SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Religija islam, pravoslavlje i ostale vere...

Reply
Thread Tools Search this Thread Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
 
Old 25-05-2009   #41
neznalica
Registrovan
Početnik
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default

Halali brate popravicu se.
neznalica is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 26-05-2009   #42
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

Amin ja Rabb
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2009   #43
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default Izvori neznanja kod novotara i sljedbenika strasti

Izvori neznanja kod novotara i sljedbenika strasti

Moramo znati sljedetje: Shto se tiche novotara i sljedbenika strasti, njihovi izvori kojim se vratjaju prilikom iznalazhenja odgovora po odredjenim pitanjima, bilo da se radi o vjerovanju ili propisima, su potpuno razlichiti od izvora ehli sunneta.
Istina, chesto se i oni pozivaju na izvore ehli sunneta wel dzema'a, ali u globalu samo onda kada su u skladu sa njihovim vetj utemeljenim mishljenjem, ili ih tumache nakaradno, dajutji prednost razumu nad sherijatskim tekstovima. Zato, ukratko mozhemo retji da su osnove kojima se vratjaju oni koji nisu od ehli sunneta slijedetje :
(Uglavnom, ova podjela je preuzeta iz Resail ve dirasat fil-ehvai vel-iftiraki vel-bidei', 1 / 289-316, od shejha Nasir El-Akla, uz odredjenu izmjenu u redoslijedu).

1 - Razum i sopstveno mishljenje pa makar bili u vidnoj suprotnosti sa jasnim kura'nsko hadiskim tekstovima.
Za ovu zabludu chesto kao dokaz navode apokrifni hadis da je Poslanik s.a.v.s. rekao :''Vjera je razum, pa onaj ko nema vjere nema ni razuma.'' (Kao shto smo rekli, hadis je lazhan. Vidjeti detaljan govor o njemu: Silsiletul-ehadisid-daife, br.1. Inache, bitno je napomenuti da su svi hadisi koji govore o vrijednosti i pohvali razuma, ili slabi ili apokrifni. Vidjeti isto djelo, 1 / 53-54 ).
Pored svoje nishtavnosti ovaj hadis oponira mnogim vjerodostojnim predajama koje jasno ukazuju da razum, zbog svoje ogranichenosti, chesto nema udjela u mnogim sherijatskim propisima. Kazhe Alija r.a. :''Da je vjera po razumu (mishljenju),donji dio mestvi bi bio prechi za potiranje od gornjeg. Vidio sam Allahovog Poslanika s.a.v.s. kako potire gornji dio svojih mestvi.'' Predaju je zabiljezhio Ebu Davud u r.h. u svome Sunenu, br.162, sa dobrim lancem prenosilaca kako tvrdi Ibn Hadzer r.h. Vidjeti: Bulugul-Meram, br.54).
Istina je da ljudski razum ponekad jednostavno nije u stanju da dokuchi pojedine sherijatske propise i njihove mudrosti shto nikako ne znachi da su ti propisi u suprotnosti sa zdravim razumom. Kazhe Ibn Tejmije r.h :''Sljedbenici ehli sunneta vel dzemata su na stanovishtu da zdravi razum stalno biva u skladu sa vjerodostojnim predajama i da im se u stvarnosti ne suprotstavlja, medjutim ponekad su ljudski umovi nemotjni da u potpunosti shvate sve pojedinosti sa kojima je doshao poslanik.'' Slichno ovome, kazhe na drugom mjestu:''Pod pretpostavkom kontradiktornosti izmedju zdravog razuma i vjerodostojnih predaja, daje se prednost predajama, jer razum uvijek prihvata ono sa chime je doshao sherijat, a sherijat uvijek ne prihvata sve ono shto nalazhe razum...'' . (Vidjeti:: Der'u Tearudil-akli ven-nakli, 5/297, 7/327; Medzmuatul-Fetava, 17/443-444).
Isto tako mnoge predaje govore o opasnosti slijedjenja razuma i mishljenja ukoliko ih ne podrzhavaju sherijatski tekstovi. Kazhe Omer b. Hattab r.a :''Dobro se pripazite onih koji slijede svoja mishljenja, jer su oni neprijatelji sunneta. Nisu bili sposobni da zapamte hadise (od Muhammeda s.a.v.s.) pa su govorili po svome nahodjenju i tako zalutali a i druge su odvodili u zabludu.'' (El-Lalikai u sherh Usuli I'tikad, br.201; Ibn Abdul Berr u Dzamia Bejanil-Ilmi ve Fadlihi, 2 / 123 ).


2 - Snovi kao i priche koje nemaju niti senede niti su po svome sadrzhaju logichne, tako da liche bajkama i legendama.
Kazhe Ibn Tejmije r.h. pojashnjavajutji istinske sherijatske izvore: ''...Kur'an, sunnet i saglasnost islamskih uchenjaka, a nasuprot ovome su snovidjenja, israilijati i priche...'' (Medzmuatul-Fetava, 19 / 5). Pod pojam pricha-hikaja, spada sve ono shto su kazali apologetichari (mutekellimi) i pripadnici raznih frakcija i sufijskih tarikata, shto nema nikakvo uporishte u sherijatu a odnosi se na islamsko vjerovanje i propise.
Kazhe imam Shatibi r.h., vezano za snove i njihovo korishtenje kao dokaz za mijenjanje ili negiranje sherijatskih propisa :''...neki od njih govore:'' Vidio sam Poslanika s.a.v.s. u snu, pa mi je rekao to i to, i naredio mi tako i tako'',pa zbog tog sna chini odredjene stvari ili ostavlja druge, zanemarujutji propise i granice koje su utemeljene u sherijatu, shto je pogreshno, jer snovidjenja onih koji nisi vjerovjesnici nikako ne mogu biti dokazom u sherijatu...'' (Vidjeti: El-I'tisam, 1 / 260).


3 - Knjige filozofije, skolastike, islamske apologetike, i uopshteno sav knjizhevni opus koji nije islamskog vjerskog karaktera.
O ovom izvoru vjere kod novotara Ibn Tejmije kazhe slijedetje:
''Zato tjesh vidjeti da mu'tezile, murdzije, maturidije, rafidije i ostale novotare , Kur'an tumache racionalno, po svome mishljenju i literarno. (Uzimajutji pri tom u obzir samo jezichko znachenje odredjenog termina ili rijechi a ne osvrtjutji se na njegovo sherijatsko tumachenje i podrazumijevanje). Zbog toga, oni se ne oslanjaju na predaje od Poslanika s.a.v.s., ashaba, tabi'ina ili islamskih uchenjaka, niti se vratjaju sunnetu ili koncenzusu prvih generacija kao ni njihovim mishljenjima...vetj se pozivaju na knjige lingvistike i skolastike koje su napisale njihove starjeshine, shto takodje spada u metodu bogohulnika.'' ( Medzmuatul-Fetava, 7 / 119).
Inache, filozofija uopshte, a posebno grchka je bila snazhan uzrok koji je uveliko pomogao razjedinjenu muslimana odmah nakon generacije ashaba. Iako su se muslimani sa filozofskim uchenjem susreli vetj u prvom hidzretskom stoljetju nakon osvajanja raznih teritorija, ona na njih ostavila nikakav negativan utjecaj zbog njihove potpune odanosti Kur'anu i sunnetu koji su im bili sasvim dovoljni. Medjutim, vremenom su na arapski jezik prevedena mnoga filozofska djela od Aristotela, Platona, Pitagore i ostalih pretecha ove znanosti, koja su pomno ishchitavana i prouchavana od jednog dijela uchenih muslimana koji tje postati poznati kao islamski filozofi, poput Farabija(339h.), Ibn Sine(428h.), Ibn Rushda (595h.) i drugih. Na zhalost, ova znanost ne samo da muslimanima u globalu nije donijela nikakvu praktichnu korist vezanu za ovaj ili budutji svijet, nego je bila jedan od glavnih uzroka njihovog udaljavanja od pravca prvih generacija shto je bez sumnje uzrokovalo duboke podjele medju muslimanima koje su vidne i danas.
Dobri poznavaoci grchke filozofije sa lahkotjom uochavaju kolichinu i snagu njenog utjecaja na uchenja mnogih zalutalih sekti u islamu poput mu'tezila, dzehmija, maturidija i drugih, koji su chesto svoja mishljenja i zablude nadogradjivali ili u potpunosti dokazivali sa mishljenjima spomenutih filozofa. Ebu Hasan El-Esh'ari r.h., koji je i sam u pochetku bio mu'tezilijskog opredjeljenja, tvrdi da su mu'tezile od filozofa preuzele stavove o Bozhanskom Bitju, ali su se bojali to javno iznijeti, pa su djelimichno ili potpuno, negirali Allahova imena i atribute, i na taj nachin ustvari propagirali filozofske stavove. (Mekalatul-islamijjin, str.483).
Allah se smilovao Sejjidu Kutbu r.h. koji je rekao:''Znam da tje ove moje rijechi, u najboljem sluchaju biti primljene sa chudjenjem od strane mnogih onih koji se bave takozvanom islamskom filozofijom, kao i od onih koji se filozofijom bave uopshteno, ali ja tvrdim, i u to sam potpuno siguran ,da se predodzba o islamu netje osloboditi od unakazhenosti, iskrivljenosti i izoblichenosti, osim ukoliko od islama, u potpunosti ne odbacimo sve ono shto se zove islamskom filozofijom, apologetikom kao i sve ono shto je proizashlo iz rasprava raznih islamskih frakcija u razlichitim vremenskim periodima, a zatim se vratimo Kur'anu Plemenitom... '' . (Vidjeti: Hasaisut-tesavvuril-islamijj, str. 10-11, od spomenutog autora. Preuzeto iz djela: Mevkifu Ibn Tejmijete minel-esh'arije str.58 , od dr. Abdurrahmana b. Saliha).


4 - Prijashnje objavljene ili ne objavljene (ne)vjere i ono shto je vezano za njih od njihovih iskrivljenih i derogiranih knjiga ili israilijata koji se u islamu nikako ne mogu prihvatiti.
Pojedini novotari nekad svoje stavove grade i dokazuju predajama koje su preuzete od sljedbenika prijashnjih objava zhidova i krshtjana, ili poganskih vjera poput medzusija (obozhavaoci vatre), hindusa i ostalih .
Muhammed s.a.v.s. je svoje sljedbenike upozorio da se ne osvrtju na te objave koje su bez sumnje izmijenjene i da se drzhe samo onoga sa chime je doshao on kao posljednji Allahov poslanik.
U predaji koju prenosi Abdullah b. Sabit r.a. stoji da je jedne prilike Omer r.a. doshao kod Muhammeda s.a.v.s. i donio mu odlomke iz Tevrata pa ih je htio prochitati. Tada se Poslanikovo s.a.v.s. lice promijenilo od ljutnje pa je rekao: ''Tako mi Onoga u chijoj je ruci moja dusha, da se medju vama pojavi Musa i da ga pochnete slijediti a mene ostavite, sigurno bi zalutali. Vi ste moj udio u narodima a ja sam vash udio medju poslanicima.''
(Hadis je hasen-dobar i prenosi se u vishe slichnih verzija od Abdullaha b. Sabita i Dzabira b.Abdullaha r.a. Biljezhi ga Ahmed, br.15094 i 15808; Darimi, br.441; Ibn Abdul-Berr u Dzami'a Bejanil-ilmi, 2/42, i drugi. Dobrim ga smatra shejh Albani r.h. Vidjeti Tahridzul-mishkah (br.177 i 194);
Omer r.a je dobro shvatio i zapamtio ove rijechi pa je kasnije za vrijeme svoga namjesnishtva kaznio chovjeka iz plemena Abdul-Kajs koji je prepisao neku od prijashnjih objava i naredio mu da je izbrishe. (Dogadjaj spominje Ibn Kesir u tefsiru tretjeg ajeta sure Jusuf. 2/449).
Kazhe Abdullah b. Abbas r.a :'' Muslimani! Zashto sljedbenike knjige raspitujete o nechemu a medju vama je Allahova knjiga koja vam je najblizha od svih objava i koju uchite i koja nije iskrivljena. Allah vas je obavijestio da su sljedbenici knjige izmijenili i promijenili Allahove objave, pa su svojim rukama u njih dodavali govoretji :Ovo je od Allaha, da bi za to korist neznatnu izvukli. (Misli se na Kur'anski ajet:''A teshko onima koji svojim rukama pishu Knjigu, a zatim govore: Evo ovo je od Allaha, da bi za to korist neznatnu izvukli...'' El-Bekare,79). Zar vas znanje koje vam je doshlo netje sprijechiti da ih pitate? Tako mi Allaha nismo vidjeli nekoga od njih da vas pita o onome shto je vama objavljeno.'' (Buhari, br.7522 i 7523).

Bitno je napomenuti da je Poslanik s.a.v.s. u osnovi dozvolio da se prenose i preprichavaju israilijati, odnosno predaje koje su vezane za prijashnje poslanike i vjerovjesnike ali se isti ne prihvatjaju kao istina osim ako ih podrzhe validni sherijatski izvori poput Kur'ana i vjerodostojnih hadisa. Prenosi Abdullah b. Amr r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: ''Dostavite od mene makar jedan ajet i prenosite od benu israila u tome nema grijeha, a onaj ko na mene namjerno slazhe, neka sebi pripremi mjesto u dzehennemu. '' (Buhari, br.3461; Ahmed,2/159;Tirmizi, br.2669; i drugi).
Medjutim ukoliko ove predaje oponiraju sherijatskim tekstovima, shto je vrlo chest sluchaj, onda je prilikom spominjanja tih predaja obavezno napomenuti da su to lazhi i potvore i da se navode samo kako bi se upozorilo na njihovu neispravnost. Na primjer, vetjina mufessira u komentaru ajeta ''Mi smo Sulejmana u kushnju doveli pa smo na njegovo prijestolje tijelo bacili...''(Sad, 34), kazhe da se tijelo odnosi na shejtana. Odnosno da je shejtan uspio da se preobrazi u lik Sulejmana a.s. otevshi mu na lukav nachin njegov(Sulejmanov) prsten u kome je bila motj, pa je shejtan u Sulejmanovom liku chetrdeset dana sjedio na njegovom prijestolju sudetji nepravedno i obilazetji supruge ovog poslanika, sve dok Sulejman nije pronashao svoj prsten u utrobi ribe koju je sluchajno dobio, pa je tako povratio izgubljene motji. Nema nikakve sumnje da su ovakve i slichne predaje chiste lazhi i izmishljotine kojima se potvaraju Allah i Njegovi poslanici jer su oni bili sachuvani shejtanskog djelovanja nakon shto im je Allah darovao poslanstvo. Kazhe Allah obratjajutji se prokletom shejtanu: ''Ti netjesh imati nikakve vlasti nad robovima Mojim...''; A i sam shejtan priznaje ovu istinu govoretji:''...i potruditju se da ih sve zavedem, osim medju njima Tvojih robova iskrenih.'' (Hidzr,40-42).
Na kraju se pitamo, ako Allahovi poslanici i vjerovjesnici nisu bili iskreni robovi, ko je onda iskren? Za ispravno tumachenje ovog ajeta vidjeti: Advaul-Bejan, 2/373-374. Vidjeti tefsir od Kurtubija,15/190-193, i Tefsir od Ibn Kesira,4/36-3;

Kazhe Imam Shafija r.h.: ''Opshte je poznato da Poslanik s.a.v.s. ne dozvoljava preprichavanje lazhi i neistina, pa rijechi: ''prenosite od benu israila...'' znache dozvolu prenoshenja onog shto nije poznato kao lazh.'' Slichno se prenosi i od Imama Malika r.h. (Vidjeti: Fethul-Bari, 6/575).
Ukratko, zbog svoje izmijenjenosti i derogiranosti, prijashnje objave nikako ne mogu biti dokaz u islamu na kojeg se smije i mozhe osloniti, niti za tim, pored Kur'ana i sunneta, ima ikakve potrebe.


5 - Vratjanje na odredjene shejhove, imame ili evlije koje smatraju nepogreshivim ili umishljaju da primaju objavu, poput ekstremnih sekti shija i sufija.
Najvetji dio shija svoje imame smatraju nepogreshivim i pripisuju im svojstva koja ne dolikuju chak ni poslanicima niti melekima pa ih kao takve uzimaju za izvor svog vjerovanja. Tako na primjer za njih tvrde da znaju ono shto je bilo i shta tje biti i da im nishta nije nepoznato, pa chak i da znaju kada tje umrijeti i da ne umiru osim sa svojom dozvolom! (Ovakve i slichne tvrdnje vezane za shijitske imame mozhemo natji u djelu El-Kafi od Kulejnija, umro329 h. Godine, koje je inache kod shija jedan od najpriznatijih izvora vjerovanja. Vidjeti: El-Kafi, str.228,231,255,260,358 itd).
Komentator Tahavijine poslanice spominje da su imami kod shija bolji i na vetjem stepenu chak i od meleka. (Vidjeti: sherh akideti-Tahavije od Ibn Ebil-Izza, tahkik Shuajb Arnaut i Abdullah Turki, str.410).
Medjutim, mozhda tje nam o shijitskim imamima i njihovoj bezgrijeshnosti najbolje retji imam Homeini, pokretach Iranske revolucije i jedan od potonjih shijitskih autoriteta koji kazhe:''Jedno od sushtinskih vjerovanja nashe shi'tske shkole je da niko, chak ni kerubin (U prijevodu, kao ni u fusnotama se ne pojashnjava shta se misli sa ovim rijechi. Vjerovatno se misli na meleke) ni poslanici, ne mozhe dostitji duhovni status Imama. U stvari, po tradicijama koje su doshle do nas, najchasniji Poslanik i Imami postojali su prije stvaranja sveta u obliku svjetla polozhenih ispod bozhanskog prijestola.
Oni su bili superiorniji drugim ljudima chak i u spermi iz koje su izrasli u svojoj telesnoj naravi.'' (Vidjeti: Islamska vlast, od imama Homeinija str, 36. Ova knjiga je prevedena od strane Iranske ambasade u Beogradu, a korishteno izdanje je shtampano 1990 godine SHIDP ''Kultura'' , Bachki Petrovac).
Na drugom mjestu se navodi:''...Ponosni smo shto su nashi imami bezgrijeshni pochevshi od Alije ibn Ebi Taliba pa do spasioca ljudskog roda imama Mehdija koji zhivi u skrivenosti - neka je njemu i njegovim precima hiljadu i jedan pozdrav i selam - i koji je voljom motjnog Allaha, zhiv i prati tok stvari. Ponosni smo shto su nashi bezgrijeshni
imami autori dova koje su ''Kur'an u usponu'' i u kojima je zhivot...'' (Prethodni izvor, str.11. Knjiga je inache puna mrzhnje prema svakom onom ko nije shijitskog pravca i obiluje gnusnim lazhima i potvorama na najchasnije ljude ovoga ummeta . Za Ebu Bekra r.a na primjer kazhe da je bio ''nesposoban za polozhaj lidera i Poslanikovog naslednika'' i da je bio ''nedostojan svog visokog polozhaja''.(str.31). Za Ebu Hurejru r.a kazhe da je ''naneo shtetu islamu'' i da ''kvari reputaciju Islama.'' (str.106), itd..

Iako dosta ehli sunnetske literature tretira pitanje shiizma i shiitskih imama i njihove navodne nepogreshivosti, (Poput djela: El-hututul-arida autor Muhibbuddin El-Hatib, El Humejni ve tefdilul-eimmeti alel-enbija, autor Muhammed Malullah, Esh-shijatu vet-teshejj'u, autor Ihsan Ilah Zahir, i mnoge druge) namjerno sam spomenuo citate iz pera imama Homeinija kako bi se nasha, gotovo sto procentna ehli sunnetska populacija uvjerila u nakaradnost shijitskog uchenja kojeg besramno shire na nashim prostorima vetj duzhe vrijeme. Sve ovo opet zbog chinjenice da su mnoge sunnije vrlo sumnjichave kada im se navode spomenuti stavovi shija pa ih chesto, zbog svoje neuputjenosti i pretjerane tolerancije, smatraju potvorama i pretjerivanjem, a razlike izmedju sunija i shija perifernim i nebitnim.
Navedena Homeinijeva knjiga je kako smo rekli prevedena i dostupna svakom ko zheli da provjeri spomenute citate, a uz njih tje primijetiti josh desetine sushtinskih razlika izmedju sunija i shiita.

A sve ovo navodim s ciljem kako bi uvidjeli sushtinu shija i da bi primjetili da uvijek kada se spomenu shije sufije odmah ustaju u njihovu odbranu. Naravno zbog toga shto imaju dosta slichnosti sa njima u praktikovanju mnogobrojnih novotarija.
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2009   #44
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

Kako bi se sachuvali kelamistichkih sekti(maturidija i esh'arija) i onih koji naginju sufizmu i shiizmu, moramo znati kakvo je islamsko vjerovanje ehli sunneta wel dzema'a.


Srednji put ehli-sunneta izmedju zalutalih sekti sufija i shija


Akida ehli-sunneta wel dzema'ata je ispravno islamsko vjerovanje, sredina izmedju vjerovanja zabludjelih sekti, koje sebe pripisuju islamu. Ona je srednji put u svim segmentima vjerovanja, izmedju dvije skupine, koje se suprotstavljaju njenom uchenju. Jedna od njih pretjeruje u nekim pitanjima, druga, pak, chini u njima propuste. Vjerovanje ehli-sunneta je izmedju ove dvije neispravne skupine.
Spomenutjemo pet temeljnih stvari u kojima je akida ehli-sunneta srednji put naspram ove dvije zalutale skupine.

- Prvi temelj: Poglavlje ibadeta

U ovom poglavlju ehli-sunnet je sredina izmedju rafidija (shitske sekte) i sekti ed-duruzu i en-nusajirijun.
Rafidije obozhavaju Allaha, Uzvishenog, na nachin koji On nije objavio, od zikrova, tevessula, raznih novotarija, gradnje na kaburovima, tavafa oko kaburova, prinoshenja zhrtve kod kabura... A oni koji su josh vishe pretjerali chine chak i ibadet onima koji su u kaburovima (tj. obozhavaju ih), ili im prinose zhrtvu, ili trazhe od njih da im otklone nedatje.
Ed-duruzu i en-nusajirijun, koje se takodje nazivaju i el-'Uluvijun, ostavili su ibadet u potpunosti: ne klanjaju, ne poste, ne daju zekat, ne obavljaju hadzdz itd.
A shto se tiche ehli-sunneta, obozhavaju Allaha, Uzvishenog, sa onim shto je doshlo u Kur'anu i sunnetu Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ne ostavljaju nishta od ibadeta koje je Allah, Uzvisheni, naredio, niti uvode novotarije u ibadetima, slijedetji govor Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: "Ko uvede u ovu nashu vjeru ono shto nije od nje, to se odbija.“(Buharija i Muslim), a u drugom rivajetu :"Ko bude uradio djelo koje nije od nashe vjere, ono se odbija. " Takodje govor Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, u hutbi:"... Najbolji govor je Allahova Knjiga, najbolja uputa je uputa Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, najgore stvari su novine u vjeri, a svaka novotarija je zabluda."(Muslim)

- Drugi temelj: Poglavlje Allahovih lijepih imena i savrshenih svojstava

Sredina ehli-sunneta u ovom poglavlju je izmedju onih koji negiraju Allahova imena i svojstva (poput mu'tezila, dzehmije, maturidija, esh'arija ..),i onih koji ih porede sa stvorenjima.
Primjer onih koji negiraju Allahova imena i njihova znachenja i svojstva su dzehmije. A oni koji negiraju Allahova svojstva su mu'tezile. Od njih su i oni koji negiraju vetjinu Allahovih svojstava i objashnjavaju ih na svojstven nachin, poput esh'arije i maturidije, oslanjajutji se pri tom na ljudski razum, dajutji mu prednost nad Allahovom Knjigom i sunnetom Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, tako shto tekstovima Kur'ana i sunneta prilaze razumski, pa ono shto razum prihvati prime, a shto ne prihvati tumache na sasvim drugi nachin. Uchinili su razum jedan od temelja znanja, a Kur'an i sunnet dolazi tek nakon toga. Oni vjeruju da je to istina, a ustvari, to je velika greshka kojom odbacuju Kur'anske i sunnetske tekstove....

Drugi, pak, uporedjuju Allahova, subhanehu ve te'ala, svojstva sa svojstvima Njegovih stvorenja,govoretji: "Allahova ruka je poput moje ruke, Allahov sluh je poput mog sluha. ",Uzvishen je Allah od onog shto mu pripisuju!
Allah, Uzvisheni, je uputio ehli-sunnet srednjem stavu i u ovom poglavlju, a to je ono na shto uputjuje Allahova Knjiga i praksa Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, oni vjeruju u sva Allahova imena i svojstva, koja su potvrdjena u tekstovima sherijata. Allaha, Uzvisheni, opisuju onako kako je On, Uzvisheni, Sam Sebe opisao u Kur'anu,i kako Ga je opisao Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem , bez negiranja, niti krivog tumachenja, bez uporedjivanja i opisivanja, vjeruju da su to istinska svojstva, kakva dolikuju Allahu, bez poredjenja sa stvorenjima, slijedetji Allahov Govor:

" Niko nije kao On! On sve chuje i sve vidi." (Es-Shura,11.)

Ehli-sunnet se oslanja na sherijatske tekstove, dajutji im prednost nad ljudskim razumom, a chine ljudski razum sredstvom razumijevanja sherijatskih tekstova i uslovom za spoznaju nauke i upotpunjavanje djela.
Ehli-sunnet je po pitanju razuma opet sredina, ne daje mu prednost nad Kur'anom i Sunnetom, kao shto to rade skolastichari(polemichari), mu'tezile, maturidije i esh'arije, a ne ide ni u drugu krajnost, poput ekstremnih sufija, koje vjeruju i potvrdjuju stvari koje se kose sa zdravim razumom.

- Tretji temelj: Poglavlje odredjenja (Kada i Kader)

Po pitanju ove tachke ehli-sunnet predstavlja srednji put izmedju kaderija i dzeberijja.
Kaderije negiraju odredjenje (kadr), pa kazhu: "Djela robova i njihova pokornost, kao i nepokornost, ne ulaze u Allahovu, subhanehu ve te'ala, odredbu." Po njihovom mishljenju, Allah nije stvorio djela robova , niti je to trazhio od njih, naprotiv, oni su neovisni od djela. Tako je rob, po njihovom mishljenju, sam tvorac svojih djela. Pripisali su time Allahu, subhanehu ve te'ala, josh jednog stvoritelja, a taj postupak je shirk u rububijjetu, pa su tako postali slichni medzusijama (obozhavaocima vatre), koji smatraju da svemir ima dva gospodara.
Dzeberijje su pretjerale u potvrdjivanju Allahovog, subhanehu ve te'ala, kadera tvrdetji da je rob primoran na svoje djelo, poput perke u zraku, koja nema ni udjela , niti snage, niti svoje volje.
Allah, subhanehu ve te'ala, je uputio ehli-sunnet na istinit govor i sredinu u ovom poglavlju. Oni potvrtjuju da su robovi ti, koji, uistinu,izvrshavaju djela i da se ta djela pripisuju njima, ali da je postupak roba stvarnost koju je odredio Allah, subhanehu ve te'ala, Svojom voljom i Svojim stvaranjem. Allah, Uzvisheni, je Stvoritelj robova i Stvoritelj njihovih djela, kao shto kazhe u Kur'anu:

" A Allah vas stvara i ono shto radite." (Es-Saffat,96.)

Isto tako rob ima svoju volju koja je ispod Allahove, subhanehu ve te'ala, volje, kako kazhe Allah, subhanehu ve te'ala :

" A vi ne mozhete nishta htjeti,ako to Allah,Gospodar svjetova,netje!" (Et-Takwir,29.)

Allah, subhanehu ve te'ala, je naredio robu da bude pokoran Njemu i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, a zabranio je nepokornost, Allah, Uzvisheni, voli bogobojazne i nije zadovoljan onima koji chine grijehe. Allah, Uzvisheni, je uspostavio dokaz nad ljudima, shaljutji im poslanike i objavljujutji Knjige, pa ko se pokori,pokorio se zbog jasnog dokaza i po izboru, i zasluzhuje najljepshu nagradu. A onaj koji postane nepokoran, sam je to izabrao i zasluzhuje kaznu.

" A Gospodar tvoj nije nepravedan prema robovima Svojim." (Fussilet,46.)

Ehli-sunnet vjeruje u chetiri stepena odredjenja(kade i kadera),koja su potvrdjena u Kur'anu i sunnetu:
1) Znanje: Allahovo, subhanehu ve te'ala, znanje obuhvata sve stvari, Allah, subhanehu ve te'ala, zna shta je bilo,shta tje biti,i shta tje raditi stvorenje prije njegovog stvaranja.
2) Zapisanost: Allah, Uzvisheni, je zapisao sve shto tje se deshavati, u Levhi-l-Mahfuzu, 50 000 godina prije nego shto je stvorio nebesa i Zemlju.
3) Allahova volja: Ono shto Allah, Uzvisheni, hotje, to biva ,a shto ne zheli to ne biva, i sve shto se desi Allah, Uzvisheni, je htio da se desi prije nego shto se desilo.
4) Allah, Uzvisheni, je Tvorac svega: On je Stvoritelj svakog djela i onoga ko ga radi, Stvoritelj svakog pokreta i onoga shto se kretje, Stvoritelj mirovanja i onoga shto miruje.

- Chetvrti temelj: Obetjanje i prijetnja

Sredina ehli-sunneta u ovom poglavlju je izmedju onih koji su prihvatili samo ajete prijetnje(haridzije), i onih koji stavljaju ajete nade i milosti, iznad ajeta kazne i prijetnje (murdzije).
Ovi prvi (haridzije) kazhu da je pochinilac velikog grijeha, poput onog koji pochini zinaluk, ili pije alkohol, kafir(nevjernik) i da tje biti u vjechnoj Vatri.
Murdzije smatraju da je iman potvrda srca i da djela nisu od imana, tako da imanu ne mozhe nanijeti shtetu grijeshenje. Tako tvrde da je iman bludnika ili onoga koji pije alkohol, poput imana ebu-Bekra , i da ne zasluzhuje ulazak u Vatru.
Priblizhno vjerovanje imaju danas neki, koji tvrde za sebe da su muslimani, a natji tjesh ih da chine mnoge grijehe, izostavljaju mnoge vadzibe, a onda govore:" Ko kazhe La ilahe illallah, utji tje u Dzennet!"
Njima tjemo odgovoriti na dva nachina:
1) Kod koga se nadje istinski iman u srcu, taj tje ga iman tjerati da chini dobra djela, a da se kloni loshih. Chinjenica da chovjek radi losha djela, i to javno, a ne radi dobra, ukazuje koliko je to srce prazno i bez istinskog imana.
2) Potrebno je da chovjek prihvati i Kur'anske tekstove prijetnje i tekstove obetjanja(nade). Onaj koji se bude vezao samo za tekstove obetjanja, a ostavi tekstove prijetnje, vetj je zalutao, kao shto su murdzije zalutale. Isto tako onaj ko se bude vezao samo za tekstove prijetnje, zapostavljajutji tekstove obetjanja(nade), i on je zalutao.
Kazatjemo ovom grijeshniku, koji se samo vezao za tekstove nade, da mora napraviti spoj izmedju nade i prijetnje. Da spoji hadis, koji uzima za dokaz: "Ko kazhe La ilahe illallah , utji tje u Dzennet.“ ,i ajet :
" Onome koji hotimichno ubije vjernika kazna tje biti Dzehennem, u kome tje vjechno ostati." (En-Nisa,93.)
Ako odgovori, da onaj koji je ubio muslimana, a izgovara shehadet, netje utji u Dzennet, onda sam sebi proturijechi. Zato ne smije neznalica govoriti o Allahovoj, subhanehu ve te'ala, vjeri ono shto ne zna, jer je to od velikih grijeha. Obaveza je na muslimanu da vjeruje u ono na shto ukazuju svi sherijatski tekstovi, u vezi pochinioca velikog grijeha, kao shto je vjerovanje ehli-sunneta .
Ehli-sunnet vjeruje da musliman, pochinilac velikog grijeha, ne izlazi iz islama, on ostaje musliman, nepotpunog imana, sve dok ne pochini djelo koje ga izvodi iz vjere. On je vjernik zbog imana kojeg ima, a fasik(grijeshnik) zbog grijeha kojeg chini. A shto se tiche Ahireta, spada pod Allahovu, subhanehu ve te'ala, volju, ako bude htio oprostitje mu, a ako bude htio kaznitje ga, kako bi ga ochistio od grijeha, a zatim tje ga uvesti u Dzennet. U Vatri tje ostati vjechno samo onaj koji je kjafir(nevjernik) ili onaj koji uchini shirk(pripishe Allahu sudruga).
Iman kod ehli-sunneta je svjedochenje jezikom, vjerovanje srcem i potvrdjivanje djelima, povetjava se pokornoshtju, a smanjuje se nepokornoshtju.

- Peti temelj: Poglavlje o drugovima (ashabima, radijAllahu 'anhum) Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem

Sredina ehli-sunneta u ovom poglavlju je izmedju haridzija i shija.
Shije, a od njih su Rafidije, pretjeruju u velichanju porodice Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem ,kao shto je Alija ibn ebi-Talib, radijAllahu 'anhu, i njegova djeca, Hasan i Husein, radijAllahu 'anhuma. Pozivaju i tvrde da je Alija, radiAllahu 'anhu, nepogrjeshiv, da zna gajb, da je bolji od Ebu-Bekra i Omera, radijAllahu 'anhuma, chak ima i onih koji tvrde da je bog, Allahu se utjechemo od ovakvog vjerovanja!
Haridzije, na drugoj strani, proglashavaju nevjernicima Aliju i Muaviju ibn Ebi-Sufjana, radijAllahu 'anhuma, a proglasili su nevjernicima i sve one koji nisu na njihovom putu.
Kao sto rafidije psuju mnoge ashabe, i tvrde za njih da su nevjernici, da su postali otpadnici poslije Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem , chak neki to isto tvrde za Ebu-Bekra i Omera, radijAllahu 'anhuma, ne izuzimaju od ashaba nikoga, osim porodice Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i mali broj drugih ashaba. Takodje psuju majke pravovjernih i najuglednije ashabe, ali javno govore suprotno, kako bi se priblizhili ehli-sunnetu. To rade iz svog ubjedjenja-akidetu-tekijjeh, po kome je pretvaranje sastavni dio vjerovanja, pa pokazuju jedno, a kriju drugo.

A ehli –sunnet voli sve ashabe, i zadovoljni su sa svima njima, kao shto vjeruju da su najbolja skupina ovog ummeta, nakon Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem , odabrana da bude u drushtvu Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Suzdrzhani su po pitanju njihovog razilazhenja, smatraju ih mudztehidima koji tje biti nagradjeni za svoj idztihad. Onaj koji je pogodio od njih imatje dvije nagrade, a onaj koji je pogrijeshio imatje jednu nagradu. Vjeruju da je najbolji od njih Ebu-Bekr, zatim Omer, pa Osman, pa Alija, radijAllahu 'anhum. Ehli sunne wel dzema'a voli porodicu Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i smatra da oni kod njih imaju dvostruko pravo: pravo kao muslimani i pravo kao Poslanikova, sallallahu alejhi ve sellem porodica, pa ih vole i zadovoljni su njima.
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2009   #45
tutinac
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 31
Default

Učenjaci koji su rekli da Eš'arije i Maturidije nisu Ehli sunne vel džema'a



Mnogi učenjaci su izjavili da su Eš'arije (u ovo ulaze i Maturidije jer među njima nema razlika osim u sporednim pitanjima) Ehlu bid'a, tj. novotari, što znači da nisu od Ehli Sunne vel Džema'a, dok su mnogi drugi jasno naznačili da nisu Ehli Sunne vel Džema'a. Od tih učenjaka su:

● Imam Ehli Sunneta - Imam Ahmed je proglasio bidatorima skupinu Kullabija na čijim osnovama je izgrađen mezheb Eš'arija. Također, Imam Ahmed i Ibn Medini su izjavili da oni koji se bave Ilmu Kelamom nisu Ehli Sunne, a Eš'arije i Maturidije su kelamističke skupine. (Menhedžul-eša'ire fil-akide, str. 60.)

● Imam Ebu Nasr es-Sidžzi el-Hanefi je nazvao Eš'arije novotarskom sektom štetnijom od Mu'atezila. (Er-Reddu ala men enkerel-harf vel-savt, str. 222.)

● Imam Ibn Huvejz Mindad, malikija učenjak, u komentaru riječi Imama Malika da nije dozvoljeno svjedočenje bidatora kaže da su bidatori kod Malika i ostalih učenjaka mezheba oni koji se bave Ilmu kelamom svejedno bili oni Eš'arije ili neki drugi. (Džami'u bejanil-ilmi ve fadlihi, 2/96.)

● Šafijski učenjak Ibn Surejjidž, suvremenik Ebul-Hasana El-Eš'arija, je negirao te'vil (iskrivljeno tumačenje ajeta o sifatima) Mu'atezila, Eš'arija, Džehmija i ostalih, gdje je izjednačio Eš'arije sa ostalim sektama. (Idžtima'ul-džujušil-islamije, str. 62.)

● Kaže šafijski učenjak Ebul-Hasan el-Kerdži da učenjaci šafijskog mezheba neprestano odbijaju da se pripišu El-Eš'ariju i odriču se njegovog mezheba ... (Et-Tis'inijje, str. 238.)

● U knjizi „El-Munazaretu fil-islam“ (str. 35.) hanbelijski učanjak Ibn Kudame kaže da su Eš'arije bidatori.

● Šafijski učenjak Ebu Hamid el-Isfiraini nije ubrajao Eš'arije u sljedbenike Imama Šafije i odvojio je Usulu fikh Eš'arija od Usulu fikha Imama Šafije. (Derut-te'arudi, 2/96.)

● Šejhul-Islam Ebu Ismail el-Herevi, pisac knjige „Zemmul-Kelam“, kaže o njemu Subki u „Tabekatuš-šafi'ijje“ (4/272) da je proklinjao Ebul-Hasena el-Eš'arija i da je napustio svog šejha El-Kadija zbog toga što je bio eš'arija.

● Šejhul-islam Ibn Tejmijje i Ibnul-Kajjim su na razne načine u mnogim knjigama pojasnili da su oni bidatori, kao na primjer u Medžmu'il-fetava (2/50): „Kao što to kažu neki bidatori Eš'arije...“.

● Šejh Albani je u knjizi „Es-Silsiletus-Sahiha“ (6/285) nazvao, između ostalih, Eš'arije neprijateljima Sunneta, a neprijatelji Sunneta ne mogu biti na akidi Ehli Sunne vel Džema'a.

● Šejh Muhammed ibn Salih el-'Usejmin je u komentaru „El-'Akidetul-Vasitijje“ (2/372) jasno rekao da Eš'arije, Maturidije i njima slični nisu Ehli Sunne vel Džema'a.

● Upitan je šejh Salih el-Fevzan da li se Eš'arije i Maturidije ubrajaju u Ehli Sunne vel Džema'a, pa je odgovorio da se ne ubrajaju
tutinac is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #46
neznalica
Registrovan
Početnik
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default

Od svih sekti u islamu, "brate" samo Nedzdi " vehabije" veruju da Allah dz.s. ima RUKE ,NOGE, OCI, USI, itd. Dokle bre mislite da farbate narod i trujete ovaj forum vasim iskrivljenim verovanjem.Sve zivo napadate i svi su sektasi samo ste vi na pravom putu.
Ko vam je dao to pravo. Mozda ibn Tejmijje ili ibn Abdulvehab ili Hempher.
Da li su vasi roditelji zadovoljni vama. To je pitanje broj jedan za vas. Jer posle Allaha dz.s. roditelj je na prvom mestu. A ako vas roditelj nije zadovoljan sa vama onda sa vama nije zadovoljan ni Allah dz.s.. Imam nekoliko poznanika cija su deca "vehabije" i verujte da nisu zadovoljni svojom decom. Cak jedan od tih roditelja kaze: dabogda ga taksirat ufatio ko mi dijete odvuce tamo.
I "vehabije" zapamtite samo Allah dz.s. zna ko je na pravom putu.
neznalica is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #47
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

neznalice sto puta ove priche o 'vehabijama koji ne slushaju roditelje', ponavljash se ili ti je ponestalo 'rekla kazala' prichica.

Znachi po tebi su poslushni roditeljima mladitji i djevojke koji se vratjaju kutji u 2.00 h i vise po kafanama, djevojke koje se opijaju, zhene koje varaju svoje muzheve i obrnuto, zatim razni poroci poput bluda, kradja, laganja, ogovaranja, klevetanja, osobe koje tuku roditelje kako bi im dali novac za raznorazne opojne droge, znachi takve savremene osobe ti zhelish? To je po tebi zhivot? Pogledajte nashu omladinu, koja tone u moru poroka i zapitajte se, ali iskreno, zar ne zhelite da postanu chestiti i bogobojazni ljudi koji tje promjeniti vash grad u pozitivnom smislu i da se ukrase lijepim moralnim osobinama, osobe koje tje pomagati siromashne i potrebne i netje iskorishtavati svoje pozicije za svoje lichne interese. Zar ne zhelite prosperitet vashem gradu? Uspjetjete ako ochisitite svoje vjerovanje, ako ochistite svoje srce zlobe i mrzhje prema bratji muslimanima i praktichno pokazhete vash islam. Manje lazhi jer lazh prlja vasha srca te istina postaje neistina, a neistina istina.

Last edited by abdullah; 28-05-2009 at 01:35..
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #48
neznalica
Registrovan
Početnik
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default

Nije u redu da se omladina opija niti da se drogira, niti da se bavi prostitucijom, niti, niti....
Svaki roditelj je duzan da vaspita svoju decu u duhu islama a ne da mu ih vaspitava neko drugi, dijeleci razne brosurice. Svi moramo ocistiti svoja srca mrznje prema muslimanima, ali vi tu ne doprinosite nista, cak sta vise. Svakog drugog koji se ne slaze sa nekim stavovima vaseg verovanja vi proglasavate kjafirima, sektasima, kompleksasima.....
Ostavite se vise tih stvari i sve ce biti u redu.
neznalica is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #49
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Evo da spomenemo par citata vehabijskog vjerovanja iz knjige Kitabu Sunneh koju vehabije lazno pripisuju Abdullah ibn Ahmed ibn Hanbelu a koja je osnova njihove akide:

1.) "Video Ga je na stolici od zlata koju nose cetvorica: Melek u obliku covjeka, Melek u obliku Lava, Melek u obliku Bika i Melek u obliku Orla. Video Ga je u zelenoj basti, ispod Njega zlatni prekrivac." ( Kitabu Sunneh str.35)

2.)" Njegova stolica obuhvata Nebesa i Zemlju. Kada sjedne na nju cuje se pistanje kao kad jahac sjedne na svoju jahalicu. Kada On sjedne na stolicu ostane mjesta samo za cetiri prsta na njoj." ( Kitabu sunnetil muftera str.71)

3.) " Kako je On razgovarao sa Musaom? Pa je rekao: "Pomerajuci svoje usne"( Kitabu sunneh str. 64)

4.) "Milostivi je mnogo tezak nosacima Arsa kada se probude musrici,a kada se probude muslimani On njima postaje mnogo laksi." ( Kitabu Sunneh str. 142)

5.) " Bog je napisao Musao Tevrat oslanjajuci se svojim ledjima na stijenu" ( Kitabu Sunneh str. 67)

6.) " Njegova druga ruka je prazna,nema u njoj nista" ( Kitabu Sunneh str. 149)

7.) " Nakon sto je stvorio Nebesa i Zemlju legao je na ledja." ( Kitabu Sunneh)

Uskoro cemo napisati insaallah i neke citate iz jevrejskih knjiga koji se poklapaju sa vjerovanjem vehabija.

Da nas Allah dz.s. sacuva od mudzessima vehabija koji vjeruju u Dedzdzala a ne u Allaha dz.s.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #50
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Quote:
Originally Posted by neznalica View Post
I "vehabije" zapamtite samo Allah dz.s. zna ko je na pravom putu.
Ovo se ne odnosi samo na "vehabije" burazeru kao sto si ti napisao vec na sve ljude na dunjaluku.
I ja verujem u to da samo Allah dz.s. zna ko je na pravom putu pa te pitam ko ti garantuje da si ti na pravom putu,ili ja na primer?
Ko ti garantuje da oni nisu na pravom putu?
__________________
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #51
neznalica
Registrovan
Početnik
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default

Unicknnamed to sam napisao zato sto kao i sam sto vidis oni svakoga ko nije njihovog verovanja proglasavaju za kjafira, sektasa, siju i neznam ti sta jos.
Samo Allah dz.s.zna ko je na pravom putu i niko vise.
neznalica is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2009   #52
Unicknnamed
Unicknnamed
Dobar
 
Unicknnamed's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Godine: 48
Posts: 1,569
Default

Quote:
Originally Posted by neznalica View Post
Unicknnamed to sam napisao zato sto kao i sam sto vidis oni svakoga ko nije njihovog verovanja proglasavaju za kjafira, sektasa, siju i neznam ti sta jos.
Samo Allah dz.s.zna ko je na pravom putu i niko vise.
OK Ja sam obeco da vise ne pisem o ovome i drzacu se toga.Da vidimo vas.
Unicknnamed is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2009   #53
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

El-hamdu lil-lahi rab-bil-'alemin. Ves-salatu ves-selamu ala resulina Muhammedin ve ala alihi ve ashabihi edzme'in.

Da ne bi chitalashtvo bilo zbunjeno dokazima jednih, koji se zhale, dizhu optuzhnice, neshto trazhe, te kako ne bi smo presudili u njihovu korist, a oslanjajutji se na rijechi Muhammeda s.a.w.s., koje je uputio Aliji r.a. onda kada ga je poslao u Jemen kao sudiju, rekavshi mu: "Nemoj sluchajno presuditi u korist jednih, dok ne saslushash dokaze drugih.." i kako se ne bi shvatilo da su grobovi, kaburovi, turbeta i molitve na njima – Islam i njegova praksa; raznorazne dlake, kosti i sl. koje postoje po Balkanu, Bosni, Sandzaku, Albaniji, dlake Muhammeda s.a.w.s.!

Nasha vjera se zasniva na ajetima i sahih-hadisima, a ne na izmishljenim i Resulu s.a.w.s. pripisanim hikajama!!! Ako neko smatra da muslimanima ne treba davati savjete, usmjeravati ih Tevhidu, Kur'anu i Sunnetu, kao i upozoravati ih od eventualnih pokliznutja pogotovu kada je vjera i ubjedjenje u pitanju, onda taj silno grijeshi!

Tachno je to da mushrika nema medju muslimanima, jer muslimani su ti koji obozhavaju samo Allaha dz.s., samo Njemu dove uputjuju, i samo od Njega se pomotji nadaju, ali mushrici su ti koji obozhavaju neshto drugo mimo Allaha dz.s., uputjuju svoje dove nekome drugom mimo Njega, i svachijoj se pomotji, mimo Njegove, nadaju!!!

Chovjek se poshtuje dok je zhiv! Uchenjak se poshtuje na taj nachin shto tjemo sprovoditi u praksu ono shto nam govori. Poslanik s.a.w.s. se poshtuje tako shto tjemo sprovesti u praksu Allahov dz.s. sheriat kojeg nam je on demonstrativno, u toku 23.g. svoje poslanichke misije, pokazao! To da mi ljubimo uchenjaka gdje god ga vidimo, da mu poslije njegove smrti turbe dignemo, i redovno ga poslije njegove smrti zamolimo da nam po neku potrebu ispuni – nema nikakve veze sa Islamom i njegovim principima!!!

Zamislite kada bismo danas ponudili jednom hrishtjaninu da primi Islam, ali da mu ponudimo sufijsko-dervishku interpretaciju Islama, ne ehli-sunnetsku interpretaciju, saopshtili bi mu i predstavili takvo vjerovanje slijedetjim redoslijedom:

1. Dozvoljeno je moliti se turbetima i umrlim osobama, jer oni s vremena na vrijeme znaju izatji iz svojih grobova kako bi ispunili potrebe ljudi, koji normalno zhive u svojim grobovima. Chuvaj se trazhenja posrednishtva od popova ili sveshtenika jer je to vjerom zabranjeno djelo, ali ako je u pitanju umrli shejh Dzejlani, ili shejh Rifai onda je to dozvoljeno. Tvoje izgovaranja dova (molitvi) rijechima: O, Isuse ili o, Marijo, su shirk (idolopoklonstvo), i bid'at (novotarija), tako da nemash druge alternative do da promjenish te dove u rijechi: O, Muhammede ili o, Dzejlani…, nemoj sluchajno da si molio rijechima: O, Marijo, ili o, Isuse, jer je to shirk!???

2. Dozvoljeno je trazhiti utochishta od nekog drugog mimo Boga Jedinog, kao npr. da kazhesh: Utjechem se Poslaniku od prokleta shejtana (djavola)!???

3. Dozvoljeno je uzimati zemlju sa grobova evlija'a (Bozhjih miljenika), kao i potiranje o zidove njihovih kabura (grobova), kako bi se izlijechili od nekih bolesti, jer su takvi postupci poznati kao dobri i provjereni ljekovi!? Vezivati se za moshti hrishtjanskih svetaca ili za njihove grobove je prava zabluda i idolopoklonstvo, ali kachenje i potiranje o zidove grobova evlija'a je prava uputa i tevhid (jednoboshtvo)!???

4. Dozvoljeno je unositi novotarije u vjeru, tako da onaj koji takvo shto ne radi je i sam novotar. Tachno je da je Poslanik s.a.w.s. rekao: Svaka novotarija je zabluda – ali, nas je shejh poduchio tome da nije svaka novotarija zabluda, vetj da ima lijepih novotarija ili inovacija u vjeri!???

5. Dozvoljeno je i lijepo je proslavljati rodjenje (mevlud) Muhammeda s.a.w.s., ali nemoj sluchajno da si slavio Isusovo rodjenje, jer je proslavljati Isusovo rodjenje haram (zabranjeno), dok je proslavljanje Muhammedovog s.a.w.s. rodjenja halal (dozvoljeno), i lijepo!???

6. Ako prihvatish Islam na tebi je obaveza slijepo oponashati nekoga (taklid el-e'ama), nekoga koji tje umjesto tebe razmishljati jer ti josh nisi spreman za to. Kada primish Islam sebe morash nazvati shafijom ili hanefijom ili hanbelijom, pa ako nisi arap najbolje bi bilo da si hanefija, a ako si sluchajno iz Afrike obavezno morash biti malikija. Ako si sluchajno iz Sirije ili Egipta morash da si shafija ili, na kraju krajeva, bacatjemo kocku kako bi ti olakshali koji mezheb da odaberesh!!!???

7. Ako primish Islam morash postati maturidija ili esh'arija u svome vjerovanju kako bi bio jednim od "pripadnika Ehli–sunneta", u protivnom, ako ne budesh slijedio jedan od ova dva pravca, pretji tjesh iz sunneta u bid'at i postatjesh vehabija !!???

8. Ako primish Islam dozvoljeno ti je odabrati sebi neki od sufijsko-dervishkih pravaca (tarikata), tako da mozhesh postati: tidzanija, ili rufa'aija, ili kaderija, ili nakshibendija, ili bektashija, ili mevlevija ili dessukija kako bi mogao poslije toga mahati glavom lijevo ili desno, te velichati i spominjati svoga Gospodara u tamnim kruzhocima plesanja, pjevanja, defova, bubnjeva ili postklasichnih stofistichkih vjerskih pjesama. Nemoj sluchajno pomisliti da mi oponashamo Jevreje koji mashu svojim glavama naprijed-nazad! Ne, ne. Samo da se razumijemo, mi njima kontriramo na taj nachin shto mi mashemo glavama lijevo-desno, a ne kao oni naprijed-nazad!???

9. Nemoj sluchajno da zaboravish pogasiti svjetla kada se nadjesh u "halkama zikra", jer i sam znash da shejtane (djavole), ljuti i nervira prisutnost svjetla.

10. Ako si odabrao sebi neki sufijsko-dervishki pravac (tarikat), onda obavezno sebi morash pronatji shejha chiju tjesh sliku postaviti ispred sebe dok budesh spominjao Boga, jer bez posredstva shejha netjesh dospjeti do Boga, zato shto je shejh taj koji je Istina, Put i zhivot, tako da ne mozhesh doprijeti do Allaha dz.s. osim uz njegovo posredstvo. Istina je da ovoga ima i kod vas hrishtjana u Bibliji, ali je to kod vas nazhalost usko vezano samo za Isusa, a ne za shejhove kao kod nas!???

11. Takodje ti je dozvoljeno imati ubjedjenje u to da Ka'ba kruzhi od jednog do drugog muslimanskog mjesta, idutji u posjetu umrlim Allahovim miljenicima (evlija'ima)!???

12. Dozvoljeno ti je vjerovati u to, da nije Muhammeda s.a.w.s., Allah dz.s. ne bi stvorio sve ovo shto je stvorio, jer je sve stvoreno samo zbog Muhammeda s.a.w.s.??!! Dozvoljeno ti je slaviti rodjenje Muhammeda s.a.w.s. (mevlud), ali slavu isusova rodjenja morash izbaciti iz prakse jer je to hrishtjanski adet (obichaj), i to veze nema sa Islamom! Morash uchestvovati sa nama na mevludskim svechanostima, da se malo druzhimo i zapjevamo, kao i da nam se pridruzhish u izmishljanju pricha i bajki (hikaja) koje bi kasnije pripisali Muhammedu s.a.w.s. i Islamu!? Morash proslavljati dan Isra’i i M’iradza, kao i prihvatiti sve one hikaje i bajke koje su tome nadodane, samo shto ti moramo priznati da je lanac predaja tih hikaja, bajki i dodataka - lazhan i neispravan, ali, shta da radimo, te nam hikaje mekshaju srca!? Nemoj sluchajno biti poput ovih novih danas, zadrtih fanatika i vehabija, koji neprestano i samo ponavljaju suhoparne rijechi: Nemojte uvoditi bid’ate (novotarije) u vjeru, niti dodavati joj ono shto Allah d.s. nije propisao!!!??

13. Ovaj Kur’an koji je pred tobom, ne predstavlja Bozhiji govor i Njegovu rijech, zato shto Allah dz.s. ne govori nashim jezicima, jer je On visoko od jezika i od toga da bi govorio nekim od njih!? Naprotiv, Kur’an a.sh. je Dzibrilov govor, koji zna shta je u Allahovom dz.s. nefsu, i koji ga je srochio (Kur’an) svojim rijechima. Istina je to da je Isa a.s. rekao o Allahu dz.s.: Ti poznajesh misli moje, ali je ne poznajem Tvoje! Ali, Dzibril a.s. kazhe drugo: Ti poznajesh misli moje, ali i ja poznam misli Tvoje!???

14. Nije ti dozvoljeno prihvatiti i razumjevati Kur’an njegovim vanjskim (zahir), znachenjem, jer njegovo vanjsko znachenje (zahir), te mozhe odvesti u nevjerstvo, i opet te vratiti u tvoje krshtjanstvo, poput ajeta: "I kada dodje Gospodar tvoj ...", "Milostivi, koji se nad Arshom uzvisio ...", "Jeste li sigurni da vas Onaj koji je na nebesima ..."!? Nemoj sluchajno retji da Allah dz.s. dolazi, ili da je On iznad nebesa, kako nam je to On dz.s. u ovim ajetima naveo! Ni sluchajno da si podigao svoje ruke u dovi (molitvi) k nebesima, imajutji ubjedjenje da je Allah dz.s. gore, visoko iznad tebe, jer je imati takvo ubjedjenje - nevjerstvo (kufr), pa bi takvim tvojim postupcima bio gori nego da si ostao krshtjanin!? Ako hotjesh da je Allah dz.s. tobom zadovoljan onda ajet: "Milostivi, koji se nad Arshom uzvisio ..." protumachi rijechima: "Milostivi, koji je Arshom ovladao ..." - koji ga je zaposjeo i njime ovladao, nakon shto nije bio u Njegovoj vlasti, nego u vlasnishtvu nekoga drugog!!!???

15. Kada budesh primio Islam, nemoj sluchajno imati ubjedjenje da je Allah dz.s. iznad nebesa, ili iznad svega stvorenoga, jer tjesh se takvim ubjedjenjem vratiti u nevjerstvo (kufr), pa makar i izgovorio rijechi shehadeta, jer je pravo ubjedjenje i vjerovanje to da Allah dz.s. nije ni gore, ni dolje, ni desno ni lijevo, ni unutar nechega, niti van nechega, pa je s toga razlika izmedju nas i komunista u tome shto oni negiraju apsolutno postojanje Boga, dok smo ga mi samo izgubili, pa ne znamo na kojoj je strani!!!???

16. Kada su Allahova dz.s. svojstva u pitanju, obavezno ih morash protumachiti svojim razumom, te uzeti u obzir i one daleke, mozhda chak i nemogutje solucije komentarisanja svojstava, gdje tjesh sve to nazvati te’evilom (tumachenjem), ili tjemo negirati to da Allahova dz.s. svojstva neshto znache, shto bi nazvali tefvidom, i time da ni Poslanik s.a.w.s. nije znao znachenja tih Bozhijih svojstava, a kamoli mi!???

17. Ne smijesh retji da je Allah dz.s. Kadir (motjan) u svim stvarima, nego samo u vetjini stvari, jer kada bi smatrao da je On Kadir u svemu, onda bi bio Kadir i po pitanju samog Sebe!!???

18. Da bi chovjek bio vjernik, dovoljno je da on samo povjeruje svojim srcem! Ostavljanje dobrih djela, od strane muslimana, ne umanjuje njegovu vjeru!???

19. Nemoj sluchajno vjerovati u to da je nesudjenje po onome shto je Allah dz.s. objavio - kufr (nevjerstvo)! Kada su jevreji ili hrishtjani u pitanju onda je to kufr, ali kada su muslimani u pitanju onda to ne predstavlja kufr!?

20. Hadisi, u chijem se lancu prenosilaca nadje jedna osoba (ehadisul-ahad), pa makar oni bili i sahih, a koji se mogu natji u buharijinom ili muslimovom sahihu – nije dozvoljeno njima dokazivati u oblasti vjerovanja i akaida, jer takve predaje ne prouzrokuju nuzhno znanje!? Tachno je da su te predaje sahih, ali ih mi smatramo daifom (slabim)!???

21. Allahova dz.s. volja, po pitanju tvojih djela, znachi da je On odredio tvoje postupke takvim kakvi su, isto kao shto je odredio crncu da bude crn, ili bijelcu da bude bjelim, pa morash znati da si ti prinudjen od strane Allaha dz.s. na sve shto si radio, trenutno radish ili tjesh raditi, jer ti jednostavno nemash prava odabira!????

22. Morash znati to da, kada si bio krshtjanin, Allah dz.s. je bio Taj koji te je pomogao u tvome nevjerstvu, tako da nije bilo Njega, ti ne bi mogao biti nevjernikom!???

23. Ne smijesh vjerovati u to da Allah dz.s. radi neshto iz nekakve, nama skrivene ili nepoznate, mudrosti, jer je to umanjivanje Allahove dz.s. motji i kudreta. Allah dz.s. nishta ne poduzima radi nekakve, nama nepoznate, mudrosti, vetj samo radi njegove volje ili htijenja. Ako budesh smatrao da On to radi zbog nekakve, nama skrivene, mudrosti, onda si mu pripisao to da se On u svojim postupcima mora opravdavati ili isprichavati, pa si Ga napravio muhtadznim (onaj koji je u potrebi za nechim)!???

24. Znaj to da Allah dz.s. mozhe kazniti poslanike ili ostale, Njemu pokorne, robove, i baciti ih u Dzehennem, a u Dzennet uvesti nevjernike i oholnike, a da se sve to ne mozhe smatrati zulumom ili nasiljem od strane Njega!??? Zato shto On postupa sa onim shto posjeduje kako On hotje!????

25. Znaj da tjesh opet postati krshtjaninom ako budesh smatrao da je vatra ta koja je zapalila kutju, ili nozh taj koji je isjekao hleb, jer tjesh tako smatrati da postoje josh dva boga pored Allaha dz.s.!?????

26. Ako primish Islam onda nije strashno da se bavish pravnim smicalicama kojima bi zaobishao slovo Kur’ana ili Sunneta (Hijelul-sheri’ijjeh), tako da, ako ti Allah dz.s. neshto zabrani, tu zabranu spretno izbjegnesh!????

27. Kada primish Islam, pred narodom obavezno izvedi svoju zhenu namirisanu, nakitjenu i ukrashenu, a pogotovo ako ima lijep glas neka im zapjeva koju ilahiju, nije strashno; a, shto se tvojih sestara lichno tihe, od njih mozhesh gledati sve osim onoga shto je izmedju pupka i koljena!????
__________________________________________________ _________

Dragi brate moj, da li tjesh nevjerniku predstaviti Islam na nachin kako je to ranije radio Poslanik s.a.w.s. sa mushricima, jevrejima ili hrishtjanima, ili tjesh mu ga predstaviti u ovakvoj, sufizmom zamrljanoj, slici?!

Zar nisu kurejshije za vrijeme Poslanika s.a.w.s., kao shto to rade dervishi i sufije sa Islamom danas, predstavljali vjeru Ibrahima a.s. (el-Hanifijju), kroz raznorazne vidove novotarija, shirkova i idolopoklonstva?!!

Zar mislish da tjesh nekoga privoliti na Islam ovakvim glupim i smijeshnim ubjedjenjima i vjerovanjem?! Ili se plashish, ako mu budesh naveo sve te pojedinosti (jer i sam znash da su neispravne), da tjesh ga samo josh vishe otjerati od Islama, jer te dervihke novotarije ne predstavljaju ni jedan islamski princip ili uchenje, niti ono sa chime nam je doshao Poslanik, s.a.w.s., a vishe imaju zajednichkog sa jevrejima, hrishtjanima, vatropoklonicima ili s kime ne sve vetj!

Hrishtjani znaju da njihova knjiga nije Bozhija knjiga, niti direktna Bozhija rijech, i oni ne zhele chuti od muslimana to da je Kur’an muhammedov ili dzibrilov govor!!!

Hrishtjanima su dojadile rijechi njihovih sveshtenika i popova: Dovoljno ti je da vjerujesh u isusovo raspetje kako bi zaradio Dzennet (raj), pa makar se i nikada u zhivotu ne molio (klanjao), niti bilo kakvo dobro djelo uchinio – na osnovu onoga shto pishe u Bibliji!?

Hrishtjanima su dojadile moshti svetaca i njihovi grobovi, moljenje Marije (Merjem), ili ostalih svetaca za njihove potrebe, kao i trazhenje zagovornishtva od strane njih.

Hrishtjanima su dojadila chudesa koja se pripisuju pojedinim svecima kao shto je upravljanje gromovima, kishama, suncem, brdima ...

Hrishtjanima su dojadile novotarije koje im se danonotjno serviraju od strane crkve, i od muslimana apsolutno ne zhele chuti to da je dozvoljeno uvodjenje novotarija u vjeru, ili to da ima lijepih novotarija u vjeri (ibadetu)!

Ako se bojish, dragi brate, predstavljati ovakvime Islam nemuslimanima, iz bojazni da ih ovakvim stavovima ne bi od Islama odbio, pa kako se ne bojish Allaha dz.s. da ovakve stvari nudish muslimanima, ili da dodjesh sa ovakvim vjerovanjem pred Allaha dz.s. na Sudnjeme danu?! Da li to zhelish muslimane odvratiti od Tevhida, Kur’ana i Sunneta??!!!

Ako chovjek sav svoj zhivot provede u obilazhenju grobova, turbeta i mrtvih ljudi; ako bude bjezhao od svijeta u brda, planine, i zabachene tekije; ako se bude nadao pomotji hamajlija, svetih vodica ili granchica; ako mu shejh Nakshibendi ili Rufa’i bude prechi od Muhammeda, s.a.w.s., Ebu Bekra i Omera r.a.; ako bude velichao svoga gospodara u zadimljenim i mrachnim prostorijama, uz zvuke naja, defa i ostalih bubnjeva; ako misli da se vjera u Allaha dz.s. ogleda u mahanju glavom, vrtenju oko sebe i po nekoliko sahata, te teglenju tespiha od desetak metara duzhine; ako misli da zabijenjem sablji, igli, i ostalih oshtrih predmeta sebi u obraze, pletja, prsa i stomak shiri Islam, onda moramo zakljuchiti sljedetje:

1. Staza kojom hode nije ’Pravi Put’.
2. Dokazi im nisu validni i ispravni.
3. Zakljuchci su im pogreshni.
4. Nemaju Bozhijeg tevfika (podrshke).
5. Nisu zanimljivi onima koji trazhe istinu.
6. Daju nam do znanja da nisu od sljedbenika Sunneta.
7. Daju nam do znanja da su sljedbenici svega i svachega!!!

Priredio: prof. Sead ef. Jasavic

Last edited by abdullah; 29-05-2009 at 01:15..
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2009   #54
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Vehabijsko- jevrejska akida:

1.) "Video Ga je na stolici od zlata koju nose cetvorica: Melek u obliku covjeka, Melek u obliku Lava, Melek u obliku Bika i Melek u obliku Orla. Video Ga je u zelenoj basti, ispod Njega zlatni prekrivac." ( Kitabu Sunneh str.35)

2.)" Njegova stolica obuhvata Nebesa i Zemlju. Kada sjedne na nju cuje se pistanje kao kad jahac sjedne na svoju jahalicu. Kada On sjedne na stolicu ostane mjesta samo za cetiri prsta na njoj." ( Kitabu sunnetil muftera str.71)

3.) " Kako je On razgovarao sa Musaom? Pa je rekao: "Pomerajuci svoje usne"( Kitabu sunneh str. 64)

4.) "Milostivi je mnogo tezak nosacima Arsa kada se probude musrici,a kada se probude muslimani On njima postaje mnogo laksi." ( Kitabu Sunneh str. 142)

5.) " Bog je napisao Musao Tevrat oslanjajuci se svojim ledjima na stijenu" ( Kitabu Sunneh str. 67)

6.) " Njegova druga ruka je prazna,nema u njoj nista" ( Kitabu Sunneh str. 149)

7.) " Nakon sto je stvorio Nebesa i Zemlju legao je na ledja." ( Kitabu Sunneh)


Ovo su citati iz vasih knjiga.

Ja ne govorim kao vi bez dokaza.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2009   #55
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

Zashto osobe poput recruita pokushavaju da prikriju svoje neispravno vjerovanje i lazhu na ispravne pripadnike ehli sunneta? Zashto napadaju samo ispravne sljedbenike ehli sunneta i nazivaju ih 'vehabijama'? Nismo ih vidjeli da o jevrejima ishta govore ili pak krshtjanima. Zapravo u pozadini njihove akide se kriju mnogobrojni oblici novotarija koji chak dosezhu i do shirka(idolopoklonstva).
Odogovor je jednostavan: Oni zapravo zhele (tj. pokushavaju) da iskrive sliku ispravnih sljedbenika vjere kako bi prikrili njihovu neispravnu akidu i nametnuli onima koji ne poznaju vjeru razne oblike novotarija.

Pogledajte kako to njegove sufije (koje Recruit toliko shtiti i voli) uprazhnjavaju razne oblike novotarija koje nemaju ama bash nikakve veze sa islamom.







Last edited by abdullah; 30-05-2009 at 00:56..
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2009   #56
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Želeo bih da mi odgovorite svi vi koji ste u Arapskim zemljama na školovanju,i Vi koji pišete u ovim temama na jedno prosto pitanje!
Ali iskreno...

Kome,po Vama ili gde pripadaju sandžački i bosanski.muslimani ?

__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2009   #57
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

Sandzachki i bosanski muslimani pripadaju ehli sunnetu wel dzematu, a slijede hanefijsku pravnu shkolu tj. mezheb. Treba imati na umu da je Ebu Hanife chist od maturidijskog pravca koji pokushava da se nametne, jer maturidije mozhda slijede hanefijski fikh(islamsko pravo), ali kada je u pitanju akida poznato je da maturidije ne priznaju hanefijsku akidu koja je ujedno i akida sva chetiri mezheba, akida(ispravno vjerovanje) ehli sunneta wel dzema'ata. Pa tjete vidjeti da oni ne izuchavaju knjigu nasheg Imama Et Tahavija koja se zove "Tahavijska akida", te ne priznaju nashe hanefijske uchenjake poput Ibn ebil 'izza el Hanefija i sl. Maturidije su zapravo obichna kelamistichka sekta koja naginje sufizmu.
Nash narod je chist od sufijske akide koju neki (poput recruita) pokushavaju da im nametnu.

Last edited by abdullah; 30-05-2009 at 01:11..
abdullah is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2009   #58
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Zahvaljujem na odgovoru,Abdullah!
Očekujem i od ostalih odgovor...
Nadam se da ćemo se tu složiti,pa onda idemo dalje..
Sellam

halilce is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2009   #59
Recruit
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 242
Default

Elhamdulillah bili smo maturidije i prije nego su dosli vehabije i ostacemo maturidije i posle njih jer su samo es'arije i maturidije ehli sunnet vel dzemat.Abdullah o maturidijama i es'arijama zna samo iz teksta koji je ovdje postavio a u kojem se ne spominje ni je4dan jedini citat iz neke maturidijske ili es'arijske knjige.Kada Abdullah procita par maturidijskih knjiga moci ce da prica.Boziji Poslanik je rekao: " Divna li je vojska i divan li je vojskovodja koji ce osvojiti Konstantinopolj."Taj narod su Turci Osmanlije a taj Vodja je Mehmed El Fatih hanefije Maturidije svi do jednog.Zar ce Boziji Poslanik govoriti ovako o maturidijama ako su maturidije neispravni???Neka mi odgovori Abdullah!!!!Vjerovali smo onako kako su nas nasi stari ucili i vjerovacemo tako i necemo dozvoliti da nas islamu uci neko ko je zavrsio masinsku skolu.Mislite li da su Turci i nasi preci i svi muslimani svijeta bili toliko glupi da ako su maturidije sekta, ne shvate to za 1000 godina???Normalno,nisu, nego su i Turci i nasi preci nzlai da su samo Maturidije i es'arije ehli sunnet vel dzemat a svi ostali sekta.Neka nam navede Abdullah deset es'arijskih i deset maturidijskih knjiga i njihov sadrzaj posto nas je proglasio kafirima.Da svi ljudi vide da govori bez dokaza.A Tutinac nam jos uvijek nije rekao od kojih sejhova je ono cuo.Ako je istina ono o sto je naveo neka kaze od kojeg sejha a ako je laz neka to prizna.!!!!Dzaba ti postavljati postove o sufijama kada ja nisam sufija nego hvala Bogu maturidija,hanefija,ehli sunnet vel dzemat.Nadjete ludog covjeka,snimite ga i odmah kazete: Evo ga sufija.Sta ja treba sad da uradim? Da slikam vehabiju pedera iz Rozaja i da kazem da ste svi pederi?Treba li sada neko da nadje nekog muslimana koji krade,ubije,laze,pije alkohol,cini blud.. i kaze: Ovo su muslimani. Ovakvi su muslimani!!!????Neka mi neko s razumom odgovori na ovo pitanje.
Recruit is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2009   #60
abdullah
Registrovan
Početnik
 
abdullah's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 50
Default

Quote:
Originally Posted by Recruit View Post
Kada Abdullah procita par maturidijskih knjiga moci ce da prica.Boziji Poslanik je rekao: " Divna li je vojska i divan li je vojskovodja koji ce osvojiti Konstantinopolj."Taj narod su Turci Osmanlije a taj Vodja je Mehmed El Fatih hanefije Maturidije svi do jednog.Zar ce Boziji Poslanik govoriti ovako o maturidijama ako su maturidije neispravni???Neka mi odgovori Abdullah!!!!Vjerovali smo onako kako su nas nasi stari ucili i vjerovacemo tako i necemo dozvoliti da nas islamu uci neko ko je zavrsio masinsku skolu.Neka nam navede Abdullah deset es'arijskih i deset maturidijskih knjiga posto nas je proglasio kafirima.Da svi ljudi vide da govori bez dokaza.A Tutinac nam jos uvijek nije rekao od kojih sejhova je ono cuo.Ako je istina ono o sto je naveo neka kaze od kojeg sejha a ako je laz neka to prizna.!!!!Dzaba ti postavljati postove o sufijama kada ja nisam sufija nego hvala Bogu maturidija,hanefija,ehli sunnet vel dzemat.Nadjete ludog covjeka,snimite ga i odmah kazete: Evo ga sufija.Sta ja treba sad da uradim? Da slikam vehabiju pedera iz Rozaja i da kazem da ste svi pederi?Treba li sada neko da nadje nekog muslimana koji krade,ubije,laze,pije alkohol,cini blud.. i kaze: Ovo su muslimani. Ovakvi su muslimani!!!????Neka mi neko s razumom odgovori na ovo pitanje.
Nemoj se nervirati mali sufijo Vjest si u skrivanju ali te jezik (tj. pisanje) izdaje.
Ako si chitao ove tekstove vezano za maturidije nigdje nije recheno da ste kjafiri, vetj kelamistichka sekta. Znachi sekta u okrilju islamu koja ima neispravnosti u akidi. Znachi vi ste od ehli kible tj. muslimani ali se ne uzima od vas vashe neispravno uchenje, vetj nam je duzhnost da vas poduchimo ispravnoj akidi
Chitam ja i vashe knjige ne bih da sam nepravedan prema vama, evo par knjiga:
El-iktisad fil i'tikad - Ebu Hamid el-Gazali,
EL-akaid en nesefije - i komentar od Nesefija i Et teftezanija.,
Lem'a el edile -Ebul me'ali el-dzuwejni
Temhid el ewail we talhis ed delail - Ebu Bekr el-Bakilani
Esas takdis wel mesail el hamsun - Fahrud-din Ebu Abdillah Muhammed Er-Razi
Usulud-din - Ebu Mensur El-bagdadij
Delail en nubuwweh - Ebu Neim el-asbahani
Subulul huda wer reshad - Imam es salihi ed-dimeshkij
Es sira el halebija - Imam el-halebij·
El mewakif fi ilmil kelam - El-idzij
O Sultanu Fatihu, gdje se hadis Allahovog poslanika, s.a.w.s., odnosi na njega, naravno s punim pravom, niko ga od uchenjaka ehli sunneta ne naziva kjafirom (ne lupetaj) i trebash znati da iako je u njegovom periodu bilo rasprostranjen maturidijski pravac kao i za vrijeme Salahudina Ejubija esh'arijski ponavljam nad njima nije uspostavljen nikakav hudzdze. Niti su oni bili specijalizovani uchenjaci u tom domenu vetj vojskovodje.
Ti samo o tim mashincima, neshto ih mnogo volish Isa, a.s., bio tesar, Davud,a.s., bio krojach, nash Poslanik, s.a.w.s., bio pastir, a nash sufijica Recruit bio medresant. Mada ima tvojih medresanata koji rasturaju drogu (hotju retji hodza)
A sto se tiche tebe i sufizma vidish kako sam sebe hvatash u lazh. Normalno je da onaj koji pripada nekoj skupini brani istu, a sada poshto su ljudi vidjeli snimke ti se kao izvlachish da nisi sufija. Sada porichesh i govorish da nisi sufija, a evo tvojih rijechi o sufijama (tema u religiji pod nazivom uchenjaci o sufijama):
"Sufizam je lijepo ponasanje,pomaganje muslimana. (Novi termini u islamu. Poslanik, s.a.w.s., nam nije objasnio ove termine, a ti se izgleda pravish da bolje znash )
Sufizam je pozivanje u islam.
Sufizam je dzihad kada zatreba.
Sufizam je proucavanje islama do najsitinijih detalja .
"Svi" ( jao, kakvo neznanje) islamski ucenjaci su se odlikovali ovim svojstvima. Svi islamski ucenjaci su bili ovakvi odnosno bili sufije. (c c c kakve potvore)
Koga to pokusavaju vehabije da zavaraju?" zavrshen citat
Kakav si ti hanefija kad ne priznajesh nasheg hanefijskog uchenjaka Ibn Ebil Izza el Hanefija i najpoznatijeg komentatora hanefijske akide tj. knjige" Tahavijeva akida "
A ne reche mi kakav je bio Hasan Kafi Prushtjak, nash bosanski hanefijski uchenjak, koji je bio oshtri suparnik sufijama i novotarima?
Zapeo si za tog pedera, ko li je taj, reci nam da saznamo i mi neshto novo?
Pitam poshto znam da tebi potvore i lazhi ne predstavljaju problem

Last edited by abdullah; 31-05-2009 at 01:35..
abdullah is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
esharije, islamu, maturidije, sekte


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:13. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)