SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Turcizam i rijeci iz nasih krajeva riječi i prevodi koje se koriste kod nas i na čitavom govornom području Balkana

Reply
Old 12-03-2009   #1
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default Vojnik hairlija

Vojnik hairlija

Merhaba mrčo,

Evo umakoh kaplaru, vrijeme ga ukapilo, ćera me da čistim krug, a od mene ni babo nije vidio haira, pa neće vala ni ovaj tokmak. A nezna on da sam ja završio čaršijsku školu, samo što se on okrenu prema drugom vojniku, a ja iza ćoška pa u kantinu, te uzeh da ti napišen trohu pisma. No adet je prvo da te pitam kako si, kud se smucaš i kako kradeš Bogu dane.

Za mene ti mogu reć, otkako sam ti došo ovđe u kasarnu, više sam ti oribo nužnika nego što sam kod baba okido štala. Ti mene znaš, koliko sam volio da mi neko naređuje, pa valaha ti ja i ovdje čujem ali nešto ne hajem. Čim desetar okrene leđa, mene nema, il sam ti u kantinu il sam ti preko ograde. Kad dođem, na raport, on me kazni dva ribanjca i tako ko koga zajebe. Samo mi je grđe od ribanja nužnika slušati političku nastavu. Ja ti to ništa ne anlaišem, kad me kapetan nešto pita, ja mu kažem „ja da sam šćeo biti činovnik učio bi škole, no ti mene druže kapetane daj da pomognem da se nešto nosi, daj me kod one Slavice u kantinu da joj pomognem, nešto mi je vižljava, da joj spušćim one pakete sa rafova.“ A znaš da me ova Slavica nešto haje, neznam dal što joj pomognem il nešto onako. Zna ona da ja nemam para pa mi ponekad ispod šanka gurne po koju pivu, jes dobra vjera joj se ne falila. Išo bi ti ja češće u grad, nego kad pobjegnem ne mogu sam, a vala da ti pravo kažem ja hi ovdje u Ljubljani ništa ne razumijem. Enoti, ja onomad poslije povečerja iskradem se, dojadilo mi brate da ćumuram u onom krevetu, i preko ograde, pravac gostilna, tako ti se reče ovdje za birtiju. Na vratima gostilne piše „zaprto“, elhućmulila šta mu je to, ja za rezu, ruhni, galiba zatvoreno. Tek tad viđoh šta znači zaprto. Kuću sad, žive duše nema, tuhav mi neki grad, u deset uveče nema živa insana. Taman ja u behutu, kuću sada, kad iza ćoška gostilne eto ti trojice momaka, pa će jedan od njih meni „jaro kuš pošo, hoš snama...“. Vidim ja naši neki,velim ja htio pivo popit, al ne rade, a jedan od njih će „vidi se da si gušter, stare kuke znaju da u Ljubljani birtije rade do deset, haj snama u nebotičnik“. Mislim se ja đe mu je to, al velju, hajd kud puklo da puklo. E da vidiš tu jada i belaja, popesmo se liftom čak na petnaesti boj, uđosmo u taj nebotičnik, kad imaš šta viđet, zamalo sam ti ograiso, u jedan kraj kafane neka fištija ko od majke rođene, prišnica igra i savija se oko neke štange, muzika trešti. Uhabio se ja, snebivam se, hem nemam para, hem neznam šta me snađe, al velju „kud svi turci, tu i mali mujo“. Helem, ja ti tu ostadoh sa tim momcima do sabaha skoro, dobri neki ljudi iz Bosne, volu da se veselu, sve ti oni platiše, fajront, opet moradoh u kasarnu. Nekako se ušunjah kroz ogradu, niđe straže, niđe dežurnog, ja ponovo u svoj krevet.

A što se tiče društva, ovdje ti imam jednog zemljaka, on ti je otud od Delimeđa, al brate hajvan, on ti ne smije pisnut od kaplara. Ja mu velju „hajvanu jedan odrijet će te ko vola u kupus ako se ne znaš malo sklonit...“ a on će meni „ja hoću da bidnem primjeran vojnik“. Eno ti ga sada u stacionaru, vrućinu ima, neđe ozebo, misliš da mu je desetar došo da pita kako si i šta si. Jok vala, ja mu svaki dan odem, ponesem mu onih dječijih radosti, ja to ne jedem a on to voli. Šta ću kad je hajvan, al moj je, jopet mi ga žo.

No, da te pitam, šta mi ti deveraš, možeš li da se malo izvučeš od baba, da dahneš dušom, il ti je natovarijo kosu na rame, pa pravac u Panjeva. Idel na vašir u Brezu, imadel ko, šta nam radu one čore. Bil ona moja fištija tamo, kud ona halijeda. Pogledujel je još ono đubre iz Ćatovske mahale, dama ga pogodila, eh da mi je da ga uhamim da mi izvlači drva iz Jasikovca.

Ne mogu isčekat da dođem na odsustvo, a tek mi je puklo treće rebro. Divim se starim kukama, a kako mi lijepo zvuči kad se u trpezariji složi „prijatno najstarija na Balkanu“, valjda će i taj vakat doći. Ako me huja ufati, neću čamat, eto me tamo, ako ne mogne drugačije ono naobdan, da napojim paščat po sokaku, da vidim te jordamli čore, da pitam dal me još haju.

Moram sad ić, išćeruje me ova kantinjerka, završava sa poslom.

Hajd, allahimanet, puno selama ko čita i pita.



Homar, septembarska ¨78.
homar is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 12-03-2009   #2
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

E vala dobro ti ovo homar, svaka cast.

Al mi se najvise brate svide ovo sto svako svoju zenu cuva od nas iz Catovske Znaci to nije sad, nego tako bilo od kad i kad
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2009   #3
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Takoje bilo u moje vakta, al da je to tako danas nisam znao, izgleda da se prenosi sa koljena na koljeno. Čudo je ta Ćatovska.
homar is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2009   #4
Tahirovce
Admin
Domaćin
 
Tahirovce's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Sjenica
Godine: 44
Posts: 30,234
Default

Setih se vojske, bravo za post ...
__________________
Pravila postoje da bi ih krsili - Brend postoji da bi ga kopirali !
www.sjenica.com - www.biznisklub.com





Ove moje ruke, zavezane za te, ne daju mi da te ostavim. Bilo gdje da krenem
sa pameti skrenem, mogu samo tebi da se vratim...

Tahirovce is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2009   #5
Dzigal
Dzigalce
Dobar
 
Dzigal's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,324
Default

Svaka cas Homar bas po meraku. Vratis coveka u stare dane kad smo muku mucili u toj vojsci. Bas je imalo ovaki scena ali je ja nisam dosluzijo do kraja pa i ne zalim.
Dzigal is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2009   #6
borichi
Registrovan
Dobar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,621
Default

Originalno i zanimljivo!

Nacin pisanja mi se svidja.
borichi is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2009   #7
Crni Gruja
The Beast
Domaćin
 
Crni Gruja's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Pekarska Mahala
Godine: 41
Posts: 4,853
Default

To je to sto prici i daje tu car. Ove bas nase rijeci... Ovako neko ko ja, sto nikad nije sluzio vojsku, bi se prevario pa otiso da sluzi dobrovoljno
Crni Gruja is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2009   #8
halilce
Samo Vas gledam...
Domaćin
 
halilce's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Location: sjenica
Godine: 56
Posts: 14,092
Default

Quote:
Originally Posted by Crni Gruja View Post
To je to sto prici i daje tu car. Ove bas nase rijeci... Ovako neko ko ja, sto nikad nije sluzio vojsku, bi se prevario pa otiso da sluzi dobrovoljno
Nema više dragovoljno,moj Grujane..
Homar,skidam kapu za ovo pismo....

__________________
halilce is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2009   #9
Elvis-Eko
Registrovan
Domaćin
 
Elvis-Eko's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Godine: 52
Posts: 4,582
Default

Bravo homar legendo. Pismo nosi puno nasih rijeci bas onako kako ih nas narod izgovara a ujedno pismo nas i podsjeca na dozivljaje iz vojske. E sad, neko se tih dogadjaja rado sjeca neko ne , uglavnom ja nosim lijepe uspomene i pored toga sto sam po kazni morao da ostanem duze nego sto sam trebao. U vojsci nikako nije valjalo biti dobar
Elvis-Eko is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2009   #10
senko76
Gost
 
Posts: n/a
Default

svaka cast brateeeeeeeeeee...........
  Reply With Quote
Old 13-03-2009   #11
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

HAHAHAAA....e bravo Homar care nas!!!
Origionalno i zabavno...cekamo nastavak!
  Reply With Quote
Old 23-03-2016   #12
arMina
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Mar 2016
Godine: 38
Posts: 168
Default

Quote:
Originally Posted by homar View Post
Vojnik hairlija

Merhaba mrčo,

Evo umakoh kaplaru, vrijeme ga ukapilo, ćera me da čistim krug, a od mene ni babo nije vidio haira, pa neće vala ni ovaj tokmak. A nezna on da sam ja završio čaršijsku školu, samo što se on okrenu prema drugom vojniku, a ja iza ćoška pa u kantinu, te uzeh da ti napišen trohu pisma. No adet je prvo da te pitam kako si, kud se smucaš i kako kradeš Bogu dane.

Za mene ti mogu reć, otkako sam ti došo ovđe u kasarnu, više sam ti oribo nužnika nego što sam kod baba okido štala. Ti mene znaš, koliko sam volio da mi neko naređuje, pa valaha ti ja i ovdje čujem ali nešto ne hajem. Čim desetar okrene leđa, mene nema, il sam ti u kantinu il sam ti preko ograde. Kad dođem, na raport, on me kazni dva ribanjca i tako ko koga zajebe. Samo mi je grđe od ribanja nužnika slušati političku nastavu. Ja ti to ništa ne anlaišem, kad me kapetan nešto pita, ja mu kažem „ja da sam šćeo biti činovnik učio bi škole, no ti mene druže kapetane daj da pomognem da se nešto nosi, daj me kod one Slavice u kantinu da joj pomognem, nešto mi je vižljava, da joj spušćim one pakete sa rafova.“ A znaš da me ova Slavica nešto haje, neznam dal što joj pomognem il nešto onako. Zna ona da ja nemam para pa mi ponekad ispod šanka gurne po koju pivu, jes dobra vjera joj se ne falila. Išo bi ti ja češće u grad, nego kad pobjegnem ne mogu sam, a vala da ti pravo kažem ja hi ovdje u Ljubljani ništa ne razumijem. Enoti, ja onomad poslije povečerja iskradem se, dojadilo mi brate da ćumuram u onom krevetu, i preko ograde, pravac gostilna, tako ti se reče ovdje za birtiju. Na vratima gostilne piše „zaprto“, elhućmulila šta mu je to, ja za rezu, ruhni, galiba zatvoreno. Tek tad viđoh šta znači zaprto. Kuću sad, žive duše nema, tuhav mi neki grad, u deset uveče nema živa insana. Taman ja u behutu, kuću sada, kad iza ćoška gostilne eto ti trojice momaka, pa će jedan od njih meni „jaro kuš pošo, hoš snama...“. Vidim ja naši neki,velim ja htio pivo popit, al ne rade, a jedan od njih će „vidi se da si gušter, stare kuke znaju da u Ljubljani birtije rade do deset, haj snama u nebotičnik“. Mislim se ja đe mu je to, al velju, hajd kud puklo da puklo. E da vidiš tu jada i belaja, popesmo se liftom čak na petnaesti boj, uđosmo u taj nebotičnik, kad imaš šta viđet, zamalo sam ti ograiso, u jedan kraj kafane neka fištija ko od majke rođene, prišnica igra i savija se oko neke štange, muzika trešti. Uhabio se ja, snebivam se, hem nemam para, hem neznam šta me snađe, al velju „kud svi turci, tu i mali mujo“. Helem, ja ti tu ostadoh sa tim momcima do sabaha skoro, dobri neki ljudi iz Bosne, volu da se veselu, sve ti oni platiše, fajront, opet moradoh u kasarnu. Nekako se ušunjah kroz ogradu, niđe straže, niđe dežurnog, ja ponovo u svoj krevet.

A što se tiče društva, ovdje ti imam jednog zemljaka, on ti je otud od Delimeđa, al brate hajvan, on ti ne smije pisnut od kaplara. Ja mu velju „hajvanu jedan odrijet će te ko vola u kupus ako se ne znaš malo sklonit...“ a on će meni „ja hoću da bidnem primjeran vojnik“. Eno ti ga sada u stacionaru, vrućinu ima, neđe ozebo, misliš da mu je desetar došo da pita kako si i šta si. Jok vala, ja mu svaki dan odem, ponesem mu onih dječijih radosti, ja to ne jedem a on to voli. Šta ću kad je hajvan, al moj je, jopet mi ga žo.

No, da te pitam, šta mi ti deveraš, možeš li da se malo izvučeš od baba, da dahneš dušom, il ti je natovarijo kosu na rame, pa pravac u Panjeva. Idel na vašir u Brezu, imadel ko, šta nam radu one čore. Bil ona moja fištija tamo, kud ona halijeda. Pogledujel je još ono đubre iz Ćatovske mahale, dama ga pogodila, eh da mi je da ga uhamim da mi izvlači drva iz Jasikovca.

Ne mogu isčekat da dođem na odsustvo, a tek mi je puklo treće rebro. Divim se starim kukama, a kako mi lijepo zvuči kad se u trpezariji složi „prijatno najstarija na Balkanu“, valjda će i taj vakat doći. Ako me huja ufati, neću čamat, eto me tamo, ako ne mogne drugačije ono naobdan, da napojim paščat po sokaku, da vidim te jordamli čore, da pitam dal me još haju.

Moram sad ić, išćeruje me ova kantinjerka, završava sa poslom.

Hajd, allahimanet, puno selama ko čita i pita.



Homar, septembarska ¨78.
Nesretno dete ????
arMina is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2016   #13
homar
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 307
Default

Quote:
Originally Posted by arMina View Post
Nesretno dete ????
Đe me nađe!
homar is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
hairlija, vojnik


Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:08. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)