SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Politika Sjenice čak i u sjenici se vodi politika, evo prilike da se bliže upoznamo sa njom

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 17-08-2008   #101
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Quote:
Originally Posted by adnan View Post
Obicno se ne slazem sa tobom borichi ali ovde se slazem sto se tice politike i lokalne vlasti.

A u Sjenici je ranije imalo i gospode i aristokratije. Ti se ne secas mlada si (mozda si cula iz price) ali Sjenica je bila izdijeljena na cipciluke. Nekoliko porodica su bili vlasnici velikog dela sjenickog podrucja. Vlasnici zemlje su davali ljudima (cipcijama) zemlju da siju i drze stoku pa im ovi na jesen donosili deo od toga (mislim da su donosili 1/10). Posle prvog svetskog rata ("kad je uljegla Srbija") je ta zemlja dodijeljena onima koji su je obradjivali tako da su gazde odjednom ostali bez zemlje i bogatstva a cipcije postali gazde.

Ostalo im je znanje, postenje i kultura i posto nije imalo alternative ti su ljudi i dalje ostali na vlasti jos neko vreme sve dok komunisti nisu dosli na vlast. A komunisti su sve sto je imalo i najmanje veze sa burzoazijom makli sa vlasti a u nekim slucajevima i ubijali. Sjenicki narod je iskreno prihvatio ideju komunizma i bratstva i jedinstva kao i vecina bosnjaka u bivsoj Jugi. Znamo kako i cime smo to platili.

A danas ljudi koji poticu iz tih porodica su vaspitani da budu fini i kulturni i da se ne isticu i namecu i da se ne probijaju laktovima kroz zivot. Ta sjenicka gospoda nikada nije bila povlastena na bilo koji nacin.

Kroz prste se gledalo raznim neobrazovanim direktorima postavljenim na polozaj po partijskim zaslugama i njihovim sinovima a sada ljudima koji su se preko noci obogatili. A kako su se obogatili sami znaju, ja znam te ljude, njihovo porijeklo i njihove moralne vrijednosti. Mozda na te mislis kada kazes: "Jos ako si iz carsije od "gospode" (ovo mi se uvijek gadilo) onda pogotovo.,,"

Zato borichi mislim da tvoja teorija o dvije ovce vise mozda vazi sada u vremenu malogradjanstine i laktasa, a ranije je bilo drugacije.

Ah! pznice jedna, iz visokog sloja, sto se nas'o prozvanim.

Zalosno je da istoriju proslosti nasega kraja ucimo od nasih dida i bika. Nema nikavih pisanih materijala, i sva ta saznanja koja imamo, to je mozda nekih zadnjih 100 godina. Sve sta je bilo prije toga, ne znamo.

Bilo je tih nekoliko gazdinskih kuca, koje su se zajedno sa svojim najamnicima bavili poljoprivredom. Obavljali su i druge poslove tipa trgovina i sitno zanatstvo, ali je poljoprivreda (stocarstvo, obrada zemlje) najveci izvor prihoda. Ovo se striktno odnosi na nase "Nomadsko Porijklo"

Zivilo se u zajednicam. Nekoliko brace su imali kuce na svom imanju, Pored tih kuca je bila ogromna zajednicka stala, kuca za goste "cardak", mala kuca koja je sluzila kao prekara, jer se zajednicki pripremala hrana. Pa se u tim pekarama dnevno peklo po "20 i vise lebova" (kako moja mama kaze) i ne znam koliko pita, i janjetine, i ostalih jela na njihovom jelovniku. Tu se svakako uzimaju u obzir i citiram moju mamu i"sluge" oni su morali dobro jesti jer su tesko radili.

Najstariji brat (u ovom slucaju amidza) drzao je "chesu" u ruke.
Odlucivao o financijama u jednoj takvoj zajednici. Ostali nikada nisu pravili pitanje o njegovim odlukama, jer se tacno znalo ko je glavni u familiji.

Ulaga zene:

Da slusa, namiruje po kuci, kuha i da donose vodu. rijetko kada su radile na imanjima. U javnost se nisu pojavljivale bez starijeg clana familije.
Brakovi su skoro svi morali biti aranzirani od strane starijih. Morala se izvrsiti velika analiza, ko je odakle je ciji je, i morali su prosci doci, sa podebelom chesom u ruke, i ostalim artiklima..
__________________________________________________ ___________

Ima ovdje meni draga "ljubavna prica".. ozeni im sluga sestru. To je bio velika bruka. Moze se predpostaviti sta e dalje bilo.
A oni dvoje, kao u bajci: "Zivjeli sretno i zadovoljno do kraja zivota"
(e, bas mi je drago)

zasto ovo pisem, (pa valjda da zaintersujem citaoca, hahahah salim se)

Ja ovakve slojeve drustva ne dozivljavam kao Aristokraciju.

Nista ni priblizno kao Habsburgovce u Austriji, kraljicu u Engleskoj itd

Znaci ipak je bilo ko je imao koju ovcu vise...
borichi is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 17-08-2008   #102
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by borichi View Post
Ah! pznice jedna, iz visokog sloja, sto se nas'o prozvanim.

Zalosno je da istoriju proslosti nasega kraja ucimo od nasih dida i bika. Nema nikavih pisanih materijala, i sva ta saznanja koja imamo, to je mozda nekih zadnjih 100 godina. Sve sta je bilo prije toga, ne znamo.

Bilo je tih nekoliko gazdinskih kuca, koje su se zajedno sa svojim najamnicima bavili poljoprivredom. Obavljali su i druge poslove tipa trgovina i sitno zanatstvo, ali je poljoprivreda (stocarstvo, obrada zemlje) najveci izvor prihoda. Ovo se striktno odnosi na nase "Nomadsko Porijklo"

Zivilo se u zajednicam. Nekoliko brace su imali kuce na svom imanju, Pored tih kuca je bila ogromna zajednicka stala, kuca za goste "cardak", mala kuca koja je sluzila kao prekara, jer se zajednicki pripremala hrana. Pa se u tim pekarama dnevno peklo po "20 i vise lebova" (kako moja mama kaze) i ne znam koliko pita, i janjetine, i ostalih jela na njihovom jelovniku. Tu se svakako uzimaju u obzir i citiram moju mamu i"sluge" oni su morali dobro jesti jer su tesko radili.

Najstariji brat (u ovom slucaju amidza) drzao je "chesu" u ruke.
Odlucivao o financijama u jednoj takvoj zajednici. Ostali nikada nisu pravili pitanje o njegovim odlukama, jer se tacno znalo ko je glavni u familiji.

Ulaga zene:

Da slusa, namiruje po kuci, kuha i da donose vodu. rijetko kada su radile na imanjima. U javnost se nisu pojavljivale bez starijeg clana familije.
Brakovi su skoro svi morali biti aranzirani od strane starijih. Morala se izvrsiti velika analiza, ko je odakle je ciji je, i morali su prosci doci, sa podebelom chesom u ruke, i ostalim artiklima..
__________________________________________________ ___________

Ima ovdje meni draga "ljubavna prica".. ozeni im sluga sestru. To je bio velika bruka. Moze se predpostaviti sta e dalje bilo.
A oni dvoje, kao u bajci: "Zivjeli sretno i zadovoljno do kraja zivota"
(e, bas mi je drago)

zasto ovo pisem, (pa valjda da zaintersujem citaoca, hahahah salim se)

Ja ovakve slojeve drustva ne dozivljavam kao Aristokraciju.

Nista ni priblizno kao Habsburgovce u Austriji, kraljicu u Engleskoj itd

Znaci ipak je bilo ko je imao koju ovcu vise...
i,opet
i to od srca...
genije si na samo tebi svojstven nacin....
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #103
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Stranac ti si jedno zlato...
borichi is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #104
dj_edy
Registrovan
Početnik
 
dj_edy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: A dje bi nego u Sjenicu
Godine: 41
Posts: 381
Default

svaka cast borchi, samo malo skrecemo sa teme, tema je drugacije zamisljena, ali svakako hvala za pricu
__________________
Mix is my live
dj_edy is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #105
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

Quote:
Originally Posted by dj_edy View Post
svaka cast borchi
Edy, @borichi nam se slabije javlja u poslednje vreme,radi puno,
a ranije je bila aktivnija...
iz njenih postova se moglo nauciti vise nego li iz srednje skole...
sa uzivanjem procitam svaki njen post...
STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 17-08-2008   #106
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

OK borichi nema veze ocigledno se ne razumijemo. Bio je feudalizam a mi smo iz feudalizma preskocili kapitalizam i zalutali u komunizam a sada pokusavamo da nadjemo sistem koji nam odgovara. Sa Shönbrunom, Versajem i Buckingham palace se slabo ko moze porediti pa ni sjenicki feudalci ali bilo je ljudi koji su bili vlasnici i preko 10 sela oko Sjenice. Znaci nije bilo po broju ovaca vec po broju sela.

Nego u to vrijeme nije bilo kompjutera i brokera na berzi pa su ljudi morali da se bave poljoprivredom i trgovinom.

A ljubav nema granica. Ovde je princ iskljucen iz porodice jer je uzeo zenu iz naroda a u Norveskoj je prestolonaslednik takodje ozenio zenu iz naroda i to sumnjive proslosti i sa detetom iz prvog braka, i ona ce biti kraljica Norveske! Tako da jubav i pamet ili logika nemaju puno veze.
__________________
SVE JE RELATIVNO
_______________
http://atko.se
adnan is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2008   #107
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Quote:
Originally Posted by borichi View Post
Kansas stajl dozivljavanja istine. .. I was expected something like this.




Nisu oni ni krivi za toliku propast,( po njima oni rade sve najbolje sto mogu, ali ocito ne znaju, zato nema pozitivnih rezultata) oni su demokratski izabrani.

.

Rijesenje problema:

Nama treba politicki obrazovan entitet koji ce zrtvovati sebe da ispravi taj uzas, i to sve u sklopu civilizirane zapadne kulture, jer mi jesmo u Evropi, makar geografski.


Borichi, nije ovo Kansas stil dozivljavanja istine vec onaj realni stil dozivljavanja , tj. predstavljajuci stvari onakve kakve jesu.
Sto se tice ovog drugog ,da su izabrani na demokratski nacin tu ne treba puno objasnjenja jer ocito nisi upoznata u tu vrstu demokratije jer to na sve lici samo na demokratiju ne.
Mislim da Sjenica ipak posjeduje politicki obrazovane ljude, filozofe , istoricare, logisticare itd , itd ali nama je potreban neko ko zeli da RADI
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 19-08-2008   #108
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Quote:
Originally Posted by Elvis-Eko View Post
Borichi, nije ovo Kansas stil dozivljavanja istine vec onaj realni stil dozivljavanja , tj. predstavljajuci stvari onakve kakve jesu.
Sto se tice ovog drugog ,da su izabrani na demokratski nacin tu ne treba puno objasnjenja jer ocito nisi upoznata u tu vrstu demokratije jer to na sve lici samo na demokratiju ne.
Mislim da Sjenica ipak posjeduje politicki obrazovane ljude, filozofe , istoricare, logisticare itd , itd ali nama je potreban neko ko zeli da RADI

Ovo za Kansas je sala jer ja tebe zovem Kansas. (je si li vidio smiley sa strane?)

A vidjenje realnih stvari se naravno uklapa, znajuci gdje vec godinama zivis i koliko pravo imas na svoje misljenje. Zato kazem da sam tako nesto i ocekivala. Tvoj komentar sam apsolutno prihvatila kao "realan stil dozivljavanja". Direktno obracanje tebi sa "Kansas" je stvarno samo bila sala,,, (plain misunderstanding, I'm so sorry Elvis-Eko)


Regards,

borichi
borichi is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2008   #109
dj_edy
Registrovan
Početnik
 
dj_edy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: A dje bi nego u Sjenicu
Godine: 41
Posts: 381
Default

Evo jedne zanimljive slike sta se radi ISPRED ili U nasoj opstini, izgleda da him je namestaj malo neudoban pa stize novi ili oni i to rade zbog naroda...cccc.... samo mi je zao sto nisam stigo da slikam dok je bilo mnogo vise namestaja ispred, doduse nije ni moglo da se stigne, MUNJEVITO su ga unosili....
dj_edy is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2008   #110
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Pa to je sasvim normalno da se malo prinove posto su one stare fotelje vec dotrajale od dugog sjedenja
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2008   #111
nc.biber
Neregistrovan
Početnik
 
Join Date: Jan 2008
Godine: 57
Posts: 865
Default

a druge fotelje nece biti razlog da opet ne prde u istu tikvu!

sjasi kurta da uzjase murta! ali neka kao sto jedan moj ahbab rece:
... ovaj narod zasluzuje takvo rukovodstvo jer oni su ih izabrali!
a i ako su manipulisani (narod ne izbori) opet su sami krivi za to, sto sami sebe prave ovcama a mogli bi biti INSANI

... duga je to prica, a ja je neznam cijela pa da ne pocinjem
nc.biber is offline   Reply With Quote
Old 28-08-2008   #112
dj_edy
Registrovan
Početnik
 
dj_edy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: A dje bi nego u Sjenicu
Godine: 41
Posts: 381
Default

Quote:
Originally Posted by nc.biber View Post
a druge fotelje nece biti razlog da opet ne prde u istu tikvu!

sjasi kurta da uzjase murta! ali neka kao sto jedan moj ahbab rece:
... ovaj narod zasluzuje takvo rukovodstvo jer oni su ih izabrali!
a i ako su manipulisani (narod ne izbori) opet su sami krivi za to, sto sami sebe prave ovcama a mogli bi biti INSANI

... duga je to prica, a ja je neznam cijela pa da ne pocinjem
Bolje ti je i sto ne znas cijelu pricu, lakse ti je veruj mi
dj_edy is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2008   #113
supergirl
vakica
Domaćin
 
supergirl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: sjenica (sarajevo)
Godine: 33
Posts: 3,740
Default

Quote:
Originally Posted by dj_edy View Post
Evo jedne zanimljive slike sta se radi ISPRED ili U nasoj opstini, izgleda da him je namestaj malo neudoban pa stize novi ili oni i to rade zbog naroda...cccc.... samo mi je zao sto nisam stigo da slikam dok je bilo mnogo vise namestaja ispred, doduse nije ni moglo da se stigne, MUNJEVITO su ga unosili....
Jesi siguran da ne optuzujes bez osnova???
__________________
Bila sam na IQ testu. Srećom bio je negativan.
supergirl is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2008   #114
dj_edy
Registrovan
Početnik
 
dj_edy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: A dje bi nego u Sjenicu
Godine: 41
Posts: 381
Default

ne optuzujem nikoga, a ovde ima mnogo osnova, kazem zao mi je sto nisam stigao odmah da izvucem tel, da ukljucim kameru i da slikam, za 1 min su unijeli sve, kao na ubrzanom snimku...
dj_edy is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2008   #115
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

ne optuzujes nikog ali imas osnova,kad pada kisa unose se brzo i stare cipele.
jel ovo nokia n73 ........
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2008   #116
dj_edy
Registrovan
Početnik
 
dj_edy's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: A dje bi nego u Sjenicu
Godine: 41
Posts: 381
Default

Quote:
Originally Posted by Tahirovce View Post
ne optuzujes nikog ali imas osnova,kad pada kisa unose se brzo i stare cipele.
jel ovo nokia n73 ........
zamisli ali nije padala kisa. jeste N73, moram da je menjam, mnooogo sporo pokrece kameru
dj_edy is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2008   #117
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Thumbs up selo Vapa

Put prema selu Vapa, 1200metara asfalta,pisacemo opsirnije o ovome...


Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2008   #118
dido
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Oct 2008
Location: rodna gruda
Godine: 42
Posts: 1,181
Default

u nasoj opstini se ama bas nista ne zna,mnogi ne znaju zbog cega se nalaze dole uopste!
dido is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2008   #119
adnan
Registrovan
Domaćin
 
adnan's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Location: Uppsala, Svedska
Godine: 58
Posts: 6,066
Default

Prave li ono iza transporta ili samo ka Vapi?
adnan is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2008   #120
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

NIsam siguran , mislim samo prema vapi...
Tahirovce is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
bre, radite, sta


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Gdje ste i sta radite? borichi Predstavljanje članova 451 06-07-2009 17:14
Sta radite kad ste tuzni???.. Ms. Valentina Ovo i ono 34 16-10-2008 16:25


All times are GMT +2. The time now is 02:03. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)