SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Ovo i ono sve što nije našlo mesta u ostalim temama, naćiće mesto ovde...

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 25-11-2009   #1
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default Dan borbe protiv nasilja nad zenama

Danas je dan borbe protiv nasilja nad zenama,mislim da o ovoj temi na forumu nismo raspravljali pa eto ne bi bilo zgoreg da se posvetimo malo i toj problematici i da na neki nacin i mi obelezimo taj dan.

__________________
"Stiže proleće,
žao mi je svih onih kojima to nije važno."
Rarica is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Old 25-11-2009   #2
mersija
Registrovan
Domaćin
 
mersija's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Location: Landskrona
Godine: 50
Posts: 6,463
Default

@Rarice za temu.....

Negdje sam nedavno procitala jedan clanak da skoro SVAKA TRECA ZENA TRPI NASILJE U SRBIJI,naravno uzeci i ostale dijelove ex Jugoslavije,da sada ne zalazimo u neke zemlje Evrope koje se ne mogu porediti sa tom vrstom problema gdje je zena "zakonom" zasticena,mada se ovakvi oblici nasilja ne iskljucuju,i prisutni su cak i u takvim zemljama,ali je sistem zastite zene kao i cijele porodice na njihovoj strani.

Ako imamo podatak da je svaka treca ili cetvrta zena zlostavljana u toku zivota, onda to jeste to o cemu se prica. To su velike i zastrasujuce brojke.
Mi svi generalno zakazujemo, jer ne obracamo dovoljno paznje na to. Kada na primjer znamo da postoje porodice koje godinama zive s problemima, svi su svjesni toga, a mi cutimo i cutimo sve dok se nesto ne desi.
Zakazuje i taj neki patrijarhalni model koji jos vlada u Srbiji (cjelokupnom nasem ex prostoru) i u kome i zene jos smatraju da to sto ih „ponekad“, kako one kazu, jednom osamare nije tako strasno.
Naravno, od tih samara pocinju batine, maltretiranja, a neke se, kao sto i sami svakodnevno slusamo zavrse "najtragicnije",na zalost....
__________________
Nista nije vazno , kao vjestina nasih osjecaja kad primi boje ljubavi
i nista ne treba osporiti promjenama koje nastaju u vremenu cekanja


mersija is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2009   #3
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Rarice,super je tema da se i neko seti o ovom preoblemu,evo sad gledam na TV,24 zene je ubijeno ove godine a 10 puta vishe je slostavljano i ko zna shta josh.Evo gledam i ove sigurne kucje,po meni je to samo trenutno reshenje ali shta da se radi bar za pochetak i one su dobre.Nema zakona,to je najvecji problem,znam pojedine osobe koje su maltretirane od strane muza da policija necje ni da intervenishe,ali ako dodje samo opmene,i to narochito u male sredine kao necje da se zameraju.Sve mi se chini da zene u malim sredinama najvishe pate kako se god okrenemo.J a sam isto i chlan grupe recite STOP nasilju u porodici,ali mi se chini da je to samo reklamno,niko o tome ne vodi rachuna,malo su me i podstakle neka bolna iskustva zena maltretiranih pa malo i razmishljam da se vishe angazujem....ali otom-potom.....Samo da mi daju odreshene ruke zaustaviloa bih ja to na sebi svojstven nachin....Zene,uchestvujte u ovu temu ni malo nije naivna...pozzz
__________________
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2009   #4
ursuljanka
Registrovan
Dobar
 
ursuljanka's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Godine: 38
Posts: 1,214
Default

Quote:
Originally Posted by superbaka View Post
Samo da mi daju odreshene ruke zaustaviloa bih ja to na sebi svojstven nachin....Zene,uchestvujte u ovu temu ni malo nije naivna...pozzz

Voljela bih i ja na sebi svojstven nacin da to rijesim (mislim da poticem od Omerove r.a. loze)!!!
Zene bi se trebale puno vise boriti za svoja prava,pogotovo u malim gradovima gde je dosta toga 'sramota'.Sramota je uciniti neki korak za rad svoje srece.Bolje suti i trpi-samo da ne pukne bruka!?
Manite se 'bruke'-borite se!!!
__________________
'Ja sam neka druga vrsta,ja bih iskreno.U meni je srce ostalo.'
ursuljanka is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2009   #5
hurmasica
Registrovan
Dobar
 
hurmasica's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,831
Default

Kako je samo bijedan i jadan onaj koji svoju nemoc za konstruktivnu konfrontaciju,komunikaciju,kompromis i toleranciju kompenzira svojom fizickom nadmoci.
"Muskarac" koji snagom svojih misica delegira porodicu,obaveze,svoju partnericu zlostavlja na bilo koji nacin je vec priznao svoju slabost i nesposobnost.
Nije musko sto zenu tuce i prisiljava na ono sto njemu pase na bilo kom polju bracnoga zivota vec je musko onaj koji zenu podigne na pijedestal i pruzi joj osjecaj da je voljena,vrijedna respekta i zasticena.
Zena koja ima sve to je "dobrovoljno robinja "svom muskarcu.

Bolje je zivjeti jedan dan kao lavica nego cijeli zivot kao mis!
__________________
Love Means Never Having to Say You're Sorry
hurmasica is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2009   #6
Skorpija
Registrovan
Domaćin
 
Skorpija's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Landskrona
Posts: 10,158
Default

SVAKA ČAST HURMO samo da potpišem


Quote:
Originally Posted by hurmasica View Post
Kako je samo bijedan i jadan onaj koji svoju nemoc za konstruktivnu konfrontaciju,komunikaciju,kompromis i toleranciju kompenzira svojom fizickom nadmoci.
"Muskarac" koji snagom svojih misica delegira porodicu,obaveze,svoju partnericu zlostavlja na bilo koji nacin je vec priznao svoju slabost i nesposobnost.
Nije musko sto zenu tuce i prisiljava na ono sto njemu pase na bilo kom polju bracnoga zivota vec je musko onaj koji zenu podigne na pijedestal i pruzi joj osjecaj da je voljena,vrijedna respekta i zasticena.
Zena koja ima sve to je "dobrovoljno robinja "svom muskarcu.

Bolje je zivjeti jedan dan kao lavica nego cijeli zivot kao mis!
__________________
I See You

Skorpija is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2009   #7
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by hurmasica View Post
Kako je samo bijedan i jadan onaj koji svoju nemoc za konstruktivnu konfrontaciju,komunikaciju,kompromis i toleranciju kompenzira svojom fizickom nadmoci.
"Muskarac" koji snagom svojih misica delegira porodicu,obaveze,svoju partnericu zlostavlja na bilo koji nacin je vec priznao svoju slabost i nesposobnost.
Nije musko sto zenu tuce i prisiljava na ono sto njemu pase na bilo kom polju bracnoga zivota vec je musko onaj koji zenu podigne na pijedestal i pruzi joj osjecaj da je voljena,vrijedna respekta i zasticena.
Zena koja ima sve to je "dobrovoljno robinja "svom muskarcu.

Bolje je zivjeti jedan dan kao lavica nego cijeli zivot kao mis!
Respekt za ovo,zaista me odusevljavas svojim postovima Hurmasice.

Inace nasilje nad zenama je u obrnutoj srazmeri sa obrazovanjem ljudi...to je cinjenica koja je dokazana.
Siguran sam da bi se pravilnim obrazovanjem i korektnom edukacijom u mnogome smanjili nasilnicka ponasanja prema zanama.
Ovo u prvom redu mislim na stanje u muslimanskim zemljama i na jedan krajnje nekorektan odnos prema ovom problemu koje pripadnice lepseg pola,evidentno je, imaju u tim zemljama(namerno nisam hteo da kazem "slabijeg" pola jer mislim da je ta rijec sama po sebi diskriminatorska).

Tema je odlicna,bravo Rarice... Podrzavam!!!
  Reply With Quote
Old 27-11-2009   #8
hurmasica
Registrovan
Dobar
 
hurmasica's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,831
Default

Ne sjecam se vise kada sam i gdje pokupila misao,ne pamtim vise ni autora.
Pokusat cu je parafrazirat.
Zamislite da je insan broj koji pocinje sa jedinicom.
Jedinica bi bila sinonim za dobar i zdrav odgoj u harmonicnoj obitelji ,za svaki uspjeh i nadgradnju postavite nulu iza jedinice.Svakako da je onaj insan koji iza jedinice ima pozamasan broj nula neko ko je kad sve sumiramo ,temeljito odgojen i uspjesan.
Pokusajte zamisliti broj(insana) kome nedostaje prvi broj jedinica.Sto preostaje samo nule.
Sta vas cini kada imate,identican edukativni put,uspjeh,karijeru i materijalne dobiti diferentnim od ostalih?
Upravo ta jedinica!!!
Nije visoko obrazovanje dovoljno dobra vakcina od muskog sovinizma koji se upravo u obitelji u kojoj se ne odgojaju djeca na ramnopravnoj bazi, vec na bazi spola, rodi,nadje sebi dusevnu hranu i razlog svoje egzistencije.



hurmasica is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #9
STRANAC
SIMPLY_THE_BEST
Domaćin
 
STRANAC's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: LANDSKRONA
Posts: 15,991
Default

hm...
nesto nisam bas raspolozen za pisanje,ali cu samo napisati par reci,jer ne mogu a da ne napisem svoje zapazanje i misli...
slazem se da postoji nasilje,ali se nikako ne slazem da postoji nasilje samo prema slabijem polu...
imam kolegu sa posla,koji ne dobija batine od zene,ali sve ostalo sto dobija od nje,nije nasilje vec genocid...
oboje su svedjani,tako da ih ne znate....
nego,
mislim da je feministicki lobi postao toliko jak u poslendjih 20 ili 30 godina,da ja ga licno vidim rame uz rame sa snagom lobija koji uzivaju jevreji u svetu...
zene su toliko postale mocne,da su cak i superiornije nad muskarcima,pogotovu u zapadnoj evropi...
mozda ce ovo zvucati cudno kad procita neka nasa hanuma sa balkana,ali one emancipovane i one koje zive u evropi i same znaju da je to tako...
zene su u evropi zasticene kao PANDE...
kod nas u svedskoj se ne veruje POLIGRAFU cak i ne postoji u sudskoj praksi,
ali zato se veruje zeni cak i njena pomisao bez prisustva dokaza...
poslednje redove pisem iz licnog iskustva...
__________________
IDEMO DALJE...




BOLJE DA ME MRZE ZBOG ONOGA STO JESAM
NEGO DA ME VOLE ZBOG ONOGA STO NISAM




STRANAC is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #10
hurmasica
Registrovan
Dobar
 
hurmasica's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,831
Default

Quote:
Originally Posted by STRANAC View Post
hm...
nesto nisam bas raspolozen za pisanje,ali cu samo napisati par reci,jer ne mogu a da ne napisem svoje zapazanje i misli...
slazem se da postoji nasilje,ali se nikako ne slazem da postoji nasilje samo prema slabijem polu...
imam kolegu sa posla,koji ne dobija batine od zene,ali sve ostalo sto dobija od nje,nije nasilje vec genocid...
oboje su svedjani,tako da ih ne znate....
nego,
mislim da je feministicki lobi postao toliko jak u poslendjih 20 ili 30 godina,da ja ga licno vidim rame uz rame sa snagom lobija koji uzivaju jevreji u svetu...
zene su toliko postale mocne,da su cak i superiornije nad muskarcima,pogotovu u zapadnoj evropi...
mozda ce ovo zvucati cudno kad procita neka nasa hanuma sa balkana,ali one emancipovane i one koje zive u evropi i same znaju da je to tako...
zene su u evropi zasticene kao PANDE...
kod nas u svedskoj se ne veruje POLIGRAFU cak i ne postoji u sudskoj praksi,
ali zato se veruje zeni cak i njena pomisao bez prisustva dokaza...
poslednje redove pisem iz licnog iskustva...
Nista ahbabe dragi sem da apliciramo da se odred Dan nasilja nad muskarcima
Tvoja su razmisljanja salu po strani.za novu temu!Primjerice:"Ko je babo feminizmu a ko mu je mater?
Duboko sam uvjerena ,da smo mi zene jace od vas da bi ste svaki dan najmanje 3 puta dobili po straznjici,ne sto smo mi gore od vas vec sto nam vi date vise razloga

Eh a o zakonima na zapadu,ma farsa moj ahbabe samo farsa!
Kad dodji stani ,pani dok zakon proradi ode koza na dobos!
hurmasica is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #11
superbaka
Registrovan
Domaćin
 
superbaka's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: nova varos
Posts: 16,390
Default

Znam ja da su zene na zapadu zashticjene kako PANDA,kako reche STRANAC,ali to je tamo,to nas ne dodiruje,zamislite samo zastrashujucji podatak,u proshloj godini 24 zene ubijene od strane muzeva.Oduvek je bilo nasilja u porodici ali ne kao sada,po meni kao prvo posleratni sindrom,druga stvar sva ova katastofa,ekonomska kriza,ljudi su ostali bez posla i samo za sitnicu planu i eto ti rat u kucji,.....E,sad,zene sa Balakan isto bi zivele ako ne i bolje da su obezbedjene i materijalno situirane kao zene sa zapada,nisu one pametnije od nas samo imaju uredjenu drzavu koja ih shtiti i brine o njima.....nemam vremena ,,,,,pisacjemo mi jsoh o ovoj temi i neka nam se prikljuche sve zene da udjemo u duel s mushkima da vidimo shta oni o tome misle....pozzzz
superbaka is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #12
Meliha Graca
meli
Dobar
 
Meliha Graca's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: hrvatska
Godine: 49
Posts: 985
Default

Mislim da je baka to dobro rekla, kada pišemo o ženama onda uvijek moramo reći " ali žene na balkanu " pogotovo žene u našoj sredini.
Država jeste kriva u nekim stvarima ali ipak mislim da će kod nas žene puno toga istrpjeti i prećutati da ne bi bilo " sramote" i da "dobre" nam komšije ne bi imale materijala za priču.
Mislim da bi rijetko koja žena iz našeg kraja potražila pomoć i da joj to država nudi.
Nekako smo malo i drugačije što se ljubavi i obitelji tiče, kada je najteže mislimo da će biti bolje i nažalost kasno reagiramo.
Jedino što mogu reći je da sve možeš oprostiti i vjerovati da se neće ponoviti ali batine nikada.
Ne prelazite preko toga tako lako misleći da se neće ponoviti jer ako živite sa čovjekom koji vas je spreman istući onda to sigurno nije čovjek nego životinja.
Meliha Graca is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #13
Rarica
Registrovan
Prijatelj
 
Rarica's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,941
Default

Mislim da bi rijetko koja žena iz našeg kraja potražila pomoć i da joj to država nudi.

Upravo kljucan problem,a sto se tice zakona tek nedavno je donesen novi porodicni zakon koji poostrava kazne ali kuda kad dodje do nasilja,kolko ja znam samo u Beogradu postoji"slobodna kuca"za zrtva nasilja.

Hvala vam sto ste podrzali ovu temu,naglasavam da ovo nije feminizam vec kako je neko rekao jedna jako osetljiva tema,jer mnogi zatvaraju oci pred ovakvim problemima i ako oni iz godine u godinu postaju sve veci.
36310 i Stranac,posebo vam hvala za ucesce u ovoj temi.
Rarica is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #14
suada
Registrovan
Početnik
 
Join Date: Apr 2006
Godine: 58
Posts: 473
Default

Nasilje u porodici je mnogo kompleksnija stvar nego što izgleda na prvu
što se nasilnika tiče obrazovanje nema ulogu kakvu bi trebalo da ima odnosno ivisokoobrazovani su takođe nasilnici ali mnogo gori jer oni pribjegavaju malo drugačijem ali mnogo gorem obliku nasilja noje se teže dokazuje a i posljedice su mnogo gore-psihičko/emocionalno zlostavljanje.ovo je perfidniji oblika nasilja

kada se govori o obrazovanju onda je ono bitnije za žene kao oblik prevencije kako bi naučila da prepozna nasilje i sazna za sve mehanizme i zakonske mogućnosti koje joj mogu pomoći.
odgoj u porodici je takođe veoma bitan elemenat kao prevencija.
na našim prostorima na žalost o nasilju se malo priča i to je greška jer se smatra dijelom kolorita pa i tradicionalnog ponašanja .
treba žene naučiti da niko nema pravo da ih zlostavlja i naravno donijeti zakone koji će je zaštititi.nažalost kod nas u Bosni ali i u Srbiji je donesen zakon koji se ne primjenjuje.
predviđeno je da se nasilnik izbaci iz kuće,vodi u pritvor,smiri,protiv njega pokrene postupak itd. a kod nas se nasuprot tome još uvijek prave sigurne kuće.ja sam protiv njih jer se nasilje nastavlja i žrtva i dalje kažnjava,izvodi se žena i djeca iz kuće a nasilnik fino ostaje u kući...glupost
suada is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2009   #15
36310
Gost
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by suada View Post
Nasilje u porodici je mnogo kompleksnija stvar nego što izgleda na prvu
što se nasilnika tiče obrazovanje nema ulogu kakvu bi trebalo da ima odnosno ivisokoobrazovani su takođe nasilnici ali mnogo gori jer oni pribjegavaju malo drugačijem ali mnogo gorem obliku nasilja noje se teže dokazuje a i posljedice su mnogo gore-psihičko/emocionalno zlostavljanje.ovo je perfidniji oblika nasilja
U potpunosti se slazem sa tobom Suada,narocito u ovom dijelu gde spominjes perfidnost takvog oblika nasilja.
Medjutim ipak to cini,proporcionalno,manji broj slucajeva od onih koje srecemo u nekim tradicionalno-konzervativnim sredinama gde su predrasude prema zenama(i njenoj ulozi u drustvu) daleko izrazenije,a rezultat su nepoznavanja nekih savremenih civilizacijskih vrijednosti...
  Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
borbe, dan, nad, nasilja, protiv, zenama


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:47. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)