SJENICA.com forum


If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.



Aktuelna desavanja i vijesti iz Sjenice sve važne i aktuelne stvari vezane za naš grad

Reply
Thread Tools Search this Thread Oceni temu
 
Old 19-03-2011   #1
iSelektor
Hanumovac
Domaćin
 
iSelektor's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: SJENICA
Posts: 9,500
Default Kurir: Puno srce dece!

Do pre koju godinu kuća Matovića na Pešteru bila osuđena na gašenje, a sada zahvaljujući snahama iz Albanije puna je radosti



SJENICA - Ko se prvi setio devojaka iz Albanije, trebalo bi da dobije orden ove države! Starom Radosavu Matoviću (81) iz sela Buđevo na Pešteru, koji često ponavlja ovu rečenicu, ovog proleća puno je srce.

Kuća u udolini, zaklonjena od vetrova, zvoni od cike i vriske njegove unučadi. Sinovi su otišli u Sjenicu, spremaju mašine i seme za prve prolećne radove, oko kuće rastrčale se snahe, uvek u nekom poslu.

- Mi smo kao porodica pre samo koju godinu bili bez budućnosti! Moji sinovi Radeta i Radibor bili su već zagazili u petu, odnosno četvrtu deceniju života, onakvi, kakve ih je bog dao, čestiti i vredni, ostali su verni ovoj zemlji i imanju, domu i porodici, ali nisu imali nikakve šanse da se ožene. Kuća gluva, nismo imali razloga da živimo. Onda, dade bog, te se oženiše. Najpre Radeta, koji je doveo Veru iz okoline Skadra, a onda i Radibor, koji se oženio Violetom iz jednog malog mesta na granici Kosova i Albanije. Od tada, bogu hvala, moja kuća krenu nabolje. Vera je rodila blizance Bojanu i Bojana, Violeta nam je darovala Miloša i Marka - sav ponosan priča stari Radosav.

Do pre pet-šest godina Buđevo je bilo pusto peštersko selo, odsečeno od sveta. Nedavno je napravljen asfaltni put do Karajukića Bunara. Za poslednjih pet godina u selo je stiglo sedam snaha iz Albanije, koje su Buđevcima rodile desetoro mališana, i - selo je živnulo.

- Snahe su mi vredne, ništa im nije teško da urade, a meni duša kao Pešter! Kad vidim ovu decu kako mi se igraju oko nogu, kad pogledam da kuća ima na kome da ostane, suze mi udare na oči. A Vera i Violeta znaju da voze traktor, znaju da kose, oru... Vidim da su i one ovde zadovoljne, imaju svoje porodice, imaju čestite muževe, živimo pristojno, imamo dobru zemlju, veliko stado, imamo svu mehanizaciju, dovoljno para za pristojan život - kaže Radosav.


Vera majstor za sir

Vera, koja je iz okoline Skadra, prva je došla u Buđevo i za kratko vreme postala je pravi majstor za pravljenje sjeničkog sira. U međuvremenu je prilično dobro naučila srpski jezik.
- Ja sam ovde srećna. Udala sam se za dobrog čoveka, dobrog domaćina, u dobru kuću. Znala sam i ranije da je Pešter surov za život, da su zime duge, ali jača je bila moja želja da se udam, da imam porodicu, decu. U Albaniji nisam mogla da nađem muža jer naši momci uglavnom odlaze iz sela, idu u Italiju, Grčku, Ameriku, i otuda se ne vraćaju - kaže Vera.
Violeta dodaje da jednom godišnje obiđe svoje u Albaniji, a i oni dolaze u Buđevo, uglavnom za krsnu slavu Matovića...


Tri decenije bez svadbe

- Više se i ne sećam kad je, pre nego što su nam u selo stigle prve snahe iz Albanije, ovde bila poslednja svadba. Pune tri decenije ovde se nije čuo plač deteta, bili smo osuđeni na propast. U boga se nadam da će ovde biti još svadbi, da će selo oživeti. A onima koji se po Srbiji sekiraju što se Srbi s Peštera žene Albankama, poručujem da su te čestite žene mnoge domove po ovim brdima spasle od katanca - kaže starina Radosav.

Last edited by STRANAC; 19-03-2011 at 12:39..
iSelektor is offline   Reply With Quote
Sponsored Links

Reply

Bookmarks

Tags
dece, kurir, puno, srce


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:31. Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc. www.SJENICA.com






Prijatelji sajta:
Parovi rijaliti uzivo - FOLKOTEKA.com - SJENICA.net - Freestring - FOLKOTEKA.org - Sve o pametnim telefonima - Besplatni mali Oglasi - MixoTeka.org - Tekstovi pesama - Najbolji domaci recepti - FOLKOTEKIN forum - Restoran SREM (Novi Beograd)