo Resko za ove slike. Imam ih i ja i krase zidove moje kuce
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2008   #107
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

Lijepe slike,@Tahirovce,ova prva je prelijepa, ja do sada nisam imala priliku da je vidim.
Hvala....
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #108
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Evo i od mene nekih starih slika, kopiranih iz kalendara 2006 god
Attached Images
File Type: jpg sjenica1.JPG (147.6 KB, 23 views)
File Type: jpg sjenica2.JPG (148.6 KB, 21 views)
File Type: jpg sjenica3.JPG (157.5 KB, 22 views)
File Type: jpg sjenica4.JPG (133.3 KB, 17 views)
File Type: jpg sjenica5.JPG (170.8 KB, 20 views)
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #109
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Bas me interesuje je li ovo bas ovako izgledalo ili su slikari slikali svoje vidjenje grada u to vrijeme
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #110
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Bas tako bilo Grujane
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #111
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Tako je izgledalo, ja dosta secam, narocito onog dela ispod skole.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #112
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Imali šansi da se vrati stanje kakvo je na ovim slikama?
homar is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #113
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Sve je moguce osim drvenog sporeta a moze i to ali samo za jedno lozenje.

Cisto sumnjam da ce se ikada rekonstruisati stara carsija. Morale bi sve zgrade da se sruse a dje bi toliki narod sto tu stanuje.
adnan is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #114
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by homar View Post
Imali šansi da se vrati stanje kakvo je na ovim slikama?
ili jos bolje da se vratimo u zemunice...
ne zezaj @homar, da je valjalo tako bi i ostalo...
lepo je to za videt,ali niko ne bi ziveo tu da je tako sada...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #115
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
ili jos bolje da se vratimo u zemunice...
ne zezaj @homar, da je valjalo tako bi i ostalo...
lepo je to za videt,ali niko ne bi ziveo tu da je tako sada...
Ako se podsjetimo da je Sjenica jedno od najstarijih naselja na tom prostoru, ista ima burnu istoriju i kulturna obilježja, ja ne vidim da je išta ostalo od tih znamenitosti. Šta bi ti u Sjenici pokazao turistima, ništa osim džamije. Jedan kompleks oko džamije uključujući i tvrđavu dao bi dušu gradu, postao bi prepoznatljiv. Postavljam pitanje šta bi bilo Sarajevo bez baščaršije, ne ono što je sa čaršijom. Šta je Sjenica u urbanističko-građavinskom smislu danas, to je skup neplanski i bez ukusa nabacanih kućeraka, bez plana i ukusa. Ja ne kažem da sada treba sve rušiti i vratiti na staro, ali ima i u ovakvoj situaciji lijeka, ali to trebaju da kažu stručnjaci. A ova tvoja konstatacija "da je valjalo tako bi i ostalo..." treba posmatrati sa rezervom, ja nasuprot mislim da je imalo i te kakvu vrijednost, čak se sjećam mnogih građevima sličnih onima u Jajcu, koje će uskoro dobiti i zaštitu UNESKO.
homar is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #116
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by homar View Post
Ako se podsjetimo da je Sjenica jedno od najstarijih naselja na tom prostoru, ista ima burnu istoriju i kulturna obilježja, ja ne vidim da je išta ostalo od tih znamenitosti. Šta bi ti u Sjenici pokazao turistima, ništa osim džamije. Jedan kompleks oko džamije uključujući i tvrđavu dao bi dušu gradu, postao bi prepoznatljiv. Postavljam pitanje šta bi bilo Sarajevo bez baščaršije, ne ono što je sa čaršijom. Šta je Sjenica u urbanističko-građavinskom smislu danas, to je skup neplanski i bez ukusa nabacanih kućeraka, bez plana i ukusa. Ja ne kažem da sada treba sve rušiti i vratiti na staro, ali ima i u ovakvoj situaciji lijeka, ali to trebaju da kažu stručnjaci. A ova tvoja konstatacija "da je valjalo tako bi i ostalo..." treba posmatrati sa rezervom, ja nasuprot mislim da je imalo i te kakvu vrijednost, čak se sjećam mnogih građevima sličnih onima u Jajcu, koje će uskoro dobiti i zaštitu UNESKO.
´ma,nisi ti tu s´ neputa u opste,ne negiram ja to,ali sjenici treba industrija,
trebaju poslovi da ljudi rade,da mogu da zive kao sav normalan svet,da ne moraju da jedu danas a da razmisljaju sta ce sutra...
treba nesto sto ce zadrzati ljude da ostanu na tom prostoru,a ne da jure "trbuhom za kruhom"
kada se sve to resi,onda neka planiraju rekonstrukciju stare carsije...
nadam se da si me razumeo...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2008   #117
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

@stranac
Ok, slažem se, ali u ovoj fazi se može donijeti odluka da se u određenom području ne može graditi i stvarati uslove da se to jednom počne. Treba iskoristiti i strane fondove koje Evropska unija ima za te svrhe, ali uslov je da se ima strategija i plan.
homar is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008   #118
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by homar View Post
Ako se podsjetimo da je Sjenica jedno od najstarijih naselja na tom prostoru, ista ima burnu istoriju i kulturna obilježja, ja ne vidim da je išta ostalo od tih znamenitosti. Šta bi ti u Sjenici pokazao turistima, ništa osim džamije. Jedan kompleks oko džamije uključujući i tvrđavu dao bi dušu gradu, postao bi prepoznatljiv.

Heehehe e moj homar, ja razumijem tvoju zelju da se nesto pozitivno ucini za ovaj nas grad ali ti izgleda ili nisi iz Sjenice ili ne poznajes dovoljno mentalitet naseg naroda.
Svi bi mi voljeli da imamo nesto iz istorije cime bi privlacili turiste i nesto iz savremenog svijeta, razvijenu industriju da bi narod mogao normalno da zivi ali sve vam to pada u vodu kad nemamo i nikada nismo ni imali ono glavno , a to je vlast koja bi ucinila nesto konkretno za grad i njegove stanovnike.
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008   #119
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Quote:
Originally Posted by Elvis-Eko View Post
Heehehe e moj homar, ja razumijem tvoju zelju da se nesto pozitivno ucini za ovaj nas grad ali ti izgleda ili nisi iz Sjenice ili ne poznajes dovoljno mentalitet naseg naroda.
Svi bi mi voljeli da imamo nesto iz istorije cime bi privlacili turiste i nesto iz savremenog svijeta, razvijenu industriju da bi narod mogao normalno da zivi ali sve vam to pada u vodu kad nemamo i nikada nismo ni imali ono glavno , a to je vlast koja bi ucinila nesto konkretno za grad i njegove stanovnike.
Ja sam završio osnovnu školu i gimnaziju u Sjenici, a podavno u sretna vremena. Po završetku fakulteta u Beogradu živio sam u još u dvije Republike bivše SFRJ, sada živim u Sarajevu. Većina moje rodbine i sada živi u Sjenici i oko Sjenice. Ne dolazim baš tako često u Sjenicu, ali uvijek se radujem uspjesima naših ljudi i bilo kakvom napretku Sjenice i cijelog Sandžaka. Moje je mišljenje da Sjenica jako stagnira u razvoju u posljednjih 15 godina. Uzroci za tako nešto do 2000.godine su mi poznati, ali od tada do danas nema nekog opravdanja za zaostajanjem u razvoju za npr. Tutinom. Svjestan sam nekih objektivnih problema, ali po mome mišljenju glavi problem, ti si dobro locirao, je u vlasti. Vlast u Sjenici je needucirana da vlada, nezna "namaknuti" pare za budžet, nezna privući investicije, nezna iznaći prioritete. Sa dosta ljudi u vlasti Sjenice razgovaram, isti su opsednuti nevažnim pitanjima, politikanstvom, iznalaženjem neprijatelja. Malo sam se udaljio od teme, ali cilj mi je da ukažem na problem naših ljudi u vlasti koji nisu spremni da odu da nauče ponešto na strani, da lobiraju kod Republičkih vlast za određene projekte, da se izbore za strane investicije, posebno u poljoprivredi. Tako je i sa kulturom, sa malo dobre volje i entuzijazma siguran sam da se mogu napraviti prvi koraci u "rekonstrukciji čaršije" i urbanizaciji grada u cjelini. Sjeničaci iz dijaspore su spremni da pomognu, ali kad vide da ta spremnost postoji i kod sadašnjih žitelja Sjenice.
homar is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2008   #120
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by homar View Post
Tako je i sa kulturom, sa malo dobre volje i entuzijazma siguran sam da se mogu napraviti prvi koraci u "rekonstrukciji čaršije" i urbanizaciji grada u cjelini. Sjeničaci iz dijaspore su spremni da pomognu, ali kad vide da ta spremnost postoji i kod sadašnjih žitelja Sjenice.


Jeste homar , ali kao sto rece @stranac, imamo mi sad preca posla. Nego , problem je sto ni ta preca posla nikako da dodju na red.
Nego, udaljili smo se od teme a nebih da nam rokaju banove sad
Hajmo se potrudit i nabacit jos koju sliku stare Sjenice
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
istoriju, kroz, sjenica


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pjesmom kroz Sandzak i Bosnu iSelektor Muzika i Video 2 02-04-2014 20:09
Asvaltiranje Puta Kroz PeŠterska Sela Prema Tutinskoj OpŠtini StrateŠki Cilj OpŠtine Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 1 14-11-2008 18:57
Muzikom Kroz Vekove Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 6 21-07-2008 08:52
Podizanje EkoloŠke Svesti Kroz Projekat Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 5 15-05-2008 13:02


All times are GMT +2. The time now is 21:22. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)