SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 04-06-2009   #1
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Exclamation U sjenici odrŽano struČno predavanje o proizvodnji i plasmanu sira

Sjenički poljoprivredni proizvođači još uvek ne uspevaju da prodaju ogromne zalihe, još od prošle godine napravljenog punomasnog sira. U cilju prevazilaženja aktuelnih problema, lokalna vlast u Sjenici, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, organizovala je, krajem prošle nedelje, stručno predavanje o načinima proizvodnje sira, koje treba primeniti, kako bi se u predstojećoj sezoni izbegli problemi sa plasmanom ovog poznatog sjeničkog proizvoda. Pored predstavnika lokalne vlasti, nadležnog Ministarstva i sjeničkih poljoprivrednika, predavanju su prisustvovali i predstavnici Agrobiznis projekta i Međuopštinske unije poljoprivrednika iz Novog Pazara.
O načinu proizvodnje sira u skladu sa aktuelnim zakonskim propisima govorili su poljoprivredni inspektor Nihad Hasanović i veterinarski inspektor Slobodan Zečević. ''Kao ovlašćeni predstavnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, došao sam ovde na poziv predsednika opštine Muriza Turkovića, da u jednom izlaganju objasnim poljoprivrednim proizvođačima i držaocima stoke u ovom kraju, šta su njihove zakonske obaveze vezano za stoku i proizvodnju životnih namirnica'', rekao je u izjavi za medije, republički veterinarski inspektor Slobodan Zečević.
U skladu sa važećim propisima, rađenim po uzoru na evropske standarde, poljoprivredni proizvođači u sjeničkom kraju, i uopšte u Srbiji, dužni su da ispune niz obaveza i da za to imaju odgovarajuću dokumentaciju. Pored obaveze obeležavanja stoke i registracije poljoprivrednih gazdinstava, čime se ostvaruje neophodna dokumentacija kojom se dokazuje primena programa mera zdravstvene zaštite životinja, što sjenički poljoprivrednici još uvek u potpunosti nisu postigli, za siguran plasman sira na tržištu, potrebno je imati i registrovani objekat za proizvodnju i preradu mleka, takozvani mlekar. Da bi takav objekat mogao biti registrovan, on mora da bude izgrađen od čvrstog materijala, da su mu podovi i zidovi obloženi belim pločicama, da ima jedan prozor i vrata od nerđajućih materijala koji se lako čiste, da ima prostoriju za preradu mleka i mokri čvor, i da bude odvojen od stambenog objekta. Za domaćinstvo sa 10 do 20 krava, prostorija za preradu mleka treba da bude veličine od 4 puta 4 metra, sa visinom tavanice od 2, 40 metara i da ima dovoljno jako osvetljenje. Na prozoru mora da bude postavljena mrežica, a od opreme u prostoriji za preradu mleka treba da ima nekoliko polica i radni sto od prohroma, jedan uređaj za hlađenje, jedan klima uređaj, kojim bi se u letnjim mesecima temperatura održavala na 10 stepeni, jedan lavabo ili sudoper sa toplom i hladnom vodom. Ukoliko objekat nije priključen za kanalizacionu mrežu, mora imati septičku jamu i u blizini jedan kontejner. Kada izgradi takav objekat, i bez projektne dokumentacije, poljoprivredni proizvođač podnosi zahtev za registraciju. Uz zahtev prilaže i dokaz o vlasništvu objekta, ili overen Ugovor o zakupu, i Potvrdu o registrovanom gazdinstvu, uz uplatu taksi u ukupnom iznosu od 5.350.dinara. Podrobno objasnivši uslove, koje i sjenički poljoprivrednici moraju da ispune, inspektor Zečević je istakao da to nije ništa komplikovano i da je ''dosta realno ostvarljivo za iole jače domaćinstvo.'' Sjenički poljoprivrednici međutim, ne misle tako. Oni smatraju da su sve te obaveze, za većinu poljoprivrednika teško ostvarljive.
''Ja imam oko 20 tona sira u zalihama, koji nisam uspeo da prodam. Imam obeleženu stoku, registrovano gazdinstvo i mlekar koji nije registrovan. S obzirom na putnu i komunalnu infrastrukturu u našoj opštini, bez pomoći države, teško je napraviti objekat, koji ispunjava sve te uslove, da ima vodu, struju i sve ostalo. Ja želim da verujem da vlast i država hoće da nam pomognu, ali s obzirom da smo mi izgubili skoro ceo godišnji prihod, zbog nemogućnosti prodaje sira, smatram da većina, možda oko 70 odsto proizvođača, neće uspeti to da napravi'', kaže poljoprivredni proizvođač iz Čitluka, Izet Kurtagić.
U izjavi za medije, predsednik opštine Sjenica Muriz Turković je rekao da će lokalna samouprava u saradnji sa Ministarstvom uložiti napor u traženju adekvatnih kupaca za sjenički sir iz rezervi. On je dodao da se nada da će poljoprivrednici, na pravi način razumeti i ispuniti svoje obaveze, kako bi već u predstojećoj sezoni, kako je istakao, omogućili sebi da, bez problema plasiraju svoj proizvod na tržeište Srbije. ''Mi ćemo se potruditi, da za izvoz sira van granica Srbije, napravimo i jedan izvozni magacin u našem kraju, koji će kontrolisati način proizvodnje sira, garantovati njegov kvalitet, zdravstvenu i svaku drugu ispravnost. Na takav način, ovaj naš poznati proizvod bi mogao da krene na tržište zemalja van Evropske Unije, a možda ubuduće i na tržište EU'', rekao je predsednik opštine Sjenica, Muriz Turković.
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
odrŽano, plasmanu, predavanje, proizvodnji, sira, sjenici, struČno


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:43. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)