SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Politika Sjenice čak i u sjenici se vodi politika, evo prilike da se bliže upoznamo sa njom

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 07-09-2008   #1
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default Homeric Question ??

Homeric Question:

Trojanski Rat i ostali dogadjaj opisani u Homerovim epovima Ilijadi i Odiseji, su se odigrali u 12stom stoljecu BC, (1184BC)., iako se grcki alfabet, prvi pisani materijali na grckom jeziku pojavljuju u 8-mom stoljecu BC. Pitanje kojim se naucnici i danas bave, da li je ep prenosen usmeno sa generacije na generaciju 400 godina?,
i dali su, Ilijada i Odiseja dijela jednog genialnog poeta ili su dijela njih vise?, cesto se naziva Homeric Question.

Sva njihova istrazivanja cine neizmijerno bogatstvo za narode sa nasih krajeva jer su odgovore na ova pitanja trazili na prostorima bivse Jugoslavije, slusajuci i proucavajuci epske pijesme najcesce u izvedbi guslara.

Milman Parry, naucnik koji je u periodu od 1932 do1935 proucavao epsku poeziju, i tradciju oralnog prenosenj iste na prostorima Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije napravio je mnogobrojne audio snimke, fotografije i zapise koji se do danas cuvaju u biblioteci Harvard Univerziteta.



Starac, Salih Ugljanin iz Novog Pazara dok sijedi i diktira jednu od njegovih pijesama. Njegova brada podsjeca na sliku sa jedne od Grckih posuda. Njegova odijeca ne docarava heroja, poeta kao sto je on. Sablja u njegovim rukama bila bih upotrebljena sa znanjem stecenim dugim iskustvom.Salih i stari Micho (Slika3) ratovali su na suprotnim stranama u povremenim pogranicnim sukobima. Pola Albanac, pola Srbin, negov turban otkriva njegovu Muslinansku vjeru.

(Podsjetnik)

Pustite skalu da se vrati na pocetak, poneke price traju preko pola sata.

Ugljanin Salih. Pričanje I. Novi Pazar, November 15, 1934
http://dylan.harvard.edu/ramgen/1220...91_3983435.smi

Ugljanin Salih. Pričanje II. Novi Pazar, November 16, 1934
http://nrs.harvard.edu/urn-3:HLNC.MPCOL:862910

Ugljanin Salih. Pričanje III. Novi Pazar, November 17, 1934.
http://nrs.harvard.edu/urn-3:HLNC.MPCOL:862911

Ugljanin Salih. Pričanje IV. Novi Pazar, November 18, 1934.
http://nrs.harvard.edu/urn-3:HLNC.MPCOL:927635

Ugljanin Salih. Pričanje VI. Novi Pazar, November 20, 1934.
http://nrs.harvard.edu/urn-3:HLNC.MPCOL:879280

Ugljanin Salih. Sultan Selim uzima Bagdat. Novi Pazar, November 22, 1934.
http://nrs.harvard.edu/urn-3:HLNC.MPCOL:892138

Ugljanin Salih. Pjevanje i pričanje. Novi Pazar, November 24, 1934.
http://nrs.harvard.edu/urn-3:HLNC.MPCOL:1068575

Nastavice se, treba mi vremena....


radi se, o nevjerovatnom istorijskom marerijalu, za koji mozda mnogi i ne znaju....Nadamo se da ce neki prepoznati i svoje predke, na slikama i tonskim zapisima...

Samo za Sjenica.com

Zlaja i borichi
borichi is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 08-09-2008   #2
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default Slike iz Sandzaka 1932 -1934 godine




Pogled na dvoriste konacista u Novom Pazaru. Ovdje su putnici namjernici ostavljali svoje konje i robu. Ova konacista su bila od velike kulturne vrijednosti za ljude, mjesta sastajanja razlicitih tradicija. Ovdje su putnici karavana razmijenjivali pjesme i legende sa jednog na drugi kraj putovanja, trgovackih puteva od Carigrada, do sjevernih granica Bosne.





Seljaci, Muslimani na putu prema pijaci u Bijelom Polju. Male bijele kape tipicne su za Muslimane ovih krajeva, kao i fesovi, ali su nosene samo u ljeto. Jahac na bijelom konju je Albanac, prepoznaje se po njegovoj kapi, i po bijelim hlacama sa crnim prugama.





Pijacni dan u Bijelom Polju. Svake subote seljaci donose svoje proizvode za razmjenu. Moze se kupiti svasta, od frule sa kojom se mladi cobani zabavljaju u usamljenim satima, do rucno uradjenih vunenih cilima isprepletenim sareanim dizajnom.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2008   #3
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

predivno...
hvala @borichi
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2008   #4
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

@borichi,hvala za ovo,zaista je prelijepo...
mersija is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2008   #5
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

borichi,pohvale ko i uvijek
__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2008   #6
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default Ovo su realni ljudi i stvarni dokumenti sa Harvarda

Drago mi je da vam se svidja. Ali imam jos puno toga da odradim na ovoj temi. Mislim da je ovo sve vrijedno za nas, sama cinjenica da mozemo cuti iz prve ruke price i pjesme ljudi iz nasih krajeva. I jos,,
preko 74 godine stare snimke. A, vecina tih ljudi je vec bilo u pozamasnim godinama starosti. Pa samo zamislite sta su sve oni upamtili i kakva zivotna iskustva su imali. (Solunski Rat, Galiciju, Dolazak Austrougarske..itd). Mnogi od njih govore o njihovim obicajima, zenidbi, krvnoj osveti, trgovanju, nacinu druzenja sa ljudima u to vrijeme.



I sami cete sve to cuti...i vidjeti jos slika...
borichi is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2008   #7
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

JEdva cekam. Ne znam kako da ti se zahvalim na svemu ovome. Sta bi mi bez nase borichi.

Pozdravlja te Grujica
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2008   #8
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Quote:
Originally Posted by Crni Gruja View Post
JEdva cekam. Ne znam kako da ti se zahvalim na svemu ovome. Sta bi mi bez nase borichi.

Pozdravlja te Grujica

Grujice i mi tebe puno volimo i citamo,

Zlaja i borichi

i jos,

(cekamo te da nam jednom dodjes)
borichi is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2008   #9
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Znate kad je prof.Vulovic nama rekao prije dvije-tri godine :"Zamislite,deco,kad se na internetu i Sjenica pominje!!! Ja to nisam mogao da verujem!"
Hmmmm..Sandzak ...i to na Harvardu!

Super,Borichi,ko i uvijek!
Interesantno.
Valja sesti,pa sve ovo sa paznjom preslusati.
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2008   #10
Hida
Registrovan
Početnik
 
Hida's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Landskrona
Godine: 55
Posts: 629
Default

Ja cekam da nadjem dosta vremena i da sa paznjom sve preslusam a slike vrijede isto puno jer ovako starih slika malo gdje da se vidi. Ja sam odusevljena sa svim veliko hvala Borichi od mene a i od mojeg muza za sve a posebmo za ovu sliku iz Bijelog Polja.
Hida is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2008   #11
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default

Quote:
Originally Posted by supergirl View Post
Znate kad je prof.Vulovic nama rekao prije dvije-tri godine :"Zamislite,deco,kad se na internetu i Sjenica pominje!!! Ja to nisam mogao da verujem!"
Hahahahahahah to mora da je za njega neka nemoguca misija...
haj sto se lijepo nasmijah...

Videcu ja ovi dana ove fajlove da prebacim u mp3, da svi imamo nesto od toga!


Pozzz
__________________
Poljoprivrednik po školovanju, programer po zvanju, preduzetnik zbog nedostatka alternativa...

Besplatni mali oglasi
iSelektor is offline   Reply With Quote
Old 10-09-2008   #12
dz.biber
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2008
Location: EU
Godine: 52
Posts: 183
Default

Quote:
Originally Posted by borichi View Post
Drago mi je da vam se svidja. Ali imam jos puno toga da odradim na ovoj temi. Mislim da je ovo sve vrijedno za nas, sama cinjenica da mozemo cuti iz prve ruke price i pjesme ljudi iz nasih krajeva. I jos,,
preko 74 godine stare snimke. A, vecina tih ljudi je vec bilo u pozamasnim godinama starosti. Pa samo zamislite sta su sve oni upamtili i kakva zivotna iskustva su imali. (Solunski Rat, Galiciju, Dolazak Austrougarske..itd). Mnogi od njih govore o njihovim obicajima, zenidbi, krvnoj osveti, trgovanju, nacinu druzenja sa ljudima u to vrijeme.



I sami cete sve to cuti...i vidjeti jos slika...
Hvala......vi ste
Pa ako neko ima slicnih mogucnosti nek istrazuje na drugim fakultetima ....
dz.biber is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2008   #13
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default





Fig.18. Jedna od glavnih ulica u Bijelpm Polju. u sredini slike moze se vidjeti minaret sa kojeg mujezin poziva vijernike na molitvu. Bijelo Polje je vecinski muslimsnski grad, nastanjen doseljenicima iz Kolasina i Niksica kad su ovi gradovi osvojeni od kriscana krajem proslog vijeka.






Fig. 22 Na pijacni dan Srbi i Albanci, Muslimani i Kriscani se druze. Mlada dijevojka, lijevo, u velikim hlacama (dimije) i ukrasemoj samiji je naravno Turkinja, ali ona, na desno u crnoj suknji i bijeloj bluzi je Krscanka. Albanac, u bijeloj kapi, stoji iza nje. U donjem desnom cosku sijedi Ahmet Musovic. Nekad jedan od najbogatijih ljudi u regiji, on sad prodaje jabuke na pijaci.





Fig. 23 Gradska pumpa prometno i zauzeto mijesto na pijacni dan. Pravoslavna zena ceka dok mlada Muslimanka, ponosna na njene pletenice puni vrc sa vodom.





Fig. 24 Cesta, svakodnevna scena na gradskoj pumpi. Mlada Turkinja izgleda kao da uziva sipajuci hladnu vodu na ocevu celavu glavu. Zemljeni vrc je karakteristicna posuda sa Sandjaka. U Novom Pazaru je velika radnja gdje se to proizvodi.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2008   #14
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default




Fig. 25 Ibrahim beg Musovic.On ima titulu bega,ali sad je bez pare. Njegovi sinovi su postali kovaci i posluju profitabilno, ali odbijaju da pomognu ocu.





Fig.26 Ovakvu odijecu nije nista neobicno vidjeti u Turskim mjestima. Seco Kolic jedan od nasih pjevaca, skoro je nesvjestan svoje nosnje. Prebacio je krajeve finog Albanskog ogrtaca preko ramena, kao da je od Hermelina.(Hermelinsko krzno)






Fig.3 Crnogorski junak, Mico Savic iz pogranicnog grada Gacko. Njegova odjeca je tipicna, uz ostalo on je obukao, anticki metalni prslik, za nash specijalni uzitak. Pistolj takodjer,zataknut za pojas, koji je u stvari stara srebrena kubura. Crna traka na njegovoj Crnogorskoj kapi je znak ozaloscenosti za gubitak Srbijanske slobode u bitci na Kosovu.Ovaj stari junak pamti krvavu istoriju ucestvujuci u nekoliko pogranicnih ratova.






Fig. 27 Began je cak i vise fotogenican od svojih jarana.Sin je od poznatog kapetana Mehmeda od Niksica. Began Ljuca je sa pravom ponosan na svoju tradiciju. On je nas genijalni domacin u Bijelom Polju, i od velike je pomoci u pronalazenju pjevaca za nas. Kao i Stanko Picurica Began je umjetnik u kazivanju prica o proslosti. Proveli smo puno vremena slusajuci njegove price o herojima.





Fig. 28 Began kao adjutant u sudu Crnogorskog Kralja Nikole.Ova povjerljiva radna pozicija dodijeljivana je samo nekolicini Muslimana iz dobrih familija.





Fig. 29 Avdo Medjedovic, zemljoradnik (seljak) je najbolji pjevac kojeg je nasa ekipa susrela. Neke od njegovih poema dostizu i do petnaest hiljada redova. Pravi Yugoslovenski Homer!


http://dylan.harvard.edu/ramgen/1221...94_8107268.smi


Evo naseg Homera!



Last edited by borichi; 11-09-2008 at 08:13..
borichi is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2008   #15
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Salih Ugljanin, recitira pjesme.
















Fig. 15 Rijeka Lim u Bijelom Polju. Izvire u planinama na granici Yugoslavije i Albanije, ona tece sjeverno puno milja gdje se sastaje sa Drinom, koja se pretvara u Savu i onda u Dunav u Beogradu. Komplikovani rijecni sistem u zemlji gdje potok izvire iz krecnjaka da bi ponovo nestao poslije kratkog vremena.

Last edited by borichi; 11-09-2008 at 08:17..
borichi is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2008   #16
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

Kad bi mi samo bili svesni koliko ove slike i ovi postovi vrijede..... Hvala ti borichi, od srca
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
homeric, question


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:38. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)