SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 24-09-2008   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default U Sjenici Otvorena Izlozba Akademskog slikara Ibrahima Redzovica

ČETRDESETOGODIŠNJICA STVARALAŠTVA U RODNOM KRAJU



Akademski slikar Ibrahim Redžović, koji živi i stvara u Kosovskoj Mitrovici, a poreklom je iz Sjenice, odlučio je da obeležavanje četrdesetogodišnjice svog umetničkog stvaralaštva, započne u svom rodnom kraju. U organizaciji Ustanove kulture Sjenice, izložba je svečano otvorena prošlog petka u restoranu ''Srbija'', a Sjeničani su svih ovih dana imali retku priliku da je posete i uživaju u delima ovog afirmisanog umetnika.

''Dvije su konstante u našim životima. Jedna su roditelji, a druga je zavičaj. Držim da je logično što akademski slikar Ibrahim Redžović započinje obilježavanje četiri duge decenije svoga umjetničkog rada upravo ovdje u svom rodnom gradu, u Sjenici. Smatram da je veoma dobro što je Ustanova kulture organizator ovog značajnog kulturnog događaja, ne samo za Sjenicu. Mogu reći i da mi je čast i zadovoljstvo, što sticajem srećnih okolnosti, i ja učestvujem u ovoj svečanosti'', rekao je prilikom svečanog otvaranja izložbe, istoričar kulture i književnik Faruk Dizdarević. Govoreći o autoru i njegovim delima, Dizdarević je, između ostalog istakao: ''Četrdesetak artefakata na ovoj izložbi, samo su skroman dio autorovog brojnog opusa, nastalog tokom njegovog četrdesetogodišnjeg umjetničkog stvaralaštva. Za protekle četiri decenije, Ibrahim Redžović je uradio, nacrtao i naslikao, stotine djela – čitav jedan svijet. Slikar izvanredne opservacije, nikad zadovoljan postignutim, težio je umjetničkom djelu u kome bi, svaki potez i svaki ton, imali svoje mjesto i značenje. U obilju slikarskih motiva koji su ga privlačili, uspio je da podvuče osobenosti svoga gledanja, što njegovom likovnom pismu daje originalnu crtu. Bez pretjerivanja i ustručavanja, možemo reći da je iza njega likovni opus, koji može zadovoljiti i oštrije kriterijume.''

''Nigde lepše, nigde toplije, nigde plemenitije nego u svom zavičaju – kaže autor. Uvek sam u potaji želeo da u svome gradu otprilike okončam svoj radni vek. Biti u svome mestu i slaviti četrdesetogodišnjicu rada, meni kao umetniku, stvaraocu, pedagoškom radniku, mnogo znači. Jedanaest akademskih slikara, od kojih dvoica predaju na fakultetima likovne umetnosti, rezultat su mog četrdesetogodišnjeg pedagoškog rada, i zbog toga sam veoma zadovoljan.''

Izloženi crteži, grafike, ulja na platnu, privukli su pažnju brojnih posetilaca, koji su na njima pronalazili motive iz svog zavičaja. Ali posebno mesto i na ovoj izložbi imala je slika ''Ajkula'', koja je na likovnim susretima u Muzeju voštanih figura u Londonu, osvolia prvo mesto. Nagrađena je sa 2000 evra, a njena vrednost je procenjena na 6000 evra. U izjavi za naš sajt, objašnjavajući simboliku nagrađene slike, autor je rekao: ''Okean povezuje sve države sveta. Okeanom plovi ajkula, kojom sam simbolično prikazao države koje su učestvovale u NATO bombardovanju naše zemlje. Te države sam prikazao u ljudskom i životinjskom obliku, izražavajući tako njihovu psihologiju. Svaka figura ima u sebi nešto karakteristično: pakost, mržnju, bol, jed, lukavstvo i sve ono što su nam pričinile te velike države.'' Takvu sliku, Redžović je odbio da proda u Londonu za 6000 evra, govoreći da će je radije ostaviti nekom muzeju u svojoj zemlji.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...


Last edited by iSelektor; 08-08-2014 at 23:42..
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
akademskog, ibrahima, izloŽba, otvorena, redŽoviĆa, redzovica, slikara


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
IzloŽba Likovnih Radova Dece Sa Posebnim Potrebama Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 12-02-2009 19:20
IzloŽba Slika Mlade Autorke Sandre PantoviĆ Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 3 31-07-2008 14:21
Izlozba Akademskog Slikara Tahirovce Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice 0 10-05-2007 15:41


All times are GMT +2. The time now is 09:55. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)